Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Prawo i podatki

 • 18 lipca 2019

  Profil Zaufany ma już 4 mln Polaków

  Opublikowano:

  Profil Zaufany założyło 4 mln Polaków, w tym 1,26 mln tylko w 2019 r., podało Ministerstwo Cyfryzacji.

 • 17 lipca 2019

  Prezydent podpisał nowelę tzw. „ustawy frankowej”

  Opublikowano:

  Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy. Nowe przepisy przewidują m.in. wydłużenie okresu pomocy z 18 do 36 miesięcy, zwiększenie wysokości maksymalnego wsparcia z 1.500 zł do 2.000 zł miesięcznie oraz oferują niskooprocentowaną pożyczkę na spłatę zadłużenia. 

 • Prokuratura postawiła zarzuty byłemu wiceministrowi finansów. Straty Skarbu Państwa oszacowano na 3 mld zł

  Opublikowano:

  Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła Maciejowi G., pełniącemu w latach 2008–2013 funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, zarzut niedopełnienia obowiązków i spowodowania strat Skarbu Państwa w kwocie 3 mld zł z powodu nieuprawnionych zwrotów podatku VAT.

 • 16 lipca 2019

  Rada Ministrów przyjęła nowelę obniżającą stawkę PIT do 17 proc.

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) dotyczący obniżenia stawki podatku PIT z 18 proc. do 17 proc., poinformował rzecznik prasowy rządu Piotr Müller.

 • 15 lipca 2019

  Ponad 67 tys. przypadków wyłudzeń kredytów w ciągu roku na skradzione dane. Straty są gigantyczne

  Opublikowano:

  Wyłudzenia kredytów to problem nie tylko konsumentów, lecz także realne straty finansowe dla banków szacowane na około 500–600 mln zł rocznie. Biuro Informacji Kredytowej wspólnie z sektorem bankowym i finansowym współpracują, żeby zapobiegać takim incydentom. Natomiast w wypadku konsumentów kluczowe jest, żeby szybko dowiedzieć się o próbie wyłudzenia i ją udaremnić. W tym celu BIK udostępnia usługę automatycznych Alertów BIK, które alarmują klienta wówczas, gdy jego dane są weryfikowane w procesie kredytowym.

 • 12 lipca 2019

  Adwokat, która oferowała 200 tys. zł łapówki w zamian za tajne informacje nt. śledztwa dot. szefa PCZ, trafi do więzienia

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Wrocławska adwokat, Anna D., która oferowała łapówkę w zamian za tajne informacje ze śledztwa dotyczącego Romualda Ś., trafi do więzienia na 2 lata. Wyrok jest prawomocny.

 • 40 tys. pracowników branży pożyczkowej może stracić pracę. To prognozowany efekt propozycji nowych przepisów

  Opublikowano:

  Firmy pozabankowe udzielają ponad 3,5 mln pożyczek rocznie. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł, a rentowność branży wynosi ok. 3,2 proc. Nowelizacja ustawy antypożyczkowej może sprawić, że spadnie ona poniżej poziomu opłacalności, a to oznacza problemy dla całej branży. 40 tys. osób może stracić pracę - wskazuje Polski Związek Instytucji Pożyczkowych.

 • Leszek Czarnecki chce pozwać Polskę o miliard euro za straty w wyniku afery KNF

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Według ustaleń Gazety Wyborczej, prawnicy Leszka Czarneckiego szykują pozew do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie. Milioner zamierza oskarżyć Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny o działanie na szkodę jego banków oraz próbę ich przejęcia.

 • 11 lipca 2019

  Olsztyńska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie giełdy Bitmarket.pl

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Sprawą zniknięcia kryptowalut o wartości 100 mln zł zajmie się olsztyński wydział do walki z cyberprzestępczością.

 • Resort finansów chce certyfikować zawód księgowego

  Opublikowano:

  Ponad połowa osób świadczących usługi księgowe i 43 proc. spośród korzystających z nich ocenia, że efektem wprowadzonej pięć lat temu deregulacji był spadek jakości usług - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Finansów. W oparciu o jego wyniki resort pracuje nad cofnięciem deregulacji. Zamierza wprowadzić nowy system certyfikacji zawodu księgowego i obowiązek dokształcania.

 • Giełda Bitmarket.pl wyparowała, a wraz z nią depozyty tysięcy klientów

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Jedna z najstarszych giełd kryptowalutowych w Polsce właśnie wyparowała, a wraz z nią depozyty klientów o wartości 2,3 tys. BTC. Firma w lakonicznym komunikacie poinformowała, że straciła płynność finansową.

 • 10 lipca 2019

  Wydatki na 500+ dla niepełnosprawnych: 0,6 mld zł w 2019 r. i 2,7 mld zł w 2020 r.

  Opublikowano:

  Wydatki na nowe świadczenie uzupełniające w wysokości 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania wyniosą w tym roku 0,59 mld zł, zaś w przyszłym roku - 2,72 mld zł, podano w ocenie skutków regulacji (OSR) projektu ustawy. Od 2021 r. roczny koszt wyniesie 3,07 mld zł.

 • 09 lipca 2019

  Morawiecki: 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania – od października

  Opublikowano:

  Rada Ministrów zdecydowała o wprowadzeniu nowego świadczenia uzupełniającego o wysokości 500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania, świadczenie to ma być dostępne od października br., poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 • Rząd planuje przyjąć nowelę dot. obniżenia PIT do 17 proc. w III kw.

  Opublikowano:

  Rząd planuje przyjąć nowelę dotyczącą obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. w III kw. br., podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Nowa skala, w tym obniżona stawka podatku (17 proc.) będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r.

 • 05 lipca 2019

  Ustawa antylichwiarska może doprowadzić do upadku niemal wszystkie firmy pożyczkowe

  Opublikowano:

  Jeśli ustawa antylichwiarska wejdzie w życie w proponowanym kształcie, z rynku może zniknąć zdecydowana większość pozabankowych firm oferujących kredyty konsumenckie – ostrzega Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Nowy projekt ustawy zakłada redukcję wysokości kosztów pozaodsetkowych z 55 do 20 proc. Najwięcej stracą klienci, którzy będą musieli szukać innych źródeł finansowania. 

 • 04 lipca 2019

  Krajewski z PiS: Niedługo prace nad obniżką stawki PIT do 17 proc. dla wszystkich

  Opublikowano:

  Niedługo rozpoczną się prace nad projektem obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do 17 proc. z 18 proc. dla wszystkich podatników, zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Krajewski.

 • Wielkie firmy informatyczne zapłacą nowy podatek. Do budżetu może trafić ok. 0,5 mld zł

  Opublikowano:

  Podatek od przedsiębiorstw cyfrowych ma przynieść budżetowi ok. 0,5 mld zł dochodu, przy czym zostanie on nałożony na duże firmy cyfrowe, oferujące usługi dla biznesu, zapowiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

 • 03 lipca 2019

  Morawiecki: Koszt 0 proc. PIT do 26. roku życia – ok.1 mld zł w 2019 r. i min. 2,5 mld zł w 2020 r.

  Opublikowano:

  Realizacja ustawy o zerowej stawce PIT dla osób do 26. roku życia będzie kosztowała ok. 1 mld zł w tym roku, jeśli zacznie obowiązywać od sierpnia, zaś w przyszłym roku koszt tego rozwiązania wyniesie minimum ok. 2,5 mld zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki.

 • 02 lipca 2019

  Rząd chce, by ustawa dot. podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Rada Ministrów planuje przyjąć nowelizację ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej tak, by regulacje te weszły w życie 1 września br., podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Według projektu, podatek będzie naliczany za okres od 1 września, jednak obowiązek jego uiszczania może zostać przesunięty - w wypadku złożenia odwołania od wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie tej daniny.

 • 01 lipca 2019

  Nowe zasady rejestracji obligacji niepublicznych w KDPW

  Opublikowano:

  Od 1 lipca br. rejestracja obligacji, listów zastawnych i certyfikatów inwestycyjnych w Krajowym Depozycie zajmie mniej niż 24 godziny, a proces ten jest zautomatyzowany i dostępny przez dedykowaną aplikację na stronie internetowej KDPW.

 • 27 czerwca 2019

  Senat przyjął nowelizację ustawy o cenach prądu

  Opublikowano:

  Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, ustawę o efektywności energetycznej oraz ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Dokument trafił do podpisu prezydenta RP, podało Ministerstwo Energii.

 • 25 czerwca 2019

  KNF zakazała oferowania klientom detalicznym inwestycji w opcje binarne

  Opublikowano:

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), na podstawie przepisów MiFIR, podjęła decyzję w sprawie wprowadzenia zakazu oferowania klientom detalicznym inwestycji w opcje binarne. KNF uznała je za instrumenty spekulacyjne, zbliżone w swej konstrukcji do zakładów oraz gier hazardowych.

 • KNF nałożyła na Altus TFI kary na łączną kwotę 1,2 mln zł

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych kary na łączną kwotę 1,2 mln zł.

 • 18 czerwca 2019

  Nawet 300 firm może liczyć na rekompensaty za koszty uprawnień do emisji CO2 Rząd przyjął projekt ustawy

  Opublikowano:

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) poinformowało, że projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został przyjęty przez rząd. Około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych, takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza, będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2, zawarte w cenie energii.

 • 14 czerwca 2019

  CBA zatrzymało 5 osób w sprawie afery GetBack

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) zatrzymało kolejnych 5 osób w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w GetBacku.

 • Sąd zgodził się na zwolnienie prezesa Sygnity z aresztu za kaucją

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Sąd zdecydował o zastosowaniu wobec prezesa zarządu Sygnity zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego i pod warunkiem jego ustanowienia zastosowania środka wolnościowego, natomiast wobec przewodniczącego pady nadzorczej tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

 • 11 czerwca 2019

  Ogłoszenie upadłości konsumenckiej będzie prostsze. Na nowej ustawie skorzysta więcej osób

  Opublikowano:

  W ubiegłym roku upadłość konsumencką ogłosiło 6,5 tys. osób. Od 2015 roku, po zmianie przepisów w tej kwestii, zrobiło to ponad 18,6 tys. osób. Przyjęta niedawno przez rząd nowelizacja przepisów liberalizuje przepisy. Teraz sądy nie oddalą wniosku o ogłoszenie upadłości, nawet jeżeli dłużnik doprowadził do niewypłacalności na skutek rażącego niedbalstwa. Łatwiej będzie też ogłosić upadłość osobom prowadzącym działalność gospodarczą, emerytom i rencistom. Dzięki zmianom więcej osób będzie mogło wyjść ze spirali zadłużenia – ocenia radca prawny Adrian Dzwonek.

 • 07 czerwca 2019

  Leszek Czarnecki i Roman Giertych bez dostępu do akt w sprawie afery KNF

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Ani Leszek Czarnecki, ani jego pełnomocnik Roman Giertych nie mają dostępu do akt oraz nie mogą brać udziału w przesłuchaniach w sprawie tzw. afery KNF, podała Gazeta Wyborcza. Śląski wydział Prokuratury Krajowej zdecydował, że właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku nie jest pokrzywdzonym w sprawie.

 • Nowe prawo potraktuje hulajnogi elektryczne jak rowery

  Opublikowano:

  Użytkownicy hulajnóg elektrycznych będą mieli - zgodnie z projektowaną nowelizacją ustawy - prawa i obowiązki w większości takie, jak rowerzyści, poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury. Będą więc mogli poruszać się ścieżkami rowerowymi. Jednocześnie zostanie wprowadzone techniczne ograniczenie prędkości do 25 km/h.

 • Prezydent podpisał nowelę znoszącą limit 30-krotności podstawy wpłat w PPK

  Opublikowano:

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy - Prawo bankowe, która zakłada m.in. zniesienie limitu 30-krotności podstawy wpłat w pracowniczych planach kapitałowych (PPK).


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku