pixelg
Kiedy szczyt Hossy:) - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11 12 13 14 15 16 17 18 19

Kiedy szczyt Hossy:)

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 9 946

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 767
Wysłane: 1 lutego 2018 22:17:05
Aluzju poniał.

Ale, jak już wielokrotnie pisałem, mamy do czynienia z hossą sztuczną, sterowaną dominującymi w WIG 20 spółkami Skarbu Państwa. To, że szczyty osiągnął WIG albo indeks cenowy, a nawet WIG40 nikogo nie rajcuje.

Dotąd, dopóki władze Giełdy nie poradzą sobie z transakcjami arbitrażowymi, sterowanymi zarobkowaniem na kontraktach, wszelkie "czyste" hossy możemy odłożyć do bajań tych, którzy zawsze muszą coś napisać - to naprawdę wielka sztuka pisać o niczym.

Wygląda na to, że na świecie modne stało się pojęcie "korekta". Zobaczmy zatem, czym się ona skończy. Jeżeli spadki zatrzymają się na 10% (czyli u nas ok. 2650 - 250 = 2410), wtedy, być może uda się przebić obecne szczyty. Będzie to jednak trudno, bo otoczenia światowe temu nie będzie sprzyjać. Jak by na to nie patrzyć, poziomy cen w USA są niepokojąco wysokie. Przyznam się też, że wzrosty po 01.01.2018 zaskoczyły mnie, bo liczyłem na korektę od początku roku. Może ceną za te nieoczekiwane wzrosty będą silniejsze spadki wynikające z nadmiernego zaangażowanie po długiej stronie rynku w USA. Dlatego właśnie uważam, że korekty na rynkach nie ograniczą się do standardowych 5%, ale sięgną głębiej, do 10% (dla S&P to 2870 - 280 = 2590). Wtedy, zależnie od sytuacji na rynkach, inwestorzy zadecydują o ewentualnych powrotach do wzrostów, albo dalszych spadkach. To powinno nastąpić w okolicach marca (najdalej kwietnia) tego roku.

U nas wyznacznikiem koniunktury w pewnym momencie przestaną być rynki światowe i zamiast tego zadecydują czynniki polityczne (w tym prognozy finansów państwa). Już teraz ze względu na czynniki polityczne nasze papiery wartościowe staną się przedmiotem zainteresowania przede wszystkim spekulantów i kapitału krótkoterminowego. Jego ulotność wywoła gwałtowne, ale krótkotrwałe wahnięcia na rynku.

Nie jestem jednak pesymistą, ale przede wszystkim inwestorem krótkoterminowym. Nie przywiązuję się do nawet tych powyższych koncepcji i kierunek inwestowania każdego dnia wskazuje mi sam rynek.

vladinho
vladinho PREMIUM
Wpisów: 688
Wysłane: 1 lutego 2018 23:23:02
lesgs napisał(a):
Przyznam się też, że wzrosty po 01.01.2018 zaskoczyły mnie, bo liczyłem na korektę od początku roku.

Mam wrażenie, że nie tylko Ciebie, pozwolę sobie zacytować moja wypowiedź z innego wątku z początku roku:

vladinho napisał(a):
Bushido napisał(a):

Tak na marginesie to nasz W20 odpalił zdrowo , zobaczymy na jak długo Whistle

To jest bardzo dobre pytanie ;)
Obserwowałem dziś kontrakty na w20 i rano podczas pierwszych zwyżek LOP gwałtownie malał, generalnie w skali całego dnia LOP spadł, a od początku roku zamknięto już 3k kontraktów.
zapala mi się w głowie czerwona lampka, że być może posiadacze kontraktów zakładają, że marcowe rozliczenie będzie po niższych cenach niż teraz, ale do tego czasu jeszcze wiele może się wydarzyć.

Patrząc też na EEM.US, z którym ostatnio W20 dość dobrze koreluje, przynajmniej co do kierunku:
stooq.pl/q/?s=eem.us&d=201...
to tu też jest miejsce na 10% korekty.

tratata
tratata PREMIUM
Wpisów: 900
Wysłane: 5 lutego 2018 23:39:49
Krach na Wall Street a tu taka cisza?
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

eMPe
Wpisów: 90
Wysłane: 6 lutego 2018 00:42:16
To zbyt piękne żeby mogło być prawdziwe love4

sasky
sasky PREMIUM
Wpisów: 2 524
Wysłane: 6 lutego 2018 08:45:02
It's show time!

Cytat:
Przed inwestorami z warszawskiego parkietu trudna sesja. Stare inwestorskie powiedzenie mówi, że gdy Wall Street kicha, GPW łapie grypę. W czarnym scenariuszu możemy się spodziewać, że wtorkowa sesja rozpocznie się od kilkuprocentowych spadków głównych indeksów.

wiadomosci.stockwatch.pl/gorac...

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 6 lutego 2018 09:31:06
Mój powyższy scenariusz dotychczas się sprawdza. Wprawdzie w nocy kontrakty na S&P spadły nawet w okolice 2530, ale to był wyraz solidarności ze spadającymi indeksami azjatyckimi. U nas blisko, bo minima na ok. 2430.

Scenariusz korekty o 10% został wypełniony. Dość szybko, ale to głownie strach decydował.

Pytanie - co teraz? Na pewno rynek musi się otrząsnąć. Bessa nie jest wcale przesądzona. Obecny spadek możemy traktować jako zdrowe otrząśnięcie nadmiernych optymistów. W końcu rynki nie mogą rosnąć w nieskończoność - a tak się wielu ostatnio wydawało. Na rozstrzygnięcia należy poczekać przez jakiś czas. Na pewno nastąpi odreagowanie i o dalszej przyszłości zadecyduje jego siła. Miejsca na ruch wzrostowy jest dość dużo, ok. 5%, czyli ok. 2710 na S&P, i do ok. 2500 na W20. Jeżeli odreagowanie będzie słabsze, możemy oczekiwać dalszych spadków albo stagnacji. Dojdą do tego czynniki zewnętrzne w formie polityki i otoczenia finansowego. Np. uważam, że na świecie uspokojenie wokół Korei powinno zaowocować spadkami; tak samo z koalicją w Niemczech. W Polsce jest więcej niewiadomych, ale w sumie sytuację oceniam negatywnie. Dlatego po odreagowaniu spadków, mogą nastąpić dalsze zniżki. Do umownej granicy bessy jest jeszcze daleka droga ((100% - 20%) x 2670 = ok. 2140), ale jeżeli bessa nastąpi, to będzie miała w Polsce przede wszystkim przyczyny polityczne wzmocnione niefrasobliwością NBP, który według mojej opinii już teraz powinien reagować na impulsy inflacyjne i płacowe. Pod koniec 2018 r. sytuacja może być taka, że niezbędne będą bardzo szybkie podwyżki stóp procentowych i to może okazać się zabójcze dla koniunktury w Polsce.

tratata
tratata PREMIUM
Wpisów: 900
Wysłane: 6 lutego 2018 11:04:11
Kiedy będzie margin call dla Abeconomics skoro USD/JPY w miesiąc spadło o prawie 4% a S&P 500 w kilka dni chyba o 9%. Musieli dużo pieniędzy stracić a to wszystko jest na kredyt...
Uwaga

Nie jestem ekonomistą ani finansistą, tylko zwykłym głupkiem który wierzy w teorie spiskowe i lubi sobie pogadać.
Kierowanie się moimi wpisami w jakichkolwiek decyzjach może mieć opłakane skutki.

Kakarotto
Wpisów: 777
Wysłane: 6 lutego 2018 17:08:52
Kakarotto napisał(a):
Teraz zmiana trendu i jedziemy na sanki zgodnie z prawem grawitacji thumbright

.....

Wpis z 12 grudnia. Nie ładnie siebie samego cytować ale co mi tam... Dancing
MACD już wtedy dawał sygnały że coś się dzieje.
Co do jutrzejszej środy to obstawiam próby dojścia do luki, w sensie tam gdzie "ale urwał" :P
Edytowany: 6 lutego 2018 17:10

krewa
krewa PREMIUM
Wpisów: 6 090
Wysłane: 13 lutego 2018 19:29:49
WIG20 - analiza techniczna na życzenie

Pierwsza fala przeceny znalazła swój kres w strefie wsparcia, wynikającego z poprzedniego lokalnego dołka. Nie oznacza to, że korekta wyczerpała swój potencjał. Obecnie mamy do czynienia z naturalnym odreagowaniem spadków, które powinno sięgnąć strefy luki bessy. I to właśnie zachowanie notowań względem luki zadecyduje o kierunku poruszania się cen w najbliższych tygodniach. Patrząc na odchylenie linii wskaźnika Force Index, o domknięcie okna będzie niezwykle trudno.

Niejako przy okazji chciałbym zwrócić uwagę na strefę wsparcia 2253-2260 pkt. Górny i dolny pułapy strefy praktycznie pokrywają się z zewnętrznymi zniesieniami fali spadkowej - 138,2% i 141,4%. Oznacza to, że ten obszar kryje w sobie potencjał punktu zwrotnego. Jednak, by do niego dotrzeć, podaż musiałaby przełamać wsparcie w strefie 2370-2387.

kliknij, aby powiększyć

Powyższa treść przez 21 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 21 lutego 2018 20:47:27
Chyba nie uda się specjalnie wygenerować jakiejś hossy. Powoli przestaje być czym. O WIG20 pisałem, że jest zdominowany przez spółki z przeważającą własnością Skarbu Państwa. Już niedługo, przestaną się liczyć wyniki spółek, a ruchy na GPW będą odzwierciedlane popularnością naszych władz na rynku krajowym i pozycją Polski zagranicą.

Powoli z naszej giełdy odchodzą kolejne spółki. Ubytek w ostatnim czasie był poważny, a teraz trwają wezwania na: Fortuna, Tarczyński, Sare, Netia, Emperia, CNT. Jeszcze Kogeneracja, która powoli przechodzi pod dominację PGE. Nie znikają złe spółki, lecz te dobre.

Scenariusz za kilka lat może być taki, że zostaną spółki SP oraz wydmuszka składająca się przede wszystkim z podmiotów przypominających obecny skład Giełdy Patrowicza.

krewa
krewa PREMIUM
Wpisów: 6 090
Wysłane: 21 lutego 2018 20:58:14
Cytat:
...wydmuszka składająca się przede wszystkim z podmiotów przypominających obecny skład Giełdy Patrowicza.

@Lesgs, no i co w tym złego? Domorośli spekulanci w końcu otrzymają to, co lubią najbardziej - zmienność, jakiej świat nie widział. Można będzie zyskać 7000% w ciągu kilku tygodni bez konieczności inwestowania w bitcoiny. Trochę gorzej w drugą stronę, bo straty ograniczą się do 100% zaledwie. No, chyba że Książeca lewarem będzie stała.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 21 lutego 2018 22:39:42
Od lat mam nadzieję, że rynek GPW w Polsce będzie służyć temu, czemu służą rynki giełdowe dla firm. Jest to źródło pozyskiwania niedrogiego kapitału i jednoczesnego uczestnictwa wielu inwestorów w dobrobycie stwarzanym przez rozwijającą się gospodarkę. To oczywiście sen i marzenie rodem z lat 80-tych i 90-tych, ale poprzez zmiany zachodzące obecnie na naszym rynku giełda jako taka traci wszelki sens istnienia. Bo - dla kogo to wszystko, komu ma to służyć? Samozadowoleniu konglomeratów państwowych? Nie mające większego sensu działania władz giełdy o szeregu lat doprowadziły do całkowitej stagnacji w tej podstawowej materii jaką jest pozyskiwanie kapitału od rzesz inwestorów dla nowych, dynamicznie rozwijających się firm. Ambitne plany fuzji z mniejszymi rynkami, dążenia do regionalnej dominacji zamieniają się w bezwładność i marazm.

Zaczęło się chyba od tego gościa, który finansował karierę filmową swojej dziewczyny, kolejni prezesi byli odwoływani, a jeden były nawet ociera się mocno o prokuraturę. Tacy to byli fachowcy.

Zauważyłem, że wiele z moich ostatnich wpisów ma wymowę negatywną, chociaż sam nie jestem tzw. "niedźwiedziem" i inwestowanie we wzrosty przychodzi mi równie łatwo jak gra na spadki. Nie mniej, ta analiza własnych reakcji naprowadziła mnie na ślad czegoś głębszego. Okazuje się, że zapewne w jakiś tam podświadomy sposób kumuluję informację i wysyłam negatywne sygnały. Staram się słuchać swoich emocji, a to oznacza, że podświadomie wyczuwam jakąś tendencję, procesy i zdarzenia wskazujące na przyszłe niekorzystne zmiany zarówno na rynku, jak i w szerszym kontekście. W prostych słowach: obecny optymizm może nie być uzasadniony. Nie wieszczę jakichś klęsk i czy katastrof, ale "coś mi tu nie gra".

Może ten poprzedni akapit wydawać się mętny i niespójny, ale tak naprawdę, to w procesie inwestowania "sami jesteśmy swoim największym wrogiem". Stąd moja wrażliwość na własny stan emocjonalny i zmartwienie w świetle obecnie istniejącej sytuacji. Nawet, jeśli się mylę w ocenie sytuacji, to na pewno analiza własnego stanu emocjonalnego jest niezwykle pomocna w codziennym inwestowaniu na rynku.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 21 lutego 2018 22:48:18
Może jeszcze dodam coś w temacie.

Właśnie przeczytałem sobie "minutki: FED. Otóż wymieniono tam jako jedną z przyczyn wyższego wzrostu GDP w USA "wyższe ceny akcji" (higher equity prices). Wprost wygląda to na coś w rodzaju błędnego kola - to naprawde jest niepokojące.

Gimix
Wpisów: 16
Wysłane: 26 lutego 2018 21:34:17
lesgs napisał(a):
Od lat mam nadzieję, że rynek GPW w Polsce będzie służyć temu, czemu służą rynki giełdowe dla firm. Jest to źródło pozyskiwania niedrogiego kapitału i jednoczesnego uczestnictwa wielu inwestorów w dobrobycie stwarzanym przez rozwijającą się gospodarkę.

Pracownicze Programy Kapitałowe chyba mają szansę odegrać tego rodzaju rolę, zastępując zwijające się OFE. OFE swego czasu ładnie dostarczały tani kapitał, choć w założeniu służyły przede wszystkim finansowaniu długu państwa. Jeżeli większość kapitału w ramach PPK szła by na rynek giełdowy to perspektywie kilku lat wyceny c/z takie jakie mamy obecnie tj. na poziomie około 15 byłyby uważane za raczej atrakcyjne, a już na pewno nie drogie.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 28 lutego 2018 08:37:01
Co do PPK:

Dokonujemy reformy podobnej do tej, jaka miała miejsce w przypadku OFE. Tak samo roztaczane są wizje ogólnego dobrobytu emerytalnego. Brakuje tylko palemek, które pokazywane były za czasów pierwszej reformy. Podobnie cytowane są państwa, w których takie programy funkcjonują (tym razem bardziej znane niż np. Chile).

Reforma ma zostać dokonana także w podobnej fazie cyklu koniunkturalnego, czyli na szczycie cyklu. To zdecydowanie za późno na to, by pierwsze lata reformy zakończyły się sukcesem propagandowym.

Wprawdzie założeniem reformy jest np. powierzenie zarządzania aktywami funduszom, które są obecne na rynku od przynajmniej 3 lat, i - ponoć - mają dawać jakieś tam gwarancje, ale mechanizm zabezpieczający przed zniekształceniem struktury inwestowania wydaje się byś słaby (o czym niżej).

Otóż poważnym problemem inwestowania jest struktura portfela. Ryzyko inwestycji ulega zmniejszeniu poprzez odpowiednią dywersyfikację. Tak mówi dość dobrze sprawdzając się teoria portfelowa, ale są też wyznawcy odmiennych rozwiązań, także odnoszący sukcesy. Regułą kciuka jest inwestowanie w strukturę portfelową w przypadku, gdy nie znamy się na tym i, gdy inwestycją i decyzjami mają zarządzać profesjonaliści.

Tutaj dochodzimy do sedna zagadnienia. W obecnie istniejących strukturach OFE, ok. 80% środków jest inwestowanych w akcje, z czego połowa inwestowana jest w spółki kontrolowane przez państwo (przejrzałem losowo wybrane struktury roczne 3 OFE). Program PPK nie będzie różnić się w strukturze od tego, bo tym rynkiem będą zarządzać takie same struktury i ci sami ludzie. Czyli inwestowanie w PPK będzie mocno ciążyć ku strukturom kontrolowanym przez Państwo. Dodatkowo, mają być realizowane inwestycje w obligacje skarbowe. Można przypuszczać, że sukces ponad 60% aktywów będzie zależeć od sukcesu Państwa a nie prywatnych inwestorów. Dość dokładnie zaprzeczamy zasadom inwestowania portfelowego.

Udział Państwa jest dość skromny. Przy rocznych wpłatach 240 zł, daje to ok. 2 mld zł rocznie, czyli mniej więcej to, co Państwo otrzymuje z dywidend ze spółek państwowych.

Istotne jest natomiast powstanie nowego ukrytego podatku w wysokości min. 1,5% podstawy składek dla przedsiębiorcy i min. 2% podstawy składek dla pracownika. Zakładając powyższe parametry i pełne rozwinięcie programu PPK zgodnie z założeniami (15 mld zł rocznie), sfera państwowa rocznie będzie zasilana kwotą (15 x 0,6) - 2 = ok. 7 mld zł.

W tym wszystkim jeszcze nie uwzględniam inflacji, która przez np. 20 lat oszczędzania i 2% rocznie zje ok. 40% zainwestowanych środków oraz kosztów obsługi, które wprawdzie są przy 0.6% znacznie niższe niż w OFE, ale po wielu latach będą miały istotny wpływ na wielkość funduszu kapitałowego. Można przypuszczać, że w długim okresie czasu cały program przyniesie korzyści, jeśli średnie tempo rozwoju DNB w Polsce w najbliższych np. 20 latach będzie nie niższe niż ok. 3%. Wydaje się być to nieco ambitne. To oczywiście tylko przybliżenie.

Teraz inne kraje: Przytaczane świetlane przykłady Wlk. Brytanii, Holandii i Irlandii (znowu) różnią się od Polski jednym istotnym parametrem. Tam są w pełni rozwinięte rynki kapitałowe, w których udział Państwa jest minimalny. Tam można stworzyć prawdziwe a nie zniekształcone portfele inwestycyjne i tam takie programy mogą mieć przyszłość.

Wygląda na to, że w Polsce tworzymy kolejne błędne koło inwestycyjne koncentrujące się na „polonizacji” wszystkiego, co się da. Nie uwzględniamy chociażby tak istotnych czynników jak innowacyjność, która rzadko kiedy wywodzi się z struktur upaństwowionych. Ograniczamy też swobodę inwestycyjną.

Reasumując: to będzie kolejny gniot i jedynym jego skutkiem będą kolejne, niebagatelne obciążenia podatkowe pracodawcy i pracownika. W rezultacie, czeka nas następna reforma, zapewne jeszcze bardziej egzotyczna i nieudana.

Frog
Wpisów: 5 437
Wysłane: 28 lutego 2018 09:36:46
@lesgs

3 uwagi.

Po pierwsze, zanim PPK zaczną działać, minie jeszcze prawie rok. Do tego czasu możemy być w zupełnie innej fazie cyklu. I może się okazać, że PPK zaczynają działać nie na górce, ale w okolicach dołka.

PPK różnią się od OFE tym, że są / mają być w 100% dziedziczone. Nie wiem jak to rozegrane zostanie legislacyjnie, ale różnica dość znaczna.

Dodatkowo i to jest moim zdaniem najważniejsze, PPK są dobrowolne. Nie podoba się? Rezygnujesz i masz problem z głowy.

Nie bronię programu, nie mam w związku z nim jakichś wielkich nadziei. Ale nie jest to w 100% OFE bis.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 28 lutego 2018 10:01:25
Dziedziczenie jest oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem. Powinno być. Oby nie było przy tym jakiś "haczyków".

Natomiast z tą dobrowolnością to nie jest tak do końca swobodnie. Musisz złożyć oświadczenie o rezygnacji (w to wymaga świadomego zaangażowania - rezygnacje z ZUS są tu dobrym przykładem). Rezygnacja od strony pracodawcy jest możliwa tylko w bardzo małych firmach (<10 osób) jeżeli wszyscy zrezygnują. W większych firmach przy całkowitej rezygnacji możliwe jest ograniczone zawieszenie programu.

To stwarza pole do różnorodnych nacisków na pracownika.

Ponieważ pracodawca negocjuje wybór funduszu, może np., stawiać warunek inwestowania we własną spółkę (i może mieć silne argumenty w przypadku dużych spółek państwowych). To może jeszcze bardziej zniekształcać strukturę portfela.

Nie wiemy o innych pułapkach, które mogą kryć się w odnośnych przepisach.

Generalnie: ze względu na słabość i strukturę naszego rynku kapitałowego, program będzie skazany na niepowodzenie. Jesteśmy członkami UE oraz EOG i warunkiem podstawowym PPK powinna być możliwość inwestowania na równych warunkach przynajmniej na rynkach europejskich. Obawiam się ograniczeń "polonizacyjnych" i ich ujemnymi skutkami.

Jeśliby natomiast przyjąć struktury portfela podobne do tych, jakie istnieją w państwach, które ponoć mają być dla nas wzorcami, to miałbym mniejsze obawy co do przyszłości tej reformy. Podobnie, wzorem mogłyby być fundusze norweskie, których sukces jest aż nazbyt widoczny.

Obawiam się, że nasze Państwo w swej mądrości szykuje nam rozwiązania nakierowane na dobrobyt przede wszystkim samego państwa i jego przedstawicieli.
Edytowany: 28 lutego 2018 10:02

Vox
Wpisów: 5 953
Wysłane: 28 lutego 2018 16:04:08
kolejne oszustwo ktore dzialac bedzie do najblizszej zmiany wladzy na inna opcje.
Powodzenia.

lesgs
lesgs PREMIUM
Wysłane: 28 lutego 2018 23:51:45
Jeszcze w sprawie PPK

Efektem udziału w PPK, przy malejącej wielkości świadczeń z ZUS, może być tendencja do przedłużania okresu zadłużenia powyżej 65 lat po to, by w ramach PPK nagromadzić jeszcze trochę więcej kapitału na poczet wypłat emerytalnych. Tak więc, w długim okresie program ten działałby jako równoważnie ustawowo obniżonego wieku emerytalnego. Podobnie jest w programem 401(k) w USA.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
11 12 13 14 15 16 17 18 19