pixelg
Kiedy dno bessy? - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Kiedy dno bessy?

kmsc2
Dołączył: 2014-02-16
Wpisów: 111
Wysłane: 5 stycznia 2019 21:51:44
Indeks ISM dla przemysłu w USA wyniósł w grudniu 54,1, choć prognoza oscylowała wokół 57,9 pkt. W listopadzie wynik wyniósł 59,3 pkt., co oznacza spadek o 5,2 pkt. To największa zniżka od października 2008 r., kiedy nastroje zostały pogruchotane przez kryzys finansowy.
(...)To wciąż dobre wskazanie jak na historyczne standardy, ale problemem może okazać się wyraźne tąpnięcie indeksu nowych zamówień. To kluczowy wskaźnik z punktu widzenia przyszłości, który wręcz runął o 11 pkt. z 62,1 pkt. do zaledwie 51,1 pkt.
(...)Spadający indeks ISM jest tym większym zaskoczeniem, że wcześniej w ciągu dnia spłynęły dość optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy.
businessinsider.com.pl/finanse...

kmsc2
Dołączył: 2014-02-16
Wpisów: 111
Wysłane: 6 stycznia 2019 19:16:28
Dobre czasy, kiedy państwo miało nadspodziewanie wysokie wpływy podatkowe, chylą się ku końcowi - powiedział polityk SPD w rozmowie z "Bild am Sonntag".
Niemiecki minister finansów domaga się natomiast, by wyżej opodatkować międzynarodowe mega koncerny jak Amazon, Facebook czy Starbucks. - Musimy udaremnić to, że koncerny te opodatkowują swoje zyski w innych krajach lub w ogóle nie płacą podatków

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/swiat/news-wi...
Edytowany: 6 stycznia 2019 19:18

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 705
Wysłane: 6 stycznia 2019 20:00:56
kolejne 2 dni wzrostów przed nami - będziemy atakowani dobrymi newsami z negocjacji
Chiny - USA....

Nie chciałbym być w skórze tych co stoją po krótkiej stronie rynku


brzegus
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2012-05-05
Wpisów: 86
Wysłane: 7 stycznia 2019 08:46:20
Vox skąd ta pewność? SP blisko oporów a w głowie pogarszające się prognozy dla spółek faang. Moim zdaniem warto obserwować dobry moment na shorta?

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 705
Wysłane: 7 stycznia 2019 10:11:53
Cytat:
Vox skąd ta pewność? SP blisko oporów a w głowie pogarszające się prognozy dla spółek faang. Moim zdaniem warto obserwować dobry moment na shorta?


Rynek zawróci dopiero, gdy zada obu stronom "maksymalne rany", obecnie za dużo pewnych siebie "shortów"....
Negocjacje Trumpa charakteryzuja sie przeciekami, czesto falszywymi na podbitke.... to plus jazda po stopach daja recepte na wymuszony wzrost.

abcabc
Dołączył: 2015-12-28
Wpisów: 223
Wysłane: 7 stycznia 2019 10:42:39
Jeśli chodzi o negocjacje, to teraz zostali wysłani urzędnicy niższego szczebla. Dopiero za tydzień Trump może coś oficjalnie przyklepać z kimś o porównywalnej decyzyjności.

Nie ma powodu, żeby ci urzędnicy grali ostro, będą raczej szukać najniższego wspólnego mianownika. Niespodzianką mogą być ewentualne komentarze Trumpa, który np. rozwali ich całą pracę jakimś tweetem. Oficjalnie mają jeszcze 2-3 miesiące, więc raczej spodziewam się zakończenia sprawy zgniłym kompromisem za miesiąc.

Kalendarz makro jest dość pusty przez te dwa tygodnie. Na koniec powinno się odbyć głosowanie w sprawie Brexitu (potencjalny czynnik negatywny, niezależnie od wyniku - zmienia się tylko poziom negatywnego wpływu na rynki) i jakieś wstępne ustalenia co do kierunku wojny handlowej.


Idealny punkt do rządowych interwencji i podbitek, ale ostatecznie dane makro jakie spłyną powinny być negatywne:
1. wiemy, że na rynku ropy jest nadpodaż i przy poziomie 50-55 ciężko o dalszy ruch w górę, za to łatwo o ruch w dół. Ewentualne zamieszki w jakimś państwie producenckim są raczej mało prawdopodobne, dopóki cena ropy jest stosunkowo wysoka. Chyba tylko katastrofa naturalna może zaskoczyć. To determinuje wynik sektora energetycznego szacunkowo jako max +10%.
2. wiemy, że Apple przycięło zamówienia i to uderza w całe grono poddostawców, Nikkei i Chińczyków. Skala przycięcia to około 30% dla niektórych komponentów, więc to też powinno determinować minimum ruchu w dół na kursie spółki.
3. wiemy, że krypto leży, a to dobija sektor półprzewodników z drugiej strony.
4. wiemy, że nikt nie ma autonomicznego samochodu i może nigdy nie będzie miał w stanie pozwalającym na wejście na rynek. Większość z tych przedsięwzięć powinna się wywrócić w 2019-2020, a inwestowały w to niemal wszystkie duże firmy, od Intela, przez Ubera, Teslę, po Google i IBM. Porzucenie projektów lub wyczerpanie z tego tytułu niektórych firm jest bardzo prawdopodobne.
5. Mocny rynek pracy prognozuje inflację - to może być zwalczone na różne metody, łącznie z przedłużeniem projektu niskich stóp procentowych, ale trzeba tu patrzeć na prekursora tej metody: Japonię. Nie spowodowało to dobrych zwrotów z indeksu giełdowego.
6. Sektor biotechów właśnie dostał kopa od przejęcia Celgene, ale to też jest jednorazowe, chyba nie ma tam miejsca na drugą tak gigantyczną fuzję w tym roku. Jako czynnik krótkoterminowy prawdopodobnie wyczerpali potencjał sektora.

Także patrząc na czynniki nawet krótkoterminowe, ostatnio zbiegło się ich kilka w ciągu jednego tygodnia (odbicie na ropie, przejęcie Celgene, pozytywny news polityczny od Powella). Jednak są one bliskie wyczerpaniu, w szczególności Powell nic konkretnego nie obiecał. Grając teraz w górę ryzykuje się praktycznie pod sam czynnik polityczny i ewentualne podbitki z rządowych interwencji (które same z siebie nie odwrócą rynku niedźwiedzia wg mnie).

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 739
Wysłane: 7 stycznia 2019 13:12:44
Pojazdy napędzane elektrycznie sterowane autonomicznie to rzeczywiście bajka dalekiej przyszłości. Nie dlatego, by to było niemożliwe, ale ze względu na dominującą kulturę posiadania i obecny styl życia ludzi dostatnich. Proszę sobie wyobrazić - zamawiasz zakupy w internecie i wysyłasz po nie samochód z automatycznym pilotem. Żadna frajda. Pełna izolacja. Nawet jeżeli czymś takim jedziesz to po co - albo musisz wtedy pracować przy własnym komputerze (co oznacza, że i tak jesteś stracony dla świata) albo strasznie się nudzić. Tu potrzebna jest zmiana kulturowa. Autonomiczne ciężarówki i dostawcze to utrata olbrzymiej liczby stanowisk pracy. Taki autonomiczny samochód to też raj dla wszelkiego rodzaju frustratów (i terrorystów). W sumie, te kilka aspektów mogą spowodować odłożenie tej technologii na całe lata i pokolenia.

Niebagatelnym aspektem jest też zasilanie. Jeżeli każdy będzie miał samochód elektryczny (z kierowcą lub bez) to musi go ładować. Proszę wyobrazić sobie jakie linie energetyczne należałoby by doprowadzić np. do takiej sypialni warszawskiej, jaką jest Ursynów (> 300 tys. ludzi). Samochody elektryczne na masową skalę to wyzwanie przede wszystkim infrastrukturalne. (no i technologie - akumulatory, ładowarki, ...). Do tego, jeżeli jeszcze mamy władzę demokratyczną, to pokonanie różnych oporów (nie ułożysz linii energetycznej przez mój ogródek!!) i przesądów zajmie całe lata. Jeżeli linie energetyczne umieścimy w drogach i będziemy się ładować indukcyjnie, to wtedy trzeba będzie przerobić wszystkie drogi. Też źle.

Cały ten przemysł musi przejść przez kryzys, który wyrzuci słabych i spowoduje przejście branży w silne ręce. Za kilka lat nie będzie Tesli itp. Ponieważ wyznacznikiem postępu w tej dziedzinie jest technologia zasilania energetycznego (linie, ładowarki, akumulatory), za kilka lat w tej branży dominować będą Chińczycy i inne nacje azjatyckie. Nowe strategiczne surowce produkcyjne (kobalt, lit) i generowania energii (baterie słoneczne) zadecydują o tym, kto będzie panem tego rynku.

NB. Przeczytałem w starym wydaniu podręcznika Chemii Nieorganicznej Prof. Tołłoczki bodajże z 1930 r. o Licie. Brzmiało to tak: "Pierwiastek ten obecnie nie znajduje żadnego zastosowania".

kmsc2
Dołączył: 2014-02-16
Wpisów: 111
Wysłane: 7 stycznia 2019 13:53:17

"Kierownik Urzędu Patentowego USA w Nowym Jorku zwrócił się z pismem do burmistrza prosząc o zamknięcie swego urzędu, ponieważ wszystko, co było do wynalezienia, zostało obecnie wynalezione. Nie ma już co liczyć na znaczące wynalazki, a więc kierowana przez niego instytucja straciła swoje znaczenie. Do wniosku nie przychylono się. Widocznie władze miasta Nowy Jork doszły do przekonania, że także wiek XX może przynieść ze sobą techniczne nowości i Urząd Patentowy powinien w dalszym ciągu wypełniać swoje zadania. Słuszność decyzji potwierdziły odkrycia XX wieku."


Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 705
Wysłane: 7 stycznia 2019 18:44:18
kolejny dzień wzrostów w USA, polegający na wybijaniu SL miśkom.
stoję z boku i się przyglądam, myślę że 2610 realne i tam będzie troche walki

Kakarotto
Dołączył: 2013-05-08
Wpisów: 714
Wysłane: 7 stycznia 2019 19:42:39
2 600 - ubranie drobnych i dalej spadki Vox Dancing

2534 -2600 teraz wykres wszedł w ten zakres. 2600 jest kluczowe. Moim zdaniem nie przebiją tego. Już ładny kawał czasu temu padły sygnały na wykresach tygodniowych i zmianie trendu. Nawet na wykresie miesięcznym już to widać.


Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 705
Wysłane: 7 stycznia 2019 20:00:43
ja obstawiam 2620-2630... i tam 50/50 wzrosty spadki.
jak bedzie konkretny deal z Chinami to 2630 nie wytrzyma
Edytowany: 7 stycznia 2019 20:01

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 739
Wysłane: 7 stycznia 2019 20:59:10
Czy jeżeli będzie deal, to czy obie strony wyjdą na tym dobrze? Raczej nie. Albo Chiny, albo USA. I tak źle, i tak niedobrze. Według mojej oceny, sam fakt powstania konfliktu handlowego generuje straty. Oczywiście, możliwe są silne wzrosty jako "rajd ulgi". Ale, czy właśnie nie mamy już takiego rajdu?

Nie widzę szans na to by to starcie zakończyło się dobrze dla gospodarki. Nawet powrót status quo, tj. rezygnacja ze wszelkich cel i powrót do sytuacji z przed rękodzieła Trumpa będzie niedobry dla USA. Zmieniły się realia gospodarcze i musi powstać nowy poziom równowagi notowań giełdowych. Nawet wczorajsze i dzisiejsze ekscesy na S&P widzę poprzez pryzmat silnej korekty w ruchu spadkowym.

Poza tym, po spotkaniu negocjatorów Trump na pewno da optymistycznego tweeta (on innych nie umie). Rynek sam to oceni - obawiam się, że negatywnie, nawet jeżeli przez chwilę nastroje będą pogodne.

Dzisiejsze zamknięcie ES.F poniżej 2540 (czyli średniej krótkoterminowej) może oznaczać dość niebezpieczną pułapkę na optymistów.
Edytowany: 7 stycznia 2019 21:01

flesz
Dołączył: 2009-12-10
Wpisów: 1 462
Wysłane: 7 stycznia 2019 23:43:29
Moim zdaniem mamy teraz klasyczny powrót testowy do wybitego wsparcia (2550-2600). Po wypełnieniu tego odbicia (obstawiam, że dziś był już max tego odbicia) dalsze spadki i nowe dołki tej bessy.

Tylko czemu GPW tak się dobrze trzyma? W USA dobre miejsce na shorta, a u nas nudy.
Edytowany: 7 stycznia 2019 23:44

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 705
Wysłane: 8 stycznia 2019 01:58:52
Cytat:
Tylko czemu GPW tak się dobrze trzyma? W USA dobre miejsce na shorta, a u nas nudy.


U nas rozgrywa kapitał zagraniczny, Amerykański... To że wig20 rośnie daje powody do optymizmu na tę samą sesję w USA.

Skoro wszyscy spodziewają się dalszych spadków od 2600, pewnie będzie inaczej... Pewnie wybije do 2700, przejedzie wszystkim po stopach, ludzie wejdą na L, a wtedy nastąpi krach.

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 739
Wysłane: 8 stycznia 2019 10:03:48
Czy są to na pewno Amerykanie? Patrząc na W20, to rozgrywającym jest kapitał niemiecki, i to ten, który jest obecny w Polsce. W porze naszej sesji decydenci finansowi z USA śpią, a więc zastępują ich np. Blackrock czy Cerberus poprzez Commerzbank.

Arkusze spółek z W20 są opanowane przez automaty transakcyjne i tylko pojedyncze pozycje są od inwestorów lub funduszy. (W arkuszu każdej spółki dominują oferty kupna i sprzedaży na ogół nie starsze niż 20-30 minut nawet w cenach odległych od cen niedawnych transakcji). Bez tego całe arkusze byłyby puste. To dzieje się przy całkowitej bezczynności władz naszej Giełdy, które w ogóle nie mają pomysłu na to co zrobić z rynkiem kapitałowym i ulegają pozornemu zadowoleniu z poziomu obrotów, które w przeważającej części stanowi automatyczne spekulacyjne mielenie tych samych akcji przez cały dzień. Rośnie liczba wycofywanych spółek, a debiuty w skali rocznej ostatnio są poniżej 10 (kiedyś rocznie debiutowało 30-40 spółek).

W odniesieniu do całego świata idzie nam dobrze nie dlatego, byśmy byli szczególnie silni, ale dlatego, że w warunkach, w których 90% transakcji (może nie wolumenu) jest generowanych przez automaty, rynek jest ociężały, a niektórzy mają preferencyjne stawki transakcyjne, można spokojnie realizować różne strategie niezależnie od ogólnej koniunktury gospodarczej.

Np. taki Lotos już dawno oderwał się od wszelkich fundamentów: C/WK > 1,4, poziom dywidendy ok. 1%. To oznacza, że Lotos przestaje być spółką dywidendową i cenowo jest walorem typowo spekulacyjnym (czyli, nawet jak zarząd uzna, że dywidendy nie wypłacą, nie będzie to miało przęłożenia na kurs spółki).

Poza tym, chyba jesteśmy za mali dla masowych bezpośrednich spekulacji inwestorów z USA.

abcabc
Dołączył: 2015-12-28
Wpisów: 223
Wysłane: 8 stycznia 2019 10:32:13
Czy przypadkiem nie było podsumowań, że liderem obrotów jest Merrill Lynch?
www.bankier.pl/wiadomosc/Merri...

Drugie miejsce Morgan Stanley, czyli jednak USA.

lesgs
lesgs PREMIUM
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 739
Wysłane: 8 stycznia 2019 11:09:46
Przegapiłem ten News. Masz całkowitą rację.

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 705
Wysłane: 8 stycznia 2019 14:49:58
tak czy siak wspinamy sie w górę, po ścianach SL miśków...
i ten wspin jeszcze potrwa...

Czekamy na bombastyczne dane z negocjacji z CHINAMI...
podobno przedłużyli rozmowy i wynik ma być znany późno w nocy dziś.
Oznacza to że obie strony chcą zakończyć rozmowy z jakimś newsem/konkretem.
Wtedy będzie wyskok w górę, pewnie z 2-3%

abcabc
Dołączył: 2015-12-28
Wpisów: 223
Wysłane: 8 stycznia 2019 15:22:11
Różnie można to interpretować, podobno wezwali wiceprezydenta Chin do negocjacji. Czyli padła jakaś istotniejsza propozycja, ale nie robiłbym sobie nadziei. Z tego może być najwyżej news, a nie prawdziwy ekonomiczny zysk.

Nawet gdyby teraz odwołali całą wojnę handlową, to już nie cofnie spowolnienia, które zostało wywołane.

Vox
Dołączył: 2008-11-23
Wpisów: 5 705
Wysłane: 8 stycznia 2019 15:27:20
Cytat:
Z tego może być najwyżej news, a nie prawdziwy ekonomiczny zysk.


Z tego jest piękny ekonomiczny zysk... Mam długie pozycje od piątku i z każdym dniem jest coraz piękniejszy. Czekam na wisienkę na torcie - czyli przemówienie Trumpa o wielkim sukcesie :-) wtedy sell the news.

26XX jeszcze dzisiaj?

Cytat:
US-China trade talks were extended to a third day tomorrow. That's a hint at progress and -- moreso -- a sign that officials are committed to hammering out a deal.kliknij, aby powiększyć


za dużo pesymistów żeby spadało...

Trump nagania na wzrosty
twitter.com/realDonaldTrump/st...
Edytowany: 8 stycznia 2019 15:39

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, oko2000, resor

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,119 sek.

AD.bx ad3a
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d