Komentarze ekspertów

 • 27 marca 2020
  GPW próbuje się bronić przed dużymi spadkami, w grze Lotos i PZU
  GPW próbuje się bronić przed dużymi spadkami, w grze Lotos i PZU Omawiane walory: ,

  Giełda w Warszawie, pomimo spadków indeksów WIG20 i WIG, spisuje się dziś dużo lepiej niż większość giełd europejskich. Niestety, pogarszające się nastroje na rynkach nie pozwalają na optymizm w drugiej połowie notowań. Na tym tle jedną z mocniej wyróżniających się spółek jest Lotos, którego akcje mocno drożeją.

 • Do trzech razy sztuka?
  Do trzech razy sztuka?
  S&P500 zyskało 6,2 proc., zamykając się na dziennych maksimach, ponownie jeszcze silniej (6,4 proc.) rósł Dow Jones, nie mając właściwie żadnych pozytywnych danych do zdyskontowania i opierając się prawdopodobnie wyłącznie na wymykającej się nawet standardom ostatnich dni aktywności banku centralnego. Surrealizm całej sytuacji, poza danymi z rynku pracy, podkreśla to, że z liczbą 85.991 zarażonych Stany Zjednoczone stały się wczoraj największym epicentrum pandemii koronawirusa na świecie, wyprzedzając za jednym zamachem Włochy i Chiny.
 • 26 marca 2020
  KNF bije w giełdowe banki, w grze PKO BP i PZU
  KNF bije w giełdowe banki, w grze PKO BP i PZU Omawiane walory: , , , ,

  Indeks WIG20 zaczął dzień od spadków, ale szybko odrobił straty. Pomogły banki, które odpowiadały za przecenę na otwarciu. Niestety, to może być tylko łabędzi śpiew inwestorów, bo katalog czyhających dziś ryzyk jest naprawdę obszerny.

 • 25 marca 2020
  Giełdowy rollercoaster, banki pociągnęły w dół WIG20
  Giełdowy rollercoaster, banki pociągnęły w dół WIG20 Omawiane walory: , , , ,

  Giełdowy rollercoaster czy upadek z wysokiego konia? Takie pytanie mogą zadawać sobie inwestorzy obserwując środową sesję na europejskich parkietach. Niezależnie od tego jaka jest odpowiedź, dziś nastroje już na tyle się popsuły, że sesję należy uznać za straconą.

 • Rekordowe wzrosty tej bessy
  Rekordowe wzrosty tej bessy
  W USA po raz kolejny zobaczyliśmy rekordy wzrostów w trakcie tej bessy, S&P500 zyskał 9,4 proc., a DJIA 11,4 proc., notując zwyżkę niewidzianą od 1933 r. W tym kontekście warto zaznaczyć, że o ile wówczas rzeczywiście mieliśmy do czynienia z końcową fazą Wielkiego Kryzysu, historia z lat 2008-2009 wskazuje, że największe ruchy, także te w górę, miały miejsce krótko po upadku Lehman Brothers, miesiące przed wyznaczeniem dołka.
 • 24 marca 2020
  Giełdy łapią oddech, w grze LPP i spółki gamingowe
  Giełdy łapią oddech, w grze LPP i spółki gamingowe Omawiane walory: , ,

  Zazieleniło się we wtorek na warszawskiej giełdzie. Pomagają mocne wzrosty na europejskich parkietach i nadzieje na silne korekcyjne odbicie na Wall Street, ale też informacje ze spółek. Wszystko wskazuje na to, że wtorkowa sesja zakończy się mocnymi wzrostami na GPW.

 • Nieograniczone QE
  Nieograniczone QE
  Obecny kryzys, który przynajmniej tymczasowo banki centralne i rządy w państwach rozwiniętych mogą zalać pieniędzmi, może wciąż przybrać znacznie poważniejszy obrót w uboższych gospodarkach wschodzących, które, jak Indie, znajdują się w znacznie wcześniejszych stadiach pandemii niż Europa, czy nawet USA, mając jednocześnie znacznie mniej narzędzi do walki z nią.
 • 23 marca 2020
  Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze
  Giełda dostała cios w czuły punkt, mocne spadki na PKO BP i Agorze Omawiane walory: , , , ,

  Rynki akcji rozpoczęły czwarty tydzień marca od spadków. Dziś podaż uderzyła w najczulszy punkt warszawskiej giełdy, czyli sektor bankowy. PKO BP ostrzegł, że cięcie stóp procentowych przez RPP będzie miało negatywny wpływ na wyniki. Dobra wiadomość jest taka, że póki co nie ma paniki.

 • Fiasko głosowania w Senacie
  Fiasko głosowania w Senacie

  Na poziomie globalnym dzienne przyrosty nowych przypadków koronawirusa zaczęły przekraczać 30 tys. osób. Europejskie rządy zacieśniają rygory walki z epidemię do granic możliwości (w Niemczech zakazano zgromadzeń więcej niż dwóch osób), a ciężar obaw rynku o dalszy rozwój sytuacji będzie stopniowo przenosił się na USA. Liczba potwierdzonych przypadków w Stanach Zjednoczonych wynosi już 35.206 i jest trzecią najwyższą na świecie.

 • 20 marca 2020
  Wiosna zawitała na GPW, potężne wzrosty CCC i Libetu
  Wiosna zawitała na GPW, potężne wzrosty CCC i Libetu Omawiane walory: , ,

  Pierwszy dzień (astronomicznej) wiosny przynosi wzrosty na światowych giełdach. Nastroje wspierane są przez nadzieje, że działania banków centralnych i rządów ochronią przed głęboką recesją, a epidemię koronawirusa uda się powstrzymać.

 • 19 marca 2020
  Miłek ratuje CCC, Elektrobudowa upada, a WIG20 odbija
  Miłek ratuje CCC, Elektrobudowa upada, a WIG20 odbija Omawiane walory: , ,

  Wczoraj się nie udało, ale dziś jest już duża szansa na dowiezienie odbicia do końca sesji w Warszawie. Tym razem pomaga poprawa nastrojów w Europie. Gwiazdą sesji jest CCC. Kurs Elektrobudowy załamał się po ogłoszeniu wniosku o upadłość.

 • Chaotyczne działania EBC
  Chaotyczne działania EBC

  Zarówno rynki w Azji, jak i kontrakty futures na indeksy wyraźnie odbijają dzisiaj od swoich minimów, nie przesądzając na razie o tym, że czeka nas kolejna sesja silnych spadków w Europie i USA.

 • 18 marca 2020
  Energetyka mocno odbija, KGHM traci przez wyniki i miedź
  Energetyka mocno odbija, KGHM traci przez wyniki i miedź Omawiane walory: ,

  Kolejny dzień GPW zachowuje się lepiej niż inne europejskie parkiety. Dominują nastroje proodbiciowe. Mocno rosną koncerny energetyczne. Rolę czarnej owcy gra KGHM, który tanieje w reakcji na wyniki i przecenę cen miedzi.

 • W oczekiwaniu na strzał z bazooki
  W oczekiwaniu na strzał z bazooki
  Środa powinna przynieść dalsze informacje o wsparciu fiskalnym w kluczowych gospodarkach, swój pakiet ma zaprezentować Francja. Naturalnie najbardziej czekamy na "polski Plan Marshalla", czy też "gospodarczą bazookę", której szczegóły powinniśmy dziś poznać nad Wisłą po godzinie 10:00. Wczorajsze zachowanie GPW sugeruje, że nadzieje są ogromne, dzisiejsza sesja będzie więc trudnym testem.
 • 17 marca 2020
  Mocne odbicie na GPW, w grze Play i CD Projekt
  Mocne odbicie na GPW, w grze Play i CD Projekt Omawiane walory: ,
  Gra pod odbicie na Wall Street, mocna końcówka wczorajszej sesji na GPW i oczekiwanie na kolejne pakiety stymulacyjne - to wszystko wspiera we wtorek nastroje w Warszawie. Zyskują przede wszystkim duże spółki z Play i bankami na czele.
 • Gdzie bank nie może, tam rząd pomoże?
  Gdzie bank nie może, tam rząd pomoże?
  Choć wczorajsza sesja na Wall Street zapisze się w podręcznikach historii, nie będzie miała zapewne dużego znaczenia dla reszty świata, podobnie jak nie miała go piątkowa zwyżka. Rynki azjatyckie zachowują się bardzo spokojnie, Nikkei zamknęło się minimalnie nad kreską. Jest to przede wszystkim efekt plotek o zbliżających się w ciągu najbliższych godzin/dni decyzji w sprawie skoordynowanej stymulacji fiskalnej na świecie.
 • BoomBit rozwiązał umowę dot. dystrybucji Idle Coffee Corp na rynku chińskim
  BoomBit rozwiązał umowę dot. dystrybucji Idle Coffee Corp na rynku chińskim Omawiane walory:

  Umowa BoomBit z Beijing Ocean Engine Network Technology Co., Ltd z grupy ByteDance na dystrybucję gry "Idle Coffee Corp" na rynku chińskim została rozwiązana za porozumieniem stron, podał BoomBit. Powodem rozwiązania umowy są niższe od oczekiwanych wyniki osiągnięte przez grę na rynku chińskim.

 • 16 marca 2020
  Epidemia wyprzedaży akcji, dwucyfrowe spadki CCC, Forte, LPP i AmRestu
  Epidemia wyprzedaży akcji, dwucyfrowe spadki CCC, Forte, LPP i AmRestu Omawiane walory: , , ,

  Ograniczenia wprowadzone wraz ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce biją w warszawską giełdę, szczególnie w spółki detaliczne z CCC na czele. Finansowa bazooka użyta w niedzielę przez Fed na niewiele się zdała, podobnie jak zapowiedź obniżek stóp przez RPP.

 • Banki centralne wystrzeliły ostatnie naboje?
  Banki centralne wystrzeliły ostatnie naboje?
  W niedzielę FOMC nieoczekiwanie podjęło decyzję obcięciu stóp procentowych o 100 pb, do poziomu <0,25 proc. i rozpoczęciu programu QE o skali 700 mld USD. Wstępna reakcja rynku na kolejne nadzwyczajne działanie, wymuszone zapewne ubiegłotygodniowymi anomaliami na rynku długu i kryzysem płynności dolarowej na świecie, ponownie jest negatywna. Giełdy w Azji silnie spadają, do prawie 10-proc. przeceny doszło w Australii, notowania kontraktów futures na S&P500 znowu zostały wstrzymane.
 • 13 marca 2020
  W tydzień z WIG20 wyparowało 70 mld zł. CCC, PGE, Alior poniosły największe straty
  W tydzień z WIG20 wyparowało 70 mld zł. CCC, PGE, Alior poniosły największe straty Omawiane walory: , , , , , ,

  Na GPW hula koronabessa. WIG20, nawet pomimo piątkowego odbicia, zamknął tydzień spadkiem o 22 proc. To najgorszy wynik w historii polskiej giełdy.

 • Odbicie, które nie ma racji bytu, mocna przecena CCC i LPP
  Odbicie, które nie ma racji bytu, mocna przecena CCC i LPP Omawiane walory: , ,

  Piątkowa sesja na GPW rozpoczęła się od mocnego wzrostowego odbicia. Przed południem WIG20 rośnie o 5,5 proc. Niestety, nastroje są złe, a odbicie przed weekendem nie ma racji bytu.

 • 12 marca 2020
  Panika i dantejskie sceny na giełdach. Potężne spadki PZU i CD Projektu
  Panika i dantejskie sceny na giełdach. Potężne spadki PZU i CD Projektu Omawiane walory: , ,

  Warszawska giełda przeżywa krach. Czwartkowa sesja przejdzie do historii jako jedna z najgorszych. WIG20 spadł do poziomów z czasów kryzysu z lat 2008-2009.

 • 11 marca 2020
  WIG20 najniżej do 2009 roku, Kruk i Agora zarażone koronawirusem
  WIG20 najniżej do 2009 roku, Kruk i Agora zarażone koronawirusem Omawiane walory: , , ,

  Nagła obniżka stóp procentowych w Wielkiej Brytanii wspiera nastroje na europejskich giełdach. Niestety, nie na GPW. Po wypowiedzi prezesa giełdy nt. możliwości zawieszenia notowań i decyzji rządu o zamknięciu szkół, uczelni, teatrów i muzeów WIG20 zanurkował o 2,5 proc., testując poziomy najniższe od 2009 roku. Do spółek, które "zaraziły się" koronawirusem, dołączył Kruk i Agora.

 • Odbicie, którego nie było
  Odbicie, którego nie było
  O ile można mieć wątpliwości, czy w USA nie zobaczyliśmy w poniedziałek dołka, na innych rynkach nie wskazuje na to prawie nic. Giełdy azjatyckie mocno dziś tracą, Nikkei zamknęło się 2,3 proc. niżej. Kontrakty futures na indeksy amerykańskie wskazują na dwuprocentową przecenę po wczorajszym odbiciu, Europa może teoretycznie wyjść nawet na plus w godzinach porannych, ale wskazania futures przy tak niespokojnym rynku mają ograniczone znaczenie dla zachowania rynku kasowego.
 • 10 marca 2020
  WIG20 ląduje poniżej 1.600 pkt., w dół mBank i Komputronik
  WIG20 ląduje poniżej 1.600 pkt., w dół mBank i Komputronik Omawiane walory: , , ,
  Miało być wzrostowe odbicie, a jest kolejny spadek i pierwsze od 2009 roku zamknięcie sesji poniżej 1.600 pkt. na indeksie WIG20. W tle niezmiennie pozostaje epidemia koronawirusa. Swoje własne problemy ma natomiast mBank i Komputronik.
 • Koronawirus i groźba globalnej recesji. „Krach na rynku ropy to wierzchołek góry lodowej”
  Koronawirus i groźba globalnej recesji. „Krach na rynku ropy to wierzchołek góry lodowej”
  Koronawirus przyczynia się do wzrostu zgonów, paniki i szeregu wydarzeń, które mogą doprowadzić do gwałtownej recesji. OECD przewiduje, że tempo wzrostu światowej gospodarki zmaleje około o 0,5 pkt proc. Jakie są możliwe scenariusze?
 • Jak po upadku Lehman Brothers
  Jak po upadku Lehman Brothers
  Rozpoczęcie wojny na rynku ropy pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją stało się katalizatorem załamania na globalnych rynkach, które przywołuje nieuchronnie wspomnienia z momentu, gdy nieco ponad dekadę temu upadał bank Lehman Brothers.
 • 09 marca 2020
  Dantejskie sceny na giełdach, potężne spadki mBanku i KGHM-u
  Dantejskie sceny na giełdach, potężne spadki mBanku i KGHM-u Omawiane walory: , , , ,

  Epidemia koronawirusa i "ropageddon" zafundowany przez Arabię Saudyjską okazały się zabójczą mieszanką dla rynków na całym świecie. W Stanach z powodu paniki handel na Wall Street wstrzymano na kwadrans.

 • Ropageddon i koronawirus niszczą rynki, w grze Orlen i Harper
  Ropageddon i koronawirus niszczą rynki, w grze Orlen i Harper Omawiane walory: ,

  Załamanie cen ropy i rozszerzająca się epidemia koronawirusa na świecie sieje grozę na giełdach. Inwestorzy zdali sobie sprawę, że to co dzieje się na rynkach, to już nie jest zwykły katarek, ale poważna grypa. Wyprzedają więc hurtowo akcje. Tylko nieliczne drożeją. W tej grupie jest Harper i... PKN Orlen.

 • Wojna cenowa na rynku ropy
  Wojna cenowa na rynku ropy
  Arabia Saudyjska zapowiedziała w weekend zwiększenie własnego wydobycia, co oznacza otwartą wojnę cenową z Rosją w sytuacji, gdy popyt w osłabionej koronawirusem globalnej gospodarce będzie silnie słabł. Notowania ropy spadają w porannym handlu o niemal 30 proc., testując poziom 30 USD za baryłkę i w odróżnieniu od przełomu 2015 i 2016 roku mogą nie wrócić szybko do racjonalnych poziomów.

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR