Komentarze ekspertów
- >> Jak działa giełda, jak inwestować i gdzie szukać informacji? >> Sprawdź! REKLAMA
-
-
dzisiaj
Indeks największych spółek ma dziś problem z wyjściem na plus. Mocna postawa KGHM-u to za mało. To jednak o niczym jeszcze nie przesądza. O losach sesji zdecyduje rynkowa reakcja na publikowane po południu inflacyjne dane z USA.
-
Najciekawszym punktem dnia będą dane o inflacji CPI w USA, która ma pod wpływem m.in. niekorzystnych efektów bazy wzrosnąć zgodnie z konsensusem z 1,7 proc. r/r do 2,5 proc. m/m (0,5 proc. m/m). Ewentualna niespodzianka w jedną lub drugą stronę może zadecydować o kierunku wybicia z trwającej od połowy marca konsolidacji na rynku amerykańskich obligacji skarbowych.
-
wczoraj
Koncerny energetyczna to najmocniej handlowana w poniedziałek rano grupa spółek na warszawskiej giełdzie. A wszystko za sprawą tematu wydzielenia aktywów węglowych. Na szerokim rynku w centrum uwagi znalazły się jeszcze m.in. akcje spółek Dadelo, Oponeo.pl i Medinice.
-
Obecny tydzień wydaje się potencjalnie spokojniejszy niż druga połowa miesiąca, gdy na świecie zaczną spływać wyniki spółek za 1Q2021 (banki otworzą sezon w USA już w środę, ale jego kulminacją będzie końcówka kwietnia). W międzyczasie spółki z GPW będą dzielnie walczyły ze sprawozdaniami za 2020 r.
-
09 kwietnia 2021
Wzrosty 33 z 40 średnich spółek wywindowały mWIG40 powyżej 4.500 pkt. Ostatni raz był on tam widziany w 2018 roku. Z kolei mocna przecena akcji Ryvu Therapeutics ciąży indeksowi sWIG80
-
08 kwietnia 2021
Słabe zachowanie CD Projektu, przy pewnym współudziale PKO BP i KGHM, ciągnie WIG20 w dół. To może opóźnić jego oczekiwane wybicie górą z 2-miesięcznej konsolidacji, ale to wciąż pozostaje scenariusz bazowy na wiosnę.
-
Posiedzenie RPP po raz kolejny potwierdza, że na podwyżki stóp w tej kadencji nie ma co liczyć, natomiast złagodzenie w komunikacie zapisów dotyczących złotego może być odczytane jako wygaśnięcie skłonności NBP do podejmowania działań służących osłabieniu polskiej waluty. Odbieramy to pozytywnie, zapewne podobnie jak zagraniczni inwestorzy, zapewne lekko przestraszeni ostatnią zmiennością kursu.
-
07 kwietnia 2021
Indeks dużych spółek koryguje wczorajsze mocne wzrosty, wciąż jednak utrzymując się powyżej 2.000 pkt. Wydłużenie o ponad tydzień lockodownu w Polsce nie wpłynęło na pogorszenie nastrojów. To dobry znak. Już czas zacząć uwzględniać scenariusz zakładający wiosenną zwyżkę WIG20 do 2.200 pkt.
-
06 kwietnia 2021
Po świętach inwestorzy być może wrócili przejedzeni, ale wciąż głodni wzrostów na warszawskiej giełdzie. Apetyt na zyski zaostrzyły im wczorajsze rekordy na Wall Street, dobre informacje ze spółek, a także nadzieje na przyspieszenie szczepień i przyszłe otwieranie gospodarki.
-
Powrót do handlu w Europie po świątecznej przerwie zapowiada się nadzwyczaj dobrze. Podane w Wielki Piątek dane z amerykańskiego rynku pracy były rewelacyjne – wzrost zatrudnienia o 916 tys. (konsensus: 652 tys.), połączony z rewizją liczb za ubiegły miesiąc z 379 tys. do 468 tys. dowodzi, że pandemia w USA odeszła do przeszłości.
-
01 kwietnia 2021
Ostatnia przed Świętami Wielkanocnymi sesja na warszawskiej giełdzie upływa pod znakiem wzrostów. W centrum uwagi znajduje się m.in. odreagowujący CD Projekt, ale też CCC, JSW, PGNiG, Action i Bioton.
-
31 marca 2021Aktualizacja strategii CD Projektu nie spodobała się inwestorom. Akcje producenta gier tracą w dwucyfrowym tempie, pogrążając cały WIG20.
-
30 marca 2021
CD Projekt dostał zadyszki, na czym cierpi WIG20, który nie ma siły rosnąć pomimo dobrych nastrojów na rynkach. W centrum uwagi znajduje się też KGHM i Mercator Medical. Tematem dnia znów są rosnące rentowności długu na świecie.
-
Amerykański hedge fund swoją upadłością miał narazić na ogromne straty finansujące jego inwestycje banki, w tym przede wszystkim japoński Bank Nomura oraz szwajcarski Credit Suisse. W przypadku pierwszego z wymienionych pojawiły się nawet szacunki odpisów, które mogą potencjalnie opiewać na kwotę 2 mld USD.
-
29 marca 2021
Informacje o spodziewanych dodatkach do gry "Cyberpunk2077" windują kurs akcji CD Projektu i jednocześnie notowania indeksu dużych spółek. Na szerokim rynku gorąco jest na akcjach KCI, Asbisu i NanoGroup.
-
26 marca 2021Jeżeli giełdowe byki chcą uratować sytuację na wykresie WIG20, to nie mogą odpuścić i muszą dowieźć obecne wzrosty do końca sesji. A jeszcze lepiej jak je powiększą. Inaczej widmo spadków dalej będzie wisieć nad GPW.
-
Rynki azjatyckie silnie dziś rosną, na co wpływ poza wczorajszym przebiegiem dnia na Wall Street może mieć konferencja prasowa prezydenta Bidena, podczas której nie zadeklarował on jednoznacznie utrzymania w mocy wprowadzonych przez poprzednika ceł, skupiając się na obietnicach przewyższenia Pekinu w wydatkach na infrastrukturę i innowację oraz obiecując, że Chiny nie staną się najpotężniejszym państwem i największą gospodarką na świecie, póki on urzęduje w Białym Domu.
-
25 marca 2021
Mercator zdecydowanie wyróżnia się w indeksie WIG20. To jednak zbyt mała spółka, żeby zapewnić mu wzrosty. Szczególnie, że nastroje na rynkach akcji się pogorszyły, a oczekiwane zaostrzenie pandemicznych restrykcji w Polsce dodatkowo te nastroje może popsuć. Humory psuje też sam WIG20 forsujący kluczowe wsparcie.
-
24 marca 2021
Rosnące prawdopodobieństwo twardego lockdownu w Polsce psuje nastroje na warszawskiej giełdzie, które i tak były nie najlepsze z uwagi na ich pogorszenie na rynkach globalnych. Jedną dobrą wiadomością jest to, że WIG20 wciąż jeszcze balansuje na wsparciu tworzonym przez dołki ze stycznia i lutego.
-
S&500 spadł o 0,8 proc., a NASDAQ o 1,1 proc. Wprawdzie gorszy sentyment tłumaczono problemami Europy (lockdownami w Niemczech i Holandii), ale w kontekście zachowania DAX jest to co najmniej grząskie. J. Powell zachęcał Kongres do dalszych wydatków, mówiąc ponownie, że nie obawia się inflacji. Sekretarz Yellen skupiła się na temacie limitu SALT, ograniczającego odpisy na podatki stanowe, wprowadzonego przez prezydenta Trumpa i uderzającego w całkowite opodatkowanie wyborców w tzw. high tax states.
-
23 marca 2021
Strach przed pandemią wrócił i psuje nastroje na warszawskiej giełdzie. W krótkim terminie to największe zagrożenie dla rynku akcji.
-
We wtorek być może poznamy więcej szczegółów wartego od 2 do 4 bilionów USD długoterminowego planu Demokratów dla gospodarki. Pomimo komentarzy Republikanów na ten temat, Wall Street wydaje się na razie zamykać oczy na fakt, że tym razem nie będzie mowy o pompowaniu finansowanego dwucyfrowym deficytem pieniądza w system, a prezydent zamierza znaleźć środki na dalsze odciążanie konsumentów przynajmniej w części w kieszeniach najbogatszych i korporacji.
-
22 marca 2021
W poniedziałek warszawska giełda wyróżnia się wzrostami na tle europejskich indeksów. W centrum uwagi jest JSW, Biomed Lublin i Mabion. Mocne są też koncerny energetyczne.
-
19 marca 2021
Warszawskie indeksy podążają w ślad za wczorajszymi spadkami na Wall Street. O losach sesji na GPW, w tym przede wszystkim o zamknięciu indeksu WIG20, zdecydują już "Wiedźmy", czyli wygasające dziś marcowe serie instrumentów pochodnych.
-
Praktycznie każdy research, który obecnie czytamy, wskazuje z dużą dozą pewności dalszą wyprzedaż amerykańskich obligacji. Niezależnie od tego jak dobrze idą szczepienia w USA i o ile w górę zrewidowano wzrost, w inflacyjnej histerii rynkowej ostatnich dni nie może nie razić nas fakt, że od szczytów z końca lutego surowce przeceniły się o 4,6 proc. (mierząc indeksem CRB), tymczasem rentowności 10-latek poszły w górę o co najmniej 15 pb, a dyskontowane przez rynek długu oczekiwania inflacyjne o 13 pb, osuwając się dopiero wczoraj.
-
18 marca 2021
Fed dał giełdom nowy impuls do wzrostów. Korzysta na tym również GPW. Santander rośnie pod dywidendę, a LPP i CCC odreagowują wczorajszą "lockdownową" przecenę.
-
Wprawdzie posiedzenie nie przyniosło miłej niespodzianki w postaci zmiany struktury zakupu aktywów w ramach QE (decyzja ws. SLR ma zostać ogłoszona w najbliższych dniach), ale nie okazała się ona potrzebna. Do pozytywnego odbioru jego wyników wystarczyło, że nawet pomimo bardzo wyraźnej rewizji prognoz inflacji (z 1,8 proc. do 2,4 proc.) i wzrostu (z 4,2 proc. do 6,5 proc.) w górę względem grudnia członkowie Komitetu nie zakładają wycenianych obecnie przez rynek podwyżek stóp do końca 2023 r.
-
17 marca 2021
Po południu tylko jedna spółka w całym WIG20 opiera się przecenie. Ponad 5-proc. spadki notują CCC, Allegro, Lotos, Orlen i LPP. Ucieczka kapitału z rynku to efekt obaw o możliwość wprowadzenia kolejnego lockdownu w całej Polsce.
-
Brak jakichkolwiek sugestii działań w ostatnich wypowiedziach J. Powell’a budzi niepokój inwestorów. Jeżeli Komitet nie zdecyduje się przynajmniej na wydłużenie zawieszenia SLR (umożliwiającego bankom wyłączanie obligacji skarbowych z wyliczeń dźwigni na potrzeby regulacyjne), zapewne czeka nas kolejna fala wzrostów na rentownościach i spadków na giełdach, tym razem potencjalnie bardziej angażująca resztę świata z uwagi na ryzyko dalszego umocnienia dolara.
-
16 marca 2021
Ciąg dalszy covidowego szaleństwa na akcjach Biomedu-Lublin. Kontrastuje to z niewielkimi wahaniami warszawskich indeksów, gdzie czuć już wyczekiwanie na wyniki środowego posiedzenia Fed.