X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Gospodarka

 • 14 listopada 2018

  Czerwińska: PKB za III kw. wskazuje, że wzrost w 2018 r. może przekroczyć 4,8 proc.

  Opublikowano:

  Dane o PKB za III kw. br. wskazują, że w całym 2018 r. tempo wzrostu gospodarczego może być wyższe od zanotowanego w 2017, kiedy wyniosło 4,8 proc., uważa minister finansów Teresa Czerwińska.

 • 13 listopada 2018

  Kluza: Wiek emerytalny należy zastąpić wymogiem minimalnej składki

  Opublikowano:

  Polska ma szansę na wdrożenie kompleksowego systemu emerytalnego, którego osią powinno być zniesienie wieku emerytalnego na rzecz elastycznej możliwości przejścia na emeryturę po zgromadzaniu składki, która daje prawo do przynajmniej emerytury minimalnej, uważa Stanisław Kluza, prezes Instytutu Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank.

 • 09 listopada 2018

  Sejm uchwalił pakiet MŚP, wprowadza m.in. blisko 50 uproszczeń dla firm

  Opublikowano:

  Nowelizacja niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (tzw. Pakiet MŚP) to prawie 50 uproszczeń został przyjęty przez Sejm. Za uchwaleniem ustawy opowiedziało się 420 posłów, przy 2 głosach wstrzymujących się.

 • 08 listopada 2018

  KE podniosła prognozę wzrostu PKB Polski do 4,8 proc. w 2018 r.

  Opublikowano:

  Komisja Europejska podwyższyła prognozę tegorocznego wzrostu PKB Polski o 0,2 pkt proc. wobec szacunków z lipca br. do 4,8 proc. i utrzymała prognozę na 2019 r. na poziomie 3,7 proc. (wobec 4,8 proc. odnotowanych w 2017 r.). Prognoza na 2020 r. to wzrost o 3,3 proc.

 • 07 listopada 2018

  RPP utrzymała stopy proc. bez zmian; inflacja prawdopodobnie powyżej 2,5 proc. w 2019 r.

  Opublikowano:

  Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. Rada w komunikacie podkreśliła, że w 2019 r. inflacja prawdopodobnie przekroczy 2,5 proc. r/r, choć pozostanie w przedziale odchyleń od celu.

 • Grant Thornton: Polskie zarobki zrównają się ze średnią UE dopiero w 2077 r.

  Opublikowano:

  Średnie wynagrodzenie w Polsce rośnie, ale wciąż ma do nadrobienia duży dystans względem bogatszych krajów Unii Europejskiej, wynika z raportu Grant Thornton. Aby polskie zarobki zrównały się ze średnią UE, potrzeba jednak nadal aż 59 lat.

 • Rafalska: W październiku stopa bezrobocia rejestrowanego utrzymała się na poziomie 5,7 proc.

  Opublikowano:

  Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,7 proc. w październiku 2018 r., bez zmian wobec poprzedniego miesiąca, poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, przedstawiając szacunki resortu oparte na danych z urzędów pracy. 

 • 02 listopada 2018

  Wskaźnik PMI dla Polski spadł do najniższego poziomu od 2 lat

  Opublikowano:

  Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 50,4 pkt w październiku br. z 50,5 pkt zanotowanych przed miesiącem. Sygnalizuje to najwolniejsze ogólne tempo wzrostu polskiego sektora przemysłowego od dwóch lat.

 • 29 października 2018

  Pracownicze Plany Kapitałowe czekają już tylko na podpis prezydenta

  Opublikowano:

  Senat przyjął rządowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK). Dokument czeka juz tylko na podpis prezydenta.

 • 26 października 2018

  Orbis: Wierzymy, że spółka ma potencjał wzrostu ceny akcji [RELACJA Z CZATU]

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Gośćmi piątkowego czatu inwestorskiego w StockWatch.pl byli przedstawiciele zarządu Grupy Hotelowej Orbis. Gilles Clavie, Ireneusz Węgłowski oraz Marcin Szewczykowski na gorąco omówili najnowsze wyniki spółki za III kwartał br.

 • 25 października 2018

  Spada optymizm firm na najbliższy rok, istotne będą koszty energii

  Opublikowano:

  Przedsiębiorcy wskazują na możliwość niewielkiego pogorszenia kondycji w ciągu najbliższego kwartału, jak i 12 miesięcy, a wskaźnik prognoz sytuacji własnej przedsiębiorstw na IV kw. 2018 r. spadł drugi kwartał z rzędu, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Wyższe koszty energii będą wpływać na rentowność przedsiębiorców z różnych branż.

 • EBC utrzymał stopy procentowe i plany dot. skupu aktywów w 2018 r. bez zmian

  Opublikowano:

  Europejski Bank Centralny (EBC) utrzymał stopy procentowe na dotychczasowych poziomach. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi nadal 0,0 proc. Jednocześnie EBC podtrzymał plan w zakresie skupu aktywów na poziomie 15 mld euro do końca 2018 r.

 • 12 października 2018

  Santander BP: branże automotive i rolno-spoż. najbardziej zagrożone twardym Brexitem

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Według analityków Santander Bank Polska największe konsekwencje twardego Brexitu w Polsce odczułyby branża automotive, rolno-spożywcza oraz eksporterzy i producenci dóbr konsumpcyjnych. Eksperci pozostają jednak umiarkowanymi optymistami - uważają, że najbardziej prawdopodobnym obecnie scenariuszem jest tzw. łagodny (miękki) Brexit.

 • 11 października 2018

  Według projektu nowej ustawy, premier będzie zarządzał Funduszem Inwestycji Kapitałowych zasilanym m.in. z dywidend

  Opublikowano:

  Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz niektórych innych ustaw trafił do konsultacji publicznych. Projekt zakłada m.in. powstanie Funduszu Inwestycji Kapitałowych, którym będzie zarządzał premier, a którego przychodami będą m.in. będą głównie wpłaty z zysku jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, wpłaty środków finansowych w wysokości odpowiadającej 30 proc. każdej wypłaconej dywidendy, a także zaliczki na poczet dywidendy, z akcji należących do Skarbu Państwa.

 • 09 października 2018

  MFW podniósł tegoroczną prognozę wzrostu PKB Polski

  Opublikowano:

  Wzrost gospodarczy w Polsce przyspieszy do 4,4 proc. w tym roku, zaś w 2019 r. spowolni do 3,5 proc., prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Oznacza to podwyżkę wobec kwietniowej prognozy na 2018 r. o 0,3 pkt proc.

 • 08 października 2018

  Czy awans polskiej giełdy w FTSE Russell podbije notowania polskich spółek?

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Obecność GPW w indeksie FTSE Russell może mieć wpływ na wzrost notowań polskich spółek. Nie należy jednak oczekiwać, że stanie się to szybko.

 • 04 października 2018

  PKN Orlen szacuje, że w ciągu 2 lat legalny rynek oleju napędowego w Polsce powiększył się o ok. 30 proc.

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  PKN Orlen szacuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat legalny rynek oleju napędowego (ON) w Polsce powiększył się o ok. 30 proc. Za przyczynę tak dużego wzrostu spółka uważa skuteczną walkę rządu z szara strefą.

 • Złoty słabnie względem dolara

  Opublikowano:

  Rynek walutowy obojętnie zareagował na utrzymanie przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych na tym samym poziomie. Nastroje inwestorów odnośnie euro uspokoiły sygnały włoskiego rządu, zaprzeczające doniesieniom chęci wyjścia Włoch ze strefy euro. Dzisiaj i jutro najbardziej wyczekiwane dane ekonomiczne napłyną z Niemiec i USA.

 • 01 października 2018

  W tym roku liczba upadłości i restrukturyzacji wzrosła o 15 proc. r/r do 728

  Opublikowano:

  Liczba upadłości i restrukturyzacji firm w Polsce wyniosła 728 w pierwszych trzech kwartałach 2018 r., podało Coface. To o 93 więcej (+15 proc.) niż w analogicznym okresie 2017 roku.

 • Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 50,5 pkt we wrześniu

  Opublikowano:

  Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 50,5 pkt we wrześniu br. z 51,4 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Jest to trzeci z rzędu spadek wskaźnika PMI do najniższego wyniku od 23 miesięcy, podkreślił Markit.

 • 28 września 2018

  Czerwińska: Deficyt wyniesie ok. 60 proc. planu w tym roku, tj. ok. 25 mld zł

  Opublikowano:

  Deficyt tegorocznego budżetu wyniesie ok. 60 proc. zaplanowanej na ten rok kwoty 41,5 mld zł, wynika ze słów minister finansów Teresy Czerwińskiej.

 • Rząd stawia na rozwój biotechnologii. Na wsparcie tego sektora trafi kilkaset milionów złotych

  Opublikowano:

  W najbliższej dekadzie na rozwój biotechnologii trafi 500 mln zł w ramach rządowego projektu Wirtualnego Instytutu Badawczego. Finansowanie otrzymają wyłonieni w trakcie rekrutacji liderzy – naukowcy, którzy pokierują pracami zespołów badawczych.

 • 26 września 2018

  KUKE spodziewa się spowolnienia wzrostu eksportu do 7-7,5 proc. r/r w 2018 r.

  Opublikowano:

  Spowolnienie dynamiki wzrostu eksportu z Polski względem 2017 r. ma realne szanse być w 2018 r. płytsze, niż szacowano wcześniej i wyniesie ok. 7-7,5 proc., prognozuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

 • 25 września 2018

  Stopa bezrobocia zarejestrowanego spadła do 5,8 proc. w sierpniu

  Opublikowano:

  Stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec sierpnia br. wyniosła 5,8 proc., czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec danych z lipca, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W sierpniu 2017 r. stopa ta wyniosła 7 proc.

 • 24 września 2018

  Liczba niewypłacalności firm wzrosła o 13 proc. r/r do 90 w sierpniu

  Opublikowano:

  Liczba niewypłacalności polskich firm wzrosła o 13 proc. r/r do 90 w sierpniu 2018 r., podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Ta sama skala wzrostu liczby opublikowanych niewypłacalności (+13 proc.) dotyczy całego okresu 8 miesięcy – w bieżącym roku było ich 670 wobec 591 w tym samym okresie 2017 r.

 • Polska dołączyła do grona 25-ciu najbardziej rozwiniętych rynków świata

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Agencja FTSE Russell oficjalnie przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się (emerging markets) do rozwiniętych (developed markets). To pierwszy taki awans spośród krajów z Europy Środkowo-Wschodniej.

 • 21 września 2018

  Jaki może być wpływ decyzji FTSE Russell o zaliczeniu Polski do grona rynków rozwiniętych?

  Opublikowano:

  We wrześniu 2017 r. FTSE Russell ogłosił decyzję o zaliczeniu Polski do grona rynków rozwiniętych, która wchodzi w życie 24 września. Eksperci Saxo Banku komentują, jak ta decyzja może wpłynąć na gospodarkę, polską walutę i rynek obligacji.

 • 18 września 2018

  NBP opublikował założenia polityki pieniężnej na rok 2019

  Opublikowano:

  Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował dokument pt. Założenia polityki pieniężnej na rok 2019, z którego wynika, że - zgodnie z zamieszczonym wcześniej na stronach sejmowych projektem dokumentu - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podtrzymała średniookresowy cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z przedziałem odchyleń o szerokości ±1 punkt procentowy.

 • 11 września 2018

  W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie do 2.250 zł

  Opublikowano:

  Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2019 r., na mocy którego minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosić 2.250 zł (w 2018 r. – 2.100 zł, co oznacza wzrost o 7,1 proc., podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

 • 10 września 2018

  Bank Pekao podniósł prognozę wzrostu PKB w 2018 r. do 4,8 proc. r/r

  Opublikowano:

  Najnowsze dane wskazują, że wzrost PKB w 2018 roku może wynieść 4,8 proc. r/r z 4,5 proc. oczekiwanych wcześniej, uważają ekonomiści Banku Pekao. W kolejnych kwartałach roczne tempo wzrostu PKB zdaniem analityków będzie wyhamowywało.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku