Omówienie sprawozdania finansowego GK Colian za 2012
Rok 2012 był okresem dużej zmienności w wynikach GK Colian. Całkiem dobre kwartały były przeplatane przeciętnymi. Ostatnie trzy miesiące 2012 należały do tych pierwszych. Co ciekawe tym razem zdecydowanie powyżej oczekiwań zaprezentował się segment, który od dawna ciążył grupie.
Na początek to co w GK Colian od pewnego czasu jest sporym problemem – spadające przychody. Rynek słodyczy mozolnie pnie się w górę, a sprzedaż Coliana pozostaje w regresie. Oczywiście to musi mieć odzwierciedlenie w udziałach rynkowych, które systematycznie maleją. Rynek jest wysoce konkurencyjny, wydaje się, iż Colian nie chce wdawać w walkę cenową, co na pewno znalazłoby odzwierciedlenie w niższych marżach na sprzedaży i pogorszeniu rentowności core businessu. Zarząd postanowił pójść inną drogą i przejąć jednego z konkurentów spółkę Solidarność. Dzięki tej akwizycji Colian zwiększy udziały rynkowe, poszerzy ofertę i zaistnienie bardziej na rynku pralin.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na dynamikę przychodów generowaną przez poszczególne segmenty. Tutaj widać dwa wyraźne trendy. Z jednej strony słodycze i kulinaria znajdują się w regresie. Ten drugi segment wygląda szczególnie źle, gdyż kurczy się od ponad roku. Wydaje się, iż zarząd nie ma do końca pomysłu co z nim zrobić. Większa uwaga kierownictwa przykuwana jest do głównego rynku słodyczy oraz napojów. Tutaj prowadzone są główne działania operacyjne. Szczególnie dobrze wygląda segment napoi. Czwarty kwartał co do zasady jest słabym okresem dla tej dywizji. Tym razem sprzedaż była zbliżona do trzeciego kwartału, a zdecydowanie przekroczyła obroty wygenerowane w pierwszych trzech miesiącach roku.

kliknij, aby powiększyć Analiza rentowności jest utrudniona. Na finalny wynik miały duży wpływ dwie bezgotówkowe operacje. Z jednej strony odpis aktualizujący wartość znaków towarowych w wysokości 36,5 MPLN obciążył wyniki na poziomie operacyjnym. Co ma również odzwierciedlenie w spadku wycen bazujących na EBIT i EBITDA. Z drugiej strony rozwiązanie rezerwy na podatek odroczony w wysokości 47 MPLN podkręcił wynik netto. Na plus można przyznać spółce, iż sprawozdaniu jest przedstawiony rachunek zysków i strat po wyłączeniach obu tych transakcji – nota 57 str. 67 skonsolidowanego sprawozdania finansowego.
Po wyłączeniu obu operacji wyniki wygenerowane w zeszłym roku wyglądają zdecydowanie lepiej niż rok temu. Wzrosły marże na sprzedaży produktów. Grupa utrzymuje dyscyplinę kosztową co widać w miarę ustabilizowanych kosztach zarządu. W 2012 spadły koszty sprzedaży co przyczyniło się w dużej mierze do poprawy rentowności core businessu. Jeszcze raz warto rzucić okiem na rentowność poszczególnych segmentów. Tutaj mamy ponownie pozytywne zaskoczenie, jeżeli chodzi o rentowność segmentu napoi. Czwarty kwartał co do zasady był zawsze najsłabszym w roku dla tej dywizji. Tym razem było zupełnie inaczej. Napoje wygenerowały ponad 1,5 MPLN zysku na poziomie operacyjnym. Szczerze powiem trudno w sprawozdaniu znaleźć wytłumaczenia takiej poprawy. Zarząd ogranicza się tylko komentarza o skuteczności podjętych działań optymalizacyjnych i zakończeniu nierentownych kontraktów. Pozostaje mieć nadzieję, iż w kolejnych miesiącach wysoka rentowność tego segmentu zostanie utrzymana.
Całkiem dobrze radziła sobie również dywizja słodyczy. Tutaj również można zauważyć zdecydowaną poprawę. Rentowność operacyjna zbliżyła się do dawno nie widzianych już 20%. Ponownie zwracam uwagę, iż GK Colian nie ma pomysłu co zrobić z segmentem kulinariów, który od kilku kwartałów przynosi straty na poziomie operacyjnym. Zastanawiam się czy grupa będzie chciała utrzymać tą dywizję biorąc pod uwagę skupienie się na rozwoju słodyczy i napojów.

kliknij, aby powiększyć W bilansie dwie zmiany warte komentarza. Po pierwsze spory spadek wartości niematerialnych i prawnych, który jest wynikiem odpisu aktualizującego wartość znaków towarowych Grześki, Appetita oraz Celmar. SW zgłaszał wątpliwości to tej pozycji już dawno, tym razem okazało się, iż zarząd został zmuszony do urealnienia powyżej pozycji. Druga zmiana to spadek wartości zapasów oraz należności. GK Colian poprawiła sprawność działania organizacji, co znalazło odzwierciedlenie w niższym zapotrzebowaniu na kapitał obrotowy. Dzięki temu grupa na koniec 2012 w mniejszym stopniu korzystała w kapitału odsetkowego, co przy poprawie rentowności musiało pozytywnie wpłynąć na rating Altmana.
Poprawa efektywności działania znalazła również odzwierciedlenie w przepływach pieniężnych. W 2012 GK Colian na działalności operacyjnej wygenerowała sporą nadwyżkę. Ponad 15 MPLN to korzystna zmiany w kapitale obrotowym. Spory minus na działalności inwestycyjnej wynika z pożyczek udzielonych spółce Ziołopex, która nie jest objęta konsolidacją. Działalność finansowa pociągnęła za sobą duży wypływ gotówki w związku z spłatą kredytów obrotowych.

kliknij, aby powiększyć Podsumowując, całkiem udany koniec roku w wykonaniu GK Colian. Szczególnie cieszy niespodziewana poprawa w segmencie napojów. Ciekaw jestem czy ten pozytywny trend zostanie utrzymany na początku bieżącego roku, gdyż do tej pory największą bolączką grupy był brak powtarzalności wyników. Rok 2013 zapowiada się jako okres finalizacji akwizycji Solidarności. Ustalona cena vs. historyczne wyniki przejmowanego podmiotu wydają się pokazywać, iż GK Colian kupuje konkurenta dość drogo. W mojej zwykłe połączenie podmiotów nie przyniesie oczekiwanych przez akcjonariuszy efektów, szczególnie biorąc pod uwagę, iż akwizycja będzie finansowana wielopoziomowo również poprzez kapitał odsetkowych. Tutaj potrzeba efektu synergii, wykorzystania kanałów dystrybucji obu podmiotów, reorganizacja kosztowa itd. Niestety z tym na naszym rynku jest ogromny problem. Pozostaje mieć nadzieję, iż Colian będzie dobrym przykładem.
Poniżej link do wycen. Pokazują one wysoki potencjał do wzrostu bazujący głównie na metodach majątkowych. Tak jak już wcześniej wspominałem do wyceny WNiP możemy mieć pewne zastrzeżenia, co widać już w zeszłorocznym sprawozdaniu. Skorygowana WK jest już zdecydowanie bliżej wartości rynkowej. Zupełnie inaczej wygląda wycena bazująca na mnożnikach EV/EBITDA. Tutaj mamy spore przewartościowanie, ale głównie ze względu na obciążenie wyniku operacyjnego przez odpis aktualizujący wartość znaków towarowych. Po korekcie wycena znacznie przekracza 3 PLN.
www.stockwatch.pl/gpw/colian,w...www.attrader.pl/pl/akcje/COLIA...
>> Więcej analiz najnowszych raportów finansowych jest tutajPowyższa treść przez 60 dni była zarezerwowana tylko dla osób posiadających abonament.