X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 22 marca 2019

  Skarbiec TFI: Pełny wpływ PPK na GPW ujawni się za 3 lata, ważne wsparcie dla MŚP

  Opublikowano:

  Program pracowniczych planów kapitałowych (PPK) będzie miał pozytywny wpływ na warszawską giełdę, ale ujawni się on w pełni dopiero za 3 lata. Nowy system szczególnie pozytywnie może oddziaływać na segment małych i średnich spółek (MŚP) na GPW, uważa Michał Stalmach, zarządzający funduszami w Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

 • 14 marca 2019

  Glapiński: Poziom inwestycji jest daleko wyższy niż pokazują to statystyki

  Opublikowano:

  Poziom inwestycji jest daleko wyższy niż pokazują to statystyki, a wykazywany niski poziom inwestycji przy tak wysokim wzrośnie PKB jest sprzecznością, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

 • Czerwińska: Wzrost PKB spowolni w okolice 4 proc. w tym roku

  Opublikowano:

  Polska gospodarka będzie się wolniej rozwijać w tym roku niż w ubiegłym, ale spowolnienie będzie łagodne i obniży się do poziomu około 4 proc., wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

 • 08 marca 2019

  Morawiecki: Przyrost ze ściągalności podatku VAT może wynieść do 8-10 mld zł

  Opublikowano:

  Wzrost ściągalności podatku VAT w tym roku może wynieść 8-10 mld zł wobec około 3 mld zł wzrostu oczekiwanego w ustawie budżetowej na 2019 r., wynika ze słów premiera Mateusza Morawieckiego.

 • Wyprzedaż w Azji odbija się czkawką giełdom w Europie, w grze Idea Bank i Kruk

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Warszawska giełda rozpoczyna ostatnią sesję w tym tygodniu od spadków. Inwestorów wystraszyła fala wyprzedaży na globalnych rynkach akcji, niepokojące dane z Chin, a także kolejne rozczarowujące dane z niemieckiej gospodarki. 

 • 07 marca 2019

  EBC jednak zaskoczył

  Opublikowano:

  Wcześniejsze plotki dotyczące uruchomienia kolejnej rundy TLTRO okazały się być prawdziwe. 

 • PKO BP: Pakiet PiS to stymulacja, po uwzględnieniu podatków, na 0,9-1,6 proc. PKB

  Opublikowano:

  Stymulacja fiskalna będzie oparta w dużej mierze o zaproponowany przez rząd pakiet fiskalny, a jej wielkość można szacować na ok. 1-2 proc. PKB brutto, a po uwzględnieniu większych wpływów z podatków - na 0,9-1,6 proc. PKB, podali analitycy PKO Banku Polskiego.

 • 05 marca 2019

  Premier przedstawił źródła finansowania programu Nowa Piątka PiS

  Opublikowano:

  Środki na sfinansowanie tzw. Nowej Piątki PiS będą pochodzic m.in. ze zmniejszenia luki VAT, ograniczania luki CIT, cyfryzacji administracji publicznej, uszczelnienia NFZ i FUS oraz opodatkowania cyfrowych gigantów, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Projekty ustaw wdrażających program mają być gotowe do końca marca, zaś ich podpisanie przez prezydenta zakładane jest - od kwietnia do połowy czerwca, w zależności od projektu.

 • 04 marca 2019

  Fitch: Pakiet PiS grozi wzrostem deficytu general government do ok. 3 proc. PKB w 2020 r.

  Opublikowano:

  Nowy pakiet fiskalny, ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przesuwa nastawienie w polityce fiskalnej na bardziej ekspansywne i grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) do ok. 3 proc. PKB w 2020 r. z szacowanych na 2018 r. 0,5 proc. PKB, uważa agencja Fitch Ratings. Według agencji, wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB będzie umiarkowany.

 • 28 lutego 2019

  Prognozy na marzec dla warszawskiej giełdy

  Opublikowano:

  Jeśli rozmowy na linii USA-Chiny nie zakończą się zawarciem długo oczekiwanego porozumienia, marzec przyniesie pierwszą w tym roku głębszą korektę. W najbliższym miesiącu warszawski rynek będzie żył wynikami finansowymi spółek, kampanią wyborczą oraz roszadami w indeksach.

 • Rafalska: 13-tka będzie przysługiwać także rencistom socjalnym

  Opublikowano:

  Zapowiadane w tzw. "nowej piątce PiS" trzynaste świadczenie przysługiwać będzie także rencistom socjalnym, czyli osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a nie tylko emerytom, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zgodnie z zapowiedziami, "trzynastki" mają być wypłacane od maja.

 • 26 lutego 2019

  Rafalska: Roczny koszt rozszerzonego 500+ i 13-tki dla emerytów to łącznie ok. 50 mld zł

  Opublikowano:

  Roczny koszt programu Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego wyniesie rocznie z kosztem jego obsługi ok. 40 mld zł. Natomiast wypłata w tym roku świadczenia "13-stki dla emerytów" wyniesie ok. 8-9 mld zł poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • 25 lutego 2019

  Według analityków propozycje fiskalne PiS nie powinny zwiększyć deficytu pow. 3 proc. PKB

  Opublikowano:

  Koszt programu Prawa i Sprawiedliwości to około 40 mld zł rocznie, ale - zdaniem analityków - szczyt wydatków nastąpi w 2020 r. Część ekonomistów szacuje, że deficyt w finansach publicznych powinien utrzymać się poniżej 3 proc. w tym, jak i w kolejnym roku.

 • Koszt rozszerzenia 500+ to 17 mld zł, 13-tki dla emerytów – 11 mld zł

  Opublikowano:

  Koszt objęcia programem Rodzina 500+ każdego dziecka to 17 mld zł rocznie, "Trzynastka" dla emerytów - 11 mld zł, brak podatku PIT dla pracujących do 26 lat - 2 mld zł, rozszerzenie sieci połączeń autobusowych - 1,5 mld zł, podał Puls Biznesu, powołując się na wstępne szacunki Ministerstwa Finansów.

 • 19 lutego 2019

  IZFiA: 1/3 Polaków oszczędza na emeryturę w banku, ponad 1/5 – wcale

  Opublikowano:

  Prawie 40 proc. Polaków deklaruje, że źródłami ich dochodów będą emerytura oraz oszczędności, a 1/3 chce pracować tak długo, jak to możliwe, wynika z badania pt. Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami (IZFiA). Dla 60 proc. Polaków kwota, która pozwoliłaby utrzymać się na emeryturze mieści się w przedziale pomiędzy 1.000 zł a 2.999 zł miesięcznie.

 • 15 lutego 2019

  Przed branżą budowlaną jeszcze kilka ciężkich kwartałów

  Opublikowano:

  Obecne warunki rynkowe nie wskazują na możliwość poprawy sytuacji finansowej polskich firm budowlanych, ocenia Euler Hermes. Według firmy, pierwsze symptomy poprawy - m.in. dzięki planowanej indeksacji kosztów - będą miały miejsce w perspektywie kilku kwartałów, może nawet dwóch lat.

 • 14 lutego 2019

  Amerykańscy konsumenci dają sygnał do obaw

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Podczas gdy polski rynek już od dwóch tygodni daje poważne sygnały zadyszki, nastroje na globalnych rynkach w ostatnim czasie były pozytywne. Wbrew kolejnym nie najlepszym danym światowe parkiety wciąż podążały w górę, choć ze zdecydowanie większym trudem niż w styczniu.

 • GUS: Wzrost PKB to 4,9 proc. r/r w IV kw. 2018 wg szybkiego szacunku

  Opublikowano:

  Polski PKB przerwał serię 5-proc. odczytów. Według  szybkiego szacunku GUS, w IV kwartale PKB wzrósł o 4,9 proc. r/r wobec 5,1 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale.

 • 13 lutego 2019

  Kolejna niewykorzystana okazja

  Opublikowano:

  Mocne wzrosty w Azji ponownie nie dotarły na GPW. Indeks Hang Seng zyskał 1,2 proc., a chiński Shanghai Composite 1,8 proc. - jest to efekt wczorajszej wypowiedzi prezydenta D. Trumpa dotyczącej możliwości przedłużenia terminu negocjacji amerykańsko-chińskich. Rynek już od pewnego czasu przestał wierzyć w możliwość nałożenia kolejnych ceł na produkty importowane z Państwa Środka, niemniej łagodny ton amerykańskiego prezydenta w kwestii wojny handlowej jest przez inwestorów zawsze „mile widziany”.

 • Ministerstwo Finansów zapowiada powołanie członka rządu ds. strategii dla rynku kapitałowego

  Opublikowano:

  W strategii rozwoju rynku kapitałowego przewidziano m.in. powołanie specjalnej grupy roboczej, która będzie dokonywała przeglądu regulacji, a także powołanie członka rządu ds. implementacji strategii, zasygnalizował zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansówm Marcin Obroniecki.

 • 07 lutego 2019

  Słabość europejskiej gospodarki uderza w WIG20

  Opublikowano:

  Środowe zamknięcie giełdy w Nowym Jorku na minusach zapowiadało, że rynki europejskie znajdą się dzisiaj pod presją, ale ostatecznym ciosem okazały się dla nich pogarszające się dane i prognozy wzrostu na ten rok.

 • 06 lutego 2019

  Pryskają marzenia o polskim grafenie. Spółka Nano Carbon sprzedaje maszyny

  Opublikowano:

  Spółka Nano Carbon, która miała produkować ten niezwykły materiał, w lutym nie zrealizowała ani jednego zlecenia, a swoje urządzenia wystawiła na sprzedaż, podaje Rzeczpospolita.

 • Lutowa korekta będzie okazją na tanie akcje małych spółek

  Opublikowano:

  Eksperci przepytani przez StockWatch.pl ostrzegają, że rynkom akcji kończy się paliwo do wzrostów, a pokusa realizacji pierwszych tegorocznych zysków jest coraz większa. W szerszej perspektywie zimowa korekta może być świetną okazją do kupna akcji tanich i zdrowych fundamentalnie małych spółek.

 • 05 lutego 2019

  Czerwińska: Deficyt budżetu za 2018 r. to 10,3 mld zł wg wstępnych szacunków

  Opublikowano:

  Deficyt budżetu za 2018 r., według szacunkowych danych na 4 lutego br., sięgnął 10,3 mld zł, wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

 • 04 lutego 2019

  NCBR przeznaczy 140 mln zł na projekty naukowo-przemysłowe

  Opublikowano:

  Nie tylko twórcy gier mogą liczyć w tym roku na wsparcie państwa. W 5. edycji konkursu "Projekty aplikacyjne" Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoży na projekty naukowo-przemysłowe aż 140 mln zł.

 • 01 lutego 2019

  Polski przemysł hamuje. Styczniowa produkcja i eksport topniały najszybciej od 2009 r.

  Opublikowano:

  Styczniowy PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 48,2 pkt. To wynik nieco lepszy od grudniowego odczytu (47,6 pkt.) i konsensusu (47,8 pkt.), ale wciąż trzeci z rzędu znacznie poniżej kluczowej granicy 50 pkt. 

 • 31 stycznia 2019

  Słabe dane psują nastroje w Europie

  Opublikowano:

  Optymizm zza oceanu wprawdzie dotarł rano do Europy, jednak szybko został przyćmiony lokalnymi problemami. Styczniowa dynamika sprzedaży detalicznej w Niemczech obniżyła się do -4,3 proc. m/m przy konsensusie zakładającym zaledwie -0,5 proc. m/m (z tak dużym spadkiem nie mieliśmy do czynienia od 2007 r.). Na domiar złego, dane o włoskim PKB za 4Q2018 potwierdziły, że kraj ten znalazł się w technicznej recesji, osiągając drugi kwartał z rzędu ujemną dynamikę wzrostu (-0,2 proc. k/k).

 • 30 stycznia 2019

  Polacy na lokatach bankowych trzymają ponad ćwierć biliona złotych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Rośnie zainteresowanie lokatami. Tylko w grudniu na lokaty trafiło 5,5 mld zł, to największy wzrost od trzech lat. Zdaniem ekspertów ten trend może się utrzymywać mimo niskich stóp procentowych. Spowalnia rynek nieruchomości, więc mniej pieniędzy będzie wypływało z lokat w związku z zakupem mieszkań. Do tego niska inflacja i przepisy, które ograniczą inwestycje w obligacje przedsiębiorstw, sprawią, że do tego bankowego instrumentu wróci coraz więcej osób – ocenia Jarosław Sadowski z Expander Advisors.

 • Co mówi amerykańska krzywa rentowności?

  Opublikowano:
 • 28 stycznia 2019

  W tym tygodniu istotne dane i wydarzenia z gospodarki globalnej

  Opublikowano:

  Posiedzenie FOMC, rozmowy handlowe USA-Chiny, głosowanie w brytyjskim parlamencie, a dla krajowych inwestorów także dane GUS dot. PKB i styczniowe PMI Polski, to najistotniejsze w bieżącym tygodniu wydarzenia według ekonomistów Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku