Prawo i podatki

 • wczoraj
  UOKiK zgłosił do prokuratury 16 projektów inwestycyjnych dot. kryptowalut, weksli i zysków z legalizacji marihuany
  UOKiK zgłosił do prokuratury 16 projektów inwestycyjnych dot. kryptowalut, weksli i zysków z legalizacji marihuany

  W ostatnich miesiącach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał organom śledczym informacje o 16 projektach inwestycyjnych, takich jak portfele kryptowalut, weksle inwestycyjne czy oferta zysków z legalizacji marihuany.

 • ‚Nowy Polski Ład’ przewiduje m.in. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku
  ‚Nowy Polski Ład’ przewiduje m.in. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku

  W Programie "Nowy Polski Ład" może znaleźć się propozycja wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, podał portal OKO.press.

 • 03 marca 2021
  Pandemia nadgryzła zyski Votum. Początek 2021 r. mocny dla segmentu frankowego
  Pandemia nadgryzła zyski Votum. Początek 2021 r. mocny dla segmentu frankowego Omawiane walory:

  W ubiegłym roku Grupa Votum zanotowała rekordowe przychody ze sprzedaży. Znacznie gorzej wypadły zyski, gdzie oprócz efektów pandemii ciążyły inwestycje w segment OZE, który nie zdążył jeszcze zbudować rentowności, ale przychodami zrównał się z segmentem frankowym. W najbliższych miesiącach uwaga akcjonariuszy będzie koncentrować się na procesach frankowiczów.

 • 02 marca 2021
  Rząd przyjął projekt noweli o przeniesieniu środków z OFE na IKE
  Rząd przyjął projekt noweli o przeniesieniu środków z OFE na IKE

  Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Klienci funduszy na podjęcie decyzji będą mieli czas od czerwca do sierpnia br.

 • 18 lutego 2021
  MFPR: Komitet Stały RM za projektem dot. przenoszenia środków z OFE do IKE
  MFPR: Komitet Stały RM za projektem dot. przenoszenia środków z OFE do IKE

  Projekt, zakładający możliwość przeniesienia środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) otrzymał pozytywną rekomendację Stałego Komitetu Rady Ministrów, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

 • 16 lutego 2021
  Rząd wraca do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Jest nowy projekt
  Rząd wraca do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Jest nowy projekt

  Rząd wraca do tematu likwidacji OFE. Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest zbliżony do ubiegłorocznej wersji. Zdaniem ekspertów, wpływ szykowanych regulacji na warszawską giełdę będzie zależał od tego, ile osób zdecyduje się na pozostanie w OFE, czyli pozostawienie środków na rynku kapitałowym.

 • Inno-Gene zastosuje się do uchwały GPW
  Inno-Gene zastosuje się do uchwały GPW Omawiane walory:
  W poniedziałek zarząd GPW zawiesił handel akcjami Inno-Gene. Dziś spółka wydała oświadczenie i zadeklarowała, że zgodnie z żądaniem zleci autoryzowanemu doradcy przygotowanie analizy sytuacji gospodarczej, majątkowej i finansowej oraz perspektyw dalszego prowadzenia działalności.
 • 15 lutego 2021
  Giełda zawiesiła handel akcjami Inno-Gene
  Giełda zawiesiła handel akcjami Inno-Gene Omawiane walory:

  Zarząd warszawskiej giełdy wezwał Inno-Gene do sporządzenia analizy sytuacji gospodarczej, majątkowej i finansowej oraz perspektyw dalszego prowadzenia działalności. Do czasu wyjaśnienia wątpliwości, handel akacjami spółki pozostanie zawieszony.

 • 09 lutego 2021
  NBP może wziąć udział w przewalutowaniu mieszkaniowych kredytów walutowych, ale stawia bankom 5 warunków
  NBP może wziąć udział w przewalutowaniu mieszkaniowych kredytów walutowych, ale stawia bankom 5 warunków
  Zarząd Narodowego Banku Polskiego może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki określonych warunków brzegowych, podał bank centralny.
 • 03 lutego 2021
  Projekt nowego podatku od reklam ciągnie w dół notowania spółek mediowych
  Projekt nowego podatku od reklam ciągnie w dół notowania spółek mediowych Omawiane walory: ,

  Rząd planuje przyjęcie w I kwartale br. projektu wprowadzającego podatek od reklam w Internecie i od mediów tradycyjnych. Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy ze składki od reklam w 2022 roku (pierwszym pełnym roku obowiązywania) mogą wynieść około 800 mln zł. Pomysł wprowadzenia nowego podatku już odbija się na wycenach największych spółek mediowych.

 • 01 lutego 2021
  CD Projekt i właściciel platformy Steam otrzymali pozew w USA
  CD Projekt i właściciel platformy Steam otrzymali pozew w USA Omawiane walory:
  CD Projekt oraz Valve - właściciel platformy Steam - wraz z innymi producentami i wydawcami i CD Projekt Inc. otrzymały potwierdzenie złożenia pozwu przed sądem w USA przez pięć osób fizycznych, które domagają się ustalenia na drodze sądowej, czy warunki Steam Distribution Agreement naruszały reguły prawa konkurencji w Stanach Zjednoczonych, podał CD Projekt.
 • 20 stycznia 2021
  Jest pierwsza kara za naganianie na piramidy finansowe. Youtuber ma zapłać 450 tys. zł
  Jest pierwsza kara za naganianie na piramidy finansowe. Youtuber ma zapłać 450 tys. zł

  Niemal maksymalną karę za każdą z trzech stwierdzonych praktyk - łącznie blisko 450 tys. zł - nałożył prezes UOKiK Tomasz Chróstny na Damiana Żukiewicza za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida. Youtuber namawiał do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders, obiecujących korzyści zależne od wprowadzenia nowych osób. To pierwsza decyzja prezesa UOKiK wobec tzw. naganiaczy na systemy typu piramida.

 • 19 stycznia 2021
  Rząd planuje na II kw. nowelę dot. restrukturyzacji firm przez przebranżowienie
  Rząd planuje na II kw. nowelę dot. restrukturyzacji firm przez przebranżowienie

  Rząd planuje nowelizację ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców i umożliwienie wykorzystanie otrzymanego dotychczas wsparcia m.in. na przebranżowienie, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

 • 15 stycznia 2021
  Rekordowy short na CD Projekcie
  Rekordowy short na CD Projekcie Omawiane walory:
  Zagraniczne fundusze idą w zaparte i na potęgę shortują akcje CD Projektu. Według najnowszych oficjalnych danych, pozycja krótka przekroczyła właśnie 3,8 proc.
 • CD Projekt otrzymał kolejny pozew zbiorowy
  CD Projekt otrzymał kolejny pozew zbiorowy Omawiane walory:

  CD Projekt otrzymał drugi pozew zbiorowy od inwestorów ze Stanów Zjednoczonych w sprawie premiery gry Cyberpunk 2077. W piątek po południu kurs akcji dewelopera gier wideo spada o prawie 3 proc.

 • 13 stycznia 2021
  UOKiK nałożył na Open Life TU Życie karę ok. 20 mln zł w związku z missellingiem
  UOKiK nałożył na Open Life TU Życie karę ok. 20 mln zł w związku z missellingiem Omawiane walory:

  Open Life TU Życie stosował misselling ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w związku z czym prezes Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył na Open Life karę ponad 20 mln zł.

 • 07 stycznia 2021
  WSA oddalił skargę na wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec PBS w Sanoku
  WSA oddalił skargę na wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec PBS w Sanoku Omawiane walory:

  Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę rady nadzorczej PBS w Sanoku na decyzję administracyjną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji.

 • 01 stycznia 2021
  EuroRating uznaje przymusową restrukturyzację Idea Banku za zdarzenie typu default
  EuroRating uznaje przymusową restrukturyzację Idea Banku za zdarzenie typu default Omawiane walory:

  Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku Idea Banku, wszczętą 31 grudnia 2020 r. przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, jako zdarzenie typu 'default'. Do dotychczasowego ratingu banku na poziomie "CC" z perspektywą negatywną dodany został znacznik "(d)".

 • Idea Bank znika z rynku. BFG ogłosił przymusową restrukturyzację
  Idea Bank znika z rynku. BFG ogłosił przymusową restrukturyzację Omawiane walory: ,

  W Sylwestra Bankowy Fundusz Gwarancyjny wszczął przymusową restrukturyzację banku z grupy Leszka Czarneckiego. Dla inwestorów, obligatariuszy i sporej grupy wierzycieli oznacza to duże straty. Idea Bank zostanie przejęty przez Bank Pekao 3 stycznia 2021 r., a jego akcje przestaną być notowane na GPW.

 • 28 grudnia 2020
  CD Projekt otrzymał pozew zbiorowy dot. działań zw. z premierą Cyberpunk 2077
  CD Projekt otrzymał pozew zbiorowy dot. działań zw. z premierą Cyberpunk 2077 Omawiane walory:

  CD Projekt otrzymał od współpracującej ze spółką kancelarii prawnej potwierdzenie złożenia przed Sądem Okręgowym USA dla okręgu Centralnej Kalifornii cywilnego pozwu zbiorowego, w którym pozywający domagają się ustalenia na drodze sądowej czy działania spółki i jej członków zarządu związane z premierą gry "Cyberpunk 2077" stanowiły naruszenie przepisów federalnych, poprzez m.in. wprowadzenie inwestorów w błąd doprowadzając tym samym do powstania strat po ich stronie.

 • 09 listopada 2020
  UOKiK wszczął 21 postępowań ws. spółek, które mogą nie płacić kontrahentom
  UOKiK wszczął 21 postępowań ws. spółek, które mogą nie płacić kontrahentom Omawiane walory: , , ,

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych.

 • 27 października 2020
  Senat wniesie do Sejmu projekt czasowego przywrócenia handlu w niedzielę
  Senat wniesie do Sejmu projekt czasowego przywrócenia handlu w niedzielę

  Senat wniesie do Sejmu projekt ustawy, zakładającej przywrócenie handlu w niedzielę na okres epidemii i 90 dni po niej. Za przedłożeniem projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw.

 • 26 października 2020
  Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack
  Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack Omawiane walory: ,

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GetBack. Wśród oskarżonych są prezesi GetBacku, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary
  UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary Omawiane walory: ,

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GetBack za jego pośrednictwem.

 • 21 października 2020
  Bowim wygrał ze skarbówką. Odzyska 5,6 mln zł niesłusznie naliczonego podatku VAT
  Bowim wygrał ze skarbówką. Odzyska 5,6 mln zł niesłusznie naliczonego podatku VAT Omawiane walory:

  Dystrybutor stali otrzymał od naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu decyzję o umorzeniu kary, w związku z rzekomą niedopłatą podatku VAT. W efekcie Bowim otrzyma od UCS w Opolu prawie 5,6 mln zł z tytułu niesłusznie naliczonego podatku.

 • 15 października 2020
  Roman Giertych i Ryszard Krauze zatrzymani ws. działań na szkodę spółki notowanej na GPW
  Roman Giertych i Ryszard Krauze zatrzymani ws. działań na szkodę spółki notowanej na GPW

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziś m.in. byłego posła Romana Giertycha oraz biznesmena Ryszarda Krazuego. Obaj są podejrzani o wyprowadzenie ponad 90 mln zł z jednej z notowanych na GPW spółek deweloperskich.

 • 13 października 2020
  AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy
  AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy Omawiane walory:

  Historia AQT Water to gotowy scenariusz na kinowy hit z gatunku dramat/kryminał. Nowy zarząd po przejęciu kontroli nad firmą zastał puste konta, potężne braki w dokumentacji i uziemioną produkcję. Spółka oskarża byłego prezesa i zapowiada złożenie zawiadomień do organów ścigania.

 • 09 października 2020
  KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack
  KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack Omawiane walory:

  Po ponad 2 latach od wybuchu afery GetBack Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary indywidualne na prezesów i członków zarządu dwóch domów maklerskich, które były mocno zaangażowane w dystrybucję feralnych obligacji.

 • wczoraj
  Crowdway: Nowe unijne zasady crowdfundingu pozwolą na oferty transgraniczne
  Crowdway: Nowe unijne zasady crowdfundingu pozwolą na oferty transgraniczne

  Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE wprowadzi zmiany, w tym podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro, jest wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów i pomoże podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, biznesom szybkorosnącym, a także otworzy możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach UE, ocenił dyrektor operacyjny platformy Crowdway.pl Marcel Rowiński. Kolejna korzyść to tabela ofert, która ułatwi handel akcjami wyemitowanymi w crowdfundingu udziałowym

 • Sejm skierował projekt zwiększający limit dla CIT i ryczałtu do komisji
  Sejm skierował projekt zwiększający limit dla CIT i ryczałtu do komisji

  Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustaw podatkowych, zakładających podniesienie limitu przychodów dla 9-procentowego CIT oraz ryczałtu. Tym samym skierował projekt do Komisji Finansów Publicznych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR