Banki i fundusze

 • 28 września 2020
  PKO BP zrewidował w górę prognozę PKB na 2020 rok o 1 pkt proc. do -2,9 proc.
  PKO BP zrewidował w górę prognozę PKB na 2020 rok o 1 pkt proc. do -2,9 proc. Omawiane walory:

  PKB spadnie w tym roku o 2,9 proc. (wobec wcześniejszej prognozowanych -3,9 proc.), a w przyszłym roku wzrośnie o 4,3 proc. (rewizja w górę o 0,2 pkt proc.), szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, w III kw. nastąpił wzrost PKB o ok. 8 proc. kw/kw (wyrównany sezonowo), co poprawiło roczną dynamikę PKB do -1,9 proc. Bank zakłada, że od początku 2021 roku polską gospodarkę czeka kilkuletni okres silnego wzrostu (powyżej potencjału).

 • 26 września 2020
  KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku
  KNF chce odsunąć Leszka Czarneckiego od Idea Banku i Getin Noble Banku Omawiane walory: , ,

  W ubiegłym tygodniu warszawska prokuratura postawiła zarzuty właścicielowi Idea Banku i Getin Noble Banku. Były miliarder póki co pozostaje nieuchwytny. W piątek do gry włączyła się Komisja Nadzoru Finansowego, która wystąpiła z wnioskiem o odwołanie Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego obu banków.

 • 25 września 2020
  Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.
  Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • 24 września 2020
  Przed Idea Bankiem ważny miesiąc
  Przed Idea Bankiem ważny miesiąc Omawiane walory:

  Październik zapowiada się intensywnie dla Idea Banku. W przyszłym miesiącu w spółce odbędzie się walne, na którym będzie głosowany projekt uchwały ws. emisji 12,5-50 mln akcji. Zarząd chce także przedłożyć Komisji Nadzoru Finansowego nowy plan naprawy.

 • Idea Bank zamknął II kwartał na plusie
  Idea Bank zamknął II kwartał na plusie Omawiane walory:

  Idea Bank odnotował 1,05 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 0,5 mln zł straty rok wcześniej, podał bank w raporcie. Kurs akcji banku rośnie w czwartek rano o 7 proc.

 • 23 września 2020
  UOKiK ukarał kolejne banki za nieprecyzyjne zapisy w aneksach do umów o kredyt walutowy
  UOKiK ukarał kolejne banki za nieprecyzyjne zapisy w aneksach do umów o kredyt walutowy Omawiane walory: , ,

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał za niedozwolone klauzule dotyczące zasad ustalania kursów walut, na podstawie których naliczane są raty kredytów indeksowanych m.in. do euro i franka szwajcarskiego. W związku z tym na trzy banki nałożono kary finansowe w wysokości: 26,6 mln zł dla BNP Paribas Bank Polska, 10,5 mln zł dla Banku Millennium oraz 23,6 mln zł dla Santander Bank Polska, zakazano również stosowania zakwestionowanych klauzul.

 • 22 września 2020
  Idea Bank zawiesił ofertę publiczną akcji serii O, planuje subskrypcję prywatną
  Idea Bank zawiesił ofertę publiczną akcji serii O, planuje subskrypcję prywatną Omawiane walory:

  Zawieszona oferta publiczna Idea Banku dotyczyła 10-75 mln akcji serii O, z zachowaniem prawa poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. W osobnym komunikacie bank poinformował o zamiarze przeprowadzenia emisji 12,5-50 mln akcji zwykłych, imiennych serii O w celu podwyższenia kapitału zakładowego o 25-100 mln zł. Zamiarem zarządu jest, aby emisja akcji serii O nastąpiła w trybie subskrypcji prywatnej z wyłączeniem prawa poboru. Cena emisyjna akcji serii O równa będzie ich wartości nominalnej.

 • Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze
  Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze

  Sierpniowe statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazały spadki sprzedaży kredytów gotówkowych, mieszkaniowych oraz udzielanych w ramach limitu na karcie kredytowej. Wyraźny wzrost odnotowały za to kredyty ratalne. – W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w sierpniu zaobserwowaliśmy niemal 10-proc. wzrost udzielonych kredytów ratalnych, a wartościowo był to niemal 15-proc. wzrost – precyzuje Sławomir Grzybek z Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku do końca sierpnia liczba udzielanych kredytów ratalnych była większa o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.

 • Prokuratura szykuje list gończy za właścicielem Idea Banku
  Prokuratura szykuje list gończy za właścicielem Idea Banku Omawiane walory: ,

  Śledztwo dotyczące afery GetBack i sprzedaży feralnych obligacji nabrało w ostatnim czasie nowego rozmachu. W ubiegłym tygodniu śledczy złożyli w sądzie wniosek o tymczasowe aresztowanie Leszka Cz., a teraz zapowiadają wystawienie za nim listu gończego.

 • Sektor bankowy balastem dla Europy
  Sektor bankowy balastem dla Europy
  W poniedziałek gwoździem do trumny nastrojów w UE stało się ujawnienie tysięcy plików amerykańskiego Departamentu Skarbu sugerujących, że szereg europejskich banków - przede wszystkim Standard Chartered, Barclays, Deutsche Bank i HSBC (obok amerykańskich J.P. Morgan i BNY Mellon), mogło być zamieszanych w trwający dwie dekady proces prania brudnych pieniędzy, których łączna wartość przekraczała 2 bln USD.
 • 21 września 2020
  Przecena na kursie ING Banku Śląskiego. W tle podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy
  Przecena na kursie ING Banku Śląskiego. W tle podejrzenia o pranie brudnych pieniędzy Omawiane walory:

  Wyniki śledztwa prowadzonego przez Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych, portal BuzzFeed i 110 redakcji z 88 krajów, w tym Gazetę Wyborczą, wskazują, że ING Bank Śląski mógł uczestniczyć w praniu pieniędzy pochodzących z Rosji i Ukrainy. W poniedziałek kurs akcji banku spada blisko 9 proc.

 • Inwestycje ESG: Millennialsi i nowe regulacje wymuszają zmianę podejścia do inwestowania
  Inwestycje ESG: Millennialsi i nowe regulacje wymuszają zmianę podejścia do inwestowania

  Już około 25 proc. wszystkich inwestycji na rynku kapitałowym w skali globalnej i niemal połowa w Europie jest zgodnych z ideą zrównoważonego inwestowania. Czynniki środowiskowe, społeczne oraz dotyczące ładu korporacyjnego będą coraz częściej brane pod uwagę przez profesjonalnych inwestorów nie tylko z powodu regulacji, które wymuszą określone działania na emitentach i zarządzających aktywami, lecz również ze względu na rosnącą świadomość i presję indywidualnych inwestorów. To wnioski płynące z raportu o inwestycjach ESG, opracowanego przez Investhink – think tank promujący wiedzę o rynkach kapitałowych i racjonalnym inwestowaniu.

 • 18 września 2020
  BFG znów sprzeciwia się sprzedaży Idea Money
  BFG znów sprzeciwia się sprzedaży Idea Money Omawiane walory:

  Bankowy Fundusz Gwarancyjny wniósł sprzeciw do uchwał zarządu i rady nadzorczej Idea Bank dot. przeniesienia akcji Idea Money z Idea Bank na rzecz Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich oraz LC Corp B.V. Zarząd banku nie zgadza się z zastrzeżeniami BFG i będzie prowadził dalszą polemikę z zastrzeżeniami w postępowaniu sądowym.

 • Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack
  Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego w związku z aferą GetBack Omawiane walory: , , ,

  RMF FM informuje o przełomie w śledztwie ws. afery GetBack. Według ustaleń, w sądzie jest już wniosek o areszt dla Leszka Czarneckiego, właściciela banków, które oferowały na szeroką skalę feralne obligacje. Notowania Getinu, Getin Noble Banku i Idea Banku zareagowały gwałtownym spadkiem.

 • Pekao: Wyniki sektora przedsiębiorstw będą poprawiać się w kolejnych kwartałach
  Pekao: Wyniki sektora przedsiębiorstw będą poprawiać się w kolejnych kwartałach

  Otoczenie makroekonomiczne powinno wspierać poprawę wyników sektora przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach, wynika z raportu Banku Pekao 'Krajobraz po bitwie. Wyniki sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 roku". Zdaniem autorów raportu, stopniowo powinna się poprawiać sytuacja eksporterów, którzy znacznie mocniej ucierpieli podczas gwałtownego spowolnienia w II kw. 2020 r.

 • Glapiński: Niższe stopy procentowe nie prowadzą do ograniczenia podaży kredytu
  Glapiński: Niższe stopy procentowe nie prowadzą do ograniczenia podaży kredytu

  Niższe stopy procentowe nie prowadzą do ograniczenia podaży kredytu ani do wystąpienia zagrożeń dla stabilności systemu finansowego, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński.

 • 16 września 2020
  NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4 proc. r/r w sierpniu, konsensus: 4,1 proc.
  NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4 proc. r/r w sierpniu, konsensus: 4,1 proc.

  Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4 proc. w sierpniu 2020 r. wobec 4,3 proc. miesiąc wcześniej, podał Narodowy Bank Polski.

 • 11 września 2020
  Według prezesa NBP, stopy procentowe są na właściwym poziomie
  Według prezesa NBP, stopy procentowe są na właściwym poziomie

  Stopy procentowe w Polsce są obecnie na właściwym poziomie, ocenił w rozmowie z ISBnews prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Dodał, że gdy Polska znajdzie się ponownie na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego, stopy procentowe "kiedyś" wzrosną.

 • Getin Noble Bank miał ćwierć miliarda złotych straty netto w II kwartale
  Getin Noble Bank miał ćwierć miliarda złotych straty netto w II kwartale Omawiane walory:

  Getin Noble Bank odnotował 246,93 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w II kw. 2020 r. wobec 86,66 mln zł straty rok wcześniej.

 • 09 września 2020
  Kościński: Prognozy banków oczekujących płytszego spadku PKB mogą być realne
  Kościński: Prognozy banków oczekujących płytszego spadku PKB mogą być realne

  Przewidywania banków komercyjnych, z których wiele w ostatnich dniach zrewidowało swoje prognozy w kierunku płytszego spadku PKB Polski w tym roku niż oczekiwano wcześniej, mogą okazać się realne, ocenia minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z ISBnews. Jednocześnie resort pozostaje konserwatywny i podtrzymuje oficjalne prognozy, mówiące o spadku o 4,6 proc. w tym roku i wzroście o 4 proc. w roku przyszłym.

 • KNF: Zysk netto sektora bankowego spadł o 51,9 proc. r/r do 4,38 mld zł w okresie styczeń-lipiec 2020
  KNF: Zysk netto sektora bankowego spadł o 51,9 proc. r/r do 4,38 mld zł w okresie styczeń-lipiec 2020

  Zysk netto sektora bankowego wraz z oddziałami zagranicznymi wyniósł 4,38 mld zł w okresie styczeń-lipiec 2020 r. i był niższy o 51,9 proc. w skali roku, wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego.

 • 07 września 2020
  KNF nie zgodziła się na powołanie Joanny Erdman na członka zarządu ds. ryzyka ING Banku Śląskiego
  KNF nie zgodziła się na powołanie Joanny Erdman na członka zarządu ds. ryzyka ING Banku Śląskiego Omawiane walory:

  Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wyrażenia zgody na powierzenie Joannie Erdman funkcji członka zarządu ING Banku Śląskiego, nadzorującego zarządzanie ryzykiem.

 • Złoto, syndrom dolara i konsekwencje wojen walutowych
  Złoto, syndrom dolara i konsekwencje wojen walutowych

  Status "bezpiecznej przystani" został dawno zatarty, a złoty metal zaczął być wykorzystywany jako ryzykowny instrument z ceną wyrażoną w dolarze. Słabość USD oznaczała wzrosty cen złota, nawet mimo rajdu rynku akcji. Jednak złoto i rynek akcji mają jedno wspólne źródło paliwa: banki centralne.

 • ZBP: Pandemia COVID-19 może wywołać credit crunch, który zmniejszy PKB Polski
  ZBP: Pandemia COVID-19 może wywołać credit crunch, który zmniejszy PKB Polski

  Tempo wzrostu polskiego sektora bankowego w relacji do tempa wzrostu PKB jest zbyt powolne, a kontynuowanie takiego trendu może ograniczać rozwój gospodarki kraju i dostępności kredytu. Pandemia dodatkowo może spowodować istotne ograniczenie akcji kredytowej i wywołać tzw. zjawisko credit crunch, które podczas kredytu w 2008 roku - według szacunków zmniejszyło PKB Polski o 1 pkt proc., poinformował Związek Banków Polskich w dokumencie "Raport Polska Europa 2020. Nowe rozdanie gospodarcze".

 • Rollercoaster na Indeksie Popytu na Kredyty Mieszkaniowe
  Rollercoaster na Indeksie Popytu na Kredyty Mieszkaniowe

  Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła -3,1 proc. w sierpniu. Oznacza to, że w sierpniu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 3,1 proc. w porównaniu z sierpniem 2019 r.

 • 04 września 2020
  Idea Bank wnioskuje do KNF o wyznaczenie nowego kuratora zamiast BFG
  Idea Bank wnioskuje do KNF o wyznaczenie nowego kuratora zamiast BFG Omawiane walory:

  Idea Bank złożył do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o odwołanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z funkcji kuratora banku z powodu niewłaściwego wykonywania przez BFG funkcji kuratora.

 • 03 września 2020
  Tomasz Misiak zrezygnował z funkcji członka zarządu Getin Noble Banku
  Tomasz Misiak zrezygnował z funkcji członka zarządu Getin Noble Banku Omawiane walory:

  Tomasz Misiak złożył rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu Getin Noble Bank ze skutkiem na dzień 3 września.

 • 01 września 2020
  Bank Pekao podwyższył prognozę PKB na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. po danych za II kwartał
  Bank Pekao podwyższył prognozę PKB na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. po danych za II kwartał Omawiane walory:

  Bank Pekao podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. oczekiwanych przed publikacją danych o PKB za II kw. br. Ekonomiści przewidują, że spadek PKB będzie płytszy w III i IV kw. - odpowiednio: -4 proc. i -3,5 proc. - niż w II kw. (-8,2 proc.).

 • 27 sierpnia 2020
  Getin Noble Bank uwzględni odpis na 90 mln zł w raporcie za II kwartał
  Getin Noble Bank uwzględni odpis na 90 mln zł w raporcie za II kwartał Omawiane walory:

  Bank z grupy Leszka Czarneckiego utworzy dodatkowy odpis aktualizujący w wysokości 90 mln zł w związku z oczekiwanym wzrostem ryzyka kredytowego, wynikającego ze skutków pandemii koronawirusa COVID-19. Odpis ten pomniejszy wynik finansowy banku w II kwartale 2020 r. w ujęciu skonsolidowanym i jednostkowym.

 • 26 sierpnia 2020
  Dom maklerski z NewConnect trafił na listę ostrzeżeń publicznych KNF
  Dom maklerski z NewConnect trafił na listę ostrzeżeń publicznych KNF Omawiane walory:

  Copernicus Securities trafił na czarną listę KNF. Komisja złożyła też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR