pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 410,70 zł (+0,00%) 14-08-2020 17:02
lesgs
lesgs PREMIUM
0
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 793
Wysłane: 26 czerwca 2020 12:03:57 przy kursie: 395,30 zł
Wątek CDR na tym forum to dwa podstawowe wątki i jakby rozdwojenie jaźni. Jednym z nich są gry, a drugim inwestowanie.

Kiedy komentuję grę lub działania „prospołeczne” kierownictwa CDR albo komentuję grę, mam jednak na uwadze przede wszystkim inwestycje. Po to tu jestem!

Co do samej gry: Jest to brutalny i prymitywny świat, w którym rządzą tylko niskie instynkty. W trailerze dostępnym na YouTube w niecałe 40 minut wystrzelano więcej amunicji niż kompania wojska i zabito kilkadziesiąt osób. W tak stworzonym świecie zabicie człowieka wyraźnie nie jest przestępstwem. Dominuje język ogólnie uznawany za rynsztokowy, dialogi są niezwykle prymitywne. Co więcej, pomimo tego, że większość przekleństw ma konotacje seksualne, dialogi są aseksualne co jeszcze mocniej podkreśla sztuczność akcji. Przekleństwa są jakby znakiem przestankowym. Nie wykorzystano olbrzymiego bogactwa i kolorytu języka angielskiego w tym zakresie. Jak już ma być rynsztok, to chociaż niech będzie zrobiony porządnie. Poza tym, pokazany świat stanowi obraz tego, jak w latach 80-90-tych wyobrażano sobie przyszłość za 50-70 lat (o tym wcześniej pisał już jakiś krytyk). Tą kwestie przed laty poruszał St. Lem w swojej Fantastyce i Futurologii. Według niego większość tego, co my tworzymy rzekomo jako przyszłość jest zwyczajnie przedłużeniem naszej teraźniejszości. Napisał to na wiele lat przed tym, jak ktoś wymyślił, że za 10 tys. lat będą walczyć ze sobą na miecze.

Zapomniano też posprzątać.

To są fakty, i trudno im zaprzeczyć i nie ma się tu o co spierać.

Jednakże, CDR to przede wszystkim inwestycja. O dziwo, uważam, że gra odniesie spory sukces, bo przedstawiony w niej świat i akcja będą miały wielu zwolenników o takich samym lub podobnym sposobie myślenia i życia. Może to i smutne, ale taką mamy rzeczywistość. Jest cała grupa inwestorów, którzy nie inwestują w spółki, których działalność jest sprzeczna z światopoglądem inwestora (np. w kasyna, spółki sprzedające alkohol, itp.) . Nie podzielam tego nastawienia, bo uważam, że ludzie nie są jednakowi i nie wszystkim musi odpowiadać jeden i ten sam światopogląd. Inwestycja jest inwestycją i tyle.

Dlatego, pomimo negatywnej oceny gry, życzę im wszelkiego sukcesu, bo będzie to wpierać moje działania inwestycyjne.

Czy będzie sukces? Raczej tak, ale nie jest to produkcja na miarę Wiedźmina – zwyczajnie CP77 brakuje uroku. Nie oczarowuje gracza unikalnym, wciągającym światem.

Jest to produkcja utrzymana w głównym trendzie gier komputerowych, dlatego zabłyśnie i dość szybko może wtopić się w setki podobnych produkcji. Będzie tez miała swoich zaciętych fanów. Sprzeda się na pewno w ponad 20 Mln egzemplarzy. Jej koszty powinny zwrócić się dość szybko.

Na giełdzie trwają wielkie emocje, kurs CDR sięga poziomów nie często ocenianych jako docelowe jeszcze kilka lat temu. Kapitalizacja jest niebotyczna. Jutro kurs może być na jeszcze wyższych poziomach i 600 zł staje się powoli kolejnym celem marzeń. Ale, dla porównania – notowania CDR wzrosły dwukrotnie, a Playway, Ten Square Games, czy Creepy Jar po 5-9 krotnie. To może coś oznaczać.

Na obecnych poziomach konieczna jest ostrożność i można myśleć o grze w obie strony. Mam spore obawy, że dla wielu sen skończy się z chwilą premiery i rozdmuchany balon pęknie. Załóżmy też (to tylko przybliżenie), że zyski brutto ze sprzedaży CP77 w długim okresie czasu osiągną 1 Mld USD (4 Mld PLN). Przy obecnym poziomie cen i 100 Mln akcji może to oznaczać zyski ok. 40 zł na akcję w okresie ok. 3 lat bez odliczenia kosztów produkcji i utrzymania firmy. Dlatego nie należy uważać spółki za dywidendową, co oznacza, że czeka w przyszłości tylko radość z posiadania jej akcji – albo, bez przenośni – huśtawka nastrojów spekulacyjnych przy grze na długo i krótko na tych walorach.

CDR, tak jak wiele spółek z branży gier, a także takie walory jak Amazon, Apple, Alphabet powoli zostają ofiarami własnego sukcesu i z dostojnych walorów inwestycyjnych stają się codziennością handlu spekulacyjnego na giełdach. Poziomy ich cen na giełdzie świadczą także o deprecjacji pieniądza. Poziom abstrakcyjności z tym związany jest tak wielki, że – w mojej opinii – jest większym zagrożeniem dla gospodarki niż nawet kilka epidemii wirusowych.

tgolik
0
Dołączył: 2009-06-08
Wpisów: 72
Wysłane: 26 czerwca 2020 17:48:57 przy kursie: 395,30 zł
Widzę, że kolega lesgs nie jest graczem i nie rozumie jak dużą realną wartość przedstawiają gry. Ja wydaję na gry , sprzęt z nimi związany i gadżety (koszulki, poradniki) kilkaset zł miesięcznie - jest to znacznie więcej niż wydaję np na ubrania czy buty. Dodatkowo zamknięcie kin uwolniło mi drugie tyle wolnych środków. Dla mnie i dla setek milionów ludzi na świecie gry to jest dobro podstawowe i pierwszej potrzeby.
Jeśli zaś chodzi o bulwersujący kolegę język gry.... hmm, po doświadczeniach z Wiedźminem jestem przekonany, że w CP2077 otrzymamy kawał najwyższych lotów sztuki fabularnej porównywalnej tylko z dziełami najlepszych twórców książek i filmów.
Inwestuję w CDR, bo znam i rozumiem produkty, które oferują.

lesgs
lesgs PREMIUM
0
Dołączył: 2012-07-19
Wpisów: 793
Wysłane: 26 czerwca 2020 20:13:17 przy kursie: 395,30 zł
Zaznaczyłem to na samym początku mojego postu. Jestem inwestorem. Ja żywię się graczami.

Można być jednocześnie i graczem i inwestorem, ale zalecam oddzielnie tych dwóch tożsamości od siebie. Wtedy emocje nie będą przeszkadzać w podejmowaniu decyzji. Zbyt łatwo jest się "zakochać" w jakiejś grze, co wcale nie oznacza, że jej producent jest pożądaną inwestycję. Recenzje mogą być piękne i wspaniałe, scenariusz wyjątkowy, ale jak gracze tego nie kupią to będzie przysłowiowa piękna klęska.

Segway właśnie poinformowało o zakończeniu produkcji swojego sztandarowego produktu. Miały być sprzedawane miliony sztuk, a wyszła klapa. Segway był ostatnio stosowane tylko przez ochroniarzy na dużych (wyasfaltowanych) powierzchniach. To właśnie taka piękna klęska, bo sam produkt wcale nie jest taki zły.


Wortololo
0
Dołączył: 2020-05-15
Wpisów: 1
Wysłane: 26 czerwca 2020 21:05:04 przy kursie: 395,30 zł
Nie jestem doświadczonym inwestorem i nie będę się ośmieszał próbami jakiejkolwiek analizy CDPR jako firmy. Jestem jednak programistą, który sporo życia zmarnował na różne gry i pod tym kątem chciałbym dorzucić swoje 2 grosze do tematu.

Generalnie po wczorajszej prezentacji jestem negatywnie nastawiony do CP2077.

Brakowało mi dłuższego gameplay'u, który pokazałby jak wygląda naprawdę gra. Po krótkich urywkach ciężko jest wyczuć czym CP jest naprawdę. RPGiem z pierwszej osoby, czy FPS z elementami RPG? Trudno jest oceniać mając tak niewiele do analizy ale to co widziałem wyglądało źle.

- Jazda wygląda sztucznie, jakby prowadzić zabawkowe auto. Gorzej niż GTA5. CDPR nie ma doświadczenia z fizyką jazdy. Narazie jest słabo.

- W klipie z jazdą po mieście było bardzo mało aut i ludzi. W ogóle nie było czuć że znajdujemy się w potężnej metropolii.

- Strzelanie mnie nie przekonało. Nie czuć broni. Klip z walki między kontenerami i ukrywaniem się 2 metry od przeciwnika wyglądał wręcz komicznie. Broń ręczna ucięła łeb, który spadł na ziemię i zaczął się kręcić jak główka plastikowej lalki. Bardzo źle to wyglądało.

- Na cutscenkach widać bugi z fizyki. Postacie zachowują się nienaturalnie. Dialogi słabe.

- Cała ta wstawka z "przewijaniem" czyichś wspomnień prawie mnie uśpiła.

- Grafika ogólnie nie powala na kolana. W klipie z jazdą poza miastem widać tragiczne wczytywanie się elementów w oddali, dosłownie 10 metrów od samochodu wszystko nagle się pojawia. Brak też innych pojazdów/ osób na poboczu.

- Brak dłuższego gameplay i ostro pocięte klipy podpowiadają, że ciężko jest im skomponować nawet kilka minut gry, które nadawałoby się do pokazania. Podejrzewam że obecna wersja gry jest tak zabugowana, że nie da się przejść całego zadania bez jakiegoś kompromitującego błędu.

- Zarys historii nie porywa. Ot, ktoś pakuje się w niebezpieczne zadanie zdobycia "magicznego" przedmiotu.

Denerwuje mnie też postawa CDPR. Mówili, że termin wrześniowy jest niezagrożony by dosłownie parę dni później ogłosić przesunięcie premiery. Obecny stan gry wcale nie wskazuje na to, że jest w pełni gotowa i trzeba tylko wygładzić bugi. Podejrzewam że pod koniec wakacji przesuną premierę na 1Q 2021 bez podania konkretnej daty. Obym się mylił. Dawno nie grałem w coś dobrego i świeżego. Uwielbiam klimat CP ale to co do tej pory zobaczyłem jest mocno rozczarowujące.

Scarry
25
Dołączył: 2011-02-28
Wpisów: 4 598
Wysłane: 27 czerwca 2020 08:34:56 przy kursie: 395,30 zł
lesgs napisał(a):
CDR, tak jak wiele spółek z branży gier, a także takie walory jak Amazon, Apple, Alphabet powoli zostają ofiarami własnego sukcesu i z dostojnych walorów inwestycyjnych stają się codziennością handlu spekulacyjnego na giełdach. Poziomy ich cen na giełdzie świadczą także o deprecjacji pieniądza. Poziom abstrakcyjności z tym związany jest tak wielki, że – w mojej opinii – jest większym zagrożeniem dla gospodarki niż nawet kilka epidemii wirusowych.


nie wiem dlaczego przedstawiasz firmy jak Apple czy Alphabet(Google) jako jakies potworki spekulacyjne - obydwie firmy maja bardzo zdrowe modele biznesu, wciąż się rozwijają (Apple dokonuje właśnie rewolucji z procesorami) a parametry ceny do zysku są kurcze całkiem rozsądne (czego nie można powiedzieć o Amazonie). Nie ma tu żadnej abstrakcyjności i wg mnie niepotrzebnie łączysz tu problemy świata finansów, wyceny gigantów z Nasdaq, z oczekiwaniami wobec CDR.

Jeśli firma nie poradzi sobie z ogromną ilością drobnych irytujących problemów w tym roku, straci okazje do premiery na święta, to nawet nie chce sobie wyobrażać jakie to mogą być konsekwencje dla całego rynku gamingu w Polsce

Btw - ja już nie jestem graczem, ale i tak kupuje i chwile ogrywam wszystkie gry firm, jakie mnie interesują na giełdzie, żeby mieć orientacje w jakości produktów. Tutaj własna ocena jest wg mnie niezastąpiona (tylko po to kupiłem sobie np zestaw VR od Sony, żeby ocenić czy powinienem zmienić nastawienie do tej technologii)
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
aktualny portfel szacunkowo: 80% CRJ, 5% THD, 5% OVI
Edytowany: 27 czerwca 2020 08:38

Pubish
Pubish PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2008-08-25
Wpisów: 27
Wysłane: 27 czerwca 2020 11:50:08 przy kursie: 395,30 zł
Czy można prosić o aktualizację analizy technicznej? Czy dobrze widzę, że przez czerwiec zostało narysowane coś w stylu podwójnego szczytu?

Rejerf
Rejerf PREMIUM
0
Dołączył: 2018-05-12
Wpisów: 19
Wysłane: 27 czerwca 2020 16:55:51 przy kursie: 395,30 zł
No to jeszcze w kwestii jakości produktu -> www.youtube.com/watch?v=HKDekw...

Widać upgrade części wizualnej pomiędzy okresami (wersja PC). Najprawdopodobniej wersja konsolowa (current gen) będzie obcięta względem tego co widzimy dzisiaj, możliwe też, że na next genach ta oprawa graficzna będzie wyglądać tak jak na materiałach w tym roku. W komentarzach ludzie śmieją się z Ubisoftu, który notorycznie robi na odwrót.

Osobiście podoba mi się to bardziej teraz, chociaż dostrzegam elementy wyglądające nieco gorzej (włosy u niektórych postaci). Liczę, że poprawią te defekty i m.in. dlatego znowu przełożony termin premiery.

Wortololo napisał, że grafika nie powala i wskazał faktyczne niedoskonałości. Mnie też nie rzuciła na kolana, ale daję kredyt zaufania i wstrzymam się z oceną tego elementu, gdyż streaming cechuje się dużą kompresją i detale wypadają, co potem wychodzi jak dostanie się produkt we własne ręce i widać różnicę. To też nie jest ostateczna wersja i kwestię renderowania 10m w przód też można ogarnąć do wypuszczenia.
Edytowany: 27 czerwca 2020 17:01

krewa
krewa PREMIUM
51
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 6 735
Wysłane: 27 czerwca 2020 17:20:21 przy kursie: 395,30 zł
CD PROJEKT - analiza techniczna na życzenie [aktualizacja]


23 kwietnia zwracałem uwagę na poziomy cenowe kryjące w sobie potencjał punktów zwrotnych. Jednym z nich był właśnie poziom 417 zł. Pierwsze odejście spod wskazanego poziomu miało miejsce pod koniec maja, kolejne na ostatniej sesji. Obecny układ świec nie spełnia kryteriów klasycznej formacji podwójnego szczytu, ale nie bagatelizowałbym tego układu - o pełnym ukształtowaniu formacji można będzie jednak mówić dopiero po przełamaniu poziomu 370,80 zł. Zasięg spadków mierzony wysokością formacji wyczerpuje się na poziomie 330 zł i ewentualna realizacja tego scenariusza nie wyrządziłaby na wykresie żadnej istotnej szkody. Ba, nawet spadek do poziomu 286 zł mieściłby się w ramach dopuszczalnej korekty.

Faktem jest, że trend wzrostowy wytracił swój impet i na chwilę obecną nie widać przesłanek do jego rychłej kontynuacji, a więc scenariusz konsolidacji lub nawet głębszej korekty ma spore szanse realizacji.


kliknij, aby powiększyć


Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

Analityk Fundamentalny
12
Dołączył: 2011-12-27
Wpisów: 439
Wysłane: 30 czerwca 2020 11:38:06 przy kursie: 394,90 zł
Do trzech razy Cybersztuka - omówienie sprawozdania finansowego CD Projektu za I kw. 2020 r.

W połowie stycznia zarząd spółki ogłosił przesunięcie terminu premiery Cyberpunk 2077 z kwietnia na wrzesień 2020 roku. Podobna sytuacja wydarzyła się w czerwcu i obecnie najnowszy termin spodziewanej premiery to 19 listopada 2020 roku. Podobnie jak kwartał wcześniej CD Projekt, prezentując wyniki (tym razem za pierwszy kwartał 2020 r.), po raz kolejny pobił konsensus analityków zarówno na poziomie sprzedaży (+21,4 proc.), jak i zyskowności operacyjnej oraz netto (ok. 30 proc.). Osoby wieszczące, często od kilku lat, że CD Projekt to balon, zapewne zwrócą uwagę na fakt, że zyski w analizowanym kwartale, jakkolwiek spektakularne, były jednak niższe (w zależności od poziomu zyskowności od -5 proc. do -15 proc.) od tych osiągniętych w ostatnim kwartale 2019 roku. To oczywiście prawda, podobnie jak i fakt, że w branży gamingowej zwracać również należy uwagę na pewną sezonowość (silne drugi i czwarty kwartał co związane jest przede wszystkim z wyprzedażami na Steam.
Uwaga! Pełna treść wpisu zarezerwowana jest dla osób posiadających abonament i stanie się ogólnodostępna dnia 30-06-2021 11:38:6.

Zamiast czekać, zamów abonament, a uzyskasz natychmiastowy dostęp do wszystkich treści i narzędzi serwisu.

(Liczba znaków: 20839)


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Analityk fundamentalny z zawodu, ale przede wszystkim z pasji. Miłośnik GPW - #giełdamojapasja.
Edytowany: 30 czerwca 2020 13:02

bankowiec_wawa
0
Dołączył: 2009-02-11
Wpisów: 11
Wysłane: 9 lipca 2020 23:32:10 przy kursie: 385,90 zł
najbardziej spekulacyjna spółka na gpw a tu nie ma komentarzy ... ciekawe.

Podzielę się swoimi wrażeniami z filmików jakie pojawiły się tydzień temu o cyberpunku.
Ogólne wrażenie : mieszane.
Na plus :
- grafika , detal piękny,
- skomplikowanie gry bardzo zaawansowane, kreowanie własnej postaci na nieskończenie wiele sposobów, może nawet za bardzo, (Odczytywanie wspomnień innych postaci , na których widać nagrania kamer przemysłowych , na których ktoś coś przegapił, to może nawet aż za dużo. Kto ma tyle czasu w dzisiejszym świecie?).
Na minus :
-jakość tekstów na poziomie produkcji kina przemocy klasy C, wygląda jak produkt dla tępych 12-latków, w komentarzach najczęściej pojawiające się słowo to chyba "żenujące", pokrywa się z moimi odczuciami ale ja mam 45 lat więc przyznaję że nie muszę być miarodajny dla grupy docelowej.
-gra nominalnie to FPS (czyli niby dla mnie ) ale strzelanie na pierwszy rzut oka mocno drewniane.
-sporo brutalności i krwi (scena z obcięciem głowy lasce ostrzami na przedramionach trochę razi) (nie chcę moralizować ale jak małolat zażąda lepszego PC-ta bo cyberpunk nie chodzi, to rodzice sprawdzą po co on tego chce a wtedy może to być problem).
-poruszanie się pojazdami ( nie zachwyca).
-gra ma mocny podtekst polityczny, pewnie niezamierzony . Mam na myśli to co się dzieje w stanach aktualnie. Obawiam się że ktoś może pod byle pretekstem ją uwalić w USA . Ten producent filmowy co go ostatnio przeczołgali pewnie nie był ani pierwszym ani ostatnim ani najgorszym kreatorem karier aktorek ale miał zły timing i odpowie w dwójnasób. Zastanawiam się czy nie zbierze się tam pewna koalicja do "walki z przemocą" , która tę grę uwali pod pretekstem przemocy choć wcale nie będzie o to chodziło. Będzie chodziło o futurystyczne przesłanie tej gry ale tego nikt na głos nie powie.
znaki zapytania:
-chciałbym wiedzieć na jakim sprzęcie były tworzone te materiały , konkretnie chodzi o wydajność karty graficznej, oby po premierze nie okazało się że nabywcy bez topowych kart graficznych będą rozczarowani.
Ogólnie uznałem ewentualne szortowanie się na akcjach CDR za mocno ryzykowne , jeśli do tej pory z niczego wykręcono 400 PLN to teraz w oparciu o dobrą grafikę można wykręcić i 600 PLN chyba . Inna sprawa ile to ma sensu.
Jeśli gra sprzeda się w 30 mln egzemplarzach to i tak nie uzasadnia to wyceny na poziomie 40 mld PLN, taka wycena uwzględnia chyba raczej minimum 4 takie gry (30mln razy 200 pln = 6mld pln -koszty dystrybucji itp.).
Osobiście dobrze życzę naszym przedsiębiorcom więc chciałbym żeby ta gra osiągnęła sukces na całym świecie. To czego mi brakuje najbardziej jest właśnie fabuła/język, najbardziej brakuje tu chyba opowieści, z którą każdy młody człowiek mógłby się utożsamić .Brakuje historii takiej jak ta o młodym programiście jak Neo w Matriksie. Inteligentnych dialogów, które tępych 12-latków pewnie by nie odstraszyły a grę uczyniłyby kultową a nie tylko jej grafikę. Nic straconego, może być cyberpunk 2 , może być multiplayer, może z płatnymi implantami itp. może się to kiedyś zwróci...
Morasek
Morasek PREMIUM
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2019-12-16
Wpisów: 5
Wysłane: 10 lipca 2020 10:36:22 przy kursie: 380,00 zł
bankowiec_wawa napisał(a):
-jakość tekstów na poziomie produkcji kina przemocy klasy C, wygląda jak produkt dla tępych 12-latków, w komentarzach najczęściej pojawiające się słowo to chyba "żenujące", pokrywa się z moimi odczuciami ale ja mam 45 lat więc przyznaję że nie muszę być miarodajny dla grupy docelowej.
Nie usłyszeliśmy tych dialogów niewiadomo ile. Według mnie fragmenty które były prezentowane trzymająpoziom GTA :)
bankowiec_wawa napisał(a):
-gra nominalnie to FPS (czyli niby dla mnie ) ale strzelanie na pierwszy rzut oka mocno drewniane.
I znów, na podstawie filmików przypomina mi to GTA więc poziom wysoki :)
bankowiec_wawa napisał(a):
-sporo brutalności i krwi (scena z obcięciem głowy lasce ostrzami na przedramionach trochę razi) (nie chcę moralizować ale jak małolat zażąda lepszego PC-ta bo cyberpunk nie chodzi, to rodzice sprawdzą po co on tego chce a wtedy może to być problem).
Śmiechłem :) Gra nie jest przeznaczona dla małolata. A jak już bedzie chciał kompa to raczej nie będzie mówił że słabo krew widać na ekranie ;)
bankowiec_wawa napisał(a):
-poruszanie się pojazdami ( nie zachwyca).
Cięzko stweirdzic, zbyt wiele z tej jazdy nei widzieliśmy.
bankowiec_wawa napisał(a):
-gra ma mocny podtekst polityczny, pewnie niezamierzony . Mam na myśli to co się dzieje w stanach aktualnie. Obawiam się że ktoś może pod byle pretekstem ją uwalić w USA . Ten producent filmowy co go ostatnio przeczołgali pewnie nie był ani pierwszym ani ostatnim ani najgorszym kreatorem karier aktorek ale miał zły timing i odpowie w dwójnasób. Zastanawiam się czy nie zbierze się tam pewna koalicja do "walki z przemocą" , która tę grę uwali pod pretekstem przemocy choć wcale nie będzie o to chodziło. Będzie chodziło o futurystyczne przesłanie tej gry ale tego nikt na głos nie powie.
Gra chyba powstaje nieco dłuzej niż obecna sytuacja w stanach.

Ogólnie ciężko wyciagać wnioski oglądając tylko fimiki na yt, każdy ma inne odczucia, inne oczekiwania. Ja jestem zadowolony z tego co widziałem. Wszyscy recenzenci zgodnie przyznają że gra wymaga jeszcze szlifów stąd jeszcze jedno opóźnienie. Ja czekam - zarówno jako inwestor jak i gracz :)

tgolik
0
Dołączył: 2009-06-08
Wpisów: 72
Wysłane: 10 lipca 2020 10:57:09 przy kursie: 380,00 zł
bankowiec_wawa napisał(a):
najbardziej spekulacyjna spółka na gpw a tu nie ma komentarzy ... ciekawe.

Na minus :
-jakość tekstów na poziomie produkcji kina przemocy klasy C, wygląda jak produkt dla tępych 12-latków, w komentarzach najczęściej pojawiające się słowo to chyba "żenujące", pokrywa się z moimi odczuciami ale ja mam 45 lat więc przyznaję że nie muszę być miarodajny dla grupy docelowej.
To czego mi brakuje najbardziej jest właśnie fabuła/język, najbardziej brakuje tu chyba opowieści, z którą każdy młody człowiek mógłby się utożsamić .Brakuje historii takiej jak ta o młodym programiście jak Neo w Matriksie. Inteligentnych dialogów, które tępych 12-latków pewnie by nie odstraszyły a grę uczyniłyby kultową a nie tylko jej grafikę.
Trochę zdziwił mnie Twój wpis.
CDProjekt słynie z prowadzenia fabuły i to jest element, który ludzie mediów, którzy mieli okazję pograć oceniali najwyżej.
Druga sprawa - używasz słów "małolat", "12-latek". CD Projekt nie tworzy gier dla dzieci i młodszych nastolatków. Te gry są dla dorosłych i tak rzeczywiście było z Wiedźminem 3. Sądzę, że minimalny, rzeczywisty wiek gracza CD-Projektu to 16 lat, a wiekszość graczy ma 25-45 lat.
Dziwi mnie też, że uważasz, że jedna gra ze sprzedażą 30 mln szt. nie uzasadnia 40 mld kapitalizacji. Wymagasz 4 gier. CDR z pewnością zrobi 4 gry ale zajmie im to 8 lat. I to jest w porządku i wystarczy do utrzymania C/Z na poziomie 20-30 i wypłaty dywidend przy dużo wyższej niż dzisiejsza kapitalizacji.
Edytowany: 10 lipca 2020 11:01

howardroark
howardroark PREMIUM
0
Dołączył: 2009-03-16
Wpisów: 3
Wysłane: 10 lipca 2020 12:34:28 przy kursie: 380,00 zł
dobra analiza @analityk fundamentalny, dzieki.
miło patrzeć jak rodzima firma buduje markę, dobre produkty i ma szansę utrzymać pozycję w tym biznesie przez lata. Trzymam CDP od kilku lat, siedzi w mojej liście obok ATVI oraz TTWO. sukces nie przychodzi z dnia na dzień, ale firma pokazuje że jest w stanie pokonywać problemy (dystrybucja, opóźnienia, prawa do treści książek, itd), to ważne.

przy okazji, ciekawy blog o grach jako biznesie https://masterthemeta.substack.com/, polecam

AdamK1
0
Dołączył: 2019-02-22
Wpisów: 23
Wysłane: 11 lipca 2020 21:30:08 przy kursie: 380,00 zł
Dziwią mnie niezmiernie założenia niektórych osób, że wycena 40 mld jest "wporzo" bo wycenia przyszłość bo CD "zrobi" kilka innych gier AAA w ciągu 2-3 lat i....

- ludzie oni robią 1 (słownie jedną) grę przez 8 lat - a dziennikarzom pokazali zapewne najlepszy fragment gry który i tak zawierał pełno bugów i już w kuluarach mówi się że 2 lata mogą im lekko zejść jeżeli chcą to dopracować

- czy ktoś zastanawiał się dlaczego następnego dnia po pokazie dla dziennikarzy akcje spadły o -4% przy 200 mln obrotu - a przecież fundusze mające zainwestowane grube miliony zapewne miały swoich informatorów wśród dziennikarzy,

tgolik
0
Dołączył: 2009-06-08
Wpisów: 72
Wysłane: 11 lipca 2020 23:48:34 przy kursie: 380,00 zł
AdamK1 napisał(a):

- ludzie oni robią 1 (słownie jedną) grę przez 8 lat


Tak z grubsza sobie policzyłem i wyszlo mi, że w ciągu ostatnich 8 lat zrobili:
- Wiedźmin 3
- Serce z Kamienia
- Krew i Wino
- Thronebreaker
- Gwint
- i prawie skończyli Cyberpunka 2077.

baks
2
Dołączył: 2011-03-02
Wpisów: 2 385
Wysłane: 15 lipca 2020 18:31:05 przy kursie: 365,00 zł
tgolik napisał(a):
AdamK1 napisał(a):

- ludzie oni robią 1 (słownie jedną) grę przez 8 lat


Tak z grubsza sobie policzyłem i wyszlo mi, że w ciągu ostatnich 8 lat zrobili:
- Wiedźmin 3
- Serce z Kamienia
- Krew i Wino
- Thronebreaker
- Gwint
- i prawie skończyli Cyberpunka 2077.

Częściowo macie obaj rację ale w dużej części się mylicie .... również obaj.
CDR to od dawna nie maja bajka .... nie mieści mi się w głowie taka kapitalizacja - ale nie przeszkadza mi to, że inni w nią wierzą. Nigdy nie wiadomo kto ma rację w inwestycjach .... a inwestuje się po to aby zarobić a czasem aby "przeżyć" dawkę andrenaliny zależy w co się inwestuje ... Angel
Spółka nie robi 8 lat jednej gry bo w 8 lat wyda 2 gry. W3 robili jakiś czas przed premierą W2 na konsole. A premiera W2 była w 2012.
Z drugiej strony Krew i Wino i pozostałe to tak na prawdę tylko kolejne rozszerzenia świata gry. Gwint też był niby samodzielną grą ale to na dobrą sprawę oryginalny dodatek - choć nie wymaga gry ale dla fanów gry. Nie ma co toczyć sporu bo nie o to chodzi.
Chodzi bardziej o to, że dopóty dopóki robią dobre kolejne części gry to jest sukces.

Czy ktoś ma pretensje, że po GTA powstał także GTA V raczej nie. Jednak duża gra jeśli jest mega sukcesem może zapewniać spółce wielkie profity - gorzej gdy gra wypada średnio.
Teraz jest CP o ile spełni oczekiwania to będzie ogromny sukces który potwierdzi aspirację CDR do TOP 3 branży globalnej.
Sądzę, że od dawna trwają jakieś prace przy W4 wzmianka o pracach wywoła niesamowity aplauz fanów i na pewno odbije się to także na kursie.
Za CDR warto trzymać kciuki och sukces będzie także sukcesem większości inwestujących w branżę. Bardzo miłę było przeczytanie, że CDR przebił kapitalizacją Ubisoft. Nic z tego nie mam ale miałem satysfakcję tak od strony narodowej ...
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)
Edytowany: 15 lipca 2020 18:34

le rom
2
Dołączył: 2010-01-20
Wpisów: 985
Wysłane: 16 lipca 2020 15:45:18 przy kursie: 368,30 zł
angry3 CDR- świat wirtualny, w zasadzie nie dla mnie i wpisów tu nie powinienem robić. To czarna magia i fantastyka, fantastyka która też dotyczy ciebie. A nawet nie chcę zrozumieć sztuki w którą się gra i tego Punka 2077 i globalnego zasięgu fascynacji i złodzieja czasu a być może i pieniędzy.
Można pogratulować tym którym się udaje. Wątpię czy wszyscy tu będą wygrani. Aspekt finansowy jest widoczny jak na dłoni.
Jeśli jest komuś obojętne czy jego 500+ w tym interesie -jest warte 400 czy 350 czy 250 czy 150 czy 70 a może tylko 20 zł. I to bez podtekstów politycznych.
Ta zabawa warta jest świeczki albo ogarka. Płaczu nie przewiduje, bo w tym biznesie znawcy są bardzo odważni. Sam nie wiem co mnie na CDR tak przyciąga.

AdamK1
0
Dołączył: 2019-02-22
Wpisów: 23
Wysłane: 16 lipca 2020 19:54:00 przy kursie: 368,30 zł
Panowie mowa o 1 grze AAA raz na 8 lat , to że coś tam na boczku sobie robią - ok , ale to nie playway tylko CD i tu liczy się tylko gra AAA.

baks
2
Dołączył: 2011-03-02
Wpisów: 2 385
Wysłane: 20 lipca 2020 11:05:23 przy kursie: 393,10 zł
@Adam
a Ty dalej swoje
nie rozumiesz, że niech robią nawet 8 lat - choć to nie prawda - widać z liczeniem masz problem. 2020-2015 to 5 lat ...
To, że pracują nad grą razem z koncepcją 5 lat ale wydają co 5 lat to znaczy, że robią jednocześnie 2 gry.
Wciskanie kitu innym, że jest inaczej to zwykła ściema.
CDR to nie moja bajka ani inwestycyjna ani też ten klimat gier nie jest dla mnie.
Jednak odbiegam od meritum ...
Jeśli nawet robią 1-2 gry na kilka lat to w niczym nie umniejsza ich sukcesu.
O ile ich każda produkcja jest coraz większym sukcesem to zapewnia im coraz większą pozycję kapitałową i pozycję jako globalny developer.
Jak widać możliwy sukces pozwolił im wyprzedzić Ubisoft. Jeśli gra spełni oczekiwania tak jak sprzedaż to ta pozycja może się utrzymać i nic na to nie poradzisz.
Spodziewam się, że do 2025 powinni wydać CP na co-op oraz W4. To przy sukcesach tych gier pozwoli im być w TOP 3 światowego developmentu.
Czy kapitalizacja jest adekwatna to inny temat.
Przed premierą nie sposób tego rozstrzygnąć.
Dopiero premiera powie - sprawdzam .... i potwierdzi lub nie pozycję CDR.
Parkiet weryfikuje naszą wiedzę i czujność przy każdym zleceniu (:
a każdy jest mądralą ....po fakcie... :) :)

nowy57
nowy57 PREMIUM
1
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2018-02-11
Wpisów: 52
Wysłane: 20 lipca 2020 20:39:21 przy kursie: 393,10 zł
@krewa
moge prosic o uaktualnienie wykresu
dziekuje .

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,847 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +140,98% +28 196,35 zł 48 196,35 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d