Komentarze ekspertów

 • wczoraj
  Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC
  Giełdowe maluchy wyleczyły się z COVID-19, w grze Quercus i CCC Omawiane walory: , , ,
  Dobre nastroje na rynkach globalnych i wciąż mocny sektor energetyczny, utrzymują warszawską giełdę w zielonej strefie. Jednocześnie trwa niewielka realizacja zysków na spółkach gamingowych. Całość sprawia jednak wrażenie dość kruchej stabilizacji, dlatego na koniec dnia nastroje na GPW mogą być diametralnie różne od tych porannych.
 • Zamieszki w USA coraz poważniejsze
  Zamieszki w USA coraz poważniejsze
  Wydaje się, że słabsza kondycja amerykańskiej giełdy to efekt (i tak dość skromny) targających krajem protestów, które osiągnęły niewidzianą od lat skalę – wg Reuters dotychczas zastosowane obostrzenia obecności na ulicach są najostrzejszymi od zamachu na Martina Luthera Kinga w 1968 r., a prezydent Trump publicznie rozważa zastosowanie Insurrection Act (umożliwiającego użycie wojska do tłumienia zamieszek) po raz pierwszy od 1992 roku.
 • 01 czerwca 2020
  sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron
  sWIG80 coraz bliżej poziomów sprzed epidemii, w grze JSW, PGE i Tauron Omawiane walory: , , ,
  Giełdy wciąż ignorują liczne zagrożenia i sytuację w odmrażanej gospodarce. W poniedziałek przed południem wszystkie warszawskie indeksy idą w górę. Pytanie tylko, czy bykom uda się dowieźć tę sporą przewagę do końca sesji? Poranne zachowanie indeksu WIG20 jest złą wróżbą na dalszą część dnia.
 • Fala optymizmu w Azji
  Fala optymizmu w Azji
  Hang Seng prowadzi dziś giełdy azjatyckie do góry, notując przeszło 3-proc. zwyżkę, a trwające w USA masowe protesty wywołane śmiercią George’a Floyda odwracają uwagę od relacji amerykańsko-chińskich.
 • 29 maja 2020
  Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU
  Banki dołują WIG20, gorąco na CD Projekcie, Aliorze i PZU Omawiane walory: , , , ,
  Lepsze od prognoz wyniki CD Projektu nie uratowały warszawskiej giełdy. Piątkowa sesja rozpoczęła się od spadków. Indeksy w dół ściągają przede wszystkim banki, PZU i pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych.
 • 28 maja 2020
  RPP zaskakuje i ścina stopy procentowe. Co to oznacza dla polskiej waluty?
  RPP zaskakuje i ścina stopy procentowe. Co to oznacza dla polskiej waluty?

  Złoty korzysta na poprawie nastrojów na rynkach finansowych związanych ze spadkiem obaw o to, jak pandemia koronawirusa może przełożyć się na perspektywy gospodarcze na świecie. Sygnały otwierania kolejnych gospodarek oraz spadek liczby zachorowań powodują, że inwestorzy wyceniają szanse szybszego odbicia gospodarczego, a w konsekwencji śmielej podchodzą do inwestycji w aktywa ryzykowne, takie jak akcje czy waluty rynków wschodzących.

 • GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP
  GPW liderem wzrostów w Europie, duża w tym zasługa PKO BP Omawiane walory: , , , ,

  Drożejące po wynikach akcje PKO BP, odreagowujący przecenę CD Projekt, dobre nastroje na świecie i wczorajsze mocne wzrosty na Wall Street - oto główne powody dzisiejszych ponad 2-proc. wzrostów WIG20. Na horyzoncie jednak zbierają się czarne chmury.

 • Plan Komisji Europejskiej ujawniony
  Plan Komisji Europejskiej ujawniony
  Najważniejszym środowym wydarzeniem było na kontynencie ujawnienie wartego 750 mld euro planu Komisji Europejskiej, mającego unijnej gospodarce zapewnić wsparcie z poziomu całej organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem krajów szczególnie dotkniętych koronawirusem.
 • 27 maja 2020
  5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku
  5 najciekawszych spółek przemysłowych wg BM mBanku Omawiane walory: , , , ,
  Analitycy w cyklicznym raporcie utrzymali pozycjonowanie niedoważaj dla sektora przemysłowego. Ich zdaniem, sprzedaż spółek zbyt wolno wraca do poziomów sprzed epidemii COVID-19. Na krótkiej liście faworytów znalazło się 5 małych i średnich spółek.
 • Kapitał płynie na GPW, realizacja zysków na CD Projekcie i Dino Polska
  Kapitał płynie na GPW, realizacja zysków na CD Projekcie i Dino Polska Omawiane walory: , ,

  Polska giełda złapała wiatr w żagle i obecnie jest najwyżej od końcówki lutego. Sytuacja na wykresach poszczególnych indeksów sugeruje dalsze wzrosty. Mocno zyskuje też złoty, który jest najsilniejszy od dwóch miesięcy.

 • Dzień polskiej siły
  Dzień polskiej siły
  Informacją dnia jest na Dalekim Wschodzie ogłoszony właśnie w Japonii plan fiskalny wart 1,1 mld USD, skupiony przede wszystkim na wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw. Kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy sugerują kontynuację ruchu w górę.
 • 26 maja 2020
  Przełomowa sesja dla WIG20, w grze CD Projekt, PKO BP, Rafako i Herkules
  Przełomowa sesja dla WIG20, w grze CD Projekt, PKO BP, Rafako i Herkules Omawiane walory: , , , , ,

  Kolejna mocna sesja na giełdzie w Warszawie. Pomagają dobre nastroje na globalnych rynkach akcji, osłabiający się dolar i wieści ze spółek. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe, banki, Rafako i Herkules.

 • S&P 500 może zaatakować 3.000 pkt.
  S&P 500 może zaatakować 3.000 pkt.

  Co do tego, że rajd na rynkach globalnych będzie dziś kontynuowany przynajmniej w godzinach porannych raczej nie ma wątpliwości. Nikkei, ponownie jak DAX, znajduje się na 10-tygodniowych szczytach, a kontrakty futures na S&P 500 sugerują test poziomu 3.000 pkt.

 • 25 maja 2020
  Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję
  Wzrosty przy obrotach na pół gwizdka, CD Projekt powyżej 400 zł za akcję Omawiane walory: , , ,

  Nadzieje związane z odmrażaniem gospodarek i lepsze od prognoz dane z Niemiec okazały się dla inwestorów ważniejsze niż strach przed "nową zimną wojną". Jednak poniedziałkowe wzrosty na giełdach mają jeden poważny mankament: są poparte bardzo niskimi obrotami, głównie z powodu nieobecności graczy z USA i Londynu.

 • 22 maja 2020
  Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW
  Czerwony piątek na giełdach, w grze Getin Noble Bank i JSW Omawiane walory: , ,
  Wzrost napięcia na linii USA-Chiny psuje nastroje na rynkach akcji. GPW dodatkowo ciążą kolejne mocno rozczarowujące dane z polskiej gospodarki. Po wynikach traci JSW, Ipopema i Getin.
 • Autonomia Hong Kongu zagrożona
  Autonomia Hong Kongu zagrożona
  Konflikt amerykańsko-chiński nabiera na sile po ogłoszeniu przez Chiny planów ograniczenia autonomii Hong Kongu. Hang Seng spada o ponad 5 proc., prezydent Trump grozi "zaadresowaniem tematu w bardzo silny sposób", jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • 21 maja 2020
  ETF, czyli fundusze, które wygrywają z wirusem
  ETF, czyli fundusze, które wygrywają z wirusem
  W czasie pandemii i wywołanej przez koronawirusa dużej niepewności wielu inwestorów zaczęło rozglądać się za możliwością dywersyfikacji swoich portfeli i zmniejszenia ryzyka inwestycyjnego. Dane pokazują, że w tak trudnych czasach dobrze radzi sobie rynek funduszy typu ETF, który globalnie wart jest już ponad 6 bilionów dolarów, a napływy w ubiegłym miesiącu sięgnęły rekordowego poziomu. Na GPW notowanych jest łącznie 7 funduszy typu ETF, w tym 4 polskie, oparte na krajowych przepisach: BETAW20TR, BETAM40TR, BETAW20ST i BETAW20LV. W marcu 2020 r. obroty ETF-mi sięgnęły rekordowych poziomów, notując wzrost o ponad 1,5 tys. proc. r/r.
 • Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego
  Giełdowe misie idą za ciosem, w grze Play i banki Czarneckiego Omawiane walory: , , , ,

  Pogorszenie nastrojów na rynkach globalnych i fatalne dane o produkcji przemysłowej w Polsce ściągają w dół indeksy WIG20 i WIG. Przed przeceną bronią się natomiast małe i średnie spółki. Po wynikach rosną banki Czarneckiego i Grupa Azoty.

 • Trump atakuje Xi Jinpinga
  Trump atakuje Xi Jinpinga
  Kontrakty futures na europejskie i amerykańskie indeksy sugerują wyraźne spadki na fali obaw o zaognienie amerykańsko-chińskich relacji, poddając w wątpliwość znaczenie wczorajszego wybicia rynków na nowe szczyty.
 • 20 maja 2020
  CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike
  CD Projekt ratuje WIG20, w tle potężna przecena Nextbike Omawiane walory: , , , , , , ,

  Doniesienia ze spółek zdominowały środowy poranek na GPW. Ponad 40-proc. przecenę notuje Nextbike Polska, które które ogłosiło niewypłacalność. Temat Ostrołęki C psuje krew akcjonariuszom Energi, Enei i Orlenu, a polityka odciska swe piętno na notowaniach OncoArendi Therapeutics. Wzrosty WIG20 to jednak przede wszystkim zasługa CD Projektu.

 • 19 maja 2020
  Szybka realizacja zysków i do góry, w grze Enter Air i Sanwil
  Szybka realizacja zysków i do góry, w grze Enter Air i Sanwil Omawiane walory: , , , , ,

  Początek wtorkowej sesji na GPW upłynął pod znakiem szybkiej realizacji porannych zysków, ale nastroje na globalnych rynkach dalej pozostają dobre, przez co wszystkie warszawskie indeksy wciąż mają duże szanse zamknąć dzień na solidnych plusach.

 • Wspólny pakiet fiskalny w UE
  Wspólny pakiet fiskalny w UE
  Giełdy całkowicie lekceważą doniesienia o tym, że fala nowych przypadków epidemii w prowincji Jilin wymusiła częściową izolację 108 mln chińskich obywateli.
 • 18 maja 2020
  Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt.
  Dino i KGHM błyszczą na GPW, ale WIG20 wciąż poniżej 1.600 pkt. Omawiane walory: , , ,

  Giełda w Warszawie rozpoczęła tydzień od wzrostów. Stoi za tym poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, drożejące surowce i wyniki rodzimych spółek. Nastroje przy Książęcej są optymistyczne, ale ogólna sytuacja na wykresie WIG20 nie uległa zmianie.

 • Nowe szczyty złota
  Nowe szczyty złota
  Dodatkowym wsparciem dla giełd są dziś ceny ropy, które przekroczyły 30 USD za baryłkę (WTI) i niedzielna wypowiedź prezesa Fed, J.Powella. Wprawdzie przewiduje on wzrost stopy bezrobocia powyżej 25 proc. i spadek PKB w 2Q2020 o co najmniej -30 proc. k/k saar, ale jednocześnie przepowiada szybkie odbicie i sygnalizuje dodatkowe działania Rezerwy Federalnej. Takie środowisko ewidentnie ma korzystny wpływ na ceny złota, które znajduje się na tegorocznych maksimach z wyceną powyżej 1.760 USD za uncję.
 • 15 maja 2020
  Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku
  Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku Omawiane walory: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Zielony piątek na giełdach, w grze KGHM i 11 bit studios
  Zielony piątek na giełdach, w grze KGHM i 11 bit studios Omawiane walory: , , ,

  Poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji, lepsze od oczekiwań dane makroekonomiczne z Chin i wyższy od prognoz wzrost gospodarczy w Polsce, to wszystko napędza piątkowe wzrosty cen akcji na GPW.

 • Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny
  Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny

  Notowania ropy WTI są na najlepszej drodze do zanotowania trzeciego z rzędu wzrostowego tygodnia. Kurs kontraktu lipcowego podniósł się z niemal 3 USD i zbliża do 29 USD. Optymizm jest widoczny również w spreadach kalendarzowych, które powróciły do poziomów sprzed rozpoczęcia wojny cenowej i uległy radykalnemu zawężeniu. Niecały miesiąc temu za ropę WTI w kontrakcie czerwcowym płacono prawie 10 dolarów mniej niż w kontrakcie lipcowym. Obecnie spread wynosi zaledwie 25 centów!

 • Odbicie w USA mimo złych danych
  Odbicie w USA mimo złych danych
  Najważniejsze wczorajsze dane, liczba nowych wniosków o zasiłek w USA, okazały się znacznie gorsze od oczekiwań (2.981 tys. vs. konsensus 2.500 tys.), przesądzając nieformalnie kwestię wzrostu stopy bezrobocia powyżej 20 proc. N. Kashkari stwierdził nawet, że w jego ocenie jest to naprawdę 25 proc.
 • 14 maja 2020
  Rynki akcji w odwrocie, Neuca i Ronson rosną po wynikach
  Rynki akcji w odwrocie, Neuca i Ronson rosną po wynikach Omawiane walory: , , ,
  Strach przed nową falą zachorowań na COVID19, tarcia na linii USA-Chiny i szef Fed wykluczający ujemne stopy procentowe - to trzy główne powody przeceny na otwarciu czwartkowej sesji na GPW. Byki jednak nie stoją jeszcze na przegranej pozycji.
 • 13 maja 2020
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC

  Bloomberg informuje, że ministrowie energii Arabii Saudyjskiej i Rosji odbyli rozmowę telefoniczną. Przyznali, że widzą oznaki odbudowy popytu na ropę. Rosja potwierdziła też, że jest bliska wypełnienia celu dla cięcia wydobycia uzgodnionego razem z OPEC+. Oba kraje są pewne, że wszyscy członkowie OPEC+ wypełnią swoje deklaracje dotyczące obniżenia wydobycia.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR