PCC Rokita pochwalił się wynikami, w planach nowe emisje obligacji

Obligatariusze chemicznej spółki mają powody do zadowolenia. PCC Rokita w ubiegłym półroczu znacząco poprawił zyski i marże. Dodatkowo wiceprezes spółki przyznał, że kolejny Program Emisji Obligacji może wystartować jeszcze w tym roku.

(Fot. stockwatch.pl)

PCC Rokita opublikował wyniki za całe pierwsze półrocze 2013 r. Według raportu, przychody grupy wzrosły w ujęciu r/r o 16 proc. do 591,5 mln zł. Jeszcze wyższe dynamiki zanotowały rezultaty na poziomie EBIT i netto. Zysk operacyjny podskoczył o 35 proc. do 46,3 mln zł. Natomiast wynik netto po oczyszczeniu rezultatu I półrocza 2012 r. ze zdarzenia jednorazowego (sprzedaż spółki PCC Exol) wzrósł o 53 proc r/r do 38,3 mln zł.

Jednocześnie grupa podniosła rentowności na wszystkich poziomach. Marża brutto ze sprzedaży wzrosła o 1,5 proc. do 18 proc., marża EBIT zwiększyła się o 1,1 proc. do 7,8 proc. Marża netto osiągnęła poziom 6,5 proc., co w stosunku do pierwszego półrocza 2012 r. (po oczyszczeniu ze zdarzenia jednorazowego) stanowiło wzrost o 1,6 proc.

– Po raz kolejny udało nam się wypracować bardzo dobre wyniki finansowe. Wzrost przychodów i zysków wypracowany jest głównie przez Kompleks Chlorowy, w którym udało się osiągnąć wyższe ceny sprzedaży wytwarzanych produktów. W Kompleksie Rokopole natomiast zwiększyliśmy znacząco wolumen sprzedaży. Nasza strategia zakładająca koncentrację na produktach specjalistycznych oraz rozbudowę mocy produkcyjnych sprawdza się, co potwierdzają osiągnięte wyniki. – powiedział Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Rokita.

>> Spółka jako jedna z nielicznych na Catalyst ogromną wagę przywiązuje do relacji inwestorskich skierowanych do inwestorów indywidualnych. >> W tym celu uruchamia specjalny portal poświęcony programowi emisji obligacji.

Grupa dywersyfikuje źródła finansowania, dzięki czemu utrzymuje bezpieczny poziom zadłużenia. Na koniec analizowanego okresu zadłużenie oprocentowane wyniosło 239 mln zł, a dług netto 190 mln zł. Wskaźnik dług netto/EBITDA ukształtował się na poziomie 1,4, wskaźnik dług netto/aktywa wyniósł 18,7 proc., a dług netto/kapitały własne 37 proc.

PCC Rokita w 2013 r. zakończył realizację Programu Emisji Obligacji. Pozyskane w pięciu emisjach środki wsparły rozwój firmy, która w ramach strategii realizuje inwestycje we wszystkich kompleksach produkcyjnych spółki: rokopoli, chlorowym i chemii fosforu. W najbliższym czasie spółka zamierza skoncentrować się na utrzymaniu przewag konkurencyjnych.

– Finansowanie naszych inwestycji oparte jest na dwóch głównych filarach. Pierwszy to kredyty bankowe, drugi to emisje obligacji. Do tej pory przeprowadziła pięć tego typu emisji i planuje kolejne. Chcemy być stale obecni na rynku długu. Niewykluczone, że kolejny Program Emisji Obligacji rozpoczniemy jeszcze w tym roku. Prospekt emisyjny trafił do KNF. Chciałbym, aby zakup obligacji PCC Rokita w kolejnych emisjach był jeszcze bardziej atrakcyjny i wygodny dla inwestorów. – dodał Rafał Zdon.

>> Obligacje emitowane przez PCC Rokita cieszą się sporym zainteresowaniem wśród inwestorów. Spółka posiada cztery serie obecne na Catalyst. >> Rentowności poszczególnych serii sprawdzisz za pomocą kalkulatora dostępnego w StockWatch.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR