IKE - gdzie jak czy warto? - Strategie inwestycyjne - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

IKE - gdzie jak czy warto?

zjk
Wpisów: 912
Wysłane: 28 grudnia 2013 12:59:10
Czy ktoś z was stosuje IKE jako rachunek inwestycyjny? Brak sensownych opracowań na ten temat. Być może redakcja stockwatch pokusiła by się o jakiś przegląd rynku pod tym względem?

Jakie macie z tym doświadczenia? Jakie instytucje polecacie - niestety nie wszystkie biura maklerskie oferują taki typ usługi [nie znalazłem w Alior Bank, mBank (dawne mBank)).
Dość tanie wdają się bossa oraz bdm ale są to typowe rachunki maklerskie bez całej otoczki bankowej.

kszyrztow
Wpisów: 68
Wysłane: 28 grudnia 2013 15:17:33
"Dość tanie wdają się bossa oraz bdm ale są to typowe rachunki maklerskie bez całej otoczki bankowej."
Nie bardzo rozumiem czym ma być ta "cała otoczka"? Co przez to rozumieć?

buldi
buldi PREMIUM
Wpisów: 5 064
Wysłane: 28 grudnia 2013 15:18:13
Zajrzyj na ten watek www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

fleszyn
Wpisów: 16
Wysłane: 25 września 2014 10:34:32
IKE wydaje się być niewypałem. Jedyna rzecz która jest w stanie zachęcić potencjalnego inwestora do założenia IKE to brak podatku belki, po nabyciu wieku emerytalnego. No dobra - ale czy osoba która ma dziś 27 lat będzie czekała 40 lat do możliwości wyciągnięcia kapitału bez podatku belki? Nie wydaje mi się. Są zdecydowanie lepsze sposoby na oszczędzanie - ciekawe dyskusje na ten temat link.

robertus
Wpisów: 389
Wysłane: 25 września 2014 11:10:17
Z IKE możesz wyjść w każdej chwili nic nie tracąc.
Zapłacisz oczywiście zaległy podatek, ale i tak byś bo płacił bez IKE. A z IKE nawet o tyle lepiej, że podatek masz odroczony.

Ja osobiście IKE polecam.

Warto też zastanowić się nad IKZE, które aktualnie daje nawet więcej korzyści niż IKE jeśli ktoś jest w II progu podatkowym.

Robertus

flesz
Wpisów: 1 448
Wysłane: 27 września 2014 09:31:08
Ja widzę w IKE jedno spore ryzyko. Kiedyś, któryś rząd może się pokusić po sięgnięcie po te środki (w całości lub w części) dla ratowania bieżących emerytur. Albo w najlepszym wypadku obłożą jakimś haraczem.

Na Cyprze okradli to czemu u nas by nie mogli? Kto im zabroni? "Nie mamy Pana płaszcza i co nam Pan zrobisz?"

Dla wielu to tak długi horyzont czasowy, że reguły gry jakie są teraz mogą nie przetrwać 20-30-40 lat.
Edytowany: 27 września 2014 09:31

robertus
Wpisów: 389
Wysłane: 27 września 2014 21:28:14
Każdy inwestujący w ramach IKE nad tym się zastanawiał, wałkowaliśmy ten temat też dokładnie na forum.
Furtką bezpieczeństwa jest przy IKE to, że można wycofać środki w przeciągu kilku dni.
A rząd, aby zabrać musiałby to zrobić ustawą (raczej), którą wprowadza się miesiącami.

Robertus

bankrucik
Wpisów: 3 782
Wysłane: 28 września 2014 10:19:03
pisałem o tym wielokrotnie.... SAME PLUSY a na ryzyko które opisuje flesz jest rozwiązanie w postaci szybkiego wycofania pieniędzy z IKE czy IKZE. WIĘC KAŻDEMU POLECAM.... odroczony podatek to naprawdę super rzecz...zwłaszcza kiedy w jednym roku zdarzą ci się zyski a w drugim straty... nie płacisz podatku od wirtualnych zysków. poszukaj moich i nie tylko wpisów na innych wątkach.
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

teraz również na twitter.com

Pink Floyd
Wpisów: 177
Wysłane: 1 października 2014 09:31:22
W najgorszym wariancie mamy odroczenie podatku Belki. A to juz jest cos, zwlaszcza jesli mowimy o inwestycji rozlozonej w czasie na 20 czy wiecej lat. Tu i teraz jest to bardzo dobra oferta.

Prosta i szybka nacjonalizacja tych srodkow nie bedzie prosta do zrealizowania w sensie technicznym. Ale jesli juz mowimy o takich zagrozeniach, to rownie dobrze mozemy powaznie traktowac zagrozenia zewnetrzne, jak chociazby polityka Putina... Innymi slowy nie jestesmy w stanie przewidziec takich zdarzen i szkoda sobie tym zaprzatac glowe. Lepiej myslec o dywersyfikacji. Bo realizacja bardzo czarnych scenariuszy dotknie najpewniej nie tylko wlascicieli IKE.

Reasumujac wg. mnie IKE to bardzo ciekawy sposob na oszczednosci. Ale na pewno dobrze miec jeszcze inne zabezpieczenia finansowe na przyszlosc, najlepiej w zupelnie innej formie i polozeniu geograficznym :)
Edytowany: 1 października 2014 09:32

magda86
Wpisów: 6
Wysłane: 21 grudnia 2014 21:15:15
Oszczędzanie na tzw III filar nie jest taki trudne czy kosztowne. Mam razem z mężem wykupione IKE w PKO BP.
IKE to indywidualne konto emerytalne, które możesz założyć w banku, towarzystwie funduszy inwestycyjnych, firmie ubezpieczeniowej lub biurze maklerskim. Możesz na nim odkładać dodatkowo pieniądze na przyszłość. Jeśli osiągniesz od nich zyski, nie zapłacisz podatku Belki (przy wypłacie po ukończeniu 60 roku życia). Indywidualne konto emerytalne może mieć każdy, kto skończył 16 lat. Nie ma górnego limitu wieku.
Indywidualne konta emerytalne to dobrowolna forma oszczędzania. W razie kłopotów finansowych można bez konsekwencji zawiesić wpłaty. Ważne jest natomiast, aby dokonać wpłat na IKE w co najmniej 5 latach kalendarzowych. Jest to (obok osiągnięcia wieku 60 lat) warunek zwolnienia zysków z podatku Belki.
Można wskazać osobę uposażoną, która otrzyma środki z IKE w przypadku śmierci właściciela.

bankrucik
Wysłane: 4 stycznia 2015 17:47:22
Pink Floyd napisał(a):
W najgorszym wariancie mamy odroczenie podatku Belki. A to juz jest cos, zwlaszcza jesli mowimy o inwestycji rozlozonej w czasie na 20 czy wiecej lat.

to jest znakomity argument ZA ale ja podkreślę jeszcze jedną rzecz która z tego wynika.... otóż "odroczenie" podatku belki powoduje, że nawet jeśli kiedyś go zapłacisz wyciągając kasę przed terminem bo będziesz potrzebować to zapłacisz ten podatek tylko od naprawdę realnych zysków zbilansowanych ze stratami i to bez ograniczeń czasowych i ilościowych w tej kompensacie ( tak jak przy rozliczeniach rocznych gdzie jest tylko rozliczanie strat przez 5 lat i nie więcej niż 50% straty w jednym roku)

to mało ludzi dostrzega a przecież czasami po dobrym roku przychodzi słabszy ze stratami... i wtedy w jednym roku płacisz.. podatek od straty...puke_l puke_l

hotspurfc
Wpisów: 7
Wysłane: 4 czerwca 2016 15:23:15
bankrucik ma rację, ostatnio testowałem czego rezultatem są 3 kota IKE IZE w mbanku --> 0,38 prowizji więc dobre konto na dywidendowe.

Pamietajcie ze nawet wchodzac w lata emerytalne 5 lat trzeba trzymac

bankrucik
Wysłane: 7 września 2016 22:08:51
otwierasz rachunek w biurze maklerskim które daje zniżki dla członków SII i możesz mieć prowizję0,29%love4

flesz
Wpisów: 1 448
Wysłane: 8 września 2016 08:54:51
hotspurfc napisał(a):

Pamietajcie ze nawet wchodzac w lata emerytalne 5 lat trzeba trzymac

skąd takie info że 5 lat trzeba trzymać?

bankrucik
Wysłane: 8 września 2016 16:59:17
tak jest w przepisach, że są zwolnione z podatku po osiągnięciu wieku i wtedy gdy wpłaty następowały przez co najmniej 5 lat. ( tak mówi przepis)

cegielka
Wpisów: 199
Wysłane: 19 września 2016 07:46:16
bankrucik napisał(a):
otwierasz rachunek w biurze maklerskim które daje zniżki dla członków SII i możesz mieć prowizję0,29%love4

Mam rachunek IKE w PKO BP i nie honorowali przynależności do SII. Strzygli z prowizjo 0,39 ... Może w tym roku się zmieniło.
Na "normalnym rachunku" przynalezność do SII była honorowana i schodzili z prowizją na 0,29. Niestety IKE było 0,39.
Edytowany: 19 września 2016 07:48

cegielka
Wpisów: 199
Wysłane: 19 września 2016 12:56:10
No to sprawa wygląda tak:

W PKO BP na rachunku IKE także obowiązuje zniżka za członkostwo SII. Opłata spada z 0,39 na 0,29 %. Dzisiaj wyjaśnione u źródeł, a ja wtedy posiadałem jeszcze inny rachunek na, którym miałem już takowa zniżkę. To tyle, pozdrawiam. :-)

Martel
Wpisów: 11
Wysłane: 28 grudnia 2017 18:43:18
Wszystko to wygląda pięknie. A czy ktoś wie jak można wypłacić zgromadzone środki na IKE?
Otóż po osiągnięci wieku 60 lat już można wypłacać. Ale tylko jednorazowo. Wszystkie aktywa muszą zostać sprzedane i dopiero wtedy jednorazowo lub w ratach w ciągu 12 m-cy można je wypłacić. Nie zawsze można lub chce się w danym momencie wszystko sprzedawać bo to może być nieopłacalne. Ponadto z założenia oszczędności w IKE mają służyć jako uzupełnienie emerytury. W moim rozumieniu to znaczy od przejścia na emeryturę aż do końca życia. Przy obecnym rozwiązaniu trzeb jednorazowo wszystko wypłacić i głowić się co zrobić z tymi środkami, żeby nie roztrwonić, nie stracić i mieć możliwość systematycznego z nich korzystania.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość