Surowce

 • 02 października 2020
  Analitycy Goldman Sachs zakładają wzrost cen miedzi
  Analitycy Goldman Sachs zakładają wzrost cen miedzi Omawiane walory:

  Analitycy Goldman Sachs podnieśli prognozę cen miedzi w perspektywie 3, 6 i 12 miesięcy do odpowiednio 7.000, 7.250 oraz 7.500 USD/t, wobec 6.000, 6.250 i 6.500 USD/t wcześniej, podała instytucja.

 • 23 września 2020
  Euro, złoto w krytycznym punkcie
  Euro, złoto w krytycznym punkcie

  Boleśnie umocnienie dolara odczuwa złoto, które spadło poniżej 1.880 USD/ou. i znajduje się w krytycznym momencie, testując sierpniowe dołki.

 • 21 września 2020
  24 września zapraszamy na konferencję online „CZAS NA ZŁOTO”
  24 września zapraszamy na konferencję online „CZAS NA ZŁOTO”

  24 września 2020 (czwartek) odbędzie się bezpłatna konferencja online na temat inwestowania w złoto, podczas której będzie można m.in. poznać zalety i wady różnych form inwestowania w ten szlachetny metal. Organizatorem konferencji jest Stockbroker.pl, a patronem honorowym - Giełda Papierów Wartościowych.

 • 07 września 2020
  Złoto, syndrom dolara i konsekwencje wojen walutowych
  Złoto, syndrom dolara i konsekwencje wojen walutowych

  Status "bezpiecznej przystani" został dawno zatarty, a złoty metal zaczął być wykorzystywany jako ryzykowny instrument z ceną wyrażoną w dolarze. Słabość USD oznaczała wzrosty cen złota, nawet mimo rajdu rynku akcji. Jednak złoto i rynek akcji mają jedno wspólne źródło paliwa: banki centralne.

 • 21 sierpnia 2020
  Popyt na ropę powoli się odbudowuje. Ceny na rynkach i stacjach paliw nie powinny jednak znacząco wzrastać
  Popyt na ropę powoli się odbudowuje. Ceny na rynkach i stacjach paliw nie powinny jednak znacząco wzrastać

  Popyt na ropę zależy od tego, jak będzie się rozwijać pandemia koronawirusa w największych gospodarkach, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. – Na razie pokazała, że transport czy zakłady produkcyjne wcale nie potrzebują tego surowca tyle, ile wykorzystywały wcześniej – mówi Jakub Bogucki z e-Petrol.pl. Mimo wszystko ropa jeszcze przez długi czas pozostanie wiodącym surowcem na rynku paliw. Na polskich stacjach benzynowych ceny w najbliższych tygodniach powinny być stabilne.

 • 20 sierpnia 2020
  JSW po sześciu miesiącach ma już blisko miliard złotych straty netto
  JSW po sześciu miesiącach ma już blisko miliard złotych straty netto Omawiane walory:

  Pogorszenie koniunktury na rynku węgla i załamanie gospodarcze wywołane przez pandemię koronawirusa SARS-CoV-2 odcisnęły piętno na JSW. W miejsce ubiegłorocznych zysków pojawiły się idące w setki milionów złotych straty. Wynik za całe pierwsze półrocze zbliża się do miliarda złotych na minusie.

 • 18 sierpnia 2020
  S&P500 poniżej szczytu, złoto odrabia straty
  S&P500 poniżej szczytu, złoto odrabia straty Omawiane walory:

  Notowania złota coraz odważniej zbliżają się w rejon psychologicznej bariery 2.000 USD/oz. Sprzyja temu słabość dolara, który pomimo powszechnym prognozom nie zaliczył w ostatnich dniach korekcyjnego odbicia. Na wyobraźnię może również działać rekomendacja banku Credit Suisse, który podwyższył swoją prognozę ceny złota z 2.021 do 2.500 USD/oz.

 • 13 sierpnia 2020
  UE zainwestuje miliardy w zielony wodór. W tej chwili aż 95 proc. tego surowca wciąż pochodzi z paliw kopalnych
  UE zainwestuje miliardy w zielony wodór. W tej chwili aż 95 proc. tego surowca wciąż pochodzi z paliw kopalnych

  W tej chwili wodór ma zastosowanie głównie w sektorze chemicznym, jego wykorzystanie w transporcie czy energetyce wciąż jest marginalne. Co więcej, aż 95 proc. produkowanego wodoru wciąż pochodzi z paliw kopalnych, a tylko 5 proc. jest wytwarzane z odnawialnych źródeł. Unia Europejska zamierza odwrócić te proporcje.

 • 12 sierpnia 2020
  Złoto spada jak kamień
  Złoto spada jak kamień
  Katalizatorem dla spadków na rynku złota stało się dostosowanie na rynku długu, w wyniku którego rentowności amerykańskich 10-latek wzrosły z 0,52 proc. w poniedziałek do nawet 0,66 proc. podczas wtorkowej sesji.
 • 05 sierpnia 2020
  BM mBanku podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję
  BM mBanku podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję Omawiane walory:

  Jakub  Szkopek, analityk BM mBanku, w raporcie z 29 lipca podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję. Zalecenie również zostało podwyższone z sprzedaj do trzymaj.

 • 27 lipca 2020
  Złoto na nowych historycznych szczytach. Osiągnięcie 2.000 USD za uncję to kwestia czasu?
  Złoto na nowych historycznych szczytach. Osiągnięcie 2.000 USD za uncję to kwestia czasu?

  W poniedziałek rano cena złota osiągnęła 1.944 USD za uncję i zdobyła nowe, historyczne szczyty. Wobec słabości dolara złoto jest bezpieczną przystanią w trwającym kryzysie epidemicznym. Czy kolejnym przełomowym momentem okaże się przebicie 2.000 dolarów za uncję? Rekord z 2011 roku pobity, eksperci liczą na kolejne. Na fali wzrostów ceny złota, silnie rośnie popyt na srebro.

 • Nowe szczyty złota
  Nowe szczyty złota

  Głównym beneficjentem obecnej sytuacji stają się metale szlachetne – złoto właśnie znalazło się na historycznych szczytach, a chociaż długie pozycje na kruszcach już wcześniej trudno było nazwać niepopularnymi, wybicie maksimów z 2011 r., szczególnie, gdyby w krótkim czasie towarzyszyło mu przebicie bariery 2000 dolarów za uncję, powinno wywołać olbrzymią falę zakupów.

 • 22 lipca 2020
  Hossa na metalach szlachetnych. Czy kruszce utrzymają kilkuletnie maksima?
  Hossa na metalach szlachetnych. Czy kruszce utrzymają kilkuletnie maksima?

  Kontrakty terminowe na metale szlachetne sukcesywnie rosną. Cena złota jest najwyżej od prawie 9 lat, a uncja srebra pierwszy raz od 4 lat przebiła poziom 20 USD. Przez cztery miesiące biały kruszec zdrożał blisko 77 proc. Ciekawie kształtują się też notowania rzadkich metali szlachetnych, takich jak platyna czy rod. Co to oznacza dla inwestorów? Czy zwyżki będą się utrzymywać?

 • 17 lipca 2020
  Goldman Sachs: Cena ropy Brent wyniesie ok. 45 USD za baryłkę na koniec roku
  Goldman Sachs: Cena ropy Brent wyniesie ok. 45 USD za baryłkę na koniec roku

  W związku z dużymi zapasami i wymagającym czasu powrotem do równowagi na rynku cena za baryłkę ropy naftowej Brent powinna wynieść około 45 USD na koniec roku, wynika z raportu Goldman Sachs.

 • 15 lipca 2020
  LW Bogdanka miała wstępnie 36,67 mln zł zysku netto w I półroczu
  LW Bogdanka miała wstępnie 36,67 mln zł zysku netto w I półroczu Omawiane walory:

  Lubelski Węgiel Bogdanka miał 849,01 mln zł przychodów, 221,108 mln zł EBITDA i 36,67 mln zł zysku netto w I półroczu, według wstępnych danych.

 • 14 lipca 2020
  Produkcja węgla JSW spadła o ok. 26,4 proc. r/r do 2,6 mln ton w II kwartale 2020 r.
  Produkcja węgla JSW spadła o ok. 26,4 proc. r/r do 2,6 mln ton w II kwartale 2020 r. Omawiane walory:

  Produkcja węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wyniosła 2,6 mln ton w II kw. 2020 r. wobec 3,53 mln ton rok wcześniej (i wobec 4,07 mln ton w poprzednim kwartale).

 • 08 lipca 2020
  Kwartał pod znakiem silnego odbicia cen ropy naftowej
  Kwartał pod znakiem silnego odbicia cen ropy naftowej

  Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w kwietniu w wyniku lockdownów ponad 4 mld ludzi pozostawało zamkniętych w domach, a zapotrzebowanie na ropę naftową spadło o 25 proc.

 • 02 lipca 2020
  Analityk Citi prognozuje wzrost cen złota, ropy i miedzi
  Analityk Citi prognozuje wzrost cen złota, ropy i miedzi

  Według Maxa Laytona z Citi, ceny poszczególnych surowców w perspektywie roku urosną od kilku do kilkudziesięciu procent. Największych zwyżek analityk spodziewa się na rynku złota i ropy naftowej.

