pixelg
Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

Miloszdobro

Miloszdobro

Ostatnie 10 wpisów
orzech napisał(a):

Cytat:
Analityk DM BOŚ prognozuje, że w całym 2021 r. spółka wypracuje rekordowe 1,1 mld zł,

No to jak to prognozuje wyższy zysk netto za 2021, a jednocześnie oczekuje:
Cytat:
Oczekiwany spadek cen rękawic i perspektywa malejących z kwartału na kwartał zysków

No to jak ma to być, spadek marż z każdym kwartałem a zysk większy?

Nastąpi wzrost zysku rok do roku ( czyt. zysk 2021>2020) prze to "spółka wypracuje rekordowe 1,1 mld zł". To że będzie następował spadek zysku z kwartału na kwartał niczego nie wyklucza.
Prosta matematyka. Analityk przyjął zysk za Q4 2020 400mln. Jeśli by przyjął podtrzymanie wyników z Q42020 we wszystkich kwartałach 2021 wyszłoby mu 1,6mld zysku za cały 2021. A przez to że spodziewa się spadku zysków z kwartału na kwartał to zysk za 2021 przyjął 1 124,9 mln.

Cytat:

Dostrzega również potencjalne ryzyka w segmencie dystrybucji związane z zarządzaniem zapasami w okresie spadających cen. Utrzymywanie kosztownych zapasów przy spadających cenach może doprowadzić do obniżenia marż (a nawet do marż ujemnych w ekstremalnych przypadkach).

Co w tym niezrozumiałego? Widzi ryzyko że w tradingu zatowarują się wysoko i nie zdążą sprzedać pozycji, a ceny będą spadały, i tu widzi ryzyka. Dystrybucja rekawic nie wygląda teraz jak handel paliwem, że na każdym litrze zarobisz X groszy i masz grono stałych klientów. Ceny rękawic są tak dynamiczne że ten segment bliższy może być do trading desku niż zwykłego handlu.

myster77777 napisał(a):
Rekomendacja Bos do sprzedaj... To już przesada na siłę chyba kurs chca zwalić. Malezja ostro na zielono.

rekomendacja została wydana 14.01 przy kursie 443, także jej cena docelowa 350zł zrealizowała się zanim została odtajniona.
P.S. Duzi klienci otrzymali ją 14.01,pozostali klienci BOSia 18.01, 22.01 wszyscy.

@krewa Może źle to ująłem, ilość akcji przemieliła się kilkukrotnie. Średnia wartość transakcji się niewiele zmieniła, ale jak rzucisz okiem a arkusz zleceń (zrobiłem to wyrywkowo) to średnio kupowane jest ok 35 akcji a sprzedawane jest ok 110 akcji w jednym zleceniu.

No nie mówmy że od 2022 roku MRC będzie przynosić stratę Think
Moim zdaniem, spółka operacyjnie radzi sobie bardzo dobrze:
1. budowa fabryki- moim zdaniem najlepsze zagospodarowanie gotówki, trochę za późno, ale mimo wszystko pozytywna informacje
2. dwie duże umowy kontraktacji- trochę mógłbym pomarudzić, że to oznacza stabilizację cen i w niedługiej perspektywie ich spadek, ale mimo to powinien być to pozytywny komunikat
3. super wyniki za Q4, które tylko nie sprostały oczekiwaniom

Także mamy serię mimo wszystko raczej pozytywnych informacji, które wywołują kolejne przeceny. Pomijam czynniki zewnętrzne: skuteczność szczepień, ich tempo, nowe mutacje covid, produkcja konkurencji bo w tej materii w ciągu ostatniego tygodnia niewiele się zmieniło. Chyba trzeba zaakceptować fakt, że mamy super negatywny sentyment do spółki i musi nastąpić wymiana akcjonariatu. Technika a nie fundamenty się teraz bardziej liczą, czyli testowanie kolejnych wsparć.

rafik1 napisał(a):

Więc jak będizemy się zbliżać do tej granicy to będzie to dopiero znaczyło wchodzenie w okres równoważenia.

Czy potrafisz zrozumieć chociaż tyle:
okres 1. masz 300 dni na dostawę,
okres 2. masz 500 dni na dostawę
okres 3. masz znowu 300 dni na dostawę ( i raczej będzie spadać bo fabryki znowu ruszyły i Twoi konkurenci zwiększyli znacząco moce przerobowe a ty nie)

w okresie 3 pewnie już nie podpiszesz tak dobrej umowy na rok jak w okresie 2.
koniec. magia

i nie twierdzę że mamy dzisiaj szczyt cen rękawic bo spadać będą raczej wolno, ale fakty są takie że jesteśmy bardzo blisko szczytu(nieważne przed czy po).

Akurat ja również uważam, że to co piszesz to twoje widzimisię i stek bzdur.
Cytat:
spadek cen będzie powolny i dopiero w przyszłym roku

mamy przyszły rok. mamy kolejny kwartał. popyt z podażą w zależności od źródła ma się spotkać w Q1 lub Q2. mamy Q1. to że Ty wierzysz bardziej w to co wyczytałeś między wierszami to nie mój problem.

Cytat:
popyt jest niezaspokojony i przez wiele kwartałów nie będzie równowagi między podażą a popytem.

to też tylko Twoja opinia, podaj źródła że jest inaczej. W konferencja mercatora było równiez mówione(ale nie tylko tam) że jak zacznie spadać czas dostaw, to znaczy że pewnie mamy szczyt nierównowagi popytu z podażą. top glove podaje, że spada im czas dostaw, także zakładam, że przechodzimy właśnie w okres równoważenia.

Cytat:
kolejne kontrakty kończą się w lutym , marcu

nie wiesz kiedy się kończą kontrakty bo wiesz tylko o tych z raportów. sam prezes mówił, że podpisują różne kontrakty na różne horyzonty czasowe, których nie widać w raportach bieżących

Cytat:
Firma będzie rozwijać moce produkcyjne

poza rozważaniami na konferencji nie masz twardych danych, że cokolwiek znaczącego rozwijają z mocy produkcyjnych. rozwijają dystrybucję.

pandorinium napisał(a):
Nie ma umów, źle, są umowy, jeszcze gorzej.

jest info o dużym kontrakcie(niby taki bullish komunikat) to dlaczego kurs nie domyka luki bessy tylko stoi?

marcin12333 napisał(a):

Dyrektor Kruszewski pytany o reko BOS w ktorym jest spadek cen w QII, odpowiedzial ze oni uwazają inaczej. A co do kontraktow, to raczej oczywistym jest ze nie beda 100% sprzedawac spot.

Prezes Kruszewski też zapewniał o rewelacyjnych wynikach za Q4, pobudzając wyobraźnie inwestorów i rozdmuchał oczekiwania tak, że dowiezienie super wyniku pt. 370mln zysku netto zostało odebrane jako rozczarowanie.
Dla mnie to oczywiste że nie będą sprzedawać spot w nieskończoność i to właśnie chce podkreślić, do tej pory na kontraktację były zawierane mniejsze kontrakty których nie widać w raportach. Teraz dwa duże w kilka dni które odpowiadają za 15% potencjalnego przychodu. Pewnie mają jeszcze jakieś kontrakty pokrywające sprzedaż na 2021 które ciężko oszacować, ale to daje obraz że pokrywają teraz sporo sprzedaży przeznaczonej na kontraktacje (przypominam, że według zapewnień chcą pokryć ok 1/3 produkcji w kontraktach). Jeśli wyciągnęliście inne wnioski to chętnie je usłyszę.
Dla mnie jednoznacznie pokazuje, że uważają że obecne ceny są dobre na kontraktacje i chcą jak najwięcej pokryć teraz bo np. za 3 miesiące mogą już nie wynegocjować tak dobrych warunków na roczny kontrakt.

Cytat:
Czy ty słuchałeś tej konferencji. Przecież tam całkowicie zaprzeczyli temu co Ty tu piszesz.

przytocz zatem fragment konferencji że jest inaczej

tak, tylko nie ma potrzeby raportowania jak nie przekroczyły 10% przychodów, także mieli pewnie z kilkoma mniejszymi podmiotami mniejsze umowy do tej pory.

Pewnie ceny na tak długą umowę były dla nich atrakcyjne, więc następuje zmiana strategii sprzedaży z wyciskania jak najwyższych marż spotowych na rzecz umów kontraktacji z długim okresem realizacji. Jeśli będą pojawiać się kolejne tego typu umowy to będzie jednoznaczny sygnał, że marże będą słabnąć.

Do tej pory na wideokonferencjach podkreślane było, że chcą jak najwięcej sprzedawać na spocie bo widzą tendencję wzrostową i lepsze marże. Druga tak duża umowa, również na okres do końca roku pokazuje zmianę podejścia i chca na jak najwyższych marżach zakontraktować dużą część produkcji (oczywiście pewnie późniejsze dostawy, te pod koniec 2021 roku według ramowej umowy mają gorsze marże niż to co jest na spocie). Także wszystko wskazuje na to, że podaż w końcu dogoniła popyt i Q12021 będzie szczytowym kwartałem wyników.

www.sii.org.pl/5582/znizki/biu...
za kilkaset złotych wykupujesz atrakcyjniejsze prowizje (0,21% w Aliorze), co pewnie się zwróci dosyć szybko.
z TFI ja miałem doświadczenie, że jednak też są tam zbyt duże koszty transakcyjne, no ale może korzyści z IKZE Ci je zniwelują

A gdzie trzymasz akcje i jakie masz opłaty i prowizje?
Z moim DM optymalna pozycja która nie przepala minimalnej opłaty to ok 2500zł, a tu wiele drobnych. No i trzeba pamiętać że te MRC wniósł właściwie 14,5K do ok 16K zysku.

Zgadzam się przedmówcami, jeśli dołożysz nawet 100 spółek to ryzyko całego portfela niewiele będzie się różniło od dobrze zdywersyfikowanego portfela z 10 pozycjami. Dalej zostaje ryzyko systematyczne. No i jeśli dywersyfikacja już (a widać że jest preferowana) to różnych klas aktywa i nie wszystko long akcje GPW i NC.
Jeśli do podstawowej części portfela(tej tylko w akcjach po 1000zł) dorzuciłbyś jakiś metal(nawet pośrednio przez spółkę z tego sektora), jakaś walutę(lub typowego eksportera) lub jakiś indeks, to znacząco poprawi Ci się stabilizacja wyników, a te na razie są imponujące i szkoda by je wymazać z dnia na dzień.

charts.stockwatch.pl/chart/Lp6...
Ja widzę jeszcze że może się skończyć na wybiciu dołem z kanału wzrostowego. Wtedy zasięg spadku to wysokość kanału, także trochę poniżej 250. Wskaźniki kierunkowe dosyć jednoznacznie się wyrysowały i pokazały duży impet , więc dobicie do 238,5 również jest w tym przypadku realne

MrBlue2 napisał(a):
Zrobiłem sobie przymiarkę do kredytu pod zakup PCF

Jak to wygląda
Do 200k prowizja 0,9%
Powyżej 200k prowizja 0,7%

Oprocentowanie 4,72%
+ trzeba mieć odpowiednie zabezpieczenie - gotówka, akcje

Czyli z odsetkami koszt kredytu wyniesie
Do 200k -1,1%
Powyżej 200k 0,9%

Przy Redukcji 95%
I kwocie 200k kupimy akcje za 10 tys
Debiut musiałby być powyżej 20% abyśmy zarobili

Przy Redukcji 97%
I kwocie 200k kupimy akcje za 6 tys
Debiut musiałby być powyżej 33% abyśmy zarobili.

Przy Redukcji 98%
I kwocie 200k kupimy akcje za 4 tys
Debiut musiałby być powyżej 50% abyśmy zarobili.

Dla mnie to zbyt ryzykowne.

Masz jest jedną opcję, pod warunkiem że posiadasz akcje.
Sprzedaj akcje, kup kontrakty na swoje akcje na ten okres. Uwolnisz w ten sposób ok 80% pozycji z akcji. Są też wady tej strategii:
-tracisz 2x na spreadzie, co może być bolesne jeśli kontrakty na Twoje akcje mają niską płynność
-na Twoje akcje może w ogóle nie być kontraktu, więc opcja umrze śmiercią naturalną
-teoretycznie 11.12 jest przydział akcji, a kontrakty na gurdzień wygasają 18.12, więc lepiej nie ociągać się z ponowną zamianą kontraktów na akcje

Też mam sceptyczne nastawianie co do tej analizy i w kilku punktach mogę się nie zgadzać, ale dla mn ie to wartość dodana takie krytyczne spojrzenie. IGN to papier podwyższonego ryzyka i tak też go traktuję.
Co do longterma to chyba przegapiłeś hossę pokoleniową, hossę tysiąclecia i hossę dekady, która zapowiadał pewnie tydzień temu, miesiąc temu, tuż przed marcowymi zjazdami, i w całej swojej historii. Gość jest niepoprawnym optymistą, abonament kosmos jak na hurraoptymistyczną jakość, no i wyniki jego portfela to właściwie samospełniająca się przepowiednia. jeśli kilkunastu/ kilkuset równie optymistycznych klientów wpakuje się na walor, który zazwyczaj nie ma super płynności i na których nie siedzą instytucjonalni, to nie ma szans by to spadło na okres jego przepowiedni.

mackopl napisał(a):

Naprawdę nie mogą wybudować kolejnej fabryki i zarazem wypłacić dywidendy? Chodzi o brak gotówki?

Z tego co mówili na konferencji wynikowej to raczej nie chcą wybudować nowej fabryki. Problemem nie jest postawienie samego obiektu, ale ograniczona podaż lateksu syntetycznego.

anty_teresa napisał(a):

Wiesz o ile wzrosłaby wycena DCF gdyby tylko wynik w tym kwartale był wyższy? O 10 proc. czyli 30 mln zł... Wynik pojedynczego kwartału w tej metodzie ma żadne znaczenie - znaczenie ma suma przepływów w kolejnych latach, a największe wartość rezydualna, czyli to jaki jest oczekiwany wynik za 5-10 lat. To czy zysk w jednym roku będzie 1 mld zł czy 1,1 mld zł przekłada się tylko na to, że wycena idzie w górę o 100 mln zł. Jeśli jednak rośnie wynik za 10 lat o te 10 proc. to wycena pójdzie w górę już znacznie mocniej.

Wiem, że jeden kwartał słabo waży, ale sugerowałem , że BOŚ permanentnie nie doszacowuje wyników, stąd moje rozszerzenie na całą analizę. Po 1Q20 ciągle mieli niedoszacowane wyniki, po 2q20 również, stąd moje założenie że po raporcie za 3Q20 również podciągną wyniki, i nie tylko na najbliższy kwartał
teraz żeby zrealizować założenia zysku netto według raportu to teraz Mercator musiałby dowieść "tylko" 285mln zysku w 4Q20.

Zgadzam się również że wartość rezydualna ma tutaj największe znaczenie, ale w mojej wypowiedzi bardziej chodziło nie o to , że BOŚ źle oszacował wyniki za 3Q20 tylko o to że analitycy ciągle to robią, z kwartału na kwartał(chociaż teraz odchylenie jest już mniejsze) i stąd ekstrapolowałem na całą wycenie. Niewątpliwie gdyby sam wydał taki raport to przy jego rewizji nie myślałbym tylko nad skorygowaniem wyłącznie kolejnego kwartału tak jak sugerujesz, ale całą wycenę (chociażby do wartości rezydualnej) bym dostosował do odczytu ostatnich wyników i tego co usłyszałem na konferencji(rzuć okiem na net profit 2021E z raportu a oczekiwania zarządu)
Edit.
Poza tym jak masz dostęp to rzuć okiem na raporty BOSia, nic nie sugeruje, ale możliwe że mają podejście takie typu : dorzućmy większą wagę w wycenie porównawczej a mniejszą dla DCFa, żeby za bardzo nie odbiegać od wyceny. Rekomendacje dla innych spółek, moim zdaniem o podobnym profilu potrafią raz dać 100% DCF raz DCF/porównawcza i nawet czasami nie piszą ile co waży ;)

BOŚ zakładał zysk netto na 3Q20 ok 328 mln, wyniki szacunkowe wyszły 356mln. Wyniki za 4Q20 BOŚ szacuje na ok 304mln, co moim zdaniem jest spokojnie do zrobienia. Gdyby założyć że wyniki mercatora analitycy znowu niedoszacowani na poziomie ok 10%(na 2Q20 nie doszacowali w blisko 80%) to możemy się pokusić o podwyższenie wyceny DCF na poziom ok 336zł.

EBITDA 390,2 mln w wynikach vs 370mln załozenia BOSia (5%niższe)
Przychody 608 mln w wynikach vs 570 założenia (ok 7 % niższe)
Znowu możemy skorygować o niedoszacowanie BOSia i zaktualizowana wycena porównawcza dałaby ok 1050-1070 zł. Tym tropem wycena z rekomendacji powinna wynieść niecałe 700zł po skorygowaniu o odczyt wyników. Mimo takiej wyceny to wszystko i tak mieści się w granicach rozsądku gdy weźmiemy poprawkę na bardzo wysoką zmienność w ciągu ostatniego miesiąca.

Wojetek napisał(a):
Dla porównania jeszcze szeroko promowane przez specjalistów od finansów osobistych (czasem bez sensu) ETFy:

Multi Units Luxembourg Lyxor ETF WIG20: -21,54%
Beta ETF mWIG40TR: - 7.09%

Coś nie chcą na polskim rynku te ETFy zarabiać Whistle

Ale i ETF zagraniczne "bez szału":

Multi Units Luxembourg Lyxor ETF S&P500: +10.48%
Multi Units Luxembourg Lyxor ETF DAX : +4.31%

Pewnie było to już brane pod uwagę, ale porównywanie stóp zwrotu do ETF na W20, DAX i SP500 jest trochę nieadekwatne. Portfel konkursowy składa się głównie z małych spółek, o niskiej kapitalizacji, niskiej płynności i wysokiej zmienności. Bardziej by pasował jakiś syntetyczny benchmark typu 1/3 mWIG40, 1/3sWIG80, 1/3 NCI i wtedy ma sens porównywanie instrumentów o podobnym ryzyku. Pomijam fakt, że "bez szału" ETFy na DAX i SP500 przyjmują ryzyko walutowe, czego wprost na konkursowych spółkach nie ma (pomińmy dla uproszczenia ekspozycje walutową eksporterów).
Także by podsumować, wchodząc z ulicy do sprzedawcy produktów na akcje, lub słuchając guru od finansów osobistych, jakby nas zapytał jaki akceptujemy poziom ryzyka lub utratę kapitału, to raczej byśmy nie skończyli z ETFem na W20, DAX, SP500, może w najlepszym przypadku mWIG40 byśmy dostali a raczej coś jeszcze bardziej agresywnego.
A stopy zwrotu bardzo imponujące i gratulacje dla czołówki.

Offtopic:
Idealna reklama dla klientów XTB:
-rano sprawdzasz akcje tesli do zanim napijesz się kawy
-siedzisz przed wykresami po nocach
-nawet u krawca zarabiasz
Wystarczy nawet rzucić obstawianie meczów a twoje inwestycje będą jeszcze bardziej skuteczne ;)

Zupełnie nie wierzę w filozofię spółki, ale bardzo doceniam jak się starają o pozyskanie klienta i budowanie swojej pozycji rynkowej. Myślę, że z Mourinho sięgnęli trochę głębiej do kieszeni po tym jak Plus500 zaczął sponsorować Legię.

legs napisał(a):
Gra przyniesie zysk, ale przebojem będzie krótko. Inaczej niż Wiedźmin, nie ma w niej nic oryginalnego. Jeszcze jedna bitwa, walka, strzelanie. Świat tej gry nie jest czymś nowym lub niezwykłym, lub pierwszym w swoim rodzaju.

Zależy co masz na myśli, że będzie przebojem krótko. Krótkoterminowo mamy super modę na IP osadzone retro fantasy czy alternatywnej teraźniejszości ( stragner things, black mirror, the boys) czy po prostu sci-fi. Redzi już zaczęli pracować by ta franczyza odpaliła im podobnie jak Wiedźmin, i marketingowo jak na razie(może poza nagonką na nich za crunch) to nie widzę by popełniali błędy, czasami nawet wydaje mi się że wyciskają aż za wiele co wygląda na coś przehype'owanego. Także moim zdaniem krótkoterminowo tematyka i gatunek się zgadzają, długoterminowo wierzę, że to IP będą w stanie porządnie rozbudować.

Co do Melvin Capital... aktualna ich pozycja krótka to ok 244 mln, a w czwartek zwiększyli ją o 0,09% czyli ok 34 mln. Także to raczej nie oni są tylko odpowiedzialni za blisko 10% zjazd. Teraz to raczej było wyrywanie akcji ze słabych rąk.
Poza tym rośnie zmienność, coraz mniej istotne informacje będą miały mocny charakter cenotwórczy, no i pewnie dużo osób będzie chciało chociaż część zysku zrealizować przed premierą. Chociaż wątpię by na CDR przemieliło się tyle FF co na WIG-Covid ;)

Czy ma ktoś dostęp do transmisji z konferencji wynikowej?

absmak napisał(a):

Może podyskutujemy co zakładała wycena np. kilka dni temu dla Exola ?

Wiem co zakłada, natomiast ja nie mam potrzeby dyskutowania nad PCC Exol.

absmak napisał(a):

Bardzo osobiście i agresywnie odbieracie głosy, które nie dają się podpalić emocjom na tej spółce, dochodzi do tego, że uznajecie, że jak ktoś nie pochwala MRC, to oczekuje wielkich spadków.

Nie zauważyłem osobistych wycieczek względem innych, ani tez agresji w wypowiedzi. Wiem natomiast, że ze wszelki dostępnych danych,założeń moja wycena osiągnęła już poziom docelowy i mogę trzymać akcje licząc że pojawi się jakieś nadspodziewanie dobre info które zrewiduje moją wycenę.

tomcio46 napisał(a):

Upieram się tylko że dla poziomu kursu w tym roku mają wpływ zdarzenia które się zadzieją w tym roku.

Ciekawe stwierdzenie, ale akurat z nim się nie zgodzę. Bardzo nie lubię dawać hipotetycznych kontrprzykładów, ale co jeśli sama spółka dobitnie się odniesie co do jej oczekiwań na następne lata?

tomcio46 napisał(a):
Nie, ja nie jestem OFE czy waren Buffet. Ja jestem leszczem który kupuje za góra 300k.

thumbright chyba wielu chciałoby być takimi leszczami
Jasne, można inwestować na zasadzie "kupuje bo coś jest ekstremalnie tanie" albo "kupuje bo będzie grzało". Można też moment wyjścia z inwestycji określić tak jak Ty czasowo(co w tym przypadku ma jakiś sens), ale można też posiłkować się jakaś wyceną i przy osiągnięciu jej wyjść z zyskiem. Tu jasno widać, że aktualna wycena albo zakłada dłuższy okres eldorado rękawiczkowego niż 1-2 lata, albo zakłada wyższy poziom powtarzalnych zysków po pandemii.
No i co do MRC w kontekście kolejnej pandemii... to nie mamy pewności że akurat oni będą beneficjentem kolejnego kryzysu.

@Scarry
pomysł sam w sobie ciekawy na shorta przeciwko koronawirusowi, z tym ze mam inne zdanie co do kandydatów na niego.
Mercator przez wielu traktowany jest jako hedge w portfelu przeciwko korona wirusowi, co moim zdaniem jest logiczne bo oni są bezpośrednim beneficjentem tego kryzysu. Popyt na ich produkty wywodzi się bezpośrednio z potrzeb. Zgadzam się że jeśli są dostępne instrumenty to śmiało można zastanowić się nad shortem spółek które rosły pod zmianę profilu produkcji bo obiecały maty antywirusowe, chcą sprzedawać testy na koronawirusa zamiast olejku konopnego, czy sadzonek drzew lub fotowoltaiki... czy też starają się znaleźć szczepionkę na korona wirusa. Skoro czas to pieniądz(a tym samym pieniądz to czas) to tę walkę wygra ten kto zaangażuje największe środki.

Scarry napisał(a):
koronawirus się skończy w przewidywalnej przyszłości jako główny impuls wydarzeń ekonomicznych (pół roku, do max rok moim zdaniem od teraz ). Zastaniemy nową rzeczywistość gospodarczą - dość wysokie bezrobocie, sporo problemów płynnościowych firm, i nagłe załamanie potrzeb/zamówień szeroko rozumianych jako wokół-koronawirusowe

Tu też wydaje mi się że świat będzie wyglądał inaczej niż w Twojej wizji, docelowo popyt na rękawiczki raczej nie spadnie do poziomu sprzed epidemii, także mercator nie będzie zarabiał po kilka, kilkanaście milionów rocznie a bardziej kilkadziesiąt, może kilkaset w tym i przyszłym roku, co przy wycenach wskaźnikowych powinno dawać kapitalizację zbliżoną do aktualnej.

No i jeśli tak już szukamy podmiotu przewartościowanego, to można było wcześniej rozważyć Benefit, który bezpośrednio ucierpiał i moim zdaniem formuła zamkniętych siłowni i multisportów jest wyczerpana.

Edit: oczywiście nie 14 mln, tylko ~32.

Zgadzam się że pod względem przychodów nie wygląda to tak jakbyśmy chcieli,ale z drugiej strony było to wiadome. Komentarz do wyników za Q1:

Cytat:
Wpływ epidemii COVID-19 w I kwartale 2020 r. był w skali Grupy UNIMOT nieznaczny, a po słabszym kwietniu od maja w niektórych biznesach widać już stopniową poprawę sytuacji – Ciężko przewidzieć jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłości, ale na chwilę obecną w przyszłość patrzymy z dużym optymizmem.

www.unimot.pl/aktualnosci/unim...

Podczas pierwszych konferencji na Youtube Prezes mówił o spadku w detalu rzędu kilkunastu procent, później sygnalizował poprawę tego, wiadomo tez było, że marże się poprawiły co podkreślał nie raz.

Moim zdaniem wyniki pod względem przychodów mogą trochę rozczarować bo niby człowiek wiedział, a jednak łudził się że będzie jeszcze lepiej, ale pod kątem realizacji EBITDA na 2020 rok wygląda to ok, bo teoretycznie do zrealizowania planu na 2020 wystarczy teraz 14mln.

On the Edge ma wyjść latem, a jeśli dobrze pamiętam to na ostatniej konferencji padło stwierdzenie "pod koniec lata" także bardziej stawiam na wrzesień.

Nie wiem jak krewa uważa, ale przy 520zł domknęłaby się luka wzrostowa i tam wypada 61,8 zniesienia Fibo, ATR też jest na wysokich poziomach .

lelo-pakero napisał(a):
Zapowiedź P8 dopiero w 2022 r. .

Dokładnie powiedzieli, że sami nie przedstawili dokładnego terminu do P8 i rozumieją, że rynek oczekuje P8 w 2022 roku i ich zdaniem to raczej ambitny plan. Zespół który zajmuje się P8 to nowy zespół, który ma mniej osób z doświadczeniem w ich poprzednich grach i postępy robią mniejszymi krokami niż zakładali(zmienili silnik gry dlatego już odnotowali obsuwy).
Też odniosłem wrażenie jakby mówili że P9 mogło się zbiec w czasie z P8, chociaż wprost tego nie powiedzieli. Przynajmniej wiadomo, że p9 jest w fazie preprodukcyjnej.
Kolejna rzecz warta odnotowania to mobilny FP, wobec którego raczej nie mają jasnych oczekiwań co do wyniku(ma być free-to-play) , jedynie wierzą że Netease sobie z tym dobrze poradzi.
Dosyć enigmatycznie też odnosili się do pytania o FP2, powiedzieli, że jedna z kolejnych produkcji będzie oparta o jedną z ich własności intelektualnych. Potem trochę się wysypali, że nie myślą o coopie w pierwszym Frostpunku, także... :)
Ogólne wrażenie jest takie, że dosyć szybko uciekali z pytaniami i ich wypowiedzi nie były aż tak wyczerpujące jak wcześniej.

Również nie zakładałem istotnego przebicia konsensusu, ale wygląda to bardzo dobrze. Nie patrzyłbym na to że zysk netto jest większy o ponad 20mln , ale na to że analitycy nieoszacowującą ich wyników no i przeze wszystkim, że 5 letnia gra dalej generuje sporo gotówki dla firmy, a to fajnie jest mieć takie longsellery. Patrząc na taką monetyzację, co głownie zawdzięcza się super jakości gry i wyczuciu marketingu, nie dziwię się, że rynek tak szybko wybaczył przełożenie premiery CP77(ale to było już kilkanaście miliardów temu ;)

biznes.pap.pl/pl/news/all/info...(tabela)
Dino wczoraj pokazało ładne wynik, mocne wzrosty r/r i kilkanaście procent powyżej konsensusu. Cieszy wzrost liczby sklepów ale bardziej chyba sprzedaż LFL 20% (vs 13% Biedronka, 8% eurocash). Cieszy także perspektywa otwarcia nowego centrum dystrybucyjnego w maju. Pod znakiem zapytania tempo otwarć nowych sklepów, ale przynajmniej przekaz jest taki że procedury administracyjne ich ograniczają a nie ich wola o wystopowaniu na czas pandemii. Na dzisiaj otwarto 39 marketów,plan na 2020 było 300 , co chyba jest nie do zrobienia.
Ogólnie wygląda na to że profil Dino idealnie jest skrojony pod aktualne warunki: sklepy są samoobsługowe(przewaga nad Eurocash) i wolnostojące (przewaga na hipermarketami które są tez w centrach handlowych), głownie artykuły pierwszej potrzeby. Wisienką na torcie byłaby jakakolwiek strategia uwzględnia e-commerce, no ale chyba dopóki nie opanują wschodniej ściany Polski i nie wejdą do miast to trzeba będzie na to poczekać.

@Rif pozwolę sobie się z Tobą nie zgodzić. Było wiadomo o DLC i season Passie, było wiadomo xpassie i umowie z MS. To czego nie wiedzieliśmy to jaki był podział za zakup samego Last Autumn , ile podstaw i GOTY. No i nie znaliśmy wysokości sprzedaży. Także moim zdaniem nie MS zrobił różnicę między wynikiem i konsensusem, a niedoszacowanie sprzedaży FP. No i NS. Zgadzam się z tym, że część DLC "TVADGYCGJR” jest już przedsprzedana ale przynajmniej ja nie wiem jak to oszacować.

Tak, na dzisiaj najważniejsze jest co z projektem 8 i co zrobią z programem motywacyjnym- po krytyce za mało ambitny plan widać było że ktoś interweniował, nie tylko na forum inwestorskim, i zarząd jakby trochę ustąpił. Zobaczymy wkrótce czy i w jaki sposób będą modyfikować swoje założenia

Utnapisztim napisał(a):
Miloszdobro napisał(a):
Pewnie wszyscy trawią decyzję o SWAPie z 11BIT na CreepyJar i zastanawiają się gdzie popełnili błąd.

Niby dlaczego? DLC do FP miał premierę w I kwartale, a tryb coop do GH w kwartale II - moim zdaniem wyniki obu spółek z tych kwartałów będą odpowiednio porównywalne. Kolejne kwartały obie spółki powinny mieć wynikowo zbliżone a różnica w kapitalizacji obecnie trzykrotna.

Nie twierdzę że inwestycja w jedną albo druga spółkę była czymś złym. Nie sugerowałem także porównywania dodatku FP do trybu coop bo tak jak zauważyłeś dotyczą innych kwartałów. Też nie oceniam która spółka jest lepszą okazją inwestycyjną, i zgadzam się że przyjdzie jeszcze czas na CreepyJar że będzie handlowane z mniejszym dyskontem względem innych dobrych producentów. Po prostu rozbawił mnie fakt, że zawsze zachwalana spółka jaką jest 11bit pokazała duże lepsze wyniki akurat gdy na forum zaczęły się wątpliwości.

Pewnie wszyscy trawią decyzję o SWAPie z 11BIT na CreepyJar i zastanawiają się gdzie popełnili błąd.
Wyniki sporo powyżej konsensusu. Dodatkowo ponad 1mln więcej z tytułu różnic kursowych. Mocno w górę przychody w USA i Japonii, co cieszy bo jednak postawienie na switcha w końcu przynosi rezultaty. Poza tym nie uwzględniono ulgi IP Box, zastosują ją w rozliczeniu rocznym.

Przychody ok 24, EBIT ok 11, zysk netto ok 9

Fala hejtu się rozlała bo na zeszłorocznej konferencji była mowa o pierwszych wzmiankach o P8 jeszcze w 2019 roku, twierdzeniu że 2021 jest ambitny terminem, raczej już ze wskazaniem an 2022 i wydawaniu 3-4 gier z wydawnictwa rocznie. Także względem tego co prezes obiecywał w zeszłym roku a aktualnym PM jest dosyć mocny rozjazd, stąd rozczarowanie.
Znowu, nie to że nie wierzę w spółkę, tylko że teraz wychodzi że przez chwilę prezes bawił się w złotoustego prezesa rodem z CIG, ale cele wyznaczył niezgodne z wcześniejszymi obietnicami.

Kakarotto napisał(a):
Wzrosty 29 i 30 kwietnia pokrywają się z zamykaniem krótkich pozycji wg RKS z listy pozycji historycznych. Od tamtych dat mamy osuwanie się kursu.

Oprócz 2 funduszy które zostały na liście KNF były jeszcze 3 (AQR, Marshall Wace i fiera capital) które w tym roku miały krótką pozycję >0,5%. Także możliwe że znowu zwiększały swoją krótką pozycję, albo specjalnie do limitu 0,5% albo wkrótce się ujawnią.

Plan CCC był taki że "koszty będą ciąć nie scyzorykiem a siekierą". Co prawda o LPP mówiło się głośniej o ich podejściu do renegocjacji umów najmu, ale myślę, że Pan Miłek nie rzucał słów na wiatr. Trochę gorzej że CCC raczej niewiele może zrobić z ostatnimi akwizycjami, za które przepłacił a w obecnej sytuacji warte są jeszcze mniej.

lesgs napisał(a):
[quote]Tej gry jeszcze nie ma. Nie można w nią grać podczas "pozostań w domu".

Gry nie ma bo ma być za kilka miesięcy. Gra wydana w pierwotnym terminie byłaby idealna na "Zostań w domu", ale wydanie w aktualnym terminie raczej nie pogarsza potencjału sprzedaży. Na "zostań w domu" dobrze upychają jeszcze Wiedźmina 3, wcześniej przy okazji serialu, koniec marca w okazji promki gdzie chodziło po 45zł. Na steamie stworzyło to ładne peaki graczy. Moim zdaniem dobrze buduje to bazę graczy przekonanych do jakości gier CDR.
Pomijając aktualną sytuację, CP77 ma również być longsellerem, więc znowu trzeba patrzeć na skuteczne spieniężanie produktu w długim terminie.

Konsensusy zysku na 2020, 2021 to 1,5-2 mld, możesz dokładniej sprawdzić założenia programu motywacyjnego, plan bazowy zakłada 6mld zysku skumulowanego 2020-2022. Czy to uzasadnia obecną cenę, sam musisz ocenić :)

Myślę, że większość osób jest świadoma jakości produktu jaki kupuje, w przypadku obuwia bardzo łatwo ją stwierdzić, w przypadku usługi bankowej trochę ciężej. Nie stawiałbym w tej samej linii Miłka i Czarneckiego pod względem etyki biznesowej i modelu prowadzenia biznesu. U Miłka nie spodziewam się trupów w szafie, cały rynek negatywnie odebrał źle poprowadzone akwizycje wraz z intensywnymi inwestycjami w infrastrukturę wewnątrz spółki. Tu masz dwa ryzyka: zadłużenie i ryzyko utraty płynności + efekty zamkniętych punktów stacjonarnych. Zarówno jedno jak i drugie jest sporym problemem, ale przynajmniej ryzyko jest "oznaczone", a kolejne negatywne kroki starają się ograniczyć ( podniesienie kapitału, dogadywanie się z bankami o podtrzymaniu kredytów i zmiana strategii z naciskiem na e-commerce i zmniejszenie inwestycji i otwarć nowych sklepów)

@geronimo rząd nie planuje przywrócić handlu w niedziele, wyraził zgodę na dostawy w niedziele by w poniedziałek niczego nie brakowało w sklepach.
Kilka serwisów w swoich portfelach, nawet tych ogólnodostępnych próbowało łapać spadające noże na CCC i raczej mocno się pocięło. Nikt nie pisał że "do inwestycji się nigdy nie nadawało", ale tuż przed wybuchem epidemii kilka branż miało fajne perspektywy na ten rok, taki gamedev, budowlanka, nieruchomości, informatyka, ale CCC samo siebie dorżnęło, bez pomocy innych- źle ocenione przez rynek przejęcia i gigantyczne nakłady inwestycyjne.

@Baks dopuszczam taką myśl, że mogę być w błędzie, ale wszelkie przesłani mówią, że takie spowolnienie będzie. Właściwie to ten wpis nie wiem czy na tym wątku powinien się znaleźć.
Wszelkie ograniczenia transgraniczne wpłyną na robienie biznesu, wpłyną na branże turystyczną, wpłyną na branże logistyczną i wpłyną na ograniczenia w dostawach fizycznych. Wpłyną także na swobodę eksportu, a UE i Stany są eksporterami netto, więc albo zostaną ze swoimi produktami, albo będą musieli zawiesić produkcję( dzisiejsze info o wstrzymaniu prac w VW, Renault, Airbus), wcześniej w info i fatalnej sprzedaży samochodów w Chinach. Rainbow twierdzi że sprzedał więcej wycieczek w ostatnim pół roku i że to pozwoli im przetrwać, tak samo jak korzystnie podpisane przez nich umowy. Odzieżówka zatwarowana na nowa kolekcję, ale nie mają gdzie tego sprzedawać.
Tak, przetoczy się pewnie fala bankructw, będą nowi co potrafią lepiej wykorzystać pieniądze i zasoby, ale do dalej oznacza chaos, czyli niepewność, czyli ryzyko.
Co do 11BIT to uważam, że to dobra spółka i popyt na jej gry pewnie nie spadnie, może nawet symbolicznie wzrosnąć. Wcześniej już pisałem że grono ich odbiorców jest jednak trochę bardziej ograniczone niż wzięcie populacji dużej części świata zachodniego. Miej też w pamięci, że permanentnie nie dowożą terminów (co prawda dowożą zazwyczaj jakość), i cały lineup wydłuża się o kolejne lata, a to też ma znaczenie. Na ostatniej szumniej konferencji wynikowej Prezes Miechowski zapowiadał, że jesteśmy w przededniu może nie tyle co kampanii marketingowej , ale pojawienia się więcej informacji o P8. Tydzień temu na forum inwestorskim stwierdzenie że " Do premiery "Projektu 8" i poprzedzającej jej kampanii marketingowej, jest jeszcze sporo czasu."

Nie wiem czy musi nastąpić kilkuletni kryzys czy spowolnienie, myślę że kilka dobrych kwartałów może trwać ten stan(ja bardziej bym stawiał na spowolnienie). Nie mniej skutki będą odczuwalne dla dużej części gospodarki,i kilka podmiotów musi upaść. Nie będzie pewnie takich skutków jak po subprime mortgage crisis, ale wątpię, że trend konsumpcji gier- artykułów nie pierwszej potrzeby, będzie taki wzmocniony.
Na pewno finanse spółki, jak i innych gamedevów które operacyjnie przynoszą cash do firmy będą komfortowe jak na kryzys, ale wystarczy rzucić okiem steamspy i zobaczyć trendy pośród graczy z tej platformy. W przypadku 11BIT konsumpcja ich produktów rośnie tylko wtedy gdy są premiery, DLC lub wyprzedaże. Zjawiska jednorazowe, takie jak po premierze serialu dla W3 lub rekordy graczy w CS:GO w przypadku koronawirusa, nie mają znaczącego pozytywnego efektu dla bitów.

chris_martin napisał(a):

320mln Awerykanek i Amerykanów i ponad 300mln Europejek i Europejczyków pozostaje w społecznej domowej kwarantannie. Czy wybiorą Home Entertainment zamiast shopping mall..... Czy to jest zdarzenie fundamentalne dla rynku gier?.....

Oni nie mają wybrać home Entertainment, oni mają wybrać meaningful entertainment. Wtedy rozmawiamy o zupełnie innej wielkości grupy docelowej.

Martwicie się czy gierka z wydawnictwa będzie na 20stym czy 30stym miejscu na w sprzedaży na niszową konsolkę, i czy będą mikropłatności do niej i kiedy kolejne DLC do FP ( w domyśle jak długo będzie w topie na Steam) a nie dostrzegacie zwały kursu na 280zł. Nie ma dyskusji jak wpłynie to na organizacje pracy, o ile będą przesunięcia premier, jak marketingowo będą spóźnieni z powodu odwołanych targów.
Teraz pewnie nie będzie już dyskusji o dalszej sprzedaży przez insiderów bo bańka przebita wave

Jak wcześniej rosło to "więcej sensu miały rekomendacje" 300+, teraz jak się obsunęło okolice 200. Nie trzeba robić samemu wyceny, ale jeśli potrafisz to ją zrób i będziesz wiedział które rekomendacje "mają więcej sensu" Think

Tak, tylko ostatnie szacunki wyników wyglądały tak:

5 08.2019 prognoza EBITDA Skorygowana na 2019 r. wynosi 46,2 mln zł. Dotychczasowa prognoza, opublikowana w Strategii, wynosiła 34,0 mln zł.
14.11.2019 EBITDA skorygowana rośnie do 57,6 mln zł
11.12.2019 EBITDA skorygowana na 2019 rośnie do 61,4mln
2.03.2020 EBITDA 63,7 mln

Chodzi mi o to, że po reorganizacji biznesu dosyć sprawnie zaczęli poprawiać swoje wyniki, i teraz wychodzi że może nie tylko w prognozach.

Wyniki z dzisiejszego komunikatu praktycznie pokrywają się z komunikatem dotyczącym prognoz z grudnia 2019. Na pewno to dobry komunikat, ale w korektcie wywołanej koronawirusem kurs Unimotu spadł dużo bardziej niż szeroki rynek, a przecież w grudniu ogłosili znacząca poprawę wyników.

Cytat:
30-40 osób, w rok/półtora to mogłoby stworzyć symulator wiedźmińskiego miecza, ale na pewno nie remake Wiedźmina 1 lub 2

Nie przesadzałbym, że tyle osób mogłoby zrobić tylko symulator miecza, jednak... trzeba było najpierw posiadać tak na początku 2019 roku wolne 30-40 osób do robienia remakeów czy DLC, które by ukontentowały kilku narzekaczy na forum. tak dla przypomnienia na początku 2019 była perspektywa już im znana że w 1,5 roku ma wyjść CP, na który jest jeszcze większy hype niż któregokolwiek wieśka i to przede wszystkim muszą dowieźć.

@Analityk Fundamentalny czy dane z Twojej analizy o posiadaczach W3 da się tylko znaleźć w opcji Indie/Pro na Steamspy czy gdzie indziej też wiszą?
repo.stockwatch.pl/wp-content/...

Dzięki za analizę. Rzuć okiem na wolumen i DMI.
charts.stockwatch.pl/chart/JfY...
Moim zdaniem widać wyraźny odpływ kapitału po wybiciu nowego szczytu w listopadzie. Z drugiej strony spory popyt uaktywnia się tuż poniżej 80zł.
Myślisz, że ciężkie będzie do wybronienia pozostanie w średnioterminowym kanale wzrostowym?

Rif napisał(a):

Zestawię 11bit i CDP za ostatni kwartał - wyniki 3,6 mln zysk (konsensus -22%) vs 14,9 mln zysk (konsensus +15%),
Kapitalizacja 790 mln vs 25,3 mld złotych :)
Różnica kapitalizacji x32, a zyski z ostatniego kwartału raptem cztery razy wyższe. Analitycy zaś zakładali, że różnica powinna być jeszcze mniejsza.

Super porównanie: 11bit jest 1,5 roku po premierze FP a CDR jest 4,5 roku po premierze W3.
11 bit będzie mieć kolejną główną premierę za min 2 lata a CDR za 0,5 roku. Spółki są w zupełnie w innych fazach produkcyjnych. Oczywiście pomijam wydawnictwo dla 11bit i mniejsze projekty i GOG dla CDR.
Oczywiście sympatyzuję obydwóm spółką, ale lineup dla bitów wygląd mniej korzystnie, a wycena wyceną - CDR jako lider w branży będzie już wyceniany zawsze z premią.

Nie ma co klasyfikować który Frostpunk sprzedał się bo to Frostpunk, a który bo zrobili TWOM. Sprzedaż na pewno napędza zarówno jakość marki jak i jakość samego produktu. Na paragonie nikt nie wystawi Ci produktu "Frostpunk bo wcześniej słyszał o TWOM" tylko jest "Frostpunk". A że wcześniejszy dorobek w GameDevie wpływa istotniej na sprzedaż niż w pozostałych branżach to raczej większość osób tu wie.
Kwestia mnożników też jest raczej sprawą drugorzędną, zależy jaki okres podsumowań przyjąć i czy liczyć ile kasy dany produkt przyniósł do firmy czy ile zostawił w firmie. W założeniach monetyzacja FP ma trwać jeszcze trochę.
Kilkukrotnie wspominane było że aktualna kapitalizacja zarówno 11bit jak i CDP wywołana jest przyszłymi projektami. w arkuszach w DCFie raczej niewiele osób prognozuje przychody w oparciu o proste regresje z danych historycznych i uwzględnianiu jakiejś sezonowości czy cykliczności. Tu prognozujesz w oparciu o pewną cykliczność i sukces/wielkość nadchodzących projektów. Ceny w których są 11 bit po wydaniu FP i CDP po wydaniu W3 nie są odzwierciedleniem zysku z tych projektów, ale ceny które teraz panują zakładają raczej większy sukces zapowiedzianych czy też wyczekiwanych nadchodzących gier.

BAH z przedłużoną umową importerską z JLR.

infostrefa.com/infostrefa/pl/w...

1. Dzisiaj poszła odtajniona informacja o złożeniu wniosku o restrukturyzację z 17.05.
2. Są zaległości wobec pracowników
3. Niespłacone są kredyty obrotowe i kolejne w najbliższych tygodniach mają zapadalność. Nie wypowiedziane zostały umowy, ale brak spłaty=koniec obrotówki. Obligacji raczej nie spłacą, będzie zgromadzenie z obligatariuszami.
4. Ograniczona została produkcja.
Moim zdaniem do piachu.

Do podwójnego szczytu jeszcze daleka droga, bo równie dobrze kurs może wpaść w boczniaka gdy rozpatrujemy to w takim horyzoncie. Modelowy oRGR występuje w trendzie spadkowym, a tu go wyrysowało niejako w korekcie do wzrostów.
Poza tym realizacja jednego i drugiego scenariusza wyrzuca nas daleko z aktualnych poziomów, także jest co obserwować.

Cytat:
- cena 377 PLN x 2 = co daje realną wycenę jaka powinna pojawić się w rekomendacji BOS po aktualizacji założeń sprzedaży FP w 2018

11bit to nie tylko FP, także wycena BOŚ nie uwzględnia tylko sukcesu FP(w głównej mierze), ale pozostałych aktualnych projektów na wygaśnięciu(mniej) i przyszłych(dużo więcej). Druga istotna rzecz to aktualna wartość akcji to zdyskontowane zyski z teraz(powiedzmy 2018) i przyszłości, także znowu zysk FP z 2018 nie jest równy całemu zyskowi z projektu. Takie proste mnożniki sukcesu czegoś w danym momencie x2 względem jakiejś wyceny są tu nie na miejscu,

Informacje
Stopień: Obeznany
Ostatnia wizyta: 12 czerwca 2021 20:57:53
Liczba wpisów: 63
[0,02% wszystkich postów / 0,04 postów dziennie]
Punkty respektu: 4

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,012 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +165,97% +33 194,87 zł 53 194,87 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło