Giełdowi faworyci DM mBanku na 2019 rok

Grudzień to nie tylko czas podsumowań, ale także ostatni dzwonek na przygotowanie strategii inwestycyjnej na kolejny rok. W tym tygodniu garść wskazówek dał DM mBanku. Biuro w cyklicznym raporcie wytypowało blisko 30 spółek, które w przyszłym roku będą mocniejsze od szerokiego rynku. 


Analitycy DM mBanku są optymistami i na przyszły rok zakładają pozytywny scenariusz dla rynku akcji.

– 55 proc. kapitalizacji giełd stanowi rynek amerykański. Dopóki S&P 500 nie wchodzi w trend spadkowy, dopóty w percepcji inwestorów na świecie trwa hossa – dająca nadzieję, że ceny akcji w Europie i Azji też wzrosną. Naszym zdaniem bardziej prawdopodobne jest, że w 2019 roku gospodarki Chin czy Stefy Euro przyspieszą tempo wzrostu niż to, że USA wejdą w recesję – uważają eksperci DM mBanku.

Recesja w USA dopiero za rok

Eksperci zwracają uwagę, że wskaźniki wycen w USA są na racjonalnych poziomach (P/E dla S&P500 za ostatnie 12 m-cy wynosi 18,3x, a prognozowane P/E na koniec 2019 r. to 15x), a realne stopy procentowe pozostają niskie. Sam FED ocenia obecny poziom stopy dyskontowej jako bliski neutralnemu, a nawet dopuszcza opóźnienia w zacieśnianiu polityki monetarnej. W ocenie DM mBanku, historyczne dane krzywej dochodowości w USA wskazują, że przed nami recesja, ale nie wcześniej niż za rok.

– Statystycznie w ostatnich 6 cyklach gospodarczych w USA, recesja następowała po 13 miesiącach od odwrócenia krzywej dochodowości. Według prognoz, odwrócenie krzywej nastąpi w połowie przyszłego roku – jeżeli historia ma się powtórzyć, recesja nastąpi za około 20 miesięcy. S&P500 osiągał szczyt średnio po 11 miesiącach od wypłaszczenia krzywej i 2 miesiące przed recesją. – zauważają eksperci DM mBanku.

Liczba miesięcy od odwrócenia krzywej dochodowości w USA (10Y-2Y) do szczytu na S&P500 i początku recesji. Źródło: Bloomberg/DM mBank

>> Zacznij inwestować już od 100 zł >> Nowa platforma inwestycyjna inPZU

Sygnały z rynku pracy, wskaźniki wyprzedzające oraz poziom konsumpcji również potwierdzają, że gospodarka jest w późnej fazie cyklu i jest „gotowa” na recesję. JP Morgan szacuje prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w 2019 na 31 proc., a w roku 2020 na aż 68 proc!

Co dalej z polską giełdą?

Prognozy dla polskiej giełdy i gospodarki na 2019 r. >>> CZYTAJ WIĘCEJ

W tym roku warszawska giełda całkowicie przespała hossę na światowych rynkach. Sytuacja jest tym bardziej frustrująca, że polska gospodarka ma za sobą serię kwartałów z ponad 5-proc. wzrostem PKB. Zamiast hossy mamy bessę i na 10 sesji przed końcem roku roku wszystkie główne indeksy GPW są na minusach.

Pieniądze lubią spokój, dlatego nic dziwnego, że w tym roku duży kapitał był rzadkim gościem na polskim rynku. Eksperci DM mBanku wyliczają, że w mijającym roku inwestorów z grubymi portfelami odstraszały przede wszystkim afery (GetBack, KNF), konflikt rządu z Brukselą, zmiany w prawie, doniesienia o nieprawidłowościach w zarządzaniu aktywami przez niektóre TFI, czy wreszcie liczne wypowiedzi polityków wpływające na bieżące kursy akcji największych spółek.

– Wszystkie te negatywne elementy powodują, że mimo dobrej sytuacji gospodarczej, polski rynek akcji postrzegany jest przez inwestorów zagranicznych jako ryzykowny. Co zmieni się w przyszłości? Wiele wskazuje, że przytoczone powyżej zdarzenia/sytuacje będą miały swoje kolejne odsłony w roku przyszłym. Pojawią się jednak co najmniej dwa nowe, istotne wydarzenia. Pierwszym będą wybory do Sejmu i Senatu oraz wybory do Parlamentu Europejskiego, co oznacza tradycyjnie burzliwą kampanię wyborczą. Może mieć ona dwa oblicza (niewykluczające się nawzajem), tj. typową „kiełbasę wyborczą” w postaci kolejnych programów „500+” (również takie same deklaracje ze strony opozycji) oraz wzajemne wyciąganie „brudów”. W pierwszym wypadku, jeżeli będą to rozsądnie sprofilowane programy (biorąc pod uwagę dobry stan finansów państwa) ich wpływ na rynek może być pozytywny (podniesienie dynamiki wzrostu PKB). Nie bez znaczenia będą również wyniki sondażowe publikowane w trakcie kampanii, szczególnie jeśli do lokalnej polityki powróci Donald Tusk (jego obecna kadencja kończy się w listopadzie 2019). W takim scenariuszu zarysowuje się opcja win win – dodatkowa stymulacja gospodarki (nawet jeśli efekt jest krótkotrwały) kontra możliwa zmiana układu sił na bardziej preferowana przez inwestorów giełdowych. – dodają eksperci.

Drugim istotnym wydarzeniem będzie start Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK). Eksperci liczą, że uruchomienie programu powinno przynajmniej wyhamować odpływy z TFI, odwracając bardzo negatywny bilans lokalnych przepływów kapitałowych na GPW. >> Dołącz do dyskusji na forum StockWatch.pl: Kiedy dno bessy?

Prognozowany wpływ PPK na przepływy w ramach
funduszy emerytalnych. Źródło: DM mBanku

Słabość polskiej giełdy to także wina samych spółek, które nie zdołały przekuć dobrej koniunktury gospodarczej w zyski. Według prognoz DM mBanku, w 2018 roku jedynie 28 na 83 spółki będzie miało lepsze/zgodne wyniki na poziomie EBITDA niż oczekiwania sprzed 11 miesięcy. Na poziomie wyniku netto takich spółek jest tylko 26. Sektorami, które najbardziej rozczarowały są: chemia, budownictwo, sektor wydobywczy, spółki odzieżowe, a w dalszej kolejności przemysł oraz handel hurtowy/spożywczy.

– Słabe wyniki br. obniżyły również oczekiwania na 2019, stąd przy pozytywnym scenariuszu makro, łatwiej będzie o pozytywne zaskoczenia. Sektorami, które będą raportować największą (dwucyfrową) dynamikę wzrostu wyniku operacyjnego i zysku netto będą: energetyka, handel w tym odzież oraz chemia. Spodziewamy się nico ponad 10-proc. wzrostu zysków w sektorze finansowym oraz TMT. – uważają eksperci DM mBanku.

Czarne konie 2019 r.

DM mBanku zaleca kupno akcji PGE, Taurona, Enei i Energi. Biuro zwraca uwagę, że znacząco poprawiły się marże elektrowni węglowych, co jest zasługą drogiego gazu, który pozwala na przenoszenie 1:1 kosztów uprawnień i paliwa w cenie energii.

– Ostatnie deklaracje Ministerstwa Energii o rządowych rekompensatach dla gospodarstw domowych ostatecznie wyeliminowały ryzyko dużych strat na obrocie w roku 2019, co jeszcze niedawno było dyskontowane na kursach spółek, szczególnie w wypadku Energi i Taurona. W naszej opinii, ostatnie odbicie WIG-Energia to nie tylko korekta po mocnych spadkach, ale zmiana trendu, którą obok wspomnianych czynników makro i regulacji powinny napędzać korzystne tendencje na poziomie FCF (capex 2019-22 niższy o 16 proc. vs. 2015-18, a EBITDA wyższa o 20 proc.) i bilansu (DN/EBITDA spada do 1,5x w 2020). Liczymy na powrót dyskusji na temat dywidend w przyszłym roku. – uważają eksperci DM mBanku.

W sektorze handlowym jedną z ciekawszych opcji inwestycyjnych jest AmRest. Biuro spodziewa się, że od IV kwartału 2019 r. operator sieci restauracji wróci do dwucyfrowej dynamiki EBITDA r/r. DM mBanku stawia także na CCC, Dino Polska, LPP i Vistula Group. Na liście spoza GPW znalazł się także właściciel sieci Biedronka – spółka Jeronimo Martins.

– W sektorze handlu spożywczego w 9M’18 wszystkie analizowane spółki poprawiły marżę brutto na sprzedaży, co wskazuje na poprawę warunków zakupowych oraz stopniowe podwyższanie cen. Naszym zdaniem trend ten zostanie utrzymany w 2019 roku, a podwyżki cen mogą przyśpieszyć ze względu na wyższą presję kosztową niż w 2018 roku (wzrost cen energii, która stanowi istotną pozycję kosztową dla spółek z sektora). Dalsza poprawa rentowności sprzedaży oraz oczekiwany wzrost lfl skłania nas do przeważania sektora. W 2019 roku preferowalibyśmy Dino Polska (kontynuacja dynamicznego wzrostu) oraz Jeronimo Martins (odbicie lfl w sieci Biedronka oraz istotne ograniczenie straty EBITDA sieci ARA). Obniżyliśmy rekomendację dla Eurocash do trzymaj ze względu na trwający kosztochłonny proces integracji oraz niepewność w związku z ewolucją wyniku w segmencie detalicznym. – wskazują eksperci DM mBanku.

W branży chemicznej faworytem DM mBanku pozostaje niezmiennie Ciech. Biuro zwraca uwagę, że w przyszłym roku ceny surowców energetycznych roku nie powinny już mieć tak istotnie negatywnego wpływu na wyniki spółek chemicznych (efekt wysokiej bazy 2018 roku). Wyższe będą z pewnością koszty certyfikatów CO2, węgla energetycznego i energii elektrycznej. Z drugiej strony niższe mogą być ceny gazu ziemnego.

– Naszym zdaniem w polskim sektorze chemicznym najbardziej atrakcyjny pod względem wyceny jest Ciech (spółka obecnie notowana z 25-45-proc. dyskontem na wskaźnikach P/E oraz EV/EBITDA na lata 2018-2020). Spółka w 2019 roku powinna korzystać z oczekiwanych podwyżek cen sody na rynku europejskim, nowych uruchamianych inwestycji (sól oczyszczona w Niemczech) oraz konsolidacji przejętych podmiotów (Proplan). Końcówka roku, to naszym zdaniem dobry moment na doważenie akcji Grupy Azoty. Szczególnie zważając na odbudowę marży na rynku nawozowym oraz oczekiwaną konsolidację wyników Compo Expert w 2019 roku. – uważają analitycy DM mBanku.

W sektorze finansowym rekomendację kupuj od DM mBanku otrzymały Bank Pekao, Alior Bank i Kruk. Zdaniem ekspertów, wyniki sektora bankowego mają nadal potencjał do poprawy.

– Nasze obecne wyceny wskazują na 17-proc. potencjał wzrostu dla całego sektora, 21-proc. dla banków regionalnych i czeskich, 15-proc. potencjał dla polskich banków oraz 14-proc. dla polskich spółek finansowych. Rozpoczynamy 2019 rok z pozytywnym otoczeniem makroekonomicznym, które wspierać będzie zyskowność sektora (zagregowany zysk netto +7 proc.) oraz bardzo atrakcyjnymi wycenami (18-proc. dyskonto 12M forward P/E do 5-letniej średniej indeksu MSCI EME Financials i 13-proc. dyskonto indeksu WIG-Banki). Jednocześnie uważamy, że rynek zachodnioeuropejski powinien na początku roku uporać się z powyborczymi obietnicami Włoch czy z Brexitem, co poprawi sentyment również w naszej części Europy. – prognozuje DM mBanku.

Biuro zawiesiło z kolei rekomendację dla Getin Noble Banku. Zdaniem analityków, wyniki za 3Q’18 były solidne i zwiastowałyby trwały powrót do rentowności, gdyby nie zamieszanie wywołane przez aferę korupcyjną KNF. Getin Noble Bank przyznał, że w wyniku szumu medialnego doświadczył ponadnormatywnych odpływów depozytów. W obecnej sytuacji prognoza wyników jest bardzo utrudniona ze względu na niemożliwość oszacowania odpływu depozytów oraz ich wpływu na wyniki banku (na wynik odsetkowy, handlowy, kapitały).

Udany sezon wyników za III kwartał mają za sobą spółki z sektora TMT. Faworytem biura na 2019 r. z branży mediowej jest Agora, z IT – Asseco SEE i Atende, natomiast wśród telekomów: Orange Polska i Play.

– Od początku 2018 r. WIG-Info wzrósł o 1,9 proc. i był >10 p.p. lepszy od rynku i 4,4, p.p. lepszy od MSCI IT EU. Ze względu na wzrosty wyników spółek IT, mediana P/E 12M fwd dla przedstawicieli sektora wynosi obecnie 13,6x i jest 10 proc. poniżej historycznej średniej z trzech lat. Sezon wyników za 3Q’18 uwiarygodnił dobrą kondycję sektora. Spośród sześciu spółek, które zaraportowały wyniki wszystkie oprócz Aillerona zanotowały wzrost zysków r/r. Poprawa wyników spółek IT powinna wspierać sentyment do sektora, stąd liczymy na wzrost indeksu WIG-Info w średnim terminie, jednak ze względu na dobre zachowanie się indeksu WIG-Info na tle szerokiego rynku zalecamy selektywne podejście do spółek IT. Naszymi faworytami wśród spółek o mniejszej kapitalizacji są Atende i Asseco SE. Przy okazji strategii rezygnujemy z wydawania zalecenia inwestycyjnego oraz prognoz dla Wasko. – zaznaczyło biuro.

W sektorze przemysłowym DM mBanku stawia na AC Autogaz, Amikę, Famur, Kernel, Pozbud i TIM. Na cenzurowanym są z kolei: Apator, Grupa Kęty, Ergis i Tarczyński.

– Największym wyzwaniem dla spółek przemysłowych w 2019 roku są naszym zdaniem rosnące ceny energii elektrycznej oraz kolejny rok oczekiwanej inflacji płac. Według naszego scenariusza bazowego ceny energii elektrycznej wzrosną w taryfie B o 32 proc. r/r, a większość z podmiotów będzie musiała kupować energię po wysokich cenach z 2H’19 (wyjątkiem Alumetal, który kupił energię w 1H’18 oraz Pfleiderer, który co kwartał kupuje energię na 12 miesięcy do przodu). Wyższe ceny energii są dużym zaskoczeniem dla spółek, gdyż w ostatnich kilku latach ceny w taryfie B były stabilne. Wzrosty energii w 2019 roku naszym zdaniem w wynikach najbardziej odczują Cognor (wpływ na EBITDA’18 -20,6 proc.), PKP Cargo (wpływ na EBITDA’18 -13,4 proc.), Ergis (wpływ na EBITDA’18 -12,8 proc.), Pfleiderer (wpływ na EBITDA’18 -10,6 proc.), Mangata (wpływ na EBITDA’18 -8,6 proc.), Forte (wpływ na EBITDA’18 -7,7 proc.), Impexmetal (wpływ na EBITDA’18 wpływ na EBITDA’18 – 6,9 proc.), Tarczyński (wpływ na EBITDA’18 -5,8 proc.) oraz Stelmet (wpływ na EBITDA’18 -5,3 proc.) – prognozuje DM mBanku.

Na liście faworytów DM mBanku znalazły się także akcje CD Projektu, PGNiG i Wirtualnej Polski.

Raport z prognozami i strategią inwestycyjna DM mBanku na 2019 r. powstał 5 grudnia 2018 r. Autorem opracowania jest Michał Marczak, analityk DM mBanku. Raport jest do pobrania TUTAJ

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ACAUTOGAZ, Agora, Alior, amica, Amrest, ASSECOSEE, atende, ccc, CDPROJEKT, Ciech, dinopl, Enea, energa, Famur, kernel, Kruk, lpp, orangepl, Pekao, PGE, PGNiG, play, pozbud, TAURONPE, tim, vistula, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Kruk wróci do większych inwestycji w pod koniec br.

  KRUK zakłada, że inwestycje w nowe portfele w najbliższych miesiącach będą niewielkie, zaś do większych inwestycji spółka powróci pod koniec 2020 roku. Zarząd ocenia, że większej podaży portfeli ze strony banków należy spodziewać się w 2021 i 2020 roku, poinformowali przedstawiciele zarządu. Wielkość spłat w maju nie odbiega od poziomu z kwietnia br.

 • CD Projekt oczekuje, że sytuacja rynkowa unormuje się do premiery Cyberpunk 2077

  CD Projekt zakłada, że sytuacja na kluczowych rynkach wróci do normy do czasu premiery gry "Cyberpunk 2077", poinformował członek zarządu Michał Nowakowski. W czerwcu dostęp do gry uzyskają liderzy opinii.

 • 15 propozycji dywidendowych na czerwiec

  Na ten moment plany dywidendowe na czerwiec ma 11 spółek z głównego parkietu i 4 kolejne z NewConnect. W obu grupach nie zabraknie propozycji o stopie przekraczającej 5 proc. Kilka firm szarpnie się na rekordowe stawki.

 • Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • Amica miała ponad 16 mln zł zysku netto w I kwartale 2020 r.

  AMICA odnotowała 16,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2020 r. wobec 13,3 mln zł zysku rok wcześniej.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR