Medinice ma wszelkie argumenty, aby osiągnąć globalny sukces

Omawiane walory:

Od początku roku akcje Medinice - notowanej na NewConnect spółki zajmującej się tworzeniem, rozwijaniem i komercjalizacją małoinwazyjnych technologii medycznych w kardiologii i kardiochirurgii podrożały o blisko 150 proc. Innowacyjna spółka podpisała już pierwszą umowę licencyjną i konsekwentnie rozwija swoje najważniejsze projekty.

Medinice,NewConnect,kardiologia,kardiochirurgia,ablacja,serca,Sebastian,Stec

Prof. Sebastian Stec, dyrektor ds. medycznych i współzałożyciel Medinice.

Spółka Medinice została założona przez prezesa Sanjeeva Choudhary oraz prof. Piotra Suwalskiego i prof. Sebastiana Steca. Prof. Piotr Suwalski jest kardiochirurgiem, który specjalizuje się w zabiegach małoinwazyjnych. Posiada rzadko spotykaną w Polsce pozycję w międzynarodowym środowisku naukowym, dzięki czemu dysponuje aktualną wiedzą o globalnych trendach i rozwijanych innowacjach oraz posiada relacje z osobami decyzyjnymi w największych globalnych firmach z obszaru kardiologii i kardiochirurgii. Prof. Piotr Suwalski jest Prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Kardiochirurgii Małoinwazyjnej (ISMICS – International Society for Minimally Invasive Cardiac Surgery) oraz Kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Pełni również funkcje w innych międzynarodowych organizacjach m.in.: Nucleus Cardiovascular Working Group European Society of Cardiology, New Technology Committee European Society for Cardio-Thoracic Surgery, Guideline Committee European Society for Cardio-Thoracic Surgery. Z kolei prof. Sebastian Stec jest kardiologiem i elektrofizjologiem, jako jeden z niewielu na świecie ekspertów z dużą skutecznością wykonuje zabiegi ablacji bez używania szkodliwej fluoroskopii.

– Jako naukowiec i członek globalnych organizacji opiniujących technologie medyczne obserwuję wiele procesów, w których pomysły ewoluując przechodzą kolejne etapy rozwoju stając się finalnie rozwiązaniami medycznymi często spotykanymi w codziennym użyciu. To wspaniałe uczucie kreować i później trzymać w ręku rozwiązania, które czynią zabiegi kardiochirurgiczne bezpieczniejszymi, szybszymi, tańszymi i mniej inwazyjnymi, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne – mówi prof. Piotr Suwalski, współzałożyciel Medinice i przewodniczący Rady Naukowej.

W Radzie Naukowej spółki zasiada również m.in. prof. Paul Grundemann, uznany naukowiec z Utrecht Medical Center, który ma na swoim koncie udane komercjalizacje. W 1997 r. jego wynalazek – urządzenie do stabilizacji tkanek serca Octopus został sprzedany amerykańskiemu gigantowi firmie Medtronic. Utrecht Medical Center jeszcze przez kilka lat będzie otrzymywał tantiemy ze sprzedaży Octopus na rynku. Do tej pory przychody Medtronica ze sprzedaży Octopus przekroczyły 2 mld USD.

– Głęboko wierzę, że sukces komercjalizacji Octopus uda się powtórzyć w Medinice. Spółka ta jest doskonałą platformą łączące świat innowacji i nauki ze światem biznesu. W mojej ocenie ma wszystkie niezbędne cechy do osiągnięcia globalnego sukcesu – mówi prof. Paul Grundemann, naukowiec z Utrecht Medical Center i członek Rady Naukowej Medinice.

Dynamiczny wzrost rynku

Choroby sercowo-naczyniowe stanowią na świecie najczęstszą przyczynę zgonów przez co są często nazywane są epidemią XXI wieku. Starzejące się społeczeństwo, szybkie tempo życia, zła dieta, nałogi – czynniki te powodują rosnącą liczbę osób cierpiących na arytmie serca, co wpływa na wzrost liczby zabiegów kardiologicznych i generuje popyt na innowacyjne technologie medyczne. Najgroźniejsze konsekwencje arytmii serca to udar mózgu i przedwczesny zgon.

Ablacja to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia różnego rodzaju arytmii serca (serce bije zbyt szybko, zbyt wolno lub niemiarowo), w której wykorzystuje się różne metody kontrolowanego niszczenia wadliwej tkanki fragmentu mięśnia serca, w którym zlokalizowano ognisko arytmii. W 2019 r. na świecie wykonano 7,9 mln zabiegów ablacji arytmii serca. Według firmy analitycznej Global Market Insights w latach 2020-2026 średnioroczny wzrost liczby wykonywanych ablacji wyniesie 6,7 proc., a w 2026 r. na świecie wykonanych zostanie 12,5 mln zabiegów ablacji serca. Według analityków Global Market Insights w 2019 r. globalny rynek ablacji serca był warty ponad 2,8 mld USD. Analitycy szacują, że w latach 2020-2026 średnioroczny wzrost tego rynku będzie wynosił 13,1 proc. i w 2026 r. rynek ten będzie warty blisko 6,6 mld USD.

W swoim portfolio Medinice posiada 12 projektów z obszaru interwencyjnej kardiologii i kardiochirurgii. Łącznie Medinice posiada blisko 40 patentów i zgłoszeń patentowych w Polsce, Europie, Stanach Zjednoczonych oraz na pozostałych największych światowych rynkach. Obecnie priorytetowymi projektami spółki są MiniMax, CoolCryo oraz PacePress.

System do krioablacji CoolCryo to urządzenie stosowane w kardiochirurgicznym leczeniu arytmii, oparte na unikalnej technologii firmy, dzięki której zabiegi małoinwazyjne można wykonywać przy znacznie niższej niż dotychczas temperaturze, tj. nawet do -190°C, co z kolei skraca czas zabiegu, zwiększa jego skuteczność i bezpieczeństwo. Dodatkowo zastosowano tańsze i łatwiej dostępne medium chłodzące. Z kolei MiniMax to uniwersalna elektroda „2 w 1” do diagnozy i zabiegu ablacji. Dodatkowo, względem standardowych rozwiązań, pierścienie diagnostyczne będą zwiększały bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów minimalizując potrzebę używania szkodliwego rentgena. PacePress to elektroniczny opatrunek uciskowy stosowany po implantacji urządzeń medycznych wykorzystywanych w elektroterapii serca w celu zapobiegania powikłaniom krwiotocznym, jest najprostszym technologicznie produktem firmy. W styczniu 2020 r. Medinice podpisał pierwszą w historii spółki umowę dotyczącą sprzedaży licencji na PacePress na rynek indyjski. Spółka otrzyma od partnera: 360 tys. USD oraz tantiemy od przyszłej sprzedaży.

– Projekty Medinice bardzo dobrze wpisują się w globalne trendy na kardiologicznym rynku technologii medycznych, którego wartość w tym roku przekroczyła już 50 mld USD i wciąż rośnie. Największym i najważniejszym obszarem rynku ablacji są ablacje przy użyciu elektrod przezskórnych – rynek ten w 2019 r. był wyceniany na ponad 1,6 mld USD. Według amerykańskich banków inwestycyjnych takich jak Citi, rynek ablacji przez najbliższe lata powinien rosnąć średniorocznie o 20 proc. W tym obszarze posiadamy rodzinę elektrod: MiniMax, EP-Bioptom i CathAIO. Najbardziej dojrzałym projektem jest elektroda MiniMax Prototypy elektrody MiniMax są obecnie tworzone w Niemczech, a w kolejnych krokach planujemy rozpocząć też rozwój technologiczny elektrod EP-Bioptom i CathAIO, które posiadają już renomowane amerykańskie patenty – mówi Sanjeev Choudhary, prezes Medinice.

Transakcje warte setki milionów dolarów

Dynamicznie rosnący rynek generuje popyt na innowacyjne technologie medyczne. Na rynku obserwujemy wiele transakcji projektów z obszaru kardiologii i kardiochirurgii. Pojedyncze transakcje przejęć technologii podobnych do MiniMax czy CoolCryo wynoszą najczęściej 150-350 mln USD za jeden projekt. Przykładowo firma Epix Therapeutics rozwijająca elektrodę z diamentową końcówką została przejęta przez Medtronica za 316 mln USD. Z kolei łączna wartość transakcji przejęcia przez Boston Scientific firmy Cryterion Medical rozwijającą platformę krioablacyjną do leczenia arytmii serca wyniosła 202 mln USD.

– Transakcji w obszarze kardiologii i kardiochirurgii na globalnym rynku jest bardzo wiele. W ostatnich latach obserwujemy wzmożone zainteresowanie ze strony dużych koncernów. Na świecie nie ma wielu firm, które tak ja Medinice specjalizują się w rozwijaniu technologii medycznych jedynie w obszarze kardiologii i kardiochirurgii i jednocześnie miałyby w portfolio kilkanaście projektów. Medinice ma bardzo silną, międzynarodową Radę Naukową, dzięki której mamy osobiste relacje z decydentami w tych  koncernach, które grają najważniejszą rolę na rynku przejęć. Wiemy jaka logika stoi za doborem projektów do przejęcia przez tych podmiotów jak Abbott Laboratories, Boston Scientific czy Medtronic i jaka jest droga od wynalazku do sprzedaży – zapewnia Sanjeev Choudhary, prezes Medinice.

Medinice to polska firma o globalnym zasięgu, będąca platformą dla rozwiązań stosowanych w kardiologii. Powstała z inicjatywy dwóch doświadczonych naukowców i praktyków medycyny oraz doświadczonego menedżera. Firma rozwija własne projekty oraz projekty pozyskane od naukowców z Polski i zagranicy.

Materiał partnera

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Medinice, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
  • Medinice ma umowę na przeprowadzenie badań klinicznych w projekcie PacePress

    MEDINICE zawarło umowę ramową z firmą zajmującą się prowadzeniem badań klinicznych na przeprowadzenie badań klinicznych u ludzi w projekcie PacePress - elektronicznej opaski uciskowej. Zawarta umowa dotyczy m.in.: weryfikacji dokumentów badania, nadzoru i monitorowania badania, zarządzania bezpieczeństwem w badaniu, opracowania raportu końcowego z badania.

  • 17 września zapraszamy na konferencję Biznes w Genach

    17 września w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbędzie się konferencja dedykowana inwestorom indywidualnym na temat polskiej branży biotechnologicznej. Patronem medialnym wydarzenia jest StockWatch.pl.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR