Podwójne dno z szansą na odreagowanie – analiza techniczna USD/JPY

Notowania dolara amerykańskiego do jena skoczyły z poziomu 111 do 114 w zaledwie trzy dni, a sama piątkowa sesja zamknęła się z prawie 1-proc. plusem. Po silnych spadkach wywołanych awersją do ryzyka przyszła pora na odreagowanie, które wydaje się jeszcze nie wyczerpywać.

Jen systematycznie zyskiwał na wartości ze względu na niepokoje inwestorów o globalne spowolnienie gospodarcze. Jednak w ubiegłym tygodniu straszak w postaci Chin odszedł na dalszy plan, a popyt znowu nabrał ochoty na ryzykowne aktywa i wyciągnął notowania europejskich indeksów giełdowych na wyższe poziomy.

Japońska waluta przez chwilę przestała przyciągać kapitał, co pozwoliło na korekcyjne odbicie notowań USD/JPY. Obecnie para dociera do pierwszego oporu w okolicy 114,50, którego przebicie otworzy drogę do 116 jenów za dolara.

USDJPYDaily 27.02.16

Kliknij, aby powiększyć

>> Bieżące analizy techniczne oraz komentarze rynkowych ekspertów z rynku walutowego znajdziesz serwisie trading.stockwatch.pl

W interwale dziennym widać potencjalne kształtowanie formacji podwójnego dna. Wyraźne cienie świec przy minimach sygnalizują determinację strony popytowej w rejonie 111. Dodatkowo wskaźniki MACD oraz RSI sygnalizują silne wyprzedanie instrumentu w tamtejszej okolicy. Z kolei w interwale czterogodzinnym można zauważyć omawianą aktywację kupujących po dotarciu notowań w rejon ostatniego dołka. Ruch korekcyjny ma potencjał wzrostów do 50-proc. zniesienia Fibonacciego impulsu spadkowego trwającego od 29 stycznia do 11 lutego, gdzie wypada poziom 116. Jeżeli jednak najbliższy szczyt przy 114,50 nie zostanie pokonany, podaż może jeszcze raz zepchnąć notowania w okolice 111 jenów za dolara.

USDJPYH4 27.02.16

Kliknij, aby powiększyć

Stronę popytową powinny wpierać także piątkowe dane makroekonomiczne z USA, gdzie PKB za czwarty kwartał wyniósł aż 1 proc., przy prognozie 0,4 proc. i wcześniejszej wartości 0,7 proc. Trzeba jednak pamiętać, że notowania USD/JPY znajdują się obecnie w trendzie spadkowym, a obserwowane wzrosty mają charakter korekcyjny. Trwalsza przewaga dolara wymaga pojawienia się lepszych danych z chińskiej i amerykańskiej gospodarki oraz dalszych zwyżek ceny ropy, co podniosłoby odczyty inflacyjne i tym samym dałoby Bankowi Rezerwy Federalnej USA pole do kolejnych podwyżek stóp procentowych. Warto dodać, że kontrakty terminowe nisko wyceniają prawdopodobieństwo marcowej podwyżki, bo tylko na 12 proc.

W nadchodzącym tygodniu inwestorzy poznają istotne publikacje, które nadadzą ton dalszym notowaniom pary USD/JPY. Będzie to produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna i wydatki gospodarstw domowych z Japonii. Z kolei ze Stanów będą to odczyty Indeksów PMI, ISM dla przemysłu i usług, zapasów ropy naftowej, wynagrodzenia, stopy bezrobocia, a także zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Tak bogaty kalendarz ekonomiczny z pewnością będzie bodźcem do silnych ruchów, także na pozostałych parach notowanych z dolarem amerykańskim.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR