Prawo i podatki

 • wczoraj
  MRPiT: Rząd proponuje minimalne wynagrodzenie na poziomie 3 tys. zł brutto w 2022
  MRPiT: Rząd proponuje minimalne wynagrodzenie na poziomie 3 tys. zł brutto w 2022

  Rada Ministrów zaproponowała minimalne wynagrodzenie za pracę na poziomie 3 tys. zł w 2022 r. oraz minimalną stawkę godzinową dla określonych umów cywilnoprawnych w 2022 r. na poziomie 19,60 zł brutto, poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

 • 07 czerwca 2021
  Krok milowy w stronę opodatkowania korporacji
  Krok milowy w stronę opodatkowania korporacji
  Tematem dnia jest wstępne porozumienie krajów G7 w kwestii opodatkowania korporacji na poziomie co najmniej 15 proc., które być może jest krokiem milowym w kwestii wyegzekwowania jakichkolwiek pieniędzy m.in. od firm technologicznych, ale w praktyce musi zostać zaakceptowane przez zupełnie inną pulę krajów.
 • 01 czerwca 2021
  Grupa Votum zwiększyła skalę biznesu w I kwartale
  Grupa Votum zwiększyła skalę biznesu w I kwartale Omawiane walory:
  Początek roku w Grupie Votum stał pod znakiem inwestycji. Spółka przede wszystkim zanotowała wzrost wartości portfela roszczeń o 0,7 mld zł i zainicjowała przeszło 4 tys. procesów. Po wynikach na zakupy wybrał się pierwszy insider.
 • 21 maja 2021
  Kurs akcji PGE spada po decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów
  Kurs akcji PGE spada po decyzji TSUE o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów Omawiane walory:

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przychylił się do wniosku Czech i nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni Turów do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Kurs akcji PGE spada o blisko 4 proc.

 • 18 maja 2021
  Podatki i śmierć, czyli ile wynosi podatek spadkowy od akcji amerykańskich
  Podatki i śmierć, czyli ile wynosi podatek spadkowy od akcji amerykańskich
  Kupić i zapomnieć, to najczęściej wspominana strategia w rozmowach o akcjach spółek takich jak Apple, Facebook, Tesla czy Google. Inwestowanie w długim terminie to najlepsza droga do wielkich zysków. Ale nie każdy wie, że kupowanie akcji amerykańskich na własny rachunek narażone jest na ryzyko wysokiego podatku spadkowego.
 • 17 maja 2021
  MF: Projekty podatkowe Polskiego Ładu trafią do parlamentu wczesną jesienią
  MF: Projekty podatkowe Polskiego Ładu trafią do parlamentu wczesną jesienią

  Ministerstwo Finansów chce, by projekty podatkowe Nowego Ładu trafiły do parlamentu wczesną jesienią tak, aby nowe przepisy podatkowe obowiązywały od 1 stycznia 2022 roku, poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

 • 13 maja 2021
  Votum: Banki grają na czas, a nasi klienci mają codziennie unieważniane umowy w oparciu o teorię dwóch kondykcji
  Votum: Banki grają na czas, a nasi klienci mają codziennie unieważniane umowy w oparciu o teorię dwóch kondykcji Omawiane walory:
  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Bartłomiej Krupa, prezes zarządu Votum. Tematem rozmowy były wyniki za 2020 r. i perspektywy na druga połowę 2021 r., ale nie zabrakło też gorącego ostatnio wątku braku decyzji Sądu Najwyższego.
 • 11 maja 2021
  Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął zagadnień dotyczących kredytów CHF
  Sąd Najwyższy nie rozstrzygnął zagadnień dotyczących kredytów CHF

  Wtorkowe posiedzenie Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie zagadnień prawnych dotyczących kredytów walutowych zakończyło się bez decyzji. Izba zwróciła się o stanowiska m.in. do NBP, KNF i Rzecznika Finansowego, poinformował rzecznik prasowy SN Aleksander Stępkowski.

 • 01 maja 2021
  Na koniec 2020 r. wartość portfela roszczeń Grupy Votum przekroczyła 2,2 mld zł
  Na koniec 2020 r. wartość portfela roszczeń Grupy Votum przekroczyła 2,2 mld zł Omawiane walory:

  Grupa specjalizująca się w dochodzeniu roszczeń na rzecz klientów m.in. z umów bankowych podsumowała wyniki za 2020 rok. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, spółka zanotowała rekordowe przychody ze sprzedaży, które wyniosły blisko 150 mln zł. Wartość portfela roszczeń przekroczyła poziom 2,2 mld zł.

 • 29 kwietnia 2021
  Wiceprezes ZBP: Dzisiejsze orzeczenie TSUE oceniamy pozytywnie
  Wiceprezes ZBP: Dzisiejsze orzeczenie TSUE oceniamy pozytywnie

  Związek Banków Polskich ocenia pozytywnie dzisiejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów walutowych, poinformował wiceprezes ZBP Tadeusz Białek. Jak wskazał, TSUE potwierdził prymat i pierwszeństwo dalszego obowiązywania umowy nad nieważnością, w sytuacji uznania klauzuli za abuzywną, zaś nieważność umowy nie może zależeć od woli i interesu konsumenta.

 • TSUE: Warunki umów kredytowych w CHF powinien oceniać sąd krajowy
  TSUE: Warunki umów kredytowych w CHF powinien oceniać sąd krajowy

  Ewentualne skutki stwierdzenia przez sąd nieuczciwego warunku w umowie zawartej między bankiem a kredytobiorcą podlegają przepisom prawa krajowego, a kwestia utrzymywania w mocy takiej umowy powinna być oceniana przez sąd z urzędu, orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 • 21 kwietnia 2021
  Rząd przyjął projekt noweli o BFG dot. m.in. przymusowej restrukturyzacji
  Rząd przyjął projekt noweli o BFG dot. m.in. przymusowej restrukturyzacji

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej, podało Centrum Informacyjne Rządu. Dotyczy on m.in. procedury przymusowej restrukturyzacji banków.

 • 16 kwietnia 2021
  MAP proponuje, by PGE GiEK zostało integratorem aktywów węglowych jako NABE
  MAP proponuje, by PGE GiEK zostało integratorem aktywów węglowych jako NABE Omawiane walory: , ,

  Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) wniosek o wpisanie do wykazu prac Rady Ministrów programu rządowego, który dotyczy transformacji sektora elektroenergetycznego, podał resort. MAP proponuje, aby Skarb Państwa nabył aktywa węglowe od PGE, Taurona i Enei, a następnie zintegrował je w jednym podmiocie, którym ma być PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) - ma ono funkcjonować pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Działanie te - według przewidywań MAP - powinny zakończyć się w przyszłym roku.

 • 09 kwietnia 2021
  CD Projekt: Pozew zbiorowy o naruszenie prawa konkurencji w USA wycofany
  CD Projekt: Pozew zbiorowy o naruszenie prawa konkurencji w USA wycofany Omawiane walory:

  CD Projekt poinformował, że został wyłączony z postępowania dot. naruszenia prawa konkurencji przez warunki Steam Distribution Agreement w USA.

 • 07 kwietnia 2021
  Rząd szykuje rewolucję podatkową, wśród zmian m.in. podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł
  Rząd szykuje rewolucję podatkową, wśród zmian m.in. podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł

  Rząd szykuje rewolucję w systemie podatkowym, a na rozwiązaniach zawartych w Nowym Polskim Ładzie skorzysta ok. 17 mln Polaków, wynika z nieoficjalnych informacji "Dziennika Gazety Prawnej". Jednym z ważniejszych założeń strategii jest podwyższenie kwoty wolnej do 30 tys. zł, a w zamian likwidacja odliczenia składki na NFZ od podatku lub znaczna redukcja tej ulgi.

 • 01 kwietnia 2021
  Giełda wyrzuciła z NewConnect 15 spółek widmo
  Giełda wyrzuciła z NewConnect 15 spółek widmo Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , ,

  W czwartek po sesji zarząd GPW zabrał się za prawdziwe porządki na małym parkiecie. W sumie władze giełdy wykluczyły z obrotu akcje 15 spółek, które od dawna zalegały z raportami, a ich notowania pozostawały zawieszone.

 • 22 marca 2021
  Rząd chce przyjąć w III kw. projekt dot. objęcia crowdfundingu nadzorem KNF
  Rząd chce przyjąć w III kw. projekt dot. objęcia crowdfundingu nadzorem KNF

  Rząd planuje uregulować funkcjonowanie platform crowdfundingowych poprzez m.in. ustanowienie Komisji Nadzoru Finansowego jako organu nadzoru nad dostawcami usług oraz wprowadzenie odpowiedzialności cywilnoprawnej i karnej za prawdziwość informacji w dokumentach, związanych z ofertą finansowania społecznościowego, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

 • wczoraj
  Kontrowersyjna zmiana w AQT Water. Maciej Pawluk nowym prezesem
  Kontrowersyjna zmiana w AQT Water. Maciej Pawluk nowym prezesem Omawiane walory:
  Pół roku po wybuchu afery AQT Water nowym prezesem spółki zostaje Maciej Pawluk, czyli osoba, która tuż przed upadkiem firmy wchodziła w skład zarządu kierowanego przez Wojciecha Babińskiego.
 • 08 marca 2021
  UOKiK zgłosił do prokuratury 16 projektów inwestycyjnych dot. kryptowalut, weksli i zysków z legalizacji marihuany
  UOKiK zgłosił do prokuratury 16 projektów inwestycyjnych dot. kryptowalut, weksli i zysków z legalizacji marihuany

  W ostatnich miesiącach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przekazał organom śledczym informacje o 16 projektach inwestycyjnych, takich jak portfele kryptowalut, weksle inwestycyjne czy oferta zysków z legalizacji marihuany.

 • ‚Nowy Polski Ład’ przewiduje m.in. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku
  ‚Nowy Polski Ład’ przewiduje m.in. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku

  W Programie "Nowy Polski Ład" może znaleźć się propozycja wprowadzenia kwoty wolnej od podatku w wysokości 30 tys. zł oraz emerytury bez podatku do 2,5 tys. zł, podał portal OKO.press.

 • 03 marca 2021
  Pandemia nadgryzła zyski Votum. Początek 2021 r. mocny dla segmentu frankowego
  Pandemia nadgryzła zyski Votum. Początek 2021 r. mocny dla segmentu frankowego Omawiane walory:

  W ubiegłym roku Grupa Votum zanotowała rekordowe przychody ze sprzedaży. Znacznie gorzej wypadły zyski, gdzie oprócz efektów pandemii ciążyły inwestycje w segment OZE, który nie zdążył jeszcze zbudować rentowności, ale przychodami zrównał się z segmentem frankowym. W najbliższych miesiącach uwaga akcjonariuszy będzie koncentrować się na procesach frankowiczów.

 • 02 marca 2021
  Rząd przyjął projekt noweli o przeniesieniu środków z OFE na IKE
  Rząd przyjął projekt noweli o przeniesieniu środków z OFE na IKE

  Rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE z możliwością przeniesienia środków do ZUS. Klienci funduszy na podjęcie decyzji będą mieli czas od czerwca do sierpnia br.

 • 18 lutego 2021
  MFPR: Komitet Stały RM za projektem dot. przenoszenia środków z OFE do IKE
  MFPR: Komitet Stały RM za projektem dot. przenoszenia środków z OFE do IKE

  Projekt, zakładający możliwość przeniesienia środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) otrzymał pozytywną rekomendację Stałego Komitetu Rady Ministrów, poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

 • 16 lutego 2021
  Rząd wraca do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Jest nowy projekt
  Rząd wraca do likwidacji otwartych funduszy emerytalnych. Jest nowy projekt

  Rząd wraca do tematu likwidacji OFE. Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jest zbliżony do ubiegłorocznej wersji. Zdaniem ekspertów, wpływ szykowanych regulacji na warszawską giełdę będzie zależał od tego, ile osób zdecyduje się na pozostanie w OFE, czyli pozostawienie środków na rynku kapitałowym.

 • Inno-Gene zastosuje się do uchwały GPW
  Inno-Gene zastosuje się do uchwały GPW Omawiane walory:
  W poniedziałek zarząd GPW zawiesił handel akcjami Inno-Gene. Dziś spółka wydała oświadczenie i zadeklarowała, że zgodnie z żądaniem zleci autoryzowanemu doradcy przygotowanie analizy sytuacji gospodarczej, majątkowej i finansowej oraz perspektyw dalszego prowadzenia działalności.
 • wczoraj
  Giełda zawiesiła handel akcjami Inno-Gene
  Giełda zawiesiła handel akcjami Inno-Gene Omawiane walory:

  Zarząd warszawskiej giełdy wezwał Inno-Gene do sporządzenia analizy sytuacji gospodarczej, majątkowej i finansowej oraz perspektyw dalszego prowadzenia działalności. Do czasu wyjaśnienia wątpliwości, handel akacjami spółki pozostanie zawieszony.

 • 09 lutego 2021
  NBP może wziąć udział w przewalutowaniu mieszkaniowych kredytów walutowych, ale stawia bankom 5 warunków
  NBP może wziąć udział w przewalutowaniu mieszkaniowych kredytów walutowych, ale stawia bankom 5 warunków
  Zarząd Narodowego Banku Polskiego może rozważyć ewentualne zaangażowanie w proces przewalutowania mieszkaniowych kredytów walutowych na złote, na zasadach i według kursów rynkowych, przy spełnieniu przez banki określonych warunków brzegowych, podał bank centralny.
 • 03 lutego 2021
  Projekt nowego podatku od reklam ciągnie w dół notowania spółek mediowych
  Projekt nowego podatku od reklam ciągnie w dół notowania spółek mediowych Omawiane walory: ,

  Rząd planuje przyjęcie w I kwartale br. projektu wprowadzającego podatek od reklam w Internecie i od mediów tradycyjnych. Ministerstwo Finansów szacuje, że wpływy ze składki od reklam w 2022 roku (pierwszym pełnym roku obowiązywania) mogą wynieść około 800 mln zł. Pomysł wprowadzenia nowego podatku już odbija się na wycenach największych spółek mediowych.

 • 01 lutego 2021
  CD Projekt i właściciel platformy Steam otrzymali pozew w USA
  CD Projekt i właściciel platformy Steam otrzymali pozew w USA Omawiane walory:
  CD Projekt oraz Valve - właściciel platformy Steam - wraz z innymi producentami i wydawcami i CD Projekt Inc. otrzymały potwierdzenie złożenia pozwu przed sądem w USA przez pięć osób fizycznych, które domagają się ustalenia na drodze sądowej, czy warunki Steam Distribution Agreement naruszały reguły prawa konkurencji w Stanach Zjednoczonych, podał CD Projekt.
 • 20 stycznia 2021
  Jest pierwsza kara za naganianie na piramidy finansowe. Youtuber ma zapłać 450 tys. zł
  Jest pierwsza kara za naganianie na piramidy finansowe. Youtuber ma zapłać 450 tys. zł

  Niemal maksymalną karę za każdą z trzech stwierdzonych praktyk - łącznie blisko 450 tys. zł - nałożył prezes UOKiK Tomasz Chróstny na Damiana Żukiewicza za propagowanie systemów promocyjnych typu piramida. Youtuber namawiał do przystąpienia do systemów FutureNet, FutureAdPro i NetLeaders, obiecujących korzyści zależne od wprowadzenia nowych osób. To pierwsza decyzja prezesa UOKiK wobec tzw. naganiaczy na systemy typu piramida.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR