pixelg
EUCO - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7 8 9

EUCO [EUC]

AKTUALNY KURS: 4,96 zł (-0,80%) 04-06-2020 17:00
ccgroup
ccgroup PREMIUM
Dołączył: 2010-09-03
Wpisów: 36
Wysłane: 11 marca 2013 14:38:16 przy kursie: 13,80 zł
Na wynik netto pozytywny wpływ miała tarcza podatkowa. Bez tarczy wynik netto wynosi 8 mln. EuCO bardzo dużo zainwestowało w ubiegłym roku w rozwój Kancelarii, która dochodzi w sądzie odszkodowań.N Na koniec 2012 roku portfel spraw obsługiwanych przez Kancelarię wartościowo wynosił ponad 170 mln zł, na koniec 2011 roku było 57 mln zł, czyli portfel wzrósł o 194%. Taki wzrost biznesu wymagał inwestycji i pojawiły się większe koszty. Stąd operacyjnie jest wynik prawie taki sam rok do roku. Postawienie na rozwój Kancelarii daje wyższe wyceny odszkodowań i wyższe marże, więc perspektywicznie to się bardzo opłaca. Daje też EuCO przewagę nad konkurencją, ponieważ nie ma w Polsce drugiej takiej firmy, która na masową skalę dochodzi odszkodowań osobowych w sądach. Małe firmy zajmujące się odszkodowaniami w większości ograniczają się do polubownego uzyskania odszkodowania od towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak coraz częściej to już nie działa i trzeba iść do sądu. A to już wymaga większej sprawności operacyjnej i organizacyjnej.

beataD
Dołączył: 2012-06-13
Wpisów: 56
Wysłane: 12 marca 2013 10:57:11 przy kursie: 13,99 zł
Zgadzam się z opinia jak wyżej. Widać pierwsze efekty sensownego inwestowania i przyzwoitej polityki zarządu....

Kurkuma
Dołączył: 2011-04-29
Wpisów: 139
Wysłane: 12 marca 2013 11:46:03 przy kursie: 13,99 zł
czy tylko ja mam wrazenie ze osoby ze spolki tutaj promuja dobry pr? ccgroup ok, za im placa ale pozostali?:)


beataD
Dołączył: 2012-06-13
Wpisów: 56
Wysłane: 12 marca 2013 13:44:57 przy kursie: 13,99 zł
Ja niby jestem tą osoba ze spółki??wave
Niepowiem , masz wyobraźnie

Szczepan Łangowski
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 13 marca 2013 01:00:10 przy kursie: 13,99 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK EuCO za 2012

Szczerze powiem zdecydowanie więcej spodziewałem się po GK EuCO w czwartym kwartale 2012. Grupa co prawda rośnie pod względem przychodów, ale nie ma to przełożenia na wyniki na poziomie operacyjnym…

W przychodach nie widać żadnego problemu. EuCo pod tym względem rośnie dynamicznie. W porównaniu do 2011 biznes wzrósł o 31%, sam czwarty kwartał to dynamika na poziomie 52% r/r. Solidnie rozwija się działalność kancelarii EuCo, która odpowiada za sądowe dochodzenie odszkodowań. Rośnie zarówno liczba prowadzonych spraw z 2120 na 5100 szt. oraz wartość portfela z 58 MPLN na 170 MPLN na koniec 2012.


kliknij, aby powiększyć


Niestety tak jak już wcześniej wspominałem poprawa w obszarze przychodów nie ma przełożenia na rentowność core businessu. W zeszłym roku w porównaniu do 2011 zysk na poziomie operacyjnym spadł o 5%. Poniżej wykres obrazujący rentowność EBITDA potwierdzający systematyczny spadek zyskowności działalności podstawowej. Spadają marże na obsługiwanych sprawach. W strukturze kosztów rodzajowych znacznie wzrósł udział kosztów usług obcych, gdzie księgowane są wszystkie wydatki związane z obsługą spraw. Tutaj EuCo prezentuje koszty procesowe które pokrywane są za klienta a po zakończeniu sprawy rozliczane uwzględniając prowizję i odsetki. Warto jeszcze zwrócić na rozbicie geograficzne i segmentowe działalności. Tutaj okazuje, iż najbardziej rentowny jest polski rynek 25%, na Węgrzech EuCo operuje na rentowności 23%, a w Czechach na 21%. Analiza zyskowności poszczególnych segmentów zaprzecza wcześniejszym komentarzom zarządu - bardziej rentowne są sprawy realizowane w trybie przedsądowym (prawie 26%), tryb sądowy to rentowność na poziomie 21%.


kliknij, aby powiększyć


Pozostała działalność operacyjna nie ma dużego wpływu na finalny wynik. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na pozostałe koszty operacyjne , gdzie wykazywana jest spora kwota darowizn 622 TPLN. Na forum było pytanie gdzie EuCo będzie księgować koszty związane z wylicytowaniem serduszka WOŚP - właśnie pod tą pozycją.

Cały czas przypominam, iż wynik netto zawyżony jest przez jednorazowe rozpoznanie aktywa z tytułu odroczonego podatku dochodowego. Dało to dodatkowo 3,3 MPLN zysku netto, operacja ta nie miała żadnego wpływu na rachunek przepływów pieniężnych. Po jej wyłączeniu zysk netto jest porównywalny do wyniku z 2011.

W bilansie brak istotnych zmian w porównaniu do ostatniej analizy. Wzrost zadłużenia wynika z zwiększonego zapotrzebowania na kapitał obrotowy w związku z obsługą coraz większej ilości spraw. Tutaj oczywiście wszystko pozostaje pod kontrolą, gdyż poziom posiadanej gotówki znacznie przewyższa zadłużenie z tytułu kredytów. Na plus można zaliczyć spółce poprawę w obszarze przepływów pieniężnych. W zeszłym roku GK EuCo wygenerowała nadwyżkę na działalności operacyjnej w wysokości prawie 5 MPLN. Wydatki na działalność inwestycyjną pozostają znikome, wypływy spowodowane są udzielanymi pożyczkami spółkom powiązanym, które nie są objęte konsolidacją. Przepływy na działalności finansowej potwierdzają, iż EuCo w zeszłym roku w większym stopniu korzystała z kapitału odsetkowego. Saldo kredytów wzrosło o 2,2 MPLN, to oczywiście musiało przełożyć się na wyższe odsetki z tytuł obsługi zadłużenia.

Podsumowując, rok 2012 był okresem dynamicznego wzrostu obrotów niestety bez pozytywnego wpływu na rentowność core businessu. Niższa zyskowność nie pozostała bez wpływu na rating Altmana, który spadł z topowego AAA na AA+. Pomimo pewnych zastrzeżeń co do rentowności ciągle podoba mi się pomysł na biznes spółki. Wydaje się być to przyszłościowy rynek, szczególnie biorąc pod uwagę coraz większą świadomość rodaków w zakresie możliwości uzyskiwania odszkodowań. W mojej ocenie głównym zadaniem dla spółki na bieżący rok to poprawa efektywności działania całej organizacji, szczególnie iż zaczyna ona się mocno rozrastać również poza granicami RP. Poniżej link do wycen, tutaj mamy ciągle potencjał do wzrostu. Bazuje on na metodach dochodowych i mnożnikowych. Wyceny majątkowe w tego typu rodzaju biznesu nie oddają realnej wartości spółki.

www.stockwatch.pl/gpw/euco,wyk...
www.attrader.pl/pl/akcje/EUCO/...


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Edytowany: 13 marca 2013 01:00

Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 13 marca 2013 13:33:57 przy kursie: 13,66 zł
Przeprowadziliśmy wywiad z wiceprezesem spółki:
Cytat:

Spółka zarobiła w 2012 roku 11,15 mln zł, czyli o 45 proc. więcej w ujęciu rok do roku. Z czego wynika tak znacząca dynamika?

Determinantami wzrostu wyniku była nasza kancelaria prawna, której zysk zwiększył się z 1,1 mln zł na koniec 2011 roku do 2,2 mln na koniec 2012 r. Ponadto zaczęliśmy konsolidować naszą spółkę na Węgrzech co przyczyniło się do dodania kolejnych pół miliona złotych do skonsolidowanego zysku netto. Oczywiście poprawa wyniku netto była również możliwa dzięki zastosowaniu tarczy podatkowej. O 5 procent zmniejszył się nasz zysk operacyjny rok do roku. Jest to kontrolowane zjawisko i wynika ze wzrostu skali biznesu. Sprawia to, iż musimy inwestować i rozbudowywać naszą strukturę co przekłada się na wyższe koszty operacyjne.

Dochodzenie odszkodowań na drodze przedsądowej będzie mniej ważyło w biznesie EuCO, bo skuteczność i efektywność jest większa w przypadku skierowania sprawy o odszkodowanie do ostatecznego jej rozstrzygnięcia przez sąd.


Całość: euco.stockwatch.pl/aktualnosci...

ccgroup
ccgroup PREMIUM
Dołączył: 2010-09-03
Wpisów: 36
Wysłane: 23 kwietnia 2013 15:25:14 przy kursie: 14,25 zł
Zarząd Europejskiego Centrum Odszkodowań (EuCO) będzie rekomendował wypłatę 0,80 zł dywidendy na akcję z zysku za 2012 r. - podała spółka w komunikacie.

Na dywidendę trafi łącznie 4,48 mln zł.

Proponowany dzień dywidendy ustalono na 24 września, a dzień wypłaty dywidendy na 15 października.

Szczepan Łangowski
Dołączył: 2010-08-01
Wpisów: 446
Wysłane: 18 maja 2013 16:13:58 przy kursie: 13,60 zł
Omówienie sprawozdania finansowego GK EuCo za Q1 2013

Kolejne sprawozdanie i te same problemy GK EuCo. Dynamicznie rosną obroty, jednakże bez widocznej poprawy w obszarze rentowności. Sprzedaż na początku 2013 w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego wzrosła o 42%. Grupa w dalszym ciągu prowadzi geograficzną dywersyfikację działalności. Otwarty w zeszłym roku oddział w Rumunii, rozpoczął na przełomie roku działalność operacyjną, jednakże wyniki przez niego generowane są na tyle znikome, że grupa nie uwzględniła ich w sprawozdaniu skonsolidowanym.

Spora dynamika przychodów nie ma bezpośredniego przełożenia na rentowność, zysk operacyjny urósł o 17%, a zysk brutto raptem o 6,3%. Pomimo utrzymania dyscypliny kosztowej, co potwierdzają stabilne koszty zarządu i sprzedaży, GK EuCo nie może wyraźnie poprawić zyskowności core businessu. Systematycznie spada marża na świadczonych usługach, co zarząd tłumaczy rozwojem sieci sprzedaży oraz wejściem na nowe rynki. Warto jeszcze wytłumaczyć z czego wynika znaczne różnice między zyskiem operacyjnym a zyskiem brutto. Tutaj w zeszłym roku GK EuCo wykazała dodatkowych 200 TPLN przychodów finansowych, który poprawiły finalny wynik.

Systematycznie rosnąca skala działalności pociąga za sobą również zwiększone zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Widać to wyraźnie w rachunku przepływów pieniężnych. Nadwyżka gotówki wygenerowanej na działalności operacyjnej jest zdecydowanie niższa niż EBITDA. Środki pieniężne grzęzną w kapitale obrotowym, głównie w należnościach.


kliknij, aby powiększyć


Żeby tylko nie narzekać trzeba oddać GK EuCo, iż jest to ciągle zdrowy podmiot. Zadłużenie odsetkowe utrzymuje się na niskim poziomie, widać to w rachunku ryzków i strat oraz cash flow, tutaj wypływy na działalności finansowej pozostają ciągle a znikomym poziomie. Grupa systematycznie buduje również wartość wewnętrzną. WK/akcje rośnie systematycznie właściwie od momentu debiutu na GPW. Solidne podstawy pozwalają GK EuCo na wypłatę premii dla akcjonariuszy. Planowana dywidenda 0,8 PLN/akcje, to prawie 6% bonus dla posiadaczy akcji.


kliknij, aby powiększyć


Podsumowując, w mojej ocenie wyniki zaprezentowane w pierwszym kwartale poniżej oczekiwać rynkowych. Widać to wyraźnie po kursie, który po dynamicznych wzrostach z przełom roku nie może przebić bariery 14 PLN. Bazując na automatycznych wycenach, do których link załączam poniżej, kurs posiada jeszcze potencjał do wzrostu opierający się głównie na metodach mnożnikowych. W mojej ocenie jednak bez przełomu w obszarze rentowności trudno oczekiwać dalszych dynamicznych wzrostów kursu akcji.

www.stockwatch.pl/gpw/euco,wyk...


>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

Pubish
Pubish PREMIUM
Dołączył: 2008-08-25
Wpisów: 26
Wysłane: 21 maja 2013 18:52:39 przy kursie: 13,67 zł
Witam,

obawiam się, że marża w tym biznesie już raczej nie wzrośnie. O ile jeszcze do niedawna prowizje za uzyskanie odszkodowania sięgały często 30% (co na marginesie, bywało sporym nadużyciem wobec klientów, biorąc pod uwagę nakład pracy), to obecnie, na skutek zabójczej konkurencji, najbardziej poważne szkody (generujące potencjalnie najwyższe odszkodowania) są obsługiwane często za prowizję rzędu 10-15%. W przypadku poważnych wypadków, walka o klienta odbywa się już bowiem często na SOR lub w kostnicy (i nie jest to przesada). Zwykle wygrywa obecnie zatem ten, kto jest w stanie obniżyć maksymalnie swoją prowizję.
Metodą na poprawę przychodów w ujęciu ilościowym jest na pewno kierowanie spraw na drogę sądową (czym EuCO mocno się chwali), ale to z kolei przedłuża proces uzyskania świadczeń (i prowizji) do nawet kilku lat od dnia zgłoszenia szkody.
Poniższe linki ciekawie ilustrują sposób działania tego biznesu:
www.bankier.pl/wiadomosc/Im-ba...
www.bankier.pl/wiadomosc/Jeste...

Pozdrawiam

ccgroup
ccgroup PREMIUM
Dołączył: 2010-09-03
Wpisów: 36
Wysłane: 4 czerwca 2013 14:25:49 przy kursie: 13,85 zł
Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. na konferencji WallStreet 2013

Zapraszamy inwestorów indywidualnych na prezentację spółki Europejskie Centrum Odszkodowań /EuCO/ na konferencji WallStreet 2013.

Spotkanie ze spółką EuCO jest w dniu 8 czerwca 2013 roku /sobota/ o godzinie 10.00.

Prezentację poprowadzi Krzysztof Lewandowski – założyciel, akcjonariusz i Prezes Zarządu spółki Europejskie Centrum Odszkodowań.Kamil Gemra
Dołączył: 2009-12-09
Wpisów: 3 001
Wysłane: 7 czerwca 2013 11:06:40 przy kursie: 14,15 zł
Przeprowadziliśmy wywiad z viceprezesem:

Cytat:
StockWatch.pl: Za nami już dwa miesiące drugiego kwartału. Jaki to jest okres dla spółki?

Adam Wszołek: Jak zawsze bardzo pracowity. Skala naszego biznesu ciągle rośnie, więc mamy co robić. Z nowych informacji warto wspomnieć, że w kwietniu nastąpił roll-out dwóch projektów, nad którymi pracowaliśmy przez ostatni rok i które z fazy projektowej przeszły do fazy wdrożenia Pierwszy z nich to możliwość wnoszenia za naszym pośrednictwem roszczeń z tytułu szkód rzeczowych. Chodzi naprawy samochodów na tzw. kosztorys. Przez rok testowaliśmy ten produkt i stwierdziliśmy, że nadszedł czas, aby go wprowadzić na większą skalę. Drugi projekt, jaki został zrealizowany, to produkt EuCO Premium. Jest to rodzinny pakiet pomocy prawnej w dziedzinie odszkodowań i ubezpieczeń. W fazie projektu produkt ten nabyło kilkanaście tysięcy osób. Do końca roku chcemy taką ochroną objąć kolejne kilkanaście tysięcy osób. Traktujemy ten produkt bardziej wizerunkowo niż merkantylnie.

W drugim kwartale wdrożyliśmy też działania zmierzające do zmiany naszego wizerunku, które rozpoczęły się zmianą barw i strony www a także wprowadzeniem nowego, alternatywnego dla dotychczasowego loga, zawierającego rozwinięcie skrótu EuCO. Z czasem zamierzamy realizować kolejne posunięcia w tym zakresie.


Całość: euco.stockwatch.pl/aktualnosci...

kosimski
Dołączył: 2012-12-09
Wpisów: 19
Wysłane: 11 czerwca 2013 04:47:21 przy kursie: 14,28 zł
Pubish napisał(a):
jeszcze do niedawna prowizje za uzyskanie odszkodowania sięgały często 30% (co na marginesie, bywało sporym nadużyciem wobec klientów, biorąc pod uwagę nakład pracy)


Co zresztą (zupełnie nie wiem dlaczego) Towarzystwa Ubezpieczeniowe uwielbiają podkreślać. Tylko że istnienie bytów takich jak EUCO to skutek krystalicznej uczciwości TU.

jankov
Dołączył: 2013-06-20
Wpisów: 8
Wysłane: 20 czerwca 2013 20:10:57 przy kursie: 13,99 zł
Po lekturze (pobieżnej) ostatniego wywiadu SW z Vce EUC stwierdziłem, że przed Spółką widzę ciekawe perspektywy. Szczególnie zainteresował mnie ten wątek zagraniczy, a w zasadzie wzmianka o tym, że pozytywnie zaskoczył Vce rynek rumuński. Spoglądając na dzisiejszy kurs chyba można zaryzykować stwierdzenie, że echa zapowiedzi Fed odbiły się i na EUC...

kosimski
Dołączył: 2012-12-09
Wpisów: 19
Wysłane: 20 czerwca 2013 21:32:30 przy kursie: 13,99 zł
Bankier.pl zastrzelił mnie nagłówkiem pt. "Bernanke poturbował złotego" ;) Chociaż sporo w tym racji. Co do EUCO: Rumunia to przecież spory rynek.

jankov
Dołączył: 2013-06-20
Wpisów: 8
Wysłane: 20 czerwca 2013 22:23:11 przy kursie: 13,99 zł
Może i spory, ale czy będzie popyt na takie usługi? W Polsce jest już większa świadomość społeczeństwa, w związku z czym sporo osób zdaje sobie sprawę, że może dochodzić swoich praw także na takiej drodze.

kosimski
Dołączył: 2012-12-09
Wpisów: 19
Wysłane: 30 czerwca 2013 19:16:32 przy kursie: 13,50 zł
Myślę, że zapotrzebowanie jak najbardziej będzie spore. Jeżeli dodatkowo wzmocnią za granicą sieć agentów i będą intensywnie promować firmę, to może się to okazać strzałem w dziesiątkę.

jankov
Dołączył: 2013-06-20
Wpisów: 8
Wysłane: 30 lipca 2013 19:28:20 przy kursie: 12,97 zł
Czy wiadomo już coś na temat nowego raportu?

Kurkuma
Dołączył: 2011-04-29
Wpisów: 139
Wysłane: 31 lipca 2013 08:52:54 przy kursie: 12,97 zł
tak, bedzie 17 sierpnia

ccgroup
ccgroup PREMIUM
Dołączył: 2010-09-03
Wpisów: 36
Wysłane: 31 lipca 2013 11:01:47 przy kursie: 13,45 zł
Raport EuCo z pierwsze półrocze 2013 będzie publikowany 19 sierpnia.

jankov
Dołączył: 2013-06-20
Wpisów: 8
Wysłane: 31 lipca 2013 16:48:53 przy kursie: 13,45 zł
No to trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość póki co, dzięki za info.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,594 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +104,16% +20 832,60 zł 40 832,60 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d