 • 01 lipca 2020
  Złoto walczy o poziom 1.800 dolarów za uncję
  Złoto walczy o poziom 1.800 dolarów za uncję
  Rewelacyjny dla akcji kwartał był świetny także dla złota, którego wartość rosła dwucyfrowo. Londyńska cena kruszcu zbliżyła się już do 1.785 USD, a ceny kontraktów na COMEX po raz pierwszy od ośmiu lat przekroczyły wczoraj 1.800 USD.
 • 24 czerwca 2020
  PMI sygnalizują przełom w Europie?
  PMI sygnalizują przełom w Europie?
  Retoryka kompletnego oderwania Wall Street od pogarszających się w ostatnich dniach perspektyw dla gospodarki przybiera na sile, rosnąca liczba analityków zwraca uwagę na drożejące złoto jako sygnał zabezpieczania pozycji na rynku akcji.
 • 17 czerwca 2020
  Sasin: W centralnym magazynie jest 926 tys. ton węgla energetycznego
  Sasin: W centralnym magazynie jest 926 tys. ton węgla energetycznego Omawiane walory:

  Na składowisku w Ostrowie Wielkopolskim, tzw. centralnym magazynie węgla, znajdowało się 926 tys. ton węgla energetycznego według stanu na 5 czerwca, poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 • 08 czerwca 2020
  JSW i PGG zamykają tymczasowo kopalnie z powodu koronawirusa
  JSW i PGG zamykają tymczasowo kopalnie z powodu koronawirusa Omawiane walory:

  Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o wstrzymaniu od wtorku prac w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dziesięciu Polskiej Grupy Górniczej.

 • 18 maja 2020
  Nowe szczyty złota
  Nowe szczyty złota
  Dodatkowym wsparciem dla giełd są dziś ceny ropy, które przekroczyły 30 USD za baryłkę (WTI) i niedzielna wypowiedź prezesa Fed, J.Powella. Wprawdzie przewiduje on wzrost stopy bezrobocia powyżej 25 proc. i spadek PKB w 2Q2020 o co najmniej -30 proc. k/k saar, ale jednocześnie przepowiada szybkie odbicie i sygnalizuje dodatkowe działania Rezerwy Federalnej. Takie środowisko ewidentnie ma korzystny wpływ na ceny złota, które znajduje się na tegorocznych maksimach z wyceną powyżej 1.760 USD za uncję.
 • 15 maja 2020
  Unimot rozpoczął trading ropą naftową
  Unimot rozpoczął trading ropą naftową Omawiane walory:

  Unimot rozpoczął realizację dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowej. Pierwsza partia produktu pochodziła z Bliskiego Wschodu, druga jest właśnie sprowadzana z USA.  Łączna wielkość realizowanych dostaw to 1,2 miliona baryłek.

 • Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny
  Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny

  Notowania ropy WTI są na najlepszej drodze do zanotowania trzeciego z rzędu wzrostowego tygodnia. Kurs kontraktu lipcowego podniósł się z niemal 3 USD i zbliża do 29 USD. Optymizm jest widoczny również w spreadach kalendarzowych, które powróciły do poziomów sprzed rozpoczęcia wojny cenowej i uległy radykalnemu zawężeniu. Niecały miesiąc temu za ropę WTI w kontrakcie czerwcowym płacono prawie 10 dolarów mniej niż w kontrakcie lipcowym. Obecnie spread wynosi zaledwie 25 centów!

 • 13 maja 2020
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC

  Bloomberg informuje, że ministrowie energii Arabii Saudyjskiej i Rosji odbyli rozmowę telefoniczną. Przyznali, że widzą oznaki odbudowy popytu na ropę. Rosja potwierdziła też, że jest bliska wypełnienia celu dla cięcia wydobycia uzgodnionego razem z OPEC+. Oba kraje są pewne, że wszyscy członkowie OPEC+ wypełnią swoje deklaracje dotyczące obniżenia wydobycia.

 • 12 maja 2020
  Konsolidacja w oczekiwaniu na dane
  Konsolidacja w oczekiwaniu na dane
  Pomimo wciąż bardzo dobrych danych z europejskiego frontu walki z koronawirusem (najmniej przypadków śmiertelnych w Hiszpanii od niemal dwóch miesięcy), rynki na kontynencie nie zdołały zakończyć sesji kolejnymi wzrostami.
 • 08 maja 2020
  Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów. Rynek mierzy się z utrudnionymi dostawami kruszcu
  Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów. Rynek mierzy się z utrudnionymi dostawami kruszcu

  Pierwszy kwartał przyniósł spadki zakupów sztabek i monet w Azji, która jest największym źródłem popytu na złoto inwestycyjne. Wzrosło natomiast zainteresowanie tymi inwestycjami wśród niemieckich, a także polskich inwestorów. W drugiej połowie marca wystąpiły jednak problemy z dostawami, a podaż wciąż jest niższa niż zazwyczaj. Zdaniem prezesa Tavexu, zajmującego się inwestycjami w złoto i srebro, przyszła podaż stanowi wielką niewiadomą, natomiast popyt będzie rósł.

 • 23 kwietnia 2020
  Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję
  Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję

  W bieżącym tygodniu najwięcej emocji budzi sytuacja na rynku ropy naftowej. Jednak ciekawe ruchy cenowe obserwowane są także na rynkach metali szlachetnych. Nastroje na tych rynkach nie są jednak jednolite.

 • KGHM jest drugim producentem srebra na świecie
  KGHM jest drugim producentem srebra na świecie Omawiane walory:

  KGHM Polska Miedź znalazł się na drugim miejscu wśród światowych producentów srebra, według raportu World Silver Survey 2020. W podsumowaniu uznano też, że zakłady KGHM w Polsce to największa kopalnia srebra na świecie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR