StockWatch.pl

Od 6 października skraca się czas rozliczania transakcji giełdowych

Zmiana cyklu rozrachunkowego z T+3 na T+2 jest niewielka, choć stanowi krok w dobrą stronę. Dotąd inwestorzy giełdowi musieli czekać aż trzy dni robocze na zaksięgowanie ich transakcji w KDPW, często przegapiając terminy dywidendy czy odcięcia prawa poboru. Teraz będzie nieco łatwiej.

Nowe zasady rozliczeń transakcji zaczną obowiązywać już 6 października (Fot. Daniel Paćkowski)

Nowe zasady rozliczeń transakcji zaczną obowiązywać już 6 października (Fot. Daniel Paćkowski)

Dokładnie od października 2014 r. w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych zacznie obowiązywać nowy cykl rozliczeń. Dotychczasowy system T+3 (T czyli dzień zawarcia transakcji plus trzy dni robocze) zastąpi T+2. To niewątpliwie pozytywna informacja dla inwestorów. Nowe zasady obejmą transakcje zawierane na rynku regulowanym i w alternatywnym systemie obrotu (NewConnect), zabezpieczone systemem gwarantowania rozliczeń.

Skrócenie cyklu rozrachunkowego o jeden dzień ma duże znacznie dla inwestorów, ponieważ dotyczy realizacji praw z posiadanych papierów wartościowych. Mowa tu o wypłacie dywidendy, udziale w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy czy wykupie certyfikatów inwestycyjnych. Zgodnie z zasadą T+2 inwestorzy szybciej otrzymają środki pieniężne po sprzedaży instrumentu na rynku. Na przykład jeśli sprzedamy akcje w poniedziałek, to gotówkę z transakcji będzie można wypłacić już w środę. Obecnie przy T+3 środki otrzymujemy dopiero w czwartek. O zasadzie trzeba będzie również pamiętać przy okazji kupna/sprzedaży akcji w ostatnich dniach rozrachunkowych roku. Moment transakcji będzie miał wpływ na zeznanie podatkowe (np. rozliczenie ewentualnej straty w danym roku).

instrumenty_T2

Instrumenty

Zmiana będzie kluczowa m.in. dla inwestorów grających pod dywidendę. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na dwie daty, które są podawane w uchwale WZ o podziale zysku: dzień ustalenia prawa do dywidendy oraz dzień wypłaty dywidendy (termin przekazania środków na konto). Aby załapać się na część zysku danej spółki należy trzymać się pierwszej daty. Aktualnie przy dniu ustalenia prawa aktualnie należy uwzględnić T+3. >> Pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach z kalendarzem StockWatch.pl

Przykład działania cyklu T+3:

– Jeśli nasza spółka określiła dzień ustalenia prawa do dywidendy na 8 sierpnia sierpnia (piątek), inwestor aby uczestniczyć w podziale zysku musi kupić lub posiadać akcje spółki na koniec sesji 5 sierpnia (wtorek).

Po wejściu cyklu T+2 sytuacja będzie wyglądać następująco:

– Jeśli nasza spółka określiła dzień ustalenia prawa do dywidendy na 8 sierpnia sierpnia (piątek), inwestor aby uczestniczyć w podziale zysku musi kupić lub posiadać akcje spółki na koniec sesji 6 sierpnia (środa).

przyklad_dywidenda

>> Z wyliczeń StockWatch.pl wynika, że w sierpniu będzie można załapać się na kawałek ubiegłorocznych zysków w aż 18 spółkach >> 8 najlepszych dywidendowych propozycji na sierpień

Analogicznie sytuacja prezentuje się w wypadku inwestorów chcących wziąć udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Aktualnie prawo do uczestniczenia mają ci, którzy przy zachowaniu zasady T+3 posiadają akcje na szesnaście dni przed datą walnego, tzw. dzień rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

Przykład:

– Jeśli spółka, na której walne zamierzamy się wybrać, ustaliła termin WZA na dzień 22 sierpnia (piątek), inwestor, aby uzyskać prawo do udziału w WZA, musi posiadać zapisane na rachunku papierów wartościowych akcje spółki do końca sesji 6 sierpnia (środa) – record date. Zgodnie z zasadą T+3 papiery należy nabyć trzy dni robocze wcześniej, czyli na koniec sesji 1 sierpnia (piątek).

Po zmianach inwestor będzie musiał posiadać akcje na koniec sesji 4 sierpnia (2 i 3 sierpnia to dni bez sesji, więc ich nie liczymy).

Zmiana w głównej mierze jest podyktowana potrzebą dostosowania zasad obowiązujących w KDPW do regulacji CSDR (Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych), które wchodzą w życie od 1 stycznia 2015 r.

Aktualnie cykl T+2 obowiązuje w Niemczech, Bułgarii i Słowenii. 6 października, oprócz Polski, większość europejskich centralnych depozytów papierów wartościowych przejdzie z cyklu rozrachunkowego T+3 na T+2. Wśród nich Wielka Brytania, Włochy, Francja, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Dania i Węgry.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Wakacje last minute – poznaj ich zalety

  Pogoda jesienią nie rozpieszcza, dlatego Polacy marzą o wypoczynku w miejscach, w których jest znacznie więcej słońca. Na szczęście, wycieczki zagraniczne są coraz przystępniejsze cenowo, dlatego bez przeszkód można wyrwać się na kilka dni do ciepłych krajów. Szczególną uwagę warto zwrócić na wakacje last minute, które są oferowane w niemalże każdym biurze podróży.

 • Celon Pharma zarejestrowała swój kluczowy lek w Hiszpanii

  Celon Pharma pozytywnie zakończyła procedurę rejestracyjną dla leku Salmex w Hiszpanii. Produkt będzie dystrybuowany na tym rynku poprzez lokalnego partnera posiadającego doświadczenie w marketowaniu produktów inhalacyjnych.

 • GPW znów w roli outsidera, nerwowo na 11 bit studios i The Farm 51

  Giełda w Warszawie ponownie jest jedną z najsłabszych w Europie. Humory inwestorom psują słabe dane z Chin, czy nałożone przez USA cła na produkty z Europy, ale to przede wszystkim duże spółki finansowe ciągną w dół indeksy. W centrum uwagi znalazły się spółki gamingowe i Stelmet. 

 • UOKiK wszczął postępowanie przeciwko właścicielowi Biedronki dotyczące cen

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw spółce Jeronimo Martins Polska. Zarzuty dotyczą uwidaczniania niższych cen przy produkcie, a następnie naliczania wyższej ceny w kasie w sklepach sieci Biedronka. Jeśli te zarzuty się potwierdzą, spółce gorzi nawet 5 mld zł kary.

 • Przychody Grupy Orbis wzrosły wstępnie o 7 proc. r/r do 406 mln zł w III kw. 2019

  Przychody Grupy Orbis wzrosły o 7,2 proc. r/r do 406,1 mln zł w III kw. oraz o 3,4 proc. r/r do 1.090,2 mln zł w I-III kw. 2019 r., podała spółka, prezentując wstępne dane.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR