Gospodarka

 • wczoraj
  Nowy rząd będzie się musiał zmagać ze spowolnieniem gospodarki i inwestycji
  Nowy rząd będzie się musiał zmagać ze spowolnieniem gospodarki i inwestycji

  Głównym priorytetem nowego rządu w obszarze polityki gospodarczej będzie wsparcie krajowej gospodarki w warunkach spowolnienia na świecie – uważa Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Wśród ważnych zadań jest zachęcenie prywatnego biznesu do inwestowania. Wiele wyzwań czeka ministra finansów, który będzie musiał pogodzić możliwe ograniczenia w pozyskiwaniu nowych dochodów z deklarowanym przed wyborami wzrostem wydatków socjalnych.

 • Projekt ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną o 7,1 mld zł
  Projekt ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną o 7,1 mld zł

  Wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że z tytułu zniesienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wpływy Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wzrosną o 7,1 mld zł. Projekt został przesłany do Sejmu w środę przez grupę posłów reprezentowanych przez Marcina Horałę z Klubu Parlamentarnego PiS.

 • 12 listopada 2019
  Projekcja NBP: Wzrost PKB spowolni do 4,3 proc. w 2019 r. i 3,6 proc. w 2020 r.
  Projekcja NBP: Wzrost PKB spowolni do 4,3 proc. w 2019 r. i 3,6 proc. w 2020 r.

  Wzrost PKB sięgnie 4,3 proc. w tym roku, a następnie spowolni do 3,6 proc. w 2020 r. i do 3,3 proc. w 2021 r., wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego, opublikowanej w "Raporcie o inflacji".

 • 07 listopada 2019
  KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski
  KE obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski

  Komisja Europejska obniżyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski do 4,1 proc. (wobec 4,4 proc. prognozy z lipca), podała Komisja w jesiennej prognozie. Prognoza na 2020 r. została obniżona do 3,3 proc. z 3,6 proc.

 • 05 listopada 2019
  Rząd zabiera się za likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych
  Rząd zabiera się za likwidację Otwartych Funduszy Emerytalnych

  Już w najbliższą środę Rada Ministrów zajmie się projektem ustawy dotyczącej przekształcenia Otwartych Funduszy Emerytalnych w Indywidualne Konta Emerytalne.

 • Potrzebne wielomiliardowe inwestycje w transformację polskiej energetyki
  Potrzebne wielomiliardowe inwestycje w transformację polskiej energetyki

  Polska energetyka w blisko 80 proc. opiera się na węglu. Według rządowych strategii w kolejnych latach jego udział ma sukcesywnie spadać, do 60 proc. w 2030 roku, przy równoczesnym zwiększaniu udziału odnawialnych źródeł, do 27 proc. w 2030 roku. Transformacja energetyczna to jednak proces obliczony na dziesięciolecia, wymagający stabilnych ram prawnych i przede wszystkim wielomiliardowego finansowania. – Jeżeli tylko zostaną podjęte trudne decyzje odnośnie do skierowania sektora energetycznego na odpowiedni tor, środki na ten cel na pewno się znajdą – mówi Anna Chmielewska, zastępca dyrektora EBOR.

 • 31 października 2019
  Fed sygnalizuje przerwę
  Fed sygnalizuje przerwę

  W środę oczy inwestorów na całym świecie zostały zwrócone w stronę Rezerwy Federalnej, która miała podjąć decyzję w sprawie trzeciego cięcia kosztu pieniądza w tym roku. Dlatego też indeksy na Starym Kontynencie nie paliły się raczej do tego, by obierać konkretny kierunek.

 • 29 października 2019
  Emilewicz: Jest porozumienie ws. utrzymania limitu 30-krotności w składkach ZUS
  Emilewicz: Jest porozumienie ws. utrzymania limitu 30-krotności w składkach ZUS

  Wydaje się, że mamy porozumienie w kwestii utrzymania limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 • 25 października 2019
  Glapiński: W nowej projekcji lekko niższy wzrost PKB, lekko wyższa inflacja
  Glapiński: W nowej projekcji lekko niższy wzrost PKB, lekko wyższa inflacja

  W listopadowej projekcji Narodowego Banku Polskiego należy spodziewać się lekkiego spowolnienia wzrostu PKB, choć pozostanie on na solidnym poziomie, oraz lekko wyższej inflacji, ale nieprzekraczającej 3,5 proc. r/r, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

 • 24 października 2019
  Eryk Łon głosował we wrześniu za obniżką stóp procentowych o 25 pb
  Eryk Łon głosował we wrześniu za obniżką stóp procentowych o 25 pb

  Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej za wnioskiem o obniżkę stóp procentowych o 25 pb opowiedział się jedynie jeden członek RPP - Eryk Łon, podał Narodowy Bank Polski.

 • Polska spadła na 40. miejsce w rankingu Doing Business 2020
  Polska spadła na 40. miejsce w rankingu Doing Business 2020

  W rankingu Doing Business 2020, który ocenia kraje pod kątem najbardziej przyjaznych biznesowi regulacji, Polska spadała o 7 oczek i uplasowała się na 40. miejscu, podał Bank Światowy.

 • 23 października 2019
  Prezes Fakro: Rynek pracy reguluje płace a nie politycy
  Prezes Fakro: Rynek pracy reguluje płace a nie politycy

  Płaca minimalna to polityczna sprawa. Wysokość wynagrodzeń reguluje rynek pracy a nie politycy. Przedsiębiorca, który płaci za mało, traci pracowników – uważa Ryszard Florek, prezes Fakro.

 • PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB na 2019 rok do 4,3 proc.
  PKO BP obniżył prognozę wzrostu PKB na 2019 rok do 4,3 proc.

  Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4,3 proc. (wobec wcześniejszej prognozowanych 4,6 proc.), a w przyszłym roku wyniesie 3,7 proc. (podtrzymanie prognoz), zaś Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian by może do końca swej kadencji 2022 r., uważają ekonomiści PKO Banku Polskiego.

 • 21 października 2019
  Gowin: Budżet na 2020 r. będzie trzeba znowelizować, jeśli pozostanie ’30-krotność’
  Gowin: Budżet na 2020 r. będzie trzeba znowelizować, jeśli pozostanie ’30-krotność’

  Budżet na 2020 r. będzie trzeba znowelizować, jeżeli dojdzie do pozostawienia limitu 30-krotności składek na ubezpieczenia emerytalnego i rentowe, wynika ze słów wicepremiera Jarosława Gowina.

 • 17 października 2019
  Idzie recesja, kraje zbroją się w złoto
  Idzie recesja, kraje zbroją się w złoto

  Chiny kupują dziesiątki ton złota, duże banki prognozują wzrost jego cen. NBP zwiększa ilości złota w swojej rezerwie dewizowej. Twórcy raporty Wojny handlowe – w co inwestować? z DM TMS Brokers sprawdzają, czy inwestorzy indywidualni także powinni zwrócić uwagę na aktywa powszechnie uznane za bardziej bezpieczne do budowania swoich portfeli w okresie globalnego spowolnienia.

 • 09 października 2019
  Łon z RPP: Obniżka stóp byłaby elementem uspokojenia wobec m.in. spadku PMI
  Łon z RPP: Obniżka stóp byłaby elementem uspokojenia wobec m.in. spadku PMI

  Obniżka stóp procentowych w Polsce mogłaby wprowadzić element uspokojenia dla niektórych uczestników życia gospodarczego, którzy obserwują np. wskaźnik PMI w polskim przemyśle, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon.

 • Pracodawcy RP: Tempo wzrostu płacy minimalnej w Polsce jest ewenementem na skalę światową
  Pracodawcy RP: Tempo wzrostu płacy minimalnej w Polsce jest ewenementem na skalę światową

  Utrata płynności przedsiębiorców, redukcja zatrudnienia czy wzrost inflacji – to możliwe reperkusje wzrostu płacy minimalnej. Przeprowadzona przez Pracodawców RP ankieta pokazuje, że 82 proc. przedsiębiorców ocenia, że wzrost płacy spowoduje pogorszenie ich perspektyw. Na koniec 2020 roku pensja minimalna ma wynieść 3 tys. zł., w 2023 roku – już 4 tys. zł. Obecnie z 16,4 mln osób zatrudnionych w gospodarce, blisko 14 proc. otrzymuje płacę minimalną.

 • Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r.
  Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski na 2019 r.

  Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2019 r. do 4,3 proc. (z 4 proc. oczekiwanych w kwietniu br.), wynika z dokumentu opracowanego przez ekonomistów Banku Światowego. Ich zdaniem, mimo spowolnienia gospodarczego w Unii Europejskiej, Polska utrzyma dodatni bilans handlu zagranicznego.

 • 08 października 2019
  Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie w 2018 r.
  Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie w 2018 r.

  Polska dołączyła do grona 25. największych eksporterów na świecie w 2018 roku, a eksport pozostaje dźwignią rozwojową polskiej gospodarki, wynika z analiz Banku Pekao. W ciągu kilkunastu lat relacja polskiego eksportu do PKB zwiększyła się o ponad 20 pkt proc. do poziomu 55 proc. w 2018 roku. Nadwyżka w handlu zagranicznym kształtowała się w ostatnich trzech latach na poziomie 70-80 mld zł.

 • 04 października 2019
  Zagraniczni inwestorzy wciąż omijają polski rynek akcji
  Zagraniczni inwestorzy wciąż omijają polski rynek akcji

  Trzeci kwartał okazał się najsłabszy od początku roku – indeks w USD zniżkował o 13,9 proc., wszystkie indeksy sektorowe GPW w Warszawie, przeliczone na USD, zakończyły go pod kreską. Największe straty odnotowały spółki górnicze i chemiczne, wynika z raportu IRR Quarterly.

 • Dane nie wpisały się w czarny scenariusz
  Dane nie wpisały się w czarny scenariusz

  Wbrew powszechnym obawom, amerykańskie dane z amerykańskiego rynku pracy nie były najgorsze. Liczba nowo utworzonych miejsc pracy we wrześniu w sektorze pozarolniczym wyniosła 136 tys. przy konsensusie zakładającym poziom 145 tys.

 • Słaby kwartał na rynkach akcji. Latem giełda w Argentynie zaliczyła krach
  Słaby kwartał na rynkach akcji. Latem giełda w Argentynie zaliczyła krach

  Akcje okazały się jedną ze słabszych klas aktywów w III kwartale. Najbardziej spadały ceny na rynkach wschodzących. MSCI Poland zniżkował o prawie 14 proc., choć i tak krajowy rynek przyćmiła Argentyna, gdzie indeks stracił 47 proc., wynika z raportu IRR Quarterly.

 • 03 października 2019
  Sektor automotive generuje już 8 proc. polskiego PKB i stale rośnie
  Sektor automotive generuje już 8 proc. polskiego PKB i stale rośnie

  W Polsce cały sektor automotive rozwija się bardzo prężnie. To znaczący pracodawca i jedna z największych gałęzi gospodarki, która generuje ok. 8 proc. polskiego PKB. Przemysł motoryzacyjny przechodzi w tej chwili czwartą rewolucję przemysłową. Kluczowy wpływ na branżę mają technologie, które pozwalają optymalizować produkcję, oraz sztuczna inteligencja, napędzająca rozwój samochodów autonomicznych. Jak podkreślają eksperci, polska branża automotive nie ma wyboru i musi stawiać na innowacje, żeby utrzymać konkurencyjność w starciu z globalnymi graczami.

 • 02 października 2019
  Sesja skazana na niepowodzenie
  Sesja skazana na niepowodzenie Omawiane walory:

  W środę niemal wszystkie parkiety europejskie zalała czerwień. Czkawką nadal odbijały się zaskakująco słabe odczyty amerykańskiego indeksu ISM dla przemysłu, dziś ponadto doszedł do tego nieco gorszy od oczekiwań raport ADP, który przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym. 

 • Glapiński: Wzrost PKB wyniesie 4,3 proc., inflacja sięgnie 2,3 proc. w całym 2019 roku
  Glapiński: Wzrost PKB wyniesie 4,3 proc., inflacja sięgnie 2,3 proc. w całym 2019 roku

  Wzrost gospodarczy w tym roku wyniesie 4,3 proc., czyli będzie niższy niż wcześniej oczekiwania, uważa prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński. Według niego, inflacja w tym roku wyniesie 2,3 proc.

 • Srebro i złoto dały zarobić najwięcej w III kwartale
  Srebro i złoto dały zarobić najwięcej w III kwartale

  Według raportu IRR Quarterly, kruszce były najlepszą inwestycją minionego kwartału. Po przeciwnej stronie znalazły się kryptowaluty, których indeks spadł o blisko połowę. Słaby kwartał mają za sobą polskie akcje, za co w głównej mierze odpowiada osłabienie złotego wobec dolara.

 • Głęboka czerwień danych
  Głęboka czerwień danych

  Pogarszająca się sytuacja na świecie zaczyna przekładać się na wzrost w USA. Indeks ISM dla amerykańskiego przemysłu spadł nieoczekiwanie z 49,1 pkt. do 47,8 pkt., podczas gdy spodziewano się jego odbicia powyżej 50 pkt.

 • 01 października 2019
  ISM rozstrzygnął losy sesji
  ISM rozstrzygnął losy sesji

  Spośród opublikowanych dziś krajowych danych makro, warto zwrócić uwagę na wstępny odczyt inflacji CPI, która we wrześniu cofnęła się do poziomu 2,6 proc. r/r z 2,9 proc. r/r w sierpniu. Tym samym, jest to pierwszy miesiąc od stycznia, w którym polska dynamika inflacji CPI uległa spowolnieniu.

 • Tchórzewski: Koszt transformacji w kierunku zeroemisyjności to 700-900 mld euro
  Tchórzewski: Koszt transformacji w kierunku zeroemisyjności to 700-900 mld euro

  Koszty transformacji polskiej gospodarki w stronę zeroemisyjności to około 700-900 mld euro i są zbyt wysokie, by Polska mogła je w tej chwili ponieść, w związku z czym bez dodatkowej pomocy ze strony Unii Europejskiej nie jest możliwe podniesienie celów zawartych w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu, poinformował minister energii Krzysztof Tchórzewski.

 • 26 września 2019
  ‚Minutes’ RPP: Inflacja może przejściowo przyspieszyć w I kwartale 2020 r. do ok. 3,5 proc.
  ‚Minutes’ RPP: Inflacja może przejściowo przyspieszyć w I kwartale 2020 r. do ok. 3,5 proc.

  Podczas wrześniowego posiedzenia część członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oceniała, że I kw. 2020 r. inflacja może przejściowo przyśpieszyć w okolice górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego (tj. ok. 3,5 proc. r/r), wynika z "minutes" z tego spotkania, opublikowanych przez Narodowy Bank Polski.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR