pixelg
CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 186,78 zł (+0,53%) 14-06-2021 17:04
MR_MONEY
19
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 74
Wysłane: 23 grudnia 2020 00:23:17 przy kursie: 267,70 zł
To chyba dobrze że nie nikt im nie uwierzy kolejny raz w PR . Wiedzą że drugi raz takiego błędu nie mogą popełnić i jakością mogą się tylko obronić produktu i poprawianiem błędów tak jak było przy Wiedzminie 3 z kompletnie nie znanej firmy stali się jakimś mesjaszem gamingu . Gdyby nie cały PR i spółka by się inaczej komunikowała to nigdy za tak dobrą grę nie spotkało by ich tyle hejtu i gracze byli by dużo bardziej wyrozumiali widząc spory potencjał w universum . Teraz mamy wściekliznę głównie konsolowców których CDP najpierw nakręcili reklamami a potem wciśnięto kompletnie nie grywalny produkt .

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
149
Wpisów: 1 547
Wysłane: 23 grudnia 2020 02:08:08 przy kursie: 267,70 zł
Piotrek_87 napisał(a):
w artykule o sprzedaży nie ma informacji dokładnej czy te 13 mln jest wraz z zamówieniami preorder, ale 21 mln to by było chyba za dobrze:)

Nie ma sensu podawać takiej informacji, bo jest ona tak oczywista, jak np. to, że wyniki czterech kwartałów wchodzą w skład wyniku rocznego.

yellowshadow napisał(a):
Czy 13 mln szt. i ok. 1,2 mld zł przychodu w pierwszym roku (preordery + premiera) to jest dużo, aby podtrzymać wycenę na poziomie 28 mld zł?
(...) mam duże wątpliwości czy CDR zarobi w ciągu 5 lat na tym 5 mld zł średnio.

Polecałbym wymienić kalkulator, gdyż 13 mln razy średni przychód z kopii zdecydowanie powyżej 100 zł za nic w świecie nie da wyniku 1,2 mld zł.
5 lat i 5 mld średnio ? Coś tu się poplątało.

igen napisał(a):

Ciro, wątpię czy sprzedadzą 0.5-1.0 mln do końca roku.
I wierz mi, nie żartuję...

Czy nie za dużo takich baboli ostatnio ?
Widać po twoich postach, że kompletnie nie znasz się na trendach sprzedażowych gier, nie mówiąc już o wiedzy na temat tego jak C2077 się obecnie sprzedaje. Czemu mają służyć te "kabaretowe" prognozy ?

yellowshadow
42
Wpisów: 153
Wysłane: 23 grudnia 2020 07:35:46 przy kursie: 267,70 zł
@aircanada

Tak, chcialem napisac 1,5 mld przychodu a napisalem 1,2. Moj blad. Natomiast 5 mld zl srednio - tutaj chodzilo o caly okres 5 lat miedzy wydaniem kolejnych produkcji AAA, co sredniorocznie daje 1 mld zl zysku rocznie. Nietrudno sie chyba domyslic. Taki poziom, na ktory wg mnie byla do niedawna wyceniana spolka jest dzisiaj dla mnie nierealny, a zastanawiam sie czy realna jest w ogole polowa tj 500 mln zl zysku rocznie tj 2,5 mld zl zysku w tym 5-letnim oknie. O przyszlych produkcjach poza 2025 rok wole sie nawet nie zastanawiac, gdyz przez ten czas bardzo duzo moze sienl zmienic.

Jestes pewien tego „zdecydowanie powyzej” 100 zl z kopii? Jesli piszesz „zdecydowanie” to rozumiem, ze chodzi ci o 150-170 zl a nie 120 zl. Biorac pod uwage podatki, prowizje np steam czy koszty innych dystrybutorow detalicznych na jakiej podstawie oparte jest twoje twierdzenie o cenie? Uwzgledniles ew. korekte przychodow zwiazana np. z umowami z Sony, ktore moga wymuszac zaplacenie prowizji od kopii, ktore wrocily do sklepu? Chyba jest to w miare oczywiste, ze o to byl caly konflikt zwiazany z zawieszeniem sprzedazy w sklepie PSN.

Zauwazylem jednak jedno. Ze styl twojego pisania sie nie zmienia. Nadal jestes „sympatycznym” gosciem. Zero refleksji.
Edytowany: 23 grudnia 2020 07:37

_olo_
8
Wpisów: 487
Wysłane: 23 grudnia 2020 08:14:40 przy kursie: 267,70 zł
Wczoraj poczytałem trochę negatywnych recenzji na Steam-ie, i tam znalazłem jedną, w której ktoś anglojęzyczny stwierdził, że developerzy z Polski a w szczególności z Europy nie powinni się brać za takie gry, bo takie są złe skutki ich działań.
Cytat:
-Polish developers (biggest mistake in trusting developers from europe)

I wtedy przypomniało mi się takie zdarzenie, w którym brałem udział.
23 stycznia 2020r. w Wawerskim Centrum Kultury odbyło się spotkanie z prezydentem Trzaskowskim. Było ono otwarte i każdy mógł zgłosić jakiś problem, pojawiła się tam osoba, która zgłosiła problem smogu. Osoba ta przedstawiała się jako Kanadyjczyk pracujący w CD Red a jego żona w banku inwestycyjnym. To ta osoba, która patrzy na telefon komórkowy (jedyna, która wypowiadała się po angielsku). Na Facebook-u (Rafał Trzaskowski Spotkajmy się w Wawrze - podsumowanie) są zajawki z tej wizyty (materiał ma ok 2:04 a o 1:37 widać tego gościa przy mikrofonie), więc może miasto posiada całość nagrania ze spotkania i może je udostępnić.

kliknij, aby powiększyć
Edytowany: 23 grudnia 2020 08:27

cmc
37
Wpisów: 342
Wysłane: 23 grudnia 2020 08:22:14 przy kursie: 267,70 zł
Po wynikach sprzedaży Morgan Stanley zaktualizował wycenę CDR, równoważ z ceną docelową 280zł. Teoretycznie kurs powinien rosnąć, perspektywy sprzedaży na 2021r są bardziej optymistyczne po naprawie błędów, a wierzę że CDR jeszcze pokaże że potrafią.

mrk
20
Wpisów: 1 956
Wysłane: 23 grudnia 2020 08:26:20 przy kursie: 267,70 zł
aircanada15 napisał(a):

igen napisał(a):

Ciro, wątpię czy sprzedadzą 0.5-1.0 mln do końca roku.
I wierz mi, nie żartuję...

Czy nie za dużo takich baboli ostatnio ?
Widać po twoich postach, że kompletnie nie znasz się na trendach sprzedażowych gier, nie mówiąc już o wiedzy na temat tego jak C2077 się obecnie sprzedaje. Czemu mają służyć te "kabaretowe" prognozy ?

aircanada15
jak oceniasz sprzedaż do końca roku po tym co zostało pokazane? Myślisz, że 15 mln sztuk netto jest realne?

ciro
8
Wpisów: 26
Wysłane: 23 grudnia 2020 08:41:11 przy kursie: 267,70 zł
Wiecie co? Po prognozowanej cenie akcji rzędu 50 zł, masowej ucieczce pracowników, przegranych sprawach odszkodowczych w USA, przewidywaniach sprzedaży przez ostatnie dni do końca roku poniżej 0,5mln sztuk itp. itd. - chyba wolę już czytać rosyjskich analityków.
Tak tylko przypomnę. "Jak będą wyglądały wyniki finansowe CD PROJEKTU w 2020 i 2021 roku?
Zakładam, że przychody sięgną 2,7 mld zł w 2020 roku i 3,1 mld zł w 2021 roku. Zysk netto powinien wynieść 1,6 mld zł w 2020 roku oraz 2 mld zł w 2021 roku."
strefainwestorow.pl/artykuly/w...

Co programem motywacyjnym kluczowych pracowników? Koniec 2021 rozliczenie czy jednak jutro?
3.z rzędu kancelaria USA prosi jednak o kontakt tylko osoby, które oceniają swoją stratę na powyżej 50 tys.$. Hmm.. a miało być tak zbiorowo..
Edytowany: 23 grudnia 2020 08:45

dejw
5
Wpisów: 65
Wysłane: 23 grudnia 2020 09:22:46 przy kursie: 269,00 zł
Cytat:
Takich pieniędzy się nie inwestuje w coś wg widzi mi się na zasadzie może się uda....

Na początek to nie zgodziłbym się, z twierdzeniem, że gra na kontraktach jest inwestowaniem. Ale to na marginesie.

A piszę po to, że może ktoś bieglejszy w temacie mi wyjaśni jedną rzecz. Parę dni po debicie na steamie CP wskoczył w przedział ponad 10 mln użytkowników. Zakładając ostrożnie, że od tamtego czasu doszedł 1 milion mielibyśmy na samym steamie 11 mln. Tymczasem wszystkiego jest 13 mln. Czyli łącznie we wszystkich innych kanałach tylko 2 mln? Możliwe to? A może steam nie usuwa z tych statystyk osób, które zwróciły grę?

I na koniec znów na marginesie. Ciekawe, ile będzie takich osób które pograły sobie 10 dni, po czy zwróciły i już nie wrócą. Mam na myśli osoby, którym ta gra działała, i po prostu ją przeszły. Bo czemu nie skoro można.
Edytowany: 23 grudnia 2020 09:24

xazer
21
Wpisów: 55
Wysłane: 23 grudnia 2020 09:28:10 przy kursie: 269,00 zł
szco napisał(a):
No ja jestem zdziwiony tym otwarciem bardzo i już nie wiem co napisać i jak tu uzasadnić. Kurs leci bo leci. Wyniki są dobre i wskazują, że całkiem możliwe, że ten ogon sprzedażowy się jakoś utrzyma. Są za 11 dni a nie za 3 tyg. Do końca roku mogą dobić do tych 15mln. Czyli konsensusu,. który był ustalony przy poziomach 300-320. Na pewno są powyżej moich oczekiwań - ja oczekiwałem 12mln za 14 dni. Nie wiem. Jak dla mnie kurs zachowuje się teraz nieracjonalnie. CDPR odkrył karty i sprzedaż jest dobra.

Nie wszyscy posiadacze akcji robią własne wyliczenia. Wielu zapamiętało sobie artykuły "16,4 mln sztuk do Świąt" - a spółka podaje liczbę 13 mln. Czyli mniej. Zatem dla nich to sygnał do wyprzedaży.
Z drugiej strony dobry czas na dokupienie dla tych, którzy w spółkę wierzą.

MrBlue2
44
Wpisów: 442
Wysłane: 23 grudnia 2020 09:38:06 przy kursie: 269,00 zł
Zastanawia mnie czemu ludzie tak uparcie inwestują w akcje w trendzie spadkowym.

Nie patrzą na średnie czy wykres?Think

Lepiej inwestować z trendem a nie przeciw trendowi.

Morasek
Morasek PREMIUM
27
Wpisów: 113
Wysłane: 23 grudnia 2020 09:48:00 przy kursie: 269,00 zł
szco napisał(a):
No ja jestem zdziwiony tym otwarciem bardzo

Patrząc na naszą giełdę to nic nie powinno nas dziwić...

knoker1 napisał(a):

- Kluczowi pracownicy, którzy pewnie w dużej mierze opuszczą pokład korporacji jaką stał się CDR

Jakieś źródło? Czy może to jednak wróżenie z fusów?

Zresztą taka sytuacja w branży IT nie jest niczym nadzwyczajnym. Kończy się projekt, ludzie przechodzą do innych fim, nowych projektów itd itd.

pivovarit
pivovarit PREMIUM
57
Wpisów: 288
Wysłane: 23 grudnia 2020 09:49:05 przy kursie: 269,00 zł
MrBlue2 napisał(a):
Zastanawia mnie czemu ludzie tak uparcie inwestują w akcje w trendzie spadkowym.

No faktycznie spadkowy, szoruje po dnie od lat.

kliknij, aby powiększyć

MikeLelo
2
Wpisów: 1
Wysłane: 23 grudnia 2020 09:49:10 przy kursie: 269,00 zł
Witam wszystkich,
to mój pierwszy post, ale musiałem gdzieś wylać swoje zdziwienie i niesmak po tym co pisze PAP Biznes.
Jak to interpretować:
PAP
17.12.2020 17:05 -
Cytat:
"Analitycy obniżają prognozy sprzedaży "Cyberpunk 2077" o około 20 proc. (opinia)
Analitycy biur maklerskich obniżają o około 20 proc. prognozy sprzedaży gry "Cyberpunk 2077" w grudniu i rok po premierze, głównie ze względu na problemy z wersją na konsole. Aktualne szacunki przesłało PAP Biznes sześć biur maklerskich. Średnia z tych prognoz wskazuje na sprzedaż 15,1 mln kopii gry w tym roku i 25,4 mln egzemplarzy w rok od premiery."

biznes.pap.pl/en/news/pap/info...(opinia)

PAP
22.12.2020 19:13
Cytat:
"CD Projekt szacuje, że do 20 grudnia włącznie, gracze kupili ponad 13 mln sztuk gry Cyberpunk 2077 - podała spółka w komunikacie. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes szacowali sprzedaż gry przed świętami Bożego Narodzenia średnio na 16,4 mln kopii."

biznes.pap.pl/pl/news/pap/info...

Kilka dni złych wiadomości, a "analitycy" podnoszą konsensus i skracają czas. Trolle z bankiera niech się chowają przy takich wałkach...
Edytowany: 23 grudnia 2020 09:52

MrBlue2
44
Wpisów: 442
Wysłane: 23 grudnia 2020 10:00:25 przy kursie: 269,00 zł
pivovarit napisał(a):
MrBlue2 napisał(a):

No faktycznie spadkowy, szoruje po dnie od lat.

kliknij, aby powiększyć

Zerknij sobie na wykres 5 letni i średnie, dla mnie ewidentny trend spadkowy,

Zresztą na Twoim 10-letnim wykresie widać wsparcie na poziomie 200 zł.

Dopóki średnia roczna (356,9 zł) będzie na minusie według moich kryteriów mamy trend spadkowy. Tyle.

igen
43
Wpisów: 264
Wysłane: 23 grudnia 2020 10:04:27 przy kursie: 269,00 zł
szco napisał(a):
No ja jestem zdziwiony tym otwarciem bardzo i już nie wiem co napisać i jak tu uzasadnić. Kurs leci bo leci. Wyniki są dobre i wskazują, że całkiem możliwe, że ten ogon sprzedażowy się jakoś utrzyma. Są za 11 dni a nie za 3 tyg. Do końca roku mogą dobić do tych 15mln. Czyli konsensusu,. który był ustalony przy poziomach 300-320. Na pewno są powyżej moich oczekiwań - ja oczekiwałem 12mln za 14 dni. Nie wiem. Jak dla mnie kurs zachowuje się teraz nieracjonalnie. CDPR odkrył karty i sprzedaż jest dobra.

Kolego,

Jeżeli dłuższy czas interesujesz się rynkami kapitałowymi, to nie powinieneś być zdumiony.

Wszystkie karty są na stole.
Kilku graczy (fundy, BoA, inni) mówią sprawdzam.
Wszystko wskazuje na to, że CDR przelicytował.
Obstawiał tak, jakby miał karetę trójek.
Niestety - po prostu projekt go przerósł. Jedna z trójek okazała się ósemką.
CDR ma trójeczkę....

Teraz czekamy na werdykt.

Nie podniecałbym się zbytnio dotychczasową sprzedażą.
Jest ona pokłosiem rozkręconej histerii i mega hype na całym świecie.
Niestety liczba grających na steamie już spadła 3-4 krotnie w stosunku do 2-3 pierwszych dni. A to oznacza, że gra (przynajmniej w obecnym kształcie) nie będzie się sprzedawała tak jak oczekują to niektórzy....
Mało tego - każdy dzień jest dla wizerunku CDR na wagę złota - niestety - mijający czas działa na niekorzyść dla tegoż. Im szybciej wydadzą poprawioną grę (naprawdę poprawioną) tym straty wizerunkowe będą mniejsze. Jeżeli zrobią to za kilka miesięcy, to straty będą nieodwracalne. Takie jest moje zdanie.
Dlatego sądzę, że te wszystkie powyższe przesłanki (i być może inne, o których nie wiemy) stoją za tym, że nagle posypały się wyceny i pojawiły się duże krótkie pozycje.
Krótkie mają zabezpieczać longi ? Teoretycznie jest to możliwe, ale nie w tym przypadku.
Tu jesteśmy na dużym minusie (deficycie) oczekiwań vs. rzeczywistość i wszelkie działania mają nas skierować do 0.
Tu już naprawdę nie ma pod co grać na wzrosty.
Dlatego nikt obstawiający spadki nie będzie kopał się z koniem.

d2fan
28
Wpisów: 127
Wysłane: 23 grudnia 2020 10:04:51 przy kursie: 269,00 zł
szco napisał(a):

Moja wycena spółki po podanych wynikach to ok. 350 zł/akcja. Kapitalizacja na poziomie 35 mld zł, C/Z w okolicach 35 (nisko ze względu na słaby obecnie sentyment do spółki). Po wynikach widać, że nie ma tragedii, wręcz przeciwnie - najgorsze za spółką, temat zwrotów zamknięty, gra sprzedaje się, po łatkach wielu z graczy albo wróci albo zakupi grę (wnioskuję po komentarzach na streamingach i youtube) więc tutaj widzę wypłaszczenie krzywej sprzedaży z mniejszym pikiem w dniach premiery i wyższym długim ogonem sprzedażowym.

Do tego dochodzi w jakiejś perspektywie powrót do sklepu Sony, a w przyszłym roku ogłoszenie strategii na kolejne lata (multi być może do 2022, dodatek CP, być