pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 178,00 zł (+0,12%) 23-06-2021 17:04
tgolik
tgolik PREMIUM
56
Dołączył: 2009-06-08
Wpisów: 274
Wysłane: 18 kwietnia 2021 14:01:44 przy kursie: 176,76 zł
@baks
.....Spółka nadal jest w tej samej sytuacji co przed W2 i W3 a także CP ..... ma tylko jeden produkt który decyduje o sytuacji finansowej spółki......


Jesteś tutaj od 10 lat i na prawdę nie zauważyłeś, jak CDR się zmienia, jak rośnie?
Przed W2 był bez grosza przy duszy (były pieniądze z emisji ale nie jakieś kosmiczne), do W3 dociągnął resztką sił ale sukces finansowy zmienił wszystko. Teraz spółka ma ugruntowane wiedźmińskie IP, backatalog który zapewni bezpiecznie licząc 100 mln zł netto rocznie. Nie bez problemów ale jednak z sukcesem (nie tylko finansowym) wprowadził nowe IP i tracąc wielu, zapewnił sobie jednak ok. 10 mln zadowolonych miłośników Cyberpunka.
Poszedł vabank, niestety trochę oszukał graczy i inwestorów, ale w końcu, "po trupach" osiągnął cel jakim jest wprowadzenie nowej marki. I co najważniejsze zrobił to osiągając oszałamiający zysk już przy pierwszym produkcie z nowej serii, co zdarza się w branży bardzo rzadko.
Teraz ma morze pieniędzy, 2 IP i potężny (choć wymagający restrukturyzacji) zespół. Dzięki niezależności, mając bezpieczeństwo finansowe, CDR może teraz przez rok pracować nad naprawą i rozwojem gry. Jednocześnie powoli będą pracować nad odbudową reputacji, żeby nadchodząca za kilka lat gra wiedźmińska znowu zdobyła rekordową ilość preorderów.
Edytowany: 18 kwietnia 2021 14:02

pivovarit
pivovarit PREMIUM
58
Dołączył: 2020-03-29
Wpisów: 295
Wysłane: 18 kwietnia 2021 14:05:24 przy kursie: 176,76 zł
michal-j napisał(a):
imp-p napisał(a):

Widzę że wszyscy zapomnieli o mobilnym wiedźminie. ...
Dla przykładu podobna gra Pokemon GO.


Porównywanie Monster Slayer do PokemonGo przypomina mi budowanie oczekiwań względem Gwinta bazując na danych o Hearth Strone.

Twórca nowego gatunku zgarnia ogromną premię za innowacyjność, numer dwa do lidera dzieli przepaść.


PokemonGo nie był pierwszy ;)

Bergman
Bergman PREMIUM
44
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2020-01-06
Wpisów: 93
Wysłane: 18 kwietnia 2021 14:55:33 przy kursie: 176,76 zł
baks napisał(a):
Tak to "dramat" niestety porażką trzeba nazwać fakt, że spółka wyraźnie podała swoje oczekiwania co do zysku za kolejne lata 2020, 2021 i 2022.


To tak jakby 20 letni młodzieniec wchodząc w związek małżeński miał swoje wyobrażenia na dalszy rozwój tego związku i nagle po ośmiu latach wspólnego pożycia zdał sobie sprawę, że ten początkowy żar miłości przekształcił się w coś innego, a zamiast wybudowanej willi z basenem to, choć wyniósł się od rodziców, jedyne na co go było stać z małżonką to kupno m4 w bardzo przyzwoitej dzielnicy, mając dwójkę dzieci i bardzo stabilną sytuację finansową. NO DRAMAT bo willi nie ma !

Absurdalne i nierealistyczne okazały się oczekiwania co do dynamiki rozwoju firmy wobec czego korektę tych oczekiwań widać na kursie. Poza tym firma nigdy nie była w tak dobrej sytuacji finansowej.

Cytat:
Pozycja na Steam wygląda tak jak w przypadku Frostpunka taki sam okres po premierze.


Nieprawda - Frostpunk pod względem liczby sprzedaży, jak tego nie licząc, nie ma absolutnie niczego wspólnego z poziomem sprzedaży Cyberpunka.

Cytat:
Pokazuje to dramatyczną mizerię. Nic im nie wyszło z planów. Spółka nadal jest w tej samej sytuacji co przed W2 i W3 a także CP ..... ma tylko jeden produkt który decyduje o sytuacji finansowej spółki.


Wyciągasz wnioski z nieprawdziwych założeń - sam sobie tworzysz fakty o liczbach, których nie ma i dalej brniesz w nierealistyczne prognozy. Zamiast odniesienia do faktów Ty sprowadzasz dyskusję do tego co tobie się wydaje. Dla ciebie 1 mld zysku w kontekście nowej gry to jest nic bo twoim zdaniem ten produkt nawet nie istnieje ("mają tylko jeden produkt", a tak w ogóle to tych pieniędzy miało być więcej, a skoro nie ma więcej to nie ma niczego i nie będzie niczego) i spółka jest na etapie z 2015 roku. No to dokładnie piszesz. Co więcej, twoim zdaniem spółka poniosła porażkę w 100% bo "nic im nie wyszło". Zgodnie z ostatnimi szacunkami podanymi przez CD Projekt firma może mieć około 1,5 mld w środkach pieniężnych czyli około 8,5% kapitalizacji firmy to pieniądze. Dla ciebie to definicja porażki w 100 procentach.

Czasem spotyka się ludzi z którymi trudno rozmawiać bo z tego co oni mówią należy odjąć 60%-70% dramaturgii by w ogóle zrozumieć o czym mówią.

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl


Scarry
184
Dołączył: 2011-02-28
Wpisów: 4 920
Wysłane: 18 kwietnia 2021 18:19:05 przy kursie: 176,76 zł
@Bergman

a wg mnie to stek pobożnych życzeń co tu wypisujesz

Cytat:
Absurdalne i nierealistyczne okazały się oczekiwania co do dynamiki rozwoju firmy wobec czego korektę tych oczekiwań widać na kursie. Poza tym firma nigdy nie była w tak dobrej sytuacji finansowej.


co wcale nie implikuje że kiedykolwiek w przyszłości będzie w równie dobrej sytuacji finansowej. To że raz jadąc na doskonałej opinii zebrała paręnaście milionów zamówień na moment premiery niedorobionej i de facto nieudanej gry (bo wydać ją powinni za rok-dwa), absolutnie nie oznacza że kiedykolwiek uda się jej ten wyczyn powtórzyć a raczej jest przesłanką że nigdy tego nie zrobi bo ludzie bedą ostrożniejsi i nie kupią preorderów od firmy która tak bezczelnie wprowadza w błąd konsumenta jak CDR.

* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 18 kwietnia 2021 18:21

Nestor
23
Dołączył: 2010-07-06
Wpisów: 167
Wysłane: 18 kwietnia 2021 19:22:00 przy kursie: 176,76 zł
michal-j napisał(a):
imp-p napisał(a):

Widzę że wszyscy zapomnieli o mobilnym wiedźminie. ...
Dla przykładu podobna gra Pokemon GO.


Porównywanie Monster Slayer do PokemonGo przypomina mi budowanie oczekiwań względem Gwinta bazując na danych o Hearth Strone.

Twórca nowego gatunku zgarnia ogromną premię za innowacyjność, numer dwa do lidera dzieli przepaść.


Ja bym tutaj dodal ze zarowno spolka, jak i jej partner mobilny nie maja zbyt duzego doswiadczenia w prowadzeniu aplikacji i uslug mobilnych. To na prawde nie jest to samo. Metody pozyskiwania uzytkownikow mobilnych, caly sektor UA i analityki, performance marketing, to sa obszary w ktorych doswiadczenie zdobywa sie latami.

Jesli ktos oczekuje ze monster slayer nagle stanie sie mobilnym hitem, to moze sie troche przejechac. Upatruje szanse w marketingu i budowaniu hajpu poprzez dotychczasowe kanaly, plus troche viralowego marketingu. Zakladam ze najlepszym okresem monster slayera do wejscia na rynek globalny bedzie okres emisji drugiego sezonu Wiedzmina na netflixie.

Tu tez przypomne ze ilosc pobran nijak sie ma do utrzymywania GaaS. CDPR ma silne IP w postaci wiedzmina, ale 30dniowej retencji tylko na tym sie nie zbuduje, a bez tego gra bedzie flopem.

imp-p
22
Dołączył: 2021-04-13
Wpisów: 86
Wysłane: 18 kwietnia 2021 19:47:15 przy kursie: 176,76 zł
trochę doświadczenia jednak ma na rynku mobilnym bo posiada gwinta który zarabia. Więc nie można stwierdzić że nie ma doświadczenia. Tak jak pisałem nie wiemy czy będzie sukcesem. Produkt całkowicie pomijany przez analityków. Ale jeśli zostanie dobrze przyjęty to może nieźle zamieszać. Tym bardziej że ma mieć wątek fabularny. Zresztą robi je studio CD z Wrocławia i oni mają się skupiać tylko na rynku mobilnym. Ja po cichu liczę że będzie to czarny koń 2021 roku tym bardziej że nie ma na niego nagonki przez analityków.

mkefir
mkefir PREMIUM
11
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-05
Wpisów: 39
Wysłane: 18 kwietnia 2021 20:41:50 przy kursie: 176,76 zł
Problemem nie jest moim zdaniem sytuacja finansowa CD projektu bo ta jest oczywiście najlepsza w historii i nic się pod tym względem nie zmieni w najbliższym okresie. Problemem jest nierealistyczna wycena, dyskontująca wysokie kompetencje spółki w robieniu gier single player RPG. Okazało się, że spółka takich kompetencji nie ma lub ma niewystarczające. Ryzyko inwestycji w akcje firmy drastycznie wzrosło więc wycena musi odpowiadać nowemu poziomowi ryzyka. To jest moim zdaniem główny powód przeceny i uważam, że jeszcze daleko do jej końca.
18mld kapitalizacji to w dalszym ciągu bardzo dużo. Zgoda, zarobili miliard w 2020 ale Mercator też zarobił a kapitalizację ma 3,5mld. Różnica w kapitalizacji tych 2 firm to różnica w oczekiwaniach inwestorów - właśnie mamy do czynienia z ich urealnieniem w przypadku CDP.

Firma straciła zaufanie graczy ale również zaufanie inwestorów. I tego zaufania nie odbuduje za szybko patrząc na to w jaki sposób firma zachowała się przy premierze Cyberpunka. Kompromitacja Kicińskiego, który wiedział jak gra wyglądała przed premierą i mimo wszystko podjął decyzję o launchu. Dymisja osób zarządzających wydaje się w tym momencie jednym z ruchów, które mogłyby oczyścić atmosferę wokół firmy.


Bayaz
2
Dołączył: 2017-07-28
Wpisów: 16
Wysłane: 18 kwietnia 2021 21:18:43 przy kursie: 176,76 zł
Jakie mogą być konkrety na temat tego, ile osób kupi Cybepunka, gdyby został "naprawiony"? Przecież każdy może sobie na ten temat gdybać, szczególnie, że temat jest na razie hipotetyczny.

Pytanie jest takie, co w ciągu najbliższego okresu (do końca maja i wyników za 1Q2021) może zatrzymać dalszą przecenę akcji? Nic na razie nie wskazuje, że spółka będzie miała się czym pochwalić za pierwsze 2 kwartały, nawet scenariusze zarobienia po 0,5 mld w tym i przyszłym roku wydają się obarczone ryzykiem, jesteśmy też o krok od pełnej paniki inwestorów indywidualnych. Nie ma w Polsce zarządzającego, który widziałby na CDR powody do wzrostów, a słyszałem wypowiedzi na ten temat od tych, którzy byli w CDR najbardziej zaangażowani - ludzi ze Skarbca i Investorsów. Rekomendacje będą zapewne dalej rewidowane w dół przez tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Firma wydaje się pogubiona jeśli chodzi o relacje inwestorskie.

Straciłem nadzieję na jakiekolwiek optymistyczne liczby za pierwszą połowę roku, wydaje mi się, że powrót do PlayStation Store też zatrzyma trend spadkowy tylko na chwilę. Jasne jest, że patch 1.2. nie przyniósł efektu, szansa na odbicie sprzedaży kolejna to pierwsze większe DLC, które zostałoby ciepło przyjęte.

Obawiam się dodatkowo, że podczas konferencji wynikowej nie podadzą aktualnych liczb sprzedanych kopii CP2077, co dalej wystraszy inwestorów.


Jakubniekuba
26
Dołączył: 2020-12-27
Wpisów: 56
Wysłane: 18 kwietnia 2021 21:42:18 przy kursie: 176,76 zł
Bayaz napisał(a):
Nie ma w Polsce zarządzającego, który widziałby na CDR powody do wzrostów, a słyszałem wypowiedzi na ten temat od tych, którzy byli w CDR najbardziej zaangażowani - ludzi ze Skarbca i Investorsów.

Jakieś odnośniki do tych wypowiedzi można prosić?
Edytowany: 18 kwietnia 2021 21:42

Novationen
7
Dołączył: 2018-12-05
Wpisów: 31
Wysłane: 18 kwietnia 2021 21:45:36 przy kursie: 176,76 zł
wtrącę do tej długiej dyskusji swoje 3 grosiki odnośnie dywidendy i jej ewentualnego znaczenia. Oficjalny raport i jego podsumowanie, a właściwie dyskusja (decyzja pozytywna lub negatywna) o dywidendzie dużo są w stanie (w mojej ocenie) nam powiedzieć, otóż, mamy niemalże końcówkę kwietnia i CDR wydaje się, powinien już (mniej więcej) wiedzieć ile sprzedał CP i ile na tym zarobił w pierwszym kwartale '21 i teraz tak biznesowo na to patrząc:

1. wypłata dywidendy - może oznaczać, że spółka za 1Q21 dostanie proporcjonalnie odpowiedni (kolejny) zastrzyk, który pozwoli podzielić się zyskiem z 2020 i ze spokojem realizować swoje plany strategiczne - oczywiście nie tak duży jak w 4Q20, ale choćby w jakimś stopniu bilansujący wypłatę dywidendy

2. brak dywidendy - gdzie jednym (z wielu?) czynników może być (ale nie musi) sytuacja w której CDR ma świadomość że trzeba jednak $$$ zatrzymać bo mogą być potrzebne (może nawet niezbędne) później w obliczu średniej lub gorszej sprzedaży za 1Q21

w obydwu przypadkach wolumen sprzedaży za 1Q21 może być tak samo głównym jak i zaledwie pobocznym argumentem za/przeciw dywidendzie.
Edytowany: 18 kwietnia 2021 21:47


michal-j
15
Dołączył: 2018-09-08
Wpisów: 53
Wysłane: 18 kwietnia 2021 22:11:57 przy kursie: 176,76 zł
Nestor napisał(a):
Zakladam ze najlepszym okresem monster slayera do wejscia na rynek globalny bedzie okres emisji drugiego sezonu Wiedzmina na netflixie.

Zgadzam się, a to oznacza, że poczekamy jeszcze z pół roku, ale warto, bo to jedyna szansa dla tej gry na dotarcie do miliona graczy.
Nota bene dziwię się, że cdpr nie nawiązał jakiejś współpracy z producentem serialu, przecież w co drugim odcinku powinni tam grać w Gwinta...

Bayaz
2
Dołączył: 2017-07-28
Wpisów: 16
Wysłane: 18 kwietnia 2021 22:45:25 przy kursie: 176,76 zł
Jakubniekuba napisał(a):
Bayaz napisał(a):
Nie ma w Polsce zarządzającego, który widziałby na CDR powody do wzrostów, a słyszałem wypowiedzi na ten temat od tych, którzy byli w CDR najbardziej zaangażowani - ludzi ze Skarbca i Investorsów.

Jakieś odnośniki do tych wypowiedzi można prosić?


Wypowiedzi z webinarów na żywo, raczej unikają innych, bo teoretycznie cały czas mają duże pozycje wg sprawozdań. Z pisemnych wypowiada się na ten temat Sugalski z Rockbridge najczęściej, ale on akurat nie miał chyba nigdy w tym funduszu gamingowym. Ale nawet po samych wynikach funduszy widać, że musieli to bardzo mocno zredukować, najpóźniej na styczniowym odbiciu.

Rufusinski
58
Dołączył: 2021-01-14
Wpisów: 253
Wysłane: 19 kwietnia 2021 14:23:35 przy kursie: 177,50 zł
Piatkowy spadek sponsorowali:

Cytat:

1 Egerton Capital (UK) LLP CDPROJEKT PLOPTTC00011 0,67 2021-04-16
2 Marshall Wace LLP CDPROJEKT PLOPTTC00011 0,64 2021-04-16

Scarry
184
Dołączył: 2011-02-28
Wpisów: 4 920
Wysłane: 19 kwietnia 2021 14:41:14 przy kursie: 177,50 zł
Bayaz napisał(a):


Straciłem nadzieję na jakiekolwiek optymistyczne liczby za pierwszą połowę roku, wydaje mi się, że powrót do PlayStation Store też zatrzyma trend spadkowy tylko na chwilę. Jasne jest, że patch 1.2. nie przyniósł efektu, szansa na odbicie sprzedaży kolejna to pierwsze większe DLC, które zostałoby ciepło przyjęte.

Obawiam się dodatkowo, że podczas konferencji wynikowej nie podadzą aktualnych liczb sprzedanych kopii CP2077, co dalej wystraszy inwestorów.


co do patcha 1.2.... wiem że tu ludzie tracą duże pieniądze (chyba że grają na spadki), więc atmosfera jest dość poważna, ale ten błąd autentycznie rozbawił mnie do łez.

LINK

gra ciągle jest obiektem drwin i memów w sieci, do pozytywnego fame-u i masy die-hardów fanów jest jej teraz tak daleko jak nigdy w historii nie było. Co akurat bezpośrednio rzutuje na bieżącą sprzedaż, bo kto z młodych graczy będzie się chwalił wynikami czy przechodzeniem gry, z której śmieją się jego koledzy.
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD
Edytowany: 19 kwietnia 2021 14:44

Dix22
16
Dołączył: 2020-03-19
Wpisów: 112
Wysłane: 19 kwietnia 2021 14:44:48 przy kursie: 177,50 zł
Zostawmy fundamenty na bok.

Obecnie kurs znajduje się na 0,618 wzniesienia fibo od szczytu, dodatkowo kurs nie przełamał linii trendu poprowadzonej od 2016 roku. Kurs znajduje się na mocnym wsparciu, które może przyczynić się do spekulacyjnego wzrostu.

Akcja 500 i zwiększenie pozycji funduszy w piątek w mojej ocenie pokazują, że to nie "rynek" sypal akcjami tylko fundusze, które sprzedawały nie swoje akcje.

Robi się ciepło - czy aby na pewno z wyceną dojdziemy do 150 zł?

mkefir
mkefir PREMIUM
11
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2009-03-05
Wpisów: 39
Wysłane: 19 kwietnia 2021 14:45:29 przy kursie: 177,50 zł
Pisanie, że fundusze shortujace powodują spadki na akcjach CDR to moim zdaniem duże uproszczenie. Ja nie widzę na chwilę obecną nikogo z instytucjonalnych kto chciałby znacząco zwiększać zaangażowanie w spółce, a wręcz przeciwnie - większość instytucjonalnych redukuje. Wystarczy spojrzeć na dane akcjonariatu z końca roku. Wydaje mi się że w Q1 ten trend przyspieszył, ale dowiemy się o tym w swoim czasie.

krewa
krewa PREMIUM
441
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 8 143
Wysłane: 19 kwietnia 2021 14:48:33 przy kursie: 177,50 zł
Dix22 napisał(a):
...kurs nie przełamał linii trendu poprowadzonej od 2016 roku


Przełamał, powrócił na chwilę i pożegnał słodkim buziakiem

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 19 kwietnia 2021 14:50

Dix22
16
Dołączył: 2020-03-19
Wpisów: 112
Wysłane: 19 kwietnia 2021 14:52:02 przy kursie: 177,50 zł
Krewa, spójrz na to - tam są dwie linie trendu. Jedna jest mniej stroma i to o niej mówię.


kliknij, aby powiększyć

krewa
krewa PREMIUM
441
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 8 143
Wysłane: 19 kwietnia 2021 14:55:28 przy kursie: 177,50 zł
Masz niewłaściwą skalę. Przełącz na logarytmiczną. W dużym uproszczeniu - Twój wykres stawia znak równości między spadkiem z poziomu 100 zł do poziomu 50 zł (50%) a spadkiem z poziomu 50 zł do poziomu 0 zł (100 %)
Edytowany: 19 kwietnia 2021 15:09

mlodygniewnyinwestor
0
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2021-04-16
Wpisów: 1
Wysłane: 19 kwietnia 2021 16:30:35 przy kursie: 177,50 zł
Witam wszystkich serdecznie z tego miejsca jest to mój pierwszy post na forum.

Według mnie po doprowadzeniu produktu do odpowiedniego stanu wraz ze sprzedażą gry na PS5 i wydaniu powiedzmy 2 DLC, które miałyby uzupełnić wycięte fragmenty gry widzę potencjał na wzrosty, ale nie nastąpi to tak szybko jak niektórzy się spodziewają i pytanie z jakiego poziomu. Z pewnością zarobek na CP2077 jest bardzo dobry i kondycja zapewne lepsza niż po premierze W3, jednak CPR nie był w stanie spełnić nierealnych oczekiwań rynku i graczy. Bardzo dużo osób zakupiło akcje CD Projekt przy nierealnych wycenach, co dodatkowo zbiegło się z rokiem covidowym. Niestety zauważam histerię wielu osób, które kupowały akcje bardzo wysoko same chyba nie wiedząc pod co grając a teraz nie mogą pogodzić się z rzeczywistością. Osobiście nie kupiłem CP2077 ze względu na ilość błędów a chciałbym przeżyć pełnoprawną przygodę i jest więcej osób takich jak ja. Gdy tylko będzie możliwe kupno PS5 CP2077 będzie jedną z pierwszych gier które będę ogrywać.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,887 sek.

PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +168,30% +33 660,31 zł 53 660,31 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło