Surowce

 • 21 stycznia 2020
  Sierakowska: Surowce dadzą zarobić w 2020 roku
  Sierakowska: Surowce dadzą zarobić w 2020 roku

  Złoto, ropa naftowa czy pallad to surowce, które mocno zdrożały w 2019 roku. Zdaniem Doroty Sierakowskiej, analityczki surowcowej w DM BOŚ, wciąż mają potencjał wzrostu. Ich notowania będą zależeć od popytu i podaży, ale też polityki i skali spodziewanego globalnego spowolnienia gospodarczego. Inwestorzy uważnie śledzą również rynek towarów rolnych, bo mimo dużej dynamiki niektóre surowce dają zarobić doświadczonym graczom.

 • 10 stycznia 2020
  Uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie może doprowadzić do spadków cen ropy i złota
  Uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie może doprowadzić do spadków cen ropy i złota

  Śmierć irańskiego generała w zamachu i zbombardowanie przez Iran w odwecie amerykańskich baz w Iraku odbiło się na rynkach wyraźnymi wzrostami cen ropy naftowej i złota. Późniejsza bardziej stonowana retoryka pociągnęła je z powrotem w dół. 

 • 09 stycznia 2020
  PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk
  PGNiG i JSW podpisały umowę dot. współpracy przy programie Geo-Metan w kopalni Budryk Omawiane walory: ,

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo i Jastrzębska Spółka Węglowa podpisały umowę o przedeksploatacyjnym ujęciu metanu z pokładów węgla kamiennego w ramach programu Geo-Metan. Prace będą prowadzone w Kopalni Węgla Kamiennego Budryk, która należy do JSW.

 • 03 stycznia 2020
  Fiesta brutalnie przerwana, geopolityka ciąży giełdom
  Fiesta brutalnie przerwana, geopolityka ciąży giełdom

  Zabicie przez USA irańskiego generała nie tylko wystrzeliło w górę ceny ropy, ale też popsuło nastroje na giełdach, przerywając noworoczną fiestę. Spadki dotknęły również GPW. Tracą głównie duże spółki. Uwaga również na banki frankowe.

 • 04 grudnia 2019
  Czarne złoto odzyskuje blask przed IPO Aramco
  Czarne złoto odzyskuje blask przed IPO Aramco Omawiane walory:

  Black Friday zawitał na rynku ropy. Z piątkowej przeceny o ponadprzeciętnej skali podnoszą się surowce energetyczne. Po weekendzie baryłka WTI drożeje 1,7 proc. i jest wyceniana na około 56 USD. Kurs gazu rośnie ponad 3,5 proc. Wszystko przy optymizmie na rynkach, po sygnałach z Iraku o możliwych większych cięciach dostaw surowca przez kraje OPEC+ i zapowiedzi największego IPO w historii.

 • 25 listopada 2019
  NBP sprowadził ok. 100 ton złota do Polski
  NBP sprowadził ok. 100 ton złota do Polski

  Narodowy Bank Polski zakończył procedurę sprowadzania złota do skarbców w Polsce z Anglii, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

 • 15 listopada 2019
  PGNiG chce uwolnić się od kontraktu jamalskiego
  PGNiG chce uwolnić się od kontraktu jamalskiego Omawiane walory:

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo przekazało rosyjskiemu koncernowi oświadczenie woli zakończenia obowiązywania tzw. kontraktu jamalskiego z września 1996 r. Umowa wygasa z końcem grudnia 2022 r.

 • 12 listopada 2019
  ArcelorMittal Poland pod koniec listopada rozpocznie wygaszanie wielkiego pieca w Krakowie
  ArcelorMittal Poland pod koniec listopada rozpocznie wygaszanie wielkiego pieca w Krakowie Omawiane walory:

  Największy producent stali w Polsce rozpocznie proces zatrzymania instalacji surowcowej w krakowskiej hucie 23 listopada.

 • 17 października 2019
  Idzie recesja, kraje zbroją się w złoto
  Idzie recesja, kraje zbroją się w złoto

  Chiny kupują dziesiątki ton złota, duże banki prognozują wzrost jego cen. NBP zwiększa ilości złota w swojej rezerwie dewizowej. Twórcy raporty Wojny handlowe – w co inwestować? z DM TMS Brokers sprawdzają, czy inwestorzy indywidualni także powinni zwrócić uwagę na aktywa powszechnie uznane za bardziej bezpieczne do budowania swoich portfeli w okresie globalnego spowolnienia.

 • 07 października 2019
  Indeks surowców zakończył III kwartał na minusie
  Indeks surowców zakończył III kwartał na minusie

  DJCI stracił w III kwartale 2,3 proc., a zmiany cen jego składników były wyraźnie zróżnicowane. Zyskiwał nikiel i kruszce, ze srebrem na czele. Najmocniej spadła cena kukurydzy i ropy naftowej Brent, która zanotowała podwyższoną zmienność po ataku dronów na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, wynika z raportu IRR Quarterly.

 • 02 października 2019
  Srebro i złoto dały zarobić najwięcej w III kwartale
  Srebro i złoto dały zarobić najwięcej w III kwartale

  Według raportu IRR Quarterly, kruszce były najlepszą inwestycją minionego kwartału. Po przeciwnej stronie znalazły się kryptowaluty, których indeks spadł o blisko połowę. Słaby kwartał mają za sobą polskie akcje, za co w głównej mierze odpowiada osłabienie złotego wobec dolara.

 • 17 września 2019
  Ogromna zmienność cen ropy
  Ogromna zmienność cen ropy Omawiane walory: ,

  Po kilku dniach relatywnej siły polskiego parkietu, dziś nadszedł dzień, w którym warszawskie blue chipy złapały wyraźną zadyszkę. WIG20 rozpoczął dzień podobnie jak pozostałe indeksy europejskie (na niewielkich minusach), jednak w kolejnych godzinach sesji sytuacja zaczęła stopniowo się pogarszać. Polski indeks blue chipów zakończył ostatecznie dzień ze zniżką o 1,1 proc. Kolor czerwony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek – mWIG40 stracił 0,6 proc., a sWIG80 0,2 proc.

 • 16 września 2019
  Geopolityka na pierwszym planie
  Geopolityka na pierwszym planie

  W poniedziałek tematem przewodnim na rynkach był atak dronów na saudyjskie rafinerie. Weekendowy incydent, który według wstępnych wyliczeń może w najbliższych tygodniach ograniczyć o ok. 5 proc. światowy poziom produkcji ropy naftowej, skutkował dziś wzrostem cen "czarnego złota" o ponad 10 proc. Wspomniane ataki zwiększyły tym samym ryzyko eskalacji konfliktu w Zatoce Perskiej, co miało swoje odzwierciedlenie w odbiciu cen złota, które ponownie walczy o powrót powyżej bariery 1.500 USD za uncję.

 • 11 września 2019
  Warto inwestować w złoto, gdy kurs jest w korekcie
  Warto inwestować w złoto, gdy kurs jest w korekcie

  W wakacje złoto błyszczało najjaśniej od 6 lat, ale początek września przyniósł przeceny na tym rynku. Mimo tego notowania utrzymują się na poziomie ponad 6 tys. złotych za uncję, a eksperci nie przewidują końca hossy.

 • 05 września 2019
  Vestor DM ściął cenę docelową akcji KGHM do 85 zł
  Vestor DM ściął cenę docelową akcji KGHM do 85 zł Omawiane walory:

  Marcin Górnik w raporcie z 30 sierpnia obniżył cenę docelową akcji KGHM-u o 1/4 do 85 zł za sztukę. Z uwagi na lipcowo-sierpniową przecenę, która sprowadził kurs w okolice 70 zł, biuro podtrzymało rekomendację akumuluj.

 • 27 sierpnia 2019
  Polacy chętnie inwestują w obligacje skarbowe, złoto i nieruchomości
  Polacy chętnie inwestują w obligacje skarbowe, złoto i nieruchomości

  Drożejące mieszkania i najwyższe w historii ceny złota skłoniły niektórych inwestorów do ograniczenia lokowania oszczędności w tych aktywach, tradycyjnie uważanych za pewne, i skierowania części środków na inne inwestycje. Polacy cały czas zakładają depozyty, rosną też fundusze obligacji. Zdaniem Bartosza Turka, to dobry znak, bo dywersyfikacja jest najlepszym sposobem na pomnożenie zysków i ograniczenie strat.

 • 07 sierpnia 2019
  Ujemne rentowności stają się normą
  Ujemne rentowności stają się normą

  O ile wtorkowa końcówka sesji na Starym Kontynencie mogła rozczarować, o tyle dziś sytuacja wyglądała zgoła inaczej. W trakcie dnia obserwowaliśmy oczywiście ponadprzeciętną zmienność, jednak ostatecznie główne indeksy europejskie zdołały w późnych godzinach popołudniowych wyjść powyżej kreski. W momencie pisania komentarza niemiecki DAX zyskuje 1,2 proc., a francuski CAC40 0,9 proc. Skalę dzisiejszej zmienności oddaje dobrze zakres wahań DAX-a, który sięgnął niemal 1,5 pp.

 • Cena złota na poziomie 1.500 USD za uncję
  Cena złota na poziomie 1.500 USD za uncję

  Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku złota upływa pod znakiem przewagi kupujących. W środę rano strona popytowa także nie zawodzi, a notowania kruszcu sięgają już poziomu 1.500 USD za uncję. Tak wysokie ceny złota były widziane ostatnio w kwietniu 2013 roku.

 • 02 sierpnia 2019
  Kontrakty CFD z wysoką dźwignią tylko dla doświadczonych klientów detalicznych
  Kontrakty CFD z wysoką dźwignią tylko dla doświadczonych klientów detalicznych

  Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dodatkowe wymogi dotyczące oferowania kontraktów na różnicę (CFD) w Polsce. Przy okazji wprowadziła do obrotu nową kategorię klienta doświadczonego, któremu broker będzie mógł zaoferować dużo wyższą dźwignię niż zwykłemu klientowi detalicznemu.

 • 18 lipca 2019
  NBP przeniesie ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców
  NBP przeniesie ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców

  Narodowy Bank Polski planuje przenieść ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców, natomiast pozostałe ok. 129 ton pozostanie w Londynie i będzie inwestowane w dotychczasowy sposób, zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro.

 • 08 lipca 2019
  Gorączka złota w NBP. W 6 miesięcy bank kupił 100 ton kruszcu
  Gorączka złota w NBP. W 6 miesięcy bank kupił 100 ton kruszcu

  Na przestrzeni 1,5 roku Narodowy Bank Polski kupił łącznie 125,7 ton złota, z czego większość w tym roku. Obecne zasoby banku wynoszą 228,6 ton.

 • 05 lipca 2019
  Większość klas aktywów dała zarobić, hossa na długu skarbowym będzie trwać
  Większość klas aktywów dała zarobić, hossa na długu skarbowym będzie trwać

  W II kwartale inwestorzy na rynkach finansowych zarabiali – większość klas aktywów wygenerowała zyski. Na pierwszy plan wysunęły się instrumenty dłużne w ramach mainstreamu, lecz wszystko przebiła hossa na kryptowalutach, gdzie bitcoin zyskał ponad 200 proc.

 • 04 lipca 2019
  Commodities z minimalnymi stratami w II kwartale
  Commodities z minimalnymi stratami w II kwartale

  Towary były jedną z gorszych klas aktywów w II kwartale, wynika z raportu IRR Quarterly. Dow Jones Commodity Index (DJCI) stracił 0,3 proc., choć poszczególne składniki indeksu zachowywały się w sposób bardzo zróżnicowany.

 • 02 lipca 2019
  Biały Dom nie zapomina o Europie
  Biały Dom nie zapomina o Europie

  Kilka dni po ogłoszeniu rozejmu na linii USA-Chiny niespodziewanie powraca temat konfliktu pomiędzy Boeingiem a Airbusem. Strona amerykańska utrzymuje, że subsydiowanie działalności Airbusa przez Unię Europejską doprowadziło na przestrzeni lat do pogorszenia pozycji konkurencyjnej Boeinga i związanych z tym wielomiliardowych strat. Dlatego też w ramach „odwetu”, Biały Dom rozważa nałożenie dodatkowych taryf celnych na import wybranych towarów europejskich o wartości 4 mld USD rocznie. 

 • Przegląd stóp zwrotu z najciekawszych klas aktywów na świecie
  Przegląd stóp zwrotu z najciekawszych klas aktywów na świecie

  W II kwartale inwestycyjnym hitem okazały się kryptowaluty. Wysokie stopy zwrotu zapewniły także złoto, obligacje oraz większość akcji. Minimalne straty towarzyszyły inwestycjom na rynku commodities, w kolekcje win i akcje rynków wschodzących, wynika z najnowszego IRR Quarterly.

 • Złoto i bitcoin na szczytach – w co jeszcze inwestować latem?
  Złoto i bitcoin na szczytach – w co jeszcze inwestować latem?

  Pierwsza połowa 2019 roku zamyka się olbrzymim wachlarzem szans inwestycyjnych na kolejny kwartał. Jak wynika z raportu TMS Brokers, złoto i bitcoin wyrwały się z marazmu i notują dawno niewidziane szczyty. Oprócz nich w publikacji W co inwestować latem? eksperci wskazują też inne instrumenty, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących miesiącach.

 • 27 czerwca 2019
  Złoto drożeje – czy warto zainwestować?
  Złoto drożeje – czy warto zainwestować?

  Złoto - obiekt pożądania, synonim bogactwa, władzy i dobrobytu. Od wieków wykorzystywane jako środek płatniczy, ale też bezpieczna przystań dla wielu inwestorów. W ostatnich tygodniach notowania kruszcu przebiły długoterminowy opór i wciąż pną się w stronę kilkuletnich szczytów. Czy to dobry moment, aby postawić na złoto?

 • 25 czerwca 2019
  Notowania złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 6 lat
  Notowania złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 6 lat

  Po ubiegłotygodniowym przebiciu poziomu 1.400 dolarów za uncję, w poniedziałek złoto kontynuowało dobrą passę wybijając się powyżej 1.420 dolarów. We wtorkowy poranek strona popytowa nie odpuszczała i w pewnej chwili za kontrakty na królewski metal trzeba było zapłacić ponad 1.442 dolary. Rosnąc o ponad 10 proc. w ciągu miesiąca notowania złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 6 lat, a ostatnie tak dynamiczne wybicie jak w minionych tygodniach widziane było ponad 3 lata temu.

 • 24 czerwca 2019
  WIG20 odrabia piątkowe straty
  WIG20 odrabia piątkowe straty

  W poniedziałek WIG20 solidnie zabrał się za odrabianie strat, które powstały na skutek rozliczenia czerwcowej serii kontraktów w końcowej fazie piątkowej sesji. Należy jednak przyznać, że ogólna atmosfera panująca w otoczeniu zewnętrznym nie była do końca sprzyjająca. 

 • 21 czerwca 2019
  Ceny na stacjach paliw wreszcie zaczęły spadać. Ich dalsze losy zależeć będą od lipcowego spotkania producentów ropy
  Ceny na stacjach paliw wreszcie zaczęły spadać. Ich dalsze losy zależeć będą od lipcowego spotkania producentów ropy

  Ropa naftowa po wzrostach cen w I kwartale roku zaczęła tanieć pod koniec kwietnia, by na początku czerwca dojść do najniższych w tym roku poziomów ze stycznia. Mimo to w kolejnych tygodniach ceny na stacjach benzynowych ani drgnęły. 


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR