PZU - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45

PZU [PZU]

AKTUALNY KURS: 43,10 zł (+0,42%) 17-06-2019 17:04
lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 652
Wysłane: 24 maja 2016 20:56:51 przy kursie: 32,47 zł
Zawsze, kiedy słucham czyjejś opinii zachęcającej do kupna zadaję sobie pytanie: Czy jeżeli kupię to owa zachęcająca mnie osoba będzie przy mnie, gdy będę zarządzał swoją pozycję i, czy będzie wtedy, gdy należy sprzedać? Odpowiedź zawsze brzmi nie - będę pozostawiony sam sobie. Gdybym teraz nagle powiedział kupuj! - to zaprzeczyłbym własnym przekonaniom. Inwestowanie to trudny proces i inwestor prawie zawsze jest sam ze swoją decyzją. Sam też musi decydować o wielkości zaangażowania, poziomach wyjścia z zyskiem i stratą, a także o wielkości ryzyka, z którą będzie czuł się komfortowo. Tych elementów jest wiele i dobrze opisuje je literatura przedmiotu (np. Elder, Bulkowski, czy klasycznie już Pring).

To, że uważam reakcję rynku na pojedynczą wiadomość za przesadną nie oznacza, że w średnim terminie kurs PZU nie może dalej spadać. Wiele zależy od otoczenia rynkowego i decyzji polityków. Są też tacy eksperci, którzy unikają kupna w okresie poprzedzającym dywidendę i wchodzą dopiero po dniu ustalenia praw.

Ponieważ jest tak wiele możliwości twoja decyzja musi być podjęta samodzielnie. Tylko wtedy może zostać prawdziwym inwestorem giełdowym - bowiem weźmiesz sam odpowiedzialność za to co czynisz.

Informuję, że jestem zaangażowany w PZU i moje opinie, pomimo najwyższej staranności, mogą nie być całkowicie neutralne.

VeRtO
Wpisów: 70
Wysłane: 24 maja 2016 22:47:19 przy kursie: 32,47 zł
Moim zdaniem PZU zachowuje się dość słabo na tle uPISowionych spółek z udziałem SP, ale to głównie z uwagi na słabsze wyniki poniżej oczekiwań rynku i to wydaje się już być w cenie.

Moim zdaniem kluczowe dla Spółki jest to co zostało już przez polityków rzucone - że spółki państwowe w tym z udziałem SP powinny ubezpieczać aktywa tylko w PZU. To by był dla spółki ogromny wzrost przychodów i zapewnienie znacznie lepszych wyników (i stałego portfela pewnych klientów). To info nie jest w cenie, ale tez nie jest jeszcze oficjalne. Kierując się zasadą "kupuj plotki" kurs powinien lepiej zareagować. Osobiście nie sądzę aby 30 zł pękło na PZU, pewnie pobujamy się trochę w konsolidacji aż pójdzie bardziej oficjalne info o tym ubezpieczeniu spółek SP w PZU.

Na długi termin spółkę nadal widzę jako atrakcyjną i bądź co bądź dywidendową. Longtermowcy chyba mogą sobie już akumulować. Spółka kasy ma sporo i jak będzie dobrze prowadzona i to może stać się potęgą w Europie, w tym w sektorze bankowym.

Z drugiej jednak strony doświadczenie ostatnich miesięcy mówi "nie tykaj tego co państwowe" - ale cóż każda władza kiedyś się zmieni. Ryzkiem na długi termin też jest ewentualna zmiana polityki dywidendowej aby PiS czerpał więcej kasy z podatku bankowego (z którego do budżetu wpływa 100%) kosztem dywidendy (PiS już wcześniej pokazał gdzie ma akcjonariuszy mniejszościowych).

Arkadiusz Balcerski
Wpisów: 17
Wysłane: 25 maja 2016 12:03:28 przy kursie: 32,48 zł
Wiem, ze wszystko zależy od inwestora i jego decyzji. Ja po prostu pytałem o Twoją opinię :) Osobiście chciałem kupować w okolicach zaznaczonego wsparcia ale wtedy nie podjąłem takiej decyzji głównie ze względu na piątkową decyzję Moody's odnośnie ratingu, która mieliśmy poznać. Szkoda bo cena ładnie odbiła...

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 25 maja 2016 12:04

sasky
sasky PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 2 427
Wysłane: 30 maja 2016 08:09:16 przy kursie: 32,50 zł
Szewc bez butów chodzi – analiza techniczna PZU w porannym Wykresie dnia.

kliknij, aby powiększyć

Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/szewc...

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 30 maja 2016 08:41:57 przy kursie: 32,50 zł
Wskazanie, że spółki państwowe mają ubezpieczać się w PZU to kij, jak zwykle posiadający dwa końce. Jeśli podjęta będzie taka decyzja, będzie to sprzeczne z zasadami wolnego rynku i dodatkowo osłabi przekonanie władz europejskich do tego, co dzieje się w Polsce. Sprawy wolnego rynku i swobody prowadzenia działalności gospodarczej to fundament UE i dlatego można oczekiwać problem w władzami unijnymi.

Poza tym, jeżeli powstanie wątpliwe zdarzenie umożliwiające realizację polisy, pojawią się naciski polityczne. Efektem może być drenowanie gotówki z PZU i pogrążenie tej instytucji zamiast rozwoju w silnego ubezpieczyciela regionalnego. Przy takich obciążeniach PZU nie będzie mogło konkurować z innymi firmami tego rodzaju (które mogą się tylko ucieszyć z takiego obrotu sprawy). Poza tym ubezpieczanie molochów państwowych to szczególna zabawa. Trzeba myśleć też o innych czynnikach. Ryzyko przy obecnej flaucie na rynkach energetycznym i wydobywczym jest znaczenie wyższe niż w innych dziedzinach. Dla utrzymania wskaźników, PZU może być zmuszone do podwyższenia składek w relacjach poza państwowych (np. ubezpieczenia mieszkaniowe). Doprowadzi to do utraty konkurencyjności, a osoby ubezpieczające się w PZU będą pośrednio zasilać kasę państwa.

Stworzona struktura bankowo-wydobywczo-energetyczna SP nakazuje wtedy traktowanie wszystkich podmiotów razem, i musi doprowadzić do ewakuacji zagranicznych inwestorów, którzy zapewne nie wyobrażają sobie, że ich inwestycja mogłaby być zależna od decyzji urzędnika. Innymi słowy, nie inwestują już w pojedyncze podmioty, ale w samo Państwo. Mało kto lubi takie zaangażowanie.

Co do wykresu @sasky'ego: 27 zł. to okolice 50% zniesienia. Zwykle spadki zatrzymują się na 61,8% jeżeli rynek jest silny i trwa trend wzrostowy. Ponieważ tak nie jest spadek do zniesienia 50% wydaje się być nieuchronny. Tym bardziej, że wskazana powyżej niepewność nie przyczynia się do powstawania impulsu wzrostowego. Poniżej jest jeszcze zniesienie do ok. 31%, czyli na poziom długoterminowego minimum - jeśli powyższy scenariusz się zrealizuje, to po wypłacie dywidendy (-2 zł), granica ta niepokojąco się przybliży.

Informuję, że jestem zaangażowany w PZU i moje opinie, pomimo najwyższej staranności, mogą nie być całkowicie neutralne.

Arkadiusz Balcerski
Wysłane: 30 maja 2016 16:29:10 przy kursie: 32,48 zł
@sasky dzięki za analizę. @lesgs dlaczego akurat poziom 31%? Nie spotkałem się jeszcze aby ktoś wykorzystywał ten współczynnik Fibonacciego (w ogóle nie spotkałem się z takim współczynnikiem). Nie chodziło o 38.2%? Btw. Jak tak dalej pójdzie to za niedługo państwo przejmie wszystko (zaczynając od OFE) więc inwestorów nawet polskich tutaj nie zobaczysz a co dopiero zagranicznych :)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 655

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 30 maja 2016 19:34:43 przy kursie: 32,48 zł
Przepraszam za pomyłkę. Chodziło mi o 38% jako kolejne zniesienie Fibo. Sam nie jestem zwolennikiem Fibo, ale wielu na to gra, więc poziomy te mają znaczenie od strony psychologicznej.

Edytowany: 30 maja 2016 19:35

Arkadiusz Balcerski
Wysłane: 31 maja 2016 11:03:41 przy kursie: 31,22 zł
@lesgs - Z moich obserwacji polskiej giełdy to raczej tutaj to się słabo sprawdza. W Stanach czy na innych rynkach typu FX jest odpowiedni obrót i wiele osób to stosuje więc jest szansa by to działało. U nas? nie sądzę by zbyt wiele osób to obserwowało.

krewa
krewa PREMIUM
Wpisów: 5 349
Wysłane: 31 maja 2016 18:14:34 przy kursie: 31,22 zł
lesgs napisał(a):
27 zł. to okolice 50% zniesienia.

Lesgs,
zniesienie jakiego ruchu miałeś na myśli? W okolicy 27 zł wypada zniesienie 61,8% ruchu od historycznego minimum do historycznego szczytu.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 31 maja 2016 22:20:12 przy kursie: 31,22 zł
Moje zastrzeżenie do analizy Fibo jest takie, że punkty charakterystyczne można zinterpretować jako ceny, na których z największym prawdopodobieństwem skoncentruje się aktywność inwestorów. Z braku innej interpretacji, można to sobie wyobrazić jako punkt centralny krzywej rozkładu prawdopodobieństwa Gaussa. Ponieważ każdy punkt reprezentuje cenę uznaną za właściwą przez jakiegoś inwestora, krzywa Gaussa stanowi odzwierciedlenie ich opinii, a więc odpowiada nastrojom psychologicznym rynku w okolicach takiej ceny charakterystycznej. Jeżeli rozkład Gaussa ma swój charakterystyczny kształt o wyraźnie zaznaczonym prawdopodobieństwie centralnym i nieznacznymi "ogonami", wszystko jest w porządku. Jednak, gdy tak nie jest, krzywa jest mocno spłaszczona, "ogony" są długie i istnieją niewielkie różnice "opinii" pomiędzy punktami cenowymi w dość szerokim zakresie. Uważam, że taka sytuacja może powstać w szczególności w sytuacjach, gdy rozciągamy tą analizę na bardzo długie okresy czasu. Jeśli powstałby błąd rozmycia rzędu np. 10% od punktu uznanego za centralny, może to oznaczać brak zysku dla inwestora, a z samą analizą niby nadal wszystko jest w porządku. Może dobrze byłoby stosować Fibo do ruchów krótkoterminowych, gdzie ceny charakterystyczne zaznaczają się wyraźnie a w międzyczasie nie zmieniają się czynniki fundamentalne, których istotne zmiany mogą czynić analizy nieporównywalne (uwzględnianie różnych czynników przez różnych inwestorów prowadzi co nieco odmiennych opinii, w którym miejscu ma wypaść ów centralny punkt cenowy).

Przyznaję się do niepotrzebnego zamieszania z tymi poziomami zniesień. @krewa ma całkowitą rację. Przepraszam i obiecuję w przyszłości bardziej uważać. Po rozplątaniu swoich niekonsekwencji chcę tylko powiedzieć, że: spadek ceny PZU od wartości szczytowych 51,4 (514) zł. niedługo zbliży się do 50% wartości maksymalnej (historyczne minimum to 27,3 zł), szczególnie po odjęciu dywidendy. To istotny punkt i tu powinna pojawić się najważniejsza rozgrywka. Nie jestem na 100% przekonany, że przy obecnej sytuacji rynkowej, gospodarczej i ruchach SP bitwę tą wygrają optymiści.

Informuję, że jestem zaangażowany w PZU i pomimo najwyższej staranności, moje opinie mogą nie być całkowicie neutralne.
Edytowany: 31 maja 2016 22:33

kwiatkowskiFOREX
Wpisów: 47
Wysłane: 27 czerwca 2016 12:49:12 przy kursie: 28,25 zł
Analiza techniczna (fibo) analizą techniczną, ale czy obecna wycena ubezpieczeniowego giganta nie wydaje się już w miarę atrakcyjna do rozpoczęcia zakupów? Jak ktoś wspomniał okolice BREXITU mogę być niezłym momentem na rozpoczęcie ostrożnych zakupów. Podatek jest już chyba w cenie a wycena poniżej 30 zł jest okazją.

sasky
sasky PREMIUM
Wysłane: 30 czerwca 2016 13:51:06 przy kursie: 28,55 zł
Dywidenda przyklepana, i co ważne, bez niespodzianki jak w wypadku PGE.

Decyzją WZA PZU wypłaci 1,79 mld zł dywidendy, czyli 2,08 zł na akcję. Podjęta uchwała jest zgodna z rekomendacją zarządu spółki. Dniem dywidendy będzie 30 września, a jej wypłata nastąpi 21 października.

piotrszwed
Wpisów: 71
Wysłane: 30 czerwca 2016 14:21:54 przy kursie: 28,55 zł
Ktoś musi się zrzucić na te 3,3 mld wpływu do budżetu tytułem dywidendy.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 30 czerwca 2016 16:00:15 przy kursie: 28,55 zł
@piotrszwed

Proszę o wyjaśnienie, co oznacza ten wpis. Dla mnie firma, która trzyma w zapasie gotówkę na dywidendę nic z nią nie robiąc nie zasługuje na zaufanie. Oczywiście, że nie mają 3 mld pod ręką. Wyjaśnij, proszę.

Informuję, że jestem zaangażowany w PZU i pomimo najwyższej staranności, moje opinie mogą nie być całkowicie neutralne.
Edytowany: 30 czerwca 2016 16:06

piotrszwed
Wpisów: 71
Wysłane: 30 czerwca 2016 22:40:16 przy kursie: 28,55 zł
Również jestem zaangażowany, ale nie wiem czy pamiętasz, jak Pan Minister Finansów powiedział, że trzeba znacjonalizować sektor bankowy itp. PZU jest najlepszą do tego firmą. Bez potrzeb inwestycyjnych można śmiało zysk przeznaczać na zakup na akcji banków.

sasky
sasky PREMIUM
Wysłane: 19 lipca 2016 08:39:53 przy kursie: 28,95 zł
Podaż Zarządziła Urlop – analiza techniczna PZU w porannym Wykresie dnia.

kliknij, aby powiększyć

Szczegółowe omówienie sytuacji w serwisie Wiadomości SW:
wiadomosci.stockwatch.pl/podaz...

tmsglc
tmsglc PREMIUM
Wpisów: 164
Wysłane: 23 sierpnia 2016 10:48:18 przy kursie: 27,20 zł

sbyszek
Wpisów: 808
Wysłane: 23 sierpnia 2016 13:17:33 przy kursie: 27,20 zł
tmsglc napisał(a):
Czyżby plotki dołowały kurs?
Prezes PZU leci do Mediolanu rozmawiać o kupnie pakietu akcji PEKAO

Po transakcjach widać, że drobni handlują bo średnia wartość transakcji to tylko 10K. Jak na PZU to jest mała kwota. Przykładowo teraz dla PEKAO ta średnia wynosi 50K tj. 5x więcej niż w przypadku PZU
Kopanie się z koniem jest najlepszą reklamą konia.

krewa
krewa PREMIUM
Wpisów: 5 349
Wysłane: 24 sierpnia 2016 07:32:15 przy kursie: 27,20 zł
W ramach przeglądu twórczości Barei: My wszystko fersztejen - analiza techniczna PZU

kliknij, aby powiększyć

Po szczegóły zapraszam do działu Wiadomości SW wiadomosci.stockwatch.pl/my-ws...
Edytowany: 24 sierpnia 2016 08:26

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45