pixelg
WAWEL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4

WAWEL [WWL]

AKTUALNY KURS: 596,00 zł (+1,02%) 05-03-2021 16:47
R0bert
0
Dołączył: 2010-11-13
Wpisów: 24
Wysłane: 13 stycznia 2011 18:06:33 przy kursie: 462,00 zł
Nikt nie komentuje ostatnich wzrostów ? przebicia oporów ? najbliższe opory na historycznych maksimach ? Na początku grudnia tyle pisano w prasie etc. o tym jak wzrosna wydatki Polakow przed swietami i jaki to ma byc dobry kwartal dla slodyczy, a w cenach akcji niebardzo bylo to zauwazalne.
Jak sie wam widzi Wawel?

pyros33
0
Dołączył: 2009-07-05
Wpisów: 48
Wysłane: 14 kwietnia 2011 18:47:52 przy kursie: 458,10 zł
Milczenie na spółce zwykle oznacza bardzo dobre wieści. Spadek kursu zwykle kończy się grupową sesją terapeutyczną i pocieszaniem się, że wszystko będzie dobrze:). Oby było więc cichutko na wawel-u :D

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 9 maja 2011 00:34:28 przy kursie: 491,00 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Wawel S.A. za I kwartał 2011

Wawel o tydzień przyspieszył publikację sprawozdania finansowego za I kwartał i jako pierwszy cukiernik z GPW pochwalił się wynikami za pierwsze trzy miesiące 2011. Co ważne po raz kolejny o liczbach przedstawionych w raporcie można mówić właściwie tylko w samych pozytywach, ciężko tutaj do czegoś się przyczepić. Wawel pomimo sporego problemu jakim był wzrost cen surowców, w dalszym ciągu dynamicznie się rozwija. Dla przypomnienia poniżej link do analizy całego sektora i porównania spółki z konkurentami na GPW.

www.stockwatch.pl/forum/defaul...W obszarze przychodów Wawel po raz kolejny utrzymał pozytywną dynamikę, w porównaniu do analogicznego okresu 2010 obroty spółki wzrosły o 21%. Należy pamiętać, iż sprzedaż firm z tego sektora narażona jest na sporą sezonowość. Największe przychody generowane są w 1Q oraz 4Q w związku z świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkiej Nocy. Co ciekawe w tym roku Wielkanoc była pod koniec kwietnia (w zeszłym roku przełom marzec/kwiecień), czyli miesiąc po zakończeniu pierwszego kwartału. Pomimo, niesprzyjającego kalendarza spółce i tak udało się wygenerować o wiele wyższy poziom obrotów, dodatkowo wyniki 2Q mogą być ponownie zdecydowanie lepsze niż w 2010 ze względu na zwiększoną sprzedaż przed Wielkanocą. Raport za pierwszy kwartał jest dość skąpy w informacje, nie znajdziemy tutaj rozbić poszczególnych pozycji. O podziale sprzedaży na segmenty, produkty, czy kraje można właściwie zapomnieć.

Pod względem rentowności jeden negatywny aspekt, czyli spadek marż na sprzedaży. Prawdopodobnie wynika to wzrostu cen surowców na rynkach światowych, ceny kakao oraz cukru swoje najwyższe poziomy osiągnęły właśnie w pierwszych miesiącach 2011. Co ważne Wawel trzyma pod kontrolą koszty zarządu oraz sprzedaży dzięki czemu ostateczny wynik jest zdecydowanie lepszy niż w analogicznym okresie 2010. Na działalności finansowej spółka wygenerowała nieznaczny plus, jest to głównie wynik braku zadłużenia oraz odsetek od sporej ilości gotówki na koncie, ale o tym w dalszej części.

W bilansie systematycznie rośnie majątek trwałych – Wawel ciągle inwestycje w modernizację oraz rozbudowę parku maszynowego, co daje lepszą efektywność, mniejsze koszty a co za tym idzie wyższą rentowność. Sporą część aktywów stanową aktywa obrotowe, a konkretnie należności. Wawel udziela kredytu kupieckiego na około 60 dni, co powoduje mrożenie środków pieniężnych u kontrahentów. Na koniec pierwszego kwartału spółka na koncie trzymała ponad 23 MPLN, docelowo środki te zostaną przeznaczone na dywidendę 10 PLN/akcję tj. 15 MPLN oraz wydatki inwestycyjne (CAPEX na ten rok to 25 MPLN). Mocną stroną Wawel jest systematycznie budowana wartość wewnętrzna, co jest bardzo ważne z punktu widzenia inwestora. Dodatkowo spółka nie posiada żadnego zadłużenia kredytowego, co powoduje iż jest marzeniem każdej instytucji finansowej.

Pod względem przepływów pieniężnych szwajcarska precyzja, po raz kolejny 24 MPLN nadwyżki na działalności operacyjnej głównie ze względu na spływ należności po świętach Bożego Narodzenia. W pierwszym kwartale 2011 Wawel sporo wydał na inwestycje tj. ponad 7 MPLN. Oczywiście wszystkie wydatki sfinansowane środkami własnymi, gdyż przepływy środków pieniężnych na działalności finansowej wynoszą zero.

Podsumowując, kolejny bardzo dobry kwartał spółki Wawel. Do sytuacji finansowej nie można mieć żadnych zastrzeżeń, co potwierdza utrzymujący się od kilku kwartałów najwyższy rating na naszym portalu (AAA). Pytaniem otwartym pozostaje możliwość jeszcze szybszego rozwoju, zwiększenie skali może poprzez przejęcia, wykorzystanie rezerw w zdolności kredytowej. Poniżej link do wycen – jest drogo, ale rynek najprawdopodobniej dyskontuje systematyczną oraz dynamiczną poprawę wyników z kwartału na kwartał.

www.stockwatch.pl/gpw/wawel,wy...

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.


WatchDog
WatchDog PREMIUM
33
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 580
Wysłane: 24 listopada 2011 09:13:07 przy kursie: 465,50 zł
Techniczne oko analizuje dzisiaj Wawel.


kliknij, aby powiększyć


Omówienie w serwisie Wiadomości SW
wiadomosci.stockwatch.pl/wawel...

marc1n
0
Dołączył: 2009-02-09
Wpisów: 37
Wysłane: 25 kwietnia 2012 08:55:43 przy kursie: 550,00 zł
Bardzo ciekawe, czyżby jakieś przepychanki akcjonariuszy w sprawie dalszej kadencji prezesa Orłowskiego?

Uchwały podjęte na ZWZA w dniu 24.04.2012:

Uchwała nr 15
ZWZA (...) powołuje na Prezesa Zarządu Pana Dariusza ORŁOWSKIEGO na następną kadencję:
Liczba głosów „za”: 193.283 głosów;
Liczba głosów „przeciw”: 833.707 głosów;

Uchwała nr 16
ZWZA (...) powołuje na Prezesa Zarządu Pana Dariusza ORŁOWSKIEGO na następną kadencję:
Liczba głosów „za”: 975.044 głosów;
Liczba głosów „przeciw”: 51.946 głosów;

Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 12 maja 2012 00:54:21 przy kursie: 564,50 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Wawel S.A. za Q1 2012

Tradycji stało się zadość, Wawel po raz kolejny jako pierwszy cukiernik na GPW pochwalił się wynikami za pierwszy kwartał 2012. Wyniki całkiem udane, na pierwszy plan wybija się znaczny wzrost obrotów oraz wyższe zyski na wszystkich poziomach RZiS. Niestety problemem są ciągle spadające marże na sprzedaży. Dla osób zainteresowanych inwestycją w spółkę warto przypomnieć link do zaktualizowanej analizy sektora słodyczy.

www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

Przychody rosną dynamicznie. Sprzedaż w pierwszym kwartale 2012 w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrosła o prawie 40%. Tutaj jednak trzeba mieć na uwadze, iż w bieżącym roku Święta Wielkanocne były zdecydowanie wcześniej i cześć świątecznych zakupów zostało zaksięgowane w pierwszym kwartale. W zeszłym roku było zupełnie inaczej. Wielkanoc wypadła prawie przed długim weekendem majowym, znacznie zwiększają sprzedaż w drugim kwartale. Z tego powodu raport za kolejne trzy miesiące roku powinien już wykazać zdecydowanie niższą dynamikę obrotów. Abstrahując od tych kalendarzowych zawirowań Wawel rozwija się ciągle modelowo, dla potwierdzenia tego faktu wykres z kwartalną sprzedażą. Czerwona linia przedstawia średnią ruchomą, która niweluje sezonowość działalności.


kliknij, aby powiększyć


Przez ostatnie trzy lata Wawel podwoił przychody ze sprzedaży. Pierwszy kwartał 2009 to obroty na poziomie 72 MPLN, aktualnie mamy prawie 150 MPLN. Co ważne Wawel rośnie szybciej niż cała branża. Przy założeniu, iż wartość rynku słodyczy w zeszłym roku osiągnęła 6 mld PLN, to udział spółki oscyluje w granicach 8%. W zeszłym roku było to niewiele ponad 6,5%. Ciągle zdecydowanie większą część sprzedaży Wawel plasuje na krajowym rynku. Co prawda przychody generowane poza granicami RP powoli rosną, jednakże mają one ciągle znikomy udział w obrotach spółki (ok. 7%).

Nominalnie Wawel w pierwszym kwartale 2012 w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego zanotował wzrost zysku na każdym poziomie RZiS. Niestety problemem są marże na sprzedaży, dynamika przyrostu zysku jest niższa niż wzrost przychodów. Aby wygenerować wyższe zyski Wawel musi nadrabiać wolumenem. Poniżej wykres z marżami brutto na sprzedaży.


kliknij, aby powiększyć


Marże spadają od początku 2011 osiągając swoje dno w drugiej połowie zeszłego roku. Jest to oczywiście wina rosnących cen materiałów m.in. cukru i kakao. W ostatnim czasie nastąpiła solidna korekta (zmiana trendu) na tym rynku z tego powodu można spodziewać odbudowy marż na sprzedaży w drugiej połowie 2012. Oczywiście tutaj trzeba mieć na uwadze, iż silna deprecjacja PLN może wszystko pokrzyżować. Zakupy surowców w dużej mierze rozliczane są w EUR i USD, co przy słabej złotówce można ograniczyć wzrost marż.

Dobra informacja jest taka, iż zarząd nie pozostaje bierny. Ratuje rentowność ograniczając koszty organizacji i sprzedaży. Te działania i zwiększony wolumen sprzedanych produktów pozwoliło wygenerować zdecydowanie wyższy wynik na poziomie netto.

W bilansie nie widzę żadnych zagrożeń. Potwierdza to topowy rating Altama (AAA). Spółka finansuje działalność bieżącą kredytem kupieckim otrzymanym od dostawców. Na koniec pierwszego kwartału Wawel nie wykorzystywał finansowania zewnętrznego. Widać to również w RZiS, gdzie koszty finansowe wynoszą 0. Co ważne wyniki z RZiS potwierdzone w rachunku przepływów pieniężnych. Co kwartał Wawel notuje spore nadwyżki na działalności operacyjnej. Znaczna ich część przeznaczana jest na wydatki inwestycyjne m.in. w rozbudowę zakładu produkcyjnego pod Krakowem.

Plan na 2012 to dalszy rozwój organiczny. Spółka ma rosnąć szybciej niż rynek. Ze względu, iż moce produkcyjne są wykorzystane prawie w 100%, Wawel w bieżącym roku ponownie będzie inwestował w rozbudowę zakładu produkcyjnego. CAPEX na ten rok to min. 23 MPLN. No i na koniec dywidenda. W tym roku premia dla inwestorów będzie wynosić 11 PLN/akcje, dzień prawa do dywidendy ustalono na 24 maja a dzień wypłaty na 12 czerwca br.

Podsumowując, dobry kwartał w wykonaniu spółki Wawel. Rosną obroty oraz nominalne zyski na wszystkich poziomach RZiS. Martwić musi brak odbudowy marż na sprzedaży, pomimo zmian trendu na rynku surowców potrzebnych do produkcji słodkości. Poniżej link do wycen, tutaj mamy przewartościowanie. Rynek już wcześniej zdyskontował poprawę wyników. Metody mnożnikowe bazujące na sektorze GPW również pokazuje na brak potencjału do wzrostu. Jednakże jeżeli porównamy wskaźniki Wawel do zagranicznej konkurencji okazuje się, iż jest jeszcze potencjał do wzrostu kursu.

www.stockwatch.pl/gpw/wawel,wi...
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

andypaton
andypaton PREMIUM
0
Dołączył: 2009-02-01
Wpisów: 279
Wysłane: 24 sierpnia 2013 04:19:35 przy kursie: 1 020,00 zł
Co by nie mówić od ostatniego postu kurs Wawela troche urósł. Żadnych analiz wyników nie zauważyłem. Widać to jest recepta na wzrosty - cisza wokół waloru i regularna dywidenda. I MWIG40 też nagle się pojawił. WD - mimo wszystko - ponad rok bez analizy wyników?

Piter18pl
Piter18pl PREMIUM
0
Dołączył: 2008-11-11
Wpisów: 150
Wysłane: 24 sierpnia 2013 11:53:10 przy kursie: 1 020,00 zł
No właśnie czy można prosić o analizę raportu za 1H ? Dzięki serdeczne :)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
159
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 497
Wysłane: 24 sierpnia 2013 13:12:23 przy kursie: 1 020,00 zł
Zrobimy, zrobimy...

@Andy,
Ale też rok bez żadnego wpisu na forum. Alokujemy siły tam gdzie są prośby lub zainteresowanie userów. Ciekawe spółki też robimy, ale jak nie widać zainteresowania to czasem po prostu szkoda na nie czasu.

Piter18pl
Piter18pl PREMIUM
0
Dołączył: 2008-11-11
Wpisów: 150
Wysłane: 24 sierpnia 2013 17:33:08 przy kursie: 1 020,00 zł
Tutaj was rozumiem w 100% :) nie zrobicie analiz dla wszystkich spółek z gpw więc normalna rzecz że wybieracie te najbardziej popularne :) andy masz rację na spółce była totalna cisza na forum ( na bankierze to samo ) i właśnie taka cisza jest dla nas najbardziej pożądana :) kupowałem po 820 zł i myślę że za te 5 lat cena może być w okolicach dzisiejszego LPP :) rentowności mają najlepsze w sektorze cukierniczym a jak jeszcze będą rozwijać eksport to o wyniki jestem spokojny :)


Szczepan Łangowski
0
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 29 sierpnia 2013 00:23:04 przy kursie: 1 015,00 zł
Omówienie sprawozdania finansowego Wawel za Q2 2013

Od ostatniego omówienia sprawozdania finansowego spółki Wawel minęło ponad rok, przez ten czas firma podwoiła swoją wycenę przekraczając magiczne 1 000 PLN za akcje. Oczywiście systematycznie rosnący kurs akcji ma podwaliny w wynikach. Co ciekawe od ostatniego omówienia grupa nie zwiększyła znacząco skali działalności, ale odbudowała rentowność core businessu, z kwartału na kwartał raportując coraz wyższe zyski na wszystkich poziomach rachunku zysków i strat.

W obszarze przychodów stagnacja. W ostatnich dwóch kwartałach w porównaniu do analogicznych okresów roku poprzedniego spółka notowała dynamikę sprzedaży poniżej 1%. Wyraźnie widać, iż core business wyhamował. Analiza segmentów geograficznych pokazuje, iż rynek krajowy jest lekko nad kreską. Gorzej zachowuje się zagranica, tutaj Wawel notuje ujemną dynamikę sprzedaży od trzech kwartałów. Oczywiście należy nadmienić, iż przychody generowane poza RP stanowią ciągle zdecydowaną mniejszość i oscylują między 5-7% sprzedaży ogółem.

Warto jeszcze rzucić okiem na głównych konkurentów notowanych na GPW. Colian i Mieszko nie opublikowały jeszcze sprawozdań za drugi kwartał, jednakże wyraźnie widać, iż wszystkie spółki w ostatnim czasie mają właściwie płaską sprzedaż. Tutaj wytłumaczenia nie trzeba daleko szukać. Spowolnienie polskiej gospodarki, słabnąca sprzedaży detalicznej i siła nabywcza konsumentów są wyraźnie widoczne w przychodach całej czwórki cukrowników.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Jeżeli chodzi o rentowność to do spółki Wawel trudno się czegoś przyczepić. Przy ostatnim omówieniu wspominałem, iż spółka miała problemy z cenami surowców oraz rosnącymi kosztami zużycia materiałów i energii. Ten problem w 2012 pozostał, gdyż udział tych wydatków w przychodach systematycznie rośnie. W zeszłym roku spółka poradziła sobie z tym problem poprzez większą sprzedaż, co przy w miarę stabilnych kosztach stałych znalazło odzwierciedlenie w poprawie rentowności poprzez efekt skali. W bieżącym roku sytuacja jest trochę inna, przy stagnacji przychodów spółka postawiła na ograniczenie kosztów, głównie wydatków na reklamę i marketing. Oszczędności w tym obszarze pozwoliły na wygenerowanie wyższego wyniku na poziomie operacyjnym.

Warto jeszcze rzucić okiem na konkurencję. Tutaj Wawel ponownie nie ma sobie równych, co ciekawe różnice w ostatnich kwartałach się pogłębiają, co potwierdza, iż spółka radzi sobie zdecydowanie lepiej niż pozostali cukiernicy na GPW. Porównując rentowności EBITDA i netto widać wyraźnie, iż w przypadku tej ostatniej Wawel ma większą przewagę nad konkurentami. Tutaj pozytywnie na ostateczny wynik oddziałuje działalność finansowa. Co ciekawe Wawel w ostatnim czasie generuje wyższe przychody niż koszty finansowe. Powód jest prozaiczny Wawel to podmiot właściwie bez zadłużenia, a posiadane zasoby gotówki, które z kwartału na kwartał coraz bardziej pęcznieją generują odsetki podwyższając finalny wynik.


kliknij, aby powiększyć


kliknij, aby powiększyć


Od strony bilansowej Wawel to zdrowy podmiot. Tak jak wcześniej wspominałem, spółka jest właściwie pozbawiona zobowiązań odsetkowych. Co ważne Wawel buduje swoją wartość, wraz ze wzrostem core businessu systematycznie rośnie również WK. W ostatnim czasie nastąpiła również znacząca zmiana w obszarze przepływów pieniężnych. Wawel stał się solidną maszynką do generowania gotówki. Warto wspomnieć, iż nie wynika to z jakiejś inżynierii finansowej, czy zmiany na kapitale obrotowy, lecz jest to czysty pieniądz generowany przez działalność operacyjną. W przepływach pieniężnych na działalności finansowej wykazywany jest spory minus ale wynika to z wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.


kliknij, aby powiększyć


Podsumowując, pomimo słabej sytuacji makro Wawel ponownie zaprezentował się bardzo solidnie. W ostatnim czasie spółka pracowała nad poprawą rentowności i co ważne działania te przyniosły bardzo dobry efekt. Wawel z kwartału na kwartał poprawa wyniki (r/r) generując przy tym spore nadwyżki gotówki. Pozostaje pytanie co dalej? Wydaje się, że dalszy wzrost organiczny biznesu już ograniczony. Gospodarka na razie nie pomaga, więc trudno liczyć na szybką odbudowę dynamiki sprzedaży. Wawel ma jedną podstawową zaletę, jest to podmiot bez zadłużenia z dużymi zasobami gotówki, które można byłoby wykorzystać np. na akwizycje lub bardziej aktywną ekspansję geograficzną.

Poniżej link do wycen, które jak zwykle pod każdym względem pokazują przewartościowanie. Potencjału do wzrostu bazującego na danych historycznych nie ma, jednakże akcje spółki Wawel notują raz po raz nowe maksima. Giełda dyskontuje dalszą poprawę wyników oraz wydaje się, że daje dodatkową premię za przejrzysty biznes, racjonalnie prowadzony proces inwestycyjny oraz bycie leaderem rentowności, na którego patrzy cała branża.

www.stockwatch.pl/gpw/wawel,wy...
www.attrader.pl/pl/akcje/WAWEL...>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

myton
3
Dołączył: 2011-06-14
Wpisów: 71
Wysłane: 31 października 2013 10:26:06 przy kursie: 1 187,10 zł
witam.
czy będzie analiza wynikow za 3Q ? zainteresowanie jest :)

larry_mcc
0
Dołączył: 2010-02-18
Wpisów: 135
Wysłane: 31 października 2013 14:13:06 przy kursie: 1 187,10 zł
dobre wyniki, ale ile jest już w cenie na giełdzie?
Edytowany: 31 października 2013 14:13

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 31 października 2013 14:46:40 przy kursie: 1 187,10 zł
Z bieżących wyników? Wszystko :)
Ta firma to klasyk podążania za wzrostem wyniku z rosnącym zaufaniem (wyniki są powtarzalne - rosną praktycznie liniowo). Katastrofalne byłoby podważenie tego zaufania.

Nataniel
4
Dołączył: 2011-05-28
Wpisów: 167
Wysłane: 3 listopada 2013 11:58:45 przy kursie: 1 187,10 zł
Wyniki kwartalne jak zwykle bardzo dobre ale wydaje mi się, że już niedługo nie będzie tak różowo. Firma trzyma w ryzach koszty i sukcesywnie zwiększa core business. Nie wiem czy da się coś jeszcze mocniej wycisnąć ze spółki.
Obecnie największe ryzyka upatruję w tym, że:
* rośnie cena Cocoa beans (link)
*tylko 10% przychodów jest generowanych za granicą

Według mnie wyniki za I kwartał 2014 będą lekko gorsze a dopiero II kwartał 2014 będzie dla spółki bardzo kiepski (bardzo mocny wzrost cen ziaren kakaowca).

Cena za akcję w 2014 to około 1400-1500 zł potem wydaje mi się, że powoli kurs będzie się obsuwać.

Aby był z Wawel-a drugi LPP firma musi mocniej wejść na rynki zagraniczne.Edytowany: 3 listopada 2013 12:01

kasztan
0
Dołączył: 2013-08-31
Wpisów: 204
Wysłane: 3 czerwca 2014 12:43:18 przy kursie: 1 184,90 zł
Takie mam pytanie w kontekście ostatniej korekty na kursie. Czy spółka Wawel - silna fundamentalnie, dojrzała, w długoterminowym trendzie rosnącym, z gotówką, płacąca dywidendę i bez zadłużenia może być wciąż atrakcyjna przy C/Z = 22? Przyjmuje się bowiem, że powyżej C/Z 15 nie mają sensu rozważania nad kupnem akcji dojrzałej spółki w dojrzałej i konkurencyjnej branży.
W ostatnich 5 latach zysk rósł o ponad 26 procent.
Spółka chce zbudować nowy zakład, modernizuje stary z 2006. Nakłady mają wynieść 80 mln w ciągu dwóch lat, w 2014 r. 30 mln, w nastepnym 50 mln. Wiele więc wskazuje na to, ze na rynku Wawel utrzyma przewagę jakościową i asortymentową.
Do tej pory ceny surowców i polityka sieci nie przeszkadzała w rozwoju więc tu też można założyć przy dalszym rozwoju produktów to się nie zmieni.

Biorąc to pod uwagę można oszacować, że zyski utrzymają się na co najmniej nie zmienionym poziomie z ostatniego roku i wzrosną do końca roku o 25-30%.

Jeśli więc założyć te 25-30% wzrostu, to zysk/akcję wyniesie 66-70 zł. Przy obecnej cenie rynkowej akcji widełki C/Z za 2014 możemy określić między 17,7 a 16,6. A to już wygląda umiarkowanie korzystnie jak na tego rodzaju spółkę.

Jeśli do tego dodamy planowane dwukrotne zwiększenie eksportu, a nie ma podstaw by nie wierzyć w te zapewnienia prezesa, chociażby ze względu na historyczne prognozy wzrostu, które jak dowodzi trend się sprawdziły.

Dlatego zastanawiam się, czy Wawel jest drogi, czy przy tej niewielkiej korekcie może to niedługo być potencjalna okazja. Nie ma co raczej liczyć na przecenę w okolice poziomów wsparcia 760-770 zł. A o większej nawet nie ma o myśleć, no chyba, ze problem w sposób ogólny rozwiąże krach.

Jak interpretujecie aktualną sytuację w tej spółce pod kątem dochodowym?

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 4 czerwca 2014 16:05:14 przy kursie: 1 172,00 zł
Opublikowaliśmy artykuł: wiadomosci.stockwatch.pl/dariu...

Cytat:
Analitycy zwracają też uwagę, że Wawel posiada dużo gotówki i mogłaby ją przeznaczyć na akwizycje. Dodają, że potencjalnym kierunkiem przejęć mogłaby być firma zagraniczna, co z pewnością wzmocniłoby sprzedaż eksportową.


Po raz kolejny pojawiają się dwie kwestie - eksport i akwizycje. Ja akurat nie widzę sensu ani w jednym, ani w drugim.

Co do akwizycji - pytam po co?
Kupno dobrego gracze będzie drogie. Nikt przy zdrowych zmysłach nie sprzeda tanio dobrze funkcjonującej firmy, więc premia będzie wysoka. A skąd mają się wziąć synergie? Jest możliwość, że grupa dostałaby bulk discount przy zakupie surowców. Tylko czy to spłaci premię i jeszcze da zarobić?
Natomiast kupno jakiejś plajty będzie wymagało działań restrukturyzacyjnych. To odwróci część uwagi zarządu od biznesu w Polsce. A to zaś może mieć negatywne skutki. Do tego restrukturyzacja nie musi się udać. Większość akwizycji spala na panewce. To bardziej woda na młyn giełdowych komentatorów, niż inwestorów.
No i jeszcze pytanie dlaczego Hosta miałaby komplikować strukturę swojego portfela, zamiast kupić sobie coś bezpośrednio? Transgraniczna optymalizacja podatkowa? Jeśli ktoś ma jakiś argument, to chętnie poczytam.

Co do eksportu - pytam jak?
Problemem Wawelu nie jest popyt tylko podaż. Firma działa w cyklu od rozbudowy potencjału produkcyjnego do jego wyczerpania. Ten właśnie się wyczerpuje i trzeba go rozbudować. Jak w tej sytuacji zwiększać eksport? Kosztem rodzimego rynku? No to powstaje pytanie czy warto osłabiać się na rynku, na którym jest się ważnym graczem, aby zdobywać jakiś marginalny udział gdzieś, gdzie jest się nieznaną marką? Do tego intensywny marketing kosztuje, więc ekstra marża może zostać zjedzona. A kampania niekoniecznie musi się udać albo zadziałać krótkofalowo. Efektem może być osłabienie na rodzimym rynku, mizerne efekty zagranicą i kasa wyrzucona w błoto. Decyzja o ekspansji musi być tu dobrze rozważona pod kątem możliwości produkcyjnych.

A propos, firma przymierza się do kolejnej rozbudowy, a istotne jest to, że może ją sfinansować z własnej gotówki. To daje niesłychany luksus niezależności od wierzycieli i możliwość podejmowania decyzji długofalowych, a nie od sprawozdania do sprawozdania. Kurs optymistycznie przereagował w odpowiedzi na ostatnie wzrosty wyników i teraz się chłodzi, bo wzrost się zatrzymał. Wspomniany C/Z = 22, to inaczej 4,5%. Najwyraźniej granica bólu dla długoterminowych inwestorów. Ale za jakiś czas oni znów sobie przypomną, że przecież buduje się nowa fabryka.

orestes84
0
Dołączył: 2011-09-15
Wpisów: 360
Wysłane: 4 czerwca 2014 19:14:49 przy kursie: 1 172,00 zł
Jeśli chodzi o Wawel to nikt nie ma wątpliwości, że jest to doskonale zarządzana firma, pytanie tylko czy nie jest przewartościowana i o ile jeszcze jest w stanie zwiększyć swoją sprzedaż i udziały rynkowe. Trochę niepokojące są ostatnie wyniki kwartalne, brak wzrostu przychodów i brak wzrostu rentowności. Pytanie jest następujące czy problem leży w podaży czyli brak mocy produkcyjnych, czy po stronie popytu. Plany rozbudowy zakłady sugerują, że jest jeszcze miejsce na rynku dalszych wzrostów. Wskaźniki wyceny sugerują, że spółka powinna niemal podwoić skale działania przy zachowaniu rentowności, czyli rynek kupił już 1 mld zł przychodu. Jest to bardzo duża wartość jak na spółkę w dojrzałym sektorze bez planów ekspansji zagranicznej.

Co do przejęć to zgadzam się, że to może być chybiona strategia ze względu na "rozwodnienie" marek już posiadanych. Taka strategia miałaby sens gdyby spółka chciała poszerzyć swój asortyment o nowe kategorie produktowe. Eksport z kolei jest dobry dla spółek, które produkuje pod marką własną dla sieci handlowych bo wtedy odpadają koszty budowy marki. Strategia pro eksportowa bardziej pasowałaby do Otmuchowa niż Wawelu. Tutaj pytanie pozostaje jedno czy spółka już doszła do ściany czy jeszcze nie.

Na koniec tak szczerze to patrząc na wskaźniki, wycenę oraz tempo wzrostu to osobiście wydaje mi się, że LPP czy CCC wypadają korzystniej. Bo mają już pozytywnie zweryfikowany model ekspansji i dużo większe pole to wzrostu przy nieco wyższym wskaźniku c/zo. Na ich tle wawel jest po prostu za drogi.

kasztan
0
Dołączył: 2013-08-31
Wpisów: 204
Wysłane: 6 czerwca 2014 16:49:14 przy kursie: 1 094,85 zł
rafsty napisał(a):

Ta firma to klasyk podążania za wzrostem wyniku z rosnącym zaufaniem (wyniki są powtarzalne - rosną praktycznie liniowo). Katastrofalne byłoby podważenie tego zaufania.


No i trochę wykrakałeś. To jeszcze nie podważenie zaufania, a lekki niepokój. Jeden z okrętów flagowych polskiej giełdy trochę się kołysze.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 6 czerwca 2014 17:50:56 przy kursie: 1 094,85 zł
Cytat:
Co do przejęć to zgadzam się, że to może być chybiona strategia ze względu na "rozwodnienie" marek już posiadanych.


Bardziej obawiałbym się o "rozwodnienie" zarządzania. Trzymanie w ryzach grupy przedsiębiorstw, gdy samemu kieruje się jednostką "operacyjną" (w przeciwieństwie do jakiegoś funduszu wyspecjalizowanego w prowadzeniu portfela firm) nie jest proste.

Cytat:
Jeden z okrętów flagowych polskiej giełdy trochę się kołysze.


Kiedyś to się musiało stać, bo nic nie trwa wiecznie :( W nawiązaniu do powyższego akapitu, zastanawiam się jaki to ma związek z działaniami Prezesa, czyli jego wyprzedażą akcji. Razem wygląda to tak, jakby miał coś na oku, co odwraca trochę jego uwagę od spółki.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,783 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +155,99% +31 197,07 zł 51 197,07 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d