pixelg
GRAAL - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

GRAAL [GRL]

AKTUALNY KURS: 31,70 zł (+0,00%) 16-11-2016 13:50
nowy1960
0
Wpisów: 126
Wysłane: 18 listopada 2010 19:17:27 przy kursie: 10,87 zł

kliknij, aby powiększyć

Tu masz poziomy wsparcia i oporu wygenerowane automatycznie przez program fibotrader.
To mi wygląda na totalną zwałę, popatrz na daty poniżej tego zrzutu. Jest szansa na to że kurs osiągnął tak niski poziom że już niżej spaść nie może. Popatrz co się działo z techmexem. Tam nawet po ogłoszeniu upadłości ryzykanci sporo zarobili, niewykluczone że na graalu sytuacja się zmieni.
Edytowany: 18 listopada 2010 20:56

el_kreto
0
Wpisów: 14
Wysłane: 22 listopada 2010 18:56:00 przy kursie: 11,10 zł
mankomaniak napisał(a):
marhabal napisał(a):
Gorzej jeśli ludzie przerzucą się i wybiorą konkurencje a to by znaczyło, że ani marka nie przyciąga ani jakość. Wtedy to pachnie masówką przy minimalnej marży i każde zawirowanie na rynku (wzrost cen surowca, kursu waluty itd.) i Gral ma stratę.

W tym momencie nie ma takiego ryzyka. Kiedy idę do Reala, to Graala mam przed oczami. Mają duzo tych puszek. Ja jestem skąpcem i kupuję trochę tańsze, ale tu chodzi o czystą statystykę. Specjalnie stanąłem na dwie minuty, żeby zobaczyć co zrobi małżeństwo przechodzące obok półek z rybami w puszkach. Bezmyślnie wzięła do ręki Graala i już miała wsadzić do koszyka, gdy mąż mruknął, że "kawałki w całości". Wzięła inną firmę. Nie widziałem, żeby Graal miał tuńczyka "kawałki w całości". Może powinni zwiększyć asortyment. Ale tu chodzi o czystą statystykę: na dzień dzisiejszy nie ma ryzyka spadku przychodów. A 120 mln zł przychodu to ok. 30 mln puszek sprzedanych puszek. Problem i ryzyko leży gdzie indziej.

Marka przestanie przyciągać. Jako, że nie jestem skąpcem ;), zakupiłem ostatnio produkt Graala i bliźniaczy produkt 2 innych producentów.
1. Graal - najwyższa cena
2. Graal - jakość 9/10, konkurent 2 - 9/10, konkurent 3 - 6/10 (brązowe niesmaczne mięso ryby)
3. i teraz co poraża: dwaj konkurenci w podobnej cenie wkładają rybę i uzupełniają ją olejem , Graal robi to praktycznie w stosunku 1:1: Graal (4 i pół kanapki / jedna puszka) , konkurencja w okolicach 5-6 kanapek

Jeśli o smaku/jakości zdania mogą być podzielone, tak zawartość ryby w puszce może ocenić każdy. Nie wiem jak to było wcześniej, ale jeśli to polityka ostatnich miesięcy, i tak właśnie Graal będzie niwelował straty związane z cenami surowca, to wydaję mi się, że ta rybka zaczęła się psuć ;). Czekam/liczę na powrót do 13zł i pozbywam się papieru ze stratą. Mam nadzieję, że uda się to zanim "rybka zacznie pływać do góry brzuchem" ;)

mankomaniak
0
Wpisów: 572
Wysłane: 23 listopada 2010 21:05:59 przy kursie: 10,74 zł
Przykro mi proszę państwa, ale pomimo iż sam wczoraj kupiłem makrelę Graalowską, która na śniadaniu dobrze smakowała, to nie tknę ich akcji, dopóki nie zaczną uprzejmie sygnalizować, że są warte trzymania. To znaczy albo zaczną płacić dywidendę, albo wykupywac własne akcje. Na dzień dzisiejszy ich akcje IMO są warte 0 zł.
Co cię nie zabije, to cię udziwni

[**usunięto zakazaną treść**]

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

arnoldszwajceneger
0
Wpisów: 24
Wysłane: 26 listopada 2010 11:23:36 przy kursie: 10,59 zł
podsyłam linka o sytuacji w branży rybnej, jak by ktoś jeszcze nie czytał - stooq.pl/n/?f=389222&searc...

Cytat:
Branża rybna osiąga coraz lepsze wyniki finansowe. W 2009 r. jej obroty wyniosły 6 mld zł wobec 5 mld zł rok wcześniej. Ryby z polskich przetwórni trafiają głównie na rynki unijne - poinformował w środę wiceminister rolnictwa Kazimierz Plocke.
Jak zaznaczył wiceminister, sytuacja branży rybnej znacznie się zmieniła po wejściu Polski do UE. Od tego czasu zmodernizowano zakłady przetwórcze, rośnie eksport. Produkcja rybna prowadzona jest na bardzo wysokim poziomie w oparciu o standardy unijne - powiedział Plocke podczas gali II Rankingu Zakładów Rybnych, ogłoszonego przez miesięcznik "Agrotrendy".
Edytowany: 26 listopada 2010 11:33

rayo76
0
Wpisów: 23
Wysłane: 26 listopada 2010 12:42:58 przy kursie: 10,59 zł
Właśnie oglądałem Agrobiznes w TVP1.Był krótki reportaż o rynku rybnym,zachowaniach konsumentów i sytuacji firm.Konkluzja była taka,jako naród jesteśmy daleko w tyle ze spożyciem ryb wobec zachodu.Generalnie gustujemy w tanich produktach typu panga.Natomiast polskie firmy są najnowoczesniejsze w Europie bo praktycznie maja cały nowy park maszynowy co na zachodzie juz nie jest tak powszechne.Biznes polega generalnie na tanim imporcie,przetworzeniu i eksporcie więc kursy walut to podstawa.Poza tym branża zatrudnia około 30 tysięcy osób a wsparcie dla firm ma wynieść około 200 milionów euro w najblizszym czasie.Moim zdaniem jeśli coś się nie wydarzy np Unia nie wyda nowych prikazów(tak jak to miało miejsce w branzy drobiarskiej z wymianą klatek) to perspektywy są całkiem fajne.Duże i prężne firmy,rynek będzie rósł,kasa na innowacje jest,co wymagać więcej,może tylko tego żeby konsumenci przeszli na wyższą półkę.

spideruk
0
Wpisów: 28
Wysłane: 5 grudnia 2010 18:21:09 przy kursie: 11,89 zł
witam..osobiscie przyjrzalem sie spolce..na krotko wyglada swietnie..4 kwartal zazwyczaj jest bardzo dobry.dlaczego tym razem mialoby byc inaczej?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 654
Wysłane: 5 grudnia 2010 18:57:43 przy kursie: 11,89 zł
Możesz się rozwinąć w wypowiedzi? Co oznacza na krótko? Co oznacza świetnie? Świetnie w czym? Czy sezonowość ma znaczenie? Nie? A dlaczego? Będzie lepiej niż w IV kwartale zeszłego roku? Tak? Dlaczego?

Normalnie post nadaje się do wywalenia zgodnie z zasadami panującymi na forum, ale że jesteś nowym użytkownikiem...
Edytowany: 5 grudnia 2010 18:59

Maciek1981
0
Wpisów: 469
Wysłane: 6 grudnia 2010 07:21:04 przy kursie: 11,89 zł
w 4 kwartale sprzedaż karpi znacznie rośnie ;)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 654
Wysłane: 6 grudnia 2010 08:34:03 przy kursie: 11,89 zł
Jak co roku, więc dla liczenia zysku za 12 miesięcy nie ma znaczenia... a tym samym wszystkich wskaźników wycen etc.

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 16 grudnia 2010 19:30:49 przy kursie: 11,21 zł
dobry news, ze sprzedaży AGRO - FISH wpłynie MPLN 4.2 gotówki.

marhabal
0
Wpisów: 116
Wysłane: 18 grudnia 2010 11:46:39 przy kursie: 11,30 zł
A tu news z innej półki nie tak optymistyczny.
www.rp.pl/artykul/9211,580215_...

Wyniki zamierza poprawić również grupa Graala. Jednak zarząd nie kryje, że 2011 r. do łatwych nie będzie należał. – Będzie trudny. Podwyżki tylko w części zrekompensują efekt drożejących surowców – uważa Robert Wijata z zarządu Graala. Dodaje, że jego grupa na sprzedaż nie narzeka. – Przychody bardzo ładnie rosną, gorzej z rentownością. A to właśnie na niej najbardziej nam zależy – podkreśla.

wkm3
0
Wpisów: 468
Wysłane: 18 grudnia 2010 12:42:01 przy kursie: 11,30 zł
a miało być tak pięknie - rynek - rybki mają wypierać wieprzowinkę/ dm millenium:

www.tvncnbc.pl/zdrowa-zywnosc-...

kto wie może gdy sytuacja makro się ustabilizuje/ bezrobocie będzie niższe trend zmieni się zgodnie z przewidywaniami millenium, jednak dopóki mamy sytuację jaką mamy nie oczekiwał bym zmian

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 6 marca 2011 15:37:10 przy kursie: 10,99 zł
Omówienie skonsolidowanego sprawozdania finansowego Grupy Kapitałowej Graal SA za IV kwartał 2010 r.

Najnowszy raport Spółki paradoksalnie zawiera pozytywne elementy. W ostatnich dwóch analizach pisałem o nieprawidłowym ujęciu w sprawozdaniach dywidendy od spółki zależnej Koral. Dobra wiadomość jest taka, że błąd został naprawiony. Dywidenda w sprawozdaniu ze zmian w kapitałach własnych zniknęła. To bardzo dobrze, ponieważ nigdy nie powinna się tam wcześniej znaleźć. Niższe są ponadto skonsolidowane przychody finansowe, co wskazuje na to, iż w tej kategorii także ta dywidenda się nie znalazła. Widać ją tylko prawdopodobnie w jednostkowym rachunku zysków i strat, co jak pisałem wcześniej jest prawidłowe. Napisałem "prawdopodobnie", gdyż brakuje szczegółowych not. Jednak poziom poszczególnych wartości wskazuje na to, że taki obraz jest możliwy. Graal zaprezentował rzecz jasna na razie nieaudytowany raport kwartalny, więc trudno powiedzieć czy są to ostateczne wyniki. Spodziewałbym się jeszcze jakichś zmian po publikacji sprawozdania rocznego, jak to często było w przypadku Spółki w przeszłości.

Rachunek wyników
Zysk netto w IV kwartale wyniósł 1,9 mln zł, wobec 6,2 mln zł w analogicznym okresie 2009 roku. Nie da się ukryć, że był to spory spadek. Jednak na taki rezultat na poziomie netto/brutto miały wpływ ujemne przychody finansowe (minus 3,5 mln zł). Czyli znowu chodzi o odpisanie tej niesłusznie wcześniej uwzględnionej dywidendy. Operacyjne wyniki Graala za IV kw. 2010 r. nie były wcale dużo słabsze od ostatniego kwartału 2009 roku. Kwartalny zysk brutto na sprzedaży wyniósł 30,1 mln zł i był gorszy tylko o 0,6 mln zł r/r. Z kolei kwartalny EBIT był niższy o 1 mln zł, czyli także nie była to różnica ogromna. Gorzej wygląda natomiast porównanie okresów rocznych. Zysk netto w 2010 r. osiągnął jedynie 3,6 mln zł, co jest rezultatem niższym niż w roku poprzednim o 3,7 mln zł (spadek o 51 proc.). Przychody netto ze sprzedaży rosną w tempie wolniejszym (10 proc.) od kosztów sprzedanych produktów i towarów (13 proc.). Konsekwencją jest gorszy wynik brutto ze sprzedaży (o 2 mln zł) oraz jeszcze słabszy rezultat działalności operacyjnej (o 4,6 mln zł). Warto także zwrócić uwagę na całkowite dochody, które mimo tych gorszych wyników okazały się niewiele słabsze niż w 2009 r. Jest to spowodowane zyskami z aktualizacji wyceny rzeczowych aktywów trwałych (plus 3,7 mln zł). To niewątpliwie jest czynnik jednorazowy, niezwiązany z bieżącą działalnością, którego zasadność jest trudno ocenić. Ostatecznie kapitały własne Graala wzrosły znaczniej mocniej niż by to wynikało z rachunku wyników.

kliknij, aby powiększyć

Powyżej znajduje się tabela pokazująca rezultaty osiągane przez Spółkę w poszczególnych segmentach w całym 2010 roku. Najważniejszy dla Graala jest kanał nowoczesny, czyli sprzedaż własnych przetworzonych produktów rybnych przez duże sieci handlowe. Ciężko uzyskiwać przez ten kanał wysokie marże, ponieważ wielkie sieci handlowe mają mocną pozycję negocjacyjną. Jednak dla Spółki najgorzej wygląda segment eksportowy. Jest to spowodowane wysokimi cenami surowca na rynku światowym. Należy pamiętać, iż Polska jest importerem netto ryb konsumpcyjnych. Wielkość krajowych połowów nie wystarcza, aby zaspokoić popyt producentów, którzy chcą dalej ten surowiec przetwarzać i kreować wartość dodaną. Wygląda na to, że Graal nie decyduje się na wielkie podwyżki cen swoich produktów, chcąc dalej zwiększać udział w rynku. Rzeczywiście przychody dynamicznie rosną, ale marżowość biznesu jest bardzo słaba. Co do samego IV kwartału to można zaobserwować sezonowość. Zazwyczaj ten ostatni kwartał każdego roku jest dla tego przedsiębiorstwa najlepszy (największe przychody).

Bilans oraz przepływy pieniężne
W bilansie nie widać znacznych zmian w stosunku do poprzedniej analizy. Aktywa ogółem są na praktycznie identycznym poziomie jak na początku 2010 r. Czwarty kwartał charakteryzował się mocniejszą sprzedażą, co wpłynęło zarówno na wzrost należności krótkoterminowych (w stosunku do końca III kw. 2010 r.), jak również na powiększenie się zobowiązań krótkoterminowych. Zakładam, że w większości w tych pozycjach znajdują się należności/zobowiązania handlowe. Niepokojące jest to, że kapitał obrotowy netto spadł już prawie do zera (dokładnie jest to niecałe 2 mln zł). W 2010 r. Spółka wygenerowała 17 mln zł przepływów netto z działalności operacyjnej. Jest to generalnie dobra wiadomość, chociaż w 2009 r. była to większa suma pieniędzy (plus 25 mln zł). Ujemne przepływy inwestycyjne netto (minus 8 mln zł) to głównie efekt zakupu rzeczowych aktywów trwałych. Z kolei ujemne finansowe przepływy netto są spowodowane płatnościami odsetkowymi. Graal był w stanie refinansować swoje zadłużenie z niewielką nawiązką. Wskaźnik Altmana lekko spadł, a rating utrzymał się na poziomie B+.

Rentowność, wskaźniki i wycena
Obserwujemy dalszy spadek rentowności. Najbardziej załamała się zyskowność netto/brutto, co jest efektem poprawienia błędów dotyczących dywidendy od spółki zależnej Koral. Te rentowności powinny już dwa kwartały temu spaść do tak niskich poziomów jak są teraz. Przychody z ostatnich 12 miesięcy wzrosły o 5,2 proc kw/kw, osiągając poziom 492 mln zł. ROE wynosi tylko 1,8 proc.
Rentowność sprzedaży 19,48%
Rentowność działalności operacyjnej 3,74%
Rentowność brutto 1,58%
Rentowność netto 0,72%

Na stronie Spółki znalazły się już aktualne wskaźniki oraz wyceny:
www.stockwatch.pl/gpw/graal,wy...

Wszystkie mierniki wyceny porównawczej wskazują na niedowartościowanie. Księgowo Graal jest bardzo tani (C/WK = 0,44). Chociaż zawsze warto pamiętać o tym, że w aktywach trwałych znajduje się ponad 100 mln zł w wartościach niematerialnych i prawnych oraz w wartości firmy powstałej po przejęciach. Niskie wskaźniki oparte na przychodach (EV/Przychody oraz C/P) nie są wielkim plusem, ponieważ tylko pokazują one jak krucho jest w przedsiębiorstwie z rentownością. Niski jest także mnożnik C/ZO (ok. 5), ale już zwykły kroczący C/Z jest na poziomie 25. To wcale nie tak mało, zwłaszcza jak dodamy różne problemy i błędy jakie znajdują się od czasu do czasu w raportach Graala. Relatywnie duże są koszty finansowe, które ciągle nie pozwalają na osiągnięcie satysfakcjonujących wyników na poziomie netto. Podsumowując, mimo dużych problemów, w sumie rezultat EBITDA za IV kwartał oceniałbym umiarkowanie pozytywnie (plus 14,3 mln zł). Wcześniejsze okresy wskazywały na to, że mogło być gorzej. Warto poczekać jednak z ostatecznymi ocenami do raportu rocznego.

Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 10 marca 2011 11:14

Inwestor88
0
Wpisów: 15
Wysłane: 1 maja 2011 19:15:05 przy kursie: 10,01 zł
Proszę o analizę raportu rocznego Graala.

Z góry dziękuje i pozdrawiam serdecznie.

kingsize4
0
Wpisów: 26
Wysłane: 1 maja 2011 19:27:40 przy kursie: 10,01 zł
Podpisuję się pod powyższą prośbą ;)

Jac19751
0
Wpisów: 19
Wysłane: 3 maja 2011 13:41:09 przy kursie: 10,40 zł
Dancing
Raport fantastyczny. Nic nie uzasadnia takiej wyceny. Przecież jest zysk i to w dodatku tylko o 9% niższy od 2009roku!
Ja sie tego nie spodziewałem.

Marcin Osiecki
0
Grupa: SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 855
Wysłane: 3 maja 2011 16:59:07 przy kursie: 10,40 zł
Wynik finansowy netto Graala za 2010 r. był ostatecznie wyższy niż wynikało to z raportu za IV kwartał. Spółka wypracowała na czysto 6,6 mln zł, wobec 7,3 mln zł w 2009 roku. Wcześniej firma informowała o zysku netto w 2010 r. na poziomie 3,6 mln zł. Mimo wszystko fundamentalnie nie widać w tej zmianie aż tak sporych różnic jak mogłoby się początkowo wydawać. Różnica wynika z większych pozostałych przychodów operacyjnych o 2 mln zł. Nie sposób dokładnie porównać co się zmieniło, ponieważ raport kwartalny nie zawierał żadnych szczegółowych not. Jednak główną pozycją pozostałych przychodów jest zysk z wyceny nieruchomości inwestycyjnych (8,8 mln zł). Zatem możliwe, że korekta dotyczyła tej pozycji. Drugim czynnikiem był ostatecznie mniejszy podatek dochodowy o 0,8 mln zł. Możliwe, że wczesniej był po prostu błąd, bo efektywna stopa podatku wynosiła aż 54 proc. Teraz spadła do 34 proc., co wygląda już bardziej racjonalnie.

Za tydzień zobaczymy już sprawozdanie za I kwartał 2011 r., a więc będzie można napisać coś więcej. Zwłaszcza, że pozbywanie się udziałów spółek zależnych (Superfish i Koral) może wyglądać na poszukiwanie płynności. Wystarczy popatrzeć jak relatywnie duże są w Graalu zobowiązania krótkoterminowe w stosunku do sumy bilansowej.

carlito
0
Wpisów: 92
Wysłane: 3 maja 2011 20:32:01 przy kursie: 10,40 zł
Rzeczywiscie wynik jest niezły.Mam tylko pewne obawy czy nie nazbyt podkoloryzowany.
Byc moze sie mylę .Jednak przeraza mnie tez te zadłuzenie.
Moze to zajęcie lepszej pozycji negocjacyjnej przed sprzedażą spółek zależnych???
Pozbywaja się przeciez Korala który jest swego rodzaju srebrem rodowym.
Sytuacja w branży rybnej jest wyjątkowo trudna .
Wystarczy popatrzec w jakie kłopoty wpadło Wilbo.Z pewnoscią jest w najgorszej sytuacji i obawiam sie zeby teraz nie wywróciło się z powodu długów.
Nawet lidera rynku rybnego w Polsce Lisnera przejęło Homann Feinkost.To swiadczy przed jakimi problemami stoi branża.
Z rybek chyba tylko SEKO wyjdzie obronną ręką3some
Carlito Brigante

aic71
0
Wpisów: 316
Wysłane: 16 maja 2011 12:38:17 przy kursie: 8,97 zł
można by prosić o komentarz do wyników kwartalnych?

carlito
0
Wpisów: 92
Wysłane: 16 maja 2011 20:20:30 przy kursie: 8,97 zł
Przejrzałem po krótce i według mnie nie jest wesoło.
Zreszta podejrzewałem to wczesniej
W moim odczuciu Graal ma bardzo powazne problemy i bedzie sie tu duzo dziac.
Carlito Brigante

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35