Gospodarka

 • wczoraj
  COVID-19 wywrócił rynek biurowy do góry nogami. Stawki najmu będą stopniowo spadać
  COVID-19 wywrócił rynek biurowy do góry nogami. Stawki najmu będą stopniowo spadać

  Wraz z narastającymi pustostanami na polskim rynku biurowym czynsze będą pod rosnącą presją, przewidują analitycy PKO Banku Polskiego. Przebieg spadków czynszów będzie prawdopodobnie łagodny i rozciągnięty w czasie.

 • Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA
  Pandemia SARS-CoV-2 przyspieszy zmianę globalnego układu sił. Nowa odsłona rywalizacji między Chinami i USA

  – Pandemia koronawirusa przyspieszy zmianę układu sił na politycznej i gospodarczej mapie świata – ocenia politolog, prof. UW, dr hab. Bogdan Góralczyk. Stany Zjednoczone i Chiny jeszcze przed rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2 toczyły wojnę handlową, która teraz została chwilowo zamrożona. Nowy wirus stał się kolejną kością niezgody i przyczyną eskalacji napięć we wzajemnych stosunkach. USA są w tej chwili krajem najbardziej dotkniętym przez pandemię, podczas gdy chińska gospodarka po kryzysie z początku roku praktycznie odzyskała już prawie pełny potencjał.

 • Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko
  Coraz trudniej o pomnażanie kapitału na światowych rynkach. Przyszłe inwestycje będą wymagały większej gotowości na ryzyko

  Pandemia przyniosła zalew rynku płynnością finansową ze strony banków centralnych, w wyniku czego rentowności obligacji nie dadzą już zarobić. Niskie stopy procentowe sprawiają, że wynik na lokatach jest realnie ujemny, coraz trudniej też wynająć jedną z ulubionych przez lata inwestycji Polaków – nieruchomości. W tej sytuacji zostają przemyślane inwestycje w akcje lub obligacje indeksowane inflacją bądź korporacyjne. Tu też jednak czai się ryzyko nieoszacowanego wpływu koronakryzysu na wyniki firm.

 • 01 lipca 2020
  JLL: Inwestycje na polskim rynku nieruchomości wyniosły 2,9 mld euro w I półroczu
  JLL: Inwestycje na polskim rynku nieruchomości wyniosły 2,9 mld euro w I półroczu

  Transakcje inwestycyjne na polskim rynku nieruchomości z wynikiem prawie 2,9 mld euro odnotowały drugi najlepszy wynik w historii, jeśli chodzi o pierwsze półrocze, wynika z analiz aktywności inwestorów na rynku nieruchomości w Polsce w I połowie 2020 roku przeprowadzonych przez JLL.

 • S&P: PKB Polski spadnie o 4 proc. w 2020 r., a następnie wzrośnie o 5 proc. w 2021 r.
  S&P: PKB Polski spadnie o 4 proc. w 2020 r., a następnie wzrośnie o 5 proc. w 2021 r.

  S&P Global Ratings spodziewa się spadku PKB Polski o 4 proc. w tym roku, a następnie odbicia o 5 proc. w następnym roku. W 2022 roku PKB Polski wzrośnie - według agencji - o 2,7 proc. r/r.

 • 30 czerwca 2020
  Pandemia mocno zachwieje kondycją finansową banków. O kredyty dla konsumentów i przedsiębiorstw będzie coraz trudniej
  Pandemia mocno zachwieje kondycją finansową banków. O kredyty dla konsumentów i przedsiębiorstw będzie coraz trudniej

  Obniżki stóp procentowych i wzrost kosztów ryzyka odbiją się na kondycji finansowej banków, które już na początku roku zaostrzyły warunki udzielania kredytów. I mimo że w nadchodzących miesiącach spodziewają się dużego spadku popytu, zwłaszcza na kredyty długoterminowe dla MŚP, mieszkaniowe i konsumpcyjne, to nie zamierzają tych kryteriów łagodzić. NBP wskazuje, że skala tego zaostrzenia będzie znacząca, co może odbić się na całej gospodarce.

 • Inflacyjna niespodzianka. W czerwcu ceny znów rosły o ponad 3 proc. r/r
  Inflacyjna niespodzianka. W czerwcu ceny znów rosły o ponad 3 proc. r/r
  Według szybkiego szacunku GUS, w czerwcu inflacja niespodziewanie oddaliła się od celu NBP i wyniosła 3,3 proc. w ujęciu rocznym, wobec 2,9 proc. r/r w maju. To spora niespodzianka, ponieważ konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 2,8 proc. r/r.
 • 29 czerwca 2020
  W lipcu ZBP ogłosi program przeciwdziałania credit crunch
  W lipcu ZBP ogłosi program przeciwdziałania credit crunch

  Związek Banków Polskich przygotowuje i w ciągu kilkunastu dni opublikuje swój program związany z przeciwdziałaniem kryzysowi kredytowemu na polskim rynku (credit cruch) oraz możliwości udziału banków w rewitalizowaniu i ewentualnej restrukturyzacji polskiej gospodarki, poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

 • Zapaść w branży turystycznej. Zadłużenie firm wzrosło dwukrotnie
  Zapaść w branży turystycznej. Zadłużenie firm wzrosło dwukrotnie

  Przez ponad rok zadłużenie firm turystycznych wzrosło dwukrotnie r/r, do 118 mln zł, wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i BIK. Zakaz podróżowania spowodował, że samo wykorzystanie bazy noclegowej w Polsce w kwietniu spadło o 97,5 proc. względem analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Wpływ na decyzje wakacyjne będą z pewnością miały zarówno niepewne prognozy dotyczące drugiej fali zachorowań, jak i zwyżkujące ceny w polskich kurortach.

 • 26 czerwca 2020
  Członek RPP ostrzega, że recesji w tym roku będzie towarzyszyć wzmożony wzrost cen
  Członek RPP ostrzega, że recesji w tym roku będzie towarzyszyć wzmożony wzrost cen

  Tegorocznej recesji będzie towarzyszyć wzmożenie wzrostu cen, natomiast wzrost gospodarczy w przyszłym roku będzie niższy, niż tegoroczny spadek PKB, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki.

 • 25 czerwca 2020
  NBP przełożył publikację projekcji inflacji i PKB
  NBP przełożył publikację projekcji inflacji i PKB

  Narodowy Bank Polski przedstawi najnowszą projekcję inflacji i PKB 17 lipca, czyli cztery dni później niż pierwotnie planował.

 • Borys z PFR: 100 mld zł w ramach wsparcia dla firm ‚absolutnie wystarczające’
  Borys z PFR: 100 mld zł w ramach wsparcia dla firm ‚absolutnie wystarczające’

  Wsparcie, udzielone przez rząd polskim przedsiębiorcom w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej jest "absolutnie wystarczające", by firmy bezpiecznie przeszły przez okres recesji i dotrwały do momentu, kiedy gospodarka wróci na ścieżkę wzrostu, uważa szef Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

 • 24 czerwca 2020
  Google i Microsoft zainwestują w Polsce łącznie 3 mld dolarów
  Google i Microsoft zainwestują w Polsce łącznie 3 mld dolarów Omawiane walory: ,

  Google i Microsoft zadeklarowali łącznie 3 mld USD inwestycji w Polsce w najbliższych latach, poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

 • PMI sygnalizują przełom w Europie?
  PMI sygnalizują przełom w Europie?
  Retoryka kompletnego oderwania Wall Street od pogarszających się w ostatnich dniach perspektyw dla gospodarki przybiera na sile, rosnąca liczba analityków zwraca uwagę na drożejące złoto jako sygnał zabezpieczania pozycji na rynku akcji.
 • 2,5 mld zł dotacji unijnych dla średnich firm zmagających się z koronawirusem
  2,5 mld zł dotacji unijnych dla średnich firm zmagających się z koronawirusem

  W ramach łagodzenia gospodarczych skutków pandemii SARS-CoV-2 do końca lipca br. przedsiębiorstwa mogą ubiegać się o unijne dotacje na kapitał obrotowy. Aby otrzymać wsparcie, firma musi spełnić tylko dwa warunki: odnotować przynajmniej 30-proc. spadek obrotów wskutek pandemii oraz mieścić się w definicji średniego przedsiębiorstwa.

 • 23 czerwca 2020
  Polski konsument powraca
  Polski konsument powraca
  Spośród opublikowanych krajowych danych makro, warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną, która w maju zaskoczyła pozytywnie i w ujęciu realnym spadła o 7,7 proc. r/r po kwietniowym załamaniu o 22,9 proc. r/r. Dane potwierdzają, że po rozpoczęciu stopniowego znoszenia ograniczeń konsumpcja zaczyna wracać do normy.
 • 22 czerwca 2020
  Przybywa firm w Polsce. W CEIDG jest już ponad 2,5 mln aktywnych przedsiębiorstw
  Przybywa firm w Polsce. W CEIDG jest już ponad 2,5 mln aktywnych przedsiębiorstw

  W Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej zarejestrowanych i aktywnych jest ponad 2,5 mln przedsiębiorstw, poinformowała wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

 • Sejm przyjął ustawę o polskim bonie turystycznym
  Sejm przyjął ustawę o polskim bonie turystycznym

  Sejm przyjął w piątek wieczorem ustawę o polskim bonie turystycznym, zakładającą przyznanie beneficjentom programu 500 + dodatkowego świadczenia w wysokości 500 zł na wypoczynek dla dzieci i młodzieży. Za ustawą głosowało 424 posłów, przeciw było 16, a 12 wstrzymało się od głosu.

 • 19 czerwca 2020
  Credit-Agricole: PKB spadnie o 3,8 proc. r/r w 2020 r., odbije w II kwartale 2021 r.
  Credit-Agricole: PKB spadnie o 3,8 proc. r/r w 2020 r., odbije w II kwartale 2021 r.

  PKB spadnie o 3,8 proc. r/r w 2020 r., zaś pierwszy wzrost zanotuje w II kw. 2021 r. PKB, a polski PKB osiągnie swoją wartość sprzed wybuchu pandemii dopiero w 2022 r., prognozuje bank. Dynamika konsumpcji spadnie o 4,4 proc. r/r w br., inwestycji - o 10,6 proc. i wzrośnie o 3,1 proc. w 2021 roku.

 • 18 czerwca 2020
  Bon turystyczny to zastrzyk ok. 4 mld zł dla branży turystycznej
  Bon turystyczny to zastrzyk ok. 4 mld zł dla branży turystycznej

  Koszt bonu turystycznego wysokości 500 zł na każde dziecko w celu sfinansowania usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie kraju, nie powinien przekroczyć 4 mld zł do końca 2021 roku. Źródłem jego finansowania ma być Fundusz Przeciwdziałania COVID-19, wynika z prezydenckiego projektu ustawy o Bonie Turystycznym, który trafił dzisiaj do Sejmu.

 • ‚Minutes’ RPP: Cięcie stóp w maju ograniczy ryzyko dalszej aprecjacji złotego
  ‚Minutes’ RPP: Cięcie stóp w maju ograniczy ryzyko dalszej aprecjacji złotego

  Podczas posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej 28 maja br. członkowie RPP ocenili, że obniżka stóp ograniczy ryzyko dalszej aprecjacji złotego wobec głównych walut, która w sposób procykliczny wzmacniałaby negatywny wpływ silnego spadku popytu zagranicznego na dochody eksporterów, a przez to oddziaływałaby negatywnie na aktywność i zatrudnienie w polskiej gospodarce, wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski.

 • Ceny mieszkań będą spadać o 5-7 proc. rocznie do końca 2022 r.
  Ceny mieszkań będą spadać o 5-7 proc. rocznie do końca 2022 r.

  Pandemia COVID-19 zakończyła kilkuletni cykl hossy na rynku mieszkaniowym. Spadki cen lokali będą wynosić po 5-7 proc. rocznie i potrwają do końca 2022 roku, prognozuje firma Emmerson Evaluation w "Analizie cen transakcyjnych i prognoz dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce. Rynek pierwotny i wtórny".

 • 17 czerwca 2020
  Wraca temat podatku estońskiego w Polsce. Premier chce, aby wszedł w życie za ok. pół roku
  Wraca temat podatku estońskiego w Polsce. Premier chce, aby wszedł w życie za ok. pół roku

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u. Rozwiązanie to sprawi, że firmy o obrotach do 50 mln zł nie będą musiały płacić CIT, tak długo, jak nie będą wypłacać zysków. Według premiera nowe przepisy powinny wejść w życie za ok. pół roku.

 • NBP: Pojawiło się ryzyko nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu w gospodarce
  NBP: Pojawiło się ryzyko nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu w gospodarce

  Polski system finansowy wszedł w okres pandemii COVID-19 w dobrej kondycji, odporny na szoki i bez znaczących nierównowag, jednak siła i charakter szoku związanego z pandemią sprawiają jednak, że znacząco wzrosło ryzyko kredytowe i pojawiło się ryzyko nadmiernego ograniczenia dostępności kredytu w gospodarce, ocenia Narodowy Bank Polski w "Raporcie o stabilności systemu finansowego. Wydanie specjalne: skutki pandemii COVID-19".

 • 15 czerwca 2020
  MR oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 2,5 proc. r/r w czerwcu
  MR oczekuje spowolnienia inflacji do ok. 2,5 proc. r/r w czerwcu

  Inflacja konsumencka spowolni do ok. 2,5 proc. r/r w czerwcu br., przewidują eksperci Ministerstwa Rozwoju.

 • GUS: Inflacja wyniosła 2,9 proc. r/r w maju; konsensus: 2,9 proc. r/r
  GUS: Inflacja wyniosła 2,9 proc. r/r w maju; konsensus: 2,9 proc. r/r

  Inflacja konsumencka wyniosła 2,9 proc. w ujęciu rocznym w maju 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2 proc. w maju.

 • Kryzys dopiero przed polską gospodarką. Fala upadłości firm spodziewana w drugiej połowie roku
  Kryzys dopiero przed polską gospodarką. Fala upadłości firm spodziewana w drugiej połowie roku

  – Popandemiczna recesja na dobre rozpocznie się dopiero wtedy, kiedy skończą się pieniądze z rządowych tarcz, a pierwszej fali upadłości firm można spodziewać się w III kwartale tego roku – oceniają ekonomiści Euler Hermes. Wśród najbardziej zagrożonych branż są m.in. HoReCa i transport międzynarodowy.

 • 12 czerwca 2020
  Bank Światowy: Polska gospodarka odporniejsza na efekty wirusa niż kraje regionu
  Bank Światowy: Polska gospodarka odporniejsza na efekty wirusa niż kraje regionu

  Sytuacja fiskalna Polski jest lepsza niż krajów regionu, a gospodarka odporniejsza na efekty wirusa, ocenia w rozmowie z ISBnews starsza ekonomistka Banku Światowego na Polskę Cristina Savescu. Dodaje, że w Polsce inflacja "jest pod kontrolą". Jednocześnie, zdaniem ekonomistki, wciąż jest dużo niepewności co do tego, jaki będzie ostateczny wpływ epidemii na sytuację gospodarczą i społeczną w Polsce.

 • 10 czerwca 2020
  PKO BP: Stopy procentowe mogą pozostać bez zmian do 2022 roku
  PKO BP: Stopy procentowe mogą pozostać bez zmian do 2022 roku

  W bazowym scenariuszu stopy procentowe pozostaną bez zmian, a bank centralny skupi się na wspieraniu gospodarki niestandardowymi narzędziami, uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, obecny poziom stóp może być utrzymywany prawdopodobnie aż do zmiany prawie całego składu Rady Polityki Pieniężnej w trakcie 2022 roku.

 • Deloitte: Blisko 2/3 polskich CFO uważa, że pandemia nie zakłóciła płynności finansowej
  Deloitte: Blisko 2/3 polskich CFO uważa, że pandemia nie zakłóciła płynności finansowej

  Aż 63 proc. dyrektorów finansowych w Polsce przepytanych przez Deloitte uważa, że pandemia nie zakłóciła płynności finansowej w ich firmach. Mimo to aż 80 proc. badanych postrzega perspektywy finansowe swoich spółek negatywnie. Jako największe ryzyka wskazują niewypłacalność, ograniczenia związane z płatnościami w gospodarce, spadek popytu krajowego oraz recesję.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR