Prawo i podatki

 • wczoraj
  Lewiatan: ceny napojów słodzonych wzrosną nawet o 1/3 przez podatek cukrowy
  Lewiatan: ceny napojów słodzonych wzrosną nawet o 1/3 przez podatek cukrowy

  Konfederacja Lewiatan ocenia, że po wprowadzeniu planowanego przez rząd podatku cukrowego, ceny napojów słodzonych mogą wzrosnąć nawet o jedną trzecią. Obniży się także konkurencyjność przedsiębiorstw, co z kolei może przełożyć się na zwolnienia pracowników.

 • 20 stycznia 2020
  Sprawa frankowiczów znowu trafiła do TSUE. Na wyrok mogą poczekać nawet 1,5 roku
  Sprawa frankowiczów znowu trafiła do TSUE. Na wyrok mogą poczekać nawet 1,5 roku

  Gdański sąd wysłał do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne, które mogą wydłużyć trwające sprawy sądowe dotyczące kredytów frankowych nawet o 1,5 roku

 • 15 stycznia 2020
  Zarząd GetBack: informacje przedstawione w informacji aktualizującej uprawdopodobniają realizację układu w istotnie wyższym stopniu
  Zarząd GetBack: informacje przedstawione w informacji aktualizującej uprawdopodobniają realizację układu w istotnie wyższym stopniu Omawiane walory:

  GetBack w restrukturyzacji złożył do Sądu Rejonowego we Wrocławiu, prowadzącego przyspieszone postępowanie układowe, pismo aktualizujące część danych zawartych w Planie Restrukturyzacji. Zarząd GetBack ocenia, że informacje zawarte w piśmie uprawdopodobniają realizację układu w stopniu istotnie wyższym niż istniejący na datę wydania postanowienia o zatwierdzeniu układu.

 • Zaufanie buduje się latami, a traci w sekundy. PPK – słuszna idea, ale wykonanie jak zwykle.
  Zaufanie buduje się latami, a traci w sekundy. PPK – słuszna idea, ale wykonanie jak zwykle.

  Gdy ogłoszono program PPK rządzący zakładali, że do programu przystąpi 75 proc. uprawnionych, czyli ok. 8,5 mln Polaków. Zdaniem ekspertów osiągnięcie pułapu 50 proc. byłoby sukcesem. Rzeczywiste wyniki okazały się jeszcze niższe, ponieważ w I etapie osiągnięto jedynie pułap 39 proc. Zastanówmy się więc dlaczego zaufanie Polaków do PPK jest tak niskie i co można było zrobić inaczej.

 • Kolejne 12 miesięcy będzie trudne dla firm. Powodem ciągłe zmiany prawa i sytuacja na rynku pracy
  Kolejne 12 miesięcy będzie trudne dla firm. Powodem ciągłe zmiany prawa i sytuacja na rynku pracy

  Największą bolączką dla firm są ciągłe zmiany regulacyjne i podatkowe – podkreśla Konfederacja Lewiatan. W tym roku wyzwaniem będą m.in.: split payment, nowa matryca VAT, obowiązek wymiany kas fiskalnych czy podatek od sprzedaży detalicznej, który dotknie branżę handlową.

 • 13 stycznia 2020
  Sasin: Rekompensaty podwyżek cen prądu obejmą osoby fizyczne w ramach pierwszego progu podatkowego
  Sasin: Rekompensaty podwyżek cen prądu obejmą osoby fizyczne w ramach pierwszego progu podatkowego

  Rekompensaty wzrostu cen energii w 2020 r. mają być dostępne dla odbiorców indywidualnych z I progu podatkowego, poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jego zdaniem, koszt dla budżetu to maksymalnie 3 mld zł, pod warunkiem, że wszyscy uprawnieni złożą wnioski.

 • 10 stycznia 2020
  Rzecznik UKNF tłumaczy utajnienie posiedzenia KFP dotyczącego GetBacku
  Rzecznik UKNF tłumaczy utajnienie posiedzenia KFP dotyczącego GetBacku Omawiane walory:

  Jacek Barszczewski, rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, opublikował wyjaśnienie utajnienia wtorkowego posiedzenia Komisji Finansów Publicznych dotyczącego informacji Najwyższej Izby Kontroli w sprawie nadzoru nad GetBackiem. Z wnioskiem w tej sprawie wystąpił przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski.

 • 02 stycznia 2020
  Elektrobudowa pozwała PKN Orlen na kwotę ok. 103,9 mln zł oraz ok. 11,5 mln euro
  Elektrobudowa pozwała PKN Orlen na kwotę ok. 103,9 mln zł oraz ok. 11,5 mln euro Omawiane walory:

  Elektrobudowa złożyła do sądu arbitrażowego przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców pozew przeciwko PKN Orlen na łączną kwotę ok. 103,9 mln zł oraz ok. 11,5 mln euro. 

 • 31 grudnia 2019
  Przegląd zmian prawnych wchodzących w życie w 2020 roku
  Przegląd zmian prawnych wchodzących w życie w 2020 roku

  Wzrost minimalnego wynagrodzenia, utworzenie mikrorachunków podatkowych, podniesienie akcyzy... Sprawdź jakie jeszcze zmiany prawne czekają nas w 2020 r.

 • 20 grudnia 2019
  Dużo zmian dla akcjonariuszy i emitentów obligacji. Zmiana przepisów umożliwia m.in. obrót niewykupionymi obligacjami
  Dużo zmian dla akcjonariuszy i emitentów obligacji. Zmiana przepisów umożliwia m.in. obrót niewykupionymi obligacjami

  Na rynku giełdowym obowiązuje znowelizowana ustawa o ofercie publicznej. Regulacja weszła w życie 30 listopada. Wprowadziła ona m.in. wpływ akcjonariuszy na wysokość wynagrodzeń członków zarządu i rad nadzorczych z obowiązkiem ich publikowania, podniosła próg przymusowego wykupu akcji od udziałowców mniejszościowych z 90 do 95 proc., a także umożliwiła obrót niewykupionymi obligacjami.

 • 18 grudnia 2019
  KNF nałożyła na GetBack 0,5 mln zł kary za naruszenia w raportach okresowych
  KNF nałożyła na GetBack 0,5 mln zł kary za naruszenia w raportach okresowych Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na GetBack 500 tys. zł kary na naruszenia w raportach okresowych i nieterminowe przekazanie trzech raportów.

 • 16 grudnia 2019
  Czas na decyzję ws. przekazania funduszy z OFE do ZUS: 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r.
  Czas na decyzję ws. przekazania funduszy z OFE do ZUS: 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 r.

  Uczestnicy otwartych funduszy emerytalnych będą mieli czas na decyzję o ewentualnym przekazaniu funduszy z OFE do ZUS i złożenie stosownej deklaracji od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku, podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Przekształcenie obecnych OFE w towarzystwa funduszy inwestycyjnych, prowadzące specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte nastąpi 27 listopada 2020 r.

 • 13 grudnia 2019
  Ursus w tarapatach. Sąd nie chce chronić spółki przed wierzycielami
  Ursus w tarapatach. Sąd nie chce chronić spółki przed wierzycielami Omawiane walory:

  Sąd oddalił zażalenie producenta maszyn rolniczych na postanowienie o umorzeniu przyspieszonego postępowania układowego. Zarząd Ursusa jeszcze tego samego dnia złożył dwa kolejne wnioski, do dwóch różnych sądów, w których domaga się rozpoczęcia postępowania sanacyjnego i układowego.

 • 12 grudnia 2019
  Skarbówka dopatrzyła się nieprawidłowości w rozliczeniach Idea Banku
  Skarbówka dopatrzyła się nieprawidłowości w rozliczeniach Idea Banku Omawiane walory:
  Idea Bank otrzymał wyniki kontroli celno-skarbowej w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku dochodowego od osób prawnych za 2016 rok. Zdaniem fiskusa, bank zaniżył należny podatek o blisko 27 mln zł.
 • Ciąg dalszy sprawy przejęcia przez Police spółki African Investment Group. CBA zatrzymało 4 osoby
  Ciąg dalszy sprawy przejęcia przez Police spółki African Investment Group. CBA zatrzymało 4 osoby Omawiane walory:

  CBA zatrzymało 4 osoby podejrzane o działanie na szkodę Zakładów Chemicznych Police. Wysokość szacowanej szkody to ponad 87 mln zł. To ciąg dalszy sprawy przejęcia przez Police spółki African Investment Group.

 • 11 grudnia 2019
  CCC składa skargę do sądu administracyjnego na niekorzystną decyzję podatkową
  CCC składa skargę do sądu administracyjnego na niekorzystną decyzję podatkową Omawiane walory:

  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, zgodnie z którą CCC.eu, spółka zależna CCC, zobowiązana jest do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z odsetkami w związku z nabyciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie umowy z 2014 r. zawartej z CCC Shoes & Bags. Spółka zapowiada skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

 • 09 grudnia 2019
  Rząd planuje przyjąć nowele ws. „czternastki” i waloryzacji rent i emerytur
  Rząd planuje przyjąć nowele ws. „czternastki” i waloryzacji rent i emerytur

  Rada Ministrów jeszcze w tym kwartale ma przyjąć nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw mający na celu podwyższenie najniższych świadczeń rentowych i emerytalnych, a także projekt ustawy o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów tzw. "czternastkę" wypłacaną w 2021 r., wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu.

 • 04 grudnia 2019
  Rządowe dopłaty napędzą sprzedaż aut elektrycznych
  Rządowe dopłaty napędzą sprzedaż aut elektrycznych

  W życie wchodzi rządowy program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, który w pierwszym etapie obejmie nabywców indywidualnych. Ci mogą uzyskać 30 proc. dofinansowania do zakupu elektryka, którego cena nie przekracza 125 tys. zł. W drugim etapie na taki bonus będą mogli liczyć też klienci flotowi. Z prognoz PSPA i Frost & Sullivan wynika, że przy optymalnym wykorzystaniu środków na ten cel z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu w 2025 roku flota pojazdów elektrycznych w Polsce będzie już liczyła 300 tys. Eksperci podkreślają, że rządowe zachęty są kluczowym elementem napędzającym rozwój rynku elektromobilności.

 • 27 listopada 2019
  Konflikt wokół praworządności w Polsce z wpływem na gospodarkę. Inwestorzy zagraniczni mogą szukać innych rynków
  Konflikt wokół praworządności w Polsce z wpływem na gospodarkę. Inwestorzy zagraniczni mogą szukać innych rynków

  – To, co dzieje się w tej chwili z sądownictwem, będzie miało negatywne skutki dla ekonomii – zarówno bezpośrednie, w postaci ograniczenia funduszy z UE, jak i pośrednie, czyli zniechęcenie do inwestycji ze względu na niestabilność prawną – mówi dr Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Ekspert ocenia również, że prowadzona dotychczas reforma sądownictwa w Polsce nie przyniosła żadnych pozytywnych skutków, a jedynie konflikt z UE. Jego zdaniem szanse na zmianę tej sytuacji są niewielkie po ostatnich wyborach parlamentarnych, w których partia rządząca uzyskała w Sejmie większość. Jaskółką zmian jest jednak objęcie większości w Senacie przez opozycję.

 • 26 listopada 2019
  Sprawa zniesławienia byłego prezesa PCZ wraca na wokandę
  Sprawa zniesławienia byłego prezesa PCZ wraca na wokandę Omawiane walory:

  Po blisko półrocznej przerwie wraca kolejna odsłona batalii między byłym prezesem PCZ, Romualdem Ś. (prokuratura postawiła mu zarzuty), a Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

 • 25 listopada 2019
  Rejestr zobowiązań – nowy sposób na sprawdzenie zadłużenia emitenta obligacji
  Rejestr zobowiązań – nowy sposób na sprawdzenie zadłużenia emitenta obligacji

  Rejestr zobowiązań emitentów, potocznie nazywany rejestrem obligacji, już niedługo będzie jednym z podstawowych źródeł informacji dla inwestorów. Baza działa od lipca i za kilka miesięcy zgromadzi wszystkie dane o aktualnym saldzie zadłużenia poszczególnych emitentów obligacji.

  Rejestr zobowiązań emitentów, potocznie nazywany rejestrem obligacji, już niedługo będzie jednym z podstawowych źródeł informacji dla inwestorów. Baza działa od lipca i za kilka miesięcy zgromadzi wszystkie dane o aktualnym saldzie zadłużenia poszczególnych emitentów obligacji.

 • 21 listopada 2019
  Kolejne 3 osoby zatrzymane ws. afery GetBack
  Kolejne 3 osoby zatrzymane ws. afery GetBack Omawiane walory: ,

  Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby, w tym byłego członka zarządu GetBack oraz byłego wiceprezesa i prokurenta jednego z towarzystw funduszy inwestycyjnych.

 • 20 listopada 2019
  KNF nałożyła kary finansowe na PZU, Altus TFI i DM BOŚ
  KNF nałożyła kary finansowe na PZU, Altus TFI i DM BOŚ Omawiane walory: , ,

  Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie nałożyła na PZU kary pieniężne w wysokości 150 tys. zł oraz w wysokości 1,55 mln zł, na Altus TFI dwie kary w wysokości 570 tys. zł każda, a także karę pieniężną w wysokości 100 tys. zł na Dom Maklerski BOŚ. Jednocześnie Komisja uchyliła w całości decyzję z marca ub.r. w przedmiocie nałożenia na PZU kary pieniężnej w wysokości 1,7 mln zł.

 • 19 listopada 2019
  Morawiecki: Zmieńmy konstytucję, by zagwarantować prywatność PPK i IKE
  Morawiecki: Zmieńmy konstytucję, by zagwarantować prywatność PPK i IKE

  Premier Mateusz Morawiecki w swoim expose zwrócił się do pozostałych ugrupowań sejmowych z propozycją zmiany konstytucji, by zagwarantować w niej prywatność środków gromadzonych w pracowniczych planach kapitałowych (PPK) i na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE).

 • Centralny Rejestr Beneficjentów Bezpośrednich ma pomóc walczyć z praniem brudnych pieniędzy
  Centralny Rejestr Beneficjentów Bezpośrednich ma pomóc walczyć z praniem brudnych pieniędzy

  Co roku suma wypranych pieniędzy w skali globalnej może sięgać 2–5 proc PKB, czyli nawet 2 bln dol. W Polsce według różnych szacunków skalę problemu ocenia się na nieco ponad 1 proc. PKB. Utworzenie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych ma zapobiegać zarówno praniu brudnych pieniędzy, jak i zmniejszyć ryzyko terroryzmu. Wszystkie polskie spółki handlowe mają obowiązek zgłosić do 13 kwietnia 2020 roku informacje o swoich tzw. beneficjentach rzeczywistych. Nowo powstające spółki mają na to 7 dni od zarejestrowania w KRS. Kary za spóźnienie sięgną miliona złotych.

 • 18 listopada 2019
  Wzrost akcyzy na piwo o 10 proc. spowoduje większe podwyżki cen, niż szacuje resort finansów
  Wzrost akcyzy na piwo o 10 proc. spowoduje większe podwyżki cen, niż szacuje resort finansów

  Eksperci alarmują - projekt jest wprowadzany wbrew zasadom, bez konsultacji i rzetelnej oceny skutków. Podniesienie akcyzy na piwo o 10 proc. niesie bardzo poważne konsekwencje dla branży piwowarskiej. 

 • 14 listopada 2019
  Rząd szykuje podwyżkę akcyzy na alkohol i tytoń
  Rząd szykuje podwyżkę akcyzy na alkohol i tytoń

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym - przyjęty przez rząd w trybie obiegowym - zakładający podniesienie stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe o 10 proc. od 1 stycznia 2020 został skierowany do Sejmu, poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. 

 • Nowy rząd będzie się musiał zmagać ze spowolnieniem gospodarki i inwestycji
  Nowy rząd będzie się musiał zmagać ze spowolnieniem gospodarki i inwestycji

  Głównym priorytetem nowego rządu w obszarze polityki gospodarczej będzie wsparcie krajowej gospodarki w warunkach spowolnienia na świecie – uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Wśród ważnych zadań jest zachęcenie prywatnego biznesu do inwestowania. Wiele wyzwań czeka ministra finansów, który będzie musiał pogodzić możliwe ograniczenia w pozyskiwaniu nowych dochodów z deklarowanym przed wyborami wzrostem wydatków socjalnych.

 • Projekt ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną o 7,1 mld zł
  Projekt ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną o 7,1 mld zł

  Wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że z tytułu zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 7,1 mld zł. Projekt został przesłany do Sejmu w środę przez grupę posłów reprezentowanych przez Marcina Horałę z Klubu Parlamentarnego PiS.

 • 06 listopada 2019
  Rząd przyjął projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE
  Rząd przyjął projekt ustawy dot. przekształcenia OFE w IKE

  Rada Ministrów przyjęła projekt o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, podało Centrum Informacyjne Rządu.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR