Tygodniowy raport z rynku Catalyst 26.VIII-01.IX.2013 r.

Ubiegły tydzień upłynął inwestorom na lekturze najnowszych sprawozdań finansowych. Listę przeterminowanego długu wydłużył Gant, który nie wykupił papierów za 10 mln zł. W bieżącym tygodniu szykują się ciekawe wykupy obligacji.

W bieżącym tygodniu czekają nas cztery transakcje wykupu Obligacji (Fot. stockwatch.pl)

W ubiegły poniedziałek Gant przekazał do KDPW pismo, w którym oświadczył, że nie przekaże wymaganej kwoty z tytułu wykupu oraz wypłaty odsetek od obligacji serii AL. Do listy przeterminowanego długu dołączyły papiery notowane pod symbolem GNT0813 o wartości nominalnej 10 mln zł plus kupon za ostatni okres odsetkowy (ok. 244 tys. zł).

Należy podkreślić, że atmosfera wokół spółki jest bardzo napięta. Na forach internetowych pojawiły się nawet wpisy, że jeden z obligatariuszy zdecydował się wystąpić przeciw spółce z wnioskiem o upadłość.>> Zobacz wątek dedykowany obligacjom spółki w StockWatch.pl.

– Mało kto mógł się spodziewać, iż Gant wykupi zapadające 19 sierpnia obligacje. Spółce nie udało się przeprowadzić emisji konsolidacyjnej zatem nie ma środków na wykup długu. Wydaje się, że do 30 września, czyli do daty kolejnej próby emisji obligacji konsolidacyjnych, niewiele się zmieni w kwestii wykupów obligacji przez Ganta. Na forum StockWatch.pl pojawił się wpis od inwestora, który stracił cierpliwość i złożył wniosek o upadłość. To kolejny sygnał, że sytuacja Ganta jest coraz trudniejsza. Być może wznowione po przerwie 6 września walne podejmie próbę ratowania spółki. – mówi Kamil Gemra, menedżer ds. rozwoju StockWatch.pl.

>> Rentowność poszczególnych papierów dłużnych Gant Development możesz bardzo szybko i łatwo sprawdzić w serwisie. >> Skorzystaj z jedynego w Polsce kalkulatora rentowności netto obligacji notowanych na Catalyst.

Niestety, to nie koniec ubiegłotygodniowych incydentów na rynku długu. Według piątkowego komunikatu KDPW, spółka GPF Causa nie przekazała środków na wypłatę odsetek od obligacji notowanych pod symbolem GPF0214. >> Komunikat znajdziesz tutaj.

– Spółka powinna była przekazać 37,81 zł/obligację, czyli łącznie ok. 16 tys. zł. W raporcie za 2Q’13 podano, że stan środków pieniężnych jest niski (ok. 8,5 tys. zł), a w całym 1H’13 przychody netto ze sprzedaży wyniosły zaledwie 53,5 tys. zł ponosząc stratę na sprzedaży w wysokości 150 tys. zł. Obligacje serii A nie są zabezpieczone, a ich wykup (o łącznej wartości nominalnej 420 tys. zł) planowany jest na 23 lutego 2014 r. – mówi Kamil Artyszuk, analityk DM Banku BPS.

Nadchodzący tydzień zapowiada się niezwykle ciekawie, jeżeli chodzi o wykupy obligacji. Na pierwszy ogień 29 sierpnia, po raz kolejny podczas tych wakacji, idą papiery spółki Sco-Pak. W planach jest wykup obligacji o wartości 6,54 mln zł notowanych pod symbolem SCO0813. Tym razem nie powinno być większego problemu z terminowym wykupem, ponieważ pod koniec czerwca producent opakowań pozyskał ponad 50 mln zł z emisji obligacji serii E. Środki posłużyły do spłaty zaległych papierów dłużnych, a pozostała część zapewne trafi na wykup sierpniowej serii.

W tym samym dniu obligacje będzie wykupywać też spółka Odlewnia Żeliwa SA. W tym wypadku spółka planuje wykup papierów dłużnych notowanych pod symbolem OZE0813 o wartości nominalnej 10 mln zł. Obligatariusze mają powody do niepokoju. Spółka w raporcie za 2012 r. wykazała 8,05 mln zł straty netto, 93,64 tys. zł zysku operacyjnego i 75,4 mln zł przychodów. Analityk StockWatch.pl zwracał także uwagę na wysoki poziom przeterminowanych zobowiązań.

>> Odwiedź najpopularniejsze w Polsce forum dedykowane rynkowi Catalyst. >> Zajrzyj na forum obligacji w portalu StockWatch.pl

Ciekawie zapowiada się wykup obligacji Marvipolu. 30 sierpnia deweloperska spółka planuje wykupić obligacje o wartości nominalnej 14,45 mln zł. W ostatnich miesiącach po serii informacji o rolowaniu wcześniej zapadającego długu kurs obligacji Marvipolu poszedł do góry. Jednak jeszcze na wiosnę inwestorzy mieli sporo obaw co do kondycji dewelopera. Obecnie przypuszczamy, że nie powinno być problemów z wykupem sierpniowej serii. W ten sam dzień co Marvipol obligacje notowane pod symbolem MLX0813 wykupić zamierza spółka Milmex Systemy Komputerowe. Wartość tych obligacji to 7,53 mln zł. Redakcja StockWatch.pl jak zawsze będzie bacznie przyglądać się emitentom, którzy zamierzają wykupić swoje papiery dłużne.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI (aktualności, giełda, akcje)

 • Hydra Games: Emisja pozwoli nam na zdynamizowanie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Kamil Kurkowski, prezes zarządu Hydra Games. Tematem spotkania były dotychczasowe premiery, plany rozwoju spółki oraz trwająca emisja akcji.

 • Varsav Game Studios: Zbudowaliśmy bardzo ciekawe portfolio spółek na różnym etapie rozwoju

  Gościem czwartkowego czatu inwestorskiego StockWatch.pl był Łukasz Rosiński, prezes Varsav Game Studios. Tematem spotkania było omówienie bieżącej działalności spółki.

 • AILIS: Automatyzacja nowoczesnej diagnostyki piersi jest koniecznością

  AILIS, startup medyczny z Krakowa, stworzył pionierską w skali świata technologię w celu wczesnego diagnozowania zmian nowotworowych oraz szacowania ryzyka zachorowania. Projekt otrzymał blisko 5 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i budzi zainteresowanie kolejnych inwestorów. O projekcie, problemach diagnostyki nowotworowej i planach komercjalizacji systemu z redakcją StockWatch.pl rozmawia Michał Matuszewski, pomysłodawca i CEO AILIS.

 • The Amazing American Circus zadebiutuje 12 sierpnia na PC i konsolach.

  The Amazing American Circus - trafi na PC i konsole w nowym terminie, premierę przesunięto na 12 sierpnia br.  Jutro rozpoczną się zamknięte beta testy gry, 20 maja spółka planuje przeprowadzić otwarte testy bety z użyciem funkcjonalności Steam Playtest.

 • Spółka zależna Varsav Games Studio tworzy tytuł w klimacie cyberpunk

  Cyber Rain Games, spółka z portfolio Varsav Game Studios oraz No Gravity Games, opublikowała szczegóły swojej nadchodzącej produkcji - Tattoo Punk. Gra, w której wcielamy się w rolę menedżera cyberpunkowego salonu tatuażu, pojawi się na PC (Steam, GOG.com) oraz konsoli Nintendo Switch. Dokładna data premiery oraz cena zostaną ogłoszone w niedalekiej przyszłości.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR