pixelg
WAWEL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

WAWEL [WWL]

AKTUALNY KURS: 596,00 zł (+1,02%) 05-03-2021 16:47
sasky
sasky PREMIUM
29
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 640
Wysłane: 9 czerwca 2014 08:15:57 przy kursie: 1 094,85 zł
Ucieczka z zamku królewskiego - analiza techniczna Wawelu w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/uciec...

kasztan
0
Dołączył: 2013-08-31
Wpisów: 204
Wysłane: 10 czerwca 2014 16:26:59 przy kursie: 1 099,45 zł
Dobre wieści dla spółki nadeszły z Afryki:
Cytat:
“The current weather is making farmers in the region very happy”


Pogoda wspiera plantacje kakaowca:
www.bloomberg.com/news/2014-06...


Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 212
Wysłane: 16 września 2014 18:42:21 przy kursie: 1 008,00 zł
Omówienie sprawozdania Wawel SA po I półroczu 2014r.

W pierwszym półroczu Wawel nie posłodził akcjonariuszom wynikami. Spadające przychody i zyski to definitywnie nie to, czego oczekuje się po tej spółce. Na pocieszenie została jedynie odrobina „pudru” w niektórych pozycjach raportu finansowego.


Na początku mamy niespodziankę w postaci zmiany zasad rachunkowości. Spółka skompensowała aktywa i rezerwy z tyt. odroczonego podatku, zobowiązania i należności z tyt. podatku vat, oraz przeklasyfikowała część rezerw na koszty pracownicze do rozliczeń międzyokresowych (zmiana neutralna). Dodatkowo z zobowiązań wyodrębniono te dotyczące podatku CIT (zmiana pozytywna, lepsza przejrzystość), oraz przeklasyfikowano koszty i przychody związane z likwidacja zapasów. Ostatnią zmianę można by uznać za negatywną (brak porównywalności danych), gdyby nie fakt, że wartościowo koszty te są niewielkie i nie maja większego wpływu na marze poszczególnych pozycji rachunku wyników. Przejdźmy do ich omówienia.

Zerknijmy na wyniki (dane w mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Pierwszy w oczy rzuca nam się spadek przychodów r/r o -2,5%. Teoretycznie nie jest to dużo, jednak od spółki tak drogiej wskaźnikowo jak Wawel rynek oczekuje rozwoju. Spółce przeszkadza jednak sytuacja w kraju. Ten rok dla handlu jest ciężki, sugeruje to zarówno Zarząd, jak i spadające wyniki np. Biedronki (pierwszy regres w przychodach LFL).

Na szczęście koszt własny sprzedaży spada szybciej niż przychody, co pozwala na polepszenie marży i wyhamowanie spadków na poziomie zysku brutto na sprzedaży do -1,1% r/r. To jest część „pudru”, o którym pisałem na wstępie. Wawel poprawia marżę ZBNS pomimo znacznego wzrostu najważniejszego surowca, kakao, które w ciągu ostatniego roku podrożało o około 20%. Wyjaśnieniem nie będzie tu wzrost eksportu, bowiem nadal jest on niewielki (6,3% przychodów), dodatkowo spadła na nim marża. Poprawa wynika z dobrej polityki cenowej spółki (zgodnie z informacjami od spółki – Wawel unikał obniżki cen, promocji) i silnej pozycji przetargowej w kontaktach z klientami. Pytanie czy da się to utrzymać? Wawel sprzedaje coraz więcej w nowoczesnym kanale sprzedaży (dyskonty, markety), co w przyszłość może skutkować słabszą elastycznością cen. A niewątpliwie obecnie jest to w Wawelu atut.

Przejdźmy niżej, do zysku ze sprzedaży. Tutaj występuje szok! Spada on aż o -19% r/r. Co więc zadziało się w kosztach korporacyjnych? Koszty sprzedaży zachowały się modelowo, spadły podobnie jak przychody. Fatalnie natomiast wyglądają koszty ogólnego zarządu, które w relacji r/r rosną aż o 45% i powodują ogromny spadek zysku. Razem udział kosztów korporacyjnych w przychodach wynosi aż 26% (od początku 2012 roku był zawsze niższy niż 24%).

Wawel, zawsze chwalony za kontrolę kosztów, gdzieś się zagubił. Sama spółka tłumaczy to wzrostem kosztów marketingu, zdobywanie trudnego rynku jest więc bardzo kosztowne (tak wysokie wydatki pozwoliły jedynie zachować podobny poziom sprzedaży!). Niezbyt dobrze rokuje to na przyszłość – wzrostu kosztów ogólnego zarządu nie można by wtedy uznać za jednorazową wpadkę. Wydaje się jednak, że nad wysokością tych kosztów można jeszcze popracować.

Wynik ratuje trochę działalność finansowa (zysk brutto jest nawet większy niż EBIT), dając prawie 2 mln zł in plus względem 1 mln zł rok wcześniej. Dzieje się to dzięki większym zasobom gotówki w Q2 2014 niż w Q2 2013. Ostatecznie na poziomie netto Wawel w Q2 2014 raportuje 11,5 mln zł zysku, wobec 12,3 mln zł zysku rok wcześniej (spadek o 14,5%). Nie jest to wynik zadowalający.

Wawel bardzo dobrze się prezentuje od strony przepływów. Operacyjnie spółka wygenerowała aż 32 mln zł gotówki. Bardzo dużo, jeśli zestawimy to z EBITDA za Q2 2014, która wyniosła 15 mln zł. Słabiej wyglądają natomiast przepływy przed uwzględnieniem zmian w KO, które wynoszą jedynie 9 mln zł. Przyczyną jest podatek dochodowy, jeśli go wyeliminujemy z przepływów, znów będą one wyższe niż EBITDA. Przepływy inwestycyjne niestety nie zgadzają się ze zmianą w aktywach trwałych, z uwzględnieniem amortyzacji. Gdzie znikają pieniądze? Tego w raporcie nie widać. Zapewne były to płatności za wcześniejsze faktury. W przepływach finansowych mamy wpłaconą dywidendę na prawie 30 mln zł, co ostatecznie powoduje spadek gotówki z kwartału na kwartał o 3 mln zł.

Na szczęście nie musi to budzić żadnych obaw, Wawel jest spółką niezadłużoną, dalej posiada bardzo dużo gotówki na rachunkach, a wskaźnik płynności bieżącej na poziomie 4,76 wskazuje wręcz na nadpłynność. Na pochwałę zasługuje więc ROE spółki, które pomimo spadku zysków nadal utrzymuje się na poziomie powyżej 20%. Bardzo dobrze jak na spółkę niekorzystającą z dźwigni finansowej.

Na koniec zobaczmy na sprawność zarządzania kapitałem obrotowym:


kliknij, aby powiększyć


Tutaj kolejna niemiła niespodzianka. Wawel coraz wolniej obraca zapasami i ściąga należności. Zmiana w cyklu zobowiązań jest negatywna, jednak w ostatnim czasie spółce udało się i tak wydłużyć czas ich spłaty. Najbardziej martwi długofalowy trend w cyklu obrotu należnościami. Moim zdaniem ponownie winne są temu duże sieci handlowe – ze względu na obroty wymuszają dłuższe terminy płatności, na co Wawel chcąc czy nie musi czasem przystać.

Od początku roku wartość akcji Wawelu spadła o 17%. Rynek zdyskontował więc pogorszenie wyników. Obecnie akcje wyceniane są na 1008 zł za jedną, co daje kapitalizację 1,52 mld zł. Przy spółce generującej tak stabliny cashflow, bez zadłużenia, z dobrą rentownością spokojnie można oczekiwać 10% stopy zwrotu. Daje to oczekiwania powtarzalnego zysku netto w wysokości 150 mln zł. Niestety, suma zysku netto za 4 ostatnie kwartały to jedynie 78 mln zł. Wyraźnie widać więc, że rynek dalej widzi szanse na dalsze dynamiczne wzrosty zysków. Wawel przez następne 3-4 lata musi rosnąć w tempie 15-20% aby dogonić wycenę rynkową. Czy jest to możliwe? Naprawdę dowiemy się tego po wynikach za drugie półrocze, które sezonowo jest najlepsze. Przy braku poprawy, możemy spodziewać się dalszych spadków. Pewne obawy może także budzić sprzedaż wszystkich posiadanych akcji przez Prezesa Wawelu. Jest to na pewno osoba dobrze poinformowana, jednak prawdziwych powodów sprzedaży nie znamy, póki co dajmy więc wypowiadać się fundamentom.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 21 września 2014 10:56


Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 212
Wysłane: 20 września 2014 19:11:16 przy kursie: 997,00 zł
Poniżej link do zrobionego przez Trigon DM podsumowania spotkania z Prezesem Wawelu:
www.trigon.pl/files/daily_08_2...
Niestety dla akcjonariuszy, potwierdzają się obawy z omówienia (obrót należności, koszty marketingu, utrzymanie marży, spadek przychodów).
Edytowany: 20 września 2014 19:11

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 212
Wysłane: 21 grudnia 2014 23:20:33 przy kursie: 970,00 zł
Omówienie sprawozdania Wawel SA za Q3 2014r.

Trzeci kwartał obecnego roku Wawel zamyka poprawiając wynik netto r/r. Jednak głębsza analiza raportu studzi słodki smak wzrostu na najniższym poziomie rachunku wyników.

Zobaczmy na osiągnięcia spółki za ostatnie kwartały:


kliknij, aby powiększyć


Przede wszystkim w wynikach za Q3’14 mamy spadek przychodów r/r o prawie 7 proc. Na „osłodę” największą dynamikę mamy w sprzedaży towarów (-43 proc., produktów -4 proc.), które cechuje niższa marża. Niemniej niepokojące zjawisko malejących obrotów utrzymuje się już od paru kwartałów i nie widać szans na poprawę. Dominującymi odbiorcami stają się powoli wielkie sieci handlowe, co przekłada się na coraz silniejszą presję cenową na producentów. Wawel musi wybrać – albo marża, albo sprzedaż. Po wartości przychodów widzimy, że spółka prawdopodobnie wybrała drugą opcję, a walka o utraconą rentowność odbywa się na poziomie „wewnętrznym”, poprzez optymalizację logistyki, produkcji i kosztów sprzedaży.


kliknij, aby powiększyć


Dzięki znacznej poprawie marży, zysk brutto ze sprzedaży jest wyższy o 4 proc. r/r. To bardzo dobry wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę spadające przychody. Spółka tłumaczy wzrost stosunkowo niskimi cenami zakupu podstawowych surowców, jednocześnie sygnalizując że ostatni kwartał br. nie będzie pod tym względem tak dobry. Widzimy więc, jak mocno Wawel uzależniony jest od ceny kakao, której wzrost wyhamował dopiero pod koniec roku. Oznacza to, że Q1’15 również może być dobry pod względem marży, zakładając 3 miesięczne przesunięcie między produkcją a sprzedażą. Moim zdaniem wysoka marża jest także uzyskana dzięki wzrostowi udziału eksportu, który stanowi 7,9 proc. przychodów, co jest najwyższym do tej pory uzyskanym wynikiem. Z drugiej strony, wpływ na to może mieć spadek sprzedaży towarów, które raczej nie były przedmiotem eksportu.

Niestety, poprawa wyniku dzięki lepszej marży brutto nie przekłada się na wyższy wynik EBIT, który rośnie jedynie o 1,3 proc. r/r. Pomimo spadku przychodów, koszty korporacyjne rosną r/r, a ich udział w przychodach zmienia się z 21 proc. do 24 proc. W obliczu rosnącej konkurencji spółka musi wydawać więcej na marketing, aby utrzymać pozycję rynkową, stąd wzrost kosztów sprzedaży. Martwą jednak znacznie wyższe koszty ogólnego zarządu. Jak pisałem w poprzednim omówieniu, to jest miejsce do pracy na poziomie wewnętrznym. Póki co jej efektów nie widać.

Zysk netto r/r jest wyższy dzięki znacznie większemu saldu przychodów finansowych (prawie 3x większe) oraz niższym pozostałym kosztom operacyjnym. Dlatego też krzywa rentowności brutto znajduje się powyżej krzywej marży EBIT. Rosnące zasoby gotówki posiadane przez spółkę pozwalają na coraz wyższe przychody z odsetek, mimo spadku stóp procentowych. Nie uwzględniając skutku tych zdarzeń, możemy mówić o wyniku porównywalnym r/r. Wbrew pozorom możemy to ocenić pozytywnie. Na trudnym rynku, z rosnącą konkurencją i silną presją na marżę, spółce udaje się powtórzyć wynik. Jednak jest to głównie zasługa lepszej marży brutto na sprzedaży, a sama spółka informuje że kolejny kwartał może być pod tym względem słabszy. Dlatego utrzymanie wyniku w następnym raporcie będzie trudne i w znacznym stopniu zależne od działań wewnętrznych spółki.

Standardowo Wawel świetnie prezentuje się od strony przepływów. Wynik netto jest potwierdzony nawet przed zmianami w kapitale obrotowym. Od początku roku spółka wygenerowała aż 93 mln PLN przepływów operacyjnych, przy 53 mln PLN zysku netto. Dodajmy do tego brak zadłużenia oprocentowanego, wysoką ilość gotówki w kasie oraz powtarzalne zyski z działalności i oczywistym będzie najwyższy rating Altmana (AAA), klasyfikujący spółkę jako bezpieczną o niskim ryzyku utraty płynności.

W bilansie nie dzieje się nic ciekawego, warto jedynie spojrzeć na kapitał obrotowy. Mocno rosną zapasy, co zapewne związane jest z przygotowaniem do okresu najwyższej sprzedaży. Jednak zobowiązania handlowe q/q przyrastają w tempie szybszym niż zapasy i należności, co należy ocenić pozytywnie. Dzięki temu Wawel w kapitale obrotowym zamroził odrobinę mniej gotówki. Znaczną pozycją po stornie pasywów zaczynają być rozliczenia międzyokresowe, gdzie spółka zaczęła księgować rezerwy dotyczące kosztów wsparcia sprzedaży czy kosztów pracowniczych (poprzednio były to pozostałe rezerwy). Po wzroście tej pozycji widać, że szykuje się wzrost nakładów na promocję.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednostce stowarzyszonej „Lasoszczi”, w której Wawel posiada 48,5 proc. udziałów. Spółka informuje o ryzyku odpisu wartości zarówno posiadanych w spółce udziałów, jak i udzielonej jej pożyczki. Łącznie to 3,7 mln PLN i takie wartości jednorazowy koszt może obciążyć wynik Q4’14 lub następnych kwartałów. Zdarzenie to należy uznać za jednorazowe, ale może mieć dalsze konsekwencje w kwestii np. spadku eksportu.
Na podstawie kapitalizacji spółki, możemy szacować oczekiwany przez inwestorów powtarzalny zysk netto na poziomie 145 mln PLN. Suma zysków za ostatnie 4 kwartały to jedynie 80 mln PLN, Wawel musi więc poprawić wyniki w ostatnim kwartale, aby zacząć gonić kapitalizację. Inaczej dalej dominującym trendem na wykresie będzie spadek, który gości już od pewnego czasu. Widać, że rynek od Q1 2014 powoli dyskontuje znaczną obniżkę dynamiki wzrostu Wawelu. Dalej jednak zakłada długoterminowy wzrost i tego oczekuje od spółki.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 5 sierpnia 2015 12:00:59 przy kursie: 1 299,00 zł
Cytat:
Autorzy rekomendacji podkreślają, że akcje Wawela notowane są z premią z premią w stosunku do europejskich konkurentów. - Uważamy, ze ta premia jest nieuzasadniona, biorąc pod uwagę ryzykowne transakcje: Przejecie spółki Droste, która wymaga restrukturyzacji oraz nabycie udziałów niekontrolujących w jakimś zachodnioeuropejskim producencie słodyczy, które nie będą podlegały pełnej konsolidacji. – podkreślono.


www.parkiet.com/artykul/23,143...

Od dwóch lat analitycy nagabywali na akwizycję. Jak już w końcu firma się do tego zabrała, to okazuje się, że to źle. Litości...

sasky
sasky PREMIUM
29
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 640
Wysłane: 30 października 2015 08:25:57 przy kursie: 1 126,00 zł
Czekoladka z łyżką dziegciu – analiza techniczna Wawelu w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/czeko...

Bercik40
0
Dołączył: 2012-11-26
Wpisów: 494
Wysłane: 30 października 2015 09:01:17 przy kursie: 1 086,00 zł
ja sytuację w tej spółce oceniam na okazję inwestycyjną. Pewnie się dogadają i spółka odrobi spadki a jak się nie dogadają też będzie dobrze w końcu wawel robi smaczne cukiereczki wav
Edytowany: 30 października 2015 09:01

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 212
Wysłane: 30 października 2015 11:23:49 przy kursie: 1 086,00 zł
Co z tego, że robi smaczne cukierki, jak nie sprzeda ich z oczekiwaną marżą. Trzeba będzie szukać nowych odbiorców, trochę zwiększyć koszty sprzedaży itd. Ale jest to wykonalne. I na szczęście sprzedaż do biedronki nie cechuje się najwyższą rentownością, stąd też spadek zysku operacyjnego nie byłby tak drastyczny jak spadek przychodów.

sasky
sasky PREMIUM
29
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 640
Wysłane: 4 stycznia 2016 08:25:20 przy kursie: 1 189,00 zł
Merci że jesteś tu – analiza techniczna Wawelu w porannym Wykresie dnia.kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/merci...


Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 212
Wysłane: 30 maja 2016 21:21:09 przy kursie: 1 060,50 zł
Omówienie sprawozdania Wawel SA za Q1 2016.

Wawel wyceniany jest stosunkowo wysoko względem pozostałych spółek z branży. Zobaczmy czy ma to uzasadnienie w raportach.

Pod względem sprzedaży, ostatnie kwartały należały do udanych (mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Pierwszy kwartał bieżącego roku Spółka zamyka z wynikiem 178 mln zł obrotów, przyrost o 4,4% r/r. Poprzednie okresy również były wzrostowe. Niestety, wraz z rosnącymi przychodami, Wawel wytraca marżę. Co gorsza, zjawisko to nie jest jednorazowe, a raczej systematyczne, co widzimy na wykresie. Wszystkiemu winne są ceny kakao oraz cukru, czyli podstawowych surowców wykorzystywanych do produkcji słodyczy. Pewne nadzieje na dalsze kwartały daje chwilowy spadek ich cen na początku roku, co przy odpowiedniej polityce zarządzania produkcją może przynieść drobne odbicie marży w najbliższym czasie. Niestety, nie widzimy znacznego wzrostu zobowiązań handlowych czy zapasów, dość wątpliwe więc że Wawel mocniej zatowarował się w okresie spadku cen. A wzrost kosztów surowców trudno jest przełożyć na klientów – Wawel jest mocno naciskany przez dyskonty na utrzymanie cen, najlepiej wręcz na obniżki. Z tego też powodu prawie wypowiedziano umowę współpracy z Biedronką.
Teoretycznie wzrost eksportu powinien korzystnie wpływać na wyniki Wawelu, jednak w praktyce dzieje się coś odwrotnego (mln zł):


kliknij, aby powiększyć


Spółka sprzedaje coraz więcej za granicę, jednocześnie tracąc rentowność. W Q1’16 udział eksportu jest rekordowy, wynosi aż 11,4%. Rekordowo słaba jest też rentowność, która spada do 26,4%. Być może jest to .. jednorazowa wpadka bądź też polityka zdobywania rynku niską ceną, która zostanie podniesiona gdy Spółka ugruntuje swoją obecność w danym kraju. Okupiony tym ZBNS wynosi w Q1’16 65 mln zł i jest o 7,6% niższy r/r. Drastycznie spada marża, z 41,4% do 36,7%.

Niestety, swoje dokładają także koszty korporacyjne (mln zł, dynamiki analogiczne do wykresów słupkowych):


kliknij, aby powiększyć


Udział w przychodach co prawda jest niższy r/r, jednak ich spadek o 3,5% jest wolniejszy niż spadek ZBNS, co implikuje pogorszenie marży zysku ze sprzedaży. Wynosi on 31 mln zł i r/r jest niższy aż o 11,6%. Spadki na tym poziome wyników Wawel raportuje już od 3 kwartałów!
Sam zysk operacyjny jest podratowany przez pozostałą działalność (mln zł):


kliknij, aby powiększyć


W raporcie niestety nie najdziemy informacji co się na to składa. Niemniej wyższe saldo pozwala wykazać zysk EBIT niższy r/r o 9,6%, przy marży 17,4% względem 20,1% rok wcześniej. Kolejny plus do wyniku daje działalność finansowa, generująca ponad 1 mln zł zysku więcej niż rok wcześniej. Ponownie nie wiemy co odpowiada za tę pozycję. Zysk netto wynosi 26 mln zł i jest gorszy r/r o 6,1%. Ostatnie tendencje w Wawelu nie są najlepsze, Spółka musi znaleźć pomysł pozwalający na wrócenie do poprzednich rentowności. Po spadku cen w Q1'16 surowce wracają do wzrostów, marża Spółki może więc jeszcze spaść w najbliższych kwartałach.

Przepływy operacyjne wynoszą 16 mln zł i są zdecydowanie niższe od wyniku uzyskanego przez Wawel. Różnica bierze się ze zmian w kapitale obrotowym, który zabrał aż 23 mln zł wygenerowanej gotówki, głównie przez spłatę 45 mln zł zobowiązań. Przepływy bez zmian w KO jak najbardziej potwierdzają wynik, wynosząc prawie 40 mln zł. Inwestycje spółki (23 mln zł) istotnie przewyższają amortyzację (5 mln zł). Kryje się za tym budowa nowego zakładu produkcyjnego w Dobczycach (łączny koszt około 110 mln zł). Spółka rozwija się, potrzebuje więc nowych mocy produkcyjnych. Zastosowanie nowoczesnych technologii powinno dać też szanse na niższe koszty wytworzenia, tym samym zwiększając rentowność. Część finansowa przepływów to okrągłe 0. Wawel ze względu na brak zadłużenia wykazuje tu jedynie wypłaty dywidend, co zwyczajowo ma miejsce w drugim kwartale.

Na bilans Spółki patrzy się z przyjemnością. Niemal brak wnip, wartości firmy, zerowe zadłużenie oprocentowane, ilość gotówki pozwalająca spłacić wszystkie zobowiązania i jeszcze zostawić 16 mln zł w kasie. Gdyby istniał rating wyższy od AAA, Wawel dostał by go automatycznie. Można pokusić się o stwierdzenie, że Spółka jest zbyt konserwatywna, przez co zaniża wskaźnik zwrotu z kapitału własnego, jednak mimo to jest on na prawdę wysokim poziomie:


kliknij, aby powiększyć


Niewiele jest spółek o tak niskim ryzyku inwestycyjnym i takich wskaźnikach rentowności. Wawel to klasa sama w sobie. A to oczywiście przekłada się na wycenę. Obecna kapitalizacja to 1,6 mld zł czyli oczekiwany powtarzalny zysk netto mieści się w przedziale 96-125 mln zł, przy zysku TTM wynoszącym 91 mln zł. Inwestorzy liczą więc na większe zyski, co w najbliższym czasie może być stosunkowo trudne do osiągnięcia. Kluczowym problemem stają się tu ceny surowców i ograniczona możliwość przełożenia ich wzrostu na konsumentów. Z drugiej strony patrząc na wskaźniki Spółki, premia jak najbardziej się należy. ROE prawie trzykrotnie wyższe niż u konkurencyjnego Coliana, dwukrotnie wyższa rentowność EBIT i netto, stabilność i powtarzalność wyniku, długa historia wypłacanych dywidend, brak zadłużenia i kilka plusów jeszcze można by wymienić. Faktem jest, że Wawel to bardzo dobrze zarządzana Spółka i w końcu przyjdzie moment kiedy efekt cen surowców przestanie tak istotnie wpływać na wyniki. Zobaczymy także jak potoczą się losy w kwestii przejęć, Spółka zakupiła 5,7% akcji austriackiej spółki cukierniczej Josef Manner & Comp (w bilansie jako aktywa finansowe.. dostępne do sprzedaży). Przejęcie jednak nie będzie ani łatwe, ani tanie, ani szybkie. Nie możemy być nawet pewni, że ostatecznie dojdzie do skutku. Spółka zapewnia że to inwestycja długoterminowa, nie wyklucza także zakupu kolejnych pakietów akcji. Póki co daleko jednak do uwzględniania tego w wycenie Wawelu.

>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

mackopl
mackopl PREMIUM
35
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 1 047
Wysłane: 30 maja 2016 21:45:23 przy kursie: 1 060,50 zł
Byłbym ostrożny patrząc na Wawel przez pryzmat dywidendy. Patrząc na kilka lat wstecz jest to z reguły poniżej 2%, czyli mniej niż na lokatach ;)

Mangekyo
Mangekyo PREMIUM
0
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2012-09-30
Wpisów: 212
Wysłane: 30 maja 2016 23:50:30 przy kursie: 1 060,50 zł
Dywidendę traktuję jako zaletę, nie wyceniam od tej strony spółki. A najlepsze w dywidendzie jest to, że potwierdza wyniki. Czytaj, że Wawel od tych X lat rzeczywiście generuje gotówkę, niezależnie od kreatywności swoich księgowych. W numerkach można namieszać, w przelewaniu gotówki na Twoje konto już mniej ;) No i te 2% to zawsze miły bonus do wzrostu kursu.

sasky
sasky PREMIUM
29
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 640
Wysłane: 3 stycznia 2017 13:04:56 przy kursie: 1 035,00 zł
No i mamy powtórkę z 2015 r.


kliknij, aby powiększyć


Cytat:
Krakowski producent słodyczy zasygnalizował rosnące ryzyko zerwania współpracy z kluczowym partnerem handlowym. W komunikacie nazwa nie pada, ale wzmianka o kontrahencie odpowiadającym za 1/4 przychodów wskazuje na Jeronimo Martins, właściciela sieci dyskontów Biedronka.


wiadomosci.stockwatch.pl/cukie...

oligas
0
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 17 marca 2017 19:03:15 przy kursie: 1 098,90 zł
Gorzki smak czekolady z Wawelu, rynek spodziewał się więcej po wynikach. Spółka bardzo porządna jednak nie jest w stanie poprawiać wyniku netto w nieskończoność - drożały surowce, sieci mają 60% udział w sprzedaży - gniotą na ceny, akcja "nie wiemy czy Biedronka będzie dalej od nas kupować i ile" tylko to potwierdza. Mimo to szacunek za wzrost eksportu, na pewno przyjdzie moment kiedy Wawel wróci na wzrostowe tory...

krewa
krewa PREMIUM
297
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 689
Wysłane: 17 marca 2017 19:22:42 przy kursie: 1 098,90 zł
Drożały surowce...


kliknij, aby powiększyć


to ja nie chcę wiedzieć z czego oni robią tę czekoladę

oligas
0
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 17 marca 2017 20:49:41 przy kursie: 1 098,90 zł
To naprawdę lepiej nie wiedzieć z czego robią czekoladę, albo ktoś się usprawiedliwia:
Słowa Prezesa w wywiadzie dot. wyników -"Największym wyzwaniem były rosnące dynamicznie ceny surowców." Zgadzam się, że kakao to jeden z głównych surowców, ale kakao jest gorzkie:

www.bankier.pl/inwestowanie/pr...

PS. Tak na marginesie kiedyś powiedział mi kolega pracujący w kilku zakładach mięsnych - jak zobaczysz jak robią parówki to więcej już nie zjesz hot doga:)

mackopl
mackopl PREMIUM
35
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 1 047
Wysłane: 18 marca 2017 00:32:34 przy kursie: 1 098,90 zł
Sądzę że idąc tą drogą umarłbyś z głodu...
Edytowany: 18 marca 2017 00:33

oligas
0
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 18 marca 2017 12:15:53 przy kursie: 1 098,90 zł
Zgadzam się, musiałbym mieć własne gospodarstwo i jeść tylko to co sam wyhoduje ale czekolada (może poza gorzką) nie jest po to żeby patrzeć w jej skład i na względy prozdrowotne, tylko ma dobrze smakować i sprawiać nam konsumentom przyjemność w konsumpcji więc nie dajmy się zwariować.

oligas
0
Dołączył: 2013-04-01
Wpisów: 211
Wysłane: 18 marca 2017 12:18:07 przy kursie: 1 098,90 zł
Wracając do tematu zwracam się z prośbą o analizę raportu - aby dowiedzieć się więcej o wpływie poszczególnych czynników na wynik.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,715 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +155,99% +31 197,07 zł 51 197,07 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d