Rafako osłabiło Mostostal Warszawa we wspólnym projekcie

Omawiane walory: , ,

Z najnowszych informacji wynika, że niemal całość prac w ramach gigantycznej inwestycji energetycznej w Jaworznie wykona Rafako. Do zaskakująco symbolicznej pozycji zszedł Mostostal Warszawa. Rynek bardzo impulsywnie zareagował na nowy podział obowiązków i wynagrodzenia.

Na wtorkowej sesji do grona gorących spółek nalezą m.in. spółki budowlane. Mocno drożeją akcje Rafako i PBG, a na przeciwległym biegunie są akcje Mostostalu Warszawa. Powodem dynamicznych ruchów są nowe informacje w sprawie dużej inwestycji energetycznej. W poniedziałek po sesji pojawił się komunikat o zmianie umowy konsorcjum w sprawie budowy bloku w Jaworznie. Według nowych ustaleń udział Rafako przy pracach w kontrakcie wyniesie 99,99 proc., a Mostostalu Warszawa 0,01 proc. Wcześniej proporcja zakładała podział 51/49.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

Podział wynagrodzenia należnego każdemu z partnerów będzie odpowiadał nowemu procentowemu zakresowi prac realizowanych przez danego partnera. Rafako jako lider konsorcjum, uprawnione jest do podejmowania samodzielnych decyzji oraz reprezentowania konsorcjum wobec zamawiającego w związku z projektem Jaworzno, z wyłączeniem zamkniętego katalogu spraw zastrzeżonych zmienioną umową konsorcjum do wspólnej decyzji partnerów konsorcjum. Eksperci nie ukrywają, że rynek spodziewał się, iż większość prac weźmie na siebie Rafako, to jednak taka skala podziału jest pewnym zaskoczeniem.

– Oznacza to, że Rafako, przy współpracy z North China Power Engineering Co. wykona cały, wart 4,4 mld zł netto projekt, natomiast na Mostostal Warszawa mają przypaść prace warte niecałe 0,5 mln zł netto. Taki podział prac może także oznaczać, iż także Mostostal mógł mieć problemy z pozyskaniem bankowych gwarancji, co dodatkowo negatywnie może rzutować na sytuację fundamentalną spółki. – komentują analitycy DM Raiffeisen Bank Polska.

>> Wskaźnik C/WK spółki to 0,74 przy średniej dla sektora 1,29. >> Analizę wskaźnikową Rafako uwzględniającą wyniki za I kwartał znajdziesz w StockWatch.pl

Przypomnijmy jeszcze, że Rafako i Mostostal czekają na rozpoczęcie dużej inwestycji energetycznej w Opolu. Rozbudowę należącej do PGE elektrowni Opole o dwa nowe bloki na węgiel kamienny o mocy po 900 MW za ponad 11,5 mld zł brutto ma zrealizować konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa.

Informacja o nowym rozdaniu w sprawie kontraktu w Jaworznie natchnęła kurs Rafako do mocnego wybicia. Na wtorkowej sesji zyskuje on nawet ponad 13 proc. Zwyżka na Rafako pobudziła także kurs spółki-matki PBG. Tu maksymalna zwyżka na dzisiejszej sesji to ponad 9 proc. Natomiast akcje Mostostalu tracą nawet ponad 10 proc. Jednak nie zmienia to faktu, że od początku roku notowania każdej z tych spółek są na porządnym minusie. Rafako straciło na wartości 45 proc., PBG 41 proc., a Mostostal Warszawa 61 proc.

Poniżej porównanie kursów trzech spółek budowlanych na przestrzeni ostatnich sześciu miesięcy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mostalwar, PBG, rafako, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR