pixelg
MERCATOR - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84

MERCATOR [MRC]

AKTUALNY KURS: 250,40 zł (+13,82%) 07-05-2021 17:04
pivovarit
pivovarit PREMIUM
45
Wpisów: 238
Wysłane: 16 stycznia 2021 05:46:48 przy kursie: 420,00 zł
Jakby uważali, że cena jest mocno niedoszacowana, to by skupowali ile wlezie a nie wywalali. Niestety, to się kupy nie trzyma.

enthusiast
5
Wpisów: 161
Wysłane: 16 stycznia 2021 10:05:49 przy kursie: 420,00 zł
MetLife OFE posiadał na koniec 2020 roku 0,4%.

https://stooq.pl/n/?f=1399308
Edytowany: 16 stycznia 2021 10:06

Matt31
Matt31 PREMIUM
1
Wpisów: 19
Wysłane: 16 stycznia 2021 10:43:35 przy kursie: 420,00 zł
A ja myślę, że całe to "negatywne zamieszanie" czemuś służy, ktoś to animuje, pewnie po to, aby wejść po możliwie najlepszej cenie.

pandorinium
46
Wpisów: 907
Wysłane: 16 stycznia 2021 10:45:19 przy kursie: 420,00 zł
pivovarit napisał(a):
Jakby uważali, że cena jest mocno niedoszacowana, to by skupowali ile wlezie a nie wywalali. Niestety, to się kupy nie trzyma.

dlatego skupują CCC czy allegro?

Matt31
Matt31 PREMIUM
1
Wysłane: 16 stycznia 2021 11:09:41 przy kursie: 420,00 zł
Moderator:
Proszę zamieszczać wykres
Edytowany: 16 stycznia 2021 15:38

orzech
55
Wpisów: 709
Wysłane: 16 stycznia 2021 11:21:47 przy kursie: 420,00 zł
A może w wolnej chwili ktoś by się pokusił o wrzucenie wykresu by tą głowę zobaczyć?
z góry dziękujęthumbright

pivovarit
pivovarit PREMIUM
45
Wysłane: 16 stycznia 2021 12:47:34 przy kursie: 420,00 zł
pandorinium napisał(a):
pivovarit napisał(a):

dlatego skupują CCC czy allegro?

Mercator, Mercator realizowałby skup akcji własnych korzystając z przeceny.

buadib
5
Wysłane: 16 stycznia 2021 15:42:24 przy kursie: 420,00 zł
Proszę o wyjaśnienie tutejszych "bonzów"dlaczego ta obecna rekomendacja BOS Banku, która jest tajna jest tak istotna i tak sie nia wszyscy (niemal wszczycy ) podniecają, skoro np rekomendacja tego samego banku na 175,50 była dowodem na niekompletencję osob/osoby, które ja wydały. Na logike, po takim blamażu nikt wiecej nie powinien na poważnie brac slow /rekomendacji tego banku na powaznie, a jednak tyle osob trzesie sie ze strachu na mysl tej tajnej póki co rekomendacji.
Jaki sens maja w ogole te rekomendacje, skoro polowa z nich jest nietrafiona albo zupelnie nietrafiona , no bo skoro panowie analitycy sa tacy mądrzy i tak celnie przeiduja przyszloc w tych rekomendacjach i wiedza co bedzie za rok, dwa , ile spolka bedzie zarabiala to dlaczego przed premiera CP2077 chyba nikt nie przewidzial tego co sie z kursem CDR stalo i trzeba było na szybko nowe rokomendacje wydawac. to oznaczałoby, ze te wszystkoe rekomendacje sa niewiele warte.
Mialaby ta cała zabawa z rekomendacjami sens gdyby wydajacy je ponosili odpowidzialnośc, np były jakis ranking skutecznosci tych rekomendacji (trafności) prowadzony np przez KNF czy jakis organ , agencje, żeby było wiadomo aha panowie z banku XX to gałgany i osly patentowane bo nigdy nie trafiaja, 1 gwiazdka na 5 , panowie z banku Y to przecietniacy 3 dwiazdki na 5, a z banku Z fachowcy pelna gęba 4,5 na 5...a tak to byle kto moze wydawać rekomendacje jak kiedys jakis orzeł w sprawie Lotosu wycenionego na 0 zł...i zadnych konsekwencji.

randomdziad
11
Wpisów: 50
Wysłane: 16 stycznia 2021 16:28:53 przy kursie: 420,00 zł
tutejszym bonzem raczej nie jestem ale swoj punkt widzenia moge przedstawic :)
Rekomendacje maja znaczenie dlatego ze dla zdecydowanej wiekszosci inwestorow indywidualnych to jedyny sposob poznanie fundamentalnej wyceny spolki zrobionej w miare profesjonalny sposob. No bo umowmy sie wiekszosc osob ogarnia zysk netto, C/Z i na tym mniej wiecej konczy sie wachlarz narzedzi do wyceny przecietnego inwestora.
Widzialem kilka prob sprawdzenia skutecznosci takich rekomendacji i nie bedzie pewnie wiekszym zaskoczeniem ze jest ona raczej marna - co faktycznie daje do myslenia na temat jakosci modeli ktorych uzywaja analitycy (albo obiektywnosci samych analitykow). Pozostaje sie pocieszyc ze wiekszosc instytucji z pokaznym kapitalem ma raczej swoich wlasnych specow od wyceny wiec rekomendacje biur maklerskich raczej nie sa dla nich duzym wyznacznikiem tego co sie stanie z kursem.

surfmen
1
Wpisów: 82
Wysłane: 16 stycznia 2021 17:13:53 przy kursie: 420,00 zł
Ja czegoś nie rozumiem,rekomendacja jeszcze się nie ukazała a już została zinterpretowana,co więcej pod taką a nie inną interpretację podobno skierowany jest kurs od kilku sesji.Z tego co wiem to rekomendacja musi być uzasadniona i wtedy można się do niej odnieść.A tu mamy coś w rodzaju gry w pokera wszyscy licytują nie wiedzą nawet jakie mają karty,bo moment sprawdzam dopiero i nie uchronnie nastąpi po ogłoszeniu szacunków.

Gim
Gim PREMIUM
2
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 300
Wysłane: 16 stycznia 2021 19:13:35 przy kursie: 420,00 zł
Stare, ale jare... :)

artykuł SW o rekomendacjach BM

orzech
55
Wysłane: 16 stycznia 2021 20:53:57 przy kursie: 420,00 zł
I pewnie prawdziwe, ja sam te rekomendacje BOS dotyczące Mercatora traktuję jako
...d'oh! ciekawostkęd'oh! ...to chyba najlepsze porównanie i nie traktuję ich poważnie ale...
Za nic nie zrozumiem dopóki ktoś mi tego logicznie nie wytłumaczy na jakiej podstawie ów analityk ścina rekomendację w przedziale 2 miesięcy o połowę - jeśli te przecieki prawdziwe to dokładnie o 303złShame on you Shame on you Shame on you
Listopad - 653zł
Styczeń - ...?

Co się wydarzyło w spółce, co w otoczeniu, co się zmieniło na gorsze? bo ponoć zysk netto powinien być lepszy? i rok 2021 zapowiada się dobrze?
ów ktoś wydał też reko dla CDR 23 grudnia 2020 - z ceną 460zł czy jakoś tak i co - ZONK
i po jakie licho i dla kogo robi te rekomendacje co miesiąc? nie ma innej roboty?
Dlaczego publikuje je kolejny raz przed szacunkowymi wynikami, dlaczego nie poczeka te kilka dni by je poznać i się do nich odnieść, miałby chyba większe pole rozeznania co i jak....a tak to sobie strzela...ciężko trafićwave
Dziwi mnie tylko fakt, że skoro Żyznowski i Kruszewski uważają, że te rekomendacje BOS są zaniżone, nie oddają wartości i przyszłości Mercatora, to dlaczego nie zlecą niezależnej firmie zrobienia takiej analizy...pokazaliby w ten sposób kto ma rację, a kto jej nie ma...byłaby jakaś skala i punkt odniesieniaThink
ale w sumie, tak czy siak rynek zrobi swoje...przyszłość pokaże swoje oblicze...
Edytowany: 16 stycznia 2021 21:06

krewa
krewa PREMIUM
390
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 7 942
Wysłane: 16 stycznia 2021 21:09:50 przy kursie: 420,00 zł
Cytat:
...dlaczego nie zlecą niezależnej firmie zrobienia takiej analizy...pokazaliby w ten sposób kto ma rację, a kto jej nie ma....

Wiesz, taka analiza miałaby adnotację, że została sporządzona na zlecenie emitenta i opłacona przez emitenta. A to nie brzmi zachęcająco.

pivovarit
pivovarit PREMIUM
45
Wysłane: 16 stycznia 2021 21:10:31 przy kursie: 420,00 zł
Cytat:
Za nic nie zrozumiem dopóki ktoś mi tego logicznie nie wytłumaczy na jakiej podstawie ów analityk ścina rekomendację w przedziale 2 miesięcy o połowę - jeśli te przecieki prawdziwe to dokładnie o 303zł

Wytłumaczy Ci raport z uzasadnieniem, który się pojawi razem z rekomendacją. To jest najważniejsza informacja a nie goła liczba

orzech
55
Wysłane: 16 stycznia 2021 21:24:54 przy kursie: 420,00 zł
@krewa jasne że tak i masz rację, ale skoro jak mantrę kolejny raz głośno wieszczą, że się z BOS nie zgadzają i uważają inaczej to innej drogi chyba nie ma...?
Jednak jasne że tego nie zrobią, gdyby mieli to już dawno by to poszło...
@pivovarit - chętnie w swoim czasie poczytam, ale tutaj idzie o kwestię bardzo krótkiego przedziału czasowego od reko do reko i % zmianie wyceny
Tak łopatologicznie może przepraszam i wybacz...masz firmę którą w listopadzie wycenił analityk na 10mln złotych polskich, firma ma się super i zarabia dalej bardzo dobrze, perspektywy zachęcające na kolejny rok dwa, gruba kasa na inwestycje płynie szerokim strumieniem, nie masz żadnych kredytów, wszystko ok, a analityk tnie ci jej wycenę do 5mln złotych polskich...?
Uznałbyś to za normalneThink to może mi to łopatologicznie wytłumacz?
Znasz ową rekomendację? rozumiem że tak i że tam wszystko pięknie wytłumaczone, a tam prawda i tylko prawdaThink to może też wie Pan analityk i to opisał w co zainwestuje zarobioną kasę spółka? i jakie może mieć z tego zyski? bo ja szukam czytam i nie wiem....
Edytowany: 16 stycznia 2021 21:41

pivovarit
pivovarit PREMIUM
45
Wysłane: 16 stycznia 2021 22:02:16 przy kursie: 420,00 zł
Nie znam rekomendacji, ale z tego co widzę, to tylko bankierowi specjaliści ją znają, więc poczekam spokojnie aż zostanie opublikowana.

yodyod
8
Wpisów: 413
Wysłane: 16 stycznia 2021 22:35:36 przy kursie: 420,00 zł
orzech napisał(a):
I pewnie prawdziwe, ja sam te rekomendacje BOS dotyczące Mercatora traktuję jako
...d'oh! ciekawostkęd'oh! ...to chyba najlepsze porównanie i nie traktuję ich poważnie ale...
Za nic nie zrozumiem dopóki ktoś mi tego logicznie nie wytłumaczy na jakiej podstawie ów analityk ścina rekomendację w przedziale 2 miesięcy o połowę - jeśli te przecieki prawdziwe to dokładnie o 303złShame on you Shame on you Shame on you
Listopad - 653zł
Styczeń - ...?

Co się wydarzyło w spółce, co w otoczeniu, co się zmieniło na gorsze? bo ponoć zysk netto powinien być lepszy? i rok 2021 zapowiada się dobrze?
ów ktoś wydał też reko dla CDR 23 grudnia 2020 - z ceną 460zł czy jakoś tak i co - ZONK
i po jakie licho i dla kogo robi te rekomendacje co miesiąc? nie ma innej roboty?
Dlaczego publikuje je kolejny raz przed szacunkowymi wynikami, dlaczego nie poczeka te kilka dni by je poznać i się do nich odnieść, miałby chyba większe pole rozeznania co i jak....a tak to sobie strzela...ciężko trafićwave
Dziwi mnie tylko fakt, że skoro Żyznowski i Kruszewski uważają, że te rekomendacje BOS są zaniżone, nie oddają wartości i przyszłości Mercatora, to dlaczego nie zlecą niezależnej firmie zrobienia takiej analizy...pokazaliby w ten sposób kto ma rację, a kto jej nie ma...byłaby jakaś skala i punkt odniesieniaThink
ale w sumie, tak czy siak rynek zrobi swoje...przyszłość pokaże swoje oblicze...

Orzech
Jest na to pojęcie, takie zachowanie analityka wskazuje na jego PERSEWERATYWNOŚC
Edytowany: 16 stycznia 2021 22:36

Big Bee
18
Wpisów: 42
Wysłane: 16 stycznia 2021 23:10:33 przy kursie: 420,00 zł
@Orzech. Ja ci mogę to wytłumaczyć jako osoba, która przez wiele lat profesjonalnie zajmowała się wycenami i przez ręce której przeszło setki wycen własnych czy konkurencji, itd.

Po pierwsze Pan Rodak, choć nie miałem dostępu do jego raportu, to z opisu innych osób na forach wiem, że podobno przy wycenie ba 653 PLN wyciągnął średnią z 300 PLN (DCF) i 1000 (mnożniki notowanych firm). Podczas szkoleń do zdobycia tytułów CBV przyjmuje się, że podstawą do wyceny jest DCF a mnożniki czy to notowanych spółek giełdowych czy transakcyjne zasadniczo powinny potwierdzić przedział wartości otrzymany w DCF. Zatem Rodak nie powinien uśredniać wyników wyceny przy tak rozbieżnych wartościach, ale to zrobił. Powinien przemyśleć założenia do DCF, lub przynajmniej wziąć na wstrzymanie i nie robić updatu wyceny przynajmniej przed szacunkami, to jest dziwne dla mnie. Dziwi mnie to zwłaszcza, że Rodak ma CFA, ja tez mam od ponad 15 lat, ale nie rozumiem tego postępowania.

Skoro zrobił wycenę na 653, a od tego czasu i Malezja mocna straciła na wartości, a w szczególności pojawiało się info o szczepionce to zrobił się game changer. Bo o ile do października mówiono o szczepionce, ale jednak ze sceptycyzmem wierzono, że szybko powstanie, to w listopadzie stało się to faktem. I choć wielu powątpiewa w tempo szczepień i jej efektywność to na ten moment jest to fakt! A jeśli tak, to rozgrywany jest scenariusz szybkiego wygaszania epidemii. A to przekłada się na założenia do wyceny i dlatego jest tak mocna zmiana wyceny w 2 miesiące.

I choć wielu z was obrusza się na to, lekceważy, czy neguje trzeba się z tym pogodzić. Ten scenariusz, w mojej opinii także, ma na ten moment większe szanse realizacji niż przedłużonej epidemii. ALE! On może się zmienić!. W mojej opinii, bardzo kluczowe będą dane z Izraela za około1,5 miesiąca. Do tego bowiem czasu przy ich tempie szczepień będzie można ocenić czy szczepionka jest efektywna i powoduje mniejszą liczbę hospitalizacji. Jeśli będzie mocno zauważalny spadek hospotaliacji i nie będzie wielu nowych zachorowań osób zaszczepionych, mutacje nie będą groźne, to znacie poniższy scenariusz, pisałem wielokrotnie.

Czyli szczepionka szybko rozprowadzana na kluczowych, bogatych rynkach (rynki bogate to głównie rynki starszych populacji a zatem mocno zagrożonych wirusem, bo np. w Afryce gdzie mediana wieku wynosi 18 lat wirus nie jest aż takich zagrożeniem) w pierwszej kolejności do osób 60+, zdejmuje 70% wszelkich hospitalizacji związanych z wirusem, to musi odcisnąć piętno na cenach, bo cofnie się ten agresywny popyt szukający rękawic tu i teraz. ALE POWTARZAM JESZCZE RAZ, JEŚLI SZCZEPIONKA SIĘ UDA! Na razie to jest grane, choć może się zmienić.

Jeśli szczepionka się uda, to dam sobie rękę uciąć, że między bajki można włożyć założenia o tym, że ceny rękawic spadną np. tylko o 50% od obecnych cen. Nie ma mowy! Rynek i konkurencja nie pozwoli by istniała sobie taka branża dająca 25-30% rentowności netto sprzedaży i ROE 40-50% (a takie byłyby parametry producentów rękawic, gdyby ceny spadły spadły jedynie o 50%). Ceny rękawic będą wyższe niż przed pandemią, ale fundamentalnie pozwolą zarobić producentom te 10% rentowności netto i ok 14-17% ROE (to jest dokładnie ten poziom, który ci opisałem wcześniej).

I choć pisałeś, że cię nie interesuje to jaką rentowność miał TG od 2009 roku, to musisz zrozumieć, że wycena jest pochodną tego co się wydarzy. A jak ustalić najlepiej co się wydarzy? Najlepiej spojrzeć na historię, a tam jak wół widać, że powyżej 10% rentowności netto się nie podskoczy. Zatem jeśli historycznie rynek rękawic rósł kilkanaście % rocznie i utrzymywał jakieś tam ceny i dawał producentom te 10% rentowności, a zgodnie z prognozami tez ma rosnąć o kilkanaście procent rocznie to można zakładać, że powrócimy do tej rentowności, tj. 10% (obecne 80% rentowności MRC na produkcji to czyste szaleństwo).

Prezes mówi, że po pandemii MRC będzie rósł po 20-50% a ja się tylko uśmiecham, bo skoro wszelkie dostępne analizy mówią, że rynek będzie zwiększał się kilkanaście procent to jakim cudem mam długofalowo założyć, ze prezes będzie bił tak mocno rynek??? Ileż to ja razy słyszałem od głównych akcjonariuszy firm, prezesów, dyrektorów finansowych, że oni też planują rosnąc i bić rynek zawsze i wszędzie, zwiększać udziały rynkowe, itd.....I co się z reguły okazywało po latach? EKSTREMALNIE TRUDNO JEST POBIĆ RYNEK, choć oczywiście niektórzy są bardziej skuteczni niż inni. Ale dlaczego MRC miałby tak pobić rynek? Nie wiem. Przecież cała Malezja, wszyscy producenci na świecie i dystrybutorzy też pływają w tej gotówce z rękawic i mogą robić co chcą? Dlaczego oni nie mieliby się rozwijać kosztem MRC? To otwarte pytanie.

Z perspektywy wyceny nie jest też specjalnie ważne to czy mając 2 mld gotówki w coś zainwestuję czy nie. Dlaczego? Ano dlatego, że jako akcjonariusz wymagasz określonego zwrotu z kapitału. Ten koszt w przypadku MRC jest wysoki, bo spółka nie ma długu zatem finansuje się czystym equity, który kosztuje rocznie 12-15% (nie liczyłem ostatnio, ale pewnie 12-15% jest rozsądne). Zatem dla ciebie nie powinno stanowić żadnej różnicy czy dostaniesz 2 mld od MRC w postaci dywidendy teraz, czy np. 300 mln (15%*2 mld) rocznie do nieskończoności po wcześniejszym zainwestowaniu tych 2 mld PLN przez MRC. To zakłada, że twoja inwestycja będzie przynosiła te 15% zysku rocznie, przy innych założeniach to oczywiście może inaczej wyglądać.

march88
5
Wpisów: 18
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:13:52 przy kursie: 420,00 zł
No i są szacunkowe wyniki: 370mln za q4.

Moim zdaniem trochę mało...

Slavvvos
Slavvvos PREMIUM
5
Wpisów: 102
Wysłane: 17 stycznia 2021 11:14:07 przy kursie: 420,00 zł
Szczepionka raczej zbliżona skutecznością do deklaracji P/B , przypadki zachorowań "pomimo" zawsze będą. W Norwegii, w domu " starości " odnotowano 20 zgonów po podaniu 1szej dawki. Badania nie wykluczają u części zmarłych przyczyn leżących w powiklaniach poszczepiennych. Pożyjemy zobaczymy. Ale Mercator... współpracując pośrednio i bezpośrednio że środowiskiem medycznym , nie zauważyłem i nie słyszę o zmianie nastawienia co do środków ochrony osobistej po zaliczeniu szczepień(są po 1 szej dawce). Fakt, szczepia się bo chcą uniknąć ciężkich zachorowań. Ale też traktują to jako przepustkę do nowej normalności. Popyt światowy będzie mniejszy z pewnością. Ale zmniejszenie popytu nie będzie następowało z miesiąca na miesiąc, częściej z kwartału na kwartał , najpewniej z sezonu ( mniejszych fali) na sezon.
Mniejsza o powyższe własne rozważania. Czy wobec nowych reko....i tego co jest obecnie grane. Czy można w ogóle jeszcze rozważać wzrost kursu wiedząc to co wiemy i dokładając do tego AT?

No to post nieaktualny
Edytowany: 17 stycznia 2021 11:17

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, Morula
72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84