StockWatch.pl

Prawo i podatki

 • 19 września 2019
  KNF rozszerzyła postępowanie administracyjne wobec Altus TFI
  KNF rozszerzyła postępowanie administracyjne wobec Altus TFI Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego rozszerzyła przedmiot postępowania administracyjnego wobec Altus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

 • 18 września 2019
  Mirosław Możdżeń doniósł do prokuratury na zarząd ZM Henryk Kania
  Mirosław Możdżeń doniósł do prokuratury na zarząd ZM Henryk Kania Omawiane walory:

  Zarządca Zakładów Mięsnych Henryk Kania złożył do Prokuratury Rejonowej Katowice - Południe w Katowicach zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstw przez członków zarządu.

 • 17 września 2019
  Skarbówka wchodzi z kontrolą do ZM Henryk Kania
  Skarbówka wchodzi z kontrolą do ZM Henryk Kania Omawiane walory:

  Naczelnik Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach wszczął wobec Zakładów Mięsnych Henryk Kania w restrukturyzacji kontrolę celno-skarbową.

 • 13 września 2019
  Roman Karkosik wycofuje spółki z giełdy
  Roman Karkosik wycofuje spółki z giełdy Omawiane walory: ,

  Kolejny znany inwestor wycofuje się z giełdy. Dziś Alchemia i Impexmetal wystąpiły do Komisji Nadzoru Finansowego z wnioskiem o zezwolenie na przywrócenie ich akcjom formy dokumentu (tzw. zniesienie dematerializacji akcji). Obie spółki najprawdopodobniej jeszcze w tym roku pożegnają się z warszawskim parkietem.

 • Od 14 września banki muszą udostępniać dane o rachunkach klientów innym podmiotom. Na rynku zaostrzy się konkurencja
  Od 14 września banki muszą udostępniać dane o rachunkach klientów innym podmiotom. Na rynku zaostrzy się konkurencja

  Nowe produkty i usługi finansowe czy możliwość łatwiejszego zarządzania kilkoma kontami w różnych bankach - to efekt zmian, które od 14 września są zobowiązane wdrożyć banki. Zgodnie z wymogami unijnej dyrektywy PSD2 muszą one udostępnić innym podmiotom dostęp do rachunków swoich klientów za pośrednictwem tzw. otwartego API. Otwarta bankowość spowoduje większą konkurencję na rynku finansowym i wzmocni pozycję klientów oraz stworzy szerokie pole do rozwoju fintechów.

 • 10 września 2019
  Onico straciło koncesję na obrót paliwami z zagranicą
  Onico straciło koncesję na obrót paliwami z zagranicą Omawiane walory:

  Fatalna sytuacja finansowa Onico zbiera kolejne żniwo. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki z uwagi na brak zabezpieczenia majątkowego zdecydował o cofnięciu spółce koncesji na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą.

 • Tchórzewski: Propozycje dot. płacy minimalnej oparte na dogłębnych analizach
  Tchórzewski: Propozycje dot. płacy minimalnej oparte na dogłębnych analizach

  Propozycje dotyczące podniesienia płacy minimalnej przedstawione podczas sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości były oparte na dogłębnie przygotowanych analizach, z których wynika, że można je zrealizować, wynika ze słów ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego.

 • Ciech: Organ odwoławczy utrzymał decyzję o 8,2 mln zł zaległości podatkowych
  Ciech: Organ odwoławczy utrzymał decyzję o 8,2 mln zł zaległości podatkowych Omawiane walory:

  Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy (organ II instancji), podtrzymał w mocy 3 decyzje Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o zaległościach podatkowych spółek zależnych od Ciechu: Ciech Soda Polska, Ciech Cargo i Ciech Pianki. Zaległości z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych za 2015 r. wynoszą łącznie 8,2 mln zł. Odsetki za zwłokę wynoszą łącznie ok. 2,3 mln zł.

 • Ratunek dla firm zamiast upadłości. Polskie przepisy wyprzedziły unijną inicjatywę
  Ratunek dla firm zamiast upadłości. Polskie przepisy wyprzedziły unijną inicjatywę

  Co roku w całej UE około 200 tys. firm staje w obliczu niewypłacalności, a 1,7 mln osób traci pracę. Nowa dyrektywa w sprawie ram prawnych restrukturyzacji ma zmniejszyć liczbę takich zdarzeń i dać drugą szansę przedsiębiorcom. Polskie przepisy już dawno wyprzedziły unijną dyrektywę. Od 2015 roku systematycznie spada liczba upadłości, rośnie za to liczba restrukturyzacji. Część rozwiązań jeszcze się nie sprawdza, ale ujednolicenie przepisów w całej Unii może w tym pomóc - ocenia Adrian Dzwonek, radca prawny w Kancelarii Radców Prawnych JGA w Katowicach.

 • 09 września 2019
  ZM Henryk Kania: Sąd uchylił zarząd własny, a CBŚ zatrzymało wiceprezesa spółki
  ZM Henryk Kania: Sąd uchylił zarząd własny, a CBŚ zatrzymało wiceprezesa spółki Omawiane walory:

  Katowicki sąd na wniosek rady wierzycieli uchylił zarząd własny ZM Henryk Kania oraz wyznaczył zarządcę w osobie Mirosława Możdżenia. Z kolei Puls Biznesu poinformował, że CBŚ aresztowało byłego prezesa spółki Grzegorza M.

 • 06 września 2019
  HH Technology pozwał PCC Exol w zw. z naruszaniem patentu dot. alkoksylatów
  HH Technology pozwał PCC Exol w zw. z naruszaniem patentu dot. alkoksylatów Omawiane walory:

  PCC Exol otrzymał od Sądu Okręgowego we Wrocławiu zawiadomienie o rozprawie w związku z pozwem złożonym przez HH Technology Corp. HH Technology wnosi w nim m.in. o nakazanie PCC EXOL zaniechania naruszania zastrzeżeń patentu nr 210255 "Sposób wytwarzania alkoksylatów i urządzenie do realizacji tego sposobu".

 • 05 września 2019
  Morawiecki nie wyklucza podwyżki płacy minimalnej do powyżej 2.450 zł w 2020 r.
  Morawiecki nie wyklucza podwyżki płacy minimalnej do powyżej 2.450 zł w 2020 r.

  Płaca minimalna na 2020 rok może zostać podwyższona do poziomu wyższego niż proponowane w czerwcu przez rząd 2.450 zł, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego.

 • 03 września 2019
  BGK: Budżet bez deficytu w 2020 r. będzie trudny, ale możliwy do realizacji. Zdecydują o tym zaplanowane dochody z VAT-u i akcyzy
  BGK: Budżet bez deficytu w 2020 r. będzie trudny, ale możliwy do realizacji. Zdecydują o tym zaplanowane dochody z VAT-u i akcyzy

  Rząd przyjął projekt budżetu na przyszły rok, który po raz pierwszy od 30 lat nie zakłada deficytu. Oznacza to, że wydatki mają pozostać na poziomie identycznym jak przychody budżetu. Zdaniem Mateusza Walewskiego, głównego ekonomisty Banku Gospodarstwa Krajowego plan jest osiągalny, choć trudny. Jego powodzenie uzależnione jest przede wszystkim od realizacji części dochodowej, głównie wpływów z podatków.

 • 02 września 2019
  CCC utworzyło 21 mln zł rezerwy po decyzji skarbówki
  CCC utworzyło 21 mln zł rezerwy po decyzji skarbówki Omawiane walory:

  CCC podjęło decyzję o utworzeniu rezerwy w wysokości 21 mln zł, która będzie miała wpływ na obniżenie wyniku finansowego netto w I półroczu 2019 r. o 17,1 mln zł (4 mln zł wartość podatku odroczonego).

 • 27 sierpnia 2019
  ING BSK: Budżet na 2020 r. oparty na nadmiernie optymistycznych założeniach
  ING BSK: Budżet na 2020 r. oparty na nadmiernie optymistycznych założeniach

  Założenia ustawy budżetowej na 2020 r. bazują na nadmiernie optymistycznych założeniach i w odróżnieniu od lat wcześniejszych porzucono złotą zasadę ostrożnego planowania budżetowego, uważają ekonomiści z ING Banku Śląskiego.

 • Dochody i wydatki budżetu państwa w 2020 r. wyniosą po 429,5 mld zł
  Dochody i wydatki budżetu państwa w 2020 r. wyniosą po 429,5 mld zł

  W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. przyjęto prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł, limit wydatków budżetu państwa na poziomie 429,5 mld zł, co oznacza, że w 2020 r. nie wystąpi deficyt budżetu państwa, podał portal wPolityce.pl. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma ukształtować się na poziomie 0,3 proc. PKB.

 • wczoraj
  Murapol złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie decyzji KNF dotyczącej 10,4 mln zł kary
  Murapol złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie decyzji KNF dotyczącej 10,4 mln zł kary Omawiane walory:

  Murapol czeka obecnie na doręczenie decyzji administracyjnej Komisji Nadzoru Finansowego dotyczącej nałożenia dwóch kar pieniężnych w łącznej wysokości 10,4 mln zł. Spółka ocenia tę decyzję jako nieprawidłową i złoży wniosek o ponowne rozpatrzenie tej sprawy.

 • KNF nałożyła 5 mln zł kary i cofnęła zezwolenie na działalność dla Saturn TFI
  KNF nałożyła 5 mln zł kary i cofnęła zezwolenie na działalność dla Saturn TFI Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nałożyła na Saturn Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) karę w wysokości 5 mln zł oraz cofnęła zezwolenie na wykonywanie działalności przez towarzystwo funduszy inwestycyjnych.

 • Prosta spółka akcyjna wcale nie taka prosta
  Prosta spółka akcyjna wcale nie taka prosta

  W 2023 roku potencjał polskich start-upów sięgnie 2,2 mld zł wartości dodanej dla gospodarki, ponad 50 tys. miejsc pracy i 757 mln zł przychodów dla gospodarstw domowych - pokazują dane Deloitte przytaczane przez MPiT. Żeby ułatwić start-upom działalność i pozyskiwanie kapitału, resort stworzył prostą spółkę akcyjną, która zafunkcjonuje od marca 2020 roku. Nowa i elastyczna forma prowadzenia działalności ma być następcą obecnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 • 20 sierpnia 2019
  Prowadzenie biznesu w Polsce wciąż skomplikowane. Pod względem uciążliwości procedur jesteśmy na 10. miejscu w Europie i 21. na świecie
  Prowadzenie biznesu w Polsce wciąż skomplikowane. Pod względem uciążliwości procedur jesteśmy na 10. miejscu w Europie i 21. na świecie

  Polska wciąż uważana jest przez przedsiębiorców za trudne miejsce do prowadzenia biznesu. Pod względem zawiłości procedur i kosztów zajmujemy 21. miejsce wśród 76 państw świata – wynika z raportu TMF Group. W Europie trafiliśmy na 10. pozycję w rankingu 30 państw. Trudniej prowadzić biznes jest m.in. w Niemczech, Grecji, we Francji czy na Słowacji, za to łatwiejsze życie przedsiębiorcy mają m.in. w Holandii, Danii, Rosji, Bułgarii czy na Węgrzech.

 • 19 sierpnia 2019
  Wznowiono handel akcjami Getin Noble Banku. KNF czeka na nowy plan banku
  Wznowiono handel akcjami Getin Noble Banku. KNF czeka na nowy plan banku Omawiane walory:

  Środowa informacja o fiasku poszukiwań inwestora wywołała lawinę zleceń sprzedaży akcji Getin Noble Banku. Podaż była tak silna, że na wznowienie transakcji trzeba było czekać aż do dzisiaj. KNF monitoruje sprawę i oczekuje, że bank przedstawi wiarygodny plan działań autosanacyjnych.

 • Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom, ale ceny niektórych towarów mogą wzrosnąć
  Nowa matryca VAT ułatwi życie przedsiębiorcom, ale ceny niektórych towarów mogą wzrosnąć

  W kwietniu 2020 roku ma wejść w życie nowa matryca stawek VAT. Celem zmian jest uporządkowanie obecnej sytuacji, która powoduje wśród przedsiębiorców kłopoty interpretacyjne. Nowym i korzystnym dla nich rozwiązaniem ma być tzw. wiążąca informacja stawkowa, która ma zapewnić podatnikom większą ochronę na wypadek kontroli organów podatkowych. Będzie można się ubiegać o nią wcześniej, już w listopadzie br. Jednocześnie konsumenci muszą być przygotowani na to, że w przypadku niektórych towarów i usług stawki VAT zostaną podwyższone, co może się wiązać ze wzrostem cen.

 • KNF wszczęła postępowanie administracyjne w Idea Banku ws. środka nadzorczego
  KNF wszczęła postępowanie administracyjne w Idea Banku ws. środka nadzorczego Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego podała, że wszczęte z urzędu postępowanie administracyjne jest wynikiem niespełniania przez bank minimalnych wymogów kapitałowych.

 • 16 sierpnia 2019
  Od 2020 roku większa pomoc dla kredytobiorców. W praktyce może jednak pogłębić problemy finansowe
  Od 2020 roku większa pomoc dla kredytobiorców. W praktyce może jednak pogłębić problemy finansowe

  – Nowelizacja ustawy frankowej to tylko powierzchowna zmiana – ocenia ekonomista Sławomir Horbaczewski. Nowe przepisy, które wejdą w życie z początkiem 2020 roku, wydłużają okres i wartość pomocy udzielanej kredytobiorcom, którzy borykają się z trudnościami w ich spłacie. W praktyce mogą jednak pogłębić ich problemy, kiedy – po okresie przejściowym – otrzymaną pomoc finansową trzeba będzie zwrócić. Ekonomista ocenia, że problem kredytów walutowych z czasem rozwiąże się sam, bo ich spłacalność jest bardzo dobra, a kredytobiorcy sami dochodzą do porozumienia z bankami w przypadku problemów.

 • 14 sierpnia 2019
  WIBOR do poprawki. Co czeka kredytobiorców i obligatariuszy od nowego roku?
  WIBOR do poprawki. Co czeka kredytobiorców i obligatariuszy od nowego roku?

  Z początkiem 2020 r. zniknie stawka WIBOR, czyli wskaźnik, który decyduje m.in. o wysokości rat kredytów hipotecznych oraz oprocentowaniu wielu obligacji dostępnych na Catalyst. Spółka zależna Giełdy Papierów Wartościowych – GPW Benchmark pracuje nad alternatywą.

 • 12 sierpnia 2019
  NIK chwali rząd za walkę z luką VAT
  NIK chwali rząd za walkę z luką VAT

  Nadzór ministra finansów w latach 2007-2015 był systematyczny, ale za mało skuteczny i nie zdołał zapobiec gwałtownemu wzrostowi luki VAT, wynika z ustaleń Najwyższej Izby Kontroli. Dopiero rozwiązania przyjęte w latach 2016–2018 uszczelniły system podatkowy. Prace w zakresie przygotowania oraz wykorzystania nowoczesnych narządzi muszą być kontynuowane, by jeszcze usprawnić oraz przyspieszyć reakcję na rozpoznane zagrożenia.

 • Ostatni dzień na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii w II półroczu
  Ostatni dzień na złożenie wniosku o zamrożenie cen energii w II półroczu

  13 sierpnia mija termin dla firm na złożenie u dostawcy energii oświadczenia, które uprawnia do zamrożenia cen energii w II półroczu br. Pozwoli to uniknąć rachunków wyższych nawet o 30–50 proc., a uprawnione są do tego m.in. mikro- i małe przedsiębiorstwa czy szpitale. Radca prawny uczula, że wysłanie pocztą oświadczenia w ostatnim dniu przewidzianym na składanie wniosków będzie uprawniać przedsiębiorstwa obrotu do zignorowania ich. Dlatego najlepiej zrobić to osobiście.

 • 08 sierpnia 2019
  GPW Benchmark szykuje się do przejęcia indeksów i wniosku o przejęcie WIBOR
  GPW Benchmark szykuje się do przejęcia indeksów i wniosku o przejęcie WIBOR Omawiane walory:

  GPW Benchmark szykuje się do przejęcia administrowania indeksami giełdowymi od Giełdy Papierów Wartościowych i chce złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na przejęcie stawek WIBOR i WIBID do końca 2019 r., tak aby administrować nimi od początku przyszłego roku poinformował prezes Zbigniew Minda.

 • Komisja Europejska najpóźniej do 13 grudnia podejmie decyzję ws. fuzji Orlenu z Lotosem
  Komisja Europejska najpóźniej do 13 grudnia podejmie decyzję ws. fuzji Orlenu z Lotosem Omawiane walory: ,

  Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w celu oceny planowanego nabycia Lotosu przez PKN Orlen. Komisja obawia się, że połączenie to może ograniczyć konkurencję w zakresie dostaw paliw oraz konkurencję na powiązanych rynkach w Polsce i krajach sąsiadujących.

 • 07 sierpnia 2019
  UCS wydał decyzję ws. zaległości podatkowej Cyfrowego Polsatu
  UCS wydał decyzję ws. zaległości podatkowej Cyfrowego Polsatu Omawiane walory:

  Cyfrowy Polsat otrzymał decyzję Naczelnika Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, określającą wysokość zobowiązania podatkowego spółki z tytułu niepobranego zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych w 2013 r. w kwocie 25,1 mln zł, powiększonej o odsetki od zaległości podatkowych.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR