Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Komentarze ekspertów

 • dzisiaj

  Resort handlu USA łagodzi sankcje

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  O tym, że sytuacja wokół wojny handlowej jest bardzo dynamiczna pisaliśmy już wielokrotnie. Wtorek jest doskonałym tego przykładem. Jeszcze wczoraj cały sektor technologiczny na świecie dyskontował skutki sankcji nałożonych przez administrację Białego Domu na Huawei i związane z tym efekty wtórne. Natomiast dzisiaj rynki żyły już innym tematem, związanym z 90-dniowym zwolnieniem z przestrzegania sankcji nałożonych na chińskiego giganta telekomunikacyjnego.

 • Odbicie na GPW, przy spadkach sWIG80 i ewakuacji z akcji Trakcji

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Poprawa nastrojów na światowych giełdach wspiera odbicie warszawskich indeksów. Liderem wzrostów jest mWIG40, prowadzony w górę przez akcje Banku Millennium i Grupy Azoty. Czarną owcą jest natomiast Trakcja.

 • wczoraj

  Nowy tydzień, te same problemy

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Początek tygodnia nie prezentował się na europejskich giełdach najlepiej, większość indeksów zniżkowała o ponad 1 proc. Największy spadek zaliczył włoski FTSE MIB, który w momencie pisania komentarza traci 2,8 proc.

 • E. Gatnar: Nie obawiam się spowolnienia gospodarczego, a stopy procentowe być może będzie trzeba podnieść w II połowie tego roku

  Opublikowano:

  Przyspieszenie inflacji, zasygnalizowane przez Główny Urząd Statystyczny, może się okazać początkiem szybszego wzrostu cen, który skutkować będzie podniesieniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Eugeniusza Gatnara taki scenariusz był do przewidzenia. Polskiej gospodarce nie zagraża rzekome spowolnienie światowych gospodarek, a PKB w naszym kraju przekroczy 4 proc. także w tym roku.

 • Czerwono w Warszawie, CD Projekt tanieje przed wynikami

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  To jest wyjątkowo zimny maj na giełdzie w Warszawie. Od początku miesiąca WIG20 stracił blisko 7 proc. i pomimo solidnego wyprzedania, ma problemy z wygenerowaniem odbicia. W poniedziałek w dół ciągnie go CD Projekt i PGNiG.

 • 17 maja 2019

  Podatkowej wyprzedaży ciąg dalszy, JSW rośnie po wynikach

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , ,

  Akcje giełdowych detalistów kontynuują spadki wywołane wizją wprowadzenia podatku handlowego. Strach inwestorów dodatkowo potęguje pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych. Jedynym z nielicznych pozytywnych akcentów jest mocny wzrost JSW w reakcji na lepsze od oczekiwań wyniki kwartalne.

 • 16 maja 2019

  Podatek handlowy wraca, Dino i inni detaliści tanieją na GPW

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , ,

  Akcje Dino Polska tanieją o 5,7 proc., CCC o 5,1 proc., LPP o 4 proc., a Eurocash o 4,5 proc. po decyzji Sądu UE, że podatek handlowy w Polsce był zgodny z unijnym prawem. Nastroje na całym rynku są natomiast mieszane, a warszawski parkiet jest jednym ze słabszych w Europie. Dobrze radzą sobie za to spółki paliwowe.

 • 15 maja 2019

  Euforia w końcówce

  Opublikowano:

  Kiedy wydawało się, że większość europejskich indeksów zakończy środową sesję pod kreską, na rynek napłynęła wiadomość dnia w postaci planów odroczenia o sześć miesięcy decyzji administracji Białego Domu w sprawie nałożenia taryf celnych na import europejskich samochodów.

 • Nieśmiałe wzrosty na GPW, w grze BoomBit i Play

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , ,

  Na półmetku maja inwestorzy liczą straty, a indeksy dużych i średnich spółek walczą w okolicach tegorocznych minimów. Szansą na krótkoterminową poprawę sytuacji są publikowane w USA dane makro oraz kontynuacja odbicia na Wall Street.

 • 14 maja 2019

  Odreagowanie omija GPW

  Opublikowano:

  We wtorek giełdy na całym świecie odreagowują trudny początek tygodnia. W Europie większość indeksów notuje ponad 1-proc. zwyżki. Jednak ponownie od reszty stawki mocno odstaje polski parkiet. 

 • Wyniki PZU i udany debiut BoomBit przykryły na chwilę temat wojen handlowych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Debiut BoomBit i wyniki kwartalne spółek chwilowo absorbują uwagę inwestorów, spychając na drugi plan wojny handlowe. Nie ma jednak wątpliwości, że najbliższe losy GPW ściśle są związane z tymi ostatnimi. 

 • 13 maja 2019

  Chiny odpowiadają, giełdy spadają

  Opublikowano:

  Po kilku dniach milczenia, dziś na rynek napłynęła chińska odpowiedź na decyzję USA w sprawie piątkowej podwyżki taryf celnych. W ramach retorsji, Państwo Środka podwyższy od czerwca taryfy na produkty importowane z USA w kwocie 60 mld USD. Zwiększenie stawek celnych będzie dotyczyło tej grupy towarów, które zostały objęte cłami we wrześniu ubiegłego roku. Wśród oclonych towarów, zdecydowana większość zostanie objęta 25-proc. stawkami (we wrześniu zastosowane poziomy stawek dzieliły się na 5 oraz 10-proc.).

 • Europejskie giełdy boją się uwikłania w wojnę handlową, w grze Kruk i Mirbud

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Eskalacja wojen handlowych, w tym ryzyko rozszerzenia ich o Unię Europejską, to obecnie największe zagrożenie dla rynku w Warszawie. Uwagi od tego tematu nie odciągnie nawet wchodzący w decydującą fazę sezon publikacji wyników przez spółki z GPW. 

 • 10 maja 2019

  Czarna passa przerwana

  Opublikowano:

  Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Stany Zjednoczone podwyższyły w piątek stawkę celną (z 10 proc. do 25 proc.) na produkty importowane z Chin o wartości 200 mld USD. Jednocześnie strona amerykańska nie wyklucza oclenia pozostałej części importowanych towarów, a Chiny rozważają retorsje.

 • Giełdy łapią oddech po serii spadków, w grze JSW, Dino Polska i Pekao

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Poprawa nastrojów na rynkach światowych zapobiegła ósmej z rzędu spadkowej sesji w wykonaniu indeksu WIG20. Odbicie na GPW, wpierane przez drożejące akcje JSW, Dino Polska, czy Pekao, może być kontynuowane po weekendzie.

 • 09 maja 2019

  Dzień wyczekiwania

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Obawy związane z wojną handlową między dwiema największymi gospodarkami świata zostały podsycone przez komentarze prezydenta Donalda Trumpa, który powiedział w środę wieczorem, że Chiny zerwały warunki umowy. Jak widać, sytuacja jest bardzo dynamiczna, ponieważ jeszcze wczoraj z twitterowego konta amerykańskiego prezydenta wybrzmiewały o wiele bardziej łagodne komentarze. Na chwilę obecną pozostaje nam czekać i monitorować ewentualne przecieki z toczących się rozmów w Waszyngtonie. Ich rezultat jest niewątpliwie na tyle istotny, że może nadać kierunek rynkowym nastrojom na kolejne miesiące.

 • Uber na giełdzie – spektakularne zwycięstwo czy wielka porażka?

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Już w piątek akcje Ubera pojawią się na nowojorskiej giełdzie. Choć eksperci podkreślają, że to największy debiut ostatnich lat, nie brakuje również głosów sceptycyzmu. Szczególnie, że niedawne IPO Lyfta - głównego rywala Ubera – okazało się rozczarowaniem. To, czy Uber podzieli losy konkurencji, zależeć będzie od szeregu czynników.

 • Siódmy dzień spadków na GPW, gorąco na Enei i Ten Square Games

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Czarna passa warszawskiej giełdy trwa. Tym razem gorsze nastroje przywędrowały z Europy. Jedyną dobrą wiadomością jest to, że GPW jest wyprzedana, więc wzrostowe odbicie czai się już za rogiem.

 • 08 maja 2019

  WIG20 spada 6. sesję z rzędu, JSW i Orlen na największych minusach

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Zapału kupującym wystarczyło zaledwie na pierwsze dwie godziny notowań w Warszawie. Zamiast odreagowania wczorajszej mocnej przeceny i gry pod odbicie na Wall Street, przy ulicy Książęcej ponownie widać strach i spadki. Wśród blue chipów największe spadki notują Orlen i JSW.

 • 07 maja 2019

  14 czarnych koni sezonu wyników za I kwartał wg DM mBanku

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , ,

  Analitycy DM mBanku w cyklicznym raporcie wskazali kilkanaście spółek, które w trwającym sezonie mogą błysnąć dynamiką zysków. Wśród faworytów są reprezentanci siedmiu ważnych branż.

 • Zielone obligacje na ratunek planecie

  Opublikowano:

  Czy rynki finansowe mogą wesprzeć zieloną rewolucję? Powstanie funduszy inwestujących w zielone obligacje mogłoby pomóc rozwinąć rynek instrumentów finansujących projekty przyjazne środowisku. Popyt na zielone obligacje istnieje, niestety nie ma aktywnego rynku.

 • PGE mocno w dół po wynikach, JSW najniżej od października 2016 r.

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Pierwsza połowa wtorkowych notowań upływa na giełdzie w Warszawie pod znakiem śladowych spadków, co jest jedyną chyba dziś dobrą wiadomością. W centrum uwagi są mocno przeceniane akcje JSW i PGE.

 • 06 maja 2019

  Trump podstawił nogę giełdom. Znów gorąco na spółkach Leszka Czarneckiego

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  Donald Trump ponownie stał się głównym rozgrywającym na światowych giełdach. Jego tweet ws. ceł na chińskie produkty skutecznie wystraszył inwestorów. WIG20 jest dziś notowany na poziomach najniższych od marca br.

 • 30 kwietnia 2019

  Sesja pod znakiem tąpnięć na kursach spółek Leszka Czarneckiego i Benefit Systems

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , ,

  Gigantyczna strata Idea Banku uderzyła jak grom z jasnego nieba w cały sektor bankowy notowany na GPW. WIG-Banki spada o 2 proc., ciągnąc za sobą indeks WIG20. Równie słabo radzi sobie też branża energetyczna. Ponad 20-proc. tąpnięcie notuje dziś Benefit Systems.

 • 29 kwietnia 2019

  W Polsce majówka, na świecie ważne dane

  Opublikowano:

  Rozpoczynamy tydzień, który zakończy się wydłużonym weekendem majowym. Trudno powiedzieć, czy bardzo niska aktywność, która zagościła dziś na rodzimym rynku była uwarunkowana skróconym tygodniem, gdyż już od dłuższego czasu obserwujemy sesje, w których obroty na indeksie WIG20 mają problem z przekroczeniem bariery 500 mln zł. Tak też było i tym razem – wartość przeprowadzony dziś transakcji wśród największych spółek nie przekroczyła 350 mln zł, co jest jednym z niższych wyników w ciągu ostatnich miesięcy.

 • Majówka na indeksach. CCC i Lotos pod presją podaży

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , ,

  Początek poniedziałkowej sesji na GPW upływa pod znakiem mocniej przeceny akcji CCC. Znacznie gorsze od konsensusu szacunki wyników za I kwartał wystraszyły inwestorów. Nieco ciekawiej jest jeszcze na niektórych spółach gamingowych. Szeroki rynek żyje już majówką.

 • 26 kwietnia 2019

  Sesja pod znakiem lawiny wyników spółek i odczytu PKB, w grze Grupa Azoty i Kruk

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , ,

  Mocny dolar w dalszym ciągu ciąży polskiej giełdzie. Wyniki kwartalne warszawskich spółek wprawdzie wprowadzają nieco kolorytu, ale nie są w stanie przesądzić o losach piątkowej sesji. Te rozstrzygną się w drugiej połowie dnia, gdy zostaną opublikowane dane o amerykańskim PKB.

 • 25 kwietnia 2019

  Dolar wciąż rządzi

  Opublikowano:

  Czwartkowa sesja na GPW wpisuje się w obraz „zagubionego” w ostatnim czasie polskiego rynku. WIG20 po otwarciu zaliczył solidny zjazd w dół o ok. 0,5 p.p. i przez pozostałą część sesji notowany był przy bardzo niskim poziomie zmienności, który nie przekraczał 10 pkt.

 • Przecena Orlenu i silny dolar ciągną WIG20 w dół

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  Mocny dolar daje się we znaki wycenom na rynkach wschodzących. Rykoszetem obrywa też giełda w Warszawie. Indeks WIG20 jest jednym z najmocniej tracących w Europie. W dół ciągnie go przede wszystkim PKN Orlen.

 • 24 kwietnia 2019

  GPW boi się korekty na świecie, w grze CD Projekt i Altus TFI

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , , , ,

  Wczorajsze historyczne rekordy na Wall Street oraz zaskakująca informacja o dywidendzie z CD Projektu, nie wywołały wybuchu euforii na GPW. Wręcz przeciwnie. Inwestorzy sprzedają akcje, obawiając się realizacji zysków w USA i w reakcji na rozczarowujące dane z Niemiec i Polski. Mocno tanieje Elektrobudowa i Altus TFI.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku