Gospodarka
- >> Gaming na Giełdzie V >> 14 gości, 4 panele dyskusyjne, 4 godziny wiedzy o branży gier – wszystko za darmo i bez rejestracji >> Obejrzyj lub odsłuchaj całe nagranie REKLAMA
-
-
dzisiaj
Sklepy w galeriach handlowych zostaną otwarte od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Otwarte mają zostać także galerie sztuki i muzea. Pozostałe obostrzenia zostają utrzymane do 14 lutego. Do tego czasu nauka będzie odbywać się w dotychczasowym trybie.
-
Rząd najprawdopodobniej dziś ogłosi decyzje dotyczące obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa i możliwe jest ich "lekkie rozluźnienie", zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
-
wczoraj
Punktem zwrotnym w czasie pandemii koronawirusa może być maj, uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem, do tego czasu powinny zostać zaszczepione wszystkie osoby najbardziej narażone na za zakażenie i zniknie powód do tego, by zamykać firmy.
-
26 stycznia 2021
Spadek zakażeń daje przestrzeń do rozmów na temat luzowania gospodarki, ale trzeba patrzeć także na sytuację epidemiologiczną w innych krajach, uważa minister zdrowia Adam Niedzielski.
-
25 stycznia 2021
Obniżka stóp procentowych poniżej zera byłaby możliwa w przypadku pojawienia się deflacji i silnego pogorszenia nastrojów konsumentów i przedsiębiorców, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.
-
Ceny mieszkań mogą w tym roku wzrosnąć o kolejnych kilka procent, ocenia Polski Związek Firm Deweloperskich.
-
22 stycznia 2021
Liczba mieszkań oddanych do użytku w 2021 r. przekroczy 200 tys., podobnie jak w ub.r., gdy wyniosła 222 tys., oceniają analitycy PKO Banku Polskiego.
-
Otwarcie galerii handlowych, z zachowaniem wszystkich wymogów sanitarnych, powinno być możliwe od 1 lutego, zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
-
21 stycznia 2021
Tegoroczne tempo wzrostu PKB w Polsce wyniesie 3,8 proc., a konsumpcja zyska na znaczeniu w kontrybucji do wzrostu PKB w 2022 rok, kiedy włączy się wspomaganie z rynku pracy, oceniają analitycy mBanku.
-
20 stycznia 2021
Pod koniec tego tygodnia, ewentualnie na początku przyszłego rząd przedstawi jak może wyglądać funkcjonowanie poszczególnych branż w reżimie sanitarnym od 1 lutego, poinformował premier Mateusz Morawiecki.
-
19 stycznia 2021
Na konta firm, dotkniętych obostrzeniami z powodu pandemii koronawirusa w ramach tarczy finansowej 2.0. trafiło już 700 mln zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki.
-
Strategia luzowania obostrzeń, nałożonych w związku z rozprzestrzenieniem się pandemii koronawirusa, będzie polegała na przywracaniu na początkowym etapie tradycyjnej nauki i otwarciu handlu, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
-
NBP przedstawił prognozy analityków dot. średniorocznej, dynamiki PKB, inflacji i stopy referencyjnej z zimowej rundy Ankiety Makroekonomicznej NBP. W ankiecie uczestniczyło 23 ekspertów, reprezentujących instytucje finansowe i naukowe, związek zawodowy oraz organizację przedsiębiorców.
-
Inflacja średnioroczna znajdzie się w okolicach celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego w 2021 r. - na poziomie 2,6 proc., wynika z raportu Banku Pekao "Czas odbudowy po pandemii. Perspektywy na 2021 rok i dalej". W tym roku ekonomiści banku nie spodziewają się cięcia stóp procentowych, ale widzą aktywną rolę NBP na rynku walutowym.
-
18 stycznia 2021
W sytuacji poprawy koniunktury pojawi się konieczność podwyżki stóp procentowych, ale w pierwszym rzędzie powinno się podnieść poziom rezerwy obowiązkowej, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt.
-
Obecnie właściwą strategią w polskiej polityce pieniężnej jest taka, która zakłada utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych do końca obecnej kadencji Rady Polityki Pieniężnej, tj. do 2022 r., uważa członek RPP Eryk Łon. Jednak nie wykluczył obniżki stóp procentowych już w I kw. 2021 r., gdyby realna roczna dynamika PKB kształtowała się "na niepokojąco niskim poziomie".
-
15 stycznia 2021
Narodowy Bank Polski, który przeprowadził "znaczącą" interwencję na rynku walutowym, nie wyklucza kolejnych interwencji, nawet na większą skalę. Obecnie NBP nie widzi takiej potrzeby, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.
-
Jeśli będzie taka potrzeba, pójdziemy w kierunku obniżenia stóp procentowych, poinformował prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Jak dodał, dopuszcza też stopy ujemne. Inwestorzy zareagowali mocną wyprzedażą akcji banków.
-
Decyzje o ewentualnym luzowaniu obostrzeń rząd podejmie nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
-
Inflacja konsumencka wyniosła 2,4 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,1 proc. w grudniu.
-
14 stycznia 2021
Jeżeli sytuacja epidemiczna w kraju nie ulegnie pogorszeniu, od 1 lutego zostaną otwarte galerie handlowe, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Branże najbardziej dotknięte obostrzeniami, jak turystyka czy gastronomia, będą musiały poczekać "co najmniej kilka tygodni".
-
13 stycznia 2021
Narodowy Bank Polski może dokonywać interwencji na rynku walutowym celem wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę, podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
-
Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi 0,1 proc. Po posiedzeniu nie odbędzie się konferencja prasowa, natomiast o godz. 16:00 zostanie opublikowany komunikat.
-
12 stycznia 2021
Wartość BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe, który informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych, wyniosła 6,4 proc. w grudniu. Oznacza to, że w grudniu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 6,4 proc. w porównaniu z grudniem 2019 r.
-
Rząd chce wydłużyć możliwość zawierania kredytu z dopłatami dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w związku z COVID-19 do 30 czerwca 2021 r., co w konsekwencji wydłuża okres stosowania dopłat do czerwca 2022 r., a w przypadku kredytów dla przedsiębiorców wykonujących, jako przeważającą, działalność gospodarczą szczególnie dotkniętą COVID-19 - do 30 czerwca 2023 r, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
-
Scenariusz bazowy zakłada odmrożenie gospodarki po 2020 roku na całym świecie w sposób pełny i długofalowy oraz brak lockdownów w walce z pandemią. Prawdopodobny jest pokonanie przez indeks WIG rekordów z 2007 i 2018 roku przy w miarę równym udziale małych, średnich, jak i dużych spółek, uważają zarządzający Investors TFI.
-
Przedstawiciele firm zrzeszonych w Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług rozważają pozwy wobec Skarbu Państwa. Kancelarie prawne współpracujące ze Związkiem oraz jego członkami rekomendują takie rozwiązanie jako ratunek dla branży, którą pogrąża decyzja o przedłużeniu lockdownu.
-
11 stycznia 2021
Ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,9 proc. r/r w III kw. 2020 r., a w ujęciu kwartalnym wzrosły o 2 proc., podał Główny Urząd Statystyczny.
-
08 stycznia 2021
Rząd planuje ogłosić decyzję dotyczącą obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w poniedziałek, 11 stycznia, poinformował rzecznik rządu Piotr Muller. Na tym etapie nie rozważano zaostrzania obostrzeń, tylko to, czy je utrzymać, czy też ewentualnie "w niewielkim stopniu" zmniejszyć.
-
07 stycznia 2021
Do końca stycznia 2021 r. eksperci i przedstawiciele przemysłu mają opracować Białą Księgę Rozwoju Przemysłu, poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiadając rozpoczęcie prac nad nową polityką przemysłową Polski do roku 2030. Do końca I kwartału br. projekt nowej polityki przemysłowej ma trafić pod obrady rządu, poinformował wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.