pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 183,86 zł (+1,58%) 18-06-2021 17:04
GRAF78
45
Wpisów: 1 243
Wysłane: 7 stycznia 2021 19:11:37 przy kursie: 248,00 zł
Nie którzy rysuja niewiarygodnie niskie poziomy

kliknij, aby powiększyć

osobiście bez jakiegoś mocnego tąpniecia za oceanem nie zabardzo wieże w kurs ponizej 100...
choć sprzedaz CD powoli ale systematycznie spada na steamie... co bedzie gdy sprzeda sie w 2021 poniżej 10mln kopii w pełnej cenie?
Edytowany: 8 stycznia 2021 00:44

Joker
116
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 2 019
Wysłane: 7 stycznia 2021 19:15:08 przy kursie: 248,00 zł
Ale widac, ze to artysta malowal. Wyobraznia ogromna.
Namalowac mozna wszystko.
Taka sama wartosc merytoryczna i prognostyczna ten link by mial, gdyby przedstawial naga Pania/Pana.
Edytowany: 7 stycznia 2021 19:15

krewa
krewa PREMIUM
436
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 128
Wysłane: 7 stycznia 2021 19:18:07 przy kursie: 248,00 zł
cichutki napisał(a):
igen napisał(a):
Zaczyna mnie zastanawiać ta krótka pozycja...

Albo coś wiedzą lub przewidują, albo....
Próbują zbić kurs a ktoś inny broni kursu (np. rodzimy kapitał - w końcu trochę mają tych akcji różne banki, towarzystwa i fundusze)....

na pewno coś wiedzą. Nie sądzisz chyba, że stawiają mln. zł po to, aby "nie mieć racji".

Ciekawe, co wiedzieli szortując KGHM od listopada. Przecież nie po to zajmowali krótkie pozycje, by nie mieć racji.
Nie demonizujmy dużych graczy, oni nie mają monopolu na wiedzę, nie są nieomylni.

swiezaczek napisał(a):
0.1 punkt procentowy zmniejszyli - to jakby to powiedziec tyle co nic :(

Średni dzienny wolumen z ostatnich 5 sesji równa się ich krótkiej pozycji. Gdyby zamykali na oślep, rynek dostrzegłby rosnący popyt i pozbawiłby ich części zysku

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

basketmann
2
Wpisów: 3
Wysłane: 7 stycznia 2021 19:56:11 przy kursie: 248,00 zł
Pamiętajmy, co ogłosiło CD Projekt Red w komunikacie z 14 grudnia ub. r.

Cytat:

Po Świętach wypuścimy dwie duże aktualizacje, w tym Patch 1, który pojawi się w styczniu. Po nim, w lutym przyszłego roku, pojawi się Patch 2. Powinny one naprawić większość istotnych błędów, które gracze napotykają podczas rozgrywki na konsolach poprzedniej generacji.

pl.cdprojektred.com/news/wazna...

Można więc nieśmiało przypuszczać, że wraz z pojawieniem się zapowiadanych patch'ów, wróci temat ewentualnego przywrócenia CP 2077 do PlayStation Store. Decyzja Sony pomyślna dla CD Projekt mogałby odwrócić obecny sentyment.

Morasek
Morasek PREMIUM
30
Wpisów: 118
Wysłane: 7 stycznia 2021 22:04:52 przy kursie: 248,00 zł
swiezaczek napisał(a):
Tylko ten patch bedzie pewnie pod koniec stycznie a co do tego czasu bedzie sie dziac z kursem? ehhh :(

Gdzieś mi mignęło na necie że 15.01 albo 22.01 - ale nie mam źródła więc brałbym tą datę z ostrożnością.

Ping-Pong
12
Wpisów: 62
Wysłane: 7 stycznia 2021 23:13:43 przy kursie: 248,00 zł

Nie. Historyczny P/E to po prostu liczba wypadkowa. I nie "jak mówisz", lecz... Prosty przykład:
Masz firmę, która generowała zawsze w przeszłości i dzisiaj generuje 0 PLN zysku. Ile wg. Ciebie jest warta ? Skoro np. za rok wygeneruje przykładowo 100 PLN zysku i będzie co roku 100 PLN w nieskończoność?
Po drugie, historyczny P/E to po prostu historyczny P/E. Po co to analizować? Można odwrócić sytuację... Masz firmę, która będzie działała 1 rok czasu od chwili obecnej, a potem upadłość, rozwiązanie spółki lub prezenty od świetego mikołaja - w każdym razie firmy nie będzie po roku. Przez ten rok wygeneruje 30 PLN zysku. To ile wg. Ciebie jest warta ? 100 PLN ? Czy może jak teraz kosztuje 90 PLN, co oznaczałoby P/E na poziomie 3... to byłaby okazja ?
Edytowany: 8 stycznia 2021 10:11

baks
28
Wpisów: 2 592
Wysłane: 7 stycznia 2021 23:35:02 przy kursie: 248,00 zł
DJ1910 napisał(a):
Wytlumaczcie mi cos, laikowi...

Jaka wartosc ma analiza techniczna, te wszystkie choragiewki czy kominy czy chust wie co jesli wreszcie zarzad przestanie sie chowac pod woda i padna konkretne info dot. sprzedazy, nadchodzacych poprawek i ewentualnego powrotu CP2077 do sklepu Sony ?

Czy tez mleko sie rozlalo i zadne dobre info nic juz nie zmieni ?

Problemem jest to, że konsole miały dać 60-70% przychodów. Jak wiadomo przychodów nie ma - może poza pudełkami - i po sporach o koszty zwrotów jak widać firmie Sony nie zależy na szybkim powrocie.
Po szumie jaki powstał i dużym niesmaku spółka straciła znaczną część klientów konsolowych w okresie okołopremierowym .... czyli w pełnych cenach.
Część z nich zapewne wróci po grę - gdy gra będzie już w pełni dopracowana.
Po zwrocie gry niektórzy gracze kupią dopiero gdy kupią konsolę nowej generacji - czyli za jakiś czas. Będzie to prawdopodobnie w jakiejś promocji.
Przychody rozłożą się w dłuższym czasie i w niższych cenach. Niektórzy klienci mogą się zrazić do spółki.

Coś się zmieni ....
Powrót gry do sklepu da pozytywny impuls ale strat nie da się raczej w całości odrobić.
Choć spółka może odzyskać za jakiś czas sympatię graczy konsolowych.
Jeśli spółka zakomunikuje kiedyś, że poza darmowymi dodatkami planowanymi wcześniej wypuści bezpłatnie dwa dodatkowe DLC - taki prezent na pewno przekona graczy i wybaczą. Fakt będą to koszty/straty ale resztki reputacji trzeba ratować.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

basketmann
2
Wysłane: 8 stycznia 2021 09:27:53 przy kursie: 239,90 zł
"baks" napisał(a):
Jak wiadomo przychodów nie ma - może poza pudełkami

Ciekawe stwierdzenie. Skąd informacja o tym, że spółka nie odnotowała przychodu za sprzedaż cyfrowych wersji Cyberpunka?

"baks" napisał(a):
- i po sporach o koszty zwrotów jak widać firmie Sony nie zależy na szybkim powrocie.

Myślę, że Sony zależy na jak najszybszym dogadaniu się z CD Projekt. Z tego ma chyba pieniążki, nie?

Cytat:
Powrót gry do sklepu da pozytywny impuls ale strat nie da się raczej w całości odrobić.

O jakich stratach mówisz? Wizerunek? Nie kupuję tezy o obrażonych klientach. Gracze, tak jak konsumenci innych dóbr kupują i będą kupować dobry towar w dobrej cenie. Wierzę, że po poprawkach CP 2077 będzie bardzo dobrym towarem. Spółka produkująca gry to nie żona, którą można znienawidzić i wziąć z nią rozwód po tym, jak cię rozczarowała serwując niedogotowany obiad.

"baks" napisał(a):
Część z nich (klientów) zapewne wróci po grę - gdy gra będzie już w pełni dopracowana.

Moim zdaniem większość zdecyduje się ponownie zakupić grę. Część nazwię to pamiecią złotej rybki, a ja myślę, że gracze wrócą do uniwersum, bo będą chcieli pograć w bardzo dobrą grę.

"baks" napisał(a):
Fakt będą to koszty/straty ale resztki reputacji trzeba ratować.

Nie wiem, dlaczego pewna grupa komentujących usilnie próbuje trzymać się narracji o pogrzebaniu wszelkiej reputacji CD Projekt. Spółka przyjęła zwroty sprzedanych kopii gry, oraz zobowiązała się dostarczyć dwie duże łatki, poprawiające jakość rozgrywki. Poza tym w szybkim tempie opublikowała sześć hotfixów. To chyba jednoznacznie świadzy o tym, że szanuje swoich klientów. . O żadnej fundamentalnej stracie wizerunku nie ma mowy. Gracze cenili gry Redów i nadal będą je cenić. Jeśli ktokolwiek utyskuje na spółkę, to inwestorzy, którzy kupili akcję tuż przed premierą.

niedźwiedź
43
Wpisów: 510
Wysłane: 8 stycznia 2021 09:42:50 przy kursie: 239,90 zł
Mam pytanie w kwestii pozwu. Czy jak kancelaria złoży pozew, w którym określi kwotę roszczeń, to czy CDR będzie musiał zawiązać na tę okoliczność rezerwę finansową, ne ewentualne pokrycie owej kary.

pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Wpisów: 292
Wysłane: 8 stycznia 2021 09:44:39 przy kursie: 239,90 zł
Sam jestem wielkim fanem CP77, ale nie da się zaprzeczyć, że CDR nie jest już postrzegany jako gamers-first przez krótkowzroczność myślenia zarządu/inwestorów.

Pamiętacie jeszcze szumne zapowiedzi daty premiery CP na "when it's ready"?

basketmann
2
Wysłane: 8 stycznia 2021 10:14:00 przy kursie: 239,90 zł
"igen" napisał(a):
Problemem podstawowym jest to, że nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że firma CDR, której lata zajęło przygotowanie CP2077, w ciągu kilku miesięcy usunie problemy związane z ta grą.

Myslę, że nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że kilka miesięcy to za mało, by tego nie zrobić Angel
Czym innym jest tworzenie gry (to zajmuje lata), a czym innym optymalizacja i usuwanie bugów.

Cytat:
Bo gdyby tak faktycznie miało być, to przegrają każdy proces, w każdym sądzie...
Bo to by oznaczało, że faktycznie "źle" pracowali i "źle" się przygotowali do premiery gry.

Nie znam się na sądach, ale jedno wiem. Taki proces to nie zupa instant. Sprawa potrwa latami. Temat pozwu traktuję na razie bardzo abstrakcyjnie. Jeśli już do procesu dojdzie, to CD Projekt ma pieniądze na bardzo dobrych amerykańskich adwokatów i jestem pewien, że będzie się skutecznie bronił.

igen
44
Wpisów: 265
Wysłane: 8 stycznia 2021 10:21:55 przy kursie: 239,90 zł
CDR może się i obroni....
Tego nie wie nikt.
Co nie oznacza, że w między czasie ich "image" straci (już stracił).
A to oznacza, że ich wycena może być urealniona - i to się dzieje i dziać będzie...

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wpisów: 1 594
Wysłane: 8 stycznia 2021 10:24:00 przy kursie: 239,90 zł
Cytat:
Problemem podstawowym jest to, że nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że firma CDR, której lata zajęło przygotowanie CP2077, w ciągu kilku miesięcy usunie problemy związane z ta grą.
Bo gdyby tak faktycznie miało być, to przegrają każdy proces, w każdym sądzie...
Bo to by oznaczało, że faktycznie "źle" pracowali i "źle" się przygotowali do premiery gry.
Wg mnie jest to nie możliwe.

Problemy są różnego kalibru i nie chodzi o to aby usunąć wszystkie na jedno pa, ale aby usunąć te w pierwszej kolejności, które nie pozwalają graczom cieszyć się grą itd.

Kluczem są patche na konsole i to czy nie będą się bali przesunąć terminów jeżeli nie będą gotowi. Spodziewam się, że jak teraz wypuszczą grę na konsole starszej generacji, to że będzie ona mocno dopracowana. Każda inna opcja to samobójstwo biznesowe z ich strony. Myślę, że mają tego pełną świadomość.

Osobiście jestem bardzo ciekawy jak spółka wyjdzie z tego kryzysu.

Obecnie jest cisza, a dla mnie to dobry prognostyk, bo to znaczy, że chłopaki pracują i planują, a nie działają chaotycznie aby zaspokoić potrzeby rynku co do informacji etc. W ich sytuacji potrzebne są teraz rozważne działania. Jak będzie zobaczymy.

Ponadto zapewne w związku z pozwami w USA jest teraz nałożone embargo informacyjne przez samą spółkę.

Osobiście myślę, że realny jest powrót do sklepu Sony w lutym-marcu 2021. Na ich miejscu pracował bym, teraz mocno aby poprawić wersje na stare konsole i aby wypuścić DLC na PC aby utrzymać zainteresowanie grą. Jeżeli utrzymają zainteresowanie grą na PC to ta sprzedaż może zrekompensować w jakimś stopniu niższą sprzedaż na konsolach do momentu aż gra zacznie działać jak powinna w dniu premiery na starych konsolach.

W tej chwili ciągle jeszcze zastanawiam się czy inwestować w nich na serio. Teraz to ciągle spekulacja i sporo niewiadomych.

Na takim rynku jak teraz jedna dobra informacja i kurs leci w niebo.

Morasek
Morasek PREMIUM
30
Wpisów: 118
Wysłane: 8 stycznia 2021 10:26:33 przy kursie: 239,90 zł
igen napisał(a):

Wg mnie jest to nie możliwe.

Czytając Twoje posty dochodzę do wniosku że firmy takie jak EA, Bethesda, Ubisoft to już dawno powinny zniknąć patrząc na ilość źle zoptymalizowanych, zbugowanych, niedopracownych gier które wypuściły...
Może się mylę ale chyba pisałeś kilka stron wcześniej że sam proces tworzenia gier, jak i śrowdowisko gamingowe jest Ci obce... Takze no, tego się trzymaj ;)

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wpisów: 1 549
Wysłane: 8 stycznia 2021 10:39:12 przy kursie: 239,90 zł
igen napisał(a):

(...) nikt o zdrowych zmysłach nie uwierzy, że firma CDR, której lata zajęło przygotowanie CP2077, w ciągu kilku miesięcy usunie problemy związane z ta grą.

Próbowałem doszukać się w tym poście logiki, ale poległem.
Akcjonariusze mają trzymać kciuki, by przez kilka miesięcy nie wyszły żadne znaczące patche ?
Według igena oznacza to automatyczny wyrok dla CDR czy to w sądzie rejonowym, czy okręgowym :D

igen
44
Wpisów: 265
Wysłane: 8 stycznia 2021 11:29:36 przy kursie: 239,90 zł
Czego nie rozumiecie ?

Po pierwsze - nikt normalny nie porównuje CDR do EA czy Ubisoftu.
Takie firmy mają 100x większy dorobek i doświadczenie niż CDR. Redzi przy nich to piaskownica...

Po drugie - jeżeli kapitalizacja CDR była większa niż takiego Ubisoft to sam ten fakt powinien dać do myślenia, że coś jest nie tak. A tym "nie tak" był fakt, że kapitalizacja CDR była patologią na rynku kapitałowym (mega bańka - o czym wielokrotnie pisałem....).
I z tego powodu mamy obecnie takie problemy...
Firma (CDR) nie jest sama w sobie wielkim tłuściochem, którego można suto oskubać. Z tej firmy nikt nie wyrwie miliardów $. Ale z jej kapitalizacji już owszem, tak. I to się właśnie dzieje.
Wystarczyło poczekać na pierwsze większe potknięcie i mamy efekt kuli śnieżnej.
I naprawdę - mało ważne jest, czy procesy będą, czy będą wygrane....
Sam fakt, że mamy 4 spore fundy krócące powyżej 0.5% (wszyscy tam zarządzający są idiotami ?) plus szacuję, że obecnie jest kilka razy tyle na S (podprogowo) powinno dać do myślenia co do najbliższej przyszłości kursu...

I tyle...

A to czy CDR wyjdzie z tego obronną ręką czy nie to już jest inna bajka...

Po prostu - w między czasie ktoś wyrwie z rynku spory kawał mięsa (z kapitalizacji)...
Kapitał poczuł krew - i to obserwujemy od miesiąca....
Edytowany: 8 stycznia 2021 11:44

Oxygen21
4
Wpisów: 104
Wysłane: 8 stycznia 2021 11:49:19 przy kursie: 239,90 zł
Cytat:
Po pierwsze - nikt normalny nie porównuje CDR do EA czy Ubisoftu.
Takie firmy mają 100x większy dorobek i doświadczenie niż CDR. Redzi przy nich to piaskownica...

Znajdz mi grę od EA czy Ubisoftu która sprzedała się w nakładzie 8 milionów preorderów i sprzedała w ciągu 10 dni , łacznie w nakładzie 13 milionów.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wpisów: 1 594
Wysłane: 8 stycznia 2021 11:52:38 przy kursie: 239,90 zł
Cytat:
Sam fakt, że mamy 4 spore fundy krócące powyżej 0.5% (wszyscy tam zarządzający są idiotami ?) plus szacuję, że obecnie kilka razy tyle na S (podprogowo) powinno dać do myślenia co do najbliższej przyszłości kursu...

Nikt nie twierdzi że oni są idiotami. Powiedziałbym nawet, że mają przewagę, ponieważ działają na dużo bardziej rozwiniętym rynku niż GPW. Zakładam, że maja modele matematyczne na bazie danych statystycznych określające co robić w sytuacji takiej w jakiej znalazł się CDR. Do tego mają kontakty biznesowe i umieją kreować negatywne informacje. Kwestia z pozwami to dla mnie przykład takiego zachowania.

Ponadto tak jak pisałeś czymś normalnym jest że jeżeli oczekiwania były przeszacowane ze teraz wahadło wychyla się w druga stronę. Pytanie tylko na ile i gdzie jest poziom ewentualnej równowagi.

Fundusz o jakich piszesz już zarobiły. Teraz czekają na rozwój sytuacji. Jeżeli CDR operacyjnie sobie poradzi - wyjdą szybko aby ratować zysk. Jeżeli nie, bo będą czekać lub/i powiększać pozycję.

DJ1910
32
Wpisów: 159
Wysłane: 8 stycznia 2021 11:53:18 przy kursie: 239,90 zł
Widac, ze sa tutaj tacy ktorzy owszem na gieldzie sie znaja i tego nikt nie zaprzeczy, ale o branzy gaming za to maja bardzo mgliste pojecie.

Gracze nienawidze jak cos sie sypie ale pozniej maja banana na mordzie jak gra zaczyna banglac.

Wtedy o pierwotnych wpadkach producenta szybko sie zapomina.

Zakladam, ze trzezwo myslacy inwestorzy powinni miec podobne podejscie.

btw.

Sa jakies pomysly na to, kiedy zarzad ruszy sie wreszcie z jakims info ?

pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Wpisów: 292
Wysłane: 8 stycznia 2021 11:58:17 przy kursie: 239,90 zł
Absolutnie się zgadzam, ale nie ma szans, żeby naprawili błędy na wszystkie platformy w ciągu tych dwóch czy trzech miesięcy. Mam wbite ponad 90h obecnie na PS5 i jest tego multum.

A zarząd pewnie nie ruszy z żadnymi informacjami dopóki nie będzie konkretów a przynajmniej kolejnego drobnego patcha.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, mkefir