Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • dzisiaj

  Płace w firmach wzrosły o 5,3 proc. r/r, a zatrudnienie o 2,8 proc. w czerwcu

  Opublikowano:

  Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 9 osób wzrosło o 5,3 proc. r/r, zaś zatrudnienie zwiększyło się o 2,8 proc. r/r, podał Główny Urząd Statystyczny.

 • wczoraj

  To dopiero początek drożyzny w sklepach i marketach. Jeśli ceny paliw pójdą w górę, inflacja może sięgnąć 4 proc.

  Opublikowano:

  Choć latem zazwyczaj ceny rosły wolniej niż zimą, zwłaszcza ceny żywności, w tym roku inflacja nie odpuszcza, a najmocniej drożeją właśnie podstawowe produkty spożywcze. Ekonomiści spodziewają się również wzrostu cen paliw ze względu na drożejącą ropę naftową oraz kolejnego impulsu inflacyjnego w postaci świadczeń socjalnych. W tej sytuacji nie jest wykluczone, że inflacja przekroczy wyznaczoną przez Narodowy Bank Polski górną granicę celu inflacyjnego, czyli 3,5 proc.

 • 15 lipca 2019

  GUS podał dane o inflacji. W czerwcu najmocniej podrożała żywność

  Opublikowano:

  Najnowsze dane GUS potwierdziły, że w czerwcu inflacja konsumencka wyniosła 2,6 proc. w ujęciu rocznym. Mocno podrożała nie tylko żywność (5,7 proc. r/r), ale także usługi. Ceny w restauracjach i hotelach podskoczyły średnio o ponad 4 proc. r/r.

 • 08 lipca 2019

  NBP przedstawił nowe projekcje wzrostu PKB i inflacji CPI na 2019 r.

  Opublikowano:

  Wzrost PKB sięgnie 4,5 proc. w tym roku, a następnie spowolni do 4 proc. w 2020 r. i do 3,5 proc. w 2021 r., natomiast inflacja konsumencka wyniesie 2 proc. w 2019 r. i przyspieszy do 2,9 proc. r/r w 2020 r., by spowolnić do 2,6 proc. w 2021 r. wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP), opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

 • Gorączka złota w NBP. W 6 miesięcy bank kupił 100 ton kruszcu

  Opublikowano:

  Na przestrzeni 1,5 roku Narodowy Bank Polski kupił łącznie 125,7 ton złota, z czego większość w tym roku. Obecne zasoby banku wynoszą 228,6 ton.

 • 04 lipca 2019

  Krajewski z PiS: Niedługo prace nad obniżką stawki PIT do 17 proc. dla wszystkich

  Opublikowano:

  Niedługo rozpoczną się prace nad projektem obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) do 17 proc. z 18 proc. dla wszystkich podatników, zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Krajewski.

 • Bitcoin przypomniał, jak wygląda kryptowalutowe szaleństwo. Dolar w odwrocie

  Opublikowano:

  Drugi kwartał bezapelacyjnie należał do kryptowalut. Cena bitcoina, czyli najsłynniejszej waluty cyfrowej podskoczyła o przeszło 200 proc. Z kolei dolar amerykański wytracił impet i ostatecznie stracił do wielu walut, w tym m.in. do złotego.

 • 03 lipca 2019

  Telekomy dźwignęły polski rynek akcji w II kwartale

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , , ,

  Warszawski rynek akcji zakończył II kwartał na plusie, MSCI Poland zyskał w tym czasie 3,1 proc. Jednak jak wynika z najnowszego IRR Quarterly, Polska wciąż jest omijana przez dużych inwestorów zagranicznych i przegrywa z modnymi ostatnio Indiami, a w regionie EMEA - także z Rosją i Arabią Saudyjską.

 • 28 czerwca 2019

  Ceny żywności szaleją. Czerwcowy odczyt inflacji najwyższy od 2012 r.

  Opublikowano:

  Inflacja wyniosła 2,6 proc. w ujęciu rocznym w czerwcu br. (wobec 2,4 proc. r/r w maju), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych. To najwiyższy wstępny odczyt od listopada 2012 roku. Część ekonomistów spodziewa się, że pod koniec 2019 r. inflacja może wzrosnąć w okolice 3 proc. r/r.

 • 27 czerwca 2019

  Citi Handlowy podwyższył prognozę wzrostu PKB do 4,7 proc. r/r w 2019 r.

  Opublikowano:

  Analitycy Citi Handlowego podwyższyli prognozę wzrostu PKB Polski na bieżący rok do 4,7 proc. r/r z wcześniej oczekiwanych 4,3 proc. Dynamikę wzrostu PKB w 2020 ekonomiści banku szacują na 3,7 proc. r/r.

 • 26 czerwca 2019

  Małe i średnie firmy będą mogły wytwarzać prąd w mikroinstalacjach

  Opublikowano:

  Jak pokazują dane Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, w ubiegłym roku w Polsce powstało 28,36 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 173 MW. Ich liczba ma radykalnie wzrosnąć po uruchomieniu programu Energia Plus, dzięki któremu przedsiębiorcy będą mogli produkować energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie upustów. Projekt nowelizacji ustawy o OZE, który rozszerza status prosumenta o małe i średnie firmy, zyskał wczoraj akceptację rządu. Teraz zajmie się nim Sejm.

 • Fitch: Nowe sankcje USA dla Chin odbiją się na wzroście PKB Polski w 2020 r.

  Opublikowano:

  Nałożenie przez USA 25-proc. ceł na import z Chin o wartości 300 mld USD obniżyłoby globalny wzrost PKB o 0,389 pkt proc. w 2020 r., a w przypadku Polski - o 0,314 pkt, prognozuje Fitch Ratings.

 • 19 czerwca 2019

  Polska oddala się od najbogatszych krajów UE Przez ostatnie 10 lat zwiększył się dystans między najbogatszymi i najbiedniejszymi krajami Europy

  Opublikowano:

  Produkt krajowy brutto na osobę wzrósł we wszystkich krajach z wyjątkiem Grecji, ale wzrost ten dla stu kilkunastu milionów obywateli najbogatszych krajów wspólnoty i kontynentu był nominalnie wyższy niż dla porównywalnych pod względem liczby mieszkańców państw Europy Środkowo-Wschodniej. Według autorów raportu przyczyną jest fakt, że globalne koncerny mają swoje główne siedziby w najbogatszych państwach.

 • 18 czerwca 2019

  Tylko innowacje pozwolą sprostać nowym regulacjom emisji spalin

  Opublikowano:

  Dzięki produkowanym w Polsce nowoczesnym katalizatorom ekologiczne mogą być także silniki diesla. Co roku z powodu chorób wywołanych zanieczyszczeniem powietrza w UE umiera około 400 tys. osób. Normy dotyczące ograniczenia szkodliwych substancji w powietrzu ustanowione przez KE przekracza 23 z 28 krajów członkowskich. 

 • Nawet 300 firm może liczyć na rekompensaty za koszty uprawnień do emisji CO2 Rząd przyjął projekt ustawy

  Opublikowano:

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) poinformowało, że projekt ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych został przyjęty przez rząd. Około 300 przedsiębiorstw z branż energochłonnych, takich jak chemiczna, hutnicza czy papiernicza, będzie uprawnionych do uzyskania rekompensat za koszty uprawnień do emisji CO2, zawarte w cenie energii.

 • 17 czerwca 2019

  Minister rolnictwa: Mamy wielką suszę hydrologiczną. Od sierpnia uruchamiamy program nawodnień w rolnictwie wart 1 mld zł

  Opublikowano:

  Połączenie coraz częstszych okresów wysokich temperatur i niewielkich opadów powoduje, że susza dotyka kraj co roku. Bardzo złą sytuację ogólną pogarszają dodatkowo bezśnieżne zimy oraz suche jesienie. Już teraz susza dotknęła w Polsce osiem województw, w niektórych regionach plony mogą być nawet o kilkadziesiąt procent niższe. W sierpniu zostanie uruchomiony nowy program nawodnień w rolnictwie. Skorzystają na nim gminy najbardziej poszkodowane przez suszę w ostatnich latach – zapowiada Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

 • 13 czerwca 2019

  Kwieciński: Tempo wzrostu PKB może zbliżyć się do 5 proc. r/r w 2019 roku

  Opublikowano:

  Tempo wzrostu PKB może zbliżyć się do 5 proc. r/r, a wśród krajów OECD będziemy czwartym państwem z najwyższym wzrostem gospodarczym w 2019 roku, uważa minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

 • 10 czerwca 2019

  Polska gospodarka pręży muskuły. Kolejni ekonomiści podnoszą prognozy wzrostu PKB

  Opublikowano:

  Polska gospodarka radzi sobie znacznie lepiej niż sądzono. Ekonomiści Banku Pekao oraz Credit Agricole w najnowszych raportach podwyższyli prognozę wzrostu PKB na 2019 r.

 • 04 czerwca 2019

  Czy drożejąca żywność może podbić oprocentowanie obligacji?

  Opublikowano:

  Ubiegłoroczna i tegoroczna susza wywindowały ceny produktów rolnych nawet o kilkaset procent w skali roku, co podciągnęło także cały wskaźnik cen towarów i usług mierzony przez GUS. Czy droga pietruszka doprowadzi też do wzrostu stóp WIBOR?

 • 28 maja 2019

  PKO BP podniosło prognozę wzrostu PKB na 2019 r. o 0,4 pkt do 4,6 proc.

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4,6 proc. (wobec 5,1 proc. w ub.r.), prognozują analitycy PKO Banku Polskiego.

 • 21 maja 2019

  FPP: Płaca minimalna powinna wzrosnąć do 2.500 zł brutto od 2020 r.

  Opublikowano:

  Płaca minimalna od 2020 roku powinna wzrosnąć do 2.500 zł brutto (z 2.250 zł w br.), uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Federacja szacuje, że podwyższenie płacy minimalnej do 2.500 zł brutto spowodowałoby wzrost wpływów do sektora finansów publicznych o 2,2 mld zł w skali roku. FPP proponuje, by 1,6 mld zł z tej kwoty przeznaczyć na obniżenie klina podatkowego i podwyższenie kwoty pracowniczych kosztów uzyskania przychodu do ponad 333 zł miesięcznie.

 • 20 maja 2019

  E. Gatnar: Nie obawiam się spowolnienia gospodarczego, a stopy procentowe być może będzie trzeba podnieść w II połowie tego roku

  Opublikowano:

  Przyspieszenie inflacji, zasygnalizowane przez Główny Urząd Statystyczny, może się okazać początkiem szybszego wzrostu cen, który skutkować będzie podniesieniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Eugeniusza Gatnara taki scenariusz był do przewidzenia. Polskiej gospodarce nie zagraża rzekome spowolnienie światowych gospodarek, a PKB w naszym kraju przekroczy 4 proc. także w tym roku.

 • wczoraj

  Morawiecki: Będziemy konsultować możliwość dopłat indywidualnych do nowych IKE

  Opublikowano:

  Konsultacje projektu przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) będą obejmowały m.in. możliwość indywidualnego dopłacania przez posiadaczy IKE do tych kont, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • Zmiany w OFE zmniejszą potrzeby pożyczkowe o ok. 8 mld zł w 2020-2021

  Opublikowano:

  Zaprezentowane wczoraj propozycje dotyczące przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) będą miały łączny wpływ na sektor finansów publicznych w latach 2020-2021 w wysokości ok. 8 mld zł i o tyle mniejsze powinny być potrzeby pożyczkowe państwa, wynika z wyliczeń analityków mBanku.

 • Rząd przyjął projekt ws. rozszerzenia programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący rozszerzenia programu "Rodzina 500+" na pierwsze lub jedyne dziecko, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • 05 kwietnia 2019

  Rafalska: Rząd przyjmie projekt dot. rozszerzenia 500+ w ciągu 2 tygodni

  Opublikowano:

  Projekt ustawy rozszerzającej program Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i najdalej za dwa tygodnie będzie rozpatrywany na posiedzeniu Rady Ministrów, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • 04 kwietnia 2019

  Zwyżki objęły niemal wszystkie rynki akcji na świecie

  Opublikowano:

  Pierwszy kwartał 2019 roku należał do udanych dla posiadaczy akcji. Indeks MSCI ACWI, opisujący zachowanie się rynków rozwiniętych i wschodzących, wzrósł o 12,3 proc. Gorzej prezentowały się polskie akcje, gdyż MSCI Poland stracił w analogicznym okresie 0,4 proc. Na wyróżnienie zasłużył indeks polskiego rynku alternatywnego NewConnect, którego wartość wzrosła o ponad 20 proc. w dolarach, a ponadto do zwyżki mierzonej złotym doszło po raz pierwszy od I kwartału 2017 roku.

 • 03 kwietnia 2019

  Raport: Przegląd tegorocznych stóp zwrotu z 7 klas aktywów na świecie

  Opublikowano:

  Pierwszy kwartał 2019 roku był wyjątkowo udanym okresem dla posiadaczy większości klas aktywów na świecie. Najmocniej rosły ceny akcji i towarów. Na rynku długu dominowały zwyżki, których intensywność była obserwowana po raz ostatni w 2016 roku.

 • Całość środków z OFE może trafić na indywidualne konta emerytalne w tym roku

  Opublikowano:

  Decyzja o przeniesieniu 100 proc. środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na prywatne indywidualne konta emerytalne zostanie podjęta jeszcze w kwietniu, a sama operacja może być przeprowadzona w tym roku, wynika z nieoficjalnych informacji "Super Expressu".

 • 29 marca 2019

  Morawiecki: Zmiany dotyczące OFE zostaną przedstawione w najbliższych miesiącach

  Opublikowano:

  Rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi otwartych funduszy emerytalnych (OFE) i przedstawi odpowiedni projekt w najbliższych miesiącach, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku