pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 177,78 zł (-3,05%) 22-06-2021 17:04
matmat
0
Wpisów: 56
Wysłane: 1 maja 2011 11:39:38 przy kursie: 9,09 zł
anty_teresa napisał(a):

Manko ma rację. Jeśli Ty trafiłbyś hit, to rozwijałbyś na jego kanwie całą serię. Dla wyceny spółki potrzeba zdyskontować przepływy pieniężne w przyszłości. Jak to zrobić jeśli nie zakładać takich rzeczy jak W5? Nie da się... Albo się da tylko tak jak napisał 666...

Albo wróżymy, albo prognozujemy na podstawie zdarzeń statystycznych. Ponieważ wychodzi dopiero W2 to nie można założyć na podstawie zdarzeń statystycznych, że będzie W3., bo W2 może okazać sie klapą. Zresztą zestawiając to z rekomendacją BZWBK należy założyć, raczej umiarkowany sukces, a to kłóci się z prognozą wydania W3.
Na temat samej rekomendacji dla Optimusa się nie wypowiadam, natomiast moment jej wydania nie wskazuje, na „dobre” intencje. Co do rekomendacji tak ogólnie, to nie zmieniam zdania NIGDY się nimi nie kieruję i wychodzę na tym na +.
Zresztą na czym opierają się rekomendacje, jak np. dla spółki X potrafią zmienić się tylko dlatego że jej kurs rośnie/maleje, a podstawy fundamentalne spółki są bez zmian. Wydaje mi się, że rekomendacje powstają właśnie na podobnej prognozie jak prognoza wydania W3, uda się albo nie uda (wzasadzie 50%), albo doraźnych celów własnych. Pozdrawiam.
.

Nestor
23
Wpisów: 167
Wysłane: 1 maja 2011 12:14:36 przy kursie: 9,09 zł
constant napisał(a):
>Światu nie jest już potrzebny drugi steam

Uzasadnij ta swoja opinie, jesli mozna prosic :-)

Ludzie, ktorzy sa na steamie, zainwestowali w niego niemale pieniadze. Ja sam mam na steamie z 50 gier roznego kalibru. Z czasem tworzy sie dosyc pokazna biblioteka.
Ale sam soft to nie wszystko, steam to takze fora, komunikator, achievementy, cala otoczka spolecznosciowa. Czesto o zakupie gry decyduje wlasnie integracja ze steamem.

Rzecz kolejna, pudelkowe tytuly czesto sa zintegrowane ze steamem, co buduje sile tej platformy.

GoG, chociazby ze wzgledu na swoja nazwe, nigdy nie bedzie bezposrednim konkurentem steama.

Aby walczyc ze steamem, konkurencyjna platforma musi miec *stale* nizsze ceny, duza biblioteke, oraz tytuly exclusive, ktore nie beda nigdy dostepne na steamie. W przeciwnym wypadku nic nie skloni graczy aby inwestowac w nowy system.

pietro54
0
Wpisów: 31
Wysłane: 1 maja 2011 13:50:40 przy kursie: 9,09 zł
Wydaje mi się że nawet gdy nie wyprzedzą steam`a to i tak jest do chapnięcia duży kawałek tortu.

Poniekąd przypomina to walkę coli z pepsi, chodzi o dokładne wypełnienie niszy która defacto jest bardzo duża i powalczyć można na wielu poziomach.
Wydaje mi się że dobry pomysł, dobry marketing w tej akurat kwestii są w stanie zdziałać cuda.
By nie być gołosłownym... zapewne wszyscy widzieliście filmik dead island?
O nie aż tak dużej firmie, techland pisał new york tims, pisała cała rzesza innych gazet niezwiązanych z tematem.
Owacje na stojąco dla monterów tego krótkiego filmiku...

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

mrk
20
Wpisów: 1 956
Wysłane: 1 maja 2011 15:58:53 przy kursie: 9,09 zł
constant napisał(a):
>Światu nie jest już potrzebny drugi steam

Uzasadnij ta swoja opinie, jesli mozna prosic :-)

generalnie Nestor świetnie ubrał w słowa co miałem na myśli. Gog ma jeszcze potencjał, ale na swoim podwórku(stare gry). Poza tym mimo namaszczania przez wielu goga na głównego rywala steama, czy sam cdproject zamierza konkurować ze steamem nowymi tytułami?

pietro54
0
Wysłane: 2 maja 2011 10:26:36 przy kursie: 8,69 zł
Ciekawe kto znowu wychodzi z optimusa...

daab007
0
Wpisów: 448
Wysłane: 2 maja 2011 10:33:30 przy kursie: 8,69 zł
Jak ABC Data wychodziła, taki obrót mieliśmy po kwadransie :]

Nikt nie wychodzi, sporo osób na urlopach, częśc stw, że nic się nie będzie działo i nie może reagowac na to, co się dzieje...

Tutaj sporo osób z niziutką średnią jest i mają wielkie zyski, stąd taki spadek (chwilowy mam nadzieję).
I never think of the future - it comes soon enough.
A. Einstein

wojteksn
0
Wpisów: 235
Wysłane: 2 maja 2011 11:07:49 przy kursie: 8,69 zł
Też tak sądzę i wydaje mi się, że to taka mała korekta. Podyktowana przez rekomendacje biura, który posiada akcje konkurencji.
To tak jak ktoś wyceniał kiedyś Lotos na "0"zł
ja o swoje zyski się nie martwię mam pakiet po 1,24 zł kupowany i odpoczywam.
ważne będzie informacja z premiery o ilości kupujących grę i nastroje graczy.
I chyba po drodze powinno być jakąś data podana odnośnie wypuszczenia gry na platformy -ale co do tego to nie wiem i nie jestem pewien (nie znam się)

pietro54
0
Wysłane: 2 maja 2011 11:13:41 przy kursie: 8,69 zł
Hope ur right...

A jeszcze nawiąże do bzwbk czy takie instytucje wygłaszają swoje poglądy bez żadnego skrępowania?

Chodzi mi o regulacje prawne które by zabraniały takim instytucjom frowania takich wyroków.
Bo 7.60 wydaje mi się zamachem stanu:)

sober
0
Wpisów: 105
Wysłane: 2 maja 2011 11:24:30 przy kursie: 8,69 zł
Z całą pewnością będą w stanie swoją decyzję uzasadnić salute

KrzysztofK
0
Wpisów: 83
Wysłane: 2 maja 2011 11:42:21 przy kursie: 8,69 zł
z raportu - a raczej listu zarządu do akcjonariuszy publikowanego razem z raportem wynika jedna ważna wiadomość, mianowicie pierwszy zdaję się raz publicznie przyznano na piśmie że będą premiery na PS3 i Xbox360.

Cytat:
Realizujemy i planujemy realizować kolejne projekty w oparciu o świat Wiedźmina poszerzając jednocześnie zakres obsługiwanych platform o konsole Xbox360 oraz Playstation3.

Zdaję się nie wiele osób zwróciło na to uwagę, a informacja jest kluczowa w mojej opinii (źródło list do akcjonariuszy publikowany razem z raportem plik: 2010_RS_list.pdf )
Edytowany: 2 maja 2011 11:45

piotrch
0
Wpisów: 808
Wysłane: 2 maja 2011 18:44:28 przy kursie: 8,69 zł
Takie pytanko dla wiedzących wiecej - czy koszty produkcji gry ksieguje się dopiero w chwili jej wydania, czy są one liczone na bieżąco? Po prostu wczytuje się w rekomendacje bzwbk i znalazłem cośtakiego:
Fig. 45. The Witcher 2 estimated sales and profits
2011 2012 2013 Total

PC (retail distribution) 1,000 500 300 1,900
PC (digital distribution) 230 100 70 400
Xbox 360 800 300 150 1,250
PlayStation3 0 500 250 750
Total 2,030 1,400 770 4,200
Revenue per unit (PLN) 56.3 36.5 30 44.9
Revenues (PLNm) 112 51 23 186
Costs (PLNm) 45 1 1 47
EBIT (PLNm) 67 50 22 139
The Witcher 2 as % of Optimus consolidated EBIT 69.0%
Source: DM BZ WBK estimates

Konkretnie chodzi mi o to porównanie Revenues 2011 - 112 mln Costs 2011 - 45.
Czy nie jest tak, że koszty są ponoszone "na bieżąco" od 3 lat?

tOfi
0
Wpisów: 387
Wysłane: 2 maja 2011 18:56:01 przy kursie: 8,69 zł
Wg mnie z kosztami jest jak w życiu, czyli na bieżąco. Najpierw inwestujesz (ponosisz koszty), a później inwestycja sie zwraca (osiągasz przychody). Jak przychody są większe od zysków to mówimy o zysku, a jak jest na odwrót to o stracie wave

piotrch
0
Wysłane: 2 maja 2011 19:10:09 przy kursie: 8,69 zł
Kurcze, tyle sie meczylem zeby odstepy porobić i żeby to jako tako czytelne było a tu kicha. No ale...
Na moją logikę wychodziłoby to samo - ale doświadczeń nie mam więc pytam.
Generalnie analiza wydaje się być zrobiona rzetelnie, szkopuł w tym że jeśli punkt wyjścia jest źle obrany to i wychodzą dziwne rzeczy. Nie twierdze, że przyjęte przez nich założenia są błędne - twierdze, że ta analiza mieć miejsca wogóle nie powinna. Rozumiem, że analiza DCF rządzi się swoimi prawami, ale jak można zakładać, że wersje xbox zrobią do gwiazdki, ale ps3 już nie, albo że wiedźmin 5 sprzeda się w 2020 roku w liczbie 5,2 mln sztuk...

SteV
0
Wpisów: 302
Wysłane: 2 maja 2011 19:21:32 przy kursie: 8,69 zł
Cytat:
ale jak można zakładać, że wersje xbox zrobią do gwiazdki, ale ps3 już nie, albo że wiedźmin 5 sprzeda się w 2020 roku w liczbie 5,2 mln sztuk...

To że na xboxa zrobią do gwiazdki a na ps3 nie zrobią jak najbardziej można zakładać, z racji tego że z pkt widzenia technicznego przeniesienie gry z pc na xboxa jest o wiele łatwiejsze od przeniesienia gry z pc na ps3.

Jednak co do szacowania sprzedaży W5 to pozostaje mi jeden komentarz: blah5

Wydaje mi się, że my jako osoby myślące powinniśmy brać pewne poprawki na wróżenie z fusów.

edit: przyłączam się również do pytania. Jak wygląda od strony rachunkowości ewidencja kosztów przy tworzeniu gry (w tym przypadku prawie 4-letnim)? Bilans przy zakończeniu czy rozłożenie kosztów typowo w stosunku rocznym?

edit2: osobiście licze, że CD Project nie będzie ryzykował kontynuacji sagi aż do zrobienia części 5. Nie chciałbym, żeby z Witcherem i CDP stało się to samo co z Gothiciem i jego producentami.
Edytowany: 2 maja 2011 19:28

Sinuhe
0
Wpisów: 121
Wysłane: 2 maja 2011 20:22:26 przy kursie: 8,69 zł
piotrch napisał(a):
Takie pytanko dla wiedzących wiecej - czy koszty produkcji gry ksieguje się dopiero w chwili jej wydania, czy są one liczone na bieżąco?

Koszty bezpośredniej produkcji są księgowane na bieżąco, jako aktywa w pozycji zapasy. Na stronie 18 raportu rocznego (na dole) napisano:
Po stronie aktywów obrotowych największy wzrost i zarazem najistotniejszą pozycję na dzień 31 grudnia 2010 stanowią zapasy. Na łączną wartość tej pozycji bilansowej składają się głównie produkcja w toku realizowana przez CD Projekt Red Sp. z o.o. w wysokości 21 747 tys. zł oraz zapasy towarów i produktów spółki CD Projekt Sp. z o.o. w wysokości 5.693 tys. zł.
To oznacza, że na 31 grudnia 2010 roku koszt bezpośredniej produkcji Wiedźmina 2 wynosił 21,74mln złotych. Do tego trzeba dodać 6mln budżetu na kampanię reklamową, o czym była mowa na wiosennej konferencji. Nie wiem, ile mogą wynieść koszty w ostatniej fazie produkcji (dodatkowy mo-cap, sesje dubbingowe, testy), ale nie sądzę, aby było to więcej niż kilka milionów pln. A to dawałoby łączny budżet Wiedźmina 2 (PC) na poziomie ok. 35mln złotych. Nie wiem, ile kosztuje konwersja gry na konsolę, ale chyba nie za dużo, bo silnik jest własny, a licencje dla Microsoftu, czy Sony są wliczane w cenę gry (m.in. dlatego gry konsolowe są droższe). Chociaż mogę się mylić, to zakładam, że koszt konwersji na każdą z konsol byłby mniejszy niż 10mln, więc łącznie najwyżej kilkanaście mln. Dlatego uważam, że poziom 45mln jest dość realnym budżetem bezpośredniej produkcji (budżet producenta) oraz sprzedaży w Polsce (budżet CDP jako wydawcy) gry na wszystkie trzy platformy (oczywiście część wydatków związana z portem na konsole zostanie poniesiona w drugiej połowie bieżącego [X360] i w przyszłym roku [PS3]).

KanonBol
0
Wpisów: 13
Wysłane: 2 maja 2011 21:22:22 przy kursie: 8,69 zł
SteV napisał(a):
[quote]To że na xboxa zrobią do gwiazdki a na ps3 nie zrobią jak najbardziej można zakładać, z racji tego że z pkt widzenia technicznego przeniesienie gry z pc na xboxa jest o wiele łatwiejsze od przeniesienia gry z pc na ps3.

To prawda. Co gorsza, gra powinna być od początku robiona na konsole - tak jest łatwiej.
Niestety, CDP brakuje know-how i doświadczenia w tej materii. Zapewne dlatego zdecydowali się wyjść na PC, tak żeby zacząć sprzedawać i zarabiać, a potem dorobić wersję na konsolę.
Jak już kiedyś pisałem, łatwe to nie będzie, ale myslę że z xboxem sobie poradzą.
Na PS3 spodziewam się dopiero Wiedźmina 3 ;)

Sinuhe napisał(a):
[quote]
Nie wiem, ile kosztuje konwersja gry na konsolę, ale chyba nie za dużo, bo silnik jest własny, a licencje dla Microsoftu, czy Sony są wliczane w cenę gry (m.in. dlatego gry konsolowe są droższe). Chociaż mogę się mylić, to zakładam, że koszt konwersji na każdą z konsol byłby mniejszy niż 10mln, więc łącznie najwyżej kilkanaście mln. Dlatego uważam, że poziom 45mln jest dość realnym budżetem bezpośredniej produkcji (budżet producenta) oraz sprzedaży w Polsce (budżet CDP jako wydawcy) gry na wszystkie trzy platformy (oczywiście część wydatków związana z portem na konsole zostanie poniesiona w drugiej połowie bieżącego [X360] i w przyszłym roku [PS3]).

Ile będzie kosztowała to się dopiero okaże. Wszystko zależy jak sprawnie CDP będzie sobie radziło ze zmieszczeniem i optymalizacją gry na konsole, ile czasu będzie potrzebne na przetestowanie wersji konsolowej oraz ile razy będą podchodzić do submisji w Microsoftcie. To wszystko jest niewiadomą ze względu na brak doświadczenia CDP.
Niemniej, biorąc pod uwagę, że assety właściwie będą gotowe, myślę że koszt nie powinien przekroczyć 25%. Sytuację poprawi dodatkowo znalezienie wydawcy na konsole - koszty produkcji powinny być wtedy pokrywane na biężąco.

Co do W2 na PS3, mimo wszystko zaryzykuję stwierdzenie, że to się nie uda, ze względu na zbyt duży czas/koszt.
Aczkolwiek chciałbym się miło rozczarować :)

daab007
0
Wpisów: 448
Wysłane: 3 maja 2011 11:19:52 przy kursie: 8,69 zł
@KanonBol

Jest dużo racji w tym, co napisałeś. Wydaje mi się jednakowoż, że W1 był dobrą nauczką dla CD Project.

Być może chłopaki nie mają zbyt wiele (bo jakieś mają) doświadczenia z konsolami, ale już jakiś czas temu była otwarta rekrutacja pod tym kontem. W ten sposób na pewno kilka etatów jest obsadzonych.

Dodatkowo prawdopodobne jest to (choćby na przykładzie budowania engine-a i jego ekipy), że w Team-ie pojawili się 'konsolowcy' z wyższej półki.

I jeszcze jedno - M.Kiciński wrócił do Spółki w związku z dwoma premierami w tym roku...

Suma sumarum, jestem OPTymistycznie nastawiony :)
I never think of the future - it comes soon enough.
A. Einstein

piotrch
0
Wysłane: 3 maja 2011 12:39:55 przy kursie: 8,69 zł
@daab "I jeszcze jedno - M.Kiciński wrócił do Spółki w związku z dwoma premierami w tym roku..." - można prosić o rozwinięcie? Bo zainteresowało mnie to, a chyba umknął mi jakiś komunikat/informacja.
Co do konwersji na PS3 - o ile polegam na waszym zdaniu, że z pc gre łatwiej jest przełożyć na xbox (bo na technicznych aspektach się nie znam:)) tak myśle, że tylko od determinacji i zaangażowanych środków osobowych zależeć będzie, czy ps3 trafi do sklepów przed gwiazdką (o ile wogóle trafi).
Dziś dzień wolny, pokusi się ktoś może o analize sytuacji technicznej? Korekte mamy ok. 12%, wróciliśmy do okolic konsolidacji przed ostatnim wybiciem 8,49 - 9,89, william's na glebie, wydawać by się mogło, że sytuacja powinna się przynajmniej ustailizować. Ciekaw jestem nastroju inwestorów wracajacych z majówki - czy będzie "o cholera, załamanie, uciekamy", czy "o cholera, ale okazja".

Sinuhe
0
Wpisów: 121
Wysłane: 3 maja 2011 13:05:21 przy kursie: 8,69 zł
@piotrch: co do powrotu Michała Kicińskiego do spółki, to proszę bardzo:

Wywiad dla polygamii.pl:
polygamia.pl/Polygamia/10,9538...

Pierwsza nota w parkiet.com:
www.parkiet.com/artykul/7,1034...

I jej rozwinięcie następnego dnia:
www.parkiet.com/artykul/7,1034...

A co do konwersji na X360, to na początku zeszłego roku Michał Kiciński w TVNCNBC powiedział, że technicznie to kwestia kilku miesięcy (niestety nie chce mi się szukać linka, bo nie mogę się przyzwyczaić do tej nowej strony tvncnbc)

SteV
0
Wpisów: 302
Wysłane: 3 maja 2011 18:41:10 przy kursie: 8,69 zł
Mam pytanie. Czy ktoś zakupił pre-order na Steamie? (czy wszyscy solidarnie na gogu3some )Jeżeli tak to chciałem zapytać te osobe czy przy pre-orderze podana jest ilość użytkowników w rankingu tak jak jest to przy wersjach po premierze?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58