Omówienie sprawozdania finansowego GK Asbis za Q4 2014
Akcjonariusze GK Asbis w ostatnim czasie przeżywają huśtawkę nastrojów. Po długim okresie spadków, które osiągnęły swoje dno na przełomie 2014/2014 kurs akcji dystrybutora komponentów komputerowych zaczął podążać na północ i aktualnie utrzymuje się w okolicach 2 PLN. Największy wpływ na wycenę GK Asbis ma oczywiście sytuacja na wschodnich rynkach. Grupa dość mocno odczuwa załamanie w Rosji oraz Ukrainie, które były do tej pory jednym z podstawowych rynków zbytu. Pozostaje pytanie jak Asbis poradził sobie z problemami w czwartym kwartale, który jest najważniejszym okresem dla tej spółki w roku?
Pod względem przychodów regres na całej linii. Grupa która jeszcze niedawno aspirowała do przekroczenia bariery 2 mld USD obrotu ostatni rok zakończyła na poziomie niewiele ponad 1,5 mld USD. W czwartym kwartale obroty spadły o 20% (r/r), a w cały 2014 o 19%. Warto przeanalizować strukturę geograficzną oraz produktową sprzedaży aby wyjaśnić źródła spadków.
Na wykresach widać wyraźnie, iż spada sprzedaż w krajach byłego ZSRR. Tutaj oczywiście należy doszukiwać się negatywnego wpływy sytuacji na rynkach wschodnich tj. w Rosji oraz Ukrainie. Spadający popyt oraz dodatkowo znaczna deprecjacja lokalnych walut względem USD musiała znaleźć odzwierciedlenie w sprzedaży na tych rynkach. Warto również zwrócić uwagę, iż GK Asbis stara się pokryć ubytek przychodów na pozostałych obszarach a w szczególności w Europie Środkowo-Wschodniej, która się stała głównym rynkiem zbytu.
Analiza przychodów pod względem produktowym przynosi również ciekawe wnioski. W 2013 głównym driverem wzrostów grupy była sprzedaż smartfonów oraz tabletów, oferowanych również pod własną marką. W 2014 sytuacja uległa zmianie. Sprzedaż tabletów zaczęła spadać, szczególnie słabo wypadł pod tym względem czwarty kwartał. Asbis tłumaczy to nasyceniem rynku. Nie jest to niestety dobry prognostyk na ten rok. W 2015 grupa zakłada niewielki wzrost sprzedaży tabletów wynikający głównie z wymiany starszych modeli.
Powyżej jeszcze wykres obrazujący sprzedaż produktów pod własną marką, który potwierdza iż w dużej mierze wzrost obrotów w 2013 wynikał z intensyfikacji sprzedaży linii Prestigio. Rok 2014 to spadek sprzedaży i udziału marek własnych w przychodach. Powyższy wykres będzie również istotny przy analizie rentowności.
Na wykresie obrazującym podstawowe wskaźniku rentowności widać wyraźnie erozję podstawowej marży na sprzedaży. Szczególnie słaby był tutaj kluczowy czwarty kwartał, który wypadł zdecydowanie gorzej niż analogiczny okres roku poprzedniego. Przyczyn można wskazać tutaj kilka.
Po pierwsze spadek sprzedaży marek własnych, która jest zdecydowanie bardziej rentowna niż sprzedaż pozostałych towarów. Pierwszy wykres potwierdza silną korelację między marżą na sprzedażą produktów pod własnymi markami. Drugi powód to zmiana struktury geograficznej obrotu oraz spadki rentowności w Europie Środkowo-Wschodniej, która stała się głównym rynkiem zbytu. Przy takim rozwoju wypadków pewnym znakiem zapytania są dalsze plany grupy odnośnie zintensyfikowanie sprzedaży szczególnie w Europie Zachodniej, która na poziomie operacyjnym przynosi GK Asbis straty.
Analizując wykres rentowności warto zwrócić uwagę, iż wyniki GK Asbis byłby jeszcze gorsze gdyby nie szybko podjęte działania mające na celu ograniczenie bazy kosztowej. Koszty zarządy i sprzedaży zostały ścięte znacząco dzięki czemu po części zniwelowały negatywny wpływ spadki marż. Tutaj należy się grupie spory plus.
Na ostateczny wynik GK Asbis istotny wpływ ma działalność finansowa. W czwartym kwartale grupa zdecydowała się zamknąć operację na opcjach walutowych dzięki czemu rozpoznała dodatkowo ok. 1,5 MUSD zysku . Dzięki tej operacji wynik netto GK Asbis w całym 2014 był dodatni.
O tym, iż czwarty kwartał w tym roku był słaby wskazują również aktywa. W ostatnich trzech miesiącach roku GK Asbis raczej ”skracała” bilans, wyprzedawane były zapasy, spadł również istotnie poziom należności co oczywiście w dużej mierze jest wynikiem niższej skali działalności. Dzięki upłynnieniu części aktywów obrotowych w bilansie pojawiła się gotówka.
Po stronie pasywów sytuacja wygląda dość stabilnie. Udział kapitałów własnych waha się w okolicach 20%. Warto zwrócić uwagę, iż w ostatnich dwóch kwartałach GK Asbis systematycznie zmieniał sposób finansowania zapasów. Kredyty obrotowe zastępowana są kredytem kupieckim udzielonym przez dostawców.
Podsumowując, wyniki czwartego kwartału potwierdziły, iż działalność podstawowa GK Asbis jest pod silną presją sytuacji na wschodnich rynkach. Spadająca sprzedaż na Ukrainie oraz w Rosji wpływa negatywnie na wyniki grupy. Nasycenie rynku tabletów, niższe przychody ze sprzedaży marek własnych spowodowały erozję marży przez co grupa w 2014 wyszła właściwie na zero. Przed GK Asbis nie mniej trudny rok, do stabilizacji sytuacji na wschodzie jeszcze daleka droga. Zintensyfikowanie działalności w Europie Środkowo-Wschodniej oraz Zachodniej może pozytywnie wpłynąć na obroty, jednakże kwestią otwartą jest rentowność, gdyż w 2014 grupa na tych rynkach notowała słabsze wyniki.
Poniżej link do wycen, które wskazują na duży potencjał do wzrostu. Metody majątkowe lądują w okolicach 6 PLN, problem jest jednak w zyskowności posiadanego majątku. Grupa w zeszłym roku po wyłączeniu transakcji zamknięcia opcji walutowych wyszła właściwie na zero. Renta wieczysta daje tylko 1 PLN na akcje. Całkiem dobrze Asbis wypada na tle rynku, mnożniki oparte na EV/EBITDA są na poziomach zbliżonych do metod majątkowych. Wydaje się jednak, iż rynek boi się jednak niepewności wynikającej z sytuacji na wschodzie i konieczności reorganizacji biznesu. W mojej ocenie w sytuacji wyprostowania sytuacji w Rosji oraz Ukrainie Asbis i akcjonariusze spółki mogą być jednym z głównych beneficjentów tej poprawy.
www.stockwatch.pl/gpw/asbis,wy...Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.