ZCh Police dały inwestorom więcej czasu na zapisy w emisji publicznej akcji
Zarząd Zakładów Chemicznych Police wydłużył zapisy w ofercie publicznej akcji z prawem poboru do 9 grudnia. Spółka planuje uzyskać z oferty publicznej ok. 1,12 mld zł brutto, które przeznaczy na realizację kluczowej inwestycji dla spółek z Grupy Azoty oraz dla polskiego sektora petrochemicznego.

Zakłady Chemiczne Police wydłużyły termin składania zapisów na akcje do 9 grudnia.
Przed akcjonariuszami Polic ważny moment. Inwestorzy, którzy wciąż posiadają na swoich rachunkach prawa poboru mają do wyboru dwie opcje: udział w ofercie lub pogodzenie się ze stratą. Szansa na sprzedaż praw poboru na rynku – i tym samym zrezygnowanie z udziału w ofercie – już minęła. Notowania PP odbyły się 12-14 listopada.
Żeby nie stracić, inwestor musi przygotować gotówkę na opłacenie nowych walorów. Zarząd Polic postanowił dać akcjonariuszom nieco więcej czasu i wydłużył zapisy do 9 grudnia. Zignorowanie lub przeoczenie tego terminu będzie kosztować. Po zakończeniu zapisów niewykorzystane prawa poboru automatycznie znikną z rachunków maklerskich, co spowoduje bezpowrotną stratę części kapitału. W praktyce, to najgorsza opcja.
– Według dotychczasowego przewidywanego harmonogramu oferty publicznej akcji Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, okres zapisów upływał 22 listopada, jednak ze względu na docierające do spółki informacje dotyczące przedłużających się procesów decyzyjnych po stronie jej głównych akcjonariuszy i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tych akcjonariuszy spółka podjęła decyzję o wydłużeniu okresu zapisów. Dłuższy okres zapisów w ofercie pozwoli akcjonariuszom spółki na zakończenie wszelkich wymaganych po ich stronie procesów formalnych nie wpływając jednocześnie na harmonogram realizacji Projektu Polimery Police, w tym proces budowy struktury finansowania, którego ukończenia spodziewamy się nie później jak z końcem stycznia 2020 roku – mówi dr Wojciech Wardacki, prezes Zakładów Chemicznych Police oraz Grupy Azoty.
Zaktualizowany harmonogram emisji ZCh Police
5 listopada | Ostatni dzień notowań, w którym nabycie akcji istniejących na sesji GPW umożliwia nabycie prawa poboru |
7 listopada | Dzień prawa poboru |
12 listopada | Rozpoczęcie przyjmowania zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych |
12-14 listopada | Notowanie jednostkowych praw poboru na GPW |
9 grudnia | Zakończenie przyjmowania zapisów w wykonaniu prawa poboru oraz zapisów dodatkowych |
18-19 grudnia | Przeprowadzenie oferty oraz przyjmowanie zapisów na akcje oferowane, na które nie złożono zapisów w wykonaniu prawa poboru lub w zapisach dodatkowych |
do 20 grudnia | Przydział akcji oferowanych, na które nie złożono zapisów w wykonaniu prawa poboru lub w zapisach dodatkowych |
W skład zintegrowanego kompleksu chemicznego Polimery Police będzie wchodzić terminal przeładunkowo-magazynowy (gazoport), infrastruktura logistyczna oraz odpowiednie instalacje pomocnicze. Sercem Projektu będą instalacje do produkcji propylenu oraz polipropylenu. Obie instalacje zostały zaprojektowane w oparciu o nowoczesne amerykańskie licencje (Oleflex od firmy Honeywell Universal Oil Product oraz Unipol od firmy Grace), umożliwiające wysoką elastyczność produkcji i dostarczanie szerokiej gamy rodzajów polipropylenu.
– Dzięki realizowanej inwestycji udział segmentu tworzyw sztucznych w ciągu kilku lat zwiększy się do 1/3 skonsolidowanej sprzedaży Grupy Azoty. Przedsięwzięcie będzie mieć także strategiczne znaczenie dla polskiej gospodarki – pozwoli istotnie zmniejszyć ujemny bilans handlowy w obszarze tworzyw sztucznych i poprawi niezależność surowcowo-energetyczną Polski – dodaje dr Wojciech Wardacki.
Całkowity szacowany budżet realizacji Projektu Polimery Police wynosi ok. 1,5 mld euro, z czego ok. 1,2 mld euro stanowić będą nakłady inwestycyjne – m.in. wynagrodzenie wykonawcy, zakupy licencji, prace przygotowawcze, skapitalizowane koszty wynagrodzeń. Na pozostałą kwotę składać się będą nieskapitalizowane koszty funkcjonowania spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins, koszty finansowe w okresie budowy oraz zakładane rezerwy na obsługę zadłużenia.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10 mld zł w 2018 r.