pixelg
Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Miloszdobro

Miloszdobro

Ostatnie 10 wpisów
MrBlue2 napisał(a):
Zrobiłem sobie przymiarkę do kredytu pod zakup PCF

Jak to wygląda
Do 200k prowizja 0,9%
Powyżej 200k prowizja 0,7%

Oprocentowanie 4,72%
+ trzeba mieć odpowiednie zabezpieczenie - gotówka, akcje

Czyli z odsetkami koszt kredytu wyniesie
Do 200k -1,1%
Powyżej 200k 0,9%

Przy Redukcji 95%
I kwocie 200k kupimy akcje za 10 tys
Debiut musiałby być powyżej 20% abyśmy zarobili

Przy Redukcji 97%
I kwocie 200k kupimy akcje za 6 tys
Debiut musiałby być powyżej 33% abyśmy zarobili.

Przy Redukcji 98%
I kwocie 200k kupimy akcje za 4 tys
Debiut musiałby być powyżej 50% abyśmy zarobili.

Dla mnie to zbyt ryzykowne.

Masz jest jedną opcję, pod warunkiem że posiadasz akcje.
Sprzedaj akcje, kup kontrakty na swoje akcje na ten okres. Uwolnisz w ten sposób ok 80% pozycji z akcji. Są też wady tej strategii:
-tracisz 2x na spreadzie, co może być bolesne jeśli kontrakty na Twoje akcje mają niską płynność
-na Twoje akcje może w ogóle nie być kontraktu, więc opcja umrze śmiercią naturalną
-teoretycznie 11.12 jest przydział akcji, a kontrakty na gurdzień wygasają 18.12, więc lepiej nie ociągać się z ponowną zamianą kontraktów na akcje

Też mam sceptyczne nastawianie co do tej analizy i w kilku punktach mogę się nie zgadzać, ale dla mn ie to wartość dodana takie krytyczne spojrzenie. IGN to papier podwyższonego ryzyka i tak też go traktuję.
Co do longterma to chyba przegapiłeś hossę pokoleniową, hossę tysiąclecia i hossę dekady, która zapowiadał pewnie tydzień temu, miesiąc temu, tuż przed marcowymi zjazdami, i w całej swojej historii. Gość jest niepoprawnym optymistą, abonament kosmos jak na hurraoptymistyczną jakość, no i wyniki jego portfela to właściwie samospełniająca się przepowiednia. jeśli kilkunastu/ kilkuset równie optymistycznych klientów wpakuje się na walor, który zazwyczaj nie ma super płynności i na których nie siedzą instytucjonalni, to nie ma szans by to spadło na okres jego przepowiedni.

mackopl napisał(a):

Naprawdę nie mogą wybudować kolejnej fabryki i zarazem wypłacić dywidendy? Chodzi o brak gotówki?

Z tego co mówili na konferencji wynikowej to raczej nie chcą wybudować nowej fabryki. Problemem nie jest postawienie samego obiektu, ale ograniczona podaż lateksu syntetycznego.

anty_teresa napisał(a):

Wiesz o ile wzrosłaby wycena DCF gdyby tylko wynik w tym kwartale był wyższy? O 10 proc. czyli 30 mln zł... Wynik pojedynczego kwartału w tej metodzie ma żadne znaczenie - znaczenie ma suma przepływów w kolejnych latach, a największe wartość rezydualna, czyli to jaki jest oczekiwany wynik za 5-10 lat. To czy zysk w jednym roku będzie 1 mld zł czy 1,1 mld zł przekłada się tylko na to, że wycena idzie w górę o 100 mln zł. Jeśli jednak rośnie wynik za 10 lat o te 10 proc. to wycena pójdzie w górę już znacznie mocniej.

Wiem, że jeden kwartał słabo waży, ale sugerowałem , że BOŚ permanentnie nie doszacowuje wyników, stąd moje rozszerzenie na całą analizę. Po 1Q20 ciągle mieli niedoszacowane wyniki, po 2q20 również, stąd moje założenie że po raporcie za 3Q20 również podciągną wyniki, i nie tylko na najbliższy kwartał
teraz żeby zrealizować założenia zysku netto według raportu to teraz Mercator musiałby dowieść "tylko" 285mln zysku w 4Q20.

Zgadzam się również że wartość rezydualna ma tutaj największe znaczenie, ale w mojej wypowiedzi bardziej chodziło nie o to , że BOŚ źle oszacował wyniki za 3Q20 tylko o to że analitycy ciągle to robią, z kwartału na kwartał(chociaż teraz odchylenie jest już mniejsze) i stąd ekstrapolowałem na całą wycenie. Niewątpliwie gdyby sam wydał taki raport to przy jego rewizji nie myślałbym tylko nad skorygowaniem wyłącznie kolejnego kwartału tak jak sugerujesz, ale całą wycenę (chociażby do wartości rezydualnej) bym dostosował do odczytu ostatnich wyników i tego co usłyszałem na konferencji(rzuć okiem na net profit 2021E z raportu a oczekiwania zarządu)
Edit.
Poza tym jak masz dostęp to rzuć okiem na raporty BOSia, nic nie sugeruje, ale możliwe że mają podejście takie typu : dorzućmy większą wagę w wycenie porównawczej a mniejszą dla DCFa, żeby za bardzo nie odbiegać od wyceny. Rekomendacje dla innych spółek, moim zdaniem o podobnym profilu potrafią raz dać 100% DCF raz DCF/porównawcza i nawet czasami nie piszą ile co waży ;)

BOŚ zakładał zysk netto na 3Q20 ok 328 mln, wyniki szacunkowe wyszły 356mln. Wyniki za 4Q20 BOŚ szacuje na ok 304mln, co moim zdaniem jest spokojnie do zrobienia. Gdyby założyć że wyniki mercatora analitycy znowu niedoszacowani na poziomie ok 10%(na 2Q20 nie doszacowali w blisko 80%) to możemy się pokusić o podwyższenie wyceny DCF na poziom ok 336zł.

EBITDA 390,2 mln w wynikach vs 370mln załozenia BOSia (5%niższe)
Przychody 608 mln w wynikach vs 570 założenia (ok 7 % niższe)
Znowu możemy skorygować o niedoszacowanie BOSia i zaktualizowana wycena porównawcza dałaby ok 1050-1070 zł. Tym tropem wycena z rekomendacji powinna wynieść niecałe 700zł po skorygowaniu o odczyt wyników. Mimo takiej wyceny to wszystko i tak mieści się w granicach rozsądku gdy weźmiemy poprawkę na bardzo wysoką zmienność w ciągu ostatniego miesiąca.

Wojetek napisał(a):
Dla porównania jeszcze szeroko promowane przez specjalistów od finansów osobistych (czasem bez sensu) ETFy:

Multi Units Luxembourg Lyxor ETF WIG20: -21,54%
Beta ETF mWIG40TR: - 7.09%

Coś nie chcą na polskim rynku te ETFy zarabiać Whistle

Ale i ETF zagraniczne "bez szału":

Multi Units Luxembourg Lyxor ETF S&P500: +10.48%
Multi Units Luxembourg Lyxor ETF DAX : +4.31%

Pewnie było to już brane pod uwagę, ale porównywanie stóp zwrotu do ETF na W20, DAX i SP500 jest trochę nieadekwatne. Portfel konkursowy składa się głównie z małych spółek, o niskiej kapitalizacji, niskiej płynności i wysokiej zmienności. Bardziej by pasował jakiś syntetyczny benchmark typu 1/3 mWIG40, 1/3sWIG80, 1/3 NCI i wtedy ma sens porównywanie instrumentów o podobnym ryzyku. Pomijam fakt, że "bez szału" ETFy na DAX i SP500 przyjmują ryzyko walutowe, czego wprost na konkursowych spółkach nie ma (pomińmy dla uproszczenia ekspozycje walutową eksporterów).
Także by podsumować, wchodząc z ulicy do sprzedawcy produktów na akcje, lub słuchając guru od finansów osobistych, jakby nas zapytał jaki akceptujemy poziom ryzyka lub utratę kapitału, to raczej byśmy nie skończyli z ETFem na W20, DAX, SP500, może w najlepszym przypadku mWIG40 byśmy dostali a raczej coś jeszcze bardziej agresywnego.
A stopy zwrotu bardzo imponujące i gratulacje dla czołówki.

Offtopic:
Idealna reklama dla klientów XTB:
-rano sprawdzasz akcje tesli do zanim napijesz się kawy
-siedzisz przed wykresami po nocach
-nawet u krawca zarabiasz
Wystarczy nawet rzucić obstawianie meczów a twoje inwestycje będą jeszcze bardziej skuteczne ;)

Zupełnie nie wierzę w filozofię spółki, ale bardzo doceniam jak się starają o pozyskanie klienta i budowanie swojej pozycji rynkowej. Myślę, że z Mourinho sięgnęli trochę głębiej do kieszeni po tym jak Plus500 zaczął sponsorować Legię.

legs napisał(a):
Gra przyniesie zysk, ale przebojem będzie krótko. Inaczej niż Wiedźmin, nie ma w niej nic oryginalnego. Jeszcze jedna bitwa, walka, strzelanie. Świat tej gry nie jest czymś nowym lub niezwykłym, lub pierwszym w swoim rodzaju.

Zależy co masz na myśli, że będzie przebojem krótko. Krótkoterminowo mamy super modę na IP osadzone retro fantasy czy alternatywnej teraźniejszości ( stragner things, black mirror, the boys) czy po prostu sci-fi. Redzi już zaczęli pracować by ta franczyza odpaliła im podobnie jak Wiedźmin, i marketingowo jak na razie(może poza nagonką na nich za crunch) to nie widzę by popełniali błędy, czasami nawet wydaje mi się że wyciskają aż za wiele co wygląda na coś przehype'owanego. Także moim zdaniem krótkoterminowo tematyka i gatunek się zgadzają, długoterminowo wierzę, że to IP będą w stanie porządnie rozbudować.

Co do Melvin Capital... aktualna ich pozycja krótka to ok 244 mln, a w czwartek zwiększyli ją o 0,09% czyli ok 34 mln. Także to raczej nie oni są tylko odpowiedzialni za blisko 10% zjazd. Teraz to raczej było wyrywanie akcji ze słabych rąk.
Poza tym rośnie zmienność, coraz mniej istotne informacje będą miały mocny charakter cenotwórczy, no i pewnie dużo osób będzie chciało chociaż część zysku zrealizować przed premierą. Chociaż wątpię by na CDR przemieliło się tyle FF co na WIG-Covid ;)

Czy ma ktoś dostęp do transmisji z konferencji wynikowej?

absmak napisał(a):

Może podyskutujemy co zakładała wycena np. kilka dni temu dla Exola ?

Wiem co zakłada, natomiast ja nie mam potrzeby dyskutowania nad PCC Exol.

absmak napisał(a):

Bardzo osobiście i agresywnie odbieracie głosy, które nie dają się podpalić emocjom na tej spółce, dochodzi do tego, że uznajecie, że jak ktoś nie pochwala MRC, to oczekuje wielkich spadków.

Nie zauważyłem osobistych wycieczek względem innych, ani tez agresji w wypowiedzi. Wiem natomiast, że ze wszelki dostępnych danych,założeń moja wycena osiągnęła już poziom docelowy i mogę trzymać akcje licząc że pojawi się jakieś nadspodziewanie dobre info które zrewiduje moją wycenę.

tomcio46 napisał(a):

Upieram się tylko że dla poziomu kursu w tym roku mają wpływ zdarzenia które się zadzieją w tym roku.

Ciekawe stwierdzenie, ale akurat z nim się nie zgodzę. Bardzo nie lubię dawać hipotetycznych kontrprzykładów, ale co jeśli sama spółka dobitnie się odniesie co do jej oczekiwań na następne lata?

Informacje
Stopień: Oswojony
Ostatnia wizyta: 3 grudnia 2020 10:11:04
Liczba wpisów: 49
[0,01% wszystkich postów / 0,04 postów dziennie]
Punkty respektu: 1

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,428 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +125,90% +25 179,55 zł 45 179,55 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d