Prawo i podatki

 • 14 listopada 2019
  Rząd szykuje podwyżkę akcyzy na alkohol i tytoń
  Rząd szykuje podwyżkę akcyzy na alkohol i tytoń

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym - przyjęty przez rząd w trybie obiegowym - zakładający podniesienie stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. od 1 stycznia 2020 został skierowany do Sejmu, poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

 • Nowy rząd będzie się musiał zmagać ze spowolnieniem gospodarki i inwestycji
  Nowy rząd będzie się musiał zmagać ze spowolnieniem gospodarki i inwestycji

  Głównym priorytetem nowego rządu w obszarze polityki gospodarczej będzie wsparcie krajowej gospodarki w warunkach spowolnienia na świecie – uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Wśród ważnych zadań jest zachęcenie prywatnego biznesu do inwestowania. Wiele wyzwań czeka ministra finansów, który będzie musiał pogodzić możliwe ograniczenia w pozyskiwaniu nowych dochodów z deklarowanym przed wyborami wzrostem wydatków socjalnych.

 • Projekt ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną o 7,1 mld zł
  Projekt ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną o 7,1 mld zł

  Wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że z tytułu zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 7,1 mld zł. Projekt został przesłany do Sejmu w środę przez grupę posłów reprezentowanych przez Marcina Horałę z Klubu Parlamentarnego PiS.

 • 06 listopada 2019
  Rząd przyjął projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE
  Rząd przyjął projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE

  Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, podało Centrum Informacyjne Rządu.

 • 05 listopada 2019
  KNF: 5 mln zł kary i cofnięcie zezwolenia dla Lartiq TFI
  KNF: 5 mln zł kary i cofnięcie zezwolenia dla Lartiq TFI Omawiane walory: ,

  Lartiq TFI, czyli dawny Trigon TFI, to kolejny podmiot ukarany w tzw. aferze GetBack. Komisja, podobnie jak w sprawie Saturn TFI sięgnęła po najsurowszy wymiar kary. 

 • Rząd zabiera się za likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych
  Rząd zabiera się za likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych

  Już w najbliższą środę Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy dotyczącej przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne.

 • 31 października 2019
  mBank: Liczba przegranych spraw zwiększyła się
  mBank: Liczba przegranych spraw zwiększyła się Omawiane walory:

  mBank obserwuje przyrost spraw sądowych, w tym również przegranych po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 3 września, związanych z hipotecznymi kredytami w CHF, tworzy dodatkowe rezerwy i w razie rozwoju sytuacji będzie ich poziom zmieniał, poinformował prezes Cezary Stypułkowski.

 • Split payment od listopada obowiązkowy w branżach najbardziej narażonych na nieprawidłowości
  Split payment od listopada obowiązkowy w branżach najbardziej narażonych na nieprawidłowości

  Od 1 listopada 2019 roku split payment będzie obowiązkowy. Metoda podzielonej płatności w transakcjach, których wartość transakcji będzie przekraczać 15 tys. zł, obejmie w sumie 150 grup towarów i usług, przede wszystkim te najbardziej narażone na wyłudzenia VAT. Dotyczy to prawie pół miliona płatników VAT. Dotychczas ze split payment korzystają głównie spółki Skarbu Państwa i duże firmy. Z raportu NBP wynika, że już 70 proc. przedsiębiorców otrzymuje należności lub płaci za kupione towary przy wykorzystaniu tej metody.

 • Glapiński: NBP przedstawi RPP propozycję zmiany zasad tworzenia rezerwy
  Glapiński: NBP przedstawi RPP propozycję zmiany zasad tworzenia rezerwy

  Zarząd Narodowego Banku Polskiego przedstawi Radzie Polityki Pieniężnej propozycję zmian zasad tworzenia rezerwy obowiązkowej, polegającą na częściowym "wyłączeniu" z wyniku finansowego najbardziej zmiennego elementu, jakim są różnice kursowe, poinformował prezes NBP i przewodniczący RPP Adam Glapiński.

 • 29 października 2019
  W Polsce spada liczba prób wyłudzeń kredytów na cudzą tożsamość
  W Polsce spada liczba prób wyłudzeń kredytów na cudzą tożsamość

  W minionym kwartale wykorzystując cudzą tożsamość próbowano wyłudzić 1,2 tys. kredytów. To wynik aż o 1/3 niższy niż przed rokiem.

 • Emilewicz: Congestion tax mógłby zastąpić podatek handlowy od przyszłego roku
  Emilewicz: Congestion tax mógłby zastąpić podatek handlowy od przyszłego roku

  Podatek handlowy od sklepów wielkopowierzchniowych może zostać zastąpiony przez opłatę kongrestywną (tzw. congestion tax) i mógłby obowiązywać od przyszłego roku, wynika ze słów minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigi Emilewicz.

 • MAR do poprawki. Rozporządzenie będzie zmienione prawdopodobnie w 2020 r.
  MAR do poprawki. Rozporządzenie będzie zmienione prawdopodobnie w 2020 r.

  Rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation) zostanie znowelizowane - rozpoczęły się konsultacje publiczne i prawdopodobnie w przyszłym roku będzie wniosek legislacyjny Komisji Europejskiej dotyczący zmiany przepisów, poinformował ISBnews.TV Piotr Biernacki, wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, prezes Fundacji Standardów Raportowania.

 • Prawa, korzyści i benefity z posiadania akcji
  Prawa, korzyści i benefity z posiadania akcji

  Posiadanie akcji to nie tylko ryzyko, które niesie za sobą każda inwestycja. To także szereg uprawnień, korzyści, a nawet benefitów z inicjowanych programów lojalnościowych skierowanych do inwestorów giełdowych.

 • Emilewicz: Jest porozumienie ws. utrzymania limitu 30-krotności w składkach ZUS
  Emilewicz: Jest porozumienie ws. utrzymania limitu 30-krotności w składkach ZUS

  Wydaje się, że mamy porozumienie w kwestii utrzymania limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 • 28 października 2019
  Split payment ma negatywny wpływ na płynność co szóstej firmy
  Split payment ma negatywny wpływ na płynność co szóstej firmy

  Mechanizm podzielonej płatności VAT (split payment) ma negatywny wpływ na płynność finansową co szóstej wykorzystującej go spółki, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

 • 25 października 2019
  Tąpnięcie na kursie Alior Banku. Wyrok TSUE odbije się na wynikach
  Tąpnięcie na kursie Alior Banku. Wyrok TSUE odbije się na wynikach Omawiane walory:

  Alior Bank pomniejszy wynik odsetkowy w III kwartale o 102 mln zł (w tym o 57 mln zł z tytułu rezerw na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września), a zysk netto o 83 mln zł. Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale wyniesie około 79 mln zł, więc netto około 64 mln zł. W piątek kurs akcji banku spada o ponad 16 proc. do najniższych poziomów w historii.

 • 24 października 2019
  Polska spadła na 40. miejsce w rankingu Doing Business 2020
  Polska spadła na 40. miejsce w rankingu Doing Business 2020

  W rankingu Doing Business 2020, który ocenia kraje pod kątem najbardziej przyjaznych biznesowi regulacji, Polska spadała o 7 oczek i uplasowała się na 40. miejscu, podał Bank Światowy.

 • 22 października 2019
  Skarbówka ustaliła, że CI Games zaniżyło dochód za 2013 rok
  Skarbówka ustaliła, że CI Games zaniżyło dochód za 2013 rok Omawiane walory:

  Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy stwierdził, że CI Games zaniżyło dochód za 2013 r. o 7 mln zł, w wyniku czego dochód podatkowy powinien wynosić 1,5 mln zł. We wtorek rano akcje producenta gier tanieją o blisko 2 proc.

 • 18 października 2019
  UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen
  UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen Omawiane walory:

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus
  Obniżka podatku PIT nie obciąża budżetu państwa tak bardzo jak program Rodzina 500 plus

  Obniżony od października o punkt procentowy podatek od osób fizycznych objął osoby pracujące na etatach, umowach-zleceniach, umowach o dzieło, prowadzących działalność gospodarczą oraz emerytów i rencistów. Zdaniem ekspertów, o ile państwo ma możliwości zrekompensowania ubytku poprzez emisję długu czy nowelizację budżetu, o tyle duże miasta odczują mniejsze wpływy z podatków bardziej dotkliwie. Choć w przypadku nisko zarabiających różnice będą symboliczne, to w skali kraju obniżka będzie napędzać konsumpcję.

 • Rząd szykuje reaktywację Ministerstwa Skarbu Państwa
  Rząd szykuje reaktywację Ministerstwa Skarbu Państwa

  Jak donosi RMF FM, w nowym rządzie ma się pojawić organ na kształt zlikwidowanego przed dwoma laty Ministerstwa Skarbu Państwa. Resort ma kontrolować wszystkie spółki.

 • 10 października 2019
  3 scenariusze dla banków po wyroku TSUE
  3 scenariusze dla banków po wyroku TSUE Omawiane walory: , , ,

  Michał Konarski, analityk DM mBanku nakreślił trzy scenariusze dla sektora bankowego po wyroku TSUE. W najczarniejszym wariancie straty banków z tytułu kredytów mogą wynieść nawet 85 mld zł. 

 • Prawo podatkowe coraz bardziej skomplikowane. Choć zmiany pomagają zapobiegać nadużyciom, to część utrudnia działalność przedsiębiorców
  Prawo podatkowe coraz bardziej skomplikowane. Choć zmiany pomagają zapobiegać nadużyciom, to część utrudnia działalność przedsiębiorców

  Przyspiesza legislacja podatkowa. Tylko w 2018 roku przyjęte przez Sejm projekty ustaw składały się z 362 stron, co jest najwyższym wynikiem od 2004 roku. Choć zmiany uszczelniają system podatkowy, oznaczają też dodatkowe obowiązki i utrudniania dla przedsiębiorców. Spółka komandytowa czy jawna może być teraz postrzegana jako schemat podatkowy, który trzeba zaraportować Krajowej Administracji Skarbowej. Za tym zaś może pójść kontrola, czy aby nie doszło do osiągnięcia niedozwolonej korzyści podatkowej – tłumaczy Grzegorz Maślanko, partner w Kancelarii Grant Thornton.

 • 03 października 2019
  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poparł frankowiczów
  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poparł frankowiczów Omawiane walory: , , ,

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że w umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. 

 • 26 września 2019
  Ekolodzy idą z PGE do sądu. Żądają radykalnych zmian w największej elektrowni węglowej w Polsce
  Ekolodzy idą z PGE do sądu. Żądają radykalnych zmian w największej elektrowni węglowej w Polsce Omawiane walory:

  Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi złożyła w łódzkim sądzie bezprecedensowy pozew przeciwko właścicielowi Elektrowni Bełchatów, spółce Polska Grupa Energetyczna Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 • 25 września 2019
  Spółka widmo zniknie z GPW
  Spółka widmo zniknie z GPW Omawiane walory:

  Tym razem miotła Komisji Nadzoru Finansowego dosięgła spółkę, która od 2017 r. tylko udaje, że jest emitentem giełdowym.

 • Neckermann Polska zbankrutował
  Neckermann Polska zbankrutował Omawiane walory:

  Neckermann Polska podzielił los brytyjskiego właściciela. Touroperator właśnie ogłosił niewypłacalność. 

 • 24 września 2019
  Vestor DM stracił licencję za naruszenia przy dystrybucji obligacji
  Vestor DM stracił licencję za naruszenia przy dystrybucji obligacji Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego nie miała litości dla brokera i jednogłośnie zdecydowała o cofnięciu mu zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. Vestor DM ma dwa miesiące na zakończenie działalności, a dodatkowo musi zapłacić 1,7 mln zł kary. 

 • Komisja Europejska i Orlen dają sobie więcej czasu na negocjacje ws. przejęcia Lotosu
  Komisja Europejska i Orlen dają sobie więcej czasu na negocjacje ws. przejęcia Lotosu Omawiane walory: ,

  W drugiej fazie negocjacji KE zastosowała procedurę "stop the clock". Dzięki niej Orlen zyskuje czas na zebranie dodatkowych informacji, a Komisja będzie miała więcej czasu na przeanalizowanie przedstawionej dokumentacji przed podjęciem finalnej decyzji.

 • 23 września 2019
  Akcjonariusze Hollywood wykupieni wbrew decyzji sądu
  Akcjonariusze Hollywood wykupieni wbrew decyzji sądu Omawiane walory:

  Kontrowersyjny wykup niemal 4,5 mln akcji Hollywood został rozliczony. Następnym krokiem spółki ma być rozpoczęcie procedury delistingu. Problem w tym, że jeszcze przed rozpoczęciem squeeze out'u sąd na wniosek jednego z akcjonariuszy mniejszościowych nakazał wstrzymanie wykupu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR