Kiedy szczyt Hossy:) - Branże i sektory - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

Kiedy szczyt Hossy:)

markuz12
markuz12 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 350
Wysłane: 24 sierpnia 2017 17:00:30
Krewa
A jak dzisiaj widzisz wig20?
Edytowany: 24 sierpnia 2017 17:03

krewa
krewa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 5 499
Wysłane: 24 sierpnia 2017 20:00:36
sWIG80 - analiza techniczna

kliknij, aby powiększyć

Podaż zrealizowała scenariusz pesymistyczny i zgodnie z prognozą sprowadziła notowania indeksu małych spółek w strefę lutowej luki hossy. Udało się lukę wypełnić, nie udało sie domknąć. Osiągnięcie celu w połączeniu z wyprzedaniem przyczyniło się do rozpoczęcia korekty wzrostowej. Na chwilę obecną nie odważyłbym się obwieszczać definitywnego końca przeceny, więc skupię się na identyfikacji poziomów oporu.

Przede wszystkim obserwowałbym zachowanie notowań indeksu względem EMA55. Jak widać na wykresie, wielokrotnie właśnie ta wykładnicza wyznaczała kierunek poruszania się cen. Kolejnym poziomem, zdolnym zawrócić notowania, jest strefa 15.930-15.950 pkt. Dolny jej pułap to opór poziomy, który zawdzięczamy tzw. zmianie biegunów. Górny pułap wspomnianej strefy to z kolei zgrupowanie dwóch poziomów zniesień Fibonacciego - piewszy poziom zniesienia kilkumiesięcznej fali wzrostowej oraz 50 proc. zniesienia rozpoczętej w kwietniu korekty. Dopiero w przypadku wybicia obu oporów można byłoby rozważać szanse na konfrontację z tegorocznym szczytem.

krewa
krewa PREMIUM
Wpisów: 5 499
Wysłane: 24 sierpnia 2017 20:20:03
Markuz12

kliknij, aby powiększyć

Dzisiejsze wybicie mnie zaskoczyło. Po rewersalowej, potwierdzonej świecy tygodniowej oczekiwałem zejścia przynajmniej w okolice 2300.
Dzisiejsza marubozu jest imponująca. Brak górnego cienia oznacza, że podaż schowała się w krzakach i biernie obserwuję szarżę popytu. Jeżeli jutro niedźwiedzie nie zanegują wybicia - droga do strefy 2528-2559 pkt stoi otworem.

markuz12
markuz12 PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 350
Wysłane: 24 sierpnia 2017 21:04:37
Dziękuje za komentarz

Lukasz Konopko
Grupa: Bus Driver, SubskrybentP1, Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 466
Wysłane: 24 sierpnia 2017 22:42:21
Przypominam, że mamy na forum specjalny dział dla abonentów, gdzie można pisać prośby o analizy techniczne spółek i indeksów :) Zachęcam do korzystania.
www.stockwatch.pl/forum/tematy...

vladinho
Wpisów: 587
Wysłane: 25 sierpnia 2017 00:28:32
@krewa, dzięki za analizę love4 .
Co do wig20 mnie też zaskoczyło, sądziłem że nie będą podejmować decyzji kierunkowych przed końcem wakacji i będą czekać pod 2400 a dzisiaj przeszedł walec, obroty jak na wakacje rekordowe, ale to nic szczególnego w porównaniu do normalnych sesji. We wrześniu będzie "sprawdzam".
(tak na marginesie to wydaje mi się, że mamy cichą dystrybucję na niektórych spółkach z wig20 - np. kghm, miedź regularnie rośnie, a nasza "perła" ma nieprzyjemną konsolidację, dzisiaj też niewiele pomogła).

@Lukasz Konopko
przepraszam, sądziłem, że o indeks lepiej zapytać się tutaj binky

Bushido
Wpisów: 253
Wysłane: 13 października 2017 09:59:32
To chyba można uznać za analizę roku - dokładnie tekst roku.Kontrakty na S&P500 i ta oszałamiająca prognoza puke_l puke_l
Cytat:
Obecnie kontrakty są notowane po 2548.50 pkt. PROGNOZA: Można rozważać 2 scenariusze. Pierwszy zakłada dalsze wzrosty. Sygnał pojawi się po przebiciu oporu w rejonie 2553.50 pkt. Drugi zakłada spadki. Sygnał pojawi się po przebiciu wsparcia w rejonie 2539-2541 pkt.

https://stooq.pl/n/?f=1200631

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 738
Wysłane: 13 października 2017 11:12:23
Ja bym się tak nie śmiał. Są sytuacje kiedy możliwe są wzrosty i spadki i nie sposób określić który scenariusz ma większe prawdopodobieństwo realizacji. Wtedy do określenia kierunku trendu można użyć oporów i wsparć, których złamanie wyznaczy kierunek dalszego ruchu.

Frog
Frog PREMIUM
Wpisów: 5 599
Wysłane: 13 października 2017 19:34:04
Śmiem postawić tezę, że zawsze prawdopodobieństwo spadków i wzrostów jest podobne. W końcu giełda codziennie wycenia przyszłość i rynek za pomocą sił popytu i podaży wycenia aktywa "obiektywnie" na dany dzień.

Analiza z gatunku tych "nie mam pojęcia o co chodzi, ale coś napiszę bo jestem analitykiem". W takim wypadku można się posilić o jakąś analogię historyczną, bądź poszukać możliwych przyszłych zdarzeń z kategorii makro, zamiast wypuszczać takiego babola.
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wpisów: 9 738
Wysłane: 13 października 2017 21:15:57
W takim razie ja też tworzę czasami analizy typu: "nie mam pojęcia o co chodzi, ale coś napiszę bo jestem analitykiem".
Rozumiem, że tym wpisem kwestionujesz całą analizę techniczną, bo ona generalnie polega na tym, żeby zbudować jakąś przewagę, czyli określić prawdopodobieństwo ruchu kursu w określonym kierunku i jego zasięgu. Ja takiej tezy bym nie zaryzykował tym bardziej, że jest dostępna literatura na ten temat - vide Bulkowski. W dobie oprogramowania typu MS czy AMI można także zbadać czy p-stwo dla różnych formacji jest takie samo.

Frog
Frog PREMIUM
Wpisów: 5 599
Wysłane: 13 października 2017 21:35:17
Nie pamiętam ani jednej Twojej analizy choćby zbliżonej jakością (w sensie negatywnym) do tej, która została zacytowana powyżej.

Przeczytałem sobie analizę @krewy na Ursusie. Tam też są możliwe dwa scenariusze, ale wartość analityczna i merytoryczna jak dla mnie o niebo wyższa niż ta, o której rozmawiamy. Wiadomo co pokazują konkretne wskaźniki, jest autorska wątpliwość w niektóre wskazania AT... To jest analiza thumbright
Follow me on Twitter
Zanim zaczniesz narzekać, że znikają Twoje posty, przeczytaj Regulamin Forum
Edytowany: 13 października 2017 21:42

vladinho
Wpisów: 587
Wysłane: 13 października 2017 23:04:30
Frog napisał(a):
Analiza z gatunku tych "nie mam pojęcia o co chodzi, ale coś napiszę bo jestem analitykiem".

Może mam zbyt mało doświadczenia, ale ja wnioskuję z takiej analizy, że lepiej w tej chwili nie zajmować pozycji, a jeśli już jakąś posiadam, to lepiej ją zamknąć i poczekać na rozwój wypadków.
Obrazowo, bo uważam, że to bardzo dobre ćwiczenie - codziennie próbuję użyć całej swojej wiedzy, żeby określić czy kontrakty na W20 otworzą się poniżej czy powyżej zamknięcia i w którą stronę mogą podążyć ;)
W większości przypadków "nie mam pojęcia" i nie bardzo rozumiem, dlaczego analityk "X" - który też ma przecież ograniczoną wiedzę, nie ma prawa powiedzieć - chociaż raz szczerze tego samego, zamiast wymyślać, że merkury właśnie próbuje zasłonić słońce i to zły omen ;)

Edytowany: 13 października 2017 23:16

zgred
Wpisów: 1 182
Wysłane: 13 października 2017 23:19:48
Frog napisał(a):
Nie pamiętam ani jednej Twojej analizy choćby zbliżonej jakością (w sensie negatywnym) do tej, która została zacytowana powyżej.

Przeczytałem sobie analizę @krewy na Ursusie. Tam też są możliwe dwa scenariusze, ale wartość analityczna i merytoryczna jak dla mnie o niebo wyższa niż ta, o której rozmawiamy. Wiadomo co pokazują konkretne wskaźniki, jest autorska wątpliwość w niektóre wskazania AT... To jest analiza thumbright

w końcu za coś się płaci na SW....

thumbright

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 689
Wysłane: 14 października 2017 11:49:13
Uważam dyskutowaną analizę za bardzo dobrze trafioną. Zostały zaproponowane dwa alternatywne rozwiązania, będące w całkowitej zgodzie z analizą techniczną. To wręcz klasyka tej formy prognozowania zachowań rynkowych. Zresztą, gdyby to wszystko było jednoznaczne i kierunek zawsze wiadomy, wszyscy bylibyśmy bogaci. Ponieważ jednak AT jest odbiciem zachowań inwestorów jako masy, to ich reakcje na konkretne poziomy wskaźnika (S&P) są właśnie takie jak zaproponowano w analizie. To dlatego, że reakcje są takie, a nie inne, proponowane są dwa warianty ruchu rynku.

Przy obecnym poziomie np. S&P inwestujemy teraz na krótko, jeśli jesteśmy przekonani o spadkach, a na długo, jeżeli jesteśmy przekonani o wzrostach. Albo, czekamy na przebicie poziomów wskazanych i wchodzimy dopiero wtedy. Może i zarobimy mniej, ale szanse będą bardziej na naszą korzyść. Dlaczego? Dlatego, że większość ruchu na kontraktach generują instytucje. One posługują się zaawansowanymi algorytmami i kierunek ruchu jest wyznaczany właśnie przez nie. Będąc inwestorem indywidualnym możemy tylko ten ruch kopiować i nie mamy wpływu na jego przebieg.

Wprawdzie przedstawiona analiza dotyczy S&P, ale wystarczy spojrzeć na kształt arkusza ofert na FW20. Bardzo wiele z pozycji w arkuszu w trakcie dnia pojawia się w wyniku działania określonych algorytmów reagujących na zmiany wywołane transakcjami. Jeszcze bardziej jest to widoczne w zmianach w strukturze ofert w arkuszach na kontrakty akcyjne i powiązane z tym arkusze samych akcji na które oferowane są kontrakty.

Uważając, że wiemy, w jakim kierunku pójdzie rynek, mamy szansę ok. 50% na to, że mamy rację. Jeżeli natomiast rynek już ruszył się w danym kierunku, i osiągnął wartość graniczną analizy, szansa na pomyślną transakcję rośnie do 60% a nawet 70%. Dopiero wtedy należy działać, jeżeli mamy zarabiać, a nie spekulować.

Tak zwane drugie wejście: Po każdym przebiciu poziomu wyznaczonego przez analizę rynek na ogół cofa się (np. Bulkowski). Wtedy, jeżeli nie udało się wejść za pierwszym razem, pojawia się druga szansa na wejście, na ogół nieco mniej korzystna, ale jest.

Fałszywe wybicie: Czasami rynek musi się "napocić" by osiągnąć i przekroczyć poziom wynikający z analizy. Wysiłek ten jest zbyt wielki i rynek nie jest w stanie kontynuować tego wybicia i wraca do obszaru konsolidacji, a nawet rozpoczyna silny ruch przeciwny.

To dodatkowe elementy utrudniające jednoznaczną analizę techniczną.

Akurat w przypadku S&P na piątkowej sesji nastąpiło wybicie górą z zakresu objętego analizą. Wybicie to wielkie słowo, przypomina to bardziej czołganie się. To nakazuje ostrożność, bo szanse na korzystną transakcję jeszcze nie stały się tak wielkie by uzasadnić zawarcie poważnej transakcji. Wygląda na to, że rynek jeszcze nie jest przekonany co do dalszego ruchu i może obszar konsolidacji będzie szerszy niż analiza pierwotnie zakładała.

Oddajmy honor analizie kolegi, bo więcej w niej rozsądku niż możnaby przypuszczać.

Edytowany: 14 października 2017 11:51

andy_dufresne
Wpisów: 750
Wysłane: 14 października 2017 23:33:14
Zgadzam się z przedmówcą. Są poglądy idące nawet dalej, wg których do zarabiania w oparciu o AT w ogóle nie trzeba mieć racji co do kierunku rynku, ani próbować go przewidywać. Wystarczy reagować. Jak wzrośnie powyżej określonego poziomu - kupować. Jak spadnie - sprzedawać. Lub odwrotnie zależnie od strategii ;)

Jak to ujął Mark Douglas w swojej książce (nie warto się zniechęcać jej polskim tytułem):

Cytat:
Może się to wydawać skomplikowane, wszystko sprowadza się jednak do wyrobienia w sobie przekonania, że: (1) wiedza o tym, co się stanie, nie jest niezbędna do zarabiania pieniędzy, (2) wszystko może się zdarzyć

Takie podejście oczyszcza analizy z niepotrzebnych wątpliwości. Kuszące, nieprawdaż? Whistle

Bushido
Wpisów: 253
Wysłane: 27 października 2017 20:16:18
Straszna euforia na giełdachThink Wszystkie informacje - złe czy dobre ostra pompa w górę - bez opamiętania.Dla " zdrowotności" hossy chyba najwyższa pora na jakiś większy zrzut i oczyszczenie atmosfery

Salak
Salak PREMIUM
Wpisów: 542
Wysłane: 12 grudnia 2017 08:57:54
To kiedy bedzie ten szczyt hossy?
co juz jest w wycenie rynku i jak to dalej moze sie potoczyc?
bo niedlugo uslyszymy od Balcerowicza ze trzeba zaczac chlodzic gospodarke bo sie przegrzewa....
Cytat:
Polska wchodzi w etap ekonomicznego bumu.

businessinsider.com.pl/finanse...

Kakarotto
Wpisów: 629
Wysłane: 12 grudnia 2017 18:14:28
Teraz zmiana trendu i jedziemy na sanki zgodnie z prawem grawitacji thumbright

Właśnie skończyło się ekspoze Morawieckiego. Ładnie wydukał z kartki to co mu tam podsunięto. Podwyżki na NFZ, podwyższenie płacy minimalnej, budowa tanich mieszkań dla młodych(absurd) Same smakowitości bez podania źródła finansowania. Choć w sumie podwyższenie płacy minimalnej to jest pewne strategiczne posunięcie w tym temacie.
Nie rozumiem tych dziwnych ambicji żeby zrównać płace krajowe z zachodnimi. Po co to i komu ma to przynieść korzyść? Czyjemuś przerośniętemu Ego ewentualnie. W znacznej mierze konkurencyjność nasza opiera się o koszty płacy. Zlikwidowanie różnicy bez podjęcia innych sensownych działań pogrąży eksport.

Odnośnie stóp procentowych to na ostatniej radzie obniżono jedną co ma zachęcić obywateli do oszczędzania długoterminowego. Słusznie ale odnoszę wrażenie że tym kryje się coś więcej. Mianowicie przyhamowanie wydawania tych +500 na co popadnie i tym samym obniżenie inflacji. Think

Rych
Wpisów: 86
Wysłane: 16 grudnia 2017 19:30:39
Jaka zmiana trendu? Trend od prawie roku jest ten sam. WIG20, który reprezentuje głównie sektor bankowy, paliwowy i energetyczny, nie jest reprezentatywny dla ogółu rynku. Nawet WIG nie jest, skoro PKO BP ma w nim 11% wagi. Pewną nadzieję mogłoby rodzić odbicie na sWIG80, spowodowane dobrymi wynikami za III kwartał (nawet biorąc pod uwagę sezonowość), jednak dopóki następujący trend nie zostanie przełamany, to nie mam zamiaru kupować akcji na dłuższy termin w oparciu o "fundamenty":

PL STOCKS PRICE

Oczywiście jak ktoś jest multimilionerem, WIG20 i mWIG40 mają dla niego największe znaczenie, ale jakie mają dla przeciętnego Kowalskiego (z wyjątkiem ew. posiadania akcji pracowniczych)?

To, że nie mieliśmy "hossy z prawdziwego zdarzenia" razem z Amerykanami i Niemcami, nie znaczy że jej jeszcze doświadczymy w tym cyklu koniunkturalnym. Obecne rozdanie należało głównie do międzynarodowych technologicznych molochów, spośród których wyróżniają się Amazon, Apple oraz Alphabet (Google), a takich nie posiadamy, spółką najbliżej ich rozmiaru i profilu jest u nas CD PROJEKT (Wiedźmin + GOG), czyli bardzo skromnie. Ciążył skok na OFE, które były motorem napędowym superhossy 2003-2006, jak również bankructwa EURO 2012. Myślę, że nie bez znaczenia jest też wprowadzanie spółek na GPW w celu uniknięcia niewypłacalności oraz funkcjonowanie firm, które są w stanie na giełdzie przetrwać kilkanaście lat, tylko i wyłącznie dzięki kolejnym emisjom (np. Swissmed), ale charytatywie działający inwestorzy chętnie dokładają się do pensji Zarządu, znacznie zaniża to nieważone odczyty szerokiego rynku.

Pojawianie się na świecie kolejnych rekordowych odczytów PKB oraz bezrobocia nie jest pozytywnym sygnałem (makroekonomia nie działa jak AT), bo rekordy mają do siebie to, że trudno je pobić. Niski poziom stóp procentowych i mała presja inflacyjna dają jednak jeszcze potencjał wzrostowy. Dlatego trzeba obserwować zachowanie całego rynku, nie tylko czołowych indeksów.
Edytowany: 16 grudnia 2017 19:48

Rych
Wpisów: 86
Wysłane: 28 stycznia 2018 17:38:35
5 - letni wykres sWIG80 wygląda bardzo dobrze, po odbiciu od linii trendu zrealizowana została "łatwa" część wzrostu. Teraz "trudna" część, czyli przełamanie trendu spadkowego od końca marca 2017, pod którym bezpośrednio się znajdujemy.

Dla ogółu rynku wygląda to ciut słabiej:

stooq PL stocks

Utworzony został łuk zahaczający swoim maksimum o linię trendu spadkowego, jednak w przypadku udanego ruchu na sWIG80, szeroki rynek powinien zachować się analogicznie.
Edytowany: 28 stycznia 2018 17:40

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19