Surowce

 • 05 sierpnia 2020
  BM mBanku podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję
  BM mBanku podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję Omawiane walory:

  Jakub  Szkopek, analityk BM mBanku, w raporcie z 29 lipca podwyższył cenę docelową dla KGHM-u do 124,67 zł za akcję. Zalecenie również zostało podwyższone z sprzedaj do trzymaj.

 • 27 lipca 2020
  Złoto na nowych historycznych szczytach. Osiągnięcie 2.000 USD za uncję to kwestia czasu?
  Złoto na nowych historycznych szczytach. Osiągnięcie 2.000 USD za uncję to kwestia czasu?

  W poniedziałek rano cena złota osiągnęła 1.944 USD za uncję i zdobyła nowe, historyczne szczyty. Wobec słabości dolara złoto jest bezpieczną przystanią w trwającym kryzysie epidemicznym. Czy kolejnym przełomowym momentem okaże się przebicie 2.000 dolarów za uncję? Rekord z 2011 roku pobity, eksperci liczą na kolejne. Na fali wzrostów ceny złota, silnie rośnie popyt na srebro.

 • Nowe szczyty złota
  Nowe szczyty złota

  Głównym beneficjentem obecnej sytuacji stają się metale szlachetne – złoto właśnie znalazło się na historycznych szczytach, a chociaż długie pozycje na kruszcach już wcześniej trudno było nazwać niepopularnymi, wybicie maksimów z 2011 r., szczególnie, gdyby w krótkim czasie towarzyszyło mu przebicie bariery 2000 dolarów za uncję, powinno wywołać olbrzymią falę zakupów.

 • 22 lipca 2020
  Hossa na metalach szlachetnych. Czy kruszce utrzymają kilkuletnie maksima?
  Hossa na metalach szlachetnych. Czy kruszce utrzymają kilkuletnie maksima?

  Kontrakty terminowe na metale szlachetne sukcesywnie rosną. Cena złota jest najwyżej od prawie 9 lat, a uncja srebra pierwszy raz od 4 lat przebiła poziom 20 USD. Przez cztery miesiące biały kruszec zdrożał blisko 77 proc. Ciekawie kształtują się też notowania rzadkich metali szlachetnych, takich jak platyna czy rod. Co to oznacza dla inwestorów? Czy zwyżki będą się utrzymywać?

 • 17 lipca 2020
  Goldman Sachs: Cena ropy Brent wyniesie ok. 45 USD za baryłkę na koniec roku
  Goldman Sachs: Cena ropy Brent wyniesie ok. 45 USD za baryłkę na koniec roku

  W związku z dużymi zapasami i wymagającym czasu powrotem do równowagi na rynku cena za baryłkę ropy naftowej Brent powinna wynieść około 45 USD na koniec roku, wynika z raportu Goldman Sachs.

 • 15 lipca 2020
  LW Bogdanka miała wstępnie 36,67 mln zł zysku netto w I półroczu
  LW Bogdanka miała wstępnie 36,67 mln zł zysku netto w I półroczu Omawiane walory:

  Lubelski Węgiel Bogdanka miał 849,01 mln zł przychodów, 221,108 mln zł EBITDA i 36,67 mln zł zysku netto w I półroczu, według wstępnych danych.

 • 14 lipca 2020
  Produkcja węgla JSW spadła o ok. 26,4 proc. r/r do 2,6 mln ton w II kwartale 2020 r.
  Produkcja węgla JSW spadła o ok. 26,4 proc. r/r do 2,6 mln ton w II kwartale 2020 r. Omawiane walory:

  Produkcja węgla w Jastrzębskiej Spółce Węglowej wyniosła 2,6 mln ton w II kw. 2020 r. wobec 3,53 mln ton rok wcześniej (i wobec 4,07 mln ton w poprzednim kwartale).

 • 08 lipca 2020
  Kwartał pod znakiem silnego odbicia cen ropy naftowej
  Kwartał pod znakiem silnego odbicia cen ropy naftowej

  Według wyliczeń Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) w kwietniu w wyniku lockdownów ponad 4 mld ludzi pozostawało zamkniętych w domach, a zapotrzebowanie na ropę naftową spadło o 25 proc.

 • 02 lipca 2020
  Analityk Citi prognozuje wzrost cen złota, ropy i miedzi
  Analityk Citi prognozuje wzrost cen złota, ropy i miedzi

  Według Maxa Laytona z Citi, ceny poszczególnych surowców w perspektywie roku urosną od kilku do kilkudziesięciu procent. Największych zwyżek analityk spodziewa się na rynku złota i ropy naftowej.

 • 01 lipca 2020
  Złoto walczy o poziom 1.800 dolarów za uncję
  Złoto walczy o poziom 1.800 dolarów za uncję
  Rewelacyjny dla akcji kwartał był świetny także dla złota, którego wartość rosła dwucyfrowo. Londyńska cena kruszcu zbliżyła się już do 1.785 USD, a ceny kontraktów na COMEX po raz pierwszy od ośmiu lat przekroczyły wczoraj 1.800 USD.
 • 24 czerwca 2020
  PMI sygnalizują przełom w Europie?
  PMI sygnalizują przełom w Europie?
  Retoryka kompletnego oderwania Wall Street od pogarszających się w ostatnich dniach perspektyw dla gospodarki przybiera na sile, rosnąca liczba analityków zwraca uwagę na drożejące złoto jako sygnał zabezpieczania pozycji na rynku akcji.
 • 17 czerwca 2020
  Sasin: W centralnym magazynie jest 926 tys. ton węgla energetycznego
  Sasin: W centralnym magazynie jest 926 tys. ton węgla energetycznego Omawiane walory:

  Na składowisku w Ostrowie Wielkopolskim, tzw. centralnym magazynie węgla, znajdowało się 926 tys. ton węgla energetycznego według stanu na 5 czerwca, poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

 • 08 czerwca 2020
  JSW i PGG zamykają tymczasowo kopalnie z powodu koronawirusa
  JSW i PGG zamykają tymczasowo kopalnie z powodu koronawirusa Omawiane walory:

  Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin poinformował o wstrzymaniu od wtorku prac w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dziesięciu Polskiej Grupy Górniczej.

 • 18 maja 2020
  Nowe szczyty złota
  Nowe szczyty złota
  Dodatkowym wsparciem dla giełd są dziś ceny ropy, które przekroczyły 30 USD za baryłkę (WTI) i niedzielna wypowiedź prezesa Fed, J.Powella. Wprawdzie przewiduje on wzrost stopy bezrobocia powyżej 25 proc. i spadek PKB w 2Q2020 o co najmniej -30 proc. k/k saar, ale jednocześnie przepowiada szybkie odbicie i sygnalizuje dodatkowe działania Rezerwy Federalnej. Takie środowisko ewidentnie ma korzystny wpływ na ceny złota, które znajduje się na tegorocznych maksimach z wyceną powyżej 1.760 USD za uncję.
 • 15 maja 2020
  Unimot rozpoczął trading ropą naftową
  Unimot rozpoczął trading ropą naftową Omawiane walory:

  Unimot rozpoczął realizację dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowej. Pierwsza partia produktu pochodziła z Bliskiego Wschodu, druga jest właśnie sprowadzana z USA.  Łączna wielkość realizowanych dostaw to 1,2 miliona baryłek.

 • Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny
  Ropa WTI: dopiero optymistyczne prognozy windują ceny

  Notowania ropy WTI są na najlepszej drodze do zanotowania trzeciego z rzędu wzrostowego tygodnia. Kurs kontraktu lipcowego podniósł się z niemal 3 USD i zbliża do 29 USD. Optymizm jest widoczny również w spreadach kalendarzowych, które powróciły do poziomów sprzed rozpoczęcia wojny cenowej i uległy radykalnemu zawężeniu. Niecały miesiąc temu za ropę WTI w kontrakcie czerwcowym płacono prawie 10 dolarów mniej niż w kontrakcie lipcowym. Obecnie spread wynosi zaledwie 25 centów!

 • 13 maja 2020
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC
  Arabia Saudyjska i Rosja widzą oznaki odbudowy popytu. Ryzyko wisi na polityce OPEC

  Bloomberg informuje, że ministrowie energii Arabii Saudyjskiej i Rosji odbyli rozmowę telefoniczną. Przyznali, że widzą oznaki odbudowy popytu na ropę. Rosja potwierdziła też, że jest bliska wypełnienia celu dla cięcia wydobycia uzgodnionego razem z OPEC+. Oba kraje są pewne, że wszyscy członkowie OPEC+ wypełnią swoje deklaracje dotyczące obniżenia wydobycia.

 • 12 maja 2020
  Konsolidacja w oczekiwaniu na dane
  Konsolidacja w oczekiwaniu na dane
  Pomimo wciąż bardzo dobrych danych z europejskiego frontu walki z koronawirusem (najmniej przypadków śmiertelnych w Hiszpanii od niemal dwóch miesięcy), rynki na kontynencie nie zdołały zakończyć sesji kolejnymi wzrostami.
 • 08 maja 2020
  Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów. Rynek mierzy się z utrudnionymi dostawami kruszcu
  Coraz większe zainteresowanie złotem wśród polskich inwestorów. Rynek mierzy się z utrudnionymi dostawami kruszcu

  Pierwszy kwartał przyniósł spadki zakupów sztabek i monet w Azji, która jest największym źródłem popytu na złoto inwestycyjne. Wzrosło natomiast zainteresowanie tymi inwestycjami wśród niemieckich, a także polskich inwestorów. W drugiej połowie marca wystąpiły jednak problemy z dostawami, a podaż wciąż jest niższa niż zazwyczaj. Zdaniem prezesa Tavexu, zajmującego się inwestycjami w złoto i srebro, przyszła podaż stanowi wielką niewiadomą, natomiast popyt będzie rósł.

 • 23 kwietnia 2020
  Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję
  Kontrakty na złoto dotarły już prawie do 1.740 USD za uncję

  W bieżącym tygodniu najwięcej emocji budzi sytuacja na rynku ropy naftowej. Jednak ciekawe ruchy cenowe obserwowane są także na rynkach metali szlachetnych. Nastroje na tych rynkach nie są jednak jednolite.

 • KGHM jest drugim producentem srebra na świecie
  KGHM jest drugim producentem srebra na świecie Omawiane walory:

  KGHM Polska Miedź znalazł się na drugim miejscu wśród światowych producentów srebra, według raportu World Silver Survey 2020. W podsumowaniu uznano też, że zakłady KGHM w Polsce to największa kopalnia srebra na świecie.

 • 22 kwietnia 2020
  Już nie „czarne złoto”
  Już nie „czarne złoto”
  Po najgorszej sesji od rozpoczęcia obecnego ruchu wzrostowego rynki europejskie szykują się dziś do odbicia, dla którego wsparciem jest Azja, zachowująca się neutralnie. Kontrakty futures na rynek amerykański także notują jednoprocentowe wzrosty. Musiałyby one znacznie przybrać na sile, by poddać w wątpliwość rozpoczęcie fali spadkowej.
 • 21 kwietnia 2020
  Ropa WTI w kontraktach na maj chwilowo sięgała poziomów -37 USD za baryłkę
  Ropa WTI w kontraktach na maj chwilowo sięgała poziomów -37 USD za baryłkę

  W poniedziałek oczy większości inwestorów skierowane były na rynek ropy naftowej. Działy się tam bowiem wydarzenia bez precedensu: kontrakty o najbliższym terminie wygasania zeszły do negatywnych poziomów cenowych. Ropa WTI w kontraktach na maj chwilowo sięgała poziomu -37 USD za baryłkę. To oznacza, że sprzedający gotowi byli dopłacić tym, którzy odkupią od nich kontrakty.

 • Mniej niż zero
  Mniej niż zero
  Kontrakty na WTI z fizyczną dostawą po raz pierwszy w historii zamknęły się na ujemnych poziomach (absurdalnie ujemnych, -37,63 USD, co było oczywiście związane ze zjawiskiem long squeeze), powodując rekordowe contango (rozumiane jako spread między dwoma kontraktami o najbliższych terminach zapadalności). Wprawdzie media ekscytują się głównie ujemnymi cenami, czego kolejną odsłonę możemy zobaczyć dzisiaj, ale wybiegając w przyszłość nieco dalej warto zwrócić uwagę na to, że kontrakty czerwcowe też gwałtownie się wczoraj przeceniały pomimo rolowania pozycji z maja.
 • 20 kwietnia 2020
  Chaos na rynku ropy
  Chaos na rynku ropy
  Rynki azjatyckie w większości dziś spadają nawet pomimo niedzielnych informacji o tym, że dzienny przyrost nowych potwierdzonych przypadków był na świecie najniższy od ubiegłego poniedziałku. Do ostrożności skłania zachowanie dolara, który wyraźnie oddalił się od ubiegłotygodniowych minimów i wykazuje tendencję do dalszej aprecjacji. Oczy wszystkich są jednak zwrócone na chaos na rynku ropy naftowej.
 • 10 kwietnia 2020
  Po szczycie OPEC+ jest zgoda i redukcja. Co to oznacza dla rynku ropy?
  Po szczycie OPEC+ jest zgoda i redukcja. Co to oznacza dla rynku ropy?

  Niedawni przeciwnicy pogodzeni, ale nadpodaż jest przesądzona. Koronawirus wymaże pięć lat wzrostu konsumpcji ropy. By walczyć o zrównoważenie rynku - OPEC+ zdecydował o początkowym ścięciu wydobycia o 10 mln b/d. Oznacza to jego redukcję o 22 proc.

 • wczoraj
  Sesja w rękach producentów ropy
  Sesja w rękach producentów ropy
  S&P500 zamknęło się wczoraj 3,4 proc. wyżej, a NASDAQ 2,6 proc. wyżej. Wsparciem dla indeksów były narastające oczekiwania na porozumienie czołowych światowych producentów ropy w sprawie znaczącego ograniczenia podaży o co najmniej 10 mln baryłek dziennie.
 • 08 kwietnia 2020
  Porozumienie na szczycie OPEC+? Niemal mission impossible
  Porozumienie na szczycie OPEC+? Niemal mission impossible

  Nagłe przesunięcie szczytu, rozbudzone nadzieje na porozumienie i ceny wiszące na włosku spekulacji o jego powodzeniu. Rynek ropy to ostatnio prawdziwy rollercoaster wśród bezprecedensowo zmiennych rynków, a analitycy prognozują, że to nie koniec wrażeń.

 • 07 kwietnia 2020
  Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską
  Spadek ceny ropy naftowej o 60 proc., a większość towarów też pod kreską

  W I kwartale cena ropy naftowej silnie zniżkowała m. in. z powodu fiaska porozumienia w sprawie poziomu wydobycia w ramach OPEC+. Większość pozostałych towarów również traciła. Zyski odnotowano głównie w segmencie kruszców (pallad i złoto) – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.

 • 06 kwietnia 2020
  Czarny kwartał na rynkach akcji na całym świecie
  Czarny kwartał na rynkach akcji na całym świecie

  Akcje i ropa naftowa okazały się najgorszymi aktywami na świecie w pierwszym kwartale 2020 roku. Wszystko za sprawą obaw inwestorów co do recesji globalnej, na którą wpływ może mieć pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Nad kreską zakończyły kwartał przede wszystkim dług skarbowy oraz złoto – takie wnioski płyną z raportu IRR Quarterly.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR