Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Surowce

 • 18 lipca 2019

  NBP przeniesie ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców

  Opublikowano:

  Narodowy Bank Polski planuje przenieść ok. 100 ton złota z Banku Anglii do swoich skarbców, natomiast pozostałe ok. 129 ton pozostanie w Londynie i będzie inwestowane w dotychczasowy sposób, zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński. W 2018 roku przychody z lokat w złocie wyniosły 2,7 mln euro.

 • 08 lipca 2019

  Gorączka złota w NBP. W 6 miesięcy bank kupił 100 ton kruszcu

  Opublikowano:

  Na przestrzeni 1,5 roku Narodowy Bank Polski kupił łącznie 125,7 ton złota, z czego większość w tym roku. Obecne zasoby banku wynoszą 228,6 ton.

 • 05 lipca 2019

  Większość klas aktywów dała zarobić, hossa na długu skarbowym będzie trwać

  Opublikowano:

  W II kwartale inwestorzy na rynkach finansowych zarabiali – większość klas aktywów wygenerowała zyski. Na pierwszy plan wysunęły się instrumenty dłużne w ramach mainstreamu, lecz wszystko przebiła hossa na kryptowalutach, gdzie bitcoin zyskał ponad 200 proc.

 • 04 lipca 2019

  Commodities z minimalnymi stratami w II kwartale

  Opublikowano:

  Towary były jedną z gorszych klas aktywów w II kwartale, wynika z raportu IRR Quarterly. Dow Jones Commodity Index (DJCI) stracił 0,3 proc., choć poszczególne składniki indeksu zachowywały się w sposób bardzo zróżnicowany.

 • 02 lipca 2019

  Biały Dom nie zapomina o Europie

  Opublikowano:

  Kilka dni po ogłoszeniu rozejmu na linii USA-Chiny niespodziewanie powraca temat konfliktu pomiędzy Boeingiem a Airbusem. Strona amerykańska utrzymuje, że subsydiowanie działalności Airbusa przez Unię Europejską doprowadziło na przestrzeni lat do pogorszenia pozycji konkurencyjnej Boeinga i związanych z tym wielomiliardowych strat. Dlatego też w ramach „odwetu”, Biały Dom rozważa nałożenie dodatkowych taryf celnych na import wybranych towarów europejskich o wartości 4 mld USD rocznie. 

 • Przegląd stóp zwrotu z najciekawszych klas aktywów na świecie

  Opublikowano:

  W II kwartale inwestycyjnym hitem okazały się kryptowaluty. Wysokie stopy zwrotu zapewniły także złoto, obligacje oraz większość akcji. Minimalne straty towarzyszyły inwestycjom na rynku commodities, w kolekcje win i akcje rynków wschodzących, wynika z najnowszego IRR Quarterly.

 • Złoto i bitcoin na szczytach – w co jeszcze inwestować latem?

  Opublikowano:

  Pierwsza połowa 2019 roku zamyka się olbrzymim wachlarzem szans inwestycyjnych na kolejny kwartał. Jak wynika z raportu TMS Brokers, złoto i bitcoin wyrwały się z marazmu i notują dawno niewidziane szczyty. Oprócz nich w publikacji W co inwestować latem? eksperci wskazują też inne instrumenty, na które warto zwrócić uwagę w nadchodzących miesiącach.

 • 27 czerwca 2019

  Złoto drożeje – czy warto zainwestować?

  Opublikowano:

  Złoto - obiekt pożądania, synonim bogactwa, władzy i dobrobytu. Od wieków wykorzystywane jako środek płatniczy, ale też bezpieczna przystań dla wielu inwestorów. W ostatnich tygodniach notowania kruszcu przebiły długoterminowy opór i wciąż pną się w stronę kilkuletnich szczytów. Czy to dobry moment, aby postawić na złoto?

 • 25 czerwca 2019

  Notowania złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 6 lat

  Opublikowano:

  Po ubiegłotygodniowym przebiciu poziomu 1.400 dolarów za uncję, w poniedziałek złoto kontynuowało dobrą passę wybijając się powyżej 1.420 dolarów. We wtorkowy poranek strona popytowa nie odpuszczała i w pewnej chwili za kontrakty na królewski metal trzeba było zapłacić ponad 1.442 dolary. Rosnąc o ponad 10 proc. w ciągu miesiąca notowania złota osiągnęły najwyższe poziomy od ponad 6 lat, a ostatnie tak dynamiczne wybicie jak w minionych tygodniach widziane było ponad 3 lata temu.

 • 24 czerwca 2019

  WIG20 odrabia piątkowe straty

  Opublikowano:

  W poniedziałek WIG20 solidnie zabrał się za odrabianie strat, które powstały na skutek rozliczenia czerwcowej serii kontraktów w końcowej fazie piątkowej sesji. Należy jednak przyznać, że ogólna atmosfera panująca w otoczeniu zewnętrznym nie była do końca sprzyjająca. 

 • 21 czerwca 2019

  Ceny na stacjach paliw wreszcie zaczęły spadać. Ich dalsze losy zależeć będą od lipcowego spotkania producentów ropy

  Opublikowano:

  Ropa naftowa po wzrostach cen w I kwartale roku zaczęła tanieć pod koniec kwietnia, by na początku czerwca dojść do najniższych w tym roku poziomów ze stycznia. Mimo to w kolejnych tygodniach ceny na stacjach benzynowych ani drgnęły. 

 • 17 czerwca 2019

  Ropa w dół przez obawy o popyt pomimo napięć na Bliskim Wschodzie

  Opublikowano:
 • 14 czerwca 2019

  Dobre dane wzmacniają dolara

  Opublikowano:

  Od czwartku w mediach nieustannie przewija się temat związany z atakiem na dwa tankowce w okolicach cieśniny Ormuz. Storna amerykańska oskarża o sabotaż Iran, co wzbudza obawy o otwarty konflikt na Bliskim Wschodzie.

 • 13 czerwca 2019

  Ceny ropy naftowej odbijają po środowej zniżce

  Opublikowano:

  Powtórzył się schemat sprzed tygodnia. Po raz kolejny przyrost zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych zaskoczył ekspertów i po raz kolejny przyczynił się do wyraźnego spadku cen czarnego złota w środę. W czwartek rano doszło jednak do dynamicznego odbicia. Kontrakty na baryłkę ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX są wyceniane po 52,50 dolarów. Z kolei notowane na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe kontrakty na Brent kosztują 61,80 dolarów za baryłkę.

 • 14 maja 2019

  Odreagowanie omija GPW

  Opublikowano:

  We wtorek giełdy na całym świecie odreagowują trudny początek tygodnia. W Europie większość indeksów notuje ponad 1-proc. zwyżki. Jednak ponownie od reszty stawki mocno odstaje polski parkiet. 

 • 13 maja 2019

  Chiny odpowiadają, giełdy spadają

  Opublikowano:

  Po kilku dniach milczenia, dziś na rynek napłynęła chińska odpowiedź na decyzję USA w sprawie piątkowej podwyżki taryf celnych. W ramach retorsji, Państwo Środka podwyższy od czerwca taryfy na produkty importowane z USA w kwocie 60 mld USD. Zwiększenie stawek celnych będzie dotyczyło tej grupy towarów, które zostały objęte cłami we wrześniu ubiegłego roku. Wśród oclonych towarów, zdecydowana większość zostanie objęta 25-proc. stawkami (we wrześniu zastosowane poziomy stawek dzieliły się na 5 oraz 10-proc.).

 • 25 kwietnia 2019

  Polska wstrzymała dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Inwestorzy nerwowo spoglądają na akcje Orlenu i Lotosu

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Powodem wstrzymania dostaw rosyjskiej ropy jest jej zanieczyszczenie, które może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych. Orlen i Lotos zapewniają, że dysponują zapasami surowca w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji.

 • 15 kwietnia 2019

  Czy benzyna podrożeje? Kurs ropy najwyższy od 5 miesięcy

  Opublikowano:

  Kurs ropy jest najwyżej od około 5 miesięcy, w wypadku brent oznacza to ceny baryłki powyżej 71 USD, w wypadku WTI bliskie 65 USD. Po stronie podażowej układ sił się nie zmienia.

 • 12 kwietnia 2019

  Orlen zastępuje ropę z rosyjskiego Rosneftu surowcem od Saudi Aramco

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Blisko połowa ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza Rosji. To efekt dywersyfikacji dostaw surowca i systematycznego poszerzania współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, między innymi z Saudi Aramco Oil Company. Miesięcznie do płockiej rafinerii trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, z czego średnio ok. 700 tys. ton z kierunków alternatywnych, w tym z Arabii Saudyjskiej.

 • 05 kwietnia 2019

  Kwartał drożejących surowców, pallad zdetronizował złoto

  Opublikowano:

  Dow Jones Commodity Index zakończył marzec zwyżką o 7,3 proc. Podobnym, przeszło 7-proc. wzrostem, I kwartał zakończył inny kluczowy indeks, opisujący koniunkturę w zakresie commodities – CRB Index. Największą niespodzianką tego roku okazał się pallad, który poprawił historyczne rekordy, wynika z raportu IRR Quarterly.

 • 04 marca 2019

  Alergia złota na wzrosty rentowności

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  W poniedziałek WIG20 dzielnie walczył do samego końca, jednak słabość sektora energetycznego ostatecznie przesądziła o niekorzystnym zakończeniu sesji. Wśród polskich blue chipów największą ujemną kontrybucję do indeksu wniosła PGE (-5,8 proc.), która w piątek po sesji opublikowała gorsze od oczekiwań szacunkowe wyniki za 2018 r.

 • 25 lutego 2019

  Szanghaj rynkiem byka

  Opublikowano:

  Poniedziałkowy kompletnie pusty kalendarz makroekonomiczny sprzyjał temu, by aktywność rynku została całkowicie zdominowana przez Donalda Trumpa. Amerykański prezydent poinformował, że negocjacje z Chinami zbliżają się ku końcowi, mimo że termin ich zakończenia zostanie przesunięty z 1 marca na bliżej nieokreśloną przyszłość. Zapowiedź, iż oczekuje ich sfinalizowania podczas spotkania z prezydentem Xi Jinpingiem na Florydzie (termin nieznany), wywołała prawdziwą euforię na giełdzie w Szanghaju.

 • JSW i Prairie wydłużyły o pół roku umowę dot. potencjalnej współpracy przy dwóch projektach węglowych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz Prairie Mining Limited dokonały zmiany umowy o zachowaniu poufności w sprawie potencjalnego nawiązania współpracy dotyczącej dwóch projektów węglowych Prairie w Polsce, wydłużając o kolejne 6 miesięcy tj. do 28 września 2019 roku termin jej obowiązywania, w celu prowadzenia dalszych rozmów. 

 • Negocjacje w sprawie handlu wywindowały ceny surowców

  Opublikowano:

  Na hossę na rynku towarowym najbardziej wpłynął wzrost cen metali przemysłowych – obawy o podaż przyczyniły się do umocnienia zarówno niklu, jak i miedzi. Nowy rekord odnotował pallad, ponieważ popyt ze strony branży motoryzacyjnej w dalszym ciągu przewyższał podaż. Złoto osiągnęło wartość docelową na koniec roku, która wkrótce zostanie skorygowana, a następnie rozpoczęła się kolejna runda realizacji zysków. Solidne wyniki wykazywał nadal sektor energetyczny w kontekście dalszego ograniczania produkcji przez OPEC+ i wspomnianych powyżej negocjacji handlowych.

 • 22 lutego 2019

  Analiza techniczna 4 gorących spółek z sektora górniczego

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  W pierwszych miesiącach tego roku na akcjach giełdowych kopalń uaktywnili się inwestorzy z dużym kapitałem. Zdaniem Wojciecha Kręckiego, autora portfela Cztery Fazy Rynku, na wykresach KGHM-u, JSW, Bogdanki i Prairie Mining lada dzień może dojść do ważnych rozstrzygnięć.

 • wczoraj

  Słabość dolara amerykańskiego wsparciem dla cen złota

  Opublikowano:

  Pierwsza połowa lutego nie była łaskawa dla strony popytowej na rynku złota. Cena tego kruszcu delikatnie osuwała się w dół w tym czasie, testując okolice 1.300 USD za uncję jako poziom wsparcia. Jak się okazało, bariera ta skutecznie odparła stronę podażową i od kilku dni ceny złota pną się w górę.

 • 18 lutego 2019

  JSW zakłada wiążącą decyzję ws. aktywów Prairie w ciągu kilku miesięcy

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Jastrzębska Spółka Węglowa zakłada, że ogłoszenie wiążącej decyzji w sprawie aktywów Prairie Mining Limited w Polsce jest kwestią kilku miesięcy, poinformował prezes Daniel Ozon.

 • Kurs JSW spada po wypowiedzi prezesa o możliwej dużej emisji akcji

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi rozmowy z reprezentującą Skarb Państwa Prokuratorią Generalną na temat potencjalnej nowej emisji akcji o wartości 0,5-1 mld zł, poinformował prezes Daniel Ozon. W poniedziałek notowania węglowej spółki spadają o 4 proc. i są najsłabszym punktem w indeksie WIG20. 

 • Grupa Azoty Police sprowadzi fosforyty z Izraela

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Dwa statki fosforytów po ok. 25 tys. ton każdy przypłyną z Izraela do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police w marcu i kwietniu 2019 r. To efekt podpisanej w lutym br. umowy z holenderską firmą Israel Chemicals Ltd (ICL), która posiada kopalnie w Izraelu.

 • 12 lutego 2019

  Prairie Mining chce 10 mld zł odszkodowania od Polski

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Australijska spółka Prairie Mining poinformowała premiera i prezydenta, że pozwała Polskę w międzynarodowym arbitrażu, informuje Dziennik Gazeta Prawna. Według spółki, polski rząd utrudnia budowę dwóch kopalń - Jan Karski na Lubelszczyźnie i Dębieńsko na Śląsku. Firma domaga się odszkodowania w wysokości 8-10 mld zł.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku