pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 161,46 zł (+3,16%) 07-05-2021 17:04
DJ1910
30
Wpisów: 134
Wysłane: 5 stycznia 2021 11:01:56 przy kursie: 265,70 zł
No i cóż to się dzieje dzis ? Dosyć ostro w dół.

Czyżby efekt wygaszania się epidemii ?

Gry w dół, turystyka i paliwa w góre....tak to wyglada...

Rif
46
Wpisów: 924
Wysłane: 5 stycznia 2021 12:57:13 przy kursie: 265,70 zł
@DJ1910
Ale, że co? Wig-games 1% na plusie, czyli powyżej rynku.
Jeśli patrzysz na stare gry (czyt. producentów po premierze jak CDR), to i może spadki znajdujesz.
Ci co żeglują pod kolejne premiery/nadzieje mają się dobrze, a nawet bardzo dobrze.

Scarry
168
Wpisów: 4 880
Wysłane: 5 stycznia 2021 13:20:48 przy kursie: 265,70 zł
Jakubniekuba napisał(a):
@GRAF78

Zastanawia mnie sens Twojego postu.
Wklejasz link podczas ostatniego dnia wyprzedaży na Steam. Jutro z dużą dozą prawdopodobieństwa CP2077 będzie na 1 lub 2 miejscu.

Dodatkowo łamiesz, w mojej opinii, minimum dwa punkty regulaminu forum:

„c. nakłaniające pośrednio lub wprost do kupna bądź sprzedaży akcji,
d. zawierające cenę docelową lub przewidywany kierunek kursu, nie poparty argumentacją techniczną bądź fundamentalną,”

nie ma co bić piany, CDP całkowicie stracił momentum do wzrostów, zmieniło się postrzeganie firmy, teraz to po prostu jedna z wielu chciwych i kręcących korporacji w game-devie a nie Ci wyjątkowi "prawilni" goście od kultowego Wiedźmina. Zmienił się sentyment inwestorski i trzeba mieć zdrowo ponaklejanych klapek na oczy żeby tego nie widzieć.

Jedyna rzecz jaka mnie cieszy to że polski rynek inwestorów w game-dev wykazał się dojrzałością i spadki (oraz zmiana sentymentu) na CDP nie pociągnęły za sobą spadków innych firm z branży, czego mocno się obawiałem.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 5 stycznia 2021 13:24

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
225
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 600
Wysłane: 5 stycznia 2021 14:59:14 przy kursie: 265,70 zł
d2fan napisał(a):
swiezaczek napisał(a):
mBank obnizyl rekomendacje do 232 złotych !!!!!!!!!!!

Nie mogę się jednak nadziwić ceną docelową, która daje P/E na poziomie wg. rekomendacji 24-20 za lata 2020 i 2021. Przy wyliczeniu tego wskaźnika dodano 3mln akcji z programu motywacyjnego. Analiza porównawcza spółek również ma zaniżony wskaźnik P/E dla każdej ze spółek. Wynika to zapewne w wyliczaniu tego wskaźnika jako średniej z 24 miesięcy. Wszyscy wiemy jak dużo sztucznego pieniądza popłynęło na rynek w 2020 roku w związku z pandemią więc wyliczanie P/E w ten sposób mija się z celem. Dla spółek w analizie porównawczej P/E jest obecnie zdecydowanie wyżej, poniżej pierwsze lepsze linki jak to obecnie wygląda:

ycharts.com/companies/UBSFY/pe...
ycharts.com/companies/CCOEY/pe...

W branży gamedev P/E na poziomie 2x dla zdrowej spółki, która z roku na rok pomnaża zyski to zdecydowanie za mało, powinno być min. 30-35. A wtedy cena docelowa powinna być w okolicach 350 zł.

Technicznie na razie powoli wspinamy się ku górze, wsparcia trzymają więc jeśli ze spółki zaczną płynąć dobre infa (np. przywrócenie do sklepu Sony) to nie widzę podstaw do dalszych spadków.

Popełniasz merytoryczne błędy i z toku myślowego wychodzą bzdury. P/E w rekomendacji patrzy do przodu, także dla spółek porównawczych, uwzględnione są zyski z kolejnych projektów. Skoro wychodzą takie a nie inne to takie wychodzą i takich należy użyć jako mnożniki. Ty natomiast pokazuje mnożniki historyczne, czyli gdzie wycena patrzy w przód, a wyniki są z tyłu. To zupełnie dwie różne rzeczy. W tej branży, gdzie występuje duża zmienność zysku w kolejnych latach patrzenie na P/E z jednego roku jest zupełnie bez sensu, bo w tej chwili P/E CD projektu jest ponad 100 i takie było przez lata. Było, nie dlatego, że zyski wynosiły tyle ile wynosiły, tylko dlatego, że oczekiwany był gigantyczny skok wektora przyszłych zysków.

P/E na poziomie 20 dla to racjonalny max dla przyszłego wektora wyników, bo oznacza WACC w dyskontowaniu przyszłych powtarzalnych wyników na poziomie ok. 5 proc., a jak wiadomo powszechnie w tej branży nie ma długu i WACC jest w związku z tym równy kosztowi kapitału. Jak stopa wolna od ryzyka wynosi 4 proc. to dorzucając do tego 5 proc. premii masz WACC na poziomie 9 proc. Jak stopa wolna od ryzyka spada do zera, to wacek spada do poziomu premii, czyli owych 5 proc. To tyle odnoście odpowiedniego wskaźnika do wyceny na bazie konkretnego poziomu wskaźnika.

Napływ pieniądza nie tworzy wartości fundamentalnej, a spekulacyjna wartość pochodzi z wyceny porównawczej.

GRAF78
42
Wpisów: 1 241
Wysłane: 5 stycznia 2021 16:01:33 przy kursie: 265,70 zł
Jakubniekuba napisał(a):
@GRAF78

Zastanawia mnie sens Twojego postu.
Wklejasz link podczas ostatniego dnia wyprzedaży na Steam. Jutro z dużą dozą prawdopodobieństwa CP2077 będzie na 1 lub 2 miejscu.

Dodatkowo łamiesz, w mojej opinii, minimum dwa punkty regulaminu forum:

„c. nakłaniające pośrednio lub wprost do kupna bądź sprzedaży akcji,
d. zawierające cenę docelową lub przewidywany kierunek kursu, nie poparty argumentacją techniczną bądź fundamentalną,”

Moderator:
żółty kartonik za usuniętą treść

Przesledź sobie miejsca na steam od czasu winter sale przeanalizuj dobowe przyrosty recenzji, liczbę grających a potem zastanów się nad treścia mojego postu jeszcze raz.
Edytowany: 5 stycznia 2021 16:06

tomcio46
42
Wpisów: 572
Wysłane: 5 stycznia 2021 18:30:37 przy kursie: 265,70 zł
A wiadomo kiedy wersja na nextgeny?

gordongekko
gordongekko PREMIUM
3
Wpisów: 48
Wysłane: 5 stycznia 2021 18:36:03 przy kursie: 265,70 zł
Z tego co pamiętam, to miał być jakiś indywidulany patch pod xbox X i PS5, który dostosowuje grę konkretnie pod te konsole. Miało to być w styczniu bodajże.

sasky
sasky PREMIUM
32
Wpisów: 2 654
Wysłane: 5 stycznia 2021 19:03:34 przy kursie: 265,70 zł

Matt Levine na łamach Bloomberga podjął temat pozwów wobec CD Projektu za Cyberpunka. Fajne podsumowanie pomysłu pozywanie spółki za to, że jej produkt nie spełnił oczekiwań akcjonariuszy

Cytat:
We talk about this a lot around here. I like to say that “everything is securities fraud”: Any time a public company does a bad thing, or a bad thing happens to it, some clever lawyer can sue it because its stock went down. The company knew about the bad thing and didn’t disclose it, or didn’t adequately warn shareholders about the possibility of the bad thing, so the shareholders were deceived when they bought the stock. And so companies are sued for securities fraud over global warming and customer data breaches and sexual harassment and mistreatment of killer whales.[2]

Usually when we discuss this theory, the bad thing tends to be a big discrete event, a scandal or crime or data breach. But there are cases like this too, where the bad thing is just, the company made a product, and the product wasn’t as good as the shareholders were hoping for. Just being bad at your business can be securities fraud.

www.bloomberg.com/news/newslet...

sasky
sasky PREMIUM
32
Wpisów: 2 654
Wysłane: 5 stycznia 2021 19:19:01 przy kursie: 265,70 zł

lesgs
lesgs PREMIUM
25
Wpisów: 859
Wysłane: 5 stycznia 2021 22:52:20 przy kursie: 265,70 zł
@sasky

Sprawa jest więc bardzo prosta. Jeżeli chcesz pozyskać pieniądze pośrednio z ADR w USA to wchodzisz w poziom 3, a jeżeli ADR służą tylko do spekulacji przez pakujących, to w emisji akcji należy zastrzec, że nie wolno je pakować w ADR poziomu 1. Nie wiem, co zrobiła Toshiba, ale pytanie brzmi, jak zabezpieczyło się CDR. Należy sięgnąć do prospektu emisyjnego - a może były inne dokumenty zastrzegające ograniczenia dotyczące akcji? Tego nie wiemy a tłumaczenia typu, że nie było wtedy takich instrumentów mogą nie być skuteczne. Można by pomyśleć o regresie do emitenta ADR poziomu 1, ale emisje tego rodzaju są zabezpieczane na wszystkie strony przez bardzo dobrych prawników i dochodzenie swojego może trwać latami. Cokolwiek z tego wyjdzie - to się będzie ciągnąć bardzo długo. A może, akcje były sprzedawane np. dużym bankom inwestycyjnym, które je kupowały z zastrzeżeniem, za na ich podstawie nastąpi emisja ADR?

Należy pamiętać też, że w USA prawnicy sami tworzą potencjalną sytuację i szukają chętnych by im ktoś zapłacił za prowadzenie sprawy; wtedy sami mogą przejmować nawet do 50% ew. wypłaty z odszkodowania, a jeżeli sprawa padnie, to niewiele na tym tracą.

Nadal uznaję, że najbardziej interesujące będą wyniki sprzedaży tak ok. końca stycznia. Wtedy kurz opadnie i będzie można dokonać oceny sytuacji CDR. Nie sądzę, by awantury prawnicze w USA miały wpływ cenotwórczy w krótkim terminie. W obecnej sytuacji na CDR prognozowanie na okres dłuższy niż 1-2 miesiące w ogóle mija się z celem.

Edytowany: 5 stycznia 2021 22:53

szco
szco PREMIUM
18
Wpisów: 93
Wysłane: 5 stycznia 2021 22:58:18 przy kursie: 265,70 zł
Rozumiem, że sprawa Toshiby ciągnie się już ponad dwa lata i póki co jest na etapie "okej, prawdopodobnie będziemy sądzić Toshibę w USA"? Jeśli tak, to jestem spokojny.

clanowy
clanowy PREMIUM
6
Wpisów: 28
Wysłane: 6 stycznia 2021 00:08:52 przy kursie: 265,70 zł
cmc napisał(a):
gordongekko napisał(a):
Mam ps5 i Xbox X. Na ps5 w ciągu dnia średnio 15 wywaleń do menu, w tym wczoraj jedno, które zawiesiło konsole i musiałem ją z kabla restartować. na Xbox gra wygląda ładniej i jest dużo więcej tych głupawych NPC na drogach, chodnikach etc. Na xbox X mniej wywala, czy robi błędów.

Miasto mega puste, zadania poboczne jak dla mnie nuda, ogólnie nawet nie chce się jeździć i zwiedzać tego miasta, jak i zapał do przejścia gry jest znikomy.

Nie poszło im z tą grą zbytnio.

Jedni będą bronić gry, drudzy przeciwnie, bo jednym się podoba innym nie. I każdy ma prawo wyrazić swoją opinię o ile jest uczciwa i poparta np. pograniem w grę. Jak dla mnie porażka z tą grą.

Druga rzecz, co tam z rynkiem PC, gdzie cały czas rządzą pirackie kopie z netu.

PS4 jest ponad 100 mln i tutaj w mojej ocenie utracono znaczący i gigantyczny tort przychodów.

Co za bzdury wypisujesz, gra zawiesza ps5 nie chce ci się grać i nie zwróciłeś gry? Kumpel gra na PS4 i jest zachwycony, nigdy nie zawiesiło mu konsoli

No dobrze. Miałem kilka głupich wpisów, które moderacja słusznie usunęła bo w za dużym stopniu trąciły emocjami związanymi z rozczarowaniem grą.

Tyle tytułem wstępu i postaram się merytorycznie odnieść do wpisu kolegi cmc, który jak rozumiem ma kolegę, który grał ale już sam kolega cmc nie grał i teraz warczy (no tak to brzmi) na innego kolegę, który twierdzi, że grał i gra jest do dupy.

Tyle tytułem powstępu (nowe słowo sam wymyśliłem).

Jak mniemam nie da się ocenić na dzień dzisiejszy spółki, wartości akcji bez odniesienia do wartości gry, jakości tejże i grywalności, która to ma się, będzie się, powinna się, itd przekładać na zyski CD Projekt.

Zyski z tejże gry będą pewnie bardzo duże tylko należy zapytać co dalej? No i jak to już ktoś wyżej pisał rynek wycenia przyszłość no i wg mnie rynek wyceniał CP2077 na coś na kształt Świętego Graala branży. Coś co zmieni gry na wiele lat.. i da impuls do rozwoju tejże branży i popchnie branżę do przodu dając impuls do dalszych wzrostów cen akcji tychże.

No i teraz rynek pyta co ta gra wniosła? Co CD Projekt stworzył co pozwoli branży bardziej się rozwinąć.

No i teraz gracz musi odpowiedzieć na to pytanie bo to gracz zadecyduje czy gra/producent odniesie sukces. No i gracze odpowiadają.

Jeden taki co ma 5 konsol.

Drugi co grał raz jak był w podstawówce a potem na studiach (tu "oczko" do moderacji)

Trzeci ma kumpla....

Ja też mam kolegę, z którym chciałem podzielić się wrażeniami a tu dupa. Nie kupił gry i czeka na PS5, wersję dedykowaną bo wg niego CP2077 to gra na PC na ten moment.

Jako gracz i posiadacz PS4 chciałbym mieć prawo do oceny gry, która w oczywisty sposób (ocena) jest i będzie związana z wyceną spółki (miliony much nie mogą się mylić). No i muchy oceniły a wąchający podążają za tą oceną od poziomu >400 zł.

Nie chce mi się już pisać jak czekałem na grę do północy a potem pojawił się patch i ETA 3pm. Jak już odpaliłem następnego dnia grę to "klatkowała" na filmikach. Na początku był zachwyt (muzyka) ale potem przyszło rozczarowanie i nie było ono spowodowane bugami bo te z radością 40-letniego gówniarza ignorowałem ale bardzo kiepską grafiką, monotonią i po paru godzinach dałem sobie spokój wracając do W3, którego zacząłem od nowa będąc wiernym polskiej myśli developerskiej i prozaicznej (może tu jest sedno sprawy?).

Grę zwróciłem do PS Store ale jak dotąd nie dostałem zwrotu.

Nie wiem, może ten post nadaje się bardziej na forum gier ale patrząc na podgrzewanie atmosfery wokół gry i pewnie z tego też rosnący kurs akcji to od ok. 210 zł miał być Keanu i gra miała urwać łeb (oczekiwania urosły do 350-400 zł?) - to teraz sam nawet w grze nie dotarłem do momentu, w którym jest Keanu bo mi się najzwyczajniej nie chciało.

Powyższe dotyczy PS4. Chyba bez tego rynku nie można mówić o sukcesie gry i pewnie na tym opierają się fundusze grające na krótko.

Edytowany: 6 stycznia 2021 00:14

szco
szco PREMIUM
18
Wpisów: 93
Wysłane: 6 stycznia 2021 15:46:57 przy kursie: 265,70 zł
Jak to kiedy w końcu wyniki? Miałeś 13mln do 20 grudnia. Inne wyniki nie zostały zapowiedziane, więc może coś szepną w styczniu - miała być konfa ws dalszych planów - a jeśli nie to czekamy na raport za 2020.
Edytowany: 6 stycznia 2021 15:56

haszisz
haszisz PREMIUM
6
Wpisów: 47
Wysłane: 6 stycznia 2021 22:02:28 przy kursie: 265,70 zł
GRAF78 napisał(a):
sprzedaż siadła...-> 5 miejsce
store.steampowered.com/search/...
koniec marzeń o 500+ wave

Dzisiaj już po promkach i CDP na 2. miejscu

store.steampowered.com/search/...

W statystykach graczy tez wysoko na 4. miejscu

https://store.steampowered.com/stats/

Nie znam się kompletnie na tym jakie wnioski można z tego wyciągnać ale chyba nie jest najgorzej

GRAF78
42
Wysłane: 7 stycznia 2021 10:00:56 przy kursie: 248,00 zł
@hasisz
jest wprost znakomicie -> CDR najsłabszym walorem w rosnacym WIG20

ps: JOKER chyba prawidłowo odczytał kurs

igen
39
Wpisów: 246
Wysłane: 7 stycznia 2021 10:22:57 przy kursie: 248,00 zł
Jeśli JOKER ma faktycznie racje i mamy wyjście (dołem) z chorągiewki to należy się spodziewać, że zasięg ruchu po wybiciu z formacji powinien być co najmniej równy wielkości ruchu dojścia do niej....

Czyli do ceny ok. 180-200 pln za walor
Edytowany: 7 stycznia 2021 10:28

krewa
krewa PREMIUM
392
Wpisów: 7 946
Wysłane: 7 stycznia 2021 10:36:36 przy kursie: 248,00 zł
igen napisał(a):
zasięg ruchu po wybiciu z formacji powinien być co najmniej równy wielkości ruchu dojścia do niej

No właśnie, więc tym bardziej nie rozumiem dlaczego podajesz strefę 180-200. Poniżej wykres z analizy wrzuconej tutaj 31 grudnia

kliknij, aby powiększyć

igen
39
Wpisów: 246
Wysłane: 7 stycznia 2021 10:49:08 przy kursie: 248,00 zł
Krewa, masz rację - źle spojrzałem - ruch dojścia policzyłem od górnej granicy poprzedniego punktu (320 pln) a nie od wybicia....
Edytowany: 7 stycznia 2021 10:49

GRAF78
42
Wysłane: 7 stycznia 2021 10:57:17 przy kursie: 248,00 zł
@Krewa
zasięg ruchu zależy od postrzegania formacji, ty narysowałeś formację flagi, a inni widzą chorągiewkę gdzie zasięg wybicia jest równy wysokości masztu która wg mnie wynosi ok 80PLN

krewa
krewa PREMIUM
392
Wpisów: 7 946
Wysłane: 7 stycznia 2021 11:07:18 przy kursie: 248,00 zł
1. W przypadku chorągiewki zasięg będzie mniejszy, jeżeli już, ale różnice są pomijalne.
2. 80 zł? Chcesz powiedzieć, że ruch z powiedzmy 300 do 220 zł jest równy ruchowi z 260 do 180 zł?
Edytowany: 7 stycznia 2021 11:09

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość