pixelg
VIVID - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

VIVID [VVD]

AKTUALNY KURS: 1,56 zł (-2,50%) 19-01-2021 16:36
steampowers
0
Wpisów: 65
Wysłane: 15 lutego 2015 09:34:26 przy kursie: 5,00 zł
RYnek kupuje przyszłość więc nie ma co czekać na potwierdzenia, tzw. powtarzalność wyników. Giełda to psychologia, to zachowania zbioru ludzi zwanych inwestorami. A tutaj VIVID nagle bardzo blado wypada na tle 11. VIVID jest po prostu przewartościowany. Wielu tak na prawdę liczyło na coś więcej, na coś ekstra. A jest jak jest. Niby bardzo dobrze ale nie do tej wyceny giełdowej, którą jeszcze mamy. Ona się urealni w dół. Mnie tutaj martwiłoby coś zupełnie innego. Koszty ogólnego zarządu i wynagrodzenia. blackeye

Piter18pl
Piter18pl PREMIUM
0
Wpisów: 149
Wysłane: 15 lutego 2015 10:14:54 przy kursie: 5,00 zł
Spółka długoterminowo w trendzie wzrostowym:

www.attrader.pl/pl/akcje/vivid...

Mnie dziwi czemu porównuje się vivda do 11bit :)

Dlaczego Vivid jest drożej wyceniany ? Tu chodzi o powtarzalność i stabilność wyników :) Vivid z kwartału na kwartał coraz więcej zarabia i ma coraz lepsze przepływy gotówki operacyjnej :) Myślę że dlatego ma taką premię w wycenie :) Czemu kurs 11 bit przez 3 lata nie rósł ani nie spadał tylko był boczniak ?? Bo finansowo nie było odpału. Drugie bardzo ważne pytanie to powtarzalność wyników w 11 bit :) Czy myślicie że każda kolejna gra będzie takim sukcesem jak TWOM ? Według mnie prawdopodobieństwo tego jest bardzo małe :)

I na koniec będe pokazywał ten wykres aż do bólu :

stooq.pl/q/?s=vvd&d=201502...

To pokazuje która firma rozwija się szybciej długoterminowo :) ponadto od prawie początku vivid porusza się w pięknym trendzie wzrostowym a 11 bit ? Nie wiem czy trzymałbym akcje które przez 3 lata są w bocznym układzie :) pozdrawiam i życzę 11 bitowi jak największych sukcesów niech podbijają świat.

psychologtlumu
0
Wpisów: 79
Wysłane: 15 lutego 2015 16:09:01 przy kursie: 5,00 zł
Czemu porównują? Bo to spółki z tej samej branży więc to norma. 11 Bit jest na początku tej drogi którą VIVID rozpoczął przy debiucie RB. Dlatego to 11 BIT wydaje się owiele bardziej atrakcyjne bo duzezarobki calyczas przed spółką o skalę wyżej niż VIVID. A wycena rynkowa zbliżona.

harbul
2
Wpisów: 128
Wysłane: 16 lutego 2015 07:16:07 przy kursie: 5,00 zł
Co do wyceny VIVID, tego czy jest przewartościowany czy dobrze wyceniany itd. bo temat się ciągle przewija, więc powiem Wam do jakich wniosków doszedłem po stworzeniu modelu DCF dla tej spółki. Założeń modelu jest wiele ale najważniejsze czyli dotyczące wzrostu przychodów jest takie: prognozując na 3 lata w przód (co i tak jest dużo w przypadku spółki z tak krótką historią) spółka wyceniana jest sprawiedliwie wtedy, gdy założymy wzrost przychodów 50% rocznie przez pierwsze trzy lata i 10% rocznie następnie, przez nieskończony okres. Wtedy kapitalizacja VIVID ma prawo być tu, gdzie jest. Czy są to założenia optymistyczne, realne, czy może nawet zaniżone? Każdy sobie odpowiada sam na to pytanie. P.S. model w arkuszu Excel mogę podeslac na prywatnej wiadomości jeśli ktoś chce zobaczyc w jaki sposób zmiany w prognozowanych przychodach mogą wpływac na wycenę akcji vivid.

harbul
2
Wpisów: 128
Wysłane: 17 lutego 2015 05:53:23 przy kursie: 4,95 zł
Ze względu na większe niż oczekiwałem zainteresowanie arkuszem i brak możliwości edytowania powyższego posta, muszę stworzyć nowy dla wyjaśnienia pewnych kwestii. Arkusz dostanie każdy, kto napisał na prywatnej wiadomości, całkowicie nieodpłatnie. Nie należy jednak traktować go jako rekomendacji inwestycyjnej ani w ogóle przyjmować, że obliczenia zgodne są ze stanem faktycznym. Można go za to wykorzystać do wyceny spółki na własną rękę, tzn. edytować założenia dotyczące tempa wzrostu przychodów, amortyzacji, marży netto, inwestycji kapitałowych i w kapitał obrotowy i na tej podstawie wysnuwać własne wnioski. Tak jak wspomniałem już na wstępie, spółka taka jak VVD (o dużej dynamice przychodów) jest trudna do jednoznacznej wyceny, co z resztą widać na rynku.
Administrację forum proszę o wyrozumiałość i nie usuwanie tego komentarza lub ewentualnie przyłączenie go do wcześniejszego. Pozdrawiam

tomekstan24
0
Wpisów: 69
Wysłane: 17 lutego 2015 12:51:19 przy kursie: 4,76 zł
Ja osobiście myślę ze vivid to słaba inwestycja 1 mln zysku to śmiech na sali a i to pewnie dzięki sztuczka księgowym. cieżko zrobić grę która zarobi a w przypadku gier które można pobrać za darmo no cóż w przypadku vivita vidać ze to nie działa. a swoja droga obserwuje ten walor od listopada i widzę jedno ktoś tam ciągle sypie tym papierem pewnie maja lewa drukarnie jak kim dzong un ,hehehe. widać ze osoby wtajemniczone sypia juz od dłuższego czasu. nie polecam chyba ze ktoś chce utopić kasę .

Piter18pl
Piter18pl PREMIUM
0
Wysłane: 17 lutego 2015 13:43:08 przy kursie: 4,76 zł
Jak nie działa ?? Po czym wnioskujesz ? Ja myślę że działa i wnioskuje po rosnących z kwartał na kwartał przepływach operacyjnych i rosnącej gotówce :) O jakich sztuczkach księgowych piszesz ? Proszę bardziej merytorycznie :)

www.stockwatch.pl/gpw/vivid,wy...

spójrz na dół strony i na przepływy :) każda sztuczka księgowa będzie miała przełożenie na ilość gotówki bo ona nie kłamie :)

tomekstan24
0
Wysłane: 17 lutego 2015 16:05:20 przy kursie: 4,76 zł
przepływy przepływami , ale zysku nie ma , a papier wywalają jak konfetti na konwencji u Dudy .

Piter18pl
Piter18pl PREMIUM
0
Wysłane: 17 lutego 2015 16:13:48 przy kursie: 4,76 zł
bardzo merytoryczna wypowiedź. Wprost bije profesjonalizmem od ciebie lol :)

tomekstan24
0
Wysłane: 17 lutego 2015 16:26:44 przy kursie: 4,76 zł
a jak byś kolego opisał świński ogon jest prosty jak drut . tłumacze obserwuje kurs od prawie 3 miesięcy i widać jedno ciągle ktoś sypie papierem , ci co wiedzą więcej już się ewakuują a leszcze znowu się potopią , hehe . niech ktoś kto ma 100 000 zrobi na widłach pkc to kurs wystrzeli na 10 15 zł . a mimo to ciągle dołują kurs , niech się podniesie i zaraz zasypują . czekam tylko jak kurs runie i znajdzie się w okolicy 3,85 .
vivid radzi sobie słabo , lepiej tylko od cig ale to już sztywniejący trup .

Piter18pl
Piter18pl PREMIUM
0
Wysłane: 17 lutego 2015 19:32:49 przy kursie: 4,76 zł
Można prosić o omówienie wyników ? Poprzednia analiza była 2 lata temu dobrze by było to odświeżyć :) dzięki za rozpatrzenie pozdrawiam :)

GRAF78
30
Wpisów: 1 200
Wysłane: 17 lutego 2015 19:50:31 przy kursie: 4,76 zł
tomekstan24 napisał(a):
przepływy przepływami , ale zysku nie ma , a papier wywalają jak konfetti na konwencji u Dudy .

Poważnych zysków (w stosunku do kapitalizacji) tu nigdy nie było mimo to kurs urósł o ponad 1500% bo ktoś "pilnuje" żeby każdy kolejny raport był lepszy od poprzedniego i wychodzi mu to całkiem nieźleBoo hoo! W mojej ocenie Vivid od zawsze ma problem z kontrolą kosztów, bo przychody rzeczywiście całkiem rozsądne są i z raportu na raport coraz większe. Czy mają umiejętności zrobić dobrą gre na PC i konsole z potencjałem sprzedażowym na poziomie TWoM - wątpie.

tomekstan24
0
Wysłane: 18 lutego 2015 11:26:36 przy kursie: 4,50 zł
dalej wyrzucają konfetti ludzie się połapali ze ten wzrost 1500% to na papierowych podstawach jest . z teo postu kolegi wynika ze spółka pod każdym względem ok. tylko jakoś zysków nie umie wypracować ale kogo to obchodzi ?hehe

sebosoft
0
Wpisów: 17
Wysłane: 18 lutego 2015 11:27:39 przy kursie: 4,50 zł
GRAF78 napisał(a):
tomekstan24 napisał(a):

Poważnych zysków (w stosunku do kapitalizacji) tu nigdy nie było mimo to kurs urósł o ponad 1500% bo ktoś "pilnuje" żeby każdy kolejny raport był lepszy od poprzedniego i wychodzi mu to całkiem nieźleBoo hoo! W mojej ocenie Vivid od zawsze ma problem z kontrolą kosztów, bo przychody rzeczywiście całkiem rozsądne są i z raportu na raport coraz większe. Czy mają umiejętności zrobić dobrą gre na PC i konsole z potencjałem sprzedażowym na poziomie TWoM - wątpie.

Kontrola kosztów? Przecież zyski i ebidta rosną szybciej niż przychody! I tak, Vivid nigdy nie zrobi gry na PC lub konsole bo ich nie robi, robi gry na mobilne urządzenia, które wkrótce przerosną rynek Pc i konsol.
Edytowany: 18 lutego 2015 11:29

GRAF78
30
Wpisów: 1 200
Wysłane: 18 lutego 2015 11:43:59 przy kursie: 4,50 zł
policz sobie zysk na sprzedaży vs np 11Bit

sebosoft
0
Wpisów: 17
Wysłane: 18 lutego 2015 12:09:21 przy kursie: 4,50 zł
nie porównuj spólki która niedawno wydala gre z taką która zarabia praktycznie od 2 lat na jednej grze. I to zarabia coraz więcej, to o czymś świadczy.

chimpo
0
Wpisów: 507
Wysłane: 18 lutego 2015 22:30:49 przy kursie: 4,50 zł
A wcześnie 11Bit nie zarabiał na swoich grach? Vivid zwiększa przychody, ale mają albo niską marżę, albo bardzo wysokie koszty, bo zyski są znacznie niższe niż innych spółek growych notowanych na giełdzie.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
125
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 427
Wysłane: 19 lutego 2015 20:27:41 przy kursie: 4,56 zł
Omówienie wyników Vivid Games SA po IV kw. 2014r.

W poniższym omówieniu, podszedłem nieco inaczej niż zwykle. Postawiłem głównie na analizę jakościową, a nie ilościową. Liczb nie ma prawie żadnych, ale mam nadzieję, ze poniższy tekst pozwoli Państwu w odpowiedni sposób spojrzeć na spółkę.

Vivid to zdecydowanie inna spółka z branży gier niż wszystkie liczące się na rynku. Producent z Bydgoszczy postawił głównie na urządzenia mobilne, a obecnie wdraża model sprzedaży free to play (dalej FTP). Nie było tak jednak zawsze. Pierwsze doświadczenia z modelem FTP spółka miała już w 2012r. poprzez wydanie gry Neon Blitz. Mimo wszystko nie postawiała wszystkiego na jedną kartę. Monetyzację pierwszego tytułu klasy AAA zaczęła w sposób raczej tradycyjny, czyli za pomocą normalnej sprzedaży, choć VIVID osiągała pewne dochody także za pomocą mikropłatności.

Warto także prześledzić wcześniejsze raporty spółki. Widać jak w tym czasie się zmieniała, jakie popełniła błędy i na co postawiła. Real Boxing choć zdobył wiele nagród branżowych, miał naprawdę dobre oceny i jest grą dość przełomową jeśli chodzi o urządzenia mobilne to monetyzował się jednak słabo. Proszę zerknąć na raportowane przychody w pierwszych kwartałach życia produktu:

kliknij, aby powiększyć

Sprzedaż w ciągu 3 pierwszych kwartałów całego portfolio produktów spółki przyniosła raptem 3,7 mln zł, a przecież w tym czasie były także istotne na tamten moment premiery z Ski Jumping na czele.
Choć spółka tego raczej nie przyzna, przebija się pomiędzy wierszami jednak pewne rozczarowanie. Trudno się dziwić. Ożywienie sprzedaży przeszło w drugiej połowie 2013 r., kiedy doszła premiera na

PS Vita a sama gra doczekała się sporej paczki aktualizacji z trybem multiplayer. Gra była upubliczniany powoli na wielu platformach, co jest dość charakterystyczne dla niezależnych producentów. Najczęściej decydują o tym zasoby kapitałowe i ryzyko wydania na wszystkie platformy na raz. Oczywiście w historii spółki nie wszystko szło tak jak sobie zakładał zarząd, a przynajmniej przedstawiał to swoim akcjonariuszom. W raporcie za 4kw. 2012 r. zakładano wydanie drugiej ważnej gry czyli Godfire jeszcze w roku 2013. Mało tego, w III kw. 2013 miała się ukazać też gra realizowana przy współpracy Jon’a Hare’a. A co najciekawe Gotfire miało zostać wydane w jednym momencie na wszystkie urządzenia mobilne, ale jak już wiemy tak się jednak niestało. Premiera na iOS miała miejsce pół roku później niż zakładano, natomiast na Androida rok później – prace trwały ponad dwukrotnie dłużej niż pierwotnie zakładano. Podobnie Word Exploer ukazała się opóźnieniem 3 kwartałów, a spółka w raportach niemal to przemilczała. Jeśli zerkniemy do bilansu to przeszkodą w tak szybkim rozwoju był prawdopodobnie brak odpowiedniej ilości środków. Ambitne plany wydawnicze prawdopodobnie były czynione na większej sprzedaży i monetyzacji , a że nie szło tak jak oczekiwano, to kalendarz się posypał.

kliknij, aby powiększyć

Pewne niejasności i zmiany decyzji widać także w kwestii używanych silników do gier – przynajmniej ja tak odbieram to co zostało przekazane w raportach. Z raportu za IV kw. 2012 r. wynika, że spólka chciała intensyfikować prace nad własnym silnikiem. Z jednej strony nie musiałby ponosić kosztów licencyjnych, z drugiej planowała stworzyć narzędzie jeszcze lepsze. Plan oczywiście doskonały, ale życie pokazuje, ze wcale nie jest tak łatwo przebić uznane firmy na rynku. W raporcie za IV kw. 2013r. znajdziemy informację, że chce się koncentrować na na technologii Unreal Engine, a więc niejako uznaje, że wcale nie będzie prosto stworzyć nowy, własny silnik W kolejnych raportach zaś znów mowa o własnym V-Techu i nawet przyznanych dotacjach. Tego „miotania” nie trzeba wcale odbierać negatywnie. Spółka dotyka poszczególne „tematy” i wybiera optymalne dla siebie, na miarę aktualnej oceny sytuacji i zasobów kapitałowych rozwiązania.

W 2013 r. Vivid miał połowę przychodów z mikropłatności, więc nie może dziwić, że postanowił się przestawić mocniej w stronę tego konału monetyzacji produktu. W drugim kwartale 2014 r. ukazały się 2 nowe tytuły, Realboxing na PC oraz pierwsza odsłona Real Boxing na androidzie w modelu FTP, ale jeszcze w wtedy nie dało to rezultatów na sprzedaży. Żniwa wspomnianych zdarzeń spółka zebrała w kolejnych 6 miesiącach – skokowy wzrost przychodów.

kliknij, aby powiększyć

Część użytkowników forum zwraca uwagę na niskie marże uzyskiwane przez bydgoskie studio, ale szczerze powiedziawszy nie ma na giełdzie właściwego podmiotu do porównań,, bo nikt tak mocno nie postawił na FTP i urządzenia mobilne. Na świecie są giganci typu King Digital, czy cały czas słabnąca Zynga, ale ze względu na skalę i jednak też nieco inny model nie nadają się do bezpośredniego porównania. Tak czy owak, ocena poziomu kosztów i marż wcale nie jest jednoznaczna.

Spółka cały czas konsekwentnie stawiała na promocję zarówno studia jak i własnej spółki. Brała udział w niezliczonej ilości targów, gdzie zdobywała kontakty i powoli uczyła się monetyzować produkty. Oczywiście taka nauka kosztuje, a zdobytego doświadczenie nie widać w bilansie, odkłada się jedynie na kosztach bieżących. Druga sprawa to model sprzedażowy i sposób rozpoznawania zapasów. Vivid podobnie jak 11Bit, ma rachunek wyników w układzie rodzajowym, a dodatkowo zgodnie z UOR rozpoznaje przychody z zerową marżą do momentu pokrycia kosztów napisania. Oznacza to, że koszty przypisane do tytułu nie obciążają wyniku. Owszem widać je w RZIS, ale są kompensowane przez zmianę stanu produktów na przychodach. Jeśli sprzedajemy tytuły dłużej, ale relatywnie za mniejsze kwoty, oznacza to, że przez dłuższy czas przez wynik sprzedaż będzie przechodzić z zerową marżą. Przychody ze sprzedaży zostaną ujemnie skompensowane przez rozchód zapasów. Dopiero po całkowitym pokryciu kosztów przez przychody przejdzie sprzedaż ze 100 proc. marżą. Kolejny aspekt kosztów, który być może ma największy wpływ na ocenę to opłata dla dystrybutora. Zwyczajowo spółki w przychodach pokazują sprzedaż już pomniejszoną o opłatę należną dla App Store, Google Play, PSN Network, czy Steam. Natomiast w przypadku Vividu jest prawdopodobnie inaczej na co wskazuje to zdanie wyciągnięte z jednego z raportów:

Cytat:
Największymi składnikami kosztów Spółki są koszty produkcji, prowizje za dystrybucje gier na platformach sprzedaży oraz prowizja związana z licencją technologii Unreal Engine 3 (silnika gry Real Boxing).

Krótko mówiąc aby doprowadzić dane do porównywalności miedzy spółkami, trzeba przychody skrócić o ca 30 proc. i uzyskaną kwotę odjąć także od kosztów. Na wynik takie działanie wpływu mieć nie będzie, ale liczona marża wzrośnie!

Na wyniki trzeba patrzeć przez pryzmat tego co dzieje się w przychodach ze zmianą stanu produktów. Jeśli ta jest dodania, to znaczy, że spółka poniosła większe koszty na pisanie nowych tytułów niż rozpoznała w wyniku, a zatem się rozwija. Tylko uwaga! To że poniosła koszty, nie oznacza, że one obciążyły wynik, bo przecież mamy korektę na przychodach! Za to koszty pisania kolejnych tytułów, czy wersji na kolejne sprzęty obciążają przepływy:

kliknij, aby powiększyć

Tak naprawdę w IV kwartale mieliśmy pierwszy dobry kwartał, dobry bo suma przepływów operacyjnych i inwestycyjnych jest wyraźnie dodatnia. We wcześniejszych okresach też pojawiały się kwartały z większą gotówką operacyjną, ale całość zjadały inwestycje.

Wypadałoby napisać coś o wycenie, ale jednak tego nie zrobię. Wartość wewnętrzna liczona przy konserwatywnych założeniach jest zdecydowanie mniejsza niż obecna kapitalizacja, ale… Ale rynek wierzy w model FTP na co wskazują wyceny podobnych spółek zza oceanu, wierzy także Prezes spółki, bo kategorycznie wypowiedział się, że „kto tego nie rozumie to nie przetrwa”. Moje zdanie w tym temacie nie jest takie kategoryczne, ale prawdą jest, że w światowy sofcie panuje tendencja do rozkładania płatności za produkt na raty. Microsoft Office można już mieć z abonamentem, przymiarki są do takiego modelu sprzedaży 10 odsłony Okien, coraz powszechniejszy staje się model Saas, jak i trzymanie danych w płatnej cyklicznie chmurze. Tak czy owak, Vivid jest na razie cały czas pchełką, promilem promila w rynku gier. W odróżnieniu od 11B postawił na technologię, a nie pomysłowość. To nieco mniejsze ryzyko, ale także niestety mniejsze zwroty z produktów, co oczywiście związane jest z poziomem kosztów.

>>>Wyceny automatyczne są tutaj!
>>>Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj!

Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Scarry
108
Wpisów: 4 765
Wysłane: 19 lutego 2015 21:37:50 przy kursie: 4,56 zł
sebosoft napisał(a):
GRAF78 napisał(a):
tomekstan24 napisał(a):

Kontrola kosztów? Przecież zyski i ebidta rosną szybciej niż przychody! I tak, Vivid nigdy nie zrobi gry na PC lub konsole bo ich nie robi, robi gry na mobilne urządzenia, które wkrótce przerosną rynek Pc i konsol.

to taka g.. prawda jak to że mobilki rewolucjonizują świat. No jasne że przerosną wcześniej czy później, oczywista oczywistość, tylko dla Ciebie czy potencjalnie dla mnie, nic z tego nie wynika. Gry mobilne w stosunku do gier konsolowych lub ekosystemu Steam (bo Steam to nie tylko PC - SteamOS, Linux, Maczek) fatalnie się monetyzują

na dodatek rynek mobilny dosłownie tonie w ilości nowych produktów... na Androida i iOS jest obecnie kilkaset premier dziennie. Przecież tego nie da się ogarnąć. Najlepsze tytuły potrafią przejść niezauważone.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 19 lutego 2015 21:39

ArTi82
0
Wpisów: 3
Wysłane: 16 marca 2015 19:46:07 przy kursie: 4,46 zł
Prośba o analizę raportu rocznego i kilka fachowych słów odnośnie zapowiedzianej emisji akcji oraz ogólnej strategi przedstawionej dzisiaj przez spółkę

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24