pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 178,00 zł (+0,12%) 23-06-2021 17:04
lesgs
lesgs PREMIUM
31
Wpisów: 871
Wysłane: 18 stycznia 2021 11:37:36 przy kursie: 253,50 zł
Jak wiadomo, prawdy są różne (zdaje się, że trzy). Każdy, w tym i sami twórcy gry, wybiera z tego to, co mu najbardziej pasuje. Tak tez robią krytycy. Czym innym jest ocena gry, a czym innym inwestycja w jej producenta.

Problem chyba polega na tym, że wielu dyskutantów swoje decyzje inwestycyjne oparło na doświadczeniach z grami komputerowymi, a nie na doświadczeniach w świecie finansów. Gra na giełdzie nie należy do świata gier komputerowych, lecz do świata finansów i w końcu trzeba zdać sobie z tego sprawę. Nawet najwspanialsza gra jest niczym wobec realiów świata rzeczywistego.

Ceny CDR rosły jak na drożdżach przed premierą, bo gracze w gry komputerowe uważali grę za coś niezrównanego. Wystarczy sięgnąć do wątków dyskusji z lat 2019-2020 by się samemu przekonać. Wtedy też dominowały opnie, że dzięki wspaniałości tej gry jedynie kwestią czasu jest osiągnięcie przez CDR pułapu 500-600 zł. Nieważne, że w ten sposób dzięki tej jednej grze CDR stałoby się najbardziej wartościowym kapitałowo walorem na GPW, o wycenie wyższej niż takie PEO, PKO, KGH, PKN … To był optymizm graczy komputerowych, a nie świata finansowego.

Teraz nie wystarczy, że gra przyniesie zyski (bo przyniesie) i, że w przyszłości z tego tytułu będą dywidendy. Gracze komputerowi się rozczarowali i jako inwestorzy chcą jeszcze odczarować rzeczywistość – tak jak to można zrobić w grze komputerowej. Świat finansów jest inny. Czekał na tą chwilę i oblicza obecnie jaki kurs będzie realny w świetle zysków, jakie gra przyniesie w dłuższym terminie. Dopóki trwa gra na krótko, dopóty ta wycena jest za wysoka. Jak zniknie ta forma spekulacji, cena osiągnie pewną równowagę i jej dalsze zmiany będą antycypować potencjał rentowności inwestycji.

Tu sytuacja jest o wiele trudniejsza. Gra ma wiele błędów i nawet ich usunięcie może nie przywrócić wiary dotychczasowych nabywców tak, by chcieli dalej inwestować w jakieś dodatki, gadżety, nowe wersje. itp. Jak też wcześniej pisałem, jej scenariusz nie stanowi dzieła tak oryginalnego i urzekającego jak Wiedźmin. Adresowany jest też do dość specyficznej społeczności graczy, dla której dostępnych jest wiele podobnych produktów. Sądząc po wyżej cytowanym filmie, elementy scenariusza wręcz przypominają inne gry (np. Grant Theft, …). Oryginalnością więc CP77 świata nie zawojuje. Widać, że jakością także nie. Dlatego jestem skłonny przypuszczać, że gra w dłuższym terminie przyniesie ŚREDNIE zyski, i będzie ŚREDNIO popularna. Jej pozycja na rynku będzie ŚREDNIA i trwałość jej popularności nie przekroczy PRZECIĘTNEJ. Sytuację będzie pogarszać powstałe negatywne nastawienie rynku i grożące pozwy (nie przeceniałbym tego zbytnio). Może się okazać, że grożące pozwy przyniosą więcej szkody naganiaczowi, jakim był Morgan Stanley chyba, że miał jakieś specjalne układy z CDR.

AT będzie jak zwykle wspomagać decyzje inwestycyjne i wskaże możliwe graniczne punkty przesilenia kursu, ale notowania w średnim terminie będą bardziej zdeterminowane wyżej wskazanymi czynnikami. Wszelkie łaty i wersje będą tylko na chwilę poodbijać kurs – tu wcale nie chodzi o grę – tu chodzi o jej aspekty finansowe.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 598
Wysłane: 18 stycznia 2021 11:59:50 przy kursie: 253,50 zł
Cytat:
Spółka nie planuje podawać w najbliższym czasie żadnych komunikatów o sprzedaży. Myślę jednak, że warto wziąć pod rozwagę dynamikę sprzedaży RDR 2.
23 miliony kopii w lekko ponad miesiąc (digital plus plus nakład sklepowy), 29 milionów rok później.

Powyżej cytat z wpisu aircanada15.

Prawdę powiedziawszy pojedyncze opinie o grze (nie mają istotnego znaczenia - choć pokazują, że o grze jest ciągle głośno) nie mają znaczenia. Liczy się ocena gry na Metacritic. Obecnie 7.2 (user score).

szco
21
Wpisów: 104
Wysłane: 18 stycznia 2021 12:09:12 przy kursie: 253,50 zł
@lesgs

Czyli piszesz, że wycena spółki należy do świata finansów, po czym podsumowałeś jaka jest gra.

Skoro należy do świata finansów, to może porozmawiamy o szacunkach dot. sprzedaży, a na tej podstawie o szacunkach dot. zysków w latach 2020-2022?

Osobiście uważam, że CDR jednak wybroni się wynikami finansowymi i kurs odbije po tym jak emocje opadną. Jednak emocje mogą opadać jeszcze miesiącami, a w tym czasie kurs faktycznie może jeszcze zawędrować w ciekawe miejsca na południu. Oczywiście przez "odbije" nie mam na myśli powrotu na ATH. Tutaj dłuuuuuga droga przed CDR.
Edytowany: 18 stycznia 2021 12:09

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

xazer
21
Wpisów: 55
Wysłane: 18 stycznia 2021 12:15:17 przy kursie: 253,50 zł
lesgs napisał(a):

Problem chyba polega na tym, że wielu dyskutantów swoje decyzje inwestycyjne oparło na doświadczeniach z grami komputerowymi, a nie na doświadczeniach w świecie finansów. Gra na giełdzie nie należy do świata gier komputerowych, lecz do świata finansów i w końcu trzeba zdać sobie z tego sprawę. Nawet najwspanialsza gra jest niczym wobec realiów świata rzeczywistego.

Trochę dziwnie się poczułem. Mam odczucie, że jest to nawiązanie do mojego wcześniejszego wpisu. Nie jestem nastolatkiem, który dużo gra, a nic nie wie o świecie dorosłych ...
Po skończeniu studiów w latach 90-tych podjąłem pracę jako analityk fundamentalny spółek giełdowych w dużym biurze maklerskim. Cały czas obracam się w sferze finansów i inwestycji. Teraz mogę sobie również pozwolić, aby spędzać sporo czasu na graniu. Jako student grałem w Wolfenstein 3D. Teraz znowu gram, tyle że w CP, Tomb Raider, GTA ...
Jest mi zupełnie obojętne, co zrobisz ze swoimi pieniędzmi. Nie podoba ci się CDR to kup sobie KGHM, albo PZU. Ja tylko odniosłem się do bardzo tendencyjnego filmu na YT i wyraziłem swoją opinię co do wyciągania z niego wniosków przez inwestorów giełdowych analizujących CDR. Napisałem to nie tylko jako gracz, ale również świadomy finansista.
Osobiście uważam, że bardzo dobrze się stało. Zarząd CDR myślał, że są mistrzami świata. Kubeł zimnej wody był potrzebny. Teraz mają bardzo dużo gotówki i motywację, aby stworzyć naprawdę dobrze zarządzaną maszynkę do robienia pieniędzy :)
Edytowany: 18 stycznia 2021 12:19

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wpisów: 1 549
Wysłane: 18 stycznia 2021 12:49:58 przy kursie: 253,50 zł
lesgs napisał(a):

jestem skłonny przypuszczać, że gra w dłuższym terminie przyniesie ŚREDNIE zyski, i będzie ŚREDNIO popularna. Jej pozycja na rynku będzie ŚREDNIA i trwałość jej popularności nie przekroczy PRZECIĘTNEJ.

Pytanie czy średnia będzie wyższa od mediany, hmm...

lesgs napisał(a):

Może się okazać, że grożące pozwy przyniosą więcej szkody naganiaczowi, jakim był Morgan Stanley chyba, że miał jakieś specjalne układy z CDR.

Morgan Stanley naganiaczem z powodu ?

misi06
4
Wpisów: 31
Wysłane: 18 stycznia 2021 15:16:41 przy kursie: 253,50 zł
Już chyba nawet kolejny zwiększony (w piątek) short Marshalla do 0,61% nikogo nie dziwi.

KNF
Edytowany: 18 stycznia 2021 15:17

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wysłane: 18 stycznia 2021 15:31:20 przy kursie: 253,50 zł
Cyberpunk 2077 został wyróżniony na równi z nowym Assassin's Creed i The Last of Us 2, za sprzedaż ponad 500 tysięcy kopii w Niemczech w 2020.
www.game.de/vom-inselabenteuer...
Cytat:
"Assassin's Creed Valhalla", "Cyberpunk 2077" and "The Last of Us Part II" are honored with a special game sales award for each over 500,000 titles sold

szco
21
Wpisów: 104
Wysłane: 18 stycznia 2021 15:58:10 przy kursie: 253,50 zł
Coś się nie umieją zdecydować, czy shortować czy nie. Niedawno zamykali shorty. Swoją drogą, ogólnie w rejestrze przybyło shortów ostatnio na polskie spółki. Ciekawe.

Ralfi
11
Wpisów: 52
Wysłane: 18 stycznia 2021 16:17:31 przy kursie: 253,50 zł
Jak to jest z tą data na KNF. Oznacza ona date zmiany pozycji, czy tylko date przekalkulowanie pozycji a dobór mógł nastąpić np dzień lub dwa wcześniej?
Edytowany: 18 stycznia 2021 16:20

misi06
4
Wpisów: 31
Wysłane: 18 stycznia 2021 16:19:51 przy kursie: 253,50 zł
Ralfi napisał(a):
Jak to jest z tą data na KNF. Oznacza ona date zmiany pozycji, czy tylko date przekalkulowanie pozycji?
Ciekawi mnie czy ten dobrany short Marshalla mógł być sypany w czwartek po 15 by zbic ten wzrost.

Za "sypanie" w czwartek odpowiada Eminence Capital, a Marshall zwiększył pozycję w piątek.

vladinho
vladinho PREMIUM
33
Wpisów: 817
Wysłane: 18 stycznia 2021 17:54:13 przy kursie: 253,50 zł
szco napisał(a):
Coś się nie umieją zdecydować, czy shortować czy nie. Niedawno zamykali shorty. Swoją drogą, ogólnie w rejestrze przybyło shortów ostatnio na polskie spółki. Ciekawe.

Nie dziwota, wig20 ma za sobą spory wzrost a wig całościowy to już w ogóle. Spodziewane jest umocnienie dolara co nie jest korzystne dla rynków tzw. wschodzących (chociaż nas już wycięli z tego indeksu, to nadal pokrywamy się z nim korektami).
To raczej pokazuje tylko, że krótka sprzedaż stała się bardziej popularna (niższe prowizje, lepsza obsługa klienta)

lesgs napisał(a):
Dlatego jestem skłonny przypuszczać, że gra w dłuższym terminie przyniesie ŚREDNIE zyski, i będzie ŚREDNIO popularna. Jej pozycja na rynku będzie ŚREDNIA i trwałość jej popularności nie przekroczy PRZECIĘTNEJ.

Pomimo tego, że wiele argumentów (o samej grze) świadczy o tym, że gra jest odtwórcza a dema naobiecywały cuda w stosunku do głupiej ai i braku cyklu życia "chodzących po ulicach zombie" a także poniżej poziomu największych tytułów (bardzo dobry przykład = porównanie sklepu w RDR2 a w CP w linku, który przesyłałem w sobotę).
To sprzedaż gry póki co jest świetna - pomijając preordery (klienci kupowali obietnice a nie stan faktyczny), to już od momentu, kiedy było wiadomo że "coś z grą jest nie tak" to kupiono 5 mln sztuk i to bez sklepu playstation przez 10 dni! (nawet więcej kalkulując oddane preordery).
To nie jest tak jak z gwintem, że wrzucili tytuł na przesycony rynek, tylko wydaje się, że tematyka ogólnie nazywając ją futurystyczno-kryminalna ma wzięcie i gracze są w stanie wybaczyć przeniesienie gro rozwiązań z wiedźmina 3 do przyszłości.
Tak jak teraz da się grać w wiedźmina i nikt nie robił filmików jak postacie w mieście kręcą się w kółko, tak da się grać w CP, tylko pojawiają się filmiki - bo przecież CDR naobiecywał, że to będzie wyższy poziom, a działa to tak samo jak w grze sprzed 6ciu lat.
To może oznaczać, że gra będzie się nadal sprzedawać dobrze (ale gorzej niż pierwotnie zakładano).
Problem jest gdzie indziej, przy takiej wielkości studia i takim niedoszacowaniu kosztów przygotowania rozwiązania należy wydłużyć cykl wydawniczy i kolejną grę planować nie za 6 lat jak wskazuje mbank a za 7 lub 8. Bo przecież skoro obiecali cykl życia u "ulicznych zombiee" to to zrobią tylko teraz te niedoróbki będą poprawiać przez 2 lata - w ten sposób osiągną jakość jaką zapowiadali na premierę.

misiekstok
12
Wpisów: 35
Wysłane: 18 stycznia 2021 18:37:28 przy kursie: 253,50 zł
Albo gwałtownie zwiększyć zatrudnienie, bo moce przerobowe są zbyt małe na częste wydawanie DOPRACOWANYCH tytułów AAA, a by wrócić na poziomy +400 i wejść na kolejny poziom kapitalizacji, wyników finansowych jest to konieczne.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wysłane: 18 stycznia 2021 18:40:10 przy kursie: 253,50 zł
Ok, pudełka konsolowe w najważniejszych amazon.us i bestbuy,com są przecenione o 50%. To wpisuje się w trend sprzedażowy.

Nestor
23
Wpisów: 167
Wysłane: 18 stycznia 2021 19:57:21 przy kursie: 253,50 zł
misiekstok napisał(a):
Albo gwałtownie zwiększyć zatrudnienie, bo moce przerobowe są zbyt małe na częste wydawanie DOPRACOWANYCH tytułów AAA, a by wrócić na poziomy +400 i wejść na kolejny poziom kapitalizacji, wyników finansowych jest to konieczne.

Juz to pisalem, ale sie powtorze. Produkcja oprogramowania, a zwlaszcza gier to nie jest skalowanie tasmy produkcyjnej albo kopania ziemniakow gdzie wiecej osob == wieksza wydajnosc w funkcji prawie ze liniowej.
Cale zamieszanie ktore tutaj mamy jest zwiazane wlasnie z tym ze nad produktem pracowal ogromny zespol, a rzeczy nie zostaly polaczone i zakomunikowane tak jak trzeba i komu trzeba.

To czego spolka potrzebuje to spojna strategia, dobrze dobrane i zakomunikowane cele, a potem wykonanie tego w 'czysty' sposob. Ale takie 'przemyslane' dzialania nie sa domena ani gamedevu ani ludzi z przerostem ego dzialajacych w sposob emocjonalny. Nie mowiac juz o Lean'owym Gemba Gembutsu/Genjitsu, ktorego najwyrazniej zarzad CDPR nie uprawia.

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wpisów: 274
Wysłane: 18 stycznia 2021 21:12:10 przy kursie: 253,50 zł
aircanada15 napisał(a):
Ok, pudełka konsolowe w najważniejszych amazon.us i bestbuy,com są przecenione o 50%. To wpisuje się w trend sprzedażowy.

To będzie bardzo krótka wyprzedaż. Na www.amazon.com/Best-Sellers-Vi...
od razu na pierwszej pozycji.

Rejerf
7
Wpisów: 43
Wysłane: 18 stycznia 2021 21:25:03 przy kursie: 253,50 zł
@Nestor

Bardzo mi się podoba twój wpis i ja się generalnie podpisuję pod takimi słowami. Natomiast są pewne motywy, którymi CDPR próbował kupić klientów ponownie, tym razem przy okazji CP2077 - uczciwość i wyróżnienie na tle konkurencji, która ma swoje za uszami w kwestii niedopracowanych produktów.

Gdy oglądam ten zbitek wybranych urywków z rozgrywki, gdzie na tacy mam podane co mówili przedstawiciele zespołu deweloperskiego (liderzy poszczególnych elementów gry) i jak to się ma do rzeczywistości, to ja jako gracz (klient), ale tez inwestor, mogę czuć się oszukany. Zdaje się, że całkiem niedawno Iwiński próbował przeprosić za to, że de facto oszukano graczy obiecując im znacznie więcej niż dostali (próbował, bo słowo "przepraszam" nie przeszło mu przez gardło - wziął jedynie odpowiedzialność na siebie i zarząd).

Offtopując nieco, ja to się zastanawiam czy kiedykolwiek w przyszłości te osoby udzielające wywiadów zostaną jeszcze wzięte na serio, czy może klienci nie mają pamięci złotej rybki i zawsze będą kojarzyć te twarze z niespełnionymi obietnicami, a'la Todd Howard Think laughing6

cichutki
25
Wpisów: 142
Wysłane: 18 stycznia 2021 21:25:33 przy kursie: 253,50 zł
szco napisał(a):

nie jest ciekawe, a nawet logiczne ... jeśli przyjrzeć się indeksowi WIG20 - bo z tego indeksu głównie szortują z udziałem min. 0.5% - który to widzimy. WIG20 jest na Oporze z lat 2011/2012 + 2018. Zresztą miesięczna styczniowa świeca z długim knotem od góry jest aż nadto wymowna. Wprawdzie nie wiemy jak się skończy styczeń i ta świeca, ale opór jednak póki co powstrzymuje swing w górę. Mało tego, to wzrost z trzech ostatnich miesięcy odbywa się przy malejącym wolumenie. A powinno być odwrotnie jeśli indeks rośnie.

d2fan
28
Wpisów: 127
Wysłane: 19 stycznia 2021 09:33:01 przy kursie: 248,20 zł
misi06 napisał(a):
Ralfi napisał(a):
Jak to jest z tą data na KNF. Oznacza ona date zmiany pozycji, czy tylko date przekalkulowanie pozycji?
Ciekawi mnie czy ten dobrany short Marshalla mógł być sypany w czwartek po 15 by zbic ten wzrost.

Za "sypanie" w czwartek odpowiada Eminence Capital, a Marshall zwiększył pozycję w piątek.

A za piękną czerwoną świeczkę z piątku odpowiedzialny był Marshall.

Generalnie można dojść do wniosku, że shortujące fundy robią wszystko co mogą aby sztucznie zaniżać kurs akcji. Niestety dla nich chyba powoli kończy im się paliwo bo ich broker w postaci Morgana ma niecale 5% akcji i w większości już pożyczonych. Ze 100 mln akcji 65 mln mają TFI i duzi gracze - oni raczej nie będą sprzedawać na tych poziomach, jeśli już to dokupią, shortujący mają ok. 3,5 mln - pewnie więcej bo nie wszyscy są ujęci w KNF. Gra więc toczy się o to co zrobią drobni którzy mają pozostałe 35 mln akcji. Shorciarze chcą po prostu przestraszyć drobnych i zbić kurs na tyle żeby zaczęli panicznie pozbywać się akcji. Ale tak jak napisałem - powoli ich wór z pożyczonymi akcjami robi się pusty - wystarczy spokojnie poczekać Whistle

Joker
116
Wpisów: 2 020
Wysłane: 19 stycznia 2021 09:38:53 przy kursie: 248,20 zł
Pytanie co będzie pierwsze- testowanie wsparcia na 200 zł czy info o powrocie sprzedaży od sony. Think

randomdziad
13
Wpisów: 57
Wysłane: 19 stycznia 2021 10:02:04 przy kursie: 248,20 zł
d2fan napisał(a):
misi06 napisał(a):
Ralfi napisał(a):

A za piękną czerwoną świeczkę z piątku odpowiedzialny był Marshall.

Generalnie można dojść do wniosku, że shortujące fundy robią wszystko co mogą aby sztucznie zaniżać kurs akcji. Niestety dla nich chyba powoli kończy im się paliwo bo ich broker w postaci Morgana ma niecale 5% akcji i w większości już pożyczonych. Ze 100 mln akcji 65 mln mają TFI i duzi gracze - oni raczej nie będą sprzedawać na tych poziomach, jeśli już to dokupią, shortujący mają ok. 3,5 mln - pewnie więcej bo nie wszyscy są ujęci w KNF. Gra więc toczy się o to co zrobią drobni którzy mają pozostałe 35 mln akcji. Shorciarze chcą po prostu przestraszyć drobnych i zbić kurs na tyle żeby zaczęli panicznie pozbywać się akcji. Ale tak jak napisałem - powoli ich wór z pożyczonymi akcjami robi się pusty - wystarczy spokojnie poczekać Whistle

Niby wszystko gra ale jezeli podmienisz jedno zalozenie w tej teorii - to czy czesc duzych graczy nie zdecyduje sie jednak sprzedawac na tych poziomach bo zaufanie / sentyment do spolki sie znaczaco zmienil a i tak sa zarobieni - to obraz tego co sie moze stac z kursem jest nagle inny :)
Jak widac fundy zadomowily sie na swoich shortach i ani mysla wychodzic a przeciez obroty sa duze i pewnie mialy by szanse redukowac na ostatnich spadkowych sesjach. Moze czekaja do wynikow ktore nie beda az tak rewelacyjne jak oczekuje tego ulica ktora wchodzi w akcje bo tanio?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, Pablo77x