pixelg
EUROCASH - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

EUROCASH [EUR]

AKTUALNY KURS: 19,57 zł (+1,40%) 07-04-2020 17:03
jkramarz
Dołączył: 2008-12-12
Wpisów: 19
Wysłane: 18 listopada 2009 10:03:17 przy kursie: 14,30 zł
nie ma sprawy:)

dzieki za szybkie działanie. A swoja drogą jestem bardzo zadowolony z Waszego serwisu. Dużo danych niedostepnych w innych serwisach i zawsze fachowe komentarze do wyników społek. Najlepszy serwis o tematyce giełdowej w Polsce. Dziekuje:)

dość tej wazeliny:)

Teraz troche o Eurocash. Oceniam ta spółkę bardzo dobrze. Bardzo fajnie korzystają z efektu synergii rozbudowując sieć fraczyzową w spożywce. Spółka przyzwyczaiła do regularnego zwiększania przychodów i zysków. Płaci także dywidendę. Zdecydowanie jest jeszcze w fazie rozwoju i będę oczekiwał wzorstu wartosci akcji w dłuższym terminie. Rozwój ograniczać może wysoki wskażnik zadłuzenia i niski rating. Bardzo niska beta czyni spółke bezpieczną w czasach zawirowań, ale może być irytująca w czasie wzrostów (nic tak nie drażni jak zarobek innych:)). Niewygodna jest też mała płynność...
Na razie nie widać reakcji na niezły raport za III kwartał, ale zwracam uwagę na ładnie wybronioną linię trendu wzrostowego. Z technicznych aspektów zauważam także znaczący wzrost wolumenu, dawno nie obserwowany, na popytowej świeczce dzień po publikacji raportu. RSI powrócił do trendu wzorstowego i posiada spory potencjał wrostu.
Jednym słowem naganiam:Phello1


kliknij, aby powiększyć


MaciasWronki
Dołączył: 2009-12-28
Wpisów: 18
Wysłane: 12 lutego 2010 09:48:00 przy kursie: 16,20 zł
Nisko ten Eurocash jeszcze poleci? Jak sądzicie?
Trend w dół jest nadto denerwujący, szczególnie jak się ma troszkę tych walorków...

Cały czas trzymam i zastanawiam się czy dane za 4 kwartał pomogą odzyskać kondycję mojemu portfelowi...

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 27 lutego 2010 21:28:44 przy kursie: 16,55 zł
Śledzę finanse tej spółki, ale o raporcie będzie krótko, bo wszystko tam jest napisane, łącznie z pogłębioną analizą wskaźnikową. Więc nie będę się powtarzał.
Wskazałbym potężne ROE przekraczające 30%, które jest zasługą ogromnego (74%) zlewarowania. A co śmieszne, wszystko z kredytu kupieckiego. Bankom ta spółka nie wisi ani grosza. Ma ujemny cykl konwersji gotówki, co oznacza, że rynek jej "przedpłaca" na trzy tygodnie przed wykonaniem przez nią wydatku. Miód malina. Zapasy rotują w 19 dni, czyli w ciągu roku prawie 20 razy obracany jest magazyn. Lepiej tutaj być nie może. Wzrost organiczny...? Ile można, przychody roczne 6,7 mld zł, dla porównania Grupa Metro (piąta na Liście 2000 Rzepy) robi 16 mld zł. Eurocash nie wzrośnie znacząco bez przejęć. Ale na nie będzie potrzebował zewnętrznego finansowania, stąd też nie utrzyma aktualnej struktury bilansu oraz długu bezodsetkowego (jakiś jest, ale nie bankowy, szczegółów brak). Fajna, duża grupa, bogata bo detaliczna, dywidendowa, obstawiona przez fundusze. Niech trwa.


WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 9 kwietnia 2010 14:54:48 przy kursie: 21,10 zł
Finansistom z Eurocash'u gratuluję dopięcia bardzo trudnego deal'u.

Cytat:
Eurocash podpisał przedwstępną umowę zakupu 14 spółek zależnych CEDC zajmujących się hurtową dystrybucją alkoholu (CEDC Dystrybucja). Cenę zakupu ustalono na 400 mln zł, przy założeniu zerowego poziomu zadłużenia i gotówki. Wartość transakcji może zostać skorygowana po due dilligence. Zamknięcie transakcji zaplanowano na lipiec, po uzyskaniu zgody UOKiK-u.

retailing.pb.pl/2064987,35597,...

Wprawdzie dopięte będzie dopiero gdy podpiszą finalną umowę, ale jest bliżej niż dalej. Gdy się pojawi więcej danych na temat transakcji, zrobię symulację konsolidacji i ocenię jak się zmieniła wartość wewnętrzna spółki.

morfeusz
Dołączył: 2008-12-12
Wpisów: 936
Wysłane: 9 kwietnia 2010 17:58:01 przy kursie: 21,10 zł
Witam
Piekne wybicie potwierdzone obrotem. WD ostanio pisałeś o tym, ze w kwestii rozwoju organicznego wiele więcej nie da się zrobić. Teraz do rozwoju grupa potrebuje przejęć. Wygląda na to ze zarząd jest podobnego zdania i rynek jak widac takze potwierdza ta opinię.
Zobaczymy jakie będą ostateczne warunki transakcji i jak wpłynie ona na wyniki. Ciekaw jestem jak spółka sfinansuje zakup. Jest juz mocno zlewarowana. Co prawda nie sa to zoobowiazania wobec banków, niemniej jednak sa wysokie, a kwota transakcji równiez niemała. Do tego jeszcze spółka zapowiada dywidendę.
Z zainteresowaniem poczytam o wpływie akwizycji na wartośc wewnetrzą:)
pozdr

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 12 maja 2010 20:43:35 przy kursie: 21,60 zł
I kwartał 2010 r. przynosi w Eurocashu to, co dotąd już znamy: bardzo stabilny, powolutku rosnący, trwały biznes, który przynosi gotówkę operacyjną. Stopniowo poprawia się rating, głónie dzięki akumulacji zysków oraz odbudowie kapitału obrotowego. Finanse tej spółki są prowadzone bardzo pewną ręką.

Poświęciłem trochę czasu aby zasymulować efekt przejęcia części dystrybucyjnej od CEDC. Bardzo pomocne okazało się wyemitowane nieco wcześniej sprawozdanie tej spółki, które prezentuje wydzieloną część jako działalność zaniechaną.

A oto szczegóły, już przeliczone na złotówki po 3 złote za dolara:

* Aktywa trwałe 211 644 tys. zł
* Aktywa obrotowe 646 611 tys. zł
* Aktywa razem 858 255 tys. zł

* Zobowiązania krótkoterminowe 446 301 tys. zł
* Zobowiązania długoterminowe 5 064 tys. zł
* Zobowiązania razem 451 365 tys. zł

* Kapitały własne 406 890 tys. zł

Za to przedsiębiorstwo Eurocash chce zapłacić 400 mln zł (może mniej jeśli znajdzie powody do odpisów), czyli idealnie wartość księgową. Odkupuje więc aktywa netto nie płacąc za nie premii - słusznie, brak wartości dodanej w postaci generowanego zysku.
Założyłem, że nie będą wyemitowane żadne akcje, tylko transakcja odbędzie się za gotówkę, z czego Eurocash zapłaci 150 mln zł i zaciągnie kredyt na 250 mln zł. Następnie skonsoliduje nabytą spółkę metodą pełną i otrzymamy mniej więcej następujący bilans:

* Aktywa trwałe 668 mln zł
* Aktywa obrotowe 1,4 mld zł
* Aktywa razem 2 mld zł

* Zobowiązania krótkoterminowe 1,4 mld zł
* Zobowiązania długoterminowe 301 mln zł
* Zobowiązania razem 1,7 mld zł

* Kapitał własny 387 mln zł

Nie mamy jak zasymulować przychodów, ale wiemy że w CEDC działalność ta przynosi nieduże straty, więc póki co w najlepszym wypadku, wartość dochodowa połączonych spółek nie zmieni się. Nowy organizm będzie miał lekko osłabiony rating B- i wskaźnik ogólnego zadłużenia aż 81%.
Wartość księgowa na akcję się nie zmieni i pozostanie 2,87 zł. Wartość likwidacyjna spadnie jeszcze bardziej poniżej zera. Spadnie oczywiście ROE i ROA, bo suma bilansowa wzrośnie o 52%.

Źródłem wartości mogą być tutaj tylko oklepane i wyświechtane synergie, i to raczej kosztowe niż przychodowe. Połączone spółki oszczędzą na uwspólnieniu wielu zasobów, być może też doda się do tego skuteczniejsze wykorzystanie aktywów pod zarządem Eurocashu.
Wartość całej grupy jest zdecydowanie ulokowana w przyszłości. Aby uzasadnić obecną kapitalizację 2,9 mld zł, musiałaby ona przynosić kwartalnie 84 mln zł zysku netto, a przynosi 15 mln do 30 mln zł. Zysk bierze się z przychodów, a te skokowo wzrosną, tylko jeszcze muszą odpowiednio mocno spaść koszty.

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 31 sierpnia 2010 11:23:53 przy kursie: 22,49 zł
Krótkie omówienie sprawozdania spółki za II kwartał.
Jak widać na wykresie, jest to jedna z niewielu spółek, które poważnie urosły od debiutu, suchą nogą przeszły przez kryzys i budują wartość
www.stockwatch.pl/gpw/eurocash...

Wskaźniki cały czas pokazują przewartościowanie, bo rynek wyprzedza wzrost. Jest to jednak na tyle zdrowa fundamentalnie spółka i generująca wartość dodaną, a na dodatek wypłacająca dywidendę, że po prostu odstaje od rynku. Na plus. Zarazem jest to jedna z niewielu spółek na rynku, co do których nie miałbym zahamowań w zastosowaniu wyceny DCF. To dlatego, że cały czas generuje bardzo dobre przepływy operacyjne. Całkowicie zeszła z kredytów, a ma tak dużą siłę przetargową, że utrzymuje około 75% ogólnego zadłużenia w bezodsetkowym kredycie kupieckim. Obfita w gotówkę, którą wypłaca na coraz większą dywidendę, utrzymując jednak rosnący kapitał własny.
Dodatkowo spółka zaczyna optymalizację podatkową, stwarzając sobie możliwość odpisów amortyzujących wartości niematerialne i prawne. Ciut to ryzykowne ale dobrze przeprowadzone będzie źródłem kolejnej gotówki.

Sytuacja spółki się zmieni gdy będzie zrealizowane przejęcie CEDC i na sprawozdaniach pojawi się efekt w postaci zwiększonych aktywów i pasywów, a także zadłużenia, które będzie musiało być zaciągnięte na zapłatę ceny 400 mln zł. Połowę spółka spokojnie sfinansuje z kieszeni, druga połowa będzie musiała wziąć się z zewnątrz. Gdyby miał to być dług, wówczas ogólne zadłużenie sięgnęłoby monstrualnych 80%. Raczej stawiałbym na emisję akcji, co jednak nie jest całkiem zgodne z polityką dywidendy i niskiego kapitału - raczej wypłaty powinny być na ten czas wstrzymane. Bardzo jestem ciekaw, jaką drogą pójdzie sfinansowanie tego zakupu.

Powyższa treść przez 30 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

white_eagle
Dołączył: 2008-10-06
Wpisów: 300
Wysłane: 31 sierpnia 2010 11:31:35 przy kursie: 22,49 zł

Tja, mocny opór na 22zł stał się wsparciem.
kupowanie teraz obarczone jest jednak ryzykiem, raz, że silny trend - i jak będzie mocna korekta to rykoszetem pewnie oberwie i EUR. dwa - takowej korekty na papierze już dawno nie było:) ale nie wiem czy zwiększa to prawdopodobienstwo wystapienia:)
w każdym razie jeśli kolejna tygodniowa świeca zamknie się powyżej 22zł to będzie można to, chyba, siorbnąć.
na dwoje babka wróżyła, jak to na giełdzie
każdy swoim sterem i żeglarzem.

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 31 sierpnia 2010 11:37:38 przy kursie: 22,49 zł
Sytuacja techniczna:


kliknij, aby powiększyć


Zakres 6M. Interwał 1D. Eurocash znajduje sie w trendzie wzrostowym. Po ustanowieniu szczytu w lipcu papier podąża w stronę konsolidacji. Coraz mniejsze wahania cen wskazują, zę w najbliższym czasie dojdzie do mocniejszego ruchu. Wsparciem jest wielokrotnie testowany poziom 22 zł. Oporem dla byków jest strefa 22.50 - 22.90 zł. Jeżlei udałoby się pokonać te poziomy to papier moze podążać w stronę szczytu z lipca.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 15 września 2010 12:40:01 przy kursie: 23,52 zł
Spółka opublikowała wyniki proforma za 2009 rok, jeśli tak szumnie można nazwać parę linijek w komunikacie :) Ale dobrze wie co robi, po prostu pomaga się wycenić już z CEDC, za który zapłaciła całą cenę. Efekt konsolidacji będzie widoczny za niecałe trzy miesiące, a na poziomie rachunku wyników będzie to dopiero pierwszy kwartał, toteż dostarczenie analitykom symulacji za 2009 rok jest na pewno dobrym ruchem.
Dla mnie nie jest to niestety zbyt użyteczne, bo aktualnie działamy na danych o sześć miesięcy świeższych. Mogę jedynie podsumować efekt na poszczególnych pozycjach:

Przychody: wzrost z 6,7 mld do 8,9 mld złotych
Zysk operacyjny: wzrost z 145 mln do 193 mln zł
Amortyzacja: wzrost z 49 mln do 57 mln zł
Zysk netto: wzrost z 102 mln do 117 mln zł
Zapasy: wzrost z 365 mln do 639 mln zł
Kapitał obrotowy netto: poprawa z -42 mln do +6 mln zł

Szczególnie ta ostatnia pozycja jest ciekawa. To że CEDC było słabowite, wiedzieliśmy, przychody spore, ale z ich rentownością nienajlepiej. Tutaj natomiast widzimy, że wartość majątku netto (aktywa-zobowiązania) wyniosła tylko 48 mln zł, czyli kilkanaście procent zapłaconej ceny. Trudno zasymulować cały bilans, tym bardziej że nie jest jeszcze wiadome, jak dokładnie Eurocash sfinansował brakujące około 250 mln zł na zapłatę ceny.


kneczaj
Dołączył: 2010-07-29
Wpisów: 274
Wysłane: 17 stycznia 2011 23:08:40 przy kursie: 33,70 zł
Powiem wam, że po prostu nie rozumiem. Jak można mieć C/WK = 11 i C/Z=39? Te wskaźniki dyskontują wzrost przez następne 8 lat.

WatchDog
WatchDog PREMIUM
Grupa: Bus Driver
Dołączył: 2008-07-25
Wpisów: 8 558
Wysłane: 18 stycznia 2011 09:13:21 przy kursie: 33,50 zł
Po transakcji z Emperią wskaźniki trochę się zmienią. Przygotowuję symulację na podstawie struktury transakcji.

Eurocash zawsze był drogi jak nieszczęście, nawet jak był po 9 złotych. Jako jeden z niewielu na GPW, ma przepotężne przepływy operacyjne -> jest [był] po prostu generatorem gotówki.

sbyszek
Dołączył: 2009-12-04
Wpisów: 808
Wysłane: 25 lipca 2011 16:20:08 przy kursie: 29,00 zł
Co sdzicie o aktualnych obrotach (>16mln PLN) i średniej cenie transakcji 137,6tyś PLN ?Think
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 278
Wysłane: 24 listopada 2011 13:49:53 przy kursie: 21,49 zł
Omówienie wyników za 3-ci kwartał 2011 dla Eurocash

Firma kilka miesięcy temu utraciła względy inwestorów. Wytłumaczeniem, które nasuwa się w pierwszej kolejności, jest fiasko (przynajmniej chwilowe) przejęcia Tradisu. Bo przecież poza tym lokomotywa zdaje się jechać zgodnie z rozkładem, co widać na poniższych wykresach:kliknij, aby powiększyć


W wartościach nominalnych firma jest wprost przepięknie powtarzalna i szukając powodów do krytyki na pierwszy rzut oka nie ma się absolutnie czego uchwycić. Ale jeśli przyjrzeć się uważniej wykresowi zysku netto i jeszcze powiązać to ze sprzedażą…
W wartościach względnych widać wyraźnie, że maszyna jakieś dwa, trzy kwartały temu się zatarła:


kliknij, aby powiększyć


Tu właściwie można by skończyć. Przypomnę jednak, że Eurocash przejął w zeszłym roku Premium Distributors (PD). Strategicznie to dobry ruch pasujący idealnie do schematu rozwoju. Schemat ten postrzegam, jako koncentryczną dywersyfikację wokół rdzenia kompetencyjnego, jakim jest dystrybucja FMCG. Firma poszerza zakres segmentów, w jakich operuje. Nie odchodzi jednak od sedna, na którym się zna.

Moim zdaniem najprawdopodobniej kęs, jakim było PD, okazał się na tyle duży, że firma potrzebuje czasu na jego przełknięcie. Rzutuje to na performance całej organizacji. I będzie ona musiała sobie z tym poradzić. Jest to tym bardziej konieczne, że firma zaciągnęła w zeszłym roku około 300-milionowy dług. Ciąży on poprzez koszty finansowe, które za 3 kwartały wzrosły z -8,2m do -24,9m.

Udział kapitału własnego w finansowaniu spadł w okolice 20+%. Warto zaznaczyć, że długoterminowo firma w ogóle ma tendencję do coraz większego posiłkowania się kredytem. Ciekawe jest to, że rating utrzymuje się niezmiennie na poziomie słabego B ( www.stockwatch.pl/gpw/eurocash... ). Dzieje się tak głównie dlatego, ze firma generuje praktycznie liniowo rosnące zyski operacyjne (liczone 12-miesięcznie, czyli jako trailing twelve months). Sterowanie finansowe (podobnie, jak operacyjne) jest bez wątpienia przemyślane.

Nie może być inaczej ze względu na specyfikę cash flow operacyjnego. Otóż podstawowy CF w stosunku do osiąganej sprzedaży jest niewielki. To oczywiście pojęcie względne, bo mówimy o kwotach podchodzących obecnie pod 200 milionów złotych. Ale długoterminowo to tylko 1% - 3% kwoty sprzedaży. Dopiero do tego dokładany jest przepływ pochodzący z kapitału obrotowego. Tu zaś mamy ujemny cykl konwersji gotówki, co oznacza, że wraz z ekspansją aktywności gotówka się w firmie generuje, a nie zamraża. Do tego dochodzą jeszcze efekty optymalizacji majątku przejętych podmiotów.

To precyzyjny mechanizm, wymagający spójnego zarządzania, koordynacji i współpracy. Ewentualny brak zgrania mógłby skończyć się dotkliwą kraksą, bo Eurocash jest jak rekin, który aby nie utonąć, musi płynąć i skutecznie pożerać mniejszych. Ta branża tak po prostu działa. Procesy konsolidacyjne są tego naturalną konsekwencją.

W 2010 roku ten mechanizm został zakłócony właśnie poprzez akwizycję Premium Distributors – przyhamowany został dopływ zarówno z podstawowej działalności, jak i z kapitału pracującego. Jednocześnie (jak wspomniałem) wzrosły obciążenia odsetkowe.
Ostatni kwartał pokazuje, że znów jest +100 milionów, ale liczona TTM wydajność gotówkowa sprzedaży wciąż jest słabsza, niż wynikałoby to z tendencji historycznej. Za to optymalizuje się już kapitał pracujący.

Wyceny wskazują na przewartościowanie: www.stockwatch.pl/gpw/eurocash... . Ale jeśli spojrzeć na Eurocash jako całą firmę, jest naprawdę interesująco (co nie oznacza, że tanio). Podstawowy cash rósł właściwie jednostajnie od 2005 w tempie ponad 20% rocznie. Do tego dochodziły nadwyżki „wytrącane” z kapitału pracującego, stabilizujące dodatni przepływ w okolicach 200m zł rocznie. Firma nieustannie inwestuje w swój dalszy wzrost. Pozytywne trendy zostały złamane dopiero w 2011 roku. Biorąc pod uwagę dotychczasowe osiągnięcia Zarządu można chyba zakładać, że firma wróci na ścieżkę wzrostu.
Niestety potraktowanie firmy całościowo nie wystarcza, ponieważ firma regularnie zwiększa ilość akcji. Co oczywiście schładza tempo wzrostu liczone „per share”.

Gdyby wzrost biznesu miał się zatrzymać, na dziś jest rzeczywiście zbyt drogo. Plany rozwojowe zarządu są jednak imponujące - mówi się o podwojeniu obrotów w kilka lat. Ale tej chwili kluczowe jest zutylizowanie akwizycji PD oraz odpowiedź na pytanie, jak będą wyglądać docelowe parametry połączonej i zrestrukturyzowanej organizacji. Na przejęcie wydano masę pieniędzy, które muszą się zwrócić.
Tego na pierwszy rzut oka może nie widać, ale Eurocash przypomina precyzyjny zegarek, który pracuje w określonym rytmie. Każda akwizycja ten rytm zakłóca. Tak jest też i tym razem i zegar zaczął trochę się późnić. Ponieważ akwizycja była duża, nie ma 100-procentowej pewności, że nowy rytm będzie taki sam. Firma musi to dopiero udowodnić twardymi liczbami.


I chyba na to czeka również wycena giełdowa.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 278
Wysłane: 21 grudnia 2011 14:29:36 przy kursie: 28,60 zł
Dziś wielki dzień:
Cytat:
Eurocash nabył od P1 Udziały w Spółkach Dystrybucyjnych

GPWInfoStrefa
A tu taka cisza Think

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 278
Wysłane: 12 marca 2012 20:08:33 przy kursie: 34,79 zł
Omówienie wyników za 4-ty kwartał 2011 dla GK Eurocash.

Jak widać na poniższych wykresach operacyjnie firma wróciła do swojej normy:kliknij, aby powiększyć


Analizując wyniki kwartalne można zachwycać się cyklicznością biznesu – marżą brutto na sprzedaży na poziomie 11,2%; operacyjną: 3,2%; netto: 2,1%. To wszystko przedstawia obraz doskonale powtarzalnego biznesu, dla którego q4 to okres żniw. Tyle, że to już historia.

To, co rzuca się w oczy, to niebagatelna dźwignia. 88% finansowania kapitałem obcym każe zacząć zastanawiać się, gdzie jest granica zadłużenia dla tej firmy. Tak wysoki poziom lewarowania przeraził w każdym razie nasz automat, który ocenił Spółkę na CCC ( www.stockwatch.pl/gpw/eurocash... ).

Pamiętajmy jednak, że w chwili obecnej mamy pewne pomieszanie danych. Z jednej strony wyniki praktycznie nie uwzględniają wkładu przejętego Tradisu (objęcie kontroli nastąpiło 21 grudnia 2011). Z drugiej zaś bilans konsoliduje już zarówno przejętą spółkę, jak i zaciągnięte na poczet tego przejęcia zobowiązania. NB: Nie widzimy jednak jeszcze kosztów tego finansowania!

Nie zmienia to faktu, że ten podstawowy, statyczny obraz biznesu pogorszył się. Zobowiązania krótkoterminowe przekraczały wprawdzie w 2010 aktywa obrotowe, ale „zaledwie” o -47m. Teraz ta różnica to -672m. W aktywach trwałych pojawiła się też znaczna wartość firmy. Eurocash zapłacił czterokrotność wartości przejętych aktywów netto Tradisu, generując ok. 820m goodwillu. Goodwill ten sfinansowany jest kredytem i jego spłata jest teraz dla Spółki bardzo ważnym przedsięwzięciem. Jako że wspomniany kredyt sięgnął 1’070m złotych, to przyjmując WIBOR 3M na poziomie ok. 5%, samej podstawy (bez marży banku) mamy ponad 50m odsetek rocznie (brutto).

Tymczasem przyjmując standardy Eurocash, czyli ok. 2,4% podstawowego cash flow i ok. 5,5mld obrotu Tradisu, można spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki w okolicach +130m złotych. Na obsługę odsetek wystarczy, na spłatę rat może też, ale na wartość dodaną może już zabraknąć.

Eurocash rozpycha się na rynku, a po przejęciu Premium Distributors zakup Tradisu jest ruchem w stylu all-in. Akwizycja sprawiła, że jest mnóstwo do zrobienia. W aspekcie finansowym trzeba zrefinansować krótkoterminowe kredyty, których zrobiło się 830m. W aspekcie operacyjnym trzeba „wyciągnąć” synergię, aby owe kredyty spłacić i jeszcze daś wartość akcjonariuszom. Ale akurat w poszukiwaniu synergii główny właściciel jest dobry. O czym wspominaliśmy w poprzednim omówieniu.


Jak widać przed Eurocashem pracowity rok. Ciekawie będzie obserwować, jak Zarząd sobie z nim poradzi.
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 12 marca 2012 20:09

rafsty
rafsty PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 278
Wysłane: 15 maja 2012 16:45:27 przy kursie: 39,75 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników za 1-szy kwartał 2012 dla GK Eurocash.

Tym razem wyniki obejmują już najnowszy nabytek, czyli Tradis.

To widać przede wszystkim w wielkości sprzedaży. Tymczasem pozostałe parametry organizacji nie uległy znaczącym zmianom. Jeśli się uważniej przyjrzeć poniższym wykresom:


kliknij, aby powiększyć


…można nawet stwierdzić, że uległy one nieznacznemu pogorszeniu. To zapewne efekt braku pełnej integracji Tradisu ze strukturą Eurocashu. Myślę, że to minie. Zważywszy, jak niewielkie obciążenie obserwujemy w zakresie spadku marży brutto oraz operacyjnej, widać, że przejęto biznes podobny do macierzystego, a powiększona struktura jest już dość homogeniczna.

Gorzej wygląda to w zakresie rentowności netto. Przy skoku zysku operacyjnego z 14,6m do 33,9m zysk netto wzrósł jedynie z 8,8m do 10,3m. Przyczyną są oczywiście koszty finansowe. Koszty, których znaczenie sygnalizowaliśmy już w poprzednim omówieniu.

Firma już nad tym pracuje. Niemal podwajając zysk operacyjny, cash flow przed zmianami w kapitale obrotowym podniesiono w podobnej proporcji. Tymczasem sam kapitał obrotowy (zapasy, należności oraz zobowiązania) „dorzucił” kolejne +9,3m. Kosztem dostawców; rozmiar w tej branży naprawdę ma znaczenie. Wystarczyło na podatek dochodowy. Kolejne prawie 11m wpłynęło z optymalizacji majątku trwałego. Choć tu wydatki akurat były spore. Jednak 27,2m już czeka na upłynnienie. A propos wydatków – ponad 27 milionów poszło na aktywa przeznaczone do sprzedaży. Tymczasem trudno to uzgodnić z bilansem. Zakładając, że to raczej inwestycja finansowa, a nie rzeczowa, wydatki w majątek rzeczowy były na porównywalnym poziomie, co rok temu. Wynikałoby z tego, że Tradis pod tym względem nie obciąża dodatkowo Grupy (przynajmniej na razie). Mamy jeszcze cash flow finansowy, a tu znaczne, ujemne przepływy związane z obsługą kapitału obcego, ale również zdecydowane schodzenie z zadłużenia odsetkowego. Grupa ruszyła więc z kopyta ze spłatą obciążeń. Ale na razie to kropla w morzu. Sytuacja jest wciąż napięta – dźwignia obniżyła się zaledwie o punkt procentowy (do 87%), rating tkwi na poziomie potrójnego C.

Zaktualizowane wskaźniki i wyceny znajdują się w serwisie: www.stockwatch.pl/gpw/eurocash...


Opisywany w jednym z poprzednich omówień mechanizm znów został uruchomiony: Eurocash pożera konkurentów i z akwizycji czerpie energię. Szkoda, że ciągły napływ nowych akcji osłabia efekty wzrostu. Mamy ich już ponad 137 milionów.

>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2011-11-29
Wpisów: 2 524
Wysłane: 30 sierpnia 2012 08:24:30 przy kursie: 38,75 zł
Spadki w stylu fado – analiza techniczna Eurocashu w porannym Wykresie dnia.


kliknij, aby powiększyć


Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/spadk...

barbus46
barbus46 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-31
Wpisów: 161
Wysłane: 20 lutego 2013 15:32:57 przy kursie: 50,50 zł
Dzień dobry,
wątek dawno nie dyskutowany, ale może ktoś mnie biedaka oświeci: od ranka, a już regularnie od mniej więcej 12,35 co kilka sekund ktoś przesypuje z prawej na lewą stronę po 10, 20 a czasem nawet 30 akcji (a jest już 15,30). Robione to jest równiusieńko po 50 PLN za akcję. Czy jest w tym jakiś ukryty cel? Bo przecież jak po lewej stoi np 1500 akcji to mogę to wziąć za jednym razem. Taka zabawa, albo co? Sorry za być może głupie pytanie.Think

marrynika
Dołączył: 2010-08-10
Wpisów: 48
Wysłane: 28 lutego 2013 12:49:54 przy kursie: 53,00 zł
dziwne spekulacje jak obniżyć kurs, sprzedaż po 1 akcji po min, a nastepnie jej zakup i tak powtórka.Cel wiadomy, jak najbardziej obniżyć i najtaniej kupić od leszczy.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 1,395 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +80,37% +16 074,75 zł 36 074,75 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d