Surowce

 • 18 maja 2020
  Nowe szczyty złota
  Nowe szczyty złota
  Dodatkowym wsparciem dla giełd są dziś ceny ropy, które przekroczyły 30 USD za baryłkę (WTI) i niedzielna wypowiedź prezesa Fed, J.Powella. Wprawdzie przewiduje on wzrost stopy bezrobocia powyżej 25 proc. i spadek PKB w 2Q2020 o co najmniej -30 proc. k/k saar, ale jednocześnie przepowiada szybkie odbicie i sygnalizuje dodatkowe działania Rezerwy Federalnej. Takie środowisko ewidentnie ma korzystny wpływ na ceny złota, które znajduje się na tegorocznych maksimach z wyceną powyżej 1.760 USD za uncję.
 • 15 maja 2020
  Unimot rozpoczął trading ropą naftową
  Unimot rozpoczął trading ropą naftową Omawiane walory:

  Unimot rozpoczął realizację dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowej. Pierwsza partia produktu pochodziła z Bliskiego Wschodu, druga jest właśnie sprowadzana z USA.  Łączna wielkość realizowanych dostaw to 1,2 miliona baryłek.

 • Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny
  Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny

  Notowania ropy WTI są na najlepszej drodze do zanotowania trzeciego z rzędu wzrostowego tygodnia. Kurs kontraktu lipcowego podniósł się z niemal 3 USD i zbliża do 29 USD. Optymizm jest widoczny również w spreadach kalendarzowych, które powróciły do poziomów sprzed rozpoczęcia wojny cenowej i uległy radykalnemu zawężeniu. Niecały miesiąc temu za ropę WTI w kontrakcie czerwcowym płacono prawie 10 dolarów mniej niż w kontrakcie lipcowym. Obecnie spread wynosi zaledwie 25 centów!

 • 13 maja 2020
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC

  Bloomberg informuje, że ministrowie energii Arabii Saudyjskiej i Rosji odbyli rozmowę telefoniczną. Przyznali, że widzą oznaki odbudowy popytu na ropę. Rosja potwierdziła też, że jest bliska wypełnienia celu dla cięcia wydobycia uzgodnionego razem z OPEC+. Oba kraje są pewne, że wszyscy członkowie OPEC+ wypełnią swoje deklaracje dotyczące obniżenia wydobycia.

 • 12 maja 2020
  Konsolidacja w oczekiwaniu na dane
  Konsolidacja w oczekiwaniu na dane
  Pomimo wciąż bardzo dobrych danych z europejskiego frontu walki z koronawirusem (najmniej przypadków śmiertelnych w Hiszpanii od niemal dwóch miesięcy), rynki na kontynencie nie zdołały zakończyć sesji kolejnymi wzrostami.
 • 08 maja 2020
  Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów. Rynek mierzy się z utrudnionymi dostawami kruszcu
  Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów. Rynek mierzy się z utrudnionymi dostawami kruszcu

  Pierwszy kwartał przyniósł spadki zakupów sztabek i monet w Azji, która jest największym źródłem popytu na złoto inwestycyjne. Wzrosło natomiast zainteresowanie tymi inwestycjami wśród niemieckich, a także polskich inwestorów. W drugiej połowie marca wystąpiły jednak problemy z dostawami, a podaż wciąż jest niższa niż zazwyczaj. Zdaniem prezesa Tavexu, zajmującego się inwestycjami w złoto i srebro, przyszła podaż stanowi wielką niewiadomą, natomiast popyt będzie rósł.

 • 23 kwietnia 2020
  Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję
  Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję

  W bieżącym tygodniu najwięcej emocji budzi sytuacja na rynku ropy naftowej. Jednak ciekawe ruchy cenowe obserwowane są także na rynkach metali szlachetnych. Nastroje na tych rynkach nie są jednak jednolite.

 • KGHM jest drugim producentem srebra na świecie
  KGHM jest drugim producentem srebra na świecie Omawiane walory:

  KGHM Polska Miedź znalazł się na drugim miejscu wśród światowych producentów srebra, według raportu World Silver Survey 2020. W podsumowaniu uznano też, że zakłady KGHM w Polsce to największa kopalnia srebra na świecie.

 • 22 kwietnia 2020
  Już nie „czarne złoto”
  Już nie „czarne złoto”
  Po najgorszej sesji od rozpoczęcia obecnego ruchu wzrostowego rynki europejskie szykują się dziś do odbicia, dla którego wsparciem jest Azja, zachowująca się neutralnie. Kontrakty futures na rynek amerykański także notują jednoprocentowe wzrosty. Musiałyby one znacznie przybrać na sile, by poddać w wątpliwość rozpoczęcie fali spadkowej.
 • 21 kwietnia 2020
  Ropa WTI w kontraktach na maj chwilowo sięgała poziomów -37 USD za baryłkę
  Ropa WTI w kontraktach na maj chwilowo sięgała poziomów -37 USD za baryłkę

  W poniedziałek oczy większości inwestorów skierowane były na rynek ropy naftowej. Działy się tam bowiem wydarzenia bez precedensu: kontrakty o najbliższym terminie wygasania zeszły do negatywnych poziomów cenowych. Ropa WTI w kontraktach na maj chwilowo sięgała poziomu -37 USD za baryłkę. To oznacza, że sprzedający gotowi byli dopłacić tym, którzy odkupią od nich kontrakty.

 • Mniej niż zero
  Mniej niż zero
  Kontrakty na WTI z fizyczną dostawą po raz pierwszy w historii zamknęły się na ujemnych poziomach (absurdalnie ujemnych, -37,63 USD, co było oczywiście związane ze zjawiskiem long squeeze), powodując rekordowe contango (rozumiane jako spread między dwoma kontraktami o najbliższych terminach zapadalności). Wprawdzie media ekscytują się głównie ujemnymi cenami, czego kolejną odsłonę możemy zobaczyć dzisiaj, ale wybiegając w przyszłość nieco dalej warto zwrócić uwagę na to, że kontrakty czerwcowe też gwałtownie się wczoraj przeceniały pomimo rolowania pozycji z maja.
 • 20 kwietnia 2020
  Chaos na rynku ropy
  Chaos na rynku ropy
  Rynki azjatyckie w większości dziś spadają nawet pomimo niedzielnych informacji o tym, że dzienny przyrost nowych potwierdzonych przypadków był na świecie najniższy od ubiegłego poniedziałku. Do ostrożności skłania zachowanie dolara, który wyraźnie oddalił się od ubiegłotygodniowych minimów i wykazuje tendencję do dalszej aprecjacji. Oczy wszystkich są jednak zwrócone na chaos na rynku ropy naftowej.
 • 10 kwietnia 2020
  Po szczycie OPEC+ jest zgoda i redukcja. Co to oznacza dla rynku ropy?
  Po szczycie OPEC+ jest zgoda i redukcja. Co to oznacza dla rynku ropy?

  Niedawni przeciwnicy pogodzeni, ale nadpodaż jest przesądzona. Koronawirus wymaże pięć lat wzrostu konsumpcji ropy. By walczyć o zrównoważenie rynku - OPEC+ zdecydował o początkowym ścięciu wydobycia o 10 mln b/d. Oznacza to jego redukcję o 22 proc.

 • 09 kwietnia 2020
  Sesja w rękach producentów ropy
  Sesja w rękach producentów ropy
  S&P500 zamknęło się wczoraj 3,4 proc. wyżej, a NASDAQ 2,6 proc. wyżej. Wsparciem dla indeksów były narastające oczekiwania na porozumienie czołowych światowych producentów ropy w sprawie znaczącego ograniczenia podaży o co najmniej 10 mln baryłek dziennie.
 • 08 kwietnia 2020
  Porozumienie na szczycie OPEC+? Niemal mission impossible
  Porozumienie na szczycie OPEC+? Niemal mission impossible

  Nagłe przesunięcie szczytu, rozbudzone nadzieje na porozumienie i ceny wiszące na włosku spekulacji o jego powodzeniu. Rynek ropy to ostatnio prawdziwy rollercoaster wśród bezprecedensowo zmiennych rynków, a analitycy prognozują, że to nie koniec wrażeń.

 • 07 kwietnia 2020
  Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską
  Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską

  W I kwartale cena ropy naftowej silnie zniżkowała m. in. z powodu fiaska porozumienia w sprawie poziomu wydobycia w ramach OPEC+. Większość pozostałych towarów również traciła. Zyski odnotowano głównie w segmencie kruszców (pallad i złoto) – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • 06 kwietnia 2020
  Czarny kwartał na rynkach akcji na całym świecie
  Czarny kwartał na rynkach akcji na całym świecie

  Akcje i ropa naftowa okazały się najgorszymi aktywami na świecie w pierwszym kwartale 2020 roku. Wszystko za sprawą obaw inwestorów co do recesji globalnej, na którą wpływ może mieć pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Nad kreską zakończyły kwartał przede wszystkim dług skarbowy oraz złoto – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • 01 kwietnia 2020
  Czyżewski z PKN Orlen: Cena ropy może spaść do 10 USD/b, benzyny do ok. 4 zł/l
  Czyżewski z PKN Orlen: Cena ropy może spaść do 10 USD/b, benzyny do ok. 4 zł/l Omawiane walory:

  Cena ropy od początku roku spadła z 65 USD/b do 25 USD/b i może stanieć nawet do 10 USD/b. Oznacza to, że cena benzyny na polskich stacjach może dojść w okolice 4 zł/l, poinformował w rozmowie z ISBnews.TV główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

 • 23 marca 2020
  Ceny paliw będą nadal spadać. Tanieje ropa, a popyt na stacjach benzynowych maleje
  Ceny paliw będą nadal spadać. Tanieje ropa, a popyt na stacjach benzynowych maleje

  Ceny ropy są najniższe od 2002 roku. W ślad za nimi lecą na łeb na szyję ceny paliw na stacjach benzynowych. Z powodu pozostawania większości osób w domach frekwencja tankujących jest nawet o połowę niższa niż zazwyczaj. To oznacza duże problemy właścicieli stacji benzynowych.

 • 19 marca 2020
  Chaotyczne działania EBC
  Chaotyczne działania EBC

  Zarówno rynki w Azji, jak i kontrakty futures na indeksy wyraźnie odbijają dzisiaj od swoich minimów, nie przesądzając na razie o tym, że czeka nas kolejna sesja silnych spadków w Europie i USA.

 • 18 marca 2020
  Spółka Tradea z grupy Unimot została członkiem giełdy Nasdaq
  Spółka Tradea z grupy Unimot została członkiem giełdy Nasdaq Omawiane walory:

  Spółka z grupy kapitałowej Unimot została członkiem giełdy NASDAQ Commodities, co było jednym z jej strategicznych celów. Dzięki temu będzie mogła handlować energią elektryczną na rynku skandynawskim, z zamiarem rozpoczęcia handlu w II kw. 2020 r.

 • 10 marca 2020
  Koronawirus i groźba globalnej recesji. „Krach na rynku ropy to wierzchołek góry lodowej”
  Koronawirus i groźba globalnej recesji. „Krach na rynku ropy to wierzchołek góry lodowej”
  Koronawirus przyczynia się do wzrostu zgonów, paniki i szeregu wydarzeń, które mogą doprowadzić do gwałtownej recesji. OECD przewiduje, że tempo wzrostu światowej gospodarki zmaleje około o 0,5 pkt proc. Jakie są możliwe scenariusze?
 • 09 marca 2020
  Dantejskie sceny na giełdach, potężne spadki mBanku i KGHM-u
  Dantejskie sceny na giełdach, potężne spadki mBanku i KGHM-u Omawiane walory: , , , ,

  Epidemia koronawirusa i "ropageddon" zafundowany przez Arabię Saudyjską okazały się zabójczą mieszanką dla rynków na całym świecie. W Stanach z powodu paniki handel na Wall Street wstrzymano na kwadrans.

 • Prezes Unimotu: Załamanie cen ropy naftowej korzystne dla branży paliw
  Prezes Unimotu: Załamanie cen ropy naftowej korzystne dla branży paliw Omawiane walory:

  Gwałtowny spadek notowań ropy to dla Unimotu i branży paliw co najmniej krótko- i średnioterminowo korzystna sytuacja, ocenił prezes Unimotu Adam Sikorski.

 • Goldman Sachs prognozuje spadek cen ropy nawet do 20 dolarów za baryłkę
  Goldman Sachs prognozuje spadek cen ropy nawet do 20 dolarów za baryłkę

  Wojna cenowa między OPEC i Rosją może spowodować obniżkę ceny ropy Brent do 20 dolarów za baryłkę, przewidują analitycy Goldman Sachs.

 • OPEC już bez plusa, ropa na potężnym minusie
  OPEC już bez plusa, ropa na potężnym minusie

  Porozumienie między kartelem OPEC a jego sojusznikami z Rosją na czele odchodzi do przeszłości. Rozpoczyna się wojna cenowa. Efekt to potężne załamanie na rynku ropy, sięgające nawet 30 proc. Kurs WTI jest poniżej 30 USD za baryłkę, a minima leżą przy 28 USD za baryłkę.

 • Wojna cenowa na rynku ropy
  Wojna cenowa na rynku ropy
  Arabia Saudyjska zapowiedziała w weekend zwiększenie własnego wydobycia, co oznacza otwartą wojnę cenową z Rosją w sytuacji, gdy popyt w osłabionej koronawirusem globalnej gospodarce będzie silnie słabł. Notowania ropy spadają w porannym handlu o niemal 30 proc., testując poziom 30 USD za baryłkę i w odróżnieniu od przełomu 2015 i 2016 roku mogą nie wrócić szybko do racjonalnych poziomów.
 • wczoraj
  Sasin: Spółki Skarbu Państwa zaprzestaną importu węgla
  Sasin: Spółki Skarbu Państwa zaprzestaną importu węgla
  Spółki Skarbu Państwa nie będą sprowadzały węgla z zagranicy po tym, jak zakończą obecnie obowiązujące kontrakty, zapowiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jednocześnie rząd będzie starał się doprowadzić do tego, by polski węgiel był na tyle atrakcyjny pod względem ceny i jakości, by stał się konkurencyjny dla importu realizowanego przez firmy prywatne.
 • 03 lutego 2020
  Epidemia kładzie los gospodarki na szali
  Epidemia kładzie los gospodarki na szali

  Epidemia koronawirusa wpływa na dynamikę zarówno wzrostu chińskiego, jak i globalnego. Skutki odczuwa turystyka, transport, handel i gastronomia. Widać to m.in. po tym, że globalne firmy ograniczają działalność w Chinach, linie lotnicze odwołują loty, a państwa ewakuują swoich obywateli. Najgorszy scenariusz przedstawia spiralę strachu, powodującą spowolnienie tak duże, że przemieni się w globalny kryzys.

 • 31 stycznia 2020
  5 sposobów na skuteczną walkę z inflacją
  5 sposobów na skuteczną walkę z inflacją

  Po grudniowym skoku inflacji jak bumerang wraca pytanie, jak chronić kapitał przed utratą wartości. Szczególnie, że w kraju kolejne miesiące będą stały pod znakiem wzrostów cen nawet o ponad 4 proc. w skali roku. StockWatch.pl przejrzał pod tym kątem 5 najpopularniejszych klas aktywów i sprawdził, które z nich najskuteczniej bronią przed spadkiem siły nabywczej pieniądza.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR