pixelg
XTB - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

XTB [XTB]

AKTUALNY KURS: 18,19 zł (-3,65%) 15-06-2021 15:22
slawek_wr
9
Wpisów: 175
Wysłane: 26 lipca 2020 19:36:54 przy kursie: 25,50 zł
DonG napisał(a):
Według mnie przyszłe wyniki XTB będą zależne od kilku czynników:
-zmienności na rynkach;
-ogólnego lokalnego i globalnego popytu na usługi brokerów, FX itd;
-rozwoju samego XTB, zwiększania liczby aktywnych klientów i utrzymania tej liczby na wysokim poziomie.

W ciągu najbliższych kilku lat zapewne rzadko będą trafiać się takie sytuacje, jak w marcu na indeksach lub w kwietniu na ropie, natomiast ze względu na duży napływ świeżego kapitału nie zdziwię się, jeśli przeciętna zmienność będzie większa niż jeszcze rok albo dwa lata temu. Ten czynnik powinien grać na korzyść XTB.

Napływ kapitału na giełdy i niskie stopy procentowe również powinny sprzyjać spółce i umożliwić jej zwiększanie swoich zysków. Tu mamy kolejny czynnik grający na korzyść XTB.

O ile otoczenie rynkowe jest w tej chwili jak najbardziej korzystne dla spółki, o tyle kwestia rozwoju XTB, wchodzenia na nowe rynki, pozyskiwania i utrzymywania aktywnych klientów jest na dzień dzisiejszy znakiem zapytania.

Wycena na poziomie 3 miliardów zawiera w sobie założenie, że zyski XTB w dłuższej perspektywie znacznie wzrosną w porównaniu z latami 2015-2019. Dziwi mnie brak zrozumienia podejścia inwestorów do XTB przez ludzi porównujących spółkę wskaźnikowo np. z Dino lub dobrymi spółkami gamingowymi. Wystarczy spojrzeć na historię przeszłych wyników finansowych, by zdać sobie sprawę, że w gorszym otoczeniu rynkowym XTB w ogóle nie rosło, nie poprawiało tych wyników, stąd wskaźnikowo spółka była tania i po świetnych wynikach pierwszego kwartału nadal pozostawała tania po sporym wzroście. Inwestorzy nie wierzyli w dynamiczny rozwój, podchodzili podejrzliwie do perspektyw, traktowali przez jakiś czas wynik jako jednorazowy. Z kolei Dino albo mocne spółki gamingowe co roku (albo co kilka lat w ramach cyklu produkcyjnego) poprawiają swoje wyniki, więc rynek zakłada utrzymanie takiej tendencji.

Owszem, kapitalizacje takich wzrostowych spółek wzrosły mocniej niż ich wyniki, w przypadkach niektórych z nich założenia dalszego dynamicznego rozwoju są zbyt optymistyczne i spekulacyjne, a sam uważam XTB nawet w obecnej cenie za spółkę z większym potencjałem, samo otoczenie będzie pomagać spółce.

Na temat tego, ile powinno lub może być warte XTB, odpowiedzi udzielą kolejne raporty finansowe, nie tylko wyniki II kwartału, ale wyniki III, IV i następnych (z okresów mniejszej zmienności na rynkach).

Moderator:
Byłem tu. Mod

Średni wskaźnik c/z dla europejskich brokerów to 12~18. Biorę pod uwagę największych czyli podobnych do xtb.

Xtb obecnie ma 13. Jest więc potencjal jeszcze do wzrostu tylko na podstawie wyników za Q1.

Po Q2 będzie ponownie potężne niedowartościowanie. Teraz jedyna kwestią jest ile

P. S.
Jeśli xtb do końca roku utrzyma obroty na takim poziomie jak obecnie a kurs osiągnie c/z 12~18 po wynikach Za Q3 to w marcu wig20 jest ewny jak w banku. To jest dla mnie najważniejszy cel. Reszta ma mniejsze znaczenie.
Jeśli od marca xtb będzie w wig20 to będzie jednym z 2~3 koni pociągowych do wzrostu tego indeksu. Spółki, które są tam teraz już nie posiadają tego potencjału. Ani jedna.
Edytowany: 26 lipca 2020 19:50

DonG
57
Wpisów: 78
Wysłane: 26 lipca 2020 20:44:27 przy kursie: 25,50 zł
Nie widziałem usuniętego fragmentu, ale jak rozumiem, były tam jakieś wyzwiska :)

Mój wpis nic nie wnosił? Myślę, że jednak trochę wnosił, bo zwróciłem uwagę na to, że wycena XTB w długim terminie zależy nie tylko od wyników 2020, ale i wyników w okresach mniejszej zmienności. Zwróciłem uwagę, że w latach 2015-2019 XTB NIE ROSŁO. A wycena fundamentalna jest zależna od generowania zysków dla akcjonariuszy w dłuższym terminie, nie tylko najbliższego roku.

Niewiele to wnoszą wyceny porównawcze w oparciu wyłącznie o bieżące wyniki. Uznajemy, że brokerzy powinni być wyceniani z C/Z w okolicy 15? Czyli jeśli XTB wykaże za rok 2020 500 milionów zysku netto, to należy się 7,5 miliarda kapitalizacji po wynikach za 2020? A jak wykaże za rok 2021 300 milionów zysku netto, to należy się 4,5 miliarda po wynikach, czyli w ciągu roku powinno ubyć 3 miliardy kapitalizacji? To rozumowanie jest absurdalne.

W dodatku wyceny porównawcze są podatne na inne błędy, m.in. spółki mają różne tempo rozwoju - Plus500 do 2018 roku rosło nieporównywalnie szybciej od XTB, choć potem zaliczyło większy spadek zysków, CMC Markets było spółką o bardziej stabilnych zyskach r/r ze spadkiem w 2019 itd. A kapitalizacje innych spółek zmieniają się dynamicznie, a wraz z tym ich C/Z. Nie traktuję poważnie żadnej wyceny, w której wycena porównawcza stanowi więcej niż 20% składnika wyceny.

Bez dokładnego zagłębienia się w raporty i oszacowania perspektyw zysków w dłuższym terminie zarówno na rynkach, na których spółka obecnie funkcjonuje, jak i na tych, na które będzie wchodzić, nawet niedokładna wycena jest niemożliwa.

A to, po ile będzie chodzić w perspektywie roku w zależności od sentymentu / przynależności do poszczególnych indeksów, to zupełnie inna sprawa.
Edytowany: 26 lipca 2020 20:47

slawek_wr
9
Wysłane: 26 lipca 2020 22:00:36 przy kursie: 25,50 zł
Wyzwiska nie było ani jednego. Dlatego mnie to dziwi, ale wracając do meritum. Piszesz, że analiza porównawcza do innych brokerów jest niezasadna a sam porównujesz xtb do lat 2015~2019.

I to jest głupota.

Porównaj cdr w 2016 do cdr z lat 2010~2015. Widzisz sens?

To już inna spolka. Globalną. Działa na 2 kontynentach a kwestia max 2 kwartałów i będzie na 4 kontynentach. Jest różnica?

Po drugie w poprzednich latach mieli aktywnych klientów max 12~20 tys.
Na koniec Q1 2020 już 40 tys.
Zobacz ile będzie na koniec Q2. Jeśli ok. 60 tys.

To powiem Ci tylko jedno.

Na koniec 2019 mieli aktywnych ok. 20 tys i zrobili bez zmienności niemal 40 mln zł zysku.

Mając więc ok 3 razy tyle aktywnych i przy przeciętnej zmienności ile powinni zarobić?
Mi wychodzi nieco ponad 100 mln zł.

Jeśli xtb zarabiałoby stabilnie ponad 400 mln rocznie to będzie wycenione sporo wyżej.

Poza tym ja wątpię żeby nie było zmienności w Q3 i Q4.

II etap pandemii, wybory w USA. Napięta sytuacja chiny~usa. Dodruk, wzrost cen złota itp.
Ja tu nadal widzę zmienność.

Czas mnie zweryfikuje.

DonG
57
Wysłane: 26 lipca 2020 22:14:26 przy kursie: 25,50 zł
Nie do końca "głupota". Czy XTB wchodząc na giełdę nie planowało ekspansji i poprawiania swoich wyników? Planowało. Czy wyszło to zgodnie z założeniami? Nie do końca. Takie spółki jak CDR albo Dino dowoziły swoje obietnice. CDR w 2015 odnotował skokowy wzrost dzięki nowemu produktowi. XTB pokazało na razie jeden doskonały kwartał, w którym mocno pomogły czynniki zewnętrzne. Tak, spółka działa na większej liczbie rynków, ale pytanie, czy będzie w stanie generować z tego zyski, pozyskiwać klientów, czy decyzje na poziomie zmian prawnych w poszczególnych państwach nie będą hamować ekspansji itd.

Jeśli chodzi o zmienność, to i ja wcześniej pisałem, że spodziewam się w najbliższych kwartałach nieco większej niż w 2019 roku, podobnie zresztą samo otoczenie i popyt na usługi brokerów będą grać na korzyść spółki.

Napisałem też, że nawet w obecnych cenach spółka wydaje się być ciekawą opcją (oczywiście jeszcze lepiej to wyglądało, gdy chodziła po 8-10, taka cena zawierała w sobie spory pesymizm co do przyszłych wyników).

I do perspektyw wzrostowych spółki nadal jestem pozytywnie nastawiony. Próbuję tylko uzasadnić, jakie ryzyka widzą sprzedający i dlaczego według mnie rynek nie do końca w to jeszcze wierzy, a jeszcze miesiąc temu w zasadzie w ogóle nie wierzył (tak należało interpretować wycenę na poziomie 1,5 miliarda lub niższą). Wycena powinna w długim terminie rosnąć wraz z dowożeniem wyników oczekiwanych lub lepszych od oczekiwań w kolejnych kwartałach.

ZbigniewZ
0
Wpisów: 73
Wysłane: 26 lipca 2020 22:58:20 przy kursie: 25,50 zł
Takie CDR dowoziło od samego początku? Gdyby nie Jakubas to by dalej cd na targu sprzedawali.

slawek_wr
9
Wysłane: 26 lipca 2020 23:04:30 przy kursie: 25,50 zł
3 miesiące temu akcjami walił w rynek quercus bo musiał i EI bo też na gwałt potrzebowało kasy by ratować inne firmy ze swojej stajni i udało im się na xtb, ponieważ pojawiła się mega płynność po mega wynikach.
Naprawdę doczytaj.
Poczytaj, sprawdź i zacznij pisać.

DonG
57
Wysłane: 26 lipca 2020 23:13:07 przy kursie: 25,50 zł
@ZbigniewZ: Mowa o 2015 roku, a wtedy mieli za sobą dowiezione wyniki z W2 (choć w 2011 nastąpił spadek kursu po premierze, to jednak wyniki sprzedażowe pozwoliły spółce wejść na wyższy poziom) i W3.

A skoro mówimy o tamtych latach, to warto zwrócić uwagę, że po premierze W3 CDR bujał się na niskich poziomach poniżej 30 złotych (przy C/Z poniżej 10) ponad rok :) XTB wyrywa się z tej strefy znacznie wcześniej.

@slawer_wr: Uwierz mi, że doskonale zdaję sobie sprawę ze zmian w akcjonariacie tej spółki. Faktem jest natomiast, że kurs nie przekroczył 12 złotych przez 1,5 miesiąca po pozbyciu się wszystkich akcji przez EI i zejściu Quercusa poniżej progu, a w cenie, o której mówiłem (8-10) można było kupować przez 3 tygodnie po wyjściu EI.
Edytowany: 26 lipca 2020 23:19

blaszki87
1
Wpisów: 85
Wysłane: 27 lipca 2020 08:07:44 przy kursie: 25,50 zł
Nanako napisał(a):
krewa napisał(a):
Nanako napisał(a):
Nie wiedzę tej analizy ale co chcesz chłopie analizować jak kurs jest na historycznych maksach? Wszystko zalezy od tego co pokażą w raporcie.

Słyszałeś o technice wyznaczania poziomów docelowych w przypadkach, gdy kurs kreśli ATH? Chłopie?

Słyszałem, o smokach i jednorożcach też słyszałem. Każdy wierzy w co chce, ja należę do grupy wierzących w fundamenty, Ty rysujesz te swoje kreski - bo na tym zarabiasz - nie na kreskach, tylko na naiwnych, którzy wierzą, że na Twoich kreskach sami zarobią i chcą za nie płacić.

Bo skoro działają - po co tracić czas na malowanie ich tutaj? Kwestia roku i nie masz co robić z pieniążkami, a chyba nie działają skoro cały czas je wklejasz w różnych wątkach. Chłopie :-)

Trzymajmy poziom. Analogicznie, @Nanako, jeśli racja leży po Twojej stronie, po co tracisz czas na wpisy tutaj? Kwestia roku i leżysz w złocie i nie musisz przejmować się niczym, a tymbardziej pisać na forum.

Krewa został poproszony o AT i zrobił. I nie rozumiem późniejszych wywodów. Bez sensu i pożytku.
Edytowany: 27 lipca 2020 08:10

Nanako
6
Wpisów: 201
Wysłane: 27 lipca 2020 12:13:56 przy kursie: 28,00 zł
Nie bardzo rozumiem tego, że jeśli mam racje to nie mam pisać na forum...

Rozumiem, że jakbym nie miał racji to byłbym mile widziany? Anxious

Jestem sceptykiem kresek i analizy technicznej być może dlatego, że działa ona krótkoterminowo, długoterminowo zawsze wygrają fundamenty, ale to już kwestia tego czy ktoś lubi jakieś daytradingi czy nie - ja nie przepadam.

Jednak ciężko się nie unieść kiedy ktoś próbuje budować na analizie technicznej zasięgi w momencie kiedy tego zrobić się nie da jest zupełnie nowa sytuacja na tej spółce, a kierunek pokaże tak naprawdę najbliższe kilka kwartałów. Rysowanie kresek? Spoko, ale to jest jedynie Twoja wyobraźnia, tak jakbyś dochodził do wzgórza na którym nigdy nie byłeś i próbował na siłę sprzedawać co jest za nim... a za nim może być wszystko.

Życzę dużych wzrostów niezależnie od przyjętej techniki inwestycyjnej, ale wydaje sie, że zbliża się trudny okres, szczególnie dla wielu nowych graczy którzy rozpoczeli przygodę w marcu i jedyny kolor jaki znają to zielony.

krewa
krewa PREMIUM
433
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 8 107
Wysłane: 27 lipca 2020 12:31:47 przy kursie: 28,00 zł
1. Odnosisz się do analizy, treści której nie znasz.
2. Technika wyznaczania poziomów docelowych po wybiciu ATH jest dobrze znana i często stosowana. Taki CDR chodzi od wielu lat po tych zewnętrznych zniesieniach jak po sznurku.

glorjanek
15
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 75
Wysłane: 27 lipca 2020 12:48:44 przy kursie: 28,00 zł
Cytat:
Dla mnie jeżeli w przyszłym tygodniu nie będzie info o wstępnych wynikach 2q2020 to będzie to sygnał że wynik 2q2020 nie jest nadzwyczajny. A co będzie niedługo się dowiemy.

1ketjoW, od okolic 10 zł utrzymujesz, że spółka jest ''przewartościowana'', nie potrafisz dostrzec faktu, iż w 2016 wszyscy cisneli na telefonach w pokemon-go a teraz na tych samych telefonach sprzedają rope, kupują złoto i gonią za marzeniami w otoczeniu zerowych stóp procentowych. Wynikowo w Q2 poprawią rekord z Q1 (wizja ze szklanej kuli).

Pozdrawiam.

blaszki87
1
Wpisów: 85
Wysłane: 27 lipca 2020 13:23:28 przy kursie: 28,00 zł
Nanako napisał(a):
Nie bardzo rozumiem tego, że jeśli mam racje to nie mam pisać na forum...

Jednak ciężko się nie unieść kiedy ktoś próbuje budować na analizie technicznej zasięgi w momencie kiedy tego zrobić się nie da jest zupełnie nowa sytuacja na tej spółce, a kierunek pokaże tak naprawdę najbliższe kilka kwartałów. Rysowanie kresek? Spoko, ale to jest jedynie Twoja wyobraźnia, tak jakbyś dochodził do wzgórza na którym nigdy nie byłeś i próbował na siłę sprzedawać co jest za nim... a za nim może być wszystko.

Nie zgadzam się. Zniesienia fibo, z doświadczenia, dobrze pokazują zasięgi dla akcji, których kurs wybił np. powyżej historycznego szczytu. To co mnie poróżniło z krewą w danej analizie to ich mnożnik a nie sama zasadność. Co do zasadności nie mam żadnych uwag. Vide 4Mass casus z początku lipca do teraz. Idealnie chodził po zniesieniach i albo chcesz się z tym bić, albo z tego korzystać.

xmarcinx
xmarcinx PREMIUM
1
Wpisów: 26
Wysłane: 27 lipca 2020 14:27:57 przy kursie: 28,00 zł
Od siebie dodam, że rynek wycenił XTB krótko po debiucie na ok 13 pln, mając do wiadomości wyniki 141 mln za 2015 i 86mln za 2014. W 2016 zdarzyły się gorsze kwartały, które moim zdaniem nadały negatywnego sentymentu na giełdzie. Do tego dołożyło się wyjście z Turcji i interwencja produktowa.
Obecnie uważam, że mamy tutaj zmianę sentymentu z wyceną c/zo 10 lub nieco powyżej - na fali koronahossy. Kurs już to zdyskontował co dobitnie było widać od 20 lipca. Pragnę zauważyć, że 20 (lub 21) lipca Robinhood ogłosił, że wycofuje się z wejścia na rynek UK na 'nieokreślony czas', wiadomość nie bez znaczenia dla wzmacniania wyników za kolejne kwartały. W powietrzu wisi również wiadomość o wejściu na dwa nowe rynki, prezes miał nadzieję, że uda się załatwić sprawę do końca lipca - zobaczymy. Tak czy siak będzie jeszcze ciekawie.

dolarman
0
Wpisów: 594
Wysłane: 28 lipca 2020 17:22:31 przy kursie: 28,40 zł
Wstepne szacunki mówią o 117 mln zysku w Q2.
Ciekawe jak rynek to odbierze

spinor1
4
Wpisów: 174
Wysłane: 28 lipca 2020 17:26:11 przy kursie: 28,40 zł
Jak odbierze? Oczywiście negatywnie. Biorąc pod uwagę, że zmienność, szczególnie na ropie była wysoka to wyniki słabe. Co dalej? Po co trzymać te akcje skoro III kwartał będzie jeszcze gorszy? XTB powoli wraca do wyników z zeszłego roku, covidowy wzrost zysku jest krótkoterminowym podbiciem.

niedźwiedź
43
Wpisów: 508
Wysłane: 28 lipca 2020 17:36:54 przy kursie: 28,40 zł
Dlaczego negatywnie? Przecież to bardzo dobry wynik. P/E spadło poniżej 10. Rośnie baza klientów. Niech robią po to 100 mln co kwartał i płacą z tego dywidendę to będzie rewelacja.

Adagio
24
Wpisów: 722
Wysłane: 28 lipca 2020 17:47:03 przy kursie: 28,40 zł
Liczba nowych klientow +52 434
Liczba aktywnych klientow 52 084...

5644 zl zysku netto z aktywnego klienta...srednio .prawie 1k miesiecznie na prowizje, etc...

Nanako
6
Wpisów: 201
Wysłane: 28 lipca 2020 18:14:59 przy kursie: 28,40 zł
krewa napisał(a):
1. Odnosisz się do analizy, treści której nie znasz.
2. Technika wyznaczania poziomów docelowych po wybiciu ATH jest dobrze znana i często stosowana. Taki CDR chodzi od wielu lat po tych zewnętrznych zniesieniach jak po sznurku.

1. Jest mi znana :-)
2. Nic tylko zarabiać, skoro chodzi jak po sznurku.

Co do wyników mały niedosyt, ale bólu głowy nie ma. Ciekawe jak się zachowają jutro duzi akcjonariusze, bo, że część małych zacznie uciekać wydaje się pewne, pytanie czy od razu akcje zostaną zebrane jednym strzałem, czy jednak duzi dadzą cofnąć się kursowi.

MrBlue2
44
Wpisów: 442
Wysłane: 28 lipca 2020 18:17:05 przy kursie: 28,40 zł
Adagio napisał(a):
Liczba nowych klientow +52 434
Liczba aktywnych klientow 52 084...

5644 zl zysku netto z aktywnego klienta...srednio .prawie 1k miesiecznie na prowizje, etc...

Nowi klienci
I kw 21.911
II kw 30.523
Razem 52.434

MrBlue2
44
Wpisów: 442
Wysłane: 28 lipca 2020 18:56:01 przy kursie: 28,40 zł
str 8 szacunkowych wyników za II kw

Polityka dywidendowa XTB zakłada rekomendowanie przez Zarząd Walnemu Zgromadzeniu wypłaty dywidendy w kwocie uwzględniającej poziom zysku netto prezentowany w jednostkowym rocznym sprawozdaniu finansowym Spółki oraz szereg różnych czynników dotyczących Spółki, w tym perspektyw dalszej działalności, przyszłych zysków, zapotrzebowania na środki pieniężne, sytuacji finansowej, poziomu współczynników adekwatności kapitałowej, planów ekspansji,wymogów prawa w tym zakresie,jak i wytycznych KNF.W szczególności Zarząd, zgłaszając propozycje dotyczące wypłaty dywidendy, kierował się będzie koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu współczynników adekwatności kapitałowej Spółki oraz kapitału niezbędnego do rozwoju Grupy.Zarząd podtrzymuje, że jego zamiarem jest rekomendowanie w przyszłości Walnemu Zgromadzeniu podejmowania uchwał w sprawie wypłaty dywidendy, przy uwzględnieniu czynników wskazanych powyżej, w kwocie na poziomie od 50% do 100% jednostkowego zysku netto Spółki za dany rok obrotowy.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość, italo730
14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26