Komentarze ekspertów

 • dzisiaj
  WIG20 wraca na ziemię, a sWIG80 testuje poziomy z 2007 r., w grze JSW i Kernel
  WIG20 wraca na ziemię, a sWIG80 testuje poziomy z 2007 r., w grze JSW i Kernel Omawiane walory: , , ,

  Wtorkowa sesja przynosi zimny prysznic dla dużych spółek. WIG20 spada o ponad 1,2 proc i pod tym względem jest najsłabszy w Europie. Udaną sesję zaliczają za to rynkowe maluchy, a sWIG80 testuje poziomy najwyższe od listopada 2007 r.

 • Koniec epoki
  Koniec epoki
  Ostatni dzień kadencji Donalda Trumpa rysuje się w jasnych barwach, a chociaż media spędzają go głównie na rozważaniach, czy prezydent ułaskawi wyprzedzająco siebie i osoby ze swojego otoczenia przed opuszczeniem urzędu, z perspektywy rynku znacznie ważniejsze będzie przesłuchanie przed Senatem potwierdzające objęcie urzędu Sekretarza Skarbu przez J. Yellen.
 • wczoraj
  WIG20 rośnie pod nieobecność Amerykanów, w grze JSW, CD Projekt i Mercator
  WIG20 rośnie pod nieobecność Amerykanów, w grze JSW, CD Projekt i Mercator Omawiane walory: , , ,

  Pod nieobecność inwestorów z USA europejskie rynki notują wzrosty. Giełda w Warszawie nie jest tu wyjątkiem. Uwaga inwestorów koncentruje się na dużych spółkach oraz tych, które publikują pierwsze dane finansowe za IV kwartał 2020 r.

 • DM BDM: CD Projekt sprzeda 12 mln kopii Cyberpunka w 2021 r.
  DM BDM: CD Projekt sprzeda 12 mln kopii Cyberpunka w 2021 r. Omawiane walory:

  Dom Maklerski BDM szacuje, że w całym 2021 r. grę Cyberpunk 2077 nabędzie 12 mln graczy, co wraz z wydaniem jednego dodatku pozwoli CD Projektowi wygenerować 1,4 mld zł przychodów.

 • Styczniowe wzrosty wymazane
  Styczniowe wzrosty wymazane

  Rynek amerykański będzie dzisiaj zamknięty z uwagi na obchody dnia Martina Luthera Kinga, ale na terenie UE możemy zobaczyć kontynuację rozgrywania negatywnych nastrojów.

 • 15 stycznia 2021
  Start sezonu wyników na Wall Street i dane makro w centrum uwagi, w grze JSW i Brand24
  Start sezonu wyników na Wall Street i dane makro w centrum uwagi, w grze JSW i Brand24 Omawiane walory: , ,

  Piątkowa sesja upływa pod znakiem umiarkowanych spadków. Jednak najciekawsze dopiero przed nami. Start sezonu wyników na Wall Street i dane makro z amerykańskiej gospodarki odpowiedzą na pytanie, czy słaba końcówka czwartkowej sesji na Wall Street była tylko lekka zadyszką, czy też wstępem do głębszej korekty na rynkach akcji.

 • 2 bln USD nie robią wrażenia na rynku
  2 bln USD nie robią wrażenia na rynku
  J. Biden ogłosił warty niemal 2 bln USD plan fiskalny. Wprawdzie wczorajsza publikacja tygodniowych danych z rynku pracy była zdecydowanie gorsza od oczekiwań (965 tys. nowych wniosków o zasiłek przy konsensusie na poziomie 785 tys.), ale brak pozytywnej reakcji rynku amerykańskiego na stymulus niemal trzykrotnie większy niż spodziewano się jeszcze tydzień temu może budzić niepokój.
 • 14 stycznia 2021
  Rekordowo drogi Budimex i mocne wzrosty spółek spożywczych
  Rekordowo drogi Budimex i mocne wzrosty spółek spożywczych Omawiane walory: , , , ,

  Po kilkudniowej przerwie ponownie zazieleniło się na GPW. Drożejący po wstępnych wynikach Budimex ciągnie w górę indeks mWIG40 i pozostałe spółki z branży budowlanej. Mocno drożeją też zagraniczne spółki spożywcze notowane w Warszawie.

 • Trump o krok od impeachmentu
  Trump o krok od impeachmentu
  Rynek amerykański wydaje się zachowywać ostrożność w kontekście drugiej próby impeachmentu prezydenta. Tym razem wszystko wskazuje, że okaże się ona udana, po wczorajszym głosowaniu w Izbie Reprezentantów już 10 senatorów Partii Republikańskiej zapowiedziało poparcie dzisiaj wniosku. Wciąż znacznie ciekawiej jest na rynku walutowym i dłużnym, co sugeruje gwałtowny wzrost zmienności w najbliższych dniach, być może po odwołaniu Trumpa.
 • 13 stycznia 2021
  Przecena na GPW nabiera tempa, w grze PGNiG, Ten Square Games i banki
  Przecena na GPW nabiera tempa, w grze PGNiG, Ten Square Games i banki Omawiane walory: , , ,

  PGNiG, CCC, Ten Square Games i AmRest to niektóre z notowanych w Warszawie spółek, które w środowe przedpołudnie znalazły się w centrum uwagi inwestorów. W tle pozostają natomiast banki. Niesłusznie, bo to one prawdopodobnie dziś rozstrzygną o losach sesji.

 • Surowce zaczynają przykuwać uwagę
  Surowce zaczynają przykuwać uwagę

  Pomimo perturbacji walutowych indeks surowców CRB jest w tym roku ponad 4 proc. na plusie, zostawiając większość giełd w tyle i rodząc pytanie, czy szybko nie zobaczymy zachwiania pewności rynku, że ryzyka inflacyjne są w tym roku ograniczone.

 • 12 stycznia 2021
  Indeksom zabrakło paliwa do wzrostów, w grze CD Projekt i CCC
  Indeksom zabrakło paliwa do wzrostów, w grze CD Projekt i CCC Omawiane walory: , , , ,

  Indeks WIG20 plany wejścia na 2.100 pkt. musi odłożyć na później. Póki co brakuje impulsów do wzrostów, więc inwestorzy wolą zachować ostrożność. Niewykluczone, że zrodzi się z tego korekta, ale główny trend wciąż pozostaje wzrostowy.

 • Giganci IT w ogniu krytyki
  Giganci IT w ogniu krytyki
  Polaryzacja nastrojów w USA po wydarzeniach pod Kapitolem ma pierwsze efekty – decyzja Twittera, by zablokować konto prezydenta wywołała spadki spółki, pod presją znalazł się także Facebook. Oligarchiczne praktyki wielkich firm technologicznych, jak atak Apple, Google i Amazona na prawicowy odpowiednik Twittera, Parler, zaczynają budzić narastające oburzenie.
 • 11 stycznia 2021
  WIG20 jest najmocniejszy w Europie, to zasługa CD Projektu i banków
  WIG20 jest najmocniejszy w Europie, to zasługa CD Projektu i banków Omawiane walory: , , , , ,

  WIG20 wrócił w okolice 2.100 pkt. i jest dziś najmocniejszym indeksem w Europie. Wszystko dzięki silnemu zwrotowi na akcjach CD Projektu i mocnym bankom. Na szerokim rynku wyróżnia się Celon Pharma i CI Games.

 • Amerykański rynek pracy słabnie w grudniu
  Amerykański rynek pracy słabnie w grudniu
  Słabsze dane z amerykańskiego rynku pracy nie wystarczyły, by poważnie zachwiać rynkiem. W szerszej perspektywie rynek zaczyna się obawiać, że Fed może zostać zmuszony do podwyżki stóp procentowych w 2022 r. To z pewnością nie jest scenariusz zdyskontowany obecnie przez akcje.
 • 08 stycznia 2021
  WIG20 coraz bliżej 2.100 pkt., w grze Answear, mBank i Alior
  WIG20 coraz bliżej 2.100 pkt., w grze Answear, mBank i Alior Omawiane walory: , , , , , ,

  Pierwszy tydzień 2021 roku WIG20 zamknie wzrostami, powoli zmierzając ku poziomowi 2.100 pkt. Można to traktować jako dobrą wróżbę na cały rok, bo ten zapowiada się dobrze dla akcji. Szczególnie dla rynków wschodzących, a zwłaszcza notowanych tam małych i średnich spółek.

 • 07 stycznia 2021
  KGHM powyżej 200 zł, WIG20 najwyżej od lutego, a sWIG80 od 2007 roku
  KGHM powyżej 200 zł, WIG20 najwyżej od lutego, a sWIG80 od 2007 roku Omawiane walory: , , , , , ,

  Rekordowo drogi KGHM, razem z mocnym Orlenem, PKO i PZU, wywindowały indeks blue chipów na 11-miesięczne maksima. Niebezpiecznie wygląda za to CD Projekt, cofając się w kierunku grudniowych minimów. Jeszcze lepiej niż blue chipy wyglądają małe spółki. Reprezentujący je sWIG80 jest najwyżej od 2007 roku.

 • Co podrożeje w 2021 roku?
  Co podrożeje w 2021 roku?

  Nowy rok zazwyczaj wiąże się z podwyżkami cen – inflacyjnymi, podatkowymi i rynkowymi. W 2021 roku zdrożeją niektóre waluty, skorelowane z nimi surowce, a co za tym idzie - m.in. żywność i paliwo.

 • Pełna władza Demokratów
  Pełna władza Demokratów
  Pod nieobecność rynku polskiego Europa odnotowała wczoraj rewelacyjną sesję, podczas której główne indeksy rosły od 1,2 proc. (CAC40) do 3,5 proc. (FTSE100).
 • 05 stycznia 2021
  sWIG80 jest najwyżej od 2007 r., w grze Oponeo.pl i Ryvu
  sWIG80 jest najwyżej od 2007 r., w grze Oponeo.pl i Ryvu Omawiane walory: , , , , , , ,

  Inwestorzy pozostają w szampańskich humorach. Dobre nastroje na warszawskiej giełdzie, będące pochodną oczekiwań na świetny 2021 rok dla akcji, pchają w górę indeksy. Najmocniej zyskuje sWIG80, który wybił się powyżej szczytu z 2017 roku i testuje poziomy nieoglądane od 2007 roku.

 • Georgia podejmuje decyzję
  Georgia podejmuje decyzję
  Pierwsza noworoczna sesja rozpoczynała się w Europie w najlepszy z możliwych sposobów, z indeksami, które po pierwszych dwóch godzinach handlu ustabilizowały na poziomach znacznie wyższych niż ubiegłotygodniowe zamknięcia. W przypadku wyróżniającej się na tle reszty kontynentu Warszawy, zwłaszcza małych i średnich spółek, można mówić wręcz o "panice zakupów", na którą wpływ miało zapewne w części uspokojenie nastrojów po kończących rok działaniach NBP na rynku walutowym.
 • 04 stycznia 2021
  GPW wita nowy rok wzrostami, w grze KGHM, Tauron i banki Czarneckiego
  GPW wita nowy rok wzrostami, w grze KGHM, Tauron i banki Czarneckiego Omawiane walory: , , , , ,
  Przymusowa restrukturyzacja Idea Banku nie popsuła nastrojów na warszawskiej giełdzie. Wręcz przeciwnie. Inwestorzy z optymizmem wkroczyli w 2021 rok i ochoczo kupują akcje, licząc na dużą hossę w tym roku.
 • Rozpoczęcie roku pod znakiem słabego dolara
  Rozpoczęcie roku pod znakiem słabego dolara
  Wielkim zwycięzcą kończącej rok zmiany pozycjonowania na amerykańskiej walucie jest bez wątpienia bitcoin, otwierający się dziś w okolicach 33 tys. USD, ponad 70 proc. powyżej poziomów sprzed miesiąca. Mocnym akcentem jest też spójna ze styczniową sezonowością zwyżka złota, które drożeje o niemal 1,5 proc. do ponad 1.920 USD za uncję.
 • 30 grudnia 2020
  Prezes NBP popsuł Sylwestra bankierom, w grze PKO BP i Biomed-Lublin
  Prezes NBP popsuł Sylwestra bankierom, w grze PKO BP i Biomed-Lublin Omawiane walory: , , , ,

  Ostatnia sesja w 2020 roku rozpoczęła się od realizacji zysków na dużych i średnich spółkach i nowych 3,5-letnich rekordów indeksu sWIG80. W centrum uwagi znalazły się banki, a także kontynuujący wczorajszy rajd Polimex oraz odbijający Biomed-Lublin.

 • NBP w akcji?
  NBP w akcji?
  Tematem dnia było skokowe osłabienie polskiej waluty, rodzące podejrzenia o kolejną interwencję NBP. Kurs EUR/PLN w krótkim czasie wzrósł z 4,48 do 4,57, dziś prezes Glapiński udzielił wywiadu, w którym twierdzi, że w 1Q2021 możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych.
 • 29 grudnia 2020
  Sielanka na GPW. Dino bije rekordy, zielono m.in. CCC i Polimeksie
  Sielanka na GPW. Dino bije rekordy, zielono m.in. CCC i Polimeksie Omawiane walory: , , , , ,

  Wtorkowa, przedostatnia w 2020 roku sesja na GPW, rozpoczęła się od wzrostów. I to najlepsze podsumowanie tego mijającego roku, który pomimo wszystkich pandemicznych zakrętów, był dość udanym dla większości spółek. Szczególnie tych mniejszych. Dla części z nich nawet wybitnie udany. Najsłabiej, obok firm w bezpośredni sposób dotkniętych lockdownami, wypadły duże banki i spółki paliwowe.

 • Już nawet Nikkei na 30-letnich maksimach
  Już nawet Nikkei na 30-letnich maksimach
  Na razie nie widać za bardzo, co miałoby przerwać kończący rok festiwal wzrostów, po imponującej zwyżce o 2,7 proc. Nikkei znalazł się dziś na 30-letnich maksimach.
 • 28 grudnia 2020
  WIG20 z szansą na powrót powyżej 2.000 pkt., w grze CD Projekt i Biomed-Lublin
  WIG20 z szansą na powrót powyżej 2.000 pkt., w grze CD Projekt i Biomed-Lublin Omawiane walory: , ,

  Start szczepień przeciwko Covid-19 w Polsce uderzył w gwiazdy tegorocznej koronahossy. Na szczęście dzisiejsza przecena Biomedu Lublin i Mercatora to tylko wyjątki, a większość spółek na GPW i wszystkie indeksy świecą na zielono. I to mocno na zielono.

 • Sielska atmosfera wszędzie poza Azją
  Sielska atmosfera wszędzie poza Azją
  Okres świąteczny, tradycyjnie związany z niewielką zmiennością na głównych rynkach, tym razem był wyjątkowo ciekawy z uwagi na dwie nierozstrzygnięte kwestie – amerykański stymulus fiskalny, nad którym znak zapytania zawiesił tymczasowo Donald Trump oraz brytyjsko-unijne negocjacje handlowe.
 • 23 grudnia 2020
  Przedświąteczne wzrosty na GPW, w centrum uwagi CD Projekt i Asbis
  Przedświąteczne wzrosty na GPW, w centrum uwagi CD Projekt i Asbis Omawiane walory: , , ,

  To ostania sesja na GPW przed świętami. Kolejna dopiero w poniedziałek 28 grudnia. Powściągnięcie emocji i niewielkie zmiany indeksów wydają się więc czymś naturalnym w tej sytuacji. Z drugiej strony są też pewne ryzyka czyhające na inwestorów, więc realizacja porannych zysków w drugiej połowie dnia nie byłaby niczym dziwnym.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR