Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 21 maja 2019

  FPP: Płaca minimalna powinna wzrosnąć do 2.500 zł brutto od 2020 r.

  Opublikowano:

  Płaca minimalna od 2020 roku powinna wzrosnąć do 2.500 zł brutto (z 2.250 zł w br.), uważa Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP). Federacja szacuje, że podwyższenie płacy minimalnej do 2.500 zł brutto spowodowałoby wzrost wpływów do sektora finansów publicznych o 2,2 mld zł w skali roku. FPP proponuje, by 1,6 mld zł z tej kwoty przeznaczyć na obniżenie klina podatkowego i podwyższenie kwoty pracowniczych kosztów uzyskania przychodu do ponad 333 zł miesięcznie.

 • 20 maja 2019

  E. Gatnar: Nie obawiam się spowolnienia gospodarczego, a stopy procentowe być może będzie trzeba podnieść w II połowie tego roku

  Opublikowano:

  Przyspieszenie inflacji, zasygnalizowane przez Główny Urząd Statystyczny, może się okazać początkiem szybszego wzrostu cen, który skutkować będzie podniesieniem stóp procentowych jeszcze w tym roku. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Eugeniusza Gatnara taki scenariusz był do przewidzenia. Polskiej gospodarce nie zagraża rzekome spowolnienie światowych gospodarek, a PKB w naszym kraju przekroczy 4 proc. także w tym roku.

 • 16 kwietnia 2019

  Morawiecki: Będziemy konsultować możliwość dopłat indywidualnych do nowych IKE

  Opublikowano:

  Konsultacje projektu przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) będą obejmowały m.in. możliwość indywidualnego dopłacania przez posiadaczy IKE do tych kont, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

 • Zmiany w OFE zmniejszą potrzeby pożyczkowe o ok. 8 mld zł w 2020-2021

  Opublikowano:

  Zaprezentowane wczoraj propozycje dotyczące przekształcenia otwartych funduszy emerytalnych (OFE) w indywidualne konta emerytalne (IKE) będą miały łączny wpływ na sektor finansów publicznych w latach 2020-2021 w wysokości ok. 8 mld zł i o tyle mniejsze powinny być potrzeby pożyczkowe państwa, wynika z wyliczeń analityków mBanku.

 • Rząd przyjął projekt ws. rozszerzenia programu Rodzina 500+ na pierwsze dziecko

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczący rozszerzenia programu "Rodzina 500+" na pierwsze lub jedyne dziecko, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • 05 kwietnia 2019

  Rafalska: Rząd przyjmie projekt dot. rozszerzenia 500+ w ciągu 2 tygodni

  Opublikowano:

  Projekt ustawy rozszerzającej program Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów i najdalej za dwa tygodnie będzie rozpatrywany na posiedzeniu Rady Ministrów, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • 04 kwietnia 2019

  Zwyżki objęły niemal wszystkie rynki akcji na świecie

  Opublikowano:

  Pierwszy kwartał 2019 roku należał do udanych dla posiadaczy akcji. Indeks MSCI ACWI, opisujący zachowanie się rynków rozwiniętych i wschodzących, wzrósł o 12,3 proc. Gorzej prezentowały się polskie akcje, gdyż MSCI Poland stracił w analogicznym okresie 0,4 proc. Na wyróżnienie zasłużył indeks polskiego rynku alternatywnego NewConnect, którego wartość wzrosła o ponad 20 proc. w dolarach, a ponadto do zwyżki mierzonej złotym doszło po raz pierwszy od I kwartału 2017 roku.

 • 03 kwietnia 2019

  Raport: Przegląd tegorocznych stóp zwrotu z 7 klas aktywów na świecie

  Opublikowano:

  Pierwszy kwartał 2019 roku był wyjątkowo udanym okresem dla posiadaczy większości klas aktywów na świecie. Najmocniej rosły ceny akcji i towarów. Na rynku długu dominowały zwyżki, których intensywność była obserwowana po raz ostatni w 2016 roku.

 • Całość środków z OFE może trafić na indywidualne konta emerytalne w tym roku

  Opublikowano:

  Decyzja o przeniesieniu 100 proc. środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) na prywatne indywidualne konta emerytalne zostanie podjęta jeszcze w kwietniu, a sama operacja może być przeprowadzona w tym roku, wynika z nieoficjalnych informacji "Super Expressu".

 • 29 marca 2019

  Morawiecki: Zmiany dotyczące OFE zostaną przedstawione w najbliższych miesiącach

  Opublikowano:

  Rząd pracuje nad zmianami dotyczącymi otwartych funduszy emerytalnych (OFE) i przedstawi odpowiedni projekt w najbliższych miesiącach, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. 

 • wczoraj

  Morawiecki: Chcemy znaleźć 20-30 mld zł oszczędności w planach na 2020 rok

  Opublikowano:

  Podczas prac nad kolejnymi projektami ustaw i nad planami działań resortów w przyszłym roku rząd będzie musiał znaleźć łącznie nawet 20-30 mld zł oszczędności, wynika z wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Premier podkreślił, że ze względu na realizację zakładanych projektów socjalnych i pomimo uszczelnienia i oszczędności, dojdzie do emisji nowego długu netto.

 • 25 marca 2019

  Złożenie przez Czerwińską dymisji może być kwestią najbliższych dni

  Opublikowano:

  Minister finansów Teresa Czerwińska może podać się do dymisji nawet w ciągu najbliższych dni, wynika z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej".

 • 22 marca 2019

  Skarbiec TFI: Pełny wpływ PPK na GPW ujawni się za 3 lata, ważne wsparcie dla MŚP

  Opublikowano:

  Program pracowniczych planów kapitałowych (PPK) będzie miał pozytywny wpływ na warszawską giełdę, ale ujawni się on w pełni dopiero za 3 lata. Nowy system szczególnie pozytywnie może oddziaływać na segment małych i średnich spółek (MŚP) na GPW, uważa Michał Stalmach, zarządzający funduszami w Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.

 • 14 marca 2019

  Glapiński: Poziom inwestycji jest daleko wyższy niż pokazują to statystyki

  Opublikowano:

  Poziom inwestycji jest daleko wyższy niż pokazują to statystyki, a wykazywany niski poziom inwestycji przy tak wysokim wzrośnie PKB jest sprzecznością, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński.

 • Czerwińska: Wzrost PKB spowolni w okolice 4 proc. w tym roku

  Opublikowano:

  Polska gospodarka będzie się wolniej rozwijać w tym roku niż w ubiegłym, ale spowolnienie będzie łagodne i obniży się do poziomu około 4 proc., wynika z wypowiedzi minister finansów Teresy Czerwińskiej.

 • 08 marca 2019

  Morawiecki: Przyrost ze ściągalności podatku VAT może wynieść do 8-10 mld zł

  Opublikowano:

  Wzrost ściągalności podatku VAT w tym roku może wynieść 8-10 mld zł wobec około 3 mld zł wzrostu oczekiwanego w ustawie budżetowej na 2019 r., wynika ze słów premiera Mateusza Morawieckiego.

 • Wyprzedaż w Azji odbija się czkawką giełdom w Europie, w grze Idea Bank i Kruk

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  Warszawska giełda rozpoczyna ostatnią sesję w tym tygodniu od spadków. Inwestorów wystraszyła fala wyprzedaży na globalnych rynkach akcji, niepokojące dane z Chin, a także kolejne rozczarowujące dane z niemieckiej gospodarki. 

 • 07 marca 2019

  EBC jednak zaskoczył

  Opublikowano:

  Wcześniejsze plotki dotyczące uruchomienia kolejnej rundy TLTRO okazały się być prawdziwe. 

 • PKO BP: Pakiet PiS to stymulacja, po uwzględnieniu podatków, na 0,9-1,6 proc. PKB

  Opublikowano:

  Stymulacja fiskalna będzie oparta w dużej mierze o zaproponowany przez rząd pakiet fiskalny, a jej wielkość można szacować na ok. 1-2 proc. PKB brutto, a po uwzględnieniu większych wpływów z podatków - na 0,9-1,6 proc. PKB, podali analitycy PKO Banku Polskiego.

 • 05 marca 2019

  Premier przedstawił źródła finansowania programu Nowa Piątka PiS

  Opublikowano:

  Środki na sfinansowanie tzw. Nowej Piątki PiS będą pochodzic m.in. ze zmniejszenia luki VAT, ograniczania luki CIT, cyfryzacji administracji publicznej, uszczelnienia NFZ i FUS oraz opodatkowania cyfrowych gigantów, poinformował premier Mateusz Morawiecki. Projekty ustaw wdrażających program mają być gotowe do końca marca, zaś ich podpisanie przez prezydenta zakładane jest - od kwietnia do połowy czerwca, w zależności od projektu.

 • 04 marca 2019

  Fitch: Pakiet PiS grozi wzrostem deficytu general government do ok. 3 proc. PKB w 2020 r.

  Opublikowano:

  Nowy pakiet fiskalny, ogłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość (PiS) przesuwa nastawienie w polityce fiskalnej na bardziej ekspansywne i grozi wzrostem deficytu sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government) do ok. 3 proc. PKB w 2020 r. z szacowanych na 2018 r. 0,5 proc. PKB, uważa agencja Fitch Ratings. Według agencji, wpływ zaproponowanych rozwiązań na tempo wzrostu PKB będzie umiarkowany.

 • 28 lutego 2019

  Prognozy na marzec dla warszawskiej giełdy

  Opublikowano:

  Jeśli rozmowy na linii USA-Chiny nie zakończą się zawarciem długo oczekiwanego porozumienia, marzec przyniesie pierwszą w tym roku głębszą korektę. W najbliższym miesiącu warszawski rynek będzie żył wynikami finansowymi spółek, kampanią wyborczą oraz roszadami w indeksach.

 • Rafalska: 13-tka będzie przysługiwać także rencistom socjalnym

  Opublikowano:

  Zapowiadane w tzw. "nowej piątce PiS" trzynaste świadczenie przysługiwać będzie także rencistom socjalnym, czyli osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności, a nie tylko emerytom, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Zgodnie z zapowiedziami, "trzynastki" mają być wypłacane od maja.

 • wczoraj

  Rafalska: Roczny koszt rozszerzonego 500+ i 13-tki dla emerytów to łącznie ok. 50 mld zł

  Opublikowano:

  Roczny koszt programu Rodzina 500+, uwzględniający przyznanie świadczenia na pierwsze dziecko, bez wymogów kryterium dochodowego wyniesie rocznie z kosztem jego obsługi ok. 40 mld zł. Natomiast wypłata w tym roku świadczenia "13-stki dla emerytów" wyniesie ok. 8-9 mld zł poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 • 25 lutego 2019

  Według analityków propozycje fiskalne PiS nie powinny zwiększyć deficytu pow. 3 proc. PKB

  Opublikowano:

  Koszt programu Prawa i Sprawiedliwości to około 40 mld zł rocznie, ale - zdaniem analityków - szczyt wydatków nastąpi w 2020 r. Część ekonomistów szacuje, że deficyt w finansach publicznych powinien utrzymać się poniżej 3 proc. w tym, jak i w kolejnym roku.

 • Koszt rozszerzenia 500+ to 17 mld zł, 13-tki dla emerytów – 11 mld zł

  Opublikowano:

  Koszt objęcia programem Rodzina 500+ każdego dziecka to 17 mld zł rocznie, "Trzynastka" dla emerytów - 11 mld zł, brak podatku PIT dla pracujących do 26 lat - 2 mld zł, rozszerzenie sieci połączeń autobusowych - 1,5 mld zł, podał Puls Biznesu, powołując się na wstępne szacunki Ministerstwa Finansów.

 • 19 lutego 2019

  IZFiA: 1/3 Polaków oszczędza na emeryturę w banku, ponad 1/5 – wcale

  Opublikowano:

  Prawie 40 proc. Polaków deklaruje, że źródłami ich dochodów będą emerytura oraz oszczędności, a 1/3 chce pracować tak długo, jak to możliwe, wynika z badania pt. Życie na emeryturze - wyobrażenia i postawy Polaków, zrealizowanego na zlecenie Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami (IZFiA). Dla 60 proc. Polaków kwota, która pozwoliłaby utrzymać się na emeryturze mieści się w przedziale pomiędzy 1.000 zł a 2.999 zł miesięcznie.

 • 15 lutego 2019

  Przed branżą budowlaną jeszcze kilka ciężkich kwartałów

  Opublikowano:

  Obecne warunki rynkowe nie wskazują na możliwość poprawy sytuacji finansowej polskich firm budowlanych, ocenia Euler Hermes. Według firmy, pierwsze symptomy poprawy - m.in. dzięki planowanej indeksacji kosztów - będą miały miejsce w perspektywie kilku kwartałów, może nawet dwóch lat.

 • 14 lutego 2019

  Amerykańscy konsumenci dają sygnał do obaw

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Podczas gdy polski rynek już od dwóch tygodni daje poważne sygnały zadyszki, nastroje na globalnych rynkach w ostatnim czasie były pozytywne. Wbrew kolejnym nie najlepszym danym światowe parkiety wciąż podążały w górę, choć ze zdecydowanie większym trudem niż w styczniu.

 • GUS: Wzrost PKB to 4,9 proc. r/r w IV kw. 2018 wg szybkiego szacunku

  Opublikowano:

  Polski PKB przerwał serię 5-proc. odczytów. Według  szybkiego szacunku GUS, w IV kwartale PKB wzrósł o 4,9 proc. r/r wobec 5,1 proc. wzrostu r/r w poprzednim kwartale.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku