pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 230,20 zł (-1,50%) 15-06-2021 15:06
KrisPier
2
Wpisów: 20
Wysłane: 18 stycznia 2021 21:35:28 przy kursie: 384,00 zł
Kiedy będzie koniec wirusa i kiedy wrócimy do normalności przed wirusem jak była
- a no nikt nie zna na to odpowiedzi
- według ludzi którzy maja pojęcie to może ten wirus już znami zostać na zawsze
- szczepionki to też coś czego nikt nie wie czy działają i jaki okres jest ich działania
- mamy się szczepić co roku a przez ile lat to nikt nie wie...
- czyli po eldorado na rekawicach nie jest nawet w połowie a nawet uważąm że jest na początku

DonG
57
Wpisów: 78
Wysłane: 18 stycznia 2021 21:56:22 przy kursie: 384,00 zł
Ciekawa ta rekomendacja BOŚ, chyba niżej się tego wycenić nie dało. No, może na siłę wstawiając jeszcze bardziej skrajne, pesymistyczne założenia, można by było to wycenić na 300 złotych za akcję. :) Jest spadek zysków poniżej 200 milionów w 2023, do poziomu 100 milionów w 2024, a następnie zysk rośnie w tempie zaledwie 10% rocznie lub niżej.

Wszystko poniżej 300 wymagałoby zaprzeczeniu temu, co obecnie widzimy na własne oczy w biznesie rękawiczkowym, i co gwarantuje określone zyski przez pewien czas.

Byłbym w stanie wyceniając w podobny, ultrapesymistyczny sposób, wycenić DCFem np. Dino na 60-90 złotych za akcję, i miałoby to takie same podstawy jak wycena Pana Rodaka dla Mercatora - niby możliwe, ale jednak mało prawdopodobne. Wystarczy w prognozach zysków uwzględnić podatek handlowy, założyć znacznie niższą rentowność w nowych sklepach otwieranych w lokalizacjach bliżej miejskich, założyć z jakichś względów spadek LFL itd, spadek tempa wzrostu i od razu wyjdzie grubo ponad 50% spadku od obecnych szczytów - takie tam arbitralne założenia, bo JA dostrzegam takie zagrożenia.

Mam swoje przemyślenia, trochę obok tematu, lecz ogólnie na temat rekomendacji: to jest w wielu przypadkach bezmyślne podstawianie do excela bez próby zastanowienia się, jak może wyglądać realnie przyszłość spółki lub branży, w przypadku niektórych spółek bardzo optymistyczne, bez rozważenia ryzyk, w innych bardzo pesymistyczne, z założeniem zmaterializowania się ryzyk w 100%.

Kolega wyżej stwierdził, że Mercator nie ma prawa urosnąć do 700 złotych, dopóki nie będzie pokazywał powtarzalnego zysku na poziomie 500-600 milionów złotych.

To już nie do końca dotyczy MRC, ale ja zapytam: skoro Mercator byłby takim balonem w tej cenie robiąc, dajmy na to, 300 milionów zysku, to dlaczego nie przeszkadza Dino wyceniane na 25 miliardów, którego powtarzalny zysk być może dobił do 600 milionów złotych rocznie? W odpowiedzi w sprawie Dino padnie pewnie argument, że ich zyski stabilnie rosną r/r i wycena uwzględnia dalszy wzrost zysków, ale przecież wystarczy, że coś trochę nie wyjdzie i może być koniec tego stabilnego wzrostu.

Moderator:
usunąłem treść niedotycząca MRC

Moim zdaniem takie zachowania kursu najłatwiej zaobserwować na walorach z dużym udziałem inwestorów instytucjonalnych - tam zawsze widać optymizm, podczas gdy akcjonariusze walorów bez tego typu inwestorów martwią się dość pesymistyczną wyceną przez analityka.

Ale to już temat na inną dyskusję. Kurs MRC pewnie dostosuje się do potencjalnych realiów pocovidowych dopiero po zakończeniu pandemii - jak zyski będą lepsze od oczekiwań, to zostanie to odzwierciedlone nieznacznie wcześniej, a póki co to walor dla kapitału spekulacyjnego, bo mało kto jest zainteresowany realistycznym prognozowaniem nowej rzeczywistości.
Edytowany: 19 stycznia 2021 15:28

Joker
113
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 2 014
Wysłane: 18 stycznia 2021 22:13:02 przy kursie: 384,00 zł
Nawet jak wirus odejdzie, bo szczepionka okażę się skuteczna to standardy bezpieczeństwa w szpitalach, NZOZach i wielu innych miejscach pozostaną na znacznie wyższych poziomach niż przed pandemią.
Świat się zmienił. I na nowo definiujemy pojęcie normalności.

orzech
55
Wpisów: 711
Wysłane: 18 stycznia 2021 22:28:03 przy kursie: 384,00 zł
@DonG fajnie napisanethumbright
Można było jeszcze coś tam negatywnego uwzględnić, nie wiem spadające w Tajlandii meteoryty dla przykładu...
Dla mnie jednak - mimo wszelkich wyjaśnień - pozostaje dalej nie do przyjęcia jak ta sama i jedna osoba może w tak krótkim przedziale czasowym zmienić zdanie..tak wychodzi z exela po wklepaniu cyferek?
Prócz nich jest jeszcze chyba rozeznanie rynku i inne pochodne które powinny być brane pod uwagę...
Rekomendacja z dnia 23 grudnia tegoż samego analityka dla CDR kupuj, już po tym jak na spółce zawierucha szalała na całego, ale tam nijakich zagrożeń nie ma...kurs 250zł a rekomendacja chyba na 450 i ładujemy do portfela - KUPUJ
To nic jak jutro z rana sprzedać PKC Mercatora i do koszyka CDR?
Mam do tego pełne prawo, bo ono moje...założenia tego Pana mnie nijak nie przekonują, nie traktuję ich jako wyznacznik, a co więcej jako analityk dla mnie jest...tutaj sobie można dopisać...
Póki co jak jednak widać ma rację, rynek ma rację a ja się mylę, ale tak to czasami bywa, jednak do swojego zdania mam chyba pełne prawoThink
Edytowany: 18 stycznia 2021 22:30

Ping-Pong
12
Wpisów: 62
Wysłane: 18 stycznia 2021 22:58:44 przy kursie: 384,00 zł
DonG napisał(a):
Ciekawa ta rekomendacja BOŚ, chyba niżej się tego wycenić nie dało. No, może na siłę wstawiając jeszcze bardziej skrajne, pesymistyczne założenia, można by było to wycenić na 300 złotych za akcję. :) Jest spadek zysków poniżej 200 milionów w 2023, do poziomu 100 milionów w 2024, a następnie zysk rośnie w tempie zaledwie 10% rocznie lub niżej.

Apropo analityka Boś
To analityk specjalizujący się w game dev. Od kilku lat wygrywa w swojej kategorii - mam na myśli rankingi w pewnej gazecie o tematyce giełdowej.

Moderator:
usunięto treść niedotyczącą spółki

P/E....
Co kto lubi.... Warto jednak być świadomym niedoskonałości tego wskaźnika... I tego, że kupuje się przyszłość, nie P/E oparte o historyczne wyniki lub kilka kwartałów niskich wskaźników...

A teraz do rzeczy:
Jakie szanse ma MRC na przychody rosnące +20% rocznie 10 lat z rzędu ? Tu już każdy niech sobie sam odpowie :)
Edytowany: 19 stycznia 2021 15:32

DonG
57
Wysłane: 18 stycznia 2021 23:17:59 przy kursie: 384,00 zł
Cytat:
Po drugie i ważniejsze, cały czas jest szansa na poprawę rentowności, a im większa skala biznesu (większe revenue) tym mniej procentowo trzeba poprawić marżę by zysk wystrzelił. Ok, CCC zjechał z 300 na 30 - tak, ale do momentu jak nie zaczęły się problemy z rentownością to wszystko ładnie szło.

No i tu leży pies pogrzebany, bo się nie zgadzam. Należy zawsze zastanowić się nad tym, czy za zwiększeniem przychodów pójdzie utrzymanie rentowności. W CCC i LPP nie było dobrych pomysłów na utrzymanie lub poprawienie tej rentowności, zwłaszcza w pierwszej z tych spółek, aż skończyło się to stratą w 2019, jeszcze w szczycie koniunktury przed pandemią.

Porównując to do Merca: to nie byłoby żadne rocket science dla tej spółki, by mocno zwiększyć revenue. Wystarczy, żeby zamiast zwiększyć moce produkcyjne o 50, 70, albo 100%, zwiększyli je o 300-400%, na co ich stać z pandemicznej kasy.

Wszyscy jednak słusznie zauważają, że jeśli wszyscy producenci zwiększą moce w tym stopniu, to rzeczywiście nastąpi kryzys nadprodukcji, prawdopodobnie dlatego np. Top Glove zapowiada 70% zysku z 2021 na dywidendę, a resztę na inwestycje. Producenci starają się jednak dostosować do przewidywanego popandemicznego popytu rozbudowując moce, ale nie wybudować tych mocy za dużo, by faktycznie nie było kryzysu nadprodukcji.

Mercator może za pandemiczną kasę wielokrotnie zwiększyć swoje przychody kilkukrotnie zwiększając moce (i dorzucając rękawice lateksowe, winylowe itd) razem z innymi producentami, pewnie dadzą wtedy radę upchać wszystkie produkowane rękawiczki, ale za jaką cenę? Taki model poskutkowałby znacznym wzrostem przychodów i zapewne stratami z działalności operacyjnej.

Spółka jednak tego nie zrobi, zapewne zwiększy moce na tyle, by utrzymać lub nieco zwiększyć udziały w rynku światowym, część zysków przeznaczy na rozwój dystrybucji, 30% na dywidendę i trochę jeszcze tego zostanie - tutaj ważny jest pomysł na zagospodarowanie reszty, być może jakieś produkty komplementarne, strategia może rozjaśnić sytuację, o ile spółka ją zamierza w końcu opublikować.

BTW MRC co ciekawe notował w latach 2011-2019 mniej więcej porównywalny średnioroczny wzrost przychodów do CCC.
Edytowany: 18 stycznia 2021 23:21

Ping-Pong
12
Wysłane: 18 stycznia 2021 23:30:56 przy kursie: 384,00 zł
Dyskusja dotyczy adekwatności obecnej wyceny.

Sam MRC to spółka produkcyjna i chyba jak tu czytam dystrybucyjna także. Nie chciało mi się nawet sprawdzać :). Ale przyznam, że popełniłem błąd w poprzednim wpisie mówiąc od wzroście przychodów. Liczy się wpływ do firmy.

CCC miał problemy, bo zmieniał w zasadzie model biznesowy. Poszedł w e-commerce, co skanibalizowało sprzedaż stacjonarną. Pomijam już pewne błędy zarządcze... Twierdzenia, ze brak było pomysłów. Eh....

MRC vs CCC - raczej zastanowiłbym się komu sprzedaje MRC, a komu CCC i jak to wpływa na pozycję negocjacyjną danej spółki. To tak apropo cen...

No... wszyscy to widzą, że pójdzie wzrost mocy wytwórczych :) Nawet Ty to zrobiłeś kilka wpisów temu. Nie chcę przywoływać co pisałeś, ale w tej prezentacji sam TG pokazuje, że chce zwiększyć moce o 40% do 2022 roku...

Nie chcę też przywoływać wpisu nt. spadku rentowności w przyszłości, która niewątpliwie nastąpi. Fakt faktem: do jakiego poziomu to można dyskutować, ale jak się porusza temat wzrostu mocy produkcyjnych to chyba tu warto postawić kropkę.

Ping-Pong
12
Wysłane: 19 stycznia 2021 00:50:49 przy kursie: 384,00 zł
Niektóre jak sądzę lekkomyślne komentarze po prostu nie znajdują u mnie akceptacji. Uważam je najzwyczajniej za nieuprawnione i nie na miejscu. Nie będę ich przywoływał, bo jak mi się wydaje nie temu ma służyć to forum.

Włączyłem się w ogóle do dyskusji, gdyż zauważyłem spore emocje. Czasami sprzeczność pod tym samym postem. W kilku postach. Kolejno też kilku forumowiczów przedstawiało argumenty i ja też je chętnie przedstawiłem. Mając przede wszystkim na celu nakierowanie myślenia adresata, by zerknął trochę w przyszłość. Co ciekawe, w odpowiedziach do mnie wymieniłeś sporo ryzyk, które, skoro cena spada, to pewnie są w świadomości rynku. Jako odpowiedź dostałem wyciągnięty z kontekstu fragment. Te wspomniane ryzyka mogą się zmaterializować lub nie. Tak samo 15 miesięcy temu nikt nie zakładał, że MRC będzie w pewnym momencie po 600 czy 700 PLN. I tak samo teraz nikt do końca nie wie jak długo utrzyma się wysoki popyt na rękawice oraz jak długo utrzymają się nadwyraz korzystne dla MRC marże. Może być dłużej niż zakłada przede wszystkim cena akcji, a potem analityk w rekomendacji, może krócej. Warto jednak próbować stale wzbogacać swoją wiedzę. Po to służy to forum.

Pzdr.

DonG
57
Wysłane: 19 stycznia 2021 01:54:56 przy kursie: 384,00 zł
@Ping-Pong

Jeśli chodzi o ostatni akapit z mojego wpisu, to nie uważam go za niestosowny i trochę się dziwię takiej interpretacji. W szczególności, gdy Twój komentarz zrozumiałem jako oczekiwanie przeprowadzenia bardziej szczegółowych wyliczeń, to jest pewne nadużycie w kontekście tej dyskusji, tym bardziej, że ja twierdziłem, że NIE WIEM jak będzie, NIE WIEM co się stanie, staram się jedynie szacować prawdopodobieństwa pewnych zdarzeń i scenariuszy, bo tylko tym możemy operować w inwestycjach, nigdy nie mamy pełnej pewności. Proszę o wskazanie sprzeczności w moich komentarzach, bo jakoś ich nie dostrzegam.

Tutaj wskazałem poziom 300 złotych za akcję jako minimalny poziom wyceny w kontekście spełnienia się najbardziej czarnych scenariuszy dla branży i spółki (w pewnym uproszczeniu, powiedzmy, że pomijając top 1% najbardziej nieprawdopodobnych scenariuszy). Jakby Pan Rodak się uparł i chciał być w 100% czarnowidzem, mógłby pokusić się o ścięcie powtarzalnych wyników dla spółki po pandemii jeszcze do 50 milionów zamiast 100 i obniżyć odpowiednio w ten sposób wycenę "resztkową" (wynik powtarzalny poniżej 50 milionów uznaję za niemożliwy przy obecnych mocach produkcyjnych MRC nawet na pesymistycznej według mnie 10% marży - wynik 2019 przy tych samych mocach to wynik one-off w początkowym okresie po wdrożeniu nowych mocy). Wynik z 2020 jest niemal identyczny co prognoza analityka, wynik z 2021 będzie w najgorszym przypadku identyczny lub prawie identyczny ze względu na obecne kształtowanie się marż i zapowiedzi cen spot na Q2 (będzie wzrost). Nawet w przypadku udanego wdrożenia szczepionki na sporej populacji spadek cen spot może się rozpocząć od Q3 i będzie on w najgorszym przypadku symetryczny do wcześniejszego wzrostu cen i rozłożony na wiele kwartałów, a wynik 2022 również nie będzie gorszy od wyceny analityka. Sam zysk 2020-2022 zrobi większą część wyceny spółki.

Pokazałem, że analityk jest w swojej wycenie bardzo blisko najniższej możliwej wyceny nawet dla największych niedźwiedzi, przy zmaterializowaniu się 99% ryzyk dla spółki.

A teraz wystarczy, że dzięki inwestycjom w moce i dystrybucję spółka wykazuje większe przychody i zyski po 2022 i ta bardzo pesymistyczna wycena idzie w górę do poziomu oczekiwań analityka.

Marże produkcyjne po pandemii utrzymują się na poziomie 15%, 20% lub nieco wyższym - od razu znaczący skok zysków po pandemii i wycena dalej idzie znacząco w górę.

Szczepionki nie powodują spadku spadku cen spot w Q3 ze względu na niewystarczającą skuteczność lub liczbę zaszczepionych: mamy jeszcze większy, skokowy wzrost wyceny ze względu na skokowy wzrost prognozy zysku na 2021 i 2022. Im dłuższa pandemia, tym większe zyski w jej okresie, stany gotówkowe na koniec pandemii, możliwość reinwestycji zysków.

Spółka wynajduje pomysł na uzyskanie ponadprzeciętnej rentowności na "tajnych" dotychczas inwestycjach - mamy kolejny potencjalny skok wyceny i nie wyceniamy tych inwestycji po samej gotówce.

Szczepionki działają, ale z jakichś powodów nie generuje to presji na natychmiastowy albo równie szybki co wcześniejsze wzrosty spadek cen spot, spadki są rozłożone w czasie i znacznie wolniejsze - kolejny skok wyceny.

Każde z tych wydarzeń powoduje wzrost wyceny, które sprawia, że całkowicie dematerializuje się skrajnie pesymistyczna wycena analityka BOŚ.

Podałem przykład Dino jako spółki, dla której ja jestem w stanie zrobić równie pesymistyczną wycenę na poziomie poniżej 50% kursu i którą w średnim lub długim terminie uważam za równie prawdopodobną co prognoza przyszłości MRC w wykonaniu BOŚ. Takiej wyceny żaden analityk nie przeprowadzi, bo ryzyka nie są dla nich tak oczywiste, a wycena zostanie przez nich ewentualnie zaktualizowana, gdy już się zmaterializują.

CCC to podobny przykład, w którym wycena rynkowa nie uwzględnia ryzyk, a brakuje wycen ścinających obecną kapitalizację. W tej spółce w przypadku zmaterializowania się ryzyk istnieje szansa nawet na bankructwo i okrągłe 0 złotych dla akcjonariuszy w dłuższym terminie, czego rynek w ogóle zdaje się nie dostrzegać ani nie uwzględniać w wycenie.

I o to mi w tym momencie chodzi, gdy krytykuję taką wycenę: zakłada ona materializację większości ryzyk, podczas gdy w przypadku wielu innych spółek analitycy, nawet ci sami, nie potrafią albo nie chcą prawidłowo zidentyfikować ryzyk i mają wyłącznie bycze nastawienie.

W przypadku analityka z BOŚ przykładem może być jego bycza rekomendacja dla TS Games, w której nie widzi on ryzyka szybkiego spadku przychodów z gry Fishing Clash albo niskich przychodów z kolejnych projektów (w sytuacji, gdy istnieje dość wysoka nieprzewidywalność tych przychodów).

W tym momencie nie chodzi mi już o spółkę MRC, ale o podwójne standardy dotyczące dostrzegania ryzyk przez wyceniających w przypadku różnych spółek, branż itd. Nie ukrywam, że widzę w tym co najmniej trochę złej woli.

Jestem dość konserwatywnym inwestorem (nie znaczy to, że nie mam w portfelu spółek growth, mam nawet dwa perspektywiczne gamingi, w końcu chcę zarabiać na rynku, zdarza mi się nawet agresywnie spekulować) i w tym momencie jestem wręcz oburzony (tak, oburzony :)), że nie tylko rynek, a wręcz profesjonalny analityk lekceważy całkowicie niesamowite zyski i generowaną gotówkę przez MRC i wycenia tę spółkę poniżej spółki, na której ciągle istnieje ryzyko bankructwa, a ewentualne poruszenia tych absurdów traktuje się wyłącznie stwierdzeniem "liczy się przyszłość", które w wielu przypadkach jest pustym frazesem, bo przyszłości nie znamy.

Przepraszam, za ten nudny elaborat, ale mam wolny czas i postanowiłem wyjaśnić tu pewne nieporozumienia.

Moderator:
usunąłem informację o transakcjach

Tak naprawdę ten nudny elaborat można przyłożyć do jakiejkolwiek taniej spółki generującej dużą gotówkę dla akcjonariuszy względem kapitalizacji. Cieszy mnie, że w ostatnim czasie kilka spółek (m.in. dystrybucyjnych oraz budowlanych), których śmieszne wyceny były uznawane za dogmat, ruszyło z kursem na północ. Mógłbym się wypowiadać na temat w ich wątkach, ale tam nie ma takich gorących dyskusji.
Edytowany: 19 stycznia 2021 15:26

yoda
9
Wpisów: 97
Wysłane: 19 stycznia 2021 08:32:42 przy kursie: 384,00 zł
absmak napisał(a):
yoda napisał(a):
Taki Livechat zarabia na pandemii tak samo jak Mercator a tam nikt nie pisze że to one-off i że zyski zaraz się skończą bo pandemia minie i wszyscy wrócą do normalności. Co to w ogóle za myślenie, jakiś frustratów którym nie udało się zarobić i teraz ujadają że innym się udało.

Frustrat zarobił tutaj ponad 250%, bynajmniej nie kwotami, którymi operujesz Ty (warzywniak). A generalnie to zmień ton, internetowy napinaczu.

Uderz w stół a nożyce się odezwą:) Nie chodziło mi o personalne obrażanie kogokolwiek, ale o pesymistyczne podejście akurat do MRC, mimo, że jest dużo spółek które na pandemii zarabiają więcej bo dało im to kopa do przodu, to jednak tam takich negatywnych emocji nie ma.
Nie będziemy się też licytować kto od kiedy na MRC był i ile zarobił, to nie kronika.
Na nowe merytoryczne konkrety przyjdzie nam poczekać do spotkania z zarządem, wklejam ponownie linka bo dyskusja dodała ostatnio kilka stron
https://bit.ly/38VdrMm
Widać na stronie ich oficjalnego sklepu, że już próbują zaistnieć na rynku rękawic niemedycznych, co Prezes mowił we wcześniejszych webinarach. Pytanie na ile będą w stanie zwiększyć moce i rozszerzyć działalność, może w tym temacie ktoś zorientowany się wypowie?

Big Bee
18
Wpisów: 42
Wysłane: 19 stycznia 2021 10:16:51 przy kursie: 387,00 zł
kunoj napisał(a):
Aż zajrzałem do raportów Playwaya, tego gigabalona GPW, nadmuchanego na fali popularności gamedevu i dzięki zdolnościom Kostowskiego do wciskania gimbazie swoich "spółeczek ze stajni Playwaya". I to jest dobry przykład, jak można odjechać, obecnie spółka z wyceną wyższą niż ma Mercator - ponad 4,3 mld PLN.
Czy wiecie, że w całej swojej 6-letniej historii Playway miał tylko jeden kwartał, kiedy zarobił netto więcej niż 23 mln PLN??? Przez 6 lat działalności.
Czy wiecie, że w czasie całej 6-letniej historii Playway zarobił łącznie nieco ponad 320 mln złotych, a i to tylko dzięki jednemu nadzwyczajnemu kwartałowi, kiedy to pewnie zamiast hitowej gry, przytulili ciężką kasę z IPO ( nie chce mi się sprawdzać, zysk z działalności operacyjnej 50 mln vs 120). W przeciwnym wypadku mieliby łącznie 250 mln zysku netto. W 6 lat. Tyle co ten balon Mercator zarabia obecnie w 2 miesiące. A miesięcy o tej skali zysków będzie nie dwa a kilkanaście.
Można oczywiście tłumaczyć, że każdy nosi w plecaku buławę marszałkowską, że zrobią co najmniej jednego Rafta rocznie, ale oni chyba nawet nie mają takich ambicji.
Kolejny wyskakuje z tekstem, że Mercator ma zarabiać po 600 mln netto rocznie na wycenę 7 mld. Powtarzalnie. I ma to udowodnić! Playway trzepie te swoje 23 mln kwartalnie i zaraz go podciągną pod 5 mld market capu, niczego nie musi udawadniać, gra gitara. Zresztą Rodak by wam to pięknie wytłumaczył w excelu

A wiesz ile zarobił Mercator od początku swojej działalności, przed Covid? Przez całe dziesięć lat od 2010 do 2019 zarobił równo......... 60 mln PLN. To tak a propos dla zachowania skali i porównań, które sam stosujesz.

Big Bee
18
Wpisów: 42
Wysłane: 19 stycznia 2021 10:34:20 przy kursie: 387,00 zł
@Goral. Zauważam absurdalność porównań historycznych na temat rentowności, bo powtórzę po raz miliard to co jest podstawą każdej wyceny, to jest jak wyryte w każdej książce poświęconej tej tematyce. LICZY SIĘ PRZYSZŁOŚĆ I TYLKO PRZYSZŁOŚĆ. Dotyczy to także mnożników.

A skoro kolega kunoj tak porównuje to zastosowałem jego podejście, które jest bez sensu, ale niech będzie. Zatem przed covidem PLW zarobił przez 6 lat do 2019 - 164 mln PLN, a MRC przez 10 lat do 2019 - 60 mln PLN. Takie są fakty, koniec kropka, choć dla mnie te dane nic nie wnoszą.

Adagio
24
Wpisów: 722
Wysłane: 19 stycznia 2021 11:17:32 przy kursie: 387,00 zł
Update...
Adagio napisał(a):
Wrzuce moja wczesniejsza analize sprzed miesiaca... nadal aktualne...
Adagio napisał(a):
Wyglada na na trwajaca korekte abc... Think zasieg spadku optymalnie 388 z rozwinieciem nawet do 333-297....

kliknij, aby powiększyć

Poziom docelowy korekty w teorii prawie zrealizowany... ww strefa (333-297) powinna chwilowo wystarczyc podazy... z tego poziomu mozna rozwinac ruch wkierunku 555+

Ruch wzrostowy w kierunku 555+ nadal mozliwy, pierwszy krok popyt juz wykonal i nastapilo wybicie z kanalu spadkowego, obecnie zejscie mozna traktowac "jeszcze" jako ruch powrotny... jezeli popyt nie odpusci to nastepny ruch w gore moglby pojsc w kierunku 555 z rozwinieciem do 605...
alternatywnie powrot do kanalu ostatni dolek 340 potem dol kanalu i gora luki 256 powinny zatrzymac spadki...
Preferowana wersja wybicia kanalu w gore imo...Think

kliknij, aby powiększyć

draconiss
0
Wpisów: 133
Wysłane: 19 stycznia 2021 11:19:39 przy kursie: 387,00 zł
Bo liczy sie helicopter money i wydmuchane wymagania a nie spolki value najwidoczniej.
Wedlug mnie Mercator powinien kontynuowac rozwoj w branzy PPE i w najblizszych 2 latach wycisnac co sie da ... a na przyszlosc z zyskow moze wejsc w jakis biotech?

Adagio
24
Wysłane: 19 stycznia 2021 11:34:27 przy kursie: 387,00 zł
Na tygodniowym widac lepiej gdzie przebiega linia frontu...;-)

kliknij, aby powiększyć

yellowshadow
42
Wpisów: 153
Wysłane: 19 stycznia 2021 12:52:29 przy kursie: 387,00 zł
Niezle jaja chyba. BOS usunal rekomendacje nt. Mercatora z calego 2020 roku ze swojej strony poza ostatnia ze stycznia. Przestraszyli sie?

goral09mat
goral09mat PREMIUM
33
Wpisów: 190
Wysłane: 19 stycznia 2021 12:56:28 przy kursie: 387,00 zł
Wciąż można znaleźć taki krótki wykaz kiedy, jaka na stronie https://bossa.pl/analizy/rekomendacje

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 19 stycznia 2021 12:56

pivovarit
pivovarit PREMIUM
57
Wpisów: 290
Wysłane: 19 stycznia 2021 13:12:16 przy kursie: 387,00 zł
Popatrzmy na dane finansowe(EBIT) PLW z ostatnich kilku lat:

kliknij, aby powiększyć

Tutaj nie było zdarzeń jednorazowych ani innych cudownych zdarzeń, które wywindowały ceny ich gier dziesięciokrotnie. Tylko "dzień jak codzień".

A teraz MRC:

kliknij, aby powiększyć

Nic dziwnego, że łatwiej sprzedać świetlaną przyszłość PLW, bo docelowo wszyscy spodziewają się regularnej poprawy zysków a przypadku MRC modlą się, żeby ustały na obecnym poziomie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że zarząd od dłuższego czasu nie jest w stanie określić co zrobią z kasą, którą wygrali na loterii.

Adagio
24
Wysłane: 19 stycznia 2021 13:28:55 przy kursie: 387,00 zł
Cytat:
co zrobią z kasą, którą wygrali na loterii.

Inwestowanie w moce produkcyjne chyba nie jest zbyt oplacalne, bo TG zwiekszyl moce z 60 do 80 mld szt a na 2021 planuje zwiekszenie do 100 mld... niedlugo rynek sie utopi w rekawicach...
W automatyzacje moga cos zainwestowac i optymalizacje dystrybucji tez... ale gora kasy zostanie...
Dywidenda 30%... skup akcji i polowa kasy juz jest wydana...
Reszty kasy nie pachal bym w ten sam biznes, jaks dywersyfikacja... w bitcoina chyba juz za pozno...
Sam prezes chyba nie wie co z tym zrobic, bo o strategii tutaj na razie nie ma mowy...
imo mogli by przejac 2,3 spolki na gpw, jest jeszcze kilka tanich, cos by sie znalazlo zamiast lokaty...

march88
5
Wpisów: 18
Wysłane: 19 stycznia 2021 14:00:08 przy kursie: 387,00 zł
Najlepszą informacją byłoby jakby opracowali i opatentowali technologię rękawic hybrydowych (mieszkankę nitrylu z lateksem/winylem) przy zachowaniu wszystkich walorów nitrylu. Zwiększyło by konkurencyjność oraz marże w pocovidowej rzeczywistości. Jeszcze jakby poszli w ekologię (dodatki otrębów owsianych) to myślę, że rynek byłby usatysfakcjonowany. Tylko czy oni chcą iść w badania i mają do tego zasoby oraz kapitał ludzki

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90