Techniczne podsumowanie tygodnia na rynkach forex, akcji i surowców

EUR/USD

Wykres EUR/USD. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres EUR/USD. Kliknij, aby powiększyć.

Cały tydzień przebiegał dosyć spokojnie na głównej parze walutowej. Wszyscy czekali na koniec tygodnia i na raport z amerykańskiego rynku pracy. Dane okazały się bardzo słabe. Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wyniosło 142 tys. przy prognozie 200 tys. Ponadto skorygowane zostały dane za sierpień. Kurs mocno wystrzelił i obecnie znajduje się w okolicach 1,13. Najbliższym poziomem oporu są okolice 1,14–1,1450. Słabe dane z rynku pracy oczywiście poddają w wątpliwość grudniową podwyżkę stóp w Stanach, jednak jeszcze jej do końca nie wykluczają. Kurs po pokonaniu ww. oporu może powrócić na szczyt z sierpnia br. w okolicach 1,17. Przebicie jednak tego poziomu nie będzie łatwe, gdyż w tym miejscu przebiega górne ograniczenie kanału wzrostowego, chyba że w kolejnych miesiącach poznamy równie słabe dane z amerykańskiego rynku pracy, a podwyżka stóp na dobre zostanie przeniesiona na przyszły rok.

EUR/PLN

Wykres EUR/PLN. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres EUR/PLN. Kliknij, aby powiększyć.

Euro zyskiwało w tym tygodniu również wobec polskiego złotego. Został przebity poziom oporu w okolicach 4,2380, który obecnie pełni rolę wsparcia, a dzisiaj kurs zmierza w stronę kolejnego poziomu oporu w okolicach 4,26. Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy sprawiły, że euro zyskuje wobec amerykańskiej waluty i może zyskiwać wobec złotego. Przebicie wspomnianego poziomu oporu może skierować kurs nawet w okolice 4,28.

>> Nie masz jeszcze rachunku maklerskiego na platformie walutowej? Otwórz go tutaj bezpłatnie – kliknij.

USD/PLN

Wykres USD/PLN. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres USD/PLN. Kliknij, aby powiększyć.

Kurs USD/PLN konsolidował się w tym tygodniu w okolicach poziomu 3,81. Obecnie po słabych danych z amerykańskiego rynku pracy testował nawet poziom 3,76. Przebicie tego poziomu może sprowadzić kurs nawet w okolice 3,73; a gdy kurs EUR/USD ruszy w okolice szczytów 1,17; wtedy USD/PLN możemy obserwować nawet w okolicach 3,64.

CHF/PLN

Wykres CHF/PLN. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres CHF/PLN. Kliknij, aby powiększyć.

Polski złoty w tym tygodniu lekko osłabiał się wobec franka szwajcarskiego. W piątek kurs ponownie dotarł w okolice poziomu oporu 3,90. Poziom ten powinien zostać ponownie obroniony i kurs może zawrócić w okolice 3,87. Przebicie wspomnianego oporu może spowodować ruch w okolic 3,93. Większych ruchów raczej nie należy się spodziewać, zwłaszcza jak spojrzymy na parę EUR/CHF. Kurs tej pary nie był w stanie przebić 1,10 i na razie nie zanosi się na to, więc też nie ma co liczyć na większe umocnienie polskiego złotego do szwajcarskiej waluty. Z kolei na mocniejsze zejście kursu, który jest obecnie dosyć stabilny też raczej się nie zanosi.

S&P 500

Wykres SP500. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres SP500. Kliknij, aby powiększyć.

Mijający tydzień w Stanach Zjednoczonych stał pod znakiem odrabiania strat z poniedziałku. Popyt został uratowany przez dołki z końca sierpnia, które we wtorek zatrzymały wyprzedaż. W środę i czwartek oglądaliśmy wzrosty, które pozwoliły dotrzeć w rejony z końca ubiegłego tygodnia. W piątek jednak S&P 500 traci prawie 30 punktów w wyniku tragicznych danych non-farm payroll’s. Odczyt wyniósł +142 tysiące przy prognozie wzrostu o 201 tys. Dodatkowo w dół o 37 tysięcy zrewidowany został poprzedni odczyt. Bezrobocie utrzymało się na poziomie 5,1 proc. Najbliższe wsparcie to ponownie 1.870 punktów, ale jego pokonanie może być wyjątkowo trudne.

DAX 30

Wykres DAX30. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres DAX30. Kliknij, aby powiększyć.

Niewiele działo się za to w tym tygodniu w Niemczech. Tygodniowa zmienność wyniosła mniej niż 500 punktów, co na tle ostatnich wydarzeń nie robi najmniejszego wrażenia. W wyniku trwających od czwartku spadków DAX 30 znajduje się 160 punktów niżej niż tydzień temu. Sytuacja wyglądałaby dużo gorzej, jednak niedźwiedzie nie zdołały przełamać wsparcia 9.300 oraz długoterminowego trendu wzrostowego. Bliski sygnału kupna jest MACD, który daje nieco nadziei na przyszły tydzień. We wtorek konferencja prasowa szefa EBC.

FTSE 100

Wykres FTSE100. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres FTSE100. Kliknij, aby powiększyć.

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii byki miały za zadanie przede wszystkim odrobić straty z pierwszej sesji tego tygodnia. Zadanie to powiodło się. Wykres powrócił ponad 20-okresową średnią kroczącą, a MACD dał sygnał kupna. Dopóki jednak nie zostanie przełamany opór 6.270 pkt. i 50-okresowa średnia nie powinniśmy popadać w euforię. Szczególnie, że do odrobienia sierpniowych strat jeszcze bardzo daleko.

Nikkei 225

Wykres JP225. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres JP225. Kliknij, aby powiększyć.

W kanale spadkowym od prawie półtora miesiąca utrzymuje się japoński Nikkei 225. Notowania indeksu są ponad 500 punktów niżej niż przed tygodniem. Najbliższe wsparcie to 17.150 punktów. Jeżeli byki nie powstrzymają wyprzedaży w granicach minimów z tego tygodnia, Nikkei będzie mógł spaść nawet do 16.500 pkt. Najwięcej zależeć jednak będzie od tego, jak po długim weekendzie, który trwać będzie aż do przyszłej środy włącznie, zachowa się chiński rynek. Ponadto w środę właśnie odbędzie się konferencja prasowa Banku Japonii.

>> Dzięki kontraktom CFD na indeksy i surowce przemysłowe w City Index możesz wykorzystać dźwignię finansową, która pozwoli wykorzystać każdy ruch ceny na rynku >> Odwiedź stronę i załóż konto już teraz

Ropa WTI

Wykres WTI. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres WTI. Kliknij, aby powiększyć.

Nudny tydzień kończący równie nudny miesiąc – tak w skrócie można by opisać to, co w ostatnich dniach działo się na rynku ropy naftowej… i na tym zakończyć. Podaż wciąż nie może przebić się przez wsparcie w okolicy 44,5 dolara za baryłkę amerykańskiej WTI i krąży wokół 20- i 50-okresowej średniej kroczącej. Niezdecydowany jest również MACD, który od dłuższego czas leży na poziomie zera. Pozostaje więc czekać na przebicie miesięcznych minimów – wtedy właśnie będzie spora szansa na powrót do długoterminowych spadków, a zagrożony stanie się dołek 37,90 USD.

Złoto

Wykres Gold. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres Gold. Kliknij, aby powiększyć.

Spadki cen złota w tygodniu zatrzymały się na krótkoterminowym wsparciu w okolicach 1.110 USD za uncję. Z kolei w piątek obserwujemy mocne odbicie w związku z osłabieniem dolara amerykańskiego ze względu na słabe NFP. Kurs jednak ma przed sobą poziom 1.140 USD, czyli górne ograniczenie kanału spadkowego, który obserwujemy od stycznia br. Ponadto tuż powyżej znajdują się ostatnie szczyty, które tez mogą przyhamować większe wzrosty. Po obronie tych poziomów powinniśmy powrócić do trendu spadkowego.

Analizę przygotował:

Dział Analiz

Admiral Markets AS Oddział w Polsce
email: www.admiralmarkets.pl
tel.: +48 22 860 60 25

Powyższe komentarze i analizy zostały przygotowane przez Departament Analiz Admiral Markets AS Oddział w Polsce wyłącznie w celach informacyjnych. Prezentują ona subiektywne zdanie autora, a sporządzone zostały w dobrej wierze i z należytą starannością. Niniejsze komentarze nie stanowią porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców. Admiral Markets nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie transakcje zawarte w oparciu o informacje zawarte w tym materiale analitycznym. Należy mieć na uwadze, iż transakcje na instrumentach finansowych obarczone są ryzykiem, a poniesione straty mogą przekraczać zaangażowany kapitał początkowy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR