Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

BoloGTB

BoloGTB

Ostatnie 10 wpisów
Jest artykuł w PB :

Cytat:
Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd podczas sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack - uznał Prezes UOKiK.

W czwartek urząd poinformował, że wydana decyzja częściowa będzie istotnym wsparciem dla poszkodowanych w dochodzeniu roszczeń.

Tyle widzę, bo nie mam prenumeraty, a artykuł - link - www.pb.pl/uokik-idea-bank-zlam...
Gdyby ktoś miał i mógł, gdzieś treść wkleić...

edit
pojawiło się już na UOKiK - www.uokik.gov.pl/aktualnosci.p...


Cytat:
Idea Bank wprowadzał konsumentów w błąd podczas sprzedaży obligacji korporacyjnych GetBack - uznał prezes UOKiK.
Wydana decyzja częściowa będzie istotnym wsparciem dla poszkodowanych w dochodzeniu roszczeń.
To nie koniec działań urzędu w sprawie Idea Banku.


Wypowiedź Marka Niechciała Prezesa UOKiK

W październiku ubiegłego roku UOKiK wszczął postępowanie, w którym postawił bankowi zarzuty stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Postępowanie miało priorytetowy charakter. W tym czasie do urzędu wpłynęło ponad 520 skarg. Wynikało z nich, podobnie jak z postawionych przez urząd zarzutów, że przedstawiciele Idea Banku podawali klientom wprowadzające w błąd informacje np. o tym, że obligacje GetBack przyniosą im gwarantowany zysk lub że dostęp do tych obligacji jest limitowany.

Dzisiaj UOKiK potwierdził część stawianych kilka miesięcy temu zarzutów - wydał decyzję częściową wobec Idea Banku, stwierdzając stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych.

- Historie opowiedziane nam przez świadków podczas 5 rozpraw administracyjnych pokazują, w jaki sposób pracownicy banku oszukiwali swoich klientów. W wydanej częściowej decyzji zacytowaliśmy wiele z nich, by pokazać mechanizm wprowadzania w błąd. Obligacje korporacyjne były prezentowane jako bezpieczne produkty o gwarantowanym zysku. Sprzedawcy oferowali je swoim dotychczasowym oraz nowym klientom, podkreślając wyjątkowość, zyskowność oferty czy brak ryzyka. By przyspieszyć zakup nawet wypełniali za nich formularze. Decyzja urzędu nie mogła być inna. Stwierdziliśmy praktyki, które nigdy nie powinny mieć miejsca w instytucji zaufania publicznego, na jaką kreuje się bank – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.
Urząd nie ma wątpliwości, że konsumenci podczas sprzedaży przez Idea Bank obligacji korporacyjnych GetBack byli wprowadzani w błąd. Świadczą o tym zebrane liczne dowody. Podczas kontroli w siedzibie banku pracownicy UOKiK przesłuchali kilku członków zarządu, menadżerów oraz dyrektorów sprzedaży. Ich oświadczenia, informacje uzyskane od sprzedawców oraz znaleziony materiał zostały skonfrontowane z zeznaniami i zawiadomieniami poszkodowanych. Dzięki temu urząd odtworzył proces sprzedaży. Informacje o możliwości zakupu obligacji korporacyjnych GetBack konsument otrzymywał od pracowników banku smsem, e-mailem, telefonicznie, a także bezpośrednio w oddziałach Idea lub Lion’s Banku. Sprzedawcy, namawiając do podjęcia decyzji, zapewniali o stałych, pewnych dochodach z inwestowania. Doskonale pokazuje to fragment e-maila przedstawiciela banku do klienta:


Wypowiedź Agnieszki Szafran z delegatury UOKiK w Bydgoszczy - przebieg postępowania

- W końcu mam ofertę bez ograniczeń wiekowych, bez ubezpieczeń i bez akcji. Gwarantowane obligacje korporacyjne na 24 miesiące 6 proc. w skali roku wypłata odsetek co miesiąc.

Sprzedawcy porównywali obligacje korporacyjne do lokat bankowych lub obligacji skarbowych, wskazując nieistniejące podobieństwa. Bardzo często przedstawiali je jako „alternatywę” dla znanych konsumentom nieryzykownych inwestycji. Świadczą o tym zeznania świadków i skargi:

- Namówiła mnie na zakup obligacji przedstawiając oferowany produkt jako alternatywę dla lokaty, opisując je jak obligacje Skarbu Państwa. (…) Zostałam wprowadzona w błąd co do rodzaju produktu - byłam przekonana, że nabywam obligacje Skarbu Państwa.

- Dodatkowo należy podkreślić, iż w przeszłości posiadałam obligacje Skarbu Państwa i słowo obligacje nie wzbudziły mojego niepokoju. W rozmowach nigdy nie padło sformułowanie obligacje korporacyjne, więc domniemywam, że oferta bazowała na pozytywnych skojarzeniach osób starszych, takich jak ja, z obligacjami Skarbu Państwa.

Zabiegi te miały wywoływać przekonanie o tym, że cechy porównywanych produktów są takie same. Tymczasem są to całkowicie odmienne instrumenty finansowe, które cechuje zupełnie inne ryzyko inwestycyjne oraz dostęp do kapitału i odsetek w trakcie trwania inwestycji.

jenes napisał(a):
wstępne sprawozdanie finansowe jednostkowe spółki GetBack za 2018 rok:

wstępne jednostkowe sprawozdanie za 2018

Poziom odzysków w poszczególnych miesiącach przedstawiał się następująco:
Lipiec 2018 r. - 27 433 161 PLN
Sierpień 2018 r. - 24 373 874 PLN
Wrzesień 2018 r. - 22 263 962 PLN
Październik 2018 r. - 26 750 377 PLN
Listopad 2018 r. - 26 202 514 PLN
Grudzień 2018 r. - 39 791 759 PLN
Styczeń 2019 r- 21 351 534 PLN
Luty 2019 r. - 21 041 038 PLN
Marzec 2019 r. - 27 381 671 PLN

BoloGTB napisał(a):
Gdyby te odzyski szły na spłatę to OK, ale one są przeżerane przez królika i jego znajomych, znajomych , itd. W dodatku to sytuacja, gdy główne wierzytelności jak rozumiem były windykowane przed sprzedażą Hoistowi najlepszych pakietów. Po tym odzyski spadną gwałtownie.

bukos4 napisał(a):
moze tak byc ze odzyski znacznie spadna. teoretycznie powinny tez spasc koszty w zwiazku ze zwolnieniami grupowymi i restrukturyzacja, ale to bedzie widoczne za kilka miesiecy.odzyski nie wplywaja do GBK tylko do funduszy i tu jest cale bagno...


No i mamy wypowiedź Dąbrowskiego, ze odzyski będą 12-14 mln / miesiąc d'oh! a koszty po zwolnieniach grupowych 5-7mln/m-c co daje w najlepszym razie dochód 7 mln/m-c i to bez uwzględnienia spadku krzywej odzysku!!!
Cytat:
Jak wynika z raportu spółki, w ostatnich dziewięciu miesiącach spółka odzyskiwała z posiadanych portfeli wierzytelności przeciętnie ok. 27 mln zł na miesiąc, ale ze względu na zakłócenia w płynności kwoty w poszczególnych okresach znacznie się różniły. W najlepszym pod tym względem grudniu 2018 roku do GetBack wpłynęło 40 mln zł, w najsłabszym lutym 2019 roku - 20 mln zł. Członkowie zarządu firmy poinformowali, że po sprzedaży części aktywów na rzecz Hoist, spółka liczy na ustabilizowanie odzysków na poziomie 12-14 mln zł miesięcznie.

Cytat:
Według członków zarządu firmy docelowo miesięczne koszty mają się ustabilizować na poziomie 5-7 mln zł.

Cytaty za : www.bankier.pl/wiadomosc/GetBa...

Gdyby te odzyski szły na spłatę to OK, ale one są przeżerane przez królika i jego znajomych, znajomych , itd. W dodatku to sytuacja, gdy główne wierzytelności jak rozumiem były windykowane przed sprzedażą Hoistowi najlepszych pakietów. Po tym odzyski spadną gwałtownie.

Dzięki za odpowiedź, bo nie spodziewałem się, że w ogóle coś takiego jest możliwe i wchodzi w grę. Pomysł jest świetny thumbright i w takiej sytuacji to jestem zwolennikiem jak najsroższych kar dla Getback i reszty "śmietanki" ale oczywiście po pozytywnym utworzeniu takiego mechanizmu, bo jak do tej pory to przecież sami wysyłaliśmy pisma do KNF o "niekaranie" spółki bo de facto to kara dla niezabezpieczonych bo zabezpieczeni i tak będą spłaceni lub częściowo już są.

bukos4 napisał(a):
Bardzo owocne spotkanie w Komisji Finansów Publicznych.rozpoczęliśmy współpracę z artiomem.knf ma przedstawić zgłoszenie sygnalisty.nic już nie ukryja.ten raport dostał też Kenneth Ale nie znał polskiego więc dał go kondziowi.Hehe. następny krok to ministerstwo finansów i rachunek powierniczy na kary nakładane na getback.Żeby szły dla nas a nie do budżetu.pozdrawiam z drogi powrotnej

Pierwsze lepsze info od dłuuugiego czasu, ale jednego nie rozumiem : jak kary nakładane na Getback mogłyby iść do nas. Chyba chodzi o o fraudy lub inne nadzwyczajne odzyski.

BearHand napisał(a):
Haitong-wprowadzajacy GBK, robi okrągłe ustepstwa.

Kolejny bardzo poważny wierzyciel - redukcja spłaty poniżej 5% - mowa o Getin. Nic tylko dziękować d'oh!

Początek artykułu na pb.pl:

Cytat:
"GetBack zacznie ujawniać odzyski.
O normalnym raportowaniu nie ma jeszcze mowy, ale spółka chce, by akcjonariusze i obligatariusze wiedzieli więcej."

Normalnie chyba powinniśmy za to całować dąbrowskiego po nogach.
Coś co jest psim obowiązkiem zarządu i za co bierze kasę to teraz po prawie zatwierdzonym układzie , przedstawionym dzięki całkowitemu brakowi danych i kompletnie niekorzystnemu dla obligatariuszy, teraz znów przebąkuje o jakiś lepszych relacjach z obligatariuszami i akcjonariuszami??? No chyba , że chodzi o zabezpieczonych, którym zrobił dobrze.

Visit68 napisał(a):
Jest to problematyczne bo sporo papierow jest na okaziciela wiec teoretycznie każdy może sie posłużyć , druga sprawa ze Idea teraz bedzie występować jako obligatariusz po spłaceniu szczęśliwców z missellingu

Jeśli jest lepszy pomysł weryfikacji to chętnie się zapoznam, jednak nawet taki jest lepszy niż nic, bo jednak dostęp do skanu papieru nawet na okaziciela nie jest łatwy. A z kolei na pewno ja nie podam komuś pełnych moich danych widniejących na świadectwie czy zaświadczeniu depozytowym. Jak ktoś będzie chciał się wkręcić do tego stowarzyszenia to i tak znajdzie sposób, a przecież chodzi też o to, by dostęp do stowarzyszenia był dla wszystkich umoczonych w Getback a jednocześnie nie wymagał podania swoich pełnych danych osobowych, bo tego nawet przedstawiciele do RW nie robili.

Cytat:
Jednak jeśli ma to być platforma prywatna, to trzeba byłoby wprowadzić jakiś sposób weryfikowania użytkowników, którzy mogliby z niej korzystać.
Pytanie tylko jak ?
Skan świadectwa ewidencji obligacji przesyłany np do prezesa tego stowarzyszenia ?

Jeśli w ten sposób to TYLKO po zamazaniu wrażliwych danych i na to jestem skłonny się zgodzić.

Dziś niezły artykuł o Getback na Bankierze - www.bankier.pl/wiadomosc/Dlacz...

zgadzam się, że sprawa ( przynajmniej w mediach) bardzo ucichła a nie jest to nam absolutnie na rękę.
Dlatego każdy artykuł jest ważny.
Tutaj mamy też w końcu trochę o różnicach w stosunku do afery AG, bo nadal wielu niezorientowanych czytelników wrzuca te afery do jednego worka.

Informacje
Stopień: Obeznany
Dołączył: 24 kwietnia 2018
Ostatnia wizyta: 1 sierpnia 2019 12:01:37
Liczba wpisów: 64
[0,02% wszystkich postów / 0,12 postów dziennie]

Kanał RSS głównego forum : RSS

Forum wykorzystuje zmodfikowany temat SoClean, autorstwa J. Cargman'a (Tiny Gecko)
Na silniku Yet Another Forum.net wer. 1.9.1.8 (NET v2.0) - 2008-03-29
Copyright © 2003-2008 Yet Another Forum.net. All rights reserved.
Czas generowania strony: 0,341 sek.

AD.bx ad3a
AD.bx ad3b
AD.bx ad3c
AD.bx ad3d