Tygodniowy raport z rynku Catalyst 15-21.VII.2013 r.

Wrocławski deweloper nie daje o sobie zapomnieć inwestorom na Catalyst. Pod koniec tygodnia przekonamy się, czy trzecia próba uplasowania emisji obligacji konsolidacyjnych dojdzie do skutku. W centrum uwagi znajdzie się także Wikana, która ma wykupić obligacje za ponad 26 mln zł.

(Fot. stockwatch.pl)

W jednym z wywiadów prezes Ganta przyznał, że spółka pracuje nad emisją konsolidacyjną, która ma dojść do skutku w najbliższym czasie. Można tylko przypuszczać, że planowany termin przydziału obligacji z emisji konsolidacyjnej przypadnie na 19 lipca, ponieważ wtedy Gant według komunikatu ma zamiar wykupić obligacje serii BE.

Póki co, dopięcie emisji konsolidacyjnej idzie deweloperowi jak po grudzie. Drugi termin składania zapisów minął bezskutecznie 2 lipca. Według spółki przyczyną fiaska był przeciągający się proces decyzyjny u inwestorów instytucjonalnych.

– Sprawą Ganta rynek Catalyst żyje od dobrych kilku miesięcy. Szansą dla obligatariuszy, którym deweloper zalega z wypłatą blisko 60 mln zł jest właśnie emisja konsolidacyjna. Do tej pory Gant podchodził do niej dwa razy. Raz przesunął termin z końca czerwca na początek lipca. Drugi raz formalnie odwołał emisję ze względu na przeciągający się proces decyzyjny. Wydaje się, że trzecie podejście powinno być ostatnim. Miejmy nadzieję, że okaże się skuteczną opcją na zrolowanie długu. – mówi Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju StockWatch.pl.

>> Rentowność poszczególnych papierów dłużnych Gant Development możesz bardzo szybko i łatwo sprawdzić w serwisie. >> Skorzystaj z jedynego w Polsce kalkulatora rentowności netto obligacji notowanych na Catalyst.

Gant nie jest jedynym przedstawicielem branży deweloperskiej, który w najbliższych dniach będzie w centrum uwagi inwestorów z rynku Catalyst. 18 lipca swoje obligacje planuje wykupić Wikana, deweloperska spółka z południowo-wschodniej Polski. Wartość nominalna wprowadzonych na Catalyst papierów wynosi 26,25 mln zł (WIK0713). Redakcja StockWatch.pl będzie śledzić przebieg transakcji wykupu.>> Sprawdź wszystkie najważniejsze parametry obligacji Wikana.

Pozytywne informacje napłynęły z BBI Zeneris, któremu udało się spłacić obligacje. Pierwotnie papiery dłużne miały być wykupione 28 czerwca. Jak informowali nas użytkownicy na forum StockWatch.pl środki na rachunkach maklerskich pojawiły się dopiero 9 lipca. Spółka wypłaciła również ustawowe odsetki za zwłokę od obligacji (ok. 25 tys. zł).

Druga pozytywna informacja dotyczy wypłaty zaległego kuponu przez East Pictures. Tutaj również mieliśmy do czynienia z poślizgiem – zaległy kupon pojawił się na rachunkach maklerskich 9 lipca. >> O szczegółach sprawy informowaliśmy tutaj.

Małymi kroczkami do celu stara się dojść Vedia – kolejny emitent z rynku Catalyst, który zalega z wykupem obligacji. Spółka w ubiegłym tygodniu przekazała kolejną część świadczenia, tj. 12,50 zł na jedną obligację. Z tytułu należności głównej emitent przekazał już łącznie 300 zł, a do pełnej spłaty pozostało jeszcze 700 zł na każdą obligację.

Dobre informacje napłynęły także z E-Kancelaria. Firma przed terminem wykupiła obligacje za 0,5 mln zł. Wcześniejszy wykup, jak czytamy czytamy w komunikacie, wynika z dobrej kondycji finansowej spółki.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

– E-Kancelaria jest dobrym przykładem zrealizowania się ryzyka wcześniejszego wykupu. Zazwyczaj potocznie ryzyko kojarzy się z czymś złym. Ryzyko wcześniejszego wykupu jest najlepszym z możliwych ryzyk na rynku kapitałowym. Obligatariusze powinni w warunkach emisji sprawdzać, czy emitent ma opcję wcześniejszego wykupu. Wówczas trzeba brać pod uwagę, że emitent, jeżeli znajdzie tańsze finansowanie, będzie mógł wykupić wcześniej obligacje, które nabyliśmy. – podsumował Kamil Gemra.

>> Chcesz sam przeskanować rynek i wybrać ciekawe spółki? >> Sprawdź jak łatwo wyszukać odpowiednie papiery dłużne za pomocą naszego skanera.

Na koniec ważna informacja dl obligatariuszy Marka SA. Zarząd spółki podjął uchwałę w sprawie emisji obligacji serii B o maksymalnej wartości nominalnej 12,8 mln zł. Papiery mają być zabezpieczone na zmiennym zbiorze wierzytelności, w skład którego będą wchodzić należności z tytułu udzielonych pożyczek. Najnowsza oferta to efekt złamania warunków poprzedniej emisji, co spowodowało możliwość zgłoszenia żądania przedterminowego wykupu części papierów notowanych na rynku długu pod symbolem MRK0214. Łącznie na ten cel spółka potrzebuje blisko 6 mln zł.>> Komunikat znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR