StockWatch.pl

Tygodniowy raport z rynku Catalyst 17-23.VI.2013 r.

Ubiegły tydzień na Catalyst stał pod znakiem refinansowania zadłużenia dwóch deweloperów. Niestety nie obyło się też bez wpadek. Autorem trzeciego incydentu w tym miesiącu jest MEW SA. Spółka nie wykupiła wszystkich papierów z 14 czerwca.

Gant w końcu ujawnił szczegóły dotyczące emisji obligacji konsolidacyjnych. Wrocławski deweloper wyemituje do 195 tys. obligacji na okaziciela serii BF o wartości nominalnej 1 tys. zł każda. Oprocentowanie papierów ma wynieść WIBOR 3M plus marża w wysokości 650 pb. rocznie. Obligacje będą zabezpieczone hipotekami, zastawami rejestrowymi, poręczeniem majątkowym osoby fizycznej oraz oświadczeniami o poddaniu się egzekucji.>> Emisja obligacji za 195 mln zł kołem ratunkowym dla Ganta.

Sporym rozczarowaniem okazały się zapowiedzi dotyczące spłaty dwóch zaległych serii obligacji. Deweloper niedawno obiecał, że sprawa pechowych papierów dłużnych zostanie rozwiąazana do 14 czerwca. Ostatecznie Gant w komunikacie podał, że w związku z wyrażeniem zgody przez wszystkich obligatariuszy na zmianę terminu wykupu obligacji serii BE o wartości nominalnej 29.151.000 zł, ustalono nowy termin na 26 czerwca. Może to oznaczać, że deweloper planuje w tym czasie zamknięcie nowej emisji, o której wspominaliśmy wyżej i wówczas będzie miał środki na uregulowanie swoich przeterminowanych zobowiązań.

– Wieści z Ganta powinny ucieszyć wszystkich obligatariuszy. Moim zdaniem Gant uplasuje emisję obligacji konsolidacyjnych i będzie miał środki na wykup przeterminowanych obligacji. Powtarzam to już od marca, że instytucje finansowe nie są zainteresowane upadłością dewelopera, dlatego wszyscy starają się znaleźć kompromis. Trudno natomiast powiedzieć, czy problemy obligatariuszy zostaną rozwiązane już 26 czerwca. – mówi Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju StockWatch.pl.

>> Rentowność poszczególnych papierów dłużnych Ganta możesz bardzo szybko i łatwo sprawdzić w serwisie. >> Skorzystaj z jedynego w Polsce kalkulatora rentowności netto obligacji notowanych na Catalyst.

W zdecydowanie lepszej sytuacji są obligatariusze Marvipolu. Spółka sprawnie refinansowała swoje zadłużenie. Marvipol zawarł umowę, na podstawie której fundusze wchodzące w skład grupy Pioneer Pekao w dwóch emisjach obejmą 3-letnie obligacje serii K i L o łącznej wartości nominalnej 45 mln zł. Papiery zostaną wyemitowane 20 czerwca. Środki uzyskane z emisji spółka zamierza przeznaczyć na wykup obligacji serii B i MVP310713OD01 (seria niepoduszczona do obrotu na Catalyst) o łącznej wartości nominalnej 55,4 mln zł oraz na realizację ekskluzywnej inwestycji Hill Park Apartments realizowanej na stołecznych Młocinach.>> Marvipol zdobył środki na wykup obligacji za 55 mln zł.

Kolejną wpadką na rynku Catalyst okazała się spółka MEW SA. 14 czerwca firma miała wykupić obligacje o wartości 5,16 mln zł. Według komunikatu, emitent podpisał porozumienie z obligatariuszami dotyczące zrolowania obligacji o wartości 2 mln zł. Dla pozostałych posiadaczy obligacji spółka przygotowała propozycję, o czym poinformowała raporcie bieżącym. >> Komunikat znajdziesz tutaj.

– Tak jak słusznie zauważył jeden z forumowiczów StockWatch.pl, iż mamy nową świecką tradycję – kto wykupi obligacje ten gapa. MEW to kolejna spółka w ostatnich tygodniach, która nie ma środków na wykup obligacji. Catalyst, to taki rynek z opóźnionym zapłonem. Właśnie obserwujemy jego prawdziwy test, ponieważ to w najbliższych miesiącach będzie zapadać najwięcej obligacji. Obawiam się, że wiele z tych spółek nie będzie miało środków na wykup. Jedyna nadzieja to refinansowanie zadłużenia. – podsumował Kamil Gemra.

>> Odwiedź najpopularniejsze w Polsce forum dedykowane rynkowi Catalyst. >> Zajrzyj na forum obligacji w portalu StockWatch.pl

Spółka jest w trudnej sytuacji finansowej, a poważne zastrzeżenia pojawiły się jeszcze na początku miesiąca w opinii biegłego do raportu rocznego. Audytor zwracał wówczas uwagę na zagrożenie kontynuacji działalności ze względu na zbliżający się termin wykupu obligacji serii A. Jak podkreślono, na dzień wydania opinii (4 czerwca) spółka nie pozyskała środków na spłatę tych zobowiązań.

O postępie w spłacie zaległych obligacji poinformowała w poniedziałek Vedia. Producent i dystrybutor autorskich odtwarzaczy multimedialnych w przekazał 400 tys. zł na spłatę papierów z serii C notowanych na Catalyst pod symbolem VED0613. Wartość nominalna całej emisji to 4 mln zł. Spółka liczy na pozyskanie kolejnych środków i domkniecie tematu spłaty do końca czerwca.

W przyszłym tygodniu oczy rynku będą znowu zwrócone na Ganta. Na 19 czerwca deweloper musi przygotować aż 21 mln zł plus odsetki za ostatni okres serii notowanej pod symbolem GNT0613. Bardzo prawdopodobne, że spółka nie wykupi w terminie tych obligacji i będzie czekać na zakończenie emisji obligacji konsolidacyjnych.

>> Zdaniem DM Banku BPS, najlepszy okres dla rynku obligacji jest już za nami. >> DM Banku BPS dostrzega koniec hossy na rynku obligacji.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)
 • Niełaskawe wiedźmy

  Trzeci piątek miesiąca jest zazwyczaj tym z najuboższym kalendarzem publikacji makroekonomicznych, ale cztery razy w roku wiąże się z uwagi na zapadalność kontraktów futures i opcji z bardzo zazwyczaj ciekawą sesją. 

 • Dzień trzech wiedźm na GPW, w grze Ursus i Getin Noble Bank

  Tematy spółkowe, w tym m.in. opublikowane wyniki finansowe, zdominowały pierwszą połowę sesji na giełdzie w Warszawie. W drugiej jej części, a zwłaszcza w samej końcówce, motorem zmian będą już wygasające dziś wrześniowe serie instrumentów pochodnych. To gwarantuje mocne wahania notowań indeksu WIG20.

 • MILLENIUM – analiza techniczna
 • Getin Noble Bank złoży plan naprawy do KNF na początku października

  Getin Noble Bank zamierza złożyć plan naprawy do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego na początku października i liczy na zatwierdzenie tego dokumentu do końca tego roku, poinformował prezes Artur Klimczak.

 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne Police podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR