Komentarze ekspertów

 • dzisiaj
  Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc.
  Duże spółki ciągną w górę giełdę, KGHM drożeje o 4,5 proc. Omawiane walory: , , , , ,

  Pierwsza połowa sesji na GPW upłynęła po znakiem wzrostów. Dominują duże spółki. Zarówno w zestawieniu, jak i pod względem obrotów. Na pierwszym planie znalazł się KGHM. Drożejąca ropa wspiera spółki paliwowe, a po wynikach rośnie kurs Pekao.

 • Złoto powyżej 2.000 USD
  Złoto powyżej 2.000 USD

  Wtorkowa sesja okazała się dla europejskich giełd przerywnikiem po silnym poniedziałkowym odreagowaniu.

 • wczoraj
  Poniedziałek rekordów
  Poniedziałek rekordów

  Nieśmiałe początki poniedziałkowej sesji w Europie przerodziły się w ciągu dnia w powrót do hossy, którą wsparło mocne otwarcie w USA.

 • 03 sierpnia 2020
  sWIG80 i mWIG40 mocno w górę, nowe rekordy Dino i Biomedu
  sWIG80 i mWIG40 mocno w górę, nowe rekordy Dino i Biomedu Omawiane walory: , , , ,

  Małe i średnie spółki kontynuują odreagowanie czwartkowego załamania. Pomogły lipcowe indeksy PMI i ...wzrost liczby zachorowań na Covid-19. Dużo bardziej wstrzemięźliwy jest WIG20, który przed południem zyskiwał 0,56 proc. Na tle innych blue chipów wyróżniały się tylko rekordowo drogie akcje Dino Polska.

 • 31 lipca 2020
  GPW odreagowuje czwartkowe załamanie, w grze XTB i CI Games
  GPW odreagowuje czwartkowe załamanie, w grze XTB i CI Games Omawiane walory: ,
  Warszawski rynek akcji podnosi się po czwartkowym nokaucie. Wydatnie w tym pomogło zachowanie Wall Street. Przede wszystkim odbijają giełdowe maluchy. Szczególnie te, które doświadczyły największych strat. Losy sesji nie są jednak jeszcze przesądzone.
 • Wyprzedaż na koniec miesiąca
  Wyprzedaż na koniec miesiąca

  Przedostatnia sesja lipca zdecydowanie nie przebiegła tak, jak życzyłyby sobie giełdowe byki. Główne indeksy spadły od 2,1 proc. (CAC40) do 3,5 proc. (DAX), a o ile polska giełda przez większość dnia wyglądała lepiej, finisz sesji mógł być szokiem dla nowych inwestorów, którzy po raz pierwszy od kwietnia mogli się przekonać, co oznacza fala podaży na małych i średnich spółkach.

 • 30 lipca 2020
  Po FOMC kolej na gigantów IT
  Po FOMC kolej na gigantów IT
  Czwartkowa sesja w Europie prawdopodobnie rozpocznie się blisko wczorajszego zamknięcia, a nie na poziomach, które sugerowały wczorajsze zwyżki w USA. Widzimy w tym m.in. efekt, o którym mówiliśmy na początku lipca – znacząca aprecjacja euro staje się czynnikiem negatywnym z perspektywy unijnych rynków akcji. Dzisiejszy dzień będzie najważniejszym w tym sezonie wynikowym, ale Alphabet, Amazon, Apple i Facebook podadzą wyniki po sesji. Przed otwarciem zrobią to m.in. Mastercard i Procter&Gamble.
 • 29 lipca 2020
  Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay
  Koronahossa w środku lata, w grze XTB, Biomed-Lublin i Cormay Omawiane walory: , , , , ,

  Akcje spółek potocznie określanych jako "covidowe" niezmiennie pozostają w centrum uwagi inwestorów, szczególnie że liczba nowych przypadków koronawirusa w Europie wyraźnie rośnie. W środę tematem numer jeden jest XTB, którego kurs akcji spada po publikacji wyników.

 • Środa z Fedem
  Środa z Fedem

  Większość analityków spodziewa się, że wieczorna konferencja FOMC będzie zaledwie wstępem do ewentualnych zmian w forward guidance, które zostaną ogłoszone we wrześniu.

 • 28 lipca 2020
  KGHM gwiazdą GPW
  KGHM gwiazdą GPW
  W poniedziałek w pierwszym szeregu oczy wszystkich były zwrócone na KGHM, którego walory zyskały 9,4 proc., windowane w górę m.in. dzięki gwałtownie rosnącym cenom srebra.
 • 27 lipca 2020
  KGHM błyszczy na tle blue chipów, sWIG80 najwyżej od 2018 r.
  KGHM błyszczy na tle blue chipów, sWIG80 najwyżej od 2018 r. Omawiane walory: , , , ,
  W poniedziałek notowania KGHM-u i obu giełdowych Mennic idą w górę, w ślad za drożejącymi metalami szlachetnymi. Kolejny dzień w centrum uwagi znajduje się Mercator Medical, którego rynek wycenia już na ponad 4 mld zł.
 • Złoto na nowych historycznych szczytach. Osiągnięcie 2.000 USD za uncję to kwestia czasu?
  Złoto na nowych historycznych szczytach. Osiągnięcie 2.000 USD za uncję to kwestia czasu?

  W poniedziałek rano cena złota osiągnęła 1.944 USD za uncję i zdobyła nowe, historyczne szczyty. Wobec słabości dolara złoto jest bezpieczną przystanią w trwającym kryzysie epidemicznym. Czy kolejnym przełomowym momentem okaże się przebicie 2.000 dolarów za uncję? Rekord z 2011 roku pobity, eksperci liczą na kolejne. Na fali wzrostów ceny złota, silnie rośnie popyt na srebro.

 • Nowe szczyty złota
  Nowe szczyty złota

  Głównym beneficjentem obecnej sytuacji stają się metale szlachetne – złoto właśnie znalazło się na historycznych szczytach, a chociaż długie pozycje na kruszcach już wcześniej trudno było nazwać niepopularnymi, wybicie maksimów z 2011 r., szczególnie, gdyby w krótkim czasie towarzyszyło mu przebicie bariery 2000 dolarów za uncję, powinno wywołać olbrzymią falę zakupów.

 • 24 lipca 2020
  Fala wyprzedaży dotarła na europejskie giełdy, w grze Gaming Factory i Lotos
  Fala wyprzedaży dotarła na europejskie giełdy, w grze Gaming Factory i Lotos Omawiane walory: , , , ,
  Piątkowa sesja w Warszawie nie mogła rozpocząć się inaczej niż od spadków. Wyboru inwestorom nie pozostawiło Wall Street, gdzie dzień wcześniej główne indeksy zanotowały ponad 1-proc. spadki.
 • Ostrzeżenie z amerykańskiego rynku pracy
  Ostrzeżenie z amerykańskiego rynku pracy
  Poza informacjami z rynku pracy negatywny wpływ na giełdę mogło mieć trzecie z rzędu przekroczenie dziennego poziomu 1.000 nowych ofiar epidemii oraz zaogniające się stosunki z Chinami. Kolejną odsłoną eskalacji napięć jest zamknięcie chińskiego konsulatu w Houston pod pretekstem rzekomych działań szpiegowskich, dla których miał być bazą, w odpowiedzi na co Chiny błyskawicznie nakazały amerykańskim przedstawicielom opuszczenie konsulatu w Chengdu, służącego m.in. do monitoringu sytuacji w Tybecie.
 • 23 lipca 2020
  Otwarcie sezonu wyników FAAMG
  Otwarcie sezonu wyników FAAMG
  Warta już niemal 300 mld USD Tesla, która zwiększyła swoją wartość w tym roku niemal czterokrotnie, osiągnęła zysk w wysokości 104 mln USD. Ta nadzwyczaj skromna w kontekście kapitalizacji suma wystarczyła, by niezależnie od deklaracji Elona Muska ("nie będziemy starać się być super zyskowni"), akcje zyskały w handlu posesyjnym 4,1 proc. po zwyżce o 1,5 proc. w trakcie sesji.
 • 22 lipca 2020
  Hossa na metalach szlachetnych. Czy kruszce utrzymają kilkuletnie maksima?
  Hossa na metalach szlachetnych. Czy kruszce utrzymają kilkuletnie maksima?

  Kontrakty terminowe na metale szlachetne sukcesywnie rosną. Cena złota jest najwyżej od prawie 9 lat, a uncja srebra pierwszy raz od 4 lat przebiła poziom 20 USD. Przez cztery miesiące biały kruszec zdrożał blisko 77 proc. Ciekawie kształtują się też notowania rzadkich metali szlachetnych, takich jak platyna czy rod. Co to oznacza dla inwestorów? Czy zwyżki będą się utrzymywać?

 • Kontrofensywa podaży na WIG20, w grze Mercator, XTB i Altus TFI
  Kontrofensywa podaży na WIG20, w grze Mercator, XTB i Altus TFI Omawiane walory: , , , ,
  Warszawskie byki zderzyły się z falą wyprzedaży na europejskich parkietach. Jeszcze rano próbowały walczyć o wzrostową sesję, ale ostatecznie musiały odpuścić. Oby tylko nie za bardzo, bo sytuacja na wykresie WIG20 mocno się skomplikuje.
 • Złoto z apetytem na rekord
  Złoto z apetytem na rekord
  W środę rano złoto zyskuje ok. 1 proc. i notowane jest w okolicach 1.860 USD za uncję, co sprawia, że do rekordowego poziomu surowcowi brakuje nieco ponad 2 proc. Swoje pięć minut ma też srebro, które w ostatnich tygodniach zaczęło dynamicznie nadrabiać dystans do swojego szlachetniejszego odpowiednika i licząc od początku roku zyskuje już 26 proc.
 • 21 lipca 2020
  Jest deal!
  Jest deal!
  Po drugim najdłuższym szczycie w historii UE (dłużej trwał tylko szczyt w Nicei w 2000) przywódcy państw UE w końcu osiągnęli porozumienie. Łączna wartość funduszu odbudowy pozostała na poziomie 750 mld EUR, jednak zmianie uległ podział, w przypadku którego 390 mld EUR zostanie przeznaczone na granty, natomiast pozostała część na nisko oprocentowane pożyczki.
 • 20 lipca 2020
  Odczyt produkcji przemysłowej dał kopa GPW, w grze PGE, Tauron i XTB
  Odczyt produkcji przemysłowej dał kopa GPW, w grze PGE, Tauron i XTB Omawiane walory: , , , ,
  Zaskakująco mocny odczyt czerwcowej produkcji przemysłowej w Polsce okazał się dobrym paliwem do wzrostów na GPW. Przed południem WIG20 rośnie o ponad 1 proc. i wraca powyżej 1.800 pkt. W centrum uwagi są akcje CD Projektu i spółek energetycznych.
 • Bez przełomu na szczycie UE
  Bez przełomu na szczycie UE
  Na szczycie UE w Brukseli wciąż nie osiągnięto porozumienia w sprawie funduszu odbudowy. Oszczędna czwórka z Holandią na czele pozostaje nieugięta w kwestii wysokości bezzwrotnych grantów, które pierwotnie miały opiewać łącznie na kwotę 500 mld EUR. Władze tych państw domagają się tego, by kwota ta nie była wyższa niż 350 mld EUR oraz by wypłaty środków funduszu zostały powiązane z kwestią praworządności.
 • 17 lipca 2020
  Giełdy wpatrzone w szczyt UE, światłowody windują kurs Orange
  Giełdy wpatrzone w szczyt UE, światłowody windują kurs Orange Omawiane walory: , ,

  Głównym tematem dnia jest startujący dziś dwudniowy szczyt Unii Europejskiej. Szybkie porozumienie ws. budżetu i unijnego Fundusz Odbudowy może dać kopa giełdom. Na GPW kolejną mocną sesję zalicza Orange Polska.

 • Bruksela w centrum uwagi
  Bruksela w centrum uwagi
  Dziś w centrum uwagi znajdzie się spotkanie Rady Europejskiej, na którym przywódcy UE omówią wieloletni plan budżetowy UE oraz kształt Funduszu Odbudowy. Doniesienia medialne wskazują, że w kluczu podziału środków zostanie najprawdopodobniej pominięta kwestia praworządności. Z uwagi na fakt, że według pierwotnych założeń Polska miała być jednym z największych beneficjentów Funduszu (63,8 mld EUR), wszelkie informacje napływające z Brukseli mogą oddziaływać na nasz rynek.
 • 16 lipca 2020
  GPW kontynuuje relatywną słabość
  GPW kontynuuje relatywną słabość
  Giełdy europejskie rozpoczną sesję na minusach, jakieś wsparcie może przyjść ze strony EBC w trakcie konferencji, ale rynek nie oczekuje dzisiaj właściwie żadnych nowości. Ważnym punktem dnia będą informacje o amerykańskiej sprzedaży detalicznej za czerwiec, która ma potwierdzić rekordowe majowe odbicie. Po starcie Nowego Jorku można spodziewać się wzrostów akcji Apple.
 • 15 lipca 2020
  WIG20 z trudem odrabia straty, w grze CD Projekt i Biomed-Lublin
  WIG20 z trudem odrabia straty, w grze CD Projekt i Biomed-Lublin Omawiane walory: , ,
  Silne odbicie na akcjach CD Projektu ciągnie WIG20 w górę. Bez tego, pomimo dobrych nastrojów na rynkach globalnych, indeks ten testowałby poziomy z wtorkowego zamknięcia. Gorąco dziś jest też na akcjach Biomed-Lublin i CI Games.
 • 28 mld USD bankowych rezerw
  28 mld USD bankowych rezerw
  Europę czeka dziś zapewne doskonała sesja z potencjalnym zniesieniem wczorajszych spadków już na wstępie. Najważniejszą publikacją dnia będzie amerykańska produkcja przemysłowa za czerwiec, ale kluczowe wydarzenie to spotkanie OPEC+ w sprawie przedłużenia kończącego się w lipcu porozumienia w sprawie cięć produkcji ropy.
 • 14 lipca 2020
  Wyprzedaż w USA
  Wyprzedaż w USA
  Rynki w Azji silnie dziś tracą, giełdy chińskie (Hong Kong i Szanghaj) spadają w godzinach porannych o niemal 2 proc., kontrakty futures na europejskie indeksy sugerują na otwarciu wymazanie większości z piątkowo-poniedziałkowych wzrostów. Jest jednak zbyt wcześnie, by stwierdzić, że wczorajsza korekta to początek jakichkolwiek głębszych spadków, a sentyment mogą zmienić publikacje wynikowe J.P. Morgan, Citibanku i Wells Fargo.
 • 13 lipca 2020
  KGHM i JSW ciągną w górę WIG20. Przed GPW interesujący tydzień
  KGHM i JSW ciągną w górę WIG20. Przed GPW interesujący tydzień Omawiane walory: , , ,
  Wzrosty na azjatyckich giełdach przygotowały grunt pod udany początek tygodnia na europejskich parkietach. W poniedziałek wszystkie warszawskie indeksy są na plusach. W centrum uwagi są spółki górnicze z KGHM na czele.
 • U progu najgorszego sezonu wynikowego od dekady
  U progu najgorszego sezonu wynikowego od dekady

  Oczy wszystkich będą teraz zwrócone na rozpoczynający się sezon wyników za II kwartał 2020 r., najgorszy od końcówki 2008 r. i być może najciekawszy w historii. Oficjalny konsensus w ciągu tygodnia pogorszył się o prawie 5 p.p., oczekiwana jest więc dynamika zysków na poziomie -44,6 proc. r/r.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR