pixelg
DADELO - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

DADELO [DAD]

AKTUALNY KURS: 25,99 zł (-0,04%) 07-05-2021 16:32
Kakarotto
23
Wpisów: 1 061
Wysłane: 11 grudnia 2020 16:47:40
Wahałem się z zapisem i los zdecydował za mnie bo zapisy były do godziny 15. Czemu zwlekałem?
Jeden powód: rowery to nie jest coś co można beztrosko kupować jak opony do auta. Rower się ogląda i przymierza. Inne rzeczy z ich oferty można kupić bez oglądania, tylko są wyjątki. Taki kask. Ryzyko niedopasowania kasku jest spore. Jestem sceptycznie nastawiony w powodzenie tego biznesu. Sądzę że mogli by ofertę rozszerzyć o jakieś ubrania sportowe z góry ustaloną wymiarkówką.

piotrsobien
6
Wpisów: 258
Wysłane: 11 grudnia 2020 18:51:29
Cena ostateczna: 18 zł za akcję. Inwestorom indywidualnym zostało zaoferowane 900 tys. akcji, czyli 19,5% wszystkich oferowanych.
Edytowany: 11 grudnia 2020 18:51

krishic
20
Wpisów: 554
Wysłane: 11 grudnia 2020 19:01:25
@Kakarotto Sprzedaz rowerow nie jest w tym biznesie kluczowa.

"Za około 25% przychodów odpowiadała sprzedaż rowerów, a pozostała część to akcesoria, ubrania i części zamienne do rowerów."

Cena zostala ustalona na maksymalnym poziomie 18 pln, do drobnych inwestorow poszlo 20% oferty vs instytucje 80%

Szybko rosnacy biznes, bez zadluzenia netto, z gora gotowki na inwestycje.
W calosci nowa emisja, bez sprzedazy starych akcji. Dobrze sie to zapowiada.
Edytowany: 11 grudnia 2020 19:03

Kris59
15
Wpisów: 214
Wysłane: 11 grudnia 2020 20:30:12
piotrsobien napisał(a):
Cena ostateczna: 18 zł za akcję. Inwestorom indywidualnym zostało zaoferowane 900 tys. akcji, czyli 19,5% wszystkich oferowanych.

Chyba detal nie dopisał skoro obnizyli im transze. Ciekawe jaka była redukcja wśród indywidualnych. Na pewno niezbyt wysoka.

nieinwestor
1
Wpisów: 11
Wysłane: 11 grudnia 2020 21:19:11
Dlaczego ustalili cenę już dzisiaj, miała być podana dopiero 14 grudnia .Cene przecierż ustalają instytucyjni inwestorzy.Coś tu nie gra ,czyżby nie było chętnych ? To dlaczego nie obniżyli ceny?

Kris59
15
Wysłane: 12 grudnia 2020 09:26:11
Przyspieszyli chyba całe procedury bo domy maklerskie naciskały aby zdążyć przed 17-stym bo wtedy kończą się zapisy na Answear.com. Dziwi mnie rownież sprzedaż po cenie maksymalnej. Świadczy chyba to o pokryciu księgi popytu przez instytucje po cenie 18 zł. Co też mnie dziwi bo myślalem,że fundy mają wiecej oleju w głowie a nie poleca jak ćma do światła tylko dlatego,że to e-commerce. A przecież nie każdy e-commerce to od razu ...sukces. Dadelo musi jeszcze duuużo popracować aby zasłużyć na wycenę 18 zł.
W detalu też chyba wielkiej redukcji nie było skoro obcięli im transze.

mrk
18
Wpisów: 1 948
Wysłane: 12 grudnia 2020 11:00:22
Nie bardzo widzę powód, żeby się przejmować wcześniejszym podaniem ceny. Termin był wskazany jako do 14 grudnia. Nie wiadomo, przynajmniej oficjalnie jaka jest redukcja instytucji, ale wszystko co było poszło po cenie maksymalnej 18 zł. W detalu powinniśmy znać redukcję już we wtorek i spodziewam się wysokiej nawet do 90%. Emisja była bardzo mała.

krishic
20
Wysłane: 12 grudnia 2020 11:46:21
Osobiscie spodziewam sie sporo mniejszej redukcji, z wielu wzgledow m.in. z racji tego, ze czesc inwestorow liczy wycene post-money, w sytuacji gdy w ogole nie sa tu sprzedawane stare akcje, a nowa emisja ma skale na poziomie 40% udzialow - imo zdecydowanie bardziej miarodajne jest w takim przypadku pre-money. Fundusze z takich rzeczy sobie doskonale zdaja sprawe. Poza tym nawet po "nastrojach" w tym watku widac bylo, ze czesc popytu pojdzie na answear - teoretycznie oferty sie zazebiaja (zapisy na answear do 17stego, przydzial dadelo do 18stego)
Natomiast z informacji jakie do mnie dotarly, zakladam ze sa spore szanse na wczesniejszy przydzial (na wzor IPO PCF), wtedy chetni na answear zdaza sie na niego zapisac za srodki po redukcji z dadelo.
Przesuniecie transz to imo bardzo dobry znak - najwidoczniej popyt wsrod instytucji byl relatywnie wiekszy niz wsrod indywidualnych - co mnie strasznie bawi w kontekscie ludzi, ktorzy pisali tu o ryzyku ubrania drobnych inwestorow transza instytucjonalna :D
Mysle ze sporo teraz zalezy od stanu rynku w okolicy debiutu, jesli nie trafimy na jakies wieksze spadki, to wzrost 10-20% na otwarciu, to dosc prawdopodobny scenariusz.

Kris59
15
Wysłane: 12 grudnia 2020 13:39:57
Nadal uważam,że drobni moga zostać ...ubrani. Zmniejszenie transzy dla detalu może oznaczać też znacznie mniejszą redukcję dla tej grupy inwestorów. Gdyby redukcja była wysoka np.ponad 80% to na pewno by nie zmniejszyli transzy dla drobnych. Zainteresowanie drobnych musiało być relatywnie niższe. A co do instytucji to wielka niewiadoma? Owszem pokryli ksiegę popytu w całości ( a nawet z naddatkiem) przy cenie 18zł ale moze to byc wszystko na co ich stać.Nigdzie nie napisano,że popyt fundów przewyższał np. 2 czy 3-krotnie ofertę przy cenie 18 zł. Możliwe,że był wiekszy ale przy nizszych cenach? Czy debiut będzie udany? A kto to wie? Niby jest sentyment do e-commerce ale spolka została dośc wysoko wyceniona.

GPW Mistrzunio
13
Wpisów: 87
Wysłane: 12 grudnia 2020 16:52:17
Kakarotto napisał(a):
Wahałem się z zapisem i los zdecydował za mnie bo zapisy były do godziny 15. Czemu zwlekałem?
Jeden powód: rowery to nie jest coś co można beztrosko kupować jak opony do auta. Rower się ogląda i przymierza. Inne rzeczy z ich oferty można kupić bez oglądania, tylko są wyjątki. Taki kask. Ryzyko niedopasowania kasku jest spore. Jestem sceptycznie nastawiony w powodzenie tego biznesu. Sądzę że mogli by ofertę rozszerzyć o jakieś ubrania sportowe z góry ustaloną wymiarkówką.

Naprawdę chciałeś zapisać się na te akcje nie wiedząc czym oni handlują? Think
Edytowany: 12 grudnia 2020 16:55

krishic
20
Wysłane: 12 grudnia 2020 19:47:17
@Kris59

Najlepsze moje debiuty do tej pory, to takie, ktore umknely uwadze wiekszosci inwestorow. Niska redukcja zwykle robi robote, nie skala wzrostu na otwarciu. Przykladowo, co mi np po 50% wzrostu na PCF jesli redukcja wynosila ok 98,5%. Natomiast taki Starward - zapisy wydluzone o ok tydzin, relatywnie wysoka wycena, redukcja rzedu 20% i otwarcie 300% na plusie.
Tam gdzie w IPO kieruje sie "tlum" stopy zwrotu sa rzedu paru procent zaangazowanego kapitalu.

Kris59
15
Wysłane: 13 grudnia 2020 07:40:48
krishic.
To ci gratuluje takiego dobrego wyczucia w przypadku Starwardu. 300% na debiucie to musiało oznaczać wielką redukcję bo stronie instytucji skoro taka była przebitka na debiucie.Życzę ci rowniez tego w przypadku Dadelo choc mam spore wątpliwosci. Takie wyjatki jak Starward zdarzają się raz na tysiąc.

kck03
kck03 PREMIUM
3
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 59
Wysłane: 14 grudnia 2020 10:26:12
Analityk Fundamentalny napisał(a):

Dadelo informowało, że zwrócą 16-ego do końca dnia, więc jeśli tak będzie to powinno się udać jeszcze na Answear zapisać, jeśli ktoś jest zainteresowany, Choć warto pamiętać, że Answear sprzedaje MCI

Dzięki za jak zwykle bardzo ciekawą analizę Dadelo.

Mam kilka kwestii/wątpliwości z perspektywy gościa, który całe życie zawodowe siedzi w e-commerce handlując tym i tamtym ;-):

1. Czy nie wydaje się Tobie kuriozalnym, że praktycznie cała emisja ma iść na zakup towaru? Z mojej perspektywy od tego jest kredyt kupiecki wspomagany linią kredytową. Przy skali Oponeo uzyskanie takiego limitu jest realne i np. pożyczenie Dadelo tej kasy etc. Dziwnie wygląda, że ktoś chce oddać całkiem sporą część swojego biznesu, żeby kupić towar.
2. Czy nie dziwi Cię, że biznes, który dopiero rośnie ma świetną jak na handel rentowność netto? I czy zapowiedź w stylu "EBITDA może nie być najważniejsza" nie sprawi, że po debiucie wyniki pójdą mocno w dół, a co za tym i napompowana wycena?

1. Tak dla mnie to jest minus. Oczywiści kewstia o przedpłatach czy płątności gotówkowej na rowery zamówione na 2021 to jest pewno prawda, ale pamiętajmy, zę rowery i osprzęt to ok. połowy sprzedazy. nawet jak zrobią 100 mln zrazem w 2021 to by znaczyło, ze zapasy by musieli kupić na sprzedaż po 50 mn zł czyli efektyewnie pewno koło 40 mln zł (marża odchodzi) - więc tutaj się nie dodaje za bardzo.
2. Ja lubię biznesy, które są już rentowne - tak mam :). Pamiętajmy, ze oni mają 30% marży pierwszej i jednak pewną skalą (kilkadziesiąt mln zł sprzedaży to już jest skala) wiec mogą zarabiać. Co do ryzyka zajeście EBITDA - ta jest - prezes wpsominał, że raczej 9 niż 11%. Ja uważam, że powinni miec dwycyfrową ponieważ rosnąc mają lepsze warunki u dostawców, które zapewne oddadzą w rynek w sporej części i znowu wzrosną i rozwodnią zupełnie koszty stałe (zarząd i część kosztów magazynu)

Wycena igólnie jest wysoka - wg mnie wszystko się sprowadza do tego czy zrobią ok. 100 mln zł sprzeązy w 2021 (na rozsądnych marzach pczywiscie) i czy potem się będą w stanie też dwycyfrowo rozwijać. jeśłi tak to widzę sens. Ale prawdą też jest to, zę patrząc na Oponeo (nie analizowałe nigdy tej spółki ale szybk o rzuciłęm okim na SF) to główny akcjonariusz miałby cash aby sfinansować kapitał obrotowy
Edytowany: 15 grudnia 2020 12:35

Matt41
Matt41 PREMIUM
6
Wpisów: 47
Wysłane: 14 grudnia 2020 21:28:12
Logiki trudno się doszukać w tej emisji, oprócz podejrzenia że chodzi o pompowanie wyceny tego startupu oraz pośrednio samego oponeo. To tak z perspektywy gościa który całe życie zawodowe siedzi w M&A i restrukturyzacjach :-)

daniels
12
Wpisów: 103
Wysłane: 14 grudnia 2020 21:43:29
Mam kilka kwestii/wątpliwości z perspektywy gościa, który całe życie zawodowe siedzi w e-commerce handlując tym i tamtym ;-):

1. Czy nie wydaje się Tobie kuriozalnym, że praktycznie cała emisja ma iść na zakup towaru? Z mojej perspektywy od tego jest kredyt kupiecki wspomagany linią kredytową. Przy skali Oponeo uzyskanie takiego limitu jest realne i np. pożyczenie Dadelo tej kasy etc. Dziwnie wygląda, że ktoś chce oddać całkiem sporą część swojego biznesu, żeby kupić towar.

Trafne spostrzeżenie. To, że potrzebny jest stock to jasne ale przecież nie trzeba kupować od razu towaru od dostawcy. Bierze się go .. i gwarantuje zwroty po, jak nie pójdzie (tak jest w wielu biznesach).
Bardziej już bym zrozumiał, że muszą wpompować kasę np. w promocję, budowę świadomości, darmowe dostawy jak smart na allegro itp.

2. Czy nie dziwi Cię, że biznes, który dopiero rośnie ma świetną jak na handel rentowność netto? I czy zapowiedź w stylu "EBITDA może nie być najważniejsza" nie sprawi, że po debiucie wyniki pójdą mocno w dół, a co za tym i napompowana wycena?[/quote]

To brzmi jak "uprzedzanie" zdarzeń :-)
Edytowany: 14 grudnia 2020 21:44

NiepoprawnyHazardzista
1
Wpisów: 3
Wysłane: 14 grudnia 2020 22:41:09
Zapisałem sie na emisje, aczkolwiek małym pakietem docelowo planując coś dokupić po pierwszych spadkach. Od stycznia tego roku szukałem czegoś na GPW z ekspozycja stricte na rynek rowerowy.
Rowery oraz akcesoria drożeją średniorocznie 10% rocznie przez ostatnie 2-3 lata, o ile CAGR prezentowany przez spółke w prospekcie był niższy to jako kolarz widze te zmiany ceny oraz kłopoty z dostepnoscia. W zeszłym roku był już kłopot z najbardziej chodliwymi modelami rowerów czy sprzetem rowerowym w tym roku doszło to do granic absurdu i niektóre produkty modelowe na rok 2021 zostały już całkowicie wyprzedane.
Spółka musi mieć kase oraz magazyn, żeby negocjować z pozycji siły żeby wgl dostać towar. Ogromnym minusem jest to, że praktycznie brak jest marek premium jeśli chodzi o rowery ale to niemożliwe ze wzgledu na umowy dealerskie jakie takie spółki podpisuja. Popyt z korona roku cały czas nie został zaspokojony bo ludzie, którzy chcieli kupić rower w tym roku nie mieli takiej szansy ze wzgledu na puste półki (wzrost popytu na świecie & przerwanie łańcucha dostaw w chinach). Jeśli zima byłaby podobna do zeszłorocznej to może okazać sie najlepsza w historii istnienia spółki, dodatkowo o najbliższa wiosne czy lato nadal nie martwiłbym sie ze wzgledu na ten zawieszony popyt z tego roku, pytanie co dalej bo może cały ten popyt wynikał tylko z koronawirusa i rok 2022 nie bedzie miał paliwa dla grzania w branży. Wydaje mi sie, że tak właśnie ustalił zarzad, że nie ma ryzykować własnego kapitału kiedy możemy zaryzykować inwestycje kapitałem inwestorów (dadelo zatrudnia oficjalnie około 30 osób aczkolwiek domyślam sie że cześć kompetencji wykonuja pośrednio pracownicy oponeo, którzy nie byli wymienieni w prospekcie).
TL:DR ten rok był bardzo specyficzny dla branży rowerowej (brak podaży przy zwiekszonym popycie) aktualnie nikt nie sprzedaje na kredyt bo ma kupców za gotówke.

Frog
6
Wpisów: 5 486
Wysłane: 15 grudnia 2020 20:17:19
Naprawdę jestem ciekaw tego debiutu. Teoretycznie wycena jest z gatunku baloniastych, ale z drugiej strony Allegro też nie było tanie, a dało zarobić.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

NiepoprawnyHazardzista
1
Wpisów: 3
Wysłane: 16 grudnia 2020 11:06:05
Redukcja ~91% znacznie wiecej niż sie spodziewałem, żałuje, że taki mały pakiet kupiłem. Mam nadzieje, że po IPO jak już opadna emocje, spadnie jeszcze w okolice 18 zł zanim zacznie prezentować wyniki za Q1.

nieinwestor
1
Wpisów: 11
Wysłane: 16 grudnia 2020 11:23:24
Już akcje na koncie. Redukcja wyliczona u mnie to 94%. Będzie się działo.

maciek42
maciek42 PREMIUM
1
Wpisów: 8
Wysłane: 16 grudnia 2020 11:32:10
Chciałbym zwrócić uwagę, że mimo "podobnej" redukcji (91 i 98,5) i wielkości transzy do PCF (16,2 i 28,5 mln) wielkość zapisów znacznie się różni (190 mln do 1,9 mld), rozchodzi się właśnie o te kilka procent różnicy w redukcji. Zainteresowanie było 10-krotnie mniejsze. Ciekawe jaka redukcja wśród instytucjonalnych.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4