Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Wysoka pozycja StockWatch.pl w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów

Opublikowano: 2015-10-25 16:30:23

W tegorocznej edycji badania preferencji inwestorów organizowanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, awansowaliśmy na siódmą pozycję, rosnąc rok do roku do 27,6 proc. Wszystkim głosującym redakcja SW składa serdeczne podziękowania.

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

Statystyki GPW mówią, że na koniec czerwca br. Polacy mieli założone 1,43 mln rachunków maklerskich. Względem stanu na koniec I półrocza 2014 roku ich liczba stopniała o 5,4 proc. Nie zmienia to faktu, że w ujęciu historycznym wciąż mamy do czynienia z jednym z wyższych rezultatów. Od rekordowego wyniku z pierwszej połowy 2012 roku dzieli nas zaledwie 6,7 proc. Niestety, mniej optymistycznie prezentują się liczby dotyczące aktywnych rachunków, czyli takich, które faktycznie uczestniczą w handlu na GPW. Na koniec pierwszego półrocza 2015 roku ich liczba wyniosła 170,6 tys. W ujęciu r/r oznacza to spadek aż o 16,7 proc. Z GPW wycofują się przede wszystkim inwestorzy indywidualni. W czerwcu Giełda podliczyła, że drobni gracze wygenerowali na głównym rynku akcji 12 proc. obrotów. To najniższy odczyt w historii. Coroczne badanie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych przybliżyło profil aktywnego inwestora indywidualnego.

W badaniu wzięło udział 7,3 tys. respondentów. Jak pokazują wyniki badania, przeciętny inwestor to mężczyzna w wieku około 38 lat, po studiach. Odsetek panów wśród ankietowanych wyniósł w tym roku 76,6 proc. Wykształcenie wyższe, w tym licencjat, zadeklarowało blisko 36 proc. uczestników badania. Kolejnych 33 proc. to osoby z wykształceniem ekonomicznym. Dominującą grupą wiekową jest przedział 26-35 lat (37,1 proc., czyli o 3,8 proc. więcej niż w poprzednim roku) oraz 36–45 lat (24,5 proc. ankietowanych – o 3,8 proc. mniej niż przed rokiem).

Dla inwestora podstawowym źródłem informacji o rynku kapitałowym są raporty bieżące i okresowe spółek giełdowych. Na drugim miejscu uplasowały się media internetowe. W tej kategorii badania 27,6 proc. respondentów wskazało serwis StockWatch.pl jako swoje źródło informacji. Awans na siódmą pozycję względem ubiegłorocznej ankiety zapewnił wzrost wyniku o blisko 6 punktów procentowych.

Ranking serwisów internetowych. Źródło: OBI 2015

Ranking serwisów internetowych. Źródło: OBI 2015

Inwestowanie to wciąż dla zdecydowanej większości zajęcie dodatkowe. Aż 56,6 proc. respondentów pracuje na etacie, a 20,7 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą. Niespełna 1/3 respondentów przyznała, że na inwestycje poświęca nie więcej niż 1 godzinę dziennie, z kolei 1/4 kilka godzin tygodniowo. Klika godzin w miesiącu zadeklarowała 1/5 ankietowanych. Praktycznie połowa z nich (dokładnie 49 proc.) jako powód podaje dywersyfikację przychodu, dla 19 proc. jest to zabezpieczenie na przyszłość, a 18 proc. chroni w ten sposób swoje oszczędności przed inflacją.

W minionym roku 17,3 proc. uczestników OBI deklarowało, że w swoim portfelu ma 8 lub więcej spółek. W tym roku takiej odpowiedzi udzieliło już ponad 20 proc. respondentów. Co więcej, aż 1/3 posiadaczy akcji GPW to inwestorzy długoterminowi.

Przeciętnie inwestujemy do 30 tys. zł (36 proc.), jedynie 16 proc. respondentów przeznacza ten cel niecałe 50 tys. zł. Najczęściej działamy samodzielnie, 34,7 proc. korzysta z pomocy Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych. Większość inwestorów w swoich działaniach bazuje na analizie technicznej oraz fundamentalnej, jednak aż 18,5 proc. przyznaje, że nie potrafi analizować instrumentów finansowych! Tym samym należy mieć świadomość, że w zakresie edukacji inwestorów indywiduach pozostało jeszcze wiele do zrobienia, a konieczność przeprowadzania powszechnie dostępnych szkoleń jest wręcz niepodważalna. Co więcej, najchętniej inwestujemy w akcje spółek GPW (74,9 proc.), z dużą ostrożnością podchodzimy natomiast do zagranicznych – udziały w nich posiada jedynie 6,7 proc. ankietowanych. Polski inwestor nie przepada również za obligacjami (10,4 proc.), niewielu inwestuje także na rynku walutowym (10,2 proc.). Tylko 14,4 proc. inwestuje w instrumenty pochodne, a na NewConnect działa niespełna 1/3 badanych (26,7 proc.). – zwracają uwagę autorzy badania.

Źródło: OBI 2015

Źródło: OBI 2015

obi2014

Jedno z pytań dotyczyło oceny krajowego rynku. Wśród najczęściej wskazywanych słabości respondenci wskazali m.in. małą płynność (39,3 proc.), podatek od zysków kapitałowych (34,1 proc.), wysoki koszt transakcji (31,9 proc.) oraz niski poziom edukacji finansowej (30,2 proc.).

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (aktualności, giełda, akcje)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku