X
Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Od 6 października skraca się czas rozliczania transakcji giełdowych

Opublikowano: 2014-08-05 16:52:35

Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 jest niewielka, choć stanowi krok w dobrą stronę. Dotąd inwestorzy giełdowi musieli czekać aż trzy dni robocze na zaksięgowanie ich transakcji w KDPW, często przegapiając terminy dywidendy czy odcięcia prawa poboru. Teraz będzie nieco łatwiej.

Nowe zasady rozliczeń transakcji zaczną obowiązywać już 6 października (Fot. Daniel Paćkowski)

Nowe zasady rozliczeń transakcji zaczną obowiązywać już 6 października (Fot. Daniel Paćkowski)

Dokładnie od października 2014 r. w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych zacznie obowiązywać nowy cykl rozliczeń. Dotychczasowy system T+3 (T czyli dzień zawarcia transakcji plus trzy dni robocze) zastąpi T+2. To niewątpliwie pozytywna informacja dla inwestorów. Nowe zasady obejmą transakcje zawierane na rynku regulowanym i w alternatywnym systemie obrotu (NewConnect), zabezpieczone systemem gwarantowania rozliczeń.

Skrócenie cyklu rozrachunkowego o jeden dzień ma duże znacznie dla inwestorów, ponieważ dotyczy realizacji praw z posiadanych papierów wartościowych. Mowa tu o wypłacie dywidendy, udziale w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy czy wykupie certyfikatów inwestycyjnych. Zgodnie z zasadą T+2 inwestorzy szybciej otrzymają środki pieniężne po sprzedaży instrumentu na rynku. Na przykład jeśli sprzedamy akcje w poniedziałek, to gotówkę z transakcji będzie można wypłacić już w środę. Obecnie przy T+3 środki otrzymujemy dopiero w czwartek. O zasadzie trzeba będzie również pamiętać przy okazji kupna/sprzedaży akcji w ostatnich dniach rozrachunkowych roku. Moment transakcji będzie miał wpływ na zeznanie podatkowe (np. rozliczenie ewentualnej straty w danym roku).

instrumenty_T2

Instrumenty

Zmiana będzie kluczowa m.in. dla inwestorów grających pod dywidendę. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na dwie daty, które są podawane w uchwale WZ o podziale zysku: dzień ustalenia prawa do dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy (termin przekazania środków na konto). Aby załapać się na część zysku danej spółki należy trzymać się pierwszej daty. Aktualnie przy dniu ustalenia prawa aktualnie należy uwzględnić T+3. >> Pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach z kalendarzem StockWatch.pl

Przykład działania cyklu T+3:

– Jeśli nasza spółka określiła dzień ustalenia prawa do dywidendy na 8 sierpnia sierpnia (piątek), inwestor aby uczestniczyć w podziale zysku musi kupić lub posiadać akcje spółki na koniec sesji 5 sierpnia (wtorek).

Po wejściu cyklu T+2 sytuacja będzie wyglądać następująco:

– Jeśli nasza spółka określiła dzień ustalenia prawa do dywidendy na 8 sierpnia sierpnia (piątek), inwestor aby uczestniczyć w podziale zysku musi kupić lub posiadać akcje spółki na koniec sesji 6 sierpnia (środa).

przyklad_dywidenda

>> Z wyliczeń StockWatch.pl wynika, że w sierpniu będzie można załapać się na kawałek ubiegłorocznych zysków w aż 18 spółkach >> 8 najlepszych dywidendowych propozycji na sierpień

Analogicznie sytuacja prezentuje się w wypadku inwestorów chcących wziąć udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Aktualnie prawo do uczestniczenia mają ci, którzy przy zachowaniu zasady T+3 posiadają akcje na szesnaście dni przed datą walnego, tzw. dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

Przykład:

– Jeśli spółka, na której walne zamierzamy się wybrać, ustaliła termin WZA na dzień 22 sierpnia (piątek), inwestor, aby uzyskać prawo do udziału w WZA, musi posiadać zapisane na rachunku papierów wartościowych akcje spółki do końca sesji 6 sierpnia (środa) – record date. Zgodnie z zasadą T+3 papiery należy nabyć trzy dni robocze wcześniej, czyli na koniec sesji 1 sierpnia (piątek).

Po zmianach inwestor będzie musiał posiadać akcje na koniec sesji 4 sierpnia (2 i 3 sierpnia to dni bez sesji, więc ich nie liczymy).

Zmiana w głównej mierze jest podyktowana potrzebą dostosowania zasad obowiązujących w KDPW do regulacji CSDR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych), które wchodzą w życie od 1 stycznia 2015 r.

Aktualnie cykl T+2 obowiązuje w Niemczech, Bułgarii i Słowenii. 6 października, oprócz Polski, większość europejskich centralnych depozytów papierów wartościowych przejdzie z cyklu rozrachunkowego T+3 na T+2. Wśród nich Wielka Brytania, Włochy, Francja, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Dania i Węgry.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

 • Najlepszy styczeń od 1987 roku?

  Czwartkowa sesja w USA zdominowana była przez temat amerykańsko-chińskich negocjacji. Artykuł z Wall Street Journal o tym, że S.Mnuchin, amerykański sekretarz skarbu, planuje zniesienie ceł nałożonych na Chiny w celu ułatwienia rozmów wywołał falę optymizmu, przerwaną przez stanowcze dementi. W końcówce sesji indeksy jednak ponownie odbiły, a dziś toczą walkę o zamknięcie powyżej kluczowego oporu - 2.650 pkt. na S&P500.

 • WIG20 oddaje zyski, gorąco na Getin Noble Banku i Idea Banku

  Nadzieje na przyszłe porozumienie handlowe USA i Chin ponownie zazieleniło giełdy. Początkowo skorzystała na tym też GPW, ale później rozczarowujące dane z polskiej gospodarki i strach przed korektą na Wall Street zredukowały zyski. 

 • Deweloperzy z Catalyst tracą impet. Sprzedaż mieszkań w 2018 r. spadła o 14 proc. r/r

  Deweloperzy obecni na rynku Catalyst zmniejszyli sprzedaż o 13,9 proc. r/r do 23.268 lokali w 2018 r., wynika z raportu przygotowanego przez DM Navigator. Analitycy przewidują, że wolumeny sprzedaży w tym roku wrócą do poziomu z 2016 r.

 • DNB Bank zwróci klientom pieniędze za wyższą marżę i opłaty

  Zgodnie z decyzją Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), klienci DNB Banku otrzymają zwrot pieniędzy za wyższą marżę i podwyższone opłaty za konto. Wcześniej do UOKiK docierały skargi na to, że DNB podwyższa marżę objętych promocją kredytów hipotecznych i opłaty za konto w pakiecie Personale.

 • NSA odrzucił skargę Bogdanki w sprawie złoża K 6-7

  Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę Lubelskiego Węgla Bogdanka w sprawie odrzucenia przez Ministerstwo Środowiska wniosku koncesyjnego na obszar K 6-7. Prairie Mining Limited na tym obszarze realizuje projekt kopalni Jan Karski.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku