Gospodarka

 • wczoraj
  Ipopema oczekuje odbudowania się popytu na mieszkania i ustabilizowania cen
  Ipopema oczekuje odbudowania się popytu na mieszkania i ustabilizowania cen Omawiane walory: , , , ,

  Na rynku mieszkaniowym można oczekiwać stabilizacji cen i utrzymania stabilnych poziomów rentowności dzięki m.in. kosztom budowy, oceniają analitycy Ipopema Securities.

 • 28 września 2020
  Morawiecki: Z estońskiego CIT będą mogły korzystać firmy o obrocie do 100 mln zł
  Morawiecki: Z estońskiego CIT będą mogły korzystać firmy o obrocie do 100 mln zł

  Rząd planuje podniesienie rocznego limitu przychodów dla przedsiębiorców, którzy będą mogli skorzystać z tzw. estońskiego CIT-u do 100 mln zł, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Dzisiaj rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakładający takie rozwiązanie. Dotychczas planowano, że będzie to 50 mln zł.

 • Prezes PGNiG: Zużycie gazu w Polsce może wzrosnąć do ok. 30 mld m3 w 10 lat
  Prezes PGNiG: Zużycie gazu w Polsce może wzrosnąć do ok. 30 mld m3 w 10 lat Omawiane walory:

  Zużycie gazu ziemnego w Polsce może sięgnąć 30 mld m3 w ciągu 10 lat, jeśli utrzyma się obecne tempo wzrostu zapotrzebowania, uważa prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Jerzy Kwieciński. Obecnie roczne zużycie gazu wynosi ok. 19 mld m3.

 • PKO BP zrewidował w górę prognozę PKB na 2020 rok o 1 pkt proc. do -2,9 proc.
  PKO BP zrewidował w górę prognozę PKB na 2020 rok o 1 pkt proc. do -2,9 proc. Omawiane walory:

  PKB spadnie w tym roku o 2,9 proc. (wobec wcześniejszej prognozowanych -3,9 proc.), a w przyszłym roku wzrośnie o 4,3 proc. (rewizja w górę o 0,2 pkt proc.), szacują ekonomiści PKO Banku Polskiego. Według nich, w III kw. nastąpił wzrost PKB o ok. 8 proc. kw/kw (wyrównany sezonowo), co poprawiło roczną dynamikę PKB do -1,9 proc. Bank zakłada, że od początku 2021 roku polską gospodarkę czeka kilkuletni okres silnego wzrostu (powyżej potencjału).

 • Finansowa rzetelność Polaków drastycznie spadła podczas pandemii. Niemal połowa jest skłonna usprawiedliwić niespłacanie długów
  Finansowa rzetelność Polaków drastycznie spadła podczas pandemii. Niemal połowa jest skłonna usprawiedliwić niespłacanie długów

  Co dziesiąty Polak uważa, że zwracanie długów nie jest bezwzględnym obowiązkiem moralnym. To prawie trzy razy więcej niż zaledwie cztery lata temu – wynika z badania „Moralność finansowa Polaków” Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Niemal połowa badanych przyznała, że mogłaby usprawiedliwić nieetyczne zachowania finansowe, a to ponad dwa razy więcej niż w 2018 roku. Odsetek ten wyraźnie wzrósł w czasie pandemii.

 • 25 września 2020
  Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.
  Założenia polityki pieniężnej: RPP utrzymała cel 2,5 proc. +/- 1 pkt na 2021 r.

  Rada Polityki Pieniężnej podtrzymała w "Założeniach polityki pieniężnej na rok 2021" średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 pkt proc. Podstawowym instrumentem polityki pieniężnej pozostaną stopy procentowe, a polityka pieniężna będzie nadal realizowana w warunkach płynnego kursu walutowego, który nie wyklucza interwencji na rynku walutowym.

 • 23 września 2020
  KPMG: Sklepom internetowym przybyło średnio 6 proc. nowych klientów w czasie pandemii
  KPMG: Sklepom internetowym przybyło średnio 6 proc. nowych klientów w czasie pandemii

  Średnio podczas trwania pandemii COVID-19 sklepom internetowym przybyło 6 proc. nowych klientów, którzy przed wybuchem pandemii nie robili zakupów w internecie, wynika z raportu KPMG w Polsce pt. "Nowa rzeczywistość: konsument w dobie COVID-19. Jak zmieniły się zwyczaje zakupowe Polaków w czasie koronawirusa?". Najbardziej zwiększyła się częstotliwość dokonywania w internecie przez Polaków zakupów żywności, leków oraz kosmetyków.

 • 22 września 2020
  Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze
  Kredyty ratalne m.in. na zakup sprzętu RTV, AGD i mebli coraz popularniejsze

  Sierpniowe statystyki Biura Informacji Kredytowej pokazały spadki sprzedaży kredytów gotówkowych, mieszkaniowych oraz udzielanych w ramach limitu na karcie kredytowej. Wyraźny wzrost odnotowały za to kredyty ratalne. – W porównaniu z danymi z ubiegłego roku w sierpniu zaobserwowaliśmy niemal 10-proc. wzrost udzielonych kredytów ratalnych, a wartościowo był to niemal 15-proc. wzrost – precyzuje Sławomir Grzybek z Biura Informacji Kredytowej. Od początku roku do końca sierpnia liczba udzielanych kredytów ratalnych była większa o 0,7 proc. w ujęciu rocznym.

 • 18 września 2020
  Pekao: Wyniki sektora przedsiębiorstw będą poprawiać się w kolejnych kwartałach
  Pekao: Wyniki sektora przedsiębiorstw będą poprawiać się w kolejnych kwartałach

  Otoczenie makroekonomiczne powinno wspierać poprawę wyników sektora przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach, wynika z raportu Banku Pekao 'Krajobraz po bitwie. Wyniki sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020 roku". Zdaniem autorów raportu, stopniowo powinna się poprawiać sytuacja eksporterów, którzy znacznie mocniej ucierpieli podczas gwałtownego spowolnienia w II kw. 2020 r.

 • Glapiński: Niższe stopy procentowe nie prowadzą do ograniczenia podaży kredytu
  Glapiński: Niższe stopy procentowe nie prowadzą do ograniczenia podaży kredytu

  Niższe stopy procentowe nie prowadzą do ograniczenia podaży kredytu ani do wystąpienia zagrożeń dla stabilności systemu finansowego, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński.

 • 16 września 2020
  NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4 proc. r/r w sierpniu, konsensus: 4,1 proc.
  NBP: Inflacja bazowa wyniosła 4 proc. r/r w sierpniu, konsensus: 4,1 proc.

  Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 4 proc. w sierpniu 2020 r. wobec 4,3 proc. miesiąc wcześniej, podał Narodowy Bank Polski.

 • Bezrobocie jesienią znowu zacznie rosnąć. Na koniec roku rząd zakłada 8 proc.
  Bezrobocie jesienią znowu zacznie rosnąć. Na koniec roku rząd zakłada 8 proc.

  Według wstępnych danych MRPiPS stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 6,1 proc. i pozostała na niezmienionym poziomie już drugi miesiąc z rzędu. To oznacza, że wzrost bezrobocia wyhamował, ale jak wskazuje minister Marlena Maląg jesienią należy spodziewać się kolejnego wzrostu, bo wtedy kończy się też okres prac sezonowych.

 • 15 września 2020
  Inflacja będzie zbliżać się do 2,5 proc. r/r w kolejnych miesiącach wg analityków
  Inflacja będzie zbliżać się do 2,5 proc. r/r w kolejnych miesiącach wg analityków

  Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego znalazła się w sierpniu br. na poziomie zgodnym z prognozami rynkowymi. Ekonomiści spodziewają się niższej inflacji w kolejnych miesiącach i sięgnięcia celu 2,5 proc. na koniec roku z głównie z uwagi na malejące ceny żywności, zmniejszanie się inflacji bazowej, a także niższy popyt konsumpcyjny.

 • 14 września 2020
  Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce. Gospodarka wyjdzie z recesji dzięki konsumpcji prywatnej
  Minister finansów: Nie planujemy zwiększać poziomu podatków w Polsce. Gospodarka wyjdzie z recesji dzięki konsumpcji prywatnej

  Tadeusz Kościński deklaruje, że resort finansów nie zamierza podnosić podatków mimo zwiększonych wydatków spowodowanych pandemią. W tym roku zamiast zerowego deficytu ma on wynieść ponad 109 mld zł, choć wielu ekonomistów uważa, że jest to kwota zawyżona. Dodatkowo poluzowana reguła wydatkowa pozwala na pewną swobodę. Minister popiera też wprowadzenie podatku cyfrowego, choć musiałoby to się odbyć na poziomie unijnym, by nie narazić naszego kraju na retorsje Stanów Zjednoczonych.

 • 11 września 2020
  Według prezesa NBP, stopy procentowe są na właściwym poziomie
  Według prezesa NBP, stopy procentowe są na właściwym poziomie

  Stopy procentowe w Polsce są obecnie na właściwym poziomie, ocenił w rozmowie z ISBnews prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Dodał, że gdy Polska znajdzie się ponownie na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego, stopy procentowe "kiedyś" wzrosną.

 • 09 września 2020
  Kościński: Prognozy banków oczekujących płytszego spadku PKB mogą być realne
  Kościński: Prognozy banków oczekujących płytszego spadku PKB mogą być realne

  Przewidywania banków komercyjnych, z których wiele w ostatnich dniach zrewidowało swoje prognozy w kierunku płytszego spadku PKB Polski w tym roku niż oczekiwano wcześniej, mogą okazać się realne, ocenia minister finansów Tadeusz Kościński w rozmowie z ISBnews. Jednocześnie resort pozostaje konserwatywny i podtrzymuje oficjalne prognozy, mówiące o spadku o 4,6 proc. w tym roku i wzroście o 4 proc. w roku przyszłym.

 • Niewielka poprawa świadomości klimatycznej spółek giełdowych
  Niewielka poprawa świadomości klimatycznej spółek giełdowych

  Większość notowanych na warszawskiej giełdzie spółek nadal prezentuje niski poziom świadomości zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Zauważalna jest jednak poprawa w stosunku do ubiegłego roku i powoli kształtuje się grono liderów. Fundacja Standardów Raportowania, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych i Bureau Veritas Polska we współpracy z Go Responsible i MATERIALITY ogłosiły wyniki drugiej edycji corporate Climate Crisis Awareness study (Badania Świadomości Klimatycznej Spółek).

 • 08 września 2020
  Fitch skorygował prognozę globalnego PKB na 2020 r. do -4,4 proc. z -4,6 proc.
  Fitch skorygował prognozę globalnego PKB na 2020 r. do -4,4 proc. z -4,6 proc.

  Fitch Ratings prognozuje spadek globalnego PKB o 4,4 proc. w 2020 r., a następnie wzrost o 5,2 proc. r/r w 2021 r. i o 3,6 proc. w 2022 r., podał agencja w raporcie "Global Economic Outlook. September 2020".

 • 07 września 2020
  ZBP: Pandemia COVID-19 może wywołać credit crunch, który zmniejszy PKB Polski
  ZBP: Pandemia COVID-19 może wywołać credit crunch, który zmniejszy PKB Polski

  Tempo wzrostu polskiego sektora bankowego w relacji do tempa wzrostu PKB jest zbyt powolne, a kontynuowanie takiego trendu może ograniczać rozwój gospodarki kraju i dostępności kredytu. Pandemia dodatkowo może spowodować istotne ograniczenie akcji kredytowej i wywołać tzw. zjawisko credit crunch, które podczas kredytu w 2008 roku - według szacunków zmniejszyło PKB Polski o 1 pkt proc., poinformował Związek Banków Polskich w dokumencie "Raport Polska Europa 2020. Nowe rozdanie gospodarcze".

 • Gatnar z RPP: Od 2021 r. można myśleć o powrocie do poziomu stóp sprzed kryzysu
  Gatnar z RPP: Od 2021 r. można myśleć o powrocie do poziomu stóp sprzed kryzysu

  Stopa procentowa obecnie powinna być wyższa, a od przyszłego roku można myśleć o normalizacji polityki pieniężnej i powrocie do poziomów stóp procentowych, jakie były przed kryzysem, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar w rozmowie z ISBnews.

 • 04 września 2020
  PARP: Przychody ze sprzedaży polskich gier przekroczyły 2,1 mld zł w 2019 r.
  PARP: Przychody ze sprzedaży polskich gier przekroczyły 2,1 mld zł w 2019 r.

  Przychody ze sprzedaży polskich gier przekroczyły 2,1 mld zł w 2019 r., wynika z raportu "The Game Industry of Poland" przygotowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczościprzy wsparciu Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Game Industry Conference oraz Indie Games Polska.

 • 03 września 2020
  Kościński: Mamy szansę na szybsze wyjście z recesji niż UE i nowe inwestycje
  Kościński: Mamy szansę na szybsze wyjście z recesji niż UE i nowe inwestycje

  W bieżącym roku spodziewana recesja będzie mniejsza od poziomu zakładanego w nowelizacji budżetu (-4,6 proc.), a w przyszłym polska gospodarka szybciej będzie wychodzić z recesji od innych krajów, co da szanse na wykorzystanie szans inwestycyjnych i przyciągnięcie inwestorów do Polski, uważa minister finansów Tadeusz Kościński.

 • 02 września 2020
  Gatnar z RPP: Inflacja będzie podwyższona, blisko granicy odchyleń od celu
  Gatnar z RPP: Inflacja będzie podwyższona, blisko granicy odchyleń od celu

  Inflacja będzie podwyższona - pozostanie blisko górnych granic odchyleń od celu banku centralnego, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Eugeniusz Gatnar. Cel inflacyjny to 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.

 • 01 września 2020
  Bank Pekao podwyższył prognozę PKB na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. po danych za II kwartał
  Bank Pekao podwyższył prognozę PKB na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. po danych za II kwartał Omawiane walory:

  Bank Pekao podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego Polski na 2020 rok do -3,5 proc. z -4 proc. oczekiwanych przed publikacją danych o PKB za II kw. br. Ekonomiści przewidują, że spadek PKB będzie płytszy w III i IV kw. - odpowiednio: -4 proc. i -3,5 proc. - niż w II kw. (-8,2 proc.).

 • Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 50,6 pkt w sierpniu
  Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 50,6 pkt w sierpniu

  Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 50,6 pkt w sierpniu 2020 r. z 52,8 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit. Tempo poprawy warunków gospodarczych w Polsce spowolniło na skutek osłabienia popytu wywołanego obawami przed drugą falą koronawirusa w Europie.

 • 31 sierpnia 2020
  GUS: PKB spadł o 8,2 proc. r/r w II kwartale 2020 r. wg II szacunku
  GUS: PKB spadł o 8,2 proc. r/r w II kwartale 2020 r. wg II szacunku

  Produkt Krajowy Brutto (niewyrównany sezonowo, ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego) spadł w II kw. 2020 roku o 8,2 proc. r/r wobec 2 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny, prezentując drugie szacunki tych danych.

 • 26 sierpnia 2020
  Galerie handlowe powoli odrabiają straty. Polacy wracają do bardziej spontanicznych zakupów
  Galerie handlowe powoli odrabiają straty. Polacy wracają do bardziej spontanicznych zakupów

  – Sytuacja w centrach handlowych powoli się stabilizuje – mówi Anna Szmeja, prezes Retail Institute. Wyniki sprzedaży i odwiedzalności od maja stopniowo się poprawiają. Najlepiej radzą sobie najmniejsze obiekty. Ze sporymi spadkami wciąż borykają się galerie położone w centrach dużych miast, które są mocno uzależnione od klientów z dużych biurowców. To im najwięcej czasu zajmie powrót na ścieżkę wzrostu.

 • 25 sierpnia 2020
  CBRE: Rynek nieruchomości komercyjnych wróci do stanu sprzed COVID za 1,5 roku
  CBRE: Rynek nieruchomości komercyjnych wróci do stanu sprzed COVID za 1,5 roku

  Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce wróci do poziomu inwestycji sprzed pandemii za 1,5 roku, tj. o ok. 6 miesięcy wcześniej niż w Europie, wynika z raportu CBRE "Real Estate Market Mid-Year Outlook 2020".

 • 24 sierpnia 2020
  Kościński: Rozważamy objęciem estońskim CIT-em więcej firm, w tym być może duże
  Kościński: Rozważamy objęciem estońskim CIT-em więcej firm, w tym być może duże

  Kryteria tzw. estońskiego CIT-u mogą być rozluźniane i być może więcej firm wejdzie w ten system, w tym duże, poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.

 • Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią. W pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najniższych spadków PKB w UE
  Polska gospodarka nieźle sobie radzi z pandemią. W pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najniższych spadków PKB w UE

  Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS-u polski PKB w II kwartale skurczył się o 8,2 proc. rok do roku i 8,9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Ten wynik jest najgorszy od 25 lat, ale i tak lepszy od prognoz i wyników innych krajów Unii Europejskiej. W całym pierwszym półroczu zanotowaliśmy jeden z najmniejszych spadków PKB w UE. To zasługa m.in. wprowadzenia obostrzeń na wczesnym etapie pandemii oraz utrzymania produkcji przemysłowej i transportu międzynarodowego.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR