ZCh Police dały inwestorom więcej czasu na zapisy w emisji publicznej akcji

Omawiane walory:

Zarząd Zakładów Chemicznych Police wydłużył zapisy w ofercie publicznej akcji z prawem poboru do 9 grudnia. Spółka planuje uzyskać z oferty publicznej ok. 1,12 mld zł brutto, które przeznaczy na realizację kluczowej inwestycji dla spółek z Grupy Azoty oraz dla polskiego sektora petrochemicznego.

police,zapisy,akcje,emisja

Zakłady Chemiczne Police wydłużyły termin składania zapisów na akcje do 9 grudnia.

Przed akcjonariuszami Polic ważny moment. Inwestorzy, którzy wciąż posiadają na swoich rachunkach prawa poboru mają do wyboru dwie opcje: udział w ofercie lub pogodzenie się ze stratą. Szansa na sprzedaż praw poboru na rynku – i tym samym zrezygnowanie z udziału w ofercie – już minęła. Notowania PP odbyły się 12-14 listopada.

Żeby nie stracić, inwestor musi przygotować gotówkę na opłacenie nowych walorów. Zarząd Polic postanowił dać akcjonariuszom nieco więcej czasu i wydłużył zapisy do 9 grudnia. Zignorowanie lub przeoczenie tego terminu będzie kosztować. Po zakończeniu zapisów niewykorzystane prawa poboru automatycznie znikną z rachunków maklerskich, co spowoduje bezpowrotną stratę części kapitału. W praktyce, to najgorsza opcja.

– Według dotychczasowego przewidywanego harmonogramu oferty publicznej akcji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, okres zapisów upływał 22 listopada, jednak ze względu na docierające do spółki informacje dotyczące przedłużających się procesów decyzyjnych po stronie jej głównych akcjonariuszy i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych akcjonariuszy spółka podjęła decyzję o wydłużeniu okresu zapisów. Dłuższy okres zapisów w ofercie pozwoli akcjonariuszom spółki na zakończenie wszelkich wymaganych po ich stronie procesów formalnych nie wpływając jednocześnie na harmonogram realizacji Projektu Polimery Police, w tym proces budowy struktury finansowania, którego ukończenia spodziewamy się nie później jak z końcem stycznia 2020 roku – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Zakładów Chemicznych Police oraz Grupy Azoty.

Zaktualizowany harmonogram emisji ZCh Police

5 listopada Ostatni dzień notowań, w którym nabycie akcji istniejących na sesji GPW umożliwia nabycie prawa poboru
7 listopada Dzień prawa poboru
12 listopada Rozpoczęcie przyjmowania zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych
12-14 listopada Notowanie jednostkowych praw poboru na GPW
9 grudnia Zakończenie przyjmowania zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych
18-19 grudnia Przeprowadzenie oferty oraz przyjmowanie zapisów na akcje oferowane, na które nie złożono zapisów w wykonaniu prawa poboru lub w zapisach dodatkowych
do 20 grudnia Przydział akcji oferowanych, na które nie złożono zapisów w wykonaniu prawa poboru lub w zapisach dodatkowych
>> Promocja: tylko do końca listopada 12 miesięcy abonamentu w cenie 6! >> Sprawdź co zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będzie wchodzić terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastruktura logistyczna oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Sercem Projektu będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.

– Dzięki realizowanej inwestycji udział segmentu tworzyw sztucznych w ciągu kilku lat zwiększy się do 1/3 skonsolidowanej sprzedaży Grupy Azoty. Przedsięwzięcie będzie mieć także strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki – pozwoli istotnie zmniejszyć ujemny bilans handlowy w obszarze tworzyw sztucznych i poprawi niezależność surowcowo-energetyczną Polski – dodaje dr Wojciech Wardacki.

Całkowity szacowany budżet realizacji Projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 1,2 mld euro stanowić będą nakłady inwestycyjne – m.in. wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze, skapitalizowane koszty wynagrodzeń. Na pozostałą kwotę składać się będą nieskapitalizowane koszty funkcjonowania spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins, koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10 mld zł w 2018 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Police, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Grupa Azoty obejmie akcje nowej emisji ZCh Police za ponad 290 mln zł

  Grupa Azoty złożyła dyspozycję objęcia 28,55 mln akcji Zakładów Chemicznych POLICE w ramach planowanej emisji, po cenie emisyjnej 10,20 zł za akcję, tj. za łączną kwotę 291,23 mln zł w ramach przysługujących praw poboru.

 • Skarb Państwa obejmie akcje Polic w ofercie publicznej współfinansującej Projekt Polimery

  Zakłady Chemiczne POLICE zawarły umowę inwestycyjną ze Skarbem Państwa, dotyczącą nabycia akcji w ofercie publicznej z prawem poboru, dedykowanej finansowaniu projektu Polimery POLICE.

 • Kwestia objęcia akcji Grupy Azoty Polyolefins przez Lotos na „kluczowym etapie”

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery POLICE, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh POLICE Wojciech Wardacki.

  Grupa Azoty i Grupa Lotos potwierdziły, że ich celem jest jak najszybsze zakończenie prowadzonych rozmów, dotyczących warunków finansowania kapitałowego projektu Polimery POLICE, poprzez objęcie akcji spółki Grupa Azoty Polyolefins przez Grupę Lotos, w kwocie do 500 mln zł. Prowadzone negocjacje znajdują się na zaawansowanym etapie, poinformował prezes Grupy Azoty i ZCh POLICE Wojciech Wardacki.

 • Grupa Azoty: Projekt Polimery Police to kluczowy element naszych wieloletnich planów rozwojowych

  W czwartek Paweł Łapiński, wiceprezes Grupy Azoty oraz Włodzimierz Zasadzki, wiceprezes Zakładów Chemicznych POLICE na czacie inwestorskim w StockWatch.pl na gorąco omówili najnowsze wyniki finansowe oraz szczegóły trwającej emisji akcji z prawem poboru. 

 • Grupa Azoty na solidnym plusie w III kwartale

  Największy w Polsce producent nawozów potwierdził skokową poprawę wyników. Na poziomie netto, gdzie jeszcze rok temu widniało ponad 100 mln zł straty, dziś jest aż 60 mln zł na plusie.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR