pixelg
ERGIS - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

2 3 4 5 6 7 8 9 10

ERGIS [EEF]

AKTUALNY KURS: 3,86 zł (+0,26%) 12-12-2019 16:25
krewa
krewa PREMIUM
297
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-05-01
Wpisów: 7 689
Wysłane: 8 sierpnia 2014 13:44:23 przy kursie: 4,30 zł
Zenek,
czy Ty zapoznałeś się z treścią analizy? Tak z ciekawości się pytam.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
163
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 498
Wysłane: 8 sierpnia 2014 13:47:32 przy kursie: 4,30 zł
@Zenek

W sumie, może i post nie był najlepszy, ale czy mylę się, że wolisz spółki z niskim wskaźnikami fundamentalnymi, gdzie RSI jest poniżej 30, od tych z wysokimi gdzie RSI przekracza 60? Poważenie pytam.

28zenek
0
Dołączył: 2010-10-29
Wpisów: 99
Wysłane: 8 sierpnia 2014 13:49:37 przy kursie: 4,30 zł
krewa napisał(a):
Zenek,
czy Ty zapoznałeś się z treścią analizy? Tak z ciekawości się pytam.

Niestety nie znam pełnej treści.


28zenek
0
Dołączył: 2010-10-29
Wpisów: 99
Wysłane: 8 sierpnia 2014 13:55:52 przy kursie: 4,30 zł
anty_teresa napisał(a):
@Zenek

W sumie, może i post nie był najlepszy, ale czy mylę się, że wolisz spółki z niskim wskaźnikami fundamentalnymi, gdzie RSI jest poniżej 30, od tych z wysokimi gdzie RSI przekracza 60? Poważenie pytam.


Złożone pytanie,ale na pewno preferuję spółki z wskaźnikami umiarkowanymi RSI 40 do 60.Pow.to już dla tych z sześciocyfrowymi zerami na koncie.Ja do tych nie należę,jestem emerytem i próbuję dorobić do tego dobrodziejstwa.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 8 sierpnia 2014 14:13:47 przy kursie: 4,30 zł
Cytat:
Na wykresie,który pokazał "sasky" wyraźnie widać (dla rutyniarzy w AT),że papier jest przegrzany,gorący i biorąc pod uwagę czas wzrostu i długości trendu należy się spodziewać korekty.


Jezu! Napisz po ludzku, o co Ci chodzi. Wrzuć jakiś wykres z własnymi obserwacjami albo odniesienie do konkretnych wartości wskaźników, formacji etc. To jest AT i teksty w stylu "wyraźnie widać", "przegrzany", "gorący" dla każdego znaczą coś innego albo nie znaczą nic. Ja akurat też sądzę, że ten klin, który narysował Student, grozi korektą, więc to nie jest dyskredytowanie Twojego zdania. Po prostu: więcej konkretów, proszę.

Cytat:
Pow.to już dla tych z sześciocyfrowymi zerami na koncie


Na takich "gorących" (cokolwiek by to miało znaczyć) papierach grają niektórzy ludzie z bardzo dużymi portfelami, ale akurat częściej chyba z bardzo małymi.

tack
0
Dołączył: 2011-12-18
Wpisów: 180
Wysłane: 10 sierpnia 2014 17:47:49 przy kursie: 4,30 zł
anty_teresa napisał(a):
Przez skórę czuję, że Zenek jest amatorem spółek z C/WK<0,5 w długoterminowym trendzie spadkowym. Takich okazji inwestycyjnych jak np takich Gantów po 10 zyla wave

Czy można prosić o rozwinięcie tematu spółek z niskim C/WK w trendzie spadkowym .Ewentualnie , może ten temat był poruszany na forum wcześniej ?Czy ma znaczenie dynamika wskaźnika w dłuższym czasie?
Czy jest to problem zawyżonych aktywów , czy może trick księgowy?
Wiele pytań , myślę że odpowiedzi zainteresują wielu z nas .

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
163
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2008-10-24
Wpisów: 10 498
Wysłane: 11 sierpnia 2014 09:35:20 przy kursie: 4,30 zł
Co innego miałem na myśli. Niski C/WK i trend spadkowy kursu. Sam wskaźnik jest dla większości spółek zupełnie nie istotny, bo jako mały akcjonariusz kupuje się zysk, a nie majątek. Będąc małym praktycznie nie masz szans na spieniężenie aktywów i zrealizowanie tego "niedowartościowania". Za to z zysku masz szansę na dywidendę w jakimś momencie życia spółki. Są oczywiście wyjątki, jak deweloperzy, czy fundusze, ale to wyjątki.

kolega
kolega PREMIUM
2
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-10-16
Wpisów: 248
Wysłane: 21 września 2014 19:46:39 przy kursie: 4,95 zł
można prosić o analizę wyników spółki Ergis

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 23 września 2014 19:44:27 przy kursie: 4,76 zł
Omówienie wyników skonsolidowanych za 1-sze półrocze 2014r. dla GK Ergis

Sygnalizowane przez Zarząd i przytaczane w poprzednim omówieniu zagrożenia co do ewolucji cen okazały się jedynie potencjalne. Okazało się, że zdaniem Zarządu wpływ zmian cen surowców był pomijalny. W obliczu braku zakłóceń zewnętrznych wyraźne stały się pozytywne aspekty podejmowanych decyzji co do zarządzania operacjami.


Mowa tu o obranych wcześniej kierunkach restrukturyzacji i rozwoju. Nie widać tego wyraźnie w pojedynczych wynikach kwartalnych. Za to bardzo wyraźnie w kroczących wynikach dwunastomiesięcznych.

Poprawa następuje u źródła, a więc na poziomie zysku brutto na sprzedaży. Na poniższym wykresie czerwone punkty ilustrują rentowność w dwóch tegorocznych kwartałach. Jak widać, znajdują się one powyższej długoterminowej linii trendu. To oznacza, że w ostatnim czasie mamy do czynienia z wyższą produktywnością (wyższymi marżami). Ponadto pozostałe punkty powyżej tej linii - oprócz jednego - dotyczą zeszłego roku, a więc odzwierciedlają efekty działań restrukturyzacyjnych, reorganizacyjnych oraz inwestycyjnych. Procesy w firmie istotnie weszły na wyższy pułap.


kliknij, aby powiększyć


Według sprawozdania poprawiała się rentowność segmentu wyrobów opakowaniowych, a znaczący wpływ miało tu wprowadzenie folii nano (tudzież: nanoErgis). Ciekawe, że wcześniej wyniki poprawiał segment wyrobów pozostałego przeznaczenia. Zatem Zarząd stara się równomiernie rozdzielać swoją uwagę. Summa summarum obecny miks produktów jest bardziej rentowny.

Mimo niższej kwoty przychodów daje to wyższą masę zysku brutto na sprzedaży. Koszty sprzedaży utrzymują się na poziomie ok. 6% swojej podstawy, a koszty zarządu zużywają ok. 30% dostępnego finansowania (czyli kwoty zysku brutto na sprzedaży). Sugeruje to, że wielkości te są świadomie zarządzane. W wartościach nominalnych organizacja jest wprawdzie droższa, niż w okresie porównawczym, ale mimo to mamy ok. +1,5m więcej zysku ze sprzedaży. I to jest podstawowy - bardzo pozytywny - obraz tego biznesu.

Dalej mamy jeszcze linie „pozostałych” oraz finansową. Są to niejako wisienki na torcie. Ich wpływ na wynik jest również pozytywny, a ewolucja zysku operacyjnego wygląda bardzo ładnie.


kliknij, aby powiększyć


Jednak tych liczb nie powinniśmy już brać za oczywiste. W zeszłym roku mieliśmy one-off w kwocie -2,3m złotych (rezerwa na straty z dezinwestycji biznesu tapet). A także dają o sobie znać różnice kursowe od euro. Tegoroczne +0,2m nadwyżki (przychody), wobec zeszłorocznych -3,2m deficytu (koszty) daje poprawę o +3,4m tylko z tego tytułu. Do tej części rachunku wyników podchodziłbym więc ostrożnie i zaczekałbym na sprawozdanie roczne. Istotną informacją jest bowiem, ile Grupa ostatecznie zapłaci w tym roku odsetek. Jest to bowiem czas niedrogiego finansowania. Cash flow pokazuje wprawdzie trochę niższe płatności oprocentowania – po półroczu mamy ok. 44% płatności zeszłorocznych, jednak Zarząd kredyt „lubi”, a ich kwota w minionym półroczu wzrosła o +9,3m.

Przepływy pieniężne wykazują potencjał. W związku z bardzo dobrą produktywnością core businessu oraz umiarkowanym wzrostem kosztów organizacji Grupa generuje dobry , bazowy cash flow operacyjny. Skorygowany o wpływ kapitału pracującego wyniósł ponad +29m złotych. Niestety praktycznie całą tę kwotę pochłonęły zmiany właśnie w kapitale obrotowym. W efekcie mamy czarne zero (+198 tysięcy zł). W obliczu znaczących inwestycji w środki trwałe (-24,3m) oraz konieczności zapłaty odsetek (wspomniane już -3,3m) środki pieniężne spadły o -18,2m.

Potencjał do generowania gotówki na pewno się przyda, ponieważ Zarząd rozważa dalsze inwestycje w park maszynowy: uruchomienie drugiej linii PET w Oławie (11m złotych), zakup dwóch maszyn do pakowania taśm PET (4m), maszyny drukującej (8,5m). Wszystkie te inwestycje mają być finansowane z długu, który trzeba będzie obsługiwać. Ponadto inwestycje odtworzeniowe w 2014 roku mają wynieść 16m. Finansowanie ze środków własnych.

Generalnie podoba mi się strategiczne podejście do biznesu z dążeniem do innowacji i budowania know-how. Grupa uruchomiła centrum badawcze pod nazwą ELSA (Ergis Load Stability Academy), gdzie klienci mogą badać stabilność ładunków na paletach. Niniejszym jest to kolejna firma, która dostrzegła, iż nadszedł czas, aby wejść na kolejny etap kreowania wartości dodanej. Zarząd pisze:

Cytat:
Poprawa rentowności Grupy to głównie rezultat zastąpienia znacznej części tradycyjnej folii stretch przez folię nanoErgis i efektów reorganizacji i relokacji produkcji w Dywizji Folii Twardych


Z przytaczanych danych liczb wynika, że efekt poprawy we wspomnianej dywizji, to niecałe +1,5m zł EBITDA. Tymczasem reszta poprawy to +5,2m. To daje wyobrażenie, jaki potencjał kryje się w postępie technologicznym.

A zatem mieliśmy tu możliwość zaobserwowania, jak celne decyzje operacyjne przekładają się na wzrost siły biznesu. Wydaje się, że wcześniejsze zmiany spowodowały, że Grupa jest w tej chwili „na fali”.

Jak każdy i ten biznes nie jest jednak bez ryzyk. Moim zdaniem należy tu obserwować koszty obsługi zadłużenia. Ewentualna poprawa koniunktury wpłynie wprawdzie pozytywnie na popyt, ale w końcu wywrze presję zarówno na ceny dostaw, jak i finansowania. Pytanie, jak te zjawiska rozłożą się w czasie i jak szybko Zarząd uzna, że trzeba coś z tym zrobić. Zwłaszcza, że przez jakiś czas wypadkowa tych sił może bardzo Ergisowi sprzyjać. To przy założeniu poprawy koniunktury. Jej spadek z kolei ograniczy popyt, a więc wywrze presję na ceny i wolumen zbytu. A zatem rentowność zarówno relatywną, jak i nominalną. To też odbije się na zdolności do obsługi zadłużenia.

Nie ulega wątpliwości jednak, że pokonując nie tak znowu dawne spowolnienie, Grupa pokazała, że istotnie „co nas nie zabije, to nas wzmocni” .


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 24 września 2014 00:51

kolega
kolega PREMIUM
2
Grupa: SubskrybentP1
Dołączył: 2010-10-16
Wpisów: 248
Wysłane: 5 listopada 2014 08:37:58 przy kursie: 4,74 zł
prośba o analizę wyników za 3 kw


28zenek
0
Dołączył: 2010-10-29
Wpisów: 99
Wysłane: 6 listopada 2014 05:37:29 przy kursie: 4,28 zł
A nie pisałem?!?!?
Wszystkie "ochy" i "achy" zachwytu nad wspaniałą firmą wczoraj można było walnąć o kant sosny!
Wczorajszy zimny prysznic na spółce może skłoni do refleksji i powstrzyma słomiany zapał.
Pozdrawiam!

knoker
0
Dołączył: 2013-12-22
Wpisów: 47
Wysłane: 6 listopada 2014 17:21:36 przy kursie: 4,28 zł
i to jest powód do 10 proc. wyprzedaży ???

Edit: spółka nadal w trendzie wzrostowym i technicznie znajduje się w ciekawym miejscu. Osobiście obstawiam powrót do wzrostów w najbliższych dniach.
Edytowany: 6 listopada 2014 17:26

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 7 listopada 2014 21:26:06 przy kursie: 4,24 zł
Omówienie wyników skonsolidowanych za 3-ci kwartał 2014r. dla GK Ergis

Sielanka nie może trwać wiecznie, więc musimy zwrócić uwagę, iż pojawiły się niepokojące zjawiska.


Pierwsza sprawa to krocząca, dwunastomiesięczna kwota sprzedaży. A wygląda ona tak:


kliknij, aby powiększyć


O ile w poprzednim kwartale można było jeszcze uznać spowolnienie sprzedaży za szum, o tyle obecny kształt krzywej naprawdę może zaniepokoić. Czy strach jest wskazany? Jak prawie zawsze, odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna.

Zdaniem Zarządu przyczyny spadku są dwie.
- Pierwsza z nich to osłabiona porównywalność trzeciego kwartału w asortymencie folii miękkich PVC. Jest to skutkiem realizacji jednorazowego kontraktu w 2013 roku.
- Druga to zmiana miksu w asortymencie foli stretch. Chodzi o zastępowanie folii tradycyjnej folia Nano Ergis i - jak się okazuje – wolniejsze, niż zakładano pozyskiwanie nowych klientów na te folię.

Co do pierwszego argumentu, na pierwszy rzut oka wydaje się on sensowny. Mieliśmy do czynienia z one-off’em, wróciliśmy do business as ustal i nie pozostaje nic innego, jak przejść nad tym do porządku dziennego. Chociaż, jeśli popatrzymy na porównanie poszczególnych kwartałów do ich zeszłorocznych odpowiedników, można było już przyzwyczaić się do sprzedaży na poziomie zahaczającym o 25m złotych na kwartał.


kliknij, aby powiększyć


Drugi argument jest ma już nieco bardziej negatywny wydźwięk. Sugeruje bowiem, że założenia do projektu były zbyt optymistyczne. Ponadto jest to sygnał, iż otoczenie rynkowe Ergisa (po stronie popytu) ma problem z akceptowanie zmian i innowacyjnością. A to na dłuższą metę może być już spory balast, który może przeszkodzić samemu Ergisowi w generowaniu wartości dodanej. Mniejsza skłonność klientów do innowacji, to automatycznie w długim terminie większe narażenie dostawców na komodytyzację ich produktów. A to z kolei śmiertelne zagrożenie dla marż. Na razie to tylko pierwsza negatywna jaskółka i być może ‘wypadek przy pracy’.

Tym samym jednak dotknęliśmy drugiej, obok spadku sprzedaży, sprawy wartej omówienia.
Chodzi o kłopoty z poziomem marży. Tutaj spawa jest złożona. Jeśli popatrzeć na ewolucję wyników kwartalnych oraz dwunastomiesięcznych…


kliknij, aby powiększyć


… widać, że liczona krocząco kwota zysku brutto na sprzedaży osłabła. Z danych kwartalnych wynika jednak, że mamy tu do czynienia z efektem wysokiej bazy, a trend jest wręcz lekko wzrostowy.

Ponadto widzimy, że wyniki się tego trendu wyjątkowo dobrze trzymają (czerwony punkt odpowiada za najbardziej aktualny wynik).


kliknij, aby powiększyć


Tutaj warto zacytować to, co komunikuje Zarząd:

Cytat:
W III kwartale 2014 roku, a w szczególności we wrześniu, skumulowały się istotne niekorzystne zjawiska w segmencie folii opakowaniowych. Na rynkach niemieckim i francuskim nastąpił bardzo istotny spadek poziomu marż na twardych foliach opakowaniowych, w efekcie czego globalna kwota marży wypracowanej na sprzedaży folii twardej do opakowań była o blisko 30 % niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, przy zbliżonym poziomie sprzedaży. Jednym z istotnych tego powodów było ograniczenie eksportu żywności na Ukrainę i Rosji i zaostrzenie się konkurencji cenowej na rynkach UE. W III kwartale 2014 roku niesatysfakcjonująca była także sprzedaż i marż na foliach stretch, niemniej jednak dzięki rozwojowi sprzedaży nanoErgis globalna kwota marży wypracowanej przez Dywizję Opakowań Przemysłowych była o 1 mln zł. wyższa niż w III kwartale 2014 roku.


Wynika z tego, że przypadku niewdrożenia folii nanoErgis wyniki mogłyby być słabsze i tradycyjnie szeroko oscylować wokół linii trendu. Wygląda więc na to, że mimo sygnalizowanych trudności z pełnym wykorzystaniem potencjału projektu, przynosi on firmie korzyści. Osobiście uważam, że w strategii innowacji do zarobienia są większe pieniądze, niż w strategii podążania. O ile nie popełnia się zbyt często, zbyt dużych błędów, co do kierunków tych innowacji.

Myślę, że pozostałe elementy rachunku wyników, czyli koszty sprzedaży, zarządu oraz finansowe można w tej chwili pozostawić poza centrum uwagi. Kluczowa jest sprzedaż i generacja marży. Zwłaszcza, że zagęszczają się zagrożenia. Tu znów najlepiej oddać głos Zarządowi:

Cytat:
Poprawa rentowności działalności Grupy jest uzależniona w szczególności od następujących czynników:
- skuteczności działań zmierzających do przywrócenia obserwowanego w II półroczu 2013 roku poziomu marż w zakresie produkcji twardych folii opakowaniowych,
- uzyskania spodziewanych efektów z inwestycji w II linię do produkcji pasków PET przy jednoczesnym dalszym wzroście rentowności przy produkcji płatka PET,
- utrzymania wzmocnionej pozycji rynkowej w sprzedaży folii stretch z warstwami nano na rynku polskim,
- sukcesu inwestycji związanej z nową linią do druku fleksograficznego.


Ze spraw spoza rachunku zysków i strat – wprawdzie spada dźwignia całkowita, jednak konsekwentnie rośnie zadłużenie odsetkowe. Póki stopy procentowe są niskie, temat sam odkłada się na później. Jednak daje o sobie znać poruszana wcześniej kwestia „zarządzania przez EBITDA”. Moim zdaniem nie jest to najlepszy pomysł, a niewątpliwie Zarząd bardzo za tym rozwiązaniem optuje.


kliknij, aby powiększyć


Reasumując: wyniki jakościowo wydają się lepsze, niż wynika to bezpośrednio z liczb. Zwłaszcza w perspektywie długoterminowej. Moja opinia może jednak być 'skrzywiona' z zasady przychylnym nastawieniem do innowacji. Jednocześnie mamy do czynienia ze wzrostem ryzyka w otoczeniu Grupy.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj

/EDIT: poprawiono literówki/
Powyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.
Edytowany: 14 listopada 2014 16:49

28zenek
0
Dołączył: 2010-10-29
Wpisów: 99
Wysłane: 14 listopada 2014 10:45:47 przy kursie: 3,98 zł
knoker napisał(a):
i to jest powód do 10 proc. wyprzedaży ???

Edit: spółka nadal w trendzie wzrostowym i technicznie znajduje się w ciekawym miejscu. Osobiście obstawiam powrót do wzrostów w najbliższych dniach.


"Wspaniała" passa Ergisu trwa tylko w tym miesiącu traci blisko 20%!!!
Nawet wyniki nie temperują naganiania.
A może tak kubełek zimnej wody na gorącą głowę?
Edytowany: 14 listopada 2014 10:46

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 14 listopada 2014 17:07:23 przy kursie: 3,98 zł
Passa chyba nie była znowu taka zła. Widziałem już gorsze.


kliknij, aby powiększyć


Za to interpunkcja we wpisach strasznie emocjonalna. Hmmm...

28zenek
0
Dołączył: 2010-10-29
Wpisów: 99
Wysłane: 15 listopada 2014 04:33:57 przy kursie: 3,98 zł
Powyższy post kapitalny!Nie ma to jak optymizm i nienaganna polszczyzna!
POZDROWIENIA!wave

Na marginesie wyników kwartalnych Ergisu warto napisać;"Niech żywi nie tracą nadziei..",bowiem przestrzeni do spadku nie brakuje.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 15 listopada 2014 06:00:40 przy kursie: 3,98 zł
Skoro mowa o polszczyźnie, użyłem czasu przeszłego, więc o jakim optymizmie piszesz? Że kiedyś było fajnie i można było zarobić? To już prędzej zgodziłbym się na zarzut, że to 'sentyment' ( http://sjp.pwn.pl/sjp/;2575227 ). Znajomość polszczyzny czasem się przydaje, pomaga nie rzucać bezsensownych słów na wiatr.

O interpunkcji też nie pisałem w kontekście poprawności, lecz ekspresji emocji. Ach te potrójne wykrzykniki i to "?!?!?". Cudne.
Powyższy post tylko potwierdza, że się nakręcasz. A skoro nakręcasz się bodajże od sierpnia, to jesteś na dość zaawansowanym etapie widzenia tego, co chcesz, a nie tego, co jest. Dla jasności, nie piszę o kursie / wykresie / spółce, tylko moim wpisie.

---

Przestrzeń do spadku jest taka, jak w każdej innej spółce - do zera. I jak w każdej innej spółce jest niewspółmiernie mniejsza od przestrzeni do wzrostu. Nadmierne podniecanie się którymkolwiek z tych faktów, jak również zakochiwanie się w / znienawidzanie spółek jest zwyczajnie, psychosomatycznie niezdrowe. Ale to Twój ból, więc rób, jak chcesz. Dopóki wyrażasz opinie o spółce i nie łamiesz zasad, jest ok.

---

Tak więc to ja pozdrawiam.

rafsty
rafsty PREMIUM
9
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Dołączył: 2009-02-19
Wpisów: 2 300
Wysłane: 12 lutego 2015 16:28:54 przy kursie: 4,55 zł
Omówienie skonsolidowanych wyników za 4-ty kwartał 2014 dla GK Ergis

Najnowszy raport Ergisa został okraszony paroma całkiem przychylnymi komentarzami „z rynku”, więc spójrzmy, czy było warto. Dla porządku trzeba zaznaczyć, że mówimy o raporcie kwartalnym zamykającym rok obrotowy, a więc będzie on zastąpiony przez raport roczny. To zaś wiąże się z możliwością ingerencji audytora.


W szczególności poprawek formalnych wymaga cash flow:
- w CF operacyjnym mamy podatek zapłacony / naliczony mamy odpowiednio: 890 / (487); powinno być odwrotnie;
- w CF finansowym mamy wpływ kredytów na minus (21,6) miliona; zapewne to zmiany kredytu w rachunku bieżącym.

Zostawmy formalności i skupmy się na wynikach.

Wbrew wcześniejszym turbulencjom i obawom firma zaliczyła dość spokojny rok. Ostatni kwartał okazał się dobry pod względem sprzedaży. Udało się wykazać wzrost w stosunku do okresu analogicznego we wszystkich grupach asortymentowych:


kliknij, aby powiększyć


W dłuższym, trzyletnim horyzoncie z kolei trendy wyglądają na niezakłócone:


kliknij, aby powiększyć


Zarząd pisze, że w całym roku ceny surowców pozostawały neutralne, ostatni kwartał był pod tym względem dobry. Ma to odzwierciedlenie w podstawowej rentowności (czyli brutto na sprzedaży) – za cały rok wyniosła 15,9%. W czwartym kwartale zaś 14,6%. Tu akurat mogłoby być lepiej.

Moim zdaniem rozczarowuje kwestia wdrożenia folii nanoErgis. Tego typu produkt powinien wyraźnie generować ekstra wartość dodaną. Powinno się to objawiać albo we wzroście sprzedaży (i równocześnie marży), albo samej marży. Tymczasem wyniki nie odbiegają od „normalnych”. Poniżej wykres sprzedaży wraz z odpowiednią rentownością brutto na niej poszczególnych kwartałach za ostatnie trzy lata.


kliknij, aby powiększyć


Zielone punkty odpowiadają wynikom za q1 i q2’ 2014, czerwone – za q3 i q4’2014r.
Status quo wygląda na nienaruszone.
Ale, co za tym idzie, to kolejny element obrazu stabilizacji biznesu.

Rozwój odbywa się organicznie. Na przełomie półrocza mają ruszyć dwie linie: do druku fleksograficznego oraz do produkcji taśmy PET.

Ryzyka mamy tu klasyczne: ewentualny wzrost cen produktów, destabilizacja kursów walut, spadek cen sprzedaży. W szczególności Zarząd wspomina o:
- możliwym spadku marż na foliach dla przemysłu spożywczego w Polsce i Niemczech (eksporterzy na Ukrainę);
- zawarciu transakcji zabezpieczającej kurs sprzedaży euro;
- sporze sądowym z byłymi głównymi właścicielami przejętej spółki CS Recyckling.

Po tąpnięciu w poprzednim kwartale firma znów rośnie na większości poziomów rachunku wyników.


kliknij, aby powiększyć

TTM – trailing twelve months – 12-miesięczna suma krocząca

Do tego rozwoju przyczynia się w zasadzie cała organizacja: sprzedaż, uzyskiwane marże, kontrola kosztów sprzedaży i zarządu oraz spadek kosztów finansowych.
Zauważmy jednak, że linia finansowa poprawiła się znacząco (z około -10m za 2013r. do około -7m za 2014r.) przy jednoczesnym, delikatnym wzroście zadłużenia.


kliknij, aby powiększyć


Udział zadłużenia odsetkowego w sumie bilansowej jest jednak tłumiony poprzez wzrost udziału kapitału własnego.


kliknij, aby powiększyć


Niemniej podtrzymuję opinię, że koszty finansowe mogą stać się głównym zmartwieniem i czynnikiem zżerającym zysk w przypadku szybkiego wzrostu stóp procentowych.

To, że rok był niezły, a jednocześnie spokojny, potwierdza cash flow operacyjny. Czwarty kwartał jest niemal kopią zeszłorocznego odpowiednika: +46,4m. Rok zamknął się zaś kwotą +29,9m wobec +23,7m w 2013r. sCF, czyli cash flow skorygowany o kapitał pracujący (należności, zobowiązania, zapasy) jest nawet lepszy. Kwartalnie: +8,8m vs. +5,5m; rocznie: +49,8m vs. +42,6m.

Analiza wariancji wskazuje, że ów wzrost sCF o +7,2m złotych Grupa zawdzięcza głównie poprawie rentowności. Na spadku sprzedaży utracono ok. -0,9m; na wzroście rentowności odzyskano +6,3m złotych. Razem to +5,4m. Pozostałe +1,8m dały pozostałe elementy organizacji.

Reasumując: firma ma się nieźle w zakresie swojej podstawowej działalności. Również organizacja wydaje się być pod kontrolą. Rozwój na bazie innowacji nie jest chyba tak dynamiczny, jak chcieliby inwestorzy i Zarząd, ale w tej chwili nie ma powodów do zbytnich narzekań.

Dopóki stopy procentowe są niskie w centrum uwagi stawiałbym sprzedaż oraz jej rentowność. Potem na pierwszy plan może wysunąć się koszt finansowania.


>> Wyceny automatyczne są tutaj
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutaj
Powyższa treść przez 120 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

mackopl
mackopl PREMIUM
35
Dołączył: 2011-01-02
Wpisów: 1 047
Wysłane: 23 lutego 2015 15:05:04 przy kursie: 4,65 zł
Prośba o aktualizacje wyników.

varciasz
3
Dołączył: 2013-01-18
Wpisów: 188
Wysłane: 18 maja 2015 00:37:24 przy kursie: 5,26 zł
było tutaj tyle ostrzeżeń i narzekań a jak widać - spółka radzi sobie całkiem fajnie.
Dalej wypłaca skromną dywidendę, zwiększa zyski, inwestuje, rozwija się.
Długoterminowy kurs wzrostowy wyraźnie utrzymany.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
2 3 4 5 6 7 8 9 10

Nie możesz tworzyć nowych wątków.
Nie możesz odpowiadać w wątkach.
Nie możesz usuwać swoich wpisów.
Nie możesz edytować swoich wpisów.
Nie możesz tworzyć ankiet.
Nie możesz głosować w ankietach.

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,879 sek.

AD.bx ad3a
PORTFEL STOCKWATCH
Data startu Różnica (%) Różnica (zł) Wartość
01-01-2017 +155,99% +31 197,07 zł 51 197,07 zł
Logowanie

Zaloguj
Zapamiętaj | Rejestruj | Aktywuj | Odzyskaj hasło
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d