pixelg
STARWARD - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

28 29 30 31 32 33 34 35 36

STARWARD [STA]

AKTUALNY KURS: 74,40 zł (+2,76%) 18-06-2021 14:20
vilnouve
vilnouve PREMIUM
12
Wpisów: 59
Wysłane: 13 kwietnia 2021 00:31:00 przy kursie: 82,00 zł
GRAF78 napisał(a):
a dlaczego nie przypomniałeś, że nie została wyspana w rynek uwolniona 19 lutego seria D (emitowana po 20zł)

strach pomyśleć gdzie bylibyśmy gdyby została wysypana ...
kurs 25% na południe to jednak bardzo mocne ręce ...

Szkoda, że nikt nie zadał pytania na chacie jaka była motywacja dopuszczenia do obrotu wszystkich serii mimo lockup'ów ?

przy kolejnych kostkach domina jakie poznajemy nadal uważam, że nie był to przypadek...

Vox
134
Wpisów: 6 637
Wysłane: 13 kwietnia 2021 09:06:28 przy kursie: 80,00 zł
patrzac zupelnie z boku nie ma sie co dziwic... Spolka zjechała juz 50% w dół od ceny z debiutu.
Akcje w stochwatchowym IPO byly jakos po 43 zl, wiec ci co brali wtedy maja nawet nie 100% zysku za 1.5 roku trzymania.
Jak na standardy naszego rozbuchanego polskiego gamedev, to bardzo cienko. Sa spolki playwaya robiace symulatory ktore za te 1.5 roku daly duzo lepsze procenty.

Nie ma sie co dziwic ze ludzie chronia kapital i sprzedaja jak kurs spada. to sie samo nakreca.
Zobaczymy do ilu spadnie. W pewnym momencie cena bedzie okazją i pojedziemy w druga strone.

kholat
9
Wpisów: 136
Wysłane: 13 kwietnia 2021 09:46:06 przy kursie: 80,00 zł
kojo napisał(a):
Cytat:
a ja myślę, że będą przedłużać w nieskończoność, bo nie wydanie jakiejś tam gierki tu od początku chodziło

nie rozumiem co masz na myśli. Możesz rozwinąć?

chodziło tylko o podpięcie się pod trend i wykorzystanie bańki gamedev, przecież w Polsce mało kto czytał Lema a co dopiero na świecie, tu nie ma żadnej marki, pokazano parę slajdów i zrobiono PR oparty na inwestorach - weteranach z czasów 11bit... i tyle...

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

andy_dufresne
55
Wpisów: 909
Wysłane: 13 kwietnia 2021 10:00:22 przy kursie: 80,00 zł
Jasne, i jeszcze tak się szczęśliwie złożyło, że facet, który odpowiadał za produkcję najlepszego dodatku do Wiedźmina 3 akurat przechodził jedną z malowniczych krakowskich uliczek.
Jestem na Twitterze

Vox
134
Wysłane: 13 kwietnia 2021 10:06:57 przy kursie: 80,00 zł
kholat napisał(a):
chodziło tylko o podpięcie się pod trend i wykorzystanie bańki gamedev, przecież w Polsce mało kto czytał Lema a co dopiero na świecie, tu nie ma żadnej marki, pokazano parę slajdów i zrobiono PR oparty na inwestorach - weteranach z czasów 11bit... i tyle...

czyli nie ma żadnej gry. w takim razie Elemis jest w spisku... Think
Edytowany: 13 kwietnia 2021 10:07

KamiLPArsenal
8
Wpisów: 67
Wysłane: 13 kwietnia 2021 10:08:00 przy kursie: 80,00 zł
kholat napisał(a):
kojo napisał(a):
Cytat:
a ja myślę, że będą przedłużać w nieskończoność, bo nie wydanie jakiejś tam gierki tu od początku chodziło

Podasz link do danych ile osób przeczytało książki Lema? Myślę, że znacznie więcej niż Sapkowskiego przed premierą gier o Wiedźminie.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 592
Wysłane: 13 kwietnia 2021 10:13:56 przy kursie: 80,00 zł
Cytat:
Szkoda, że nikt nie zadał pytania na chacie jaka była motywacja dopuszczenia do obrotu wszystkich serii mimo lockup'ów ?

przy kolejnych kostkach domina jakie poznajemy nadal uważam, że nie był to przypadek...

Z mojego punktu widzenia nie widzę tu nic nadzwyczajnego. Lepiej raz załatwić cały proces dopuszczania akcji. Taniej wychodzi niż wszystko robić klika razy tj. dla prawie każdej emisji oddzielnie.

Vox
134
Wysłane: 13 kwietnia 2021 10:30:23 przy kursie: 80,00 zł
cóż, przełożeniem premiery zafundowano inwestorom (kilka?) miesięcy spadków/kiszonki kursu
w polskim gamedev gra się pod newsy.

tu newsów (długo ?) nie będzie.

to nawet było widać na obydwu konferencjach... pytania o "wiele miesięcy" d'oh! ]
a tu potwierdzenie wprost jak ludzie mysla:

Moderator:
Szanujmy się, proszę. Udostępnianie linków do forum B. nie przystoi
Edytowany: 13 kwietnia 2021 10:46

Vox
134
Wysłane: 13 kwietnia 2021 10:50:19 przy kursie: 80,00 zł
panie moderatorze, jak trudna by to nie byla prawda - to tak ludzie wlasnie mysla...
ludzie w swojej masie nie są ani kulturalni, ani mili... hejt leje sie strumieniami.
Bankierowcy to większość na naszej giełdzie.
po prostu swoją masą.

warto czasem wyjsc ze swojej bańki informacyjnej by zobaczyć co myślą inni. I nawet jesli jest to prymitywne postrzeganie spółki - przez prymitywnych ludzi - to daje jakąś informacje na temat zachowania kursu
Edytowany: 13 kwietnia 2021 10:53

Rif
46
Wpisów: 924
Wysłane: 13 kwietnia 2021 10:56:39 przy kursie: 80,00 zł
Akurat bym nie przesadzał z popularnością Lema i siłą marki jego nazwiska, bo szczyt poczytności miał wiele, wiele lat temu, a na dodatek nie jest to literatura łatwa, lekka i przyjemna jak w przypadku wiedźminskiego cyklu Sapkowskiego. Sięgali po nią raczej intelektualiści, a nie zwykli czytelnicy. SF weszło do mainstreamu znacznie później i dzięki innym autorom.
Wskażcie mi proszę jakiegokolwiek autora z klasyki SF na podstawie którego twórczości powstała gra zbliżająca się popularnością do Wiedźmina? (Ogólnie fantasy>SF w grach, ale przecież bazujemy na obu panach w kalkulacjach).
Lista popularności autorów literatury SF: www.ranker.com/crowdranked-lis...

Gry na podstawie Herberta i jego Diuny? Heinlein i niszowe gry na podstawie mimo wszystko filmu "Starship troopers"? No i sporo niszowych, bardziej artystycznych tytułów bym wymienił związanych z innymi autorami, którym jednak daleko do komercyjnego sukcesu. Jak już to autorzy gier kradną pewną idee jak np. "Halo" było bardzo luźno inspirowane "Pierścieniem" Larry'ego Nivena, ale pewnie margines graczy 'Halo" kojarzy nazwisko Niven.
Ba, Wiedźmin też nie był od razu topem, dopiero po wielu latach przy trzeciej grze i to bardziej CDP promowało Sapkowskiego niż jego nazwisko windowało pozycję gry (pomijam nasz grajdół). Do dzisiaj śmiejemy się, że Sapek uchodzi za twórcę książek na podstawie cyklu gier, a nie vice versa.

Suma summarum bardziej jestem skłonny przyznać rację, że Starward próbuje dla celów PR pokazać, że idzie drogą CDP tj. wybiera znanego polskiego autora, co ma gwarantować sukces. Nie. Podpinanie się Lemem to marny PR, bo w środowisku graczy, to nazwisko jest praktycznie nieznane.
Wszystko rozbija się o to czy ci ludzie potrafią zrobić dobrą grę. Wychodzi dopiero z pre-produkcji i liczą, że wypuszczą ją w 2022 roku. Nowa gra CPJ też właśnie opuściła pre-produkcję i celują z nią na 2023 i możliwe, że będzie to wydanie w ramach early access.

Tymczasem chętnych do pozbycia się gorącego kartofla w postaci akcji przybywa, tylko nikt go nie chce łapać...

Vox
134
Wysłane: 13 kwietnia 2021 11:01:18 przy kursie: 80,00 zł
pierwsza strona watku CRJ to tez pisanie o skoku na kase.
www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...

wszystko wyglada dziwnie znajomo Whistle

Rif
46
Wpisów: 924
Wysłane: 13 kwietnia 2021 11:32:21 przy kursie: 80,00 zł
Bardzo proszę nie porównuj CRJ, którego Green Hell ma znakomity tryb multiplayera do Starward czy nawet Frostpunka z 11bit, który wyżej nie podskoczył ze względu na brak sieciowych rozwiązań.
Z tego co czytałem wielu marzy się podobna kapitalizacja po premierze "Niezwyciężonego". Nie ma na to najmniejszych szans.
CRJ debiutowali na giełdzie mając już niemal gotowy produkt, którego popularność w social media można było ocenić. Byli pewni swego i sami wydali tytuł. Podobnie robią teraz z wersją konsolową. Co więcej, nie sprzedawali kota w worku w postaci pomysłu na grę na papierze.

jwk
24
Wpisów: 76
Wysłane: 13 kwietnia 2021 11:37:32 przy kursie: 80,00 zł
Rif napisał(a):
Akurat bym nie przesadzał z popularnością Lema i siłą marki jego nazwiska, bo szczyt poczytności miał wiele, wiele lat temu, a na dodatek nie jest to literatura łatwa, lekka i przyjemna jak w przypadku wiedźminskiego cyklu Sapkowskiego. Sięgali po nią raczej intelektualiści, a nie zwykli czytelnicy. SF weszło do mainstreamu znacznie później i dzięki innym autorom.
Wskażcie mi proszę jakiegokolwiek autora z klasyki SF na podstawie którego twórczości powstała gra zbliżająca się popularnością do Wiedźmina? (Ogólnie fantasy>SF w grach, ale przecież bazujemy na obu panach w kalkulacjach).
Lista popularności autorów literatury SF: www.ranker.com/crowdranked-lis...

Gry na podstawie Herberta i jego Diuny? Heinlein i niszowe gry na podstawie mimo wszystko filmu "Starship troopers"? No i sporo niszowych, bardziej artystycznych tytułów bym wymienił związanych z innymi autorami, którym jednak daleko do komercyjnego sukcesu. Jak już to autorzy gier kradną pewną idee jak np. "Halo" było bardzo luźno inspirowane "Pierścieniem" Larry'ego Nivena, ale pewnie margines graczy 'Halo" kojarzy nazwisko Niven.
Ba, Wiedźmin też nie był od razu topem, dopiero po wielu latach przy trzeciej grze i to bardziej CDP promowało Sapkowskiego niż jego nazwisko windowało pozycję gry (pomijam nasz grajdół). Do dzisiaj śmiejemy się, że Sapek uchodzi za twórcę książek na podstawie cyklu gier, a nie vice versa.

Suma summarum bardziej jestem skłonny przyznać rację, że Starward próbuje dla celów PR pokazać, że idzie drogą CDP tj. wybiera znanego polskiego autora, co ma gwarantować sukces. Nie. Podpinanie się Lemem to marny PR, bo w środowisku graczy, to nazwisko jest praktycznie nieznane.
Wszystko rozbija się o to czy ci ludzie potrafią zrobić dobrą grę. Wychodzi dopiero z pre-produkcji i liczą, że wypuszczą ją w 2022 roku. Nowa gra CPJ też właśnie opuściła pre-produkcję i celują z nią na 2023 i możliwe, że będzie to wydanie w ramach early access.

Tymczasem chętnych do pozbycia się gorącego kartofla w postaci akcji przybywa, tylko nikt go nie chce łapać...

Gieryzacja powieści, taka profesjonalna, wykonywana bezpośrednio przez studia a nie produkcja gniotów na zlecenie Warner Bros itp. to bardzo młoda branża. Nie dziwota zatem, że nie ma za bardzo gdzie szukać dużych sukcesów - tutaj raczej popatrzyłbym na historię branży filmowej. Jeszcze nie tak dawno filmy na podstawie ksiązek sci-fi/fantasy to był raczej Wiedźmin (ten nasz, polski) i Diuna (ale Lyncha), a teraz mamy uniwersum Avengers, Wiedźmina (ale Netflixowego), Grę o Tron itp. itd. Podobnym tokiem będzie się to toczyć w branży gier (moim zdaniem), z prostej przyczyny - w tym są pieniądze. Wiedźmin (gra) zapoczątkował na dobre ten kurs, teraz powtórzył to sukces sprzedażowy Cyberpunka. CDR jest prekursorem, ale myślę, że za niedługo zobaczymy całą masę takich gier, co w sumie już się dzieje - vide gry w uniwersum Star Wars, choćby AAA postaci Fallen Order.

W zacytowanej przez Ciebie liście S. Lem znajduje się na bardzo wysokim, 29. miejscu - należy pamiętać, że jest to serwis ogólnoświatowy, przesunięty w kulturę amerykańską. IP Lema jest bardzo silne i moim zdaniem, o ile Starwardowi uda się je utrzymać, będzie stanowić w przyszłości - jak wszystko dobrze pójdzie - istotną część wyceny spółki, tak jak obecnie jest z CDR i Wiedźminem, gdzie sama idea W4 trzyma wycenę w WIG20.

Bergman
Bergman PREMIUM
44
Wpisów: 93
Wysłane: 13 kwietnia 2021 11:39:18 przy kursie: 80,00 zł
Rif napisał(a):
szczyt poczytności miał wiele lat temu, a na dodatek nie jest to literatura łatwa, lekka i przyjemna. SF weszło do mainstreamu znacznie później i dzięki innym autorom. Podpinanie się Lemem to marny PR, bo w środowisku graczy, to nazwisko jest praktycznie nieznane.

Już kiedyś o tym pisałem więc powtórzę: z poczytnymi i oryginalnymi pisarzami dzieje się na ogół to samo - rozpływają się w kulturze. Na przykład mało kto wie, że "Rok 1984" Orwella powstał na bazie politycznych prognoz Jamesa Burnhama. Shakespeare inspirował się Thomasem Kydem, Christopher Marlowe garściami czerpał z folkloru, a przykładowo z Lema zaczerpnięto choćby w filmie "Kula" z 1998 roku i nawet się do tego nie przyznano mimo, że fabuła łudząco przypomina Solaris. Zjawisko rozpływania się autorów w kulturze jest znacznie szersze i starsze aniżeli z pozoru się to wydaje. Świat z powieści science fiction sprzedaje się w kulturze masowej bardzo dobrze i to od wielu lat. Tak więc fakt, że przy jakimś produkcie kultury masowej nie będzie nazwiska Stanisław Lem (tak jak w przypadku filmu "Kula") wcale nie oznacza, że autor nie był inspiracją.

Rif napisał(a):
Wskażcie mi proszę jakiegokolwiek autora z klasyki SF na podstawie którego twórczości powstała gra zbliżająca się popularnością do Wiedźmina?

Cyberpunk 2077

Elemis
Elemis PREMIUM
76
Wpisów: 316
Wysłane: 13 kwietnia 2021 12:25:05 przy kursie: 80,00 zł
Vox napisał(a):
panie moderatorze, jak trudna by to nie byla prawda - to tak ludzie wlasnie mysla...
ludzie w swojej masie nie są ani kulturalni, ani mili... hejt leje sie strumieniami.
Bankierowcy to większość na naszej giełdzie.
po prostu swoją masą.

warto czasem wyjsc ze swojej bańki informacyjnej by zobaczyć co myślą inni. I nawet jesli jest to prymitywne postrzeganie spółki - przez prymitywnych ludzi - to daje jakąś informacje na temat zachowania kursu

Byłbym niezmiernie ostrożny z formułowaniem tez, że osoby piszące z jednego IP, bądź wręcz z jednego nicka, niczym karabin maszynowy, niczym nie poparte oskarżenia z gatunku tych ciężkich faktycznie wierzą w to co piszą. Intencje ludzi bywają różne. W żadnym stopniu nie będę  się odnosił do poszczególnych wpisów, zacytuję jedynie Moderatora: "Szanujmy się".

Ponieważ to forum powstało po to, żeby dać ludziom alternatywę, przypominając wszystkim o tym że na każdej spółce występują ryzyka i żadna nie jest skazana na sukces napiszę: Miejmy ograniczone zaufanie do podejrzanej nadaktywności forumowej nie moderowanych forów, w momencie kiedy jakakolwiek spółka jest bliska złamania wsparć lub pokonania oporów.

Zarzucanie moderatorom SW obecności w bańce informacyjnej jest także dla mnie conajmniej dziwne. Z zaciekawieniem czytuję Twittery wielu z nich. Jak już wspominałem - osobiście piszę jednak tylko tu

Strzałka @Rif

Rif napisał(a):

Co prawda nie w smak Ci porównania STA do CRJ w jednych aspektach, ale w innych chętnie oba studia ze sobą zestawiasz salute  Jako inwestor branżowy śledzę sobie wystąpienia najlepszych polskich teamów. Oglądałem zatem i niedawną prezentację Słoików. Jeśli mnie pamięć nie myli wspominali oni o zespole około 25 osobowym pracującym nad Chimerą. ( 30 osobowy zespół podzielony na 25 Chimera/5GH). W spółce STA aktualnie mamy 16 osób na stanowiskach kreatywnych. 3 etaty niebawem zostaną obsadzone. Mamy także mocny team korporacyjny i zaangażowaną Radę Nadzorczą. Ogromna większość ludzi ma również ogromne branżowe doświadczenie. Zespół podniósł wysoko przyłbice. Osoby tworzące team są opisane z imienia i nazwiska. Także nowe nabytki studia na dedykowanym slajdzie z prezentacji inwestorskiej. Na dużo mniejszych bądź mniej doświadczonych STA przy bardzo uznanym koledze nie wygląda.

Co do terminologii - cóż. Mamy na forum sporo osób, które na branży zna się już bardzo dobrze. Mamy i takich, którym nazwy Alpha, Beta, Vertical Slice, Demo nic nie mówią. Szczerze? Dla mnie nazewnictwo także nie jest najważniejsze. Po pierwsze - każda spółka ma nieco inną kulturę pracy. Inaczej definiuje zamykanie poszczególnych etapów, co innego nazywa jakościa, ma inne podejście do "długu technicznego". Czytam ostatnio sporo o tym, jak dla niektórych np. koniec pre-produkcji oznacza grywalne demo gry. Sugerowanie zatem, że CRJ wypuści EA w 2023 i jest to punkt odniesienia także dla nas, nie jest ścieżką, którą należałoby podążać.

Co do dyskusji nad adaptacją powieści, którą zapoczątkowałeś, a która ma aktualnie miejsce na forum. O ile nad rozpoznawalnością marki "Lem" wśród graczy można się kłócić, o tyle nad samym pisarzem już chyba niekoniecznie. Ale nie to IMHO jest tutaj najważniejsze. Ja zwróciłbym uwagę na sam fakt istnienia uniwersum, jako punktu odniesienia. Stworzonego wciągającego świata i fabuły książki, na podstawie której można zrobić coś autorskiego. Moim zdaniem samo w sobie stanowi to niesamowity "asset". 

Vox
134
Wysłane: 13 kwietnia 2021 12:31:58 przy kursie: 80,00 zł
Elemis napisał(a):
Byłbym niezmiernie ostrożny z formułowaniem tez, że osoby piszące z jednego IP, bądź wręcz z jednego nicka, niczym karabin maszynowy, niczym nie poparte oskarżenia z gatunku tych ciężkich faktycznie wierzą w to co piszą

Raczej w to wierzą... Tak samo jak popisuja się ignorancją w innych kwestiach.
Nie każdy inwestor jest erudyta z wyższych sfer.
gdyby nie wierzyli, i nie przekonali do tego innych nie mialbys takiego zjazdu na kursie jaki masz.
kurs nie kłamie... część akcjonariatu sie ewakuuje. Może niewielka ale jednak.
druga czesc chroni kapitał - i tak powstaje trend spadkowy

trend sie odwróci jak wystarczająco spadnie... albo jak spółka rozpocznie kampanię marketingową...
no ale do tego jeszcze chyba daleko... jest jak jest.
wycena atrakcyjniejsza z każdym dniem, już 140 mln zdaje sie, dzis trzeci dzień spadkow po ~7-9%

gdzieś jest dno... i gdzieś powinien dokupywać fundusz. ale czy to już? czy 10zl niżej? a może 20?

@Elemis dowiezcie super grę, reszta to nieistotny szum i spekulacja. Mam nadzieje że zespół nie przeżywa zmiany kursu tylko robi robotę. Trzymam kciuki za SI i nie oddam ani 1 akcji, a jak będę mieć za co to dokupię :-)
Edytowany: 13 kwietnia 2021 12:50

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
9
Wpisów: 123
Wysłane: 13 kwietnia 2021 13:02:34 przy kursie: 80,00 zł
quote=Bergman]

Rif napisał(a):
Wskażcie mi proszę jakiegokolwiek autora z klasyki SF na podstawie którego twórczości powstała gra zbliżająca się popularnością do Wiedźmina?

Cyberpunk 2077 [/quote]

Serio?
Przecież CP2077 to system do gry fabularnej, ta książka to podręcznik do gry. Porównujesz podręcznik do gry do prozy Sapkowskiego czy jakiegokolwiek innego autora powieści?
Edytowany: 13 kwietnia 2021 13:03

Scarry
184
Wpisów: 4 920
Wysłane: 13 kwietnia 2021 13:10:54 przy kursie: 80,00 zł
Bergman napisał(a):

Rif napisał(a):

Cyberpunk 2077

ale dobry dowcip koledze wyszedł.... blah5
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
* "scared money don’t make money"
aktualny portfel szacunkowo: 75% CRJ, 20% PDG, 5% THD

Vox
134
Wysłane: 13 kwietnia 2021 13:20:00 przy kursie: 80,00 zł
chodziło zapewne o pokrewny tytuł
lubimyczytac.pl/ksiazka/491185...

FilipBonn
FilipBonn PREMIUM
9
Wpisów: 123
Wysłane: 13 kwietnia 2021 13:27:18 przy kursie: 80,00 zł
KamiLPArsenal napisał(a):
kholat napisał(a):
kojo napisał(a):
Cytat:

Podasz link do danych ile osób przeczytało książki Lema? Myślę, że znacznie więcej niż Sapkowskiego przed premierą gier o Wiedźminie.

Jaki sens mają takie porównania sprzedaży książek??
Przecież Wiedźmin nie sprzedawał by się tak dobrze gdyby był przygodowką point'n'click, przy tych samych ilościach sprzedanych książek.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Bartek_, Gość
28 29 30 31 32 33 34 35 36