Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Surowce

 • 14 maja 2019

  Odreagowanie omija GPW

  Opublikowano:

  We wtorek giełdy na całym świecie odreagowują trudny początek tygodnia. W Europie większość indeksów notuje ponad 1-proc. zwyżki. Jednak ponownie od reszty stawki mocno odstaje polski parkiet. 

 • 13 maja 2019

  Chiny odpowiadają, giełdy spadają

  Opublikowano:

  Po kilku dniach milczenia, dziś na rynek napłynęła chińska odpowiedź na decyzję USA w sprawie piątkowej podwyżki taryf celnych. W ramach retorsji, Państwo Środka podwyższy od czerwca taryfy na produkty importowane z USA w kwocie 60 mld USD. Zwiększenie stawek celnych będzie dotyczyło tej grupy towarów, które zostały objęte cłami we wrześniu ubiegłego roku. Wśród oclonych towarów, zdecydowana większość zostanie objęta 25-proc. stawkami (we wrześniu zastosowane poziomy stawek dzieliły się na 5 oraz 10-proc.).

 • 25 kwietnia 2019

  Polska wstrzymała dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń. Inwestorzy nerwowo spoglądają na akcje Orlenu i Lotosu

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Powodem wstrzymania dostaw rosyjskiej ropy jest jej zanieczyszczenie, które może spowodować fizyczne uszkodzenia instalacji rafineryjnych. Orlen i Lotos zapewniają, że dysponują zapasami surowca w ilości wystarczającej na kontynuowanie produkcji.

 • 15 kwietnia 2019

  Czy benzyna podrożeje? Kurs ropy najwyższy od 5 miesięcy

  Opublikowano:

  Kurs ropy jest najwyżej od około 5 miesięcy, w wypadku brent oznacza to ceny baryłki powyżej 71 USD, w wypadku WTI bliskie 65 USD. Po stronie podażowej układ sił się nie zmienia.

 • 12 kwietnia 2019

  Orlen zastępuje ropę z rosyjskiego Rosneftu surowcem od Saudi Aramco

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Blisko połowa ropy naftowej sprowadzanej do Polski przez PKN Orlen pochodzi już spoza Rosji. To efekt dywersyfikacji dostaw surowca i systematycznego poszerzania współpracy biznesowej z firmami spoza Europy, między innymi z Saudi Aramco Oil Company. Miesięcznie do płockiej rafinerii trafia ok. 1,4 mln ton ropy naftowej, z czego średnio ok. 700 tys. ton z kierunków alternatywnych, w tym z Arabii Saudyjskiej.

 • 05 kwietnia 2019

  Kwartał drożejących surowców, pallad zdetronizował złoto

  Opublikowano:

  Dow Jones Commodity Index zakończył marzec zwyżką o 7,3 proc. Podobnym, przeszło 7-proc. wzrostem, I kwartał zakończył inny kluczowy indeks, opisujący koniunkturę w zakresie commodities – CRB Index. Największą niespodzianką tego roku okazał się pallad, który poprawił historyczne rekordy, wynika z raportu IRR Quarterly.

 • 04 marca 2019

  Alergia złota na wzrosty rentowności

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  W poniedziałek WIG20 dzielnie walczył do samego końca, jednak słabość sektora energetycznego ostatecznie przesądziła o niekorzystnym zakończeniu sesji. Wśród polskich blue chipów największą ujemną kontrybucję do indeksu wniosła PGE (-5,8 proc.), która w piątek po sesji opublikowała gorsze od oczekiwań szacunkowe wyniki za 2018 r.

 • 25 lutego 2019

  Szanghaj rynkiem byka

  Opublikowano:

  Poniedziałkowy kompletnie pusty kalendarz makroekonomiczny sprzyjał temu, by aktywność rynku została całkowicie zdominowana przez Donalda Trumpa. Amerykański prezydent poinformował, że negocjacje z Chinami zbliżają się ku końcowi, mimo że termin ich zakończenia zostanie przesunięty z 1 marca na bliżej nieokreśloną przyszłość. Zapowiedź, iż oczekuje ich sfinalizowania podczas spotkania z prezydentem Xi Jinpingiem na Florydzie (termin nieznany), wywołała prawdziwą euforię na giełdzie w Szanghaju.

 • JSW i Prairie wydłużyły o pół roku umowę dot. potencjalnej współpracy przy dwóch projektach węglowych

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) oraz Prairie Mining Limited dokonały zmiany umowy o zachowaniu poufności w sprawie potencjalnego nawiązania współpracy dotyczącej dwóch projektów węglowych Prairie w Polsce, wydłużając o kolejne 6 miesięcy tj. do 28 września 2019 roku termin jej obowiązywania, w celu prowadzenia dalszych rozmów. 

 • Negocjacje w sprawie handlu wywindowały ceny surowców

  Opublikowano:

  Na hossę na rynku towarowym najbardziej wpłynął wzrost cen metali przemysłowych – obawy o podaż przyczyniły się do umocnienia zarówno niklu, jak i miedzi. Nowy rekord odnotował pallad, ponieważ popyt ze strony branży motoryzacyjnej w dalszym ciągu przewyższał podaż. Złoto osiągnęło wartość docelową na koniec roku, która wkrótce zostanie skorygowana, a następnie rozpoczęła się kolejna runda realizacji zysków. Solidne wyniki wykazywał nadal sektor energetyczny w kontekście dalszego ograniczania produkcji przez OPEC+ i wspomnianych powyżej negocjacji handlowych.

 • 22 lutego 2019

  Analiza techniczna 4 gorących spółek z sektora górniczego

  Opublikowano:

  Omawiane walory: , , ,

  W pierwszych miesiącach tego roku na akcjach giełdowych kopalń uaktywnili się inwestorzy z dużym kapitałem. Zdaniem Wojciecha Kręckiego, autora portfela Cztery Fazy Rynku, na wykresach KGHM-u, JSW, Bogdanki i Prairie Mining lada dzień może dojść do ważnych rozstrzygnięć.

 • 20 lutego 2019

  Słabość dolara amerykańskiego wsparciem dla cen złota

  Opublikowano:

  Pierwsza połowa lutego nie była łaskawa dla strony popytowej na rynku złota. Cena tego kruszcu delikatnie osuwała się w dół w tym czasie, testując okolice 1.300 USD za uncję jako poziom wsparcia. Jak się okazało, bariera ta skutecznie odparła stronę podażową i od kilku dni ceny złota pną się w górę.

 • 18 lutego 2019

  JSW zakłada wiążącą decyzję ws. aktywów Prairie w ciągu kilku miesięcy

  Opublikowano:

  Omawiane walory: ,

  Jastrzębska Spółka Węglowa zakłada, że ogłoszenie wiążącej decyzji w sprawie aktywów Prairie Mining Limited w Polsce jest kwestią kilku miesięcy, poinformował prezes Daniel Ozon.

 • Kurs JSW spada po wypowiedzi prezesa o możliwej dużej emisji akcji

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Jastrzębska Spółka Węglowa prowadzi rozmowy z reprezentującą Skarb Państwa Prokuratorią Generalną na temat potencjalnej nowej emisji akcji o wartości 0,5-1 mld zł, poinformował prezes Daniel Ozon. W poniedziałek notowania węglowej spółki spadają o 4 proc. i są najsłabszym punktem w indeksie WIG20. 

 • Grupa Azoty Police sprowadzi fosforyty z Izraela

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Dwa statki fosforytów po ok. 25 tys. ton każdy przypłyną z Izraela do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police w marcu i kwietniu 2019 r. To efekt podpisanej w lutym br. umowy z holenderską firmą Israel Chemicals Ltd (ICL), która posiada kopalnie w Izraelu.

 • 12 lutego 2019

  Prairie Mining chce 10 mld zł odszkodowania od Polski

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Australijska spółka Prairie Mining poinformowała premiera i prezydenta, że pozwała Polskę w międzynarodowym arbitrażu, informuje Dziennik Gazeta Prawna. Według spółki, polski rząd utrudnia budowę dwóch kopalń - Jan Karski na Lubelszczyźnie i Dębieńsko na Śląsku. Firma domaga się odszkodowania w wysokości 8-10 mld zł.

 • 11 lutego 2019

  Chiny wracają do gry

  Opublikowano:

  Po tygodniowej przerwie do handlu powrócili inwestorzy z Chin. Tamtejsza giełda zaliczyła udaną sesję, a indeks Shanghai Composite zyskał 1,4 proc. Dobre nastroje w trakcie sesji azjatyckiej tchnęły nieco życia w giełdy europejskie, które w poniedziałek podnoszą się po ciężkiej końcówce ubiegłego tygodnia. 

 • 31 stycznia 2019

  PKN Orlen zmniejsza dostawy ropy z rosyjskiego Rosneftu

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  Płocki koncern podpisał kontrakt z Rosneft Oil Company, w którym obniżył wolumen dostaw surowca o ok. 30 proc. do 5,4-6,6 mln ton rocznie przez najbliższe 2 lata.

 • 28 stycznia 2019

  Prognozy Saxo Banku na I kwartał: Złoto odzyskuje status bezpiecznej przystani

  Opublikowano:
 • 17 stycznia 2019

  Kolejne historyczne rekordy cen palladu

  Opublikowano:

  O ile na rynkach złota, srebra i platyny w ostatnim czasie trwa konsolidacja, to na wykresie palladu trwa szarża strony popytowej. Notowania tego kruszcu od początku roku zwyżkują już o niemal 9 proc., pobijając kolejne historyczne rekordy. Obecnie notowania palladu przekraczają poziom 1.370 USD za uncję. Oznacza to, że od momentu dotarcia do lokalnego minimum w sierpniu ubiegłego roku, cena palladu zwyżkowała o ponad 60 proc., a w grudniu cena tego kruszcu wyprzedziła cenę złota po raz pierwszy od 16 lat.

 • 14 stycznia 2019

  To będzie rok złota, ropy naftowej i eurodolara

  Opublikowano:

  Rok 2018 zamknął się wysokim poziomem niepewności o perspektywy globalnej gospodarki i kierunek, w którym podążają rynki. Jak jednak wynika z raportu Prognozy inwestycyjne 2019 – czy to już bessa? przygotowanego przez TMS Brokers, nastroje już wkrótce mogą się poprawić. Eksperci w nowym roku upatrują wzrostów, m.in. wśród instrumentów takich jak złoto czy ropa naftowa WTI.

 • 10 stycznia 2019

  Ropa powraca do gry?

  Opublikowano:

  Napięcia związane z government shutdown oraz brak konkretów wynikających z negocjacji amerykańsko-chińskich wywołały w czwartek zadyszkę na rynkach.

 • 08 stycznia 2019

  JSW nawierciło pierwsze pokłady węgla w złożu Bzie-Dębina 2-Zachód

  Opublikowano:

  Omawiane walory:

  W należącym do Jastrzębskiej Spółki Węglowej złożu Bzie-Dębina 2-Zachód nawiercono pierwsze pokłady węgla, w tym jeden spełniający kryteria przemysłowej opłacalności.

 • 04 stycznia 2019

  Widmo bessy dyktuje nowy porządek na światowych rynkach

  Opublikowano:

  W końcówce ubiegłego roku bessa mocno namieszała w portfelach inwestorów. Według raportu Zenit Management Quarterly, największe straty ponieśli posiadacze kryptowalut, akcji i towarów. Na wartości zyskały za to aktywa powszechnie uznawane za tzw. bezpieczne przystanie, czyli złoto, srebro, amerykańskie obligacje rządowe oraz dolar.

 • 03 stycznia 2019

  Kakao dało najwięcej zarobić

  Opublikowano:

  Czwarty kwartał na rynku towarowym całkowicie wyzerował dotychczasowe zyski inwestorów z okresu styczeń-wrzesień 2018. Indeks DJ Commodity stracił 7,5 proc. w samym IV kwartale i w całym 2018 roku. O ile softcommodities radziły sobie całkiem udanie (zwłaszcza kakao), o tyle tak wyraźny spadek całego indeksu, opisującego koniunkturę na rynku towarowym, był przede wszystkim efektem przeszło 30 proc. spadku cen ropy naftowej (BrentCrude). Takie wnioski płyną z kolejnej edycji raportu Zenit Management Quarterly.

 • Surowce: Złoto najdroższe od pół roku

  Opublikowano:

  Ostatnie kilka tygodni na rynku złota było okresem niemal nieprzerwanych zwyżek. Cena kruszcu, która jeszcze w połowie listopada pozostawała w okolicach 1.200 USD za uncję, obecnie dotarła już do rejonu 1.290 USD za uncję. Tym samym, notowania złota znajdują się na najwyższych poziomach od pół roku.

 • 02 stycznia 2019

  Najgorszy kwartał w całym 2018 roku

  Opublikowano:

  IV kwartał 2018 roku okazał się najgorszy w całym roku dla posiadaczy większości klas aktywów na świecie. Najbardziej ucierpieli inwestorzy lokujący kapitał w kryptowaluty, akcje i towary – takie wnioski płyną z kolejnej edycji raportu Zenit Management Quarterly. Inwestorzy przypomnieli sobie o ryzyku, poszukując bardziej bezpiecznych aktywów – wygranymi okazały się złoto, srebro i amerykańskie obligacje rządowe oraz dolar.

 • 19 grudnia 2018

  Surowce: Tąpnięcie cen ropy naftowej

  Opublikowano:

  Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej były wyjątkowo burzliwe. Notowania tego surowca zaliczyły trzy mocno spadkowe dni, rozpoczynając od piątku. W rezultacie, cena amerykańskiej ropy WTI we wtorek zeszła poniżej 47 USD za baryłkę po raz pierwszy od sierpnia 2017 roku. Z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały wczoraj do okolic 56 USD za baryłkę, czyli do najniższych poziomów od października 2017 roku.

 • 18 grudnia 2018

  Cena złota w górę przed posiedzeniem Fed

  Opublikowano:

  Początek bieżącego tygodnia przynosi powrót notowań złota do wzrostów. Cena tego kruszcu dzisiaj rano przekracza już poziom 1.250 USD za uncję. Stronie popytowej na rynku złota pomaga słabość amerykańskiego dolara, którego wartość jest negatywnie skorelowana z cenami metali szlachetnych.

 • 13 grudnia 2018

  Strategia wait-and-see popularna wśród inwestorów na rynku miedzi

  Opublikowano:

  Po ubiegłotygodniowych zniżkach, bieżący tydzień na rynku miedzi przynosi zdecydowaną poprawę nastrojów. Notowania tego surowca, które w poniedziałek zeszły nawet do okolic 2,71-2,72 USD za funt, obecnie znajdują się już niewiele poniżej 2,80 USD za funt.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku