Prawo i podatki

 • 09 listopada 2020
  UOKiK wszczął 21 postępowań ws. spółek, które mogą nie płacić kontrahentom
  UOKiK wszczął 21 postępowań ws. spółek, które mogą nie płacić kontrahentom Omawiane walory: , , ,

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wszczął 21 kolejnych postępowań w sprawie dużych spółek, które mogą nie płacić na czas swoim kontrahentom. Łącznie prowadzone są 72 postępowania w sprawach zatorów płatniczych.

 • 27 października 2020
  Senat wniesie do Sejmu projekt czasowego przywrócenia handlu w niedzielę
  Senat wniesie do Sejmu projekt czasowego przywrócenia handlu w niedzielę

  Senat wniesie do Sejmu projekt ustawy, zakładającej przywrócenie handlu w niedzielę na okres epidemii i 90 dni po niej. Za przedłożeniem projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych opowiedziało się 45 senatorów, 43 było przeciw.

 • 26 października 2020
  Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack
  Jest pierwszy akt oskarżenia w sprawie afery GetBack Omawiane walory: ,

  Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała dziś do sądu pierwszy akt oskarżenia w sprawie tzw. afery GetBack. Wśród oskarżonych są prezesi GetBacku, Idea Banku oraz Leszek Cz.

 • UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary
  UOKiK wydał 3 decyzje dot. Getin Noble Bank, nałożył m.in. ponad 7 mln zł kary Omawiane walory: ,

  Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje wobec Getin Noble Banku. Dotyczą one uznania klauzul modyfikacyjnych za niedozwolone postanowienia umowne, jednostronnej zmiany umów o kredyt hipoteczny oraz wprowadzania w błąd podczas oferowania obligacji GetBack, podał UOKiK. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów prezes UOKiK nałożył na GNB karę finansową wysokości ponad 7 mln zł. Nakazał także, aby bank wypłacił rekompensatę osobom, które nabyły obligacje GetBack za jego pośrednictwem.

 • 21 października 2020
  Bowim wygrał ze skarbówką. Odzyska 5,6 mln zł niesłusznie naliczonego podatku VAT
  Bowim wygrał ze skarbówką. Odzyska 5,6 mln zł niesłusznie naliczonego podatku VAT Omawiane walory:

  Dystrybutor stali otrzymał od naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego w Opolu decyzję o umorzeniu kary, w związku z rzekomą niedopłatą podatku VAT. W efekcie Bowim otrzyma od UCS w Opolu prawie 5,6 mln zł z tytułu niesłusznie naliczonego podatku.

 • 15 października 2020
  Roman Giertych i Ryszard Krauze zatrzymani ws. działań na szkodę spółki notowanej na GPW
  Roman Giertych i Ryszard Krauze zatrzymani ws. działań na szkodę spółki notowanej na GPW

  Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało dziś m.in. byłego posła Romana Giertycha oraz biznesmena Ryszarda Krazuego. Obaj są podejrzani o wyprowadzenie ponad 90 mln zł z jednej z notowanych na GPW spółek deweloperskich.

 • 13 października 2020
  AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy
  AQT Water zostało na lodzie i bez pieniędzy Omawiane walory:

  Historia AQT Water to gotowy scenariusz na kinowy hit z gatunku dramat/kryminał. Nowy zarząd po przejęciu kontroli nad firmą zastał puste konta, potężne braki w dokumentacji i uziemioną produkcję. Spółka oskarża byłego prezesa i zapowiada złożenie zawiadomień do organów ścigania.

 • 09 października 2020
  KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack
  KNF nałożyła na kierownictwo dwóch domów maklerskich 2 mln zł kar za sprzedaż obligacji GetBack Omawiane walory:

  Po ponad 2 latach od wybuchu afery GetBack Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła kary indywidualne na prezesów i członków zarządu dwóch domów maklerskich, które były mocno zaangażowane w dystrybucję feralnych obligacji.

 • 08 października 2020
  Crowdway: Nowe unijne zasady crowdfundingu pozwolą na oferty transgraniczne
  Crowdway: Nowe unijne zasady crowdfundingu pozwolą na oferty transgraniczne

  Nowe rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE wprowadzi zmiany, w tym podwyższenie limitu zbiórki z równowartości 1 mln euro obecnie do 5 mln euro, jest wyczekiwane przez operatorów platform crowdfundingu udziałowego, emitentów i inwestorów i pomoże podjąć decyzję o realizacji kampanii kolejnym podmiotom z nowych branż, biznesom szybkorosnącym, a także otworzy możliwość prowadzenia ofert transgranicznych w granicach UE, ocenił dyrektor operacyjny platformy Crowdway.pl Marcel Rowiński. Kolejna korzyść to tabela ofert, która ułatwi handel akcjami wyemitowanymi w crowdfundingu udziałowym

 • Sejm skierował projekt zwiększający limit dla CIT i ryczałtu do komisji
  Sejm skierował projekt zwiększający limit dla CIT i ryczałtu do komisji

  Sejm odrzucił wniosek o odrzucenie projektu nowelizacji ustaw podatkowych, zakładających podniesienie limitu przychodów dla 9-procentowego CIT oraz ryczałtu. Tym samym skierował projekt do Komisji Finansów Publicznych.

 • 07 października 2020
  Krezus na wylocie z GPW
  Krezus na wylocie z GPW Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 500 tys. zł kary finansowej oraz karę wykluczenia papierów wartościowych z obrotu na rynku regulowanym na spółkę Krezus, za naruszenie obowiązków informacyjnych.

 • UOKiK nałożył na Gazprom 29 mld zł kary za Nord Stream 2
  UOKiK nałożył na Gazprom 29 mld zł kary za Nord Stream 2

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 29 mld zł kary na Gazprom i ponad 234 mln zł na pięć pozostałych spółek uczestniczących w budowie rurociągu Nord Stream 2. Na mocy decyzji podmioty mają obowiązek rozwiązać umowy zawarte na finansowanie gazociągu.

 • 06 października 2020
  Creepy Jar ma pozytywną interpretację dotyczącą korzystania z ulgi IP Box
  Creepy Jar ma pozytywną interpretację dotyczącą korzystania z ulgi IP Box Omawiane walory:

  Creepy Jar otrzymał pozytywną interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego w zakresie ustalenia czy prawa spółki do produkowanych gier komputerowych należy zakwalifikować jako kwalifikowane prawa własności intelektualnej, a co za tym idzie - czy dochód spółki uzyskany ze sprzedaży gier komputerowych może podlegać preferencyjnemu opodatkowaniu w stawce 5 proc. (IP Box).

 • Wiara przenosi góry, ale niekoniecznie przynosi pieniądze drobnym akcjonariuszom
  Wiara przenosi góry, ale niekoniecznie przynosi pieniądze drobnym akcjonariuszom Omawiane walory:

  Prezes AQT Water po sprzedaży pokaźnego pakietu akcji kilka miesięcy temu obiecywał, że działa w interesie firmy, która ma świetlaną przyszłość. Niecały tydzień przed WZA upłynnił resztę swoich akcji i udał się w nieznane, a kurs akcji w 5 dni zanotował spadek o 67 proc. Przysłowie "kto oszukał raz, oszuka kolejny" pasuje tutaj jak ulał. Jedyną nadzieją dla akcjonariuszy, którzy jeszcze pozostali w spółce, wydaje się być nowa rada nadzorcza, która być może zbada sytuację w spółce i oceni jak to naprawdę wygląda od środka.

 • 05 października 2020
  Skuza z MF: Rozważamy poluzowanie reguł fiskalnych dla JST w 2021 roku
  Skuza z MF: Rozważamy poluzowanie reguł fiskalnych dla JST w 2021 roku

  Ministerstwo Finansów rozważa poluzowanie reguł fiskalnych dla samorządów także w roku 2021, poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza. Ma to uelastycznić gospodarkę fiskalną jednostek samorządu terytorialnego (JST) i w sposób długofalowy oddziaływać na finanse.

 • 01 października 2020
  Kontrowersyjne walne w AQT Water. KNF zapowiada szeroko zakrojone działania nadzorcze
  Kontrowersyjne walne w AQT Water. KNF zapowiada szeroko zakrojone działania nadzorcze Omawiane walory:
  Środowe walne AQT Water miało niecodzienny przebieg. Na spotkaniu z akcjonariuszami nie pojawił się ani jeden przedstawiciel władz spółki. Ostatecznie nad projektami uchwał głosowało trzech akcjonariuszy, dysponujących pakietem zaledwie 2,6 proc. akcji.
 • UOKiK: Banki nie mogą jednostronnie zmieniać warunków umowy o kredyt hipoteczny
  UOKiK: Banki nie mogą jednostronnie zmieniać warunków umowy o kredyt hipoteczny

  Banki nie mogą jednostronnie zmieniać ważnych warunków umów o kredyt hipoteczny, np. sposobów ustalania kursów walut. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta Tomasz Chróstny nałożył za takie praktyki ponad 1,2 mln zł kary na Raiffeisen Bank International, poinformował Urząd.

 • 29 września 2020
  Prezes AQT Water sprzedał prawie wszystkie akcje
  Prezes AQT Water sprzedał prawie wszystkie akcje Omawiane walory:

  Znów głośno o AQT Water. Prezes spółki sprzedał pakiet 15,8 proc. akcji za ponad 7 mln zł, mimo iż jeszcze kilka dni wcześniej deklarował wielką wiarę w spółkę i jej perspektywy. Podczas środowego WZA Wojciech Babiński będzie mógł głosować dużo większym pakietem niż aktualnie posiada.

 • 28 września 2020
  Morawiecki: Z estońskiego CIT będą mogły korzystać firmy o obrocie do 100 mln zł
  Morawiecki: Z estońskiego CIT będą mogły korzystać firmy o obrocie do 100 mln zł

  Rząd planuje podniesienie rocznego limitu przychodów dla przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u do 100 mln zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładający takie rozwiązanie. Dotychczas planowano, że będzie to 50 mln zł.

 • 26 września 2020
  KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku
  KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku Omawiane walory: , ,

  W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.

 • 25 września 2020
  Skarbówka domaga się od ZM Silesia prawie 100 mln zł zaległego VAT, Boryszew odwoła się
  Skarbówka domaga się od ZM Silesia prawie 100 mln zł zaległego VAT, Boryszew odwoła się Omawiane walory:

  Naczelnik Małopolskiego Urzędu Celno -Skarbowego w Krakowie określił zaległe zobowiązanie podatkowe ZM Silesia - spółki pośrednio zależnej od Boryszewa - w podatku VAT za lata 2013-2014 w kwocie 97,3 mln zł. Boryszew nie zgadza się z decyzją i zamierza się odwołać.

 • 24 września 2020
  KE przyjęła nowy pakiet dotyczący finansów cyfrowych i kryptoaktywów
  KE przyjęła nowy pakiet dotyczący finansów cyfrowych i kryptoaktywów

  Komisja Europejska przyjęła nowy pakiet dotyczący finansów cyfrowych obejmujący strategie w zakresie finansów cyfrowych i płatności detalicznych oraz wnioski ustawodawcze w sprawie kryptoaktywów i odporności cyfrowej.

 • 23 września 2020
  Morawiecki: Zastanawiamy się nad większym limitem przychodów w estońskim CIT
  Morawiecki: Zastanawiamy się nad większym limitem przychodów w estońskim CIT

  Rząd zastanawia się nad poszerzeniem kręgu uprawnionych do małego CIT-u i zwiększeniem limitu przychodów, uprawniających do tej ulgi z obecnych 50 mln zł do wyższej kwoty, potwierdził premier Mateusz Morawiecki.

 • 22 września 2020
  Prokuratura szykuje list gończy za właścicielem Idea Banku
  Prokuratura szykuje list gończy za właścicielem Idea Banku Omawiane walory: ,

  Śledztwo dotyczące afery GetBack i sprzedaży feralnych obligacji nabrało w ostatnim czasie nowego rozmachu. W ubiegłym tygodniu śledczy złożyli w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz., a teraz zapowiadają wystawienie za nim listu gończego.

 • 18 września 2020
  Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack
  Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack Omawiane walory: , , ,

  RMF FM informuje o przełomie w śledztwie ws. afery GetBack. Według ustaleń, w sądzie jest już wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego, właściciela banków, które oferowały na szeroką skalę feralne obligacje. Notowania Getinu, Getin Noble Banku i Idea Banku zareagowały gwałtownym spadkiem.

 • Jarosińska-Jedynak: W projekcie ustawy dot. OFE zmieniane są ‚tylko terminy’
  Jarosińska-Jedynak: W projekcie ustawy dot. OFE zmieniane są ‚tylko terminy’

  Projekt nowelizacji ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) jest "w zasadzie gotowy", a odpowiedzialne za jego przygotowanie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowuje "ostatnie szczegóły", poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Podkreśliła, że w ustawie będą zmieniane "tylko i wyłącznie terminy".

 • 17 września 2020
  UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. sprzedaży pakietów programów TV
  UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające ws. sprzedaży pakietów programów TV

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdzi w postępowaniu wyjaśniającym, czy sprzedaż pakietów programów telewizyjnych operatorom, w tym sieciom kablowym, przez nadawców ogranicza konkurencję. Na praktyce nadawców mogą tracić zarówno ich mniejsi konkurenci, jak również operatorzy i konsumenci.

 • 16 września 2020
  Ufaj, ufaj, ale kontroluj, czyli jak nie dać się uwieść pięknym oczom prezesa
  Ufaj, ufaj, ale kontroluj, czyli jak nie dać się uwieść pięknym oczom prezesa
  Nowe pieniądze i inwestorzy na giełdzie to szansa na pozyskanie kapitału, a dla niektórych okazja do sprzedaży sprzedaż akcji po atrakcyjnej cenie. Poniższy tekst ma pomóc inwestorom nie wpaść w pułapkę pięknych słów i obietnic prezesów, podczas gdy pozostałe znaki na niebie i ziemi mówią inaczej. Tak naprawdę na samym końcu najczęściej liczą się fakty i twarda rzeczywistość, a nie obietnice i wyrafinowane prezentacje.
 • 15 września 2020
  Rząd przyjął rozporządzenie ws. wzrostu płacy minimalnej w 2021 r.
  Rząd przyjął rozporządzenie ws. wzrostu płacy minimalnej w 2021 r.

  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2021 r., zakładające wzrost wynagrodzenia minimalnego w 2021 roku do 2,8 tys. zł, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Minimalna stawka godzinowa wyniesie w przyszłym roku 18,3 zł.

 • 14 września 2020
  Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce. Gospodarka wyjdzie z recesji dzięki konsumpcji prywatnej
  Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce. Gospodarka wyjdzie z recesji dzięki konsumpcji prywatnej

  Tadeusz Kościński deklaruje, że resort finansów nie zamierza podnosić podatków mimo zwiększonych wydatków spowodowanych pandemią. W tym roku zamiast zerowego deficytu ma on wynieść ponad 109 mld zł, choć wielu ekonomistów uważa, że jest to kwota zawyżona. Dodatkowo poluzowana reguła wydatkowa pozwala na pewną swobodę. Minister popiera też wprowadzenie podatku cyfrowego, choć musiałoby to się odbyć na poziomie unijnym, by nie narazić naszego kraju na retorsje Stanów Zjednoczonych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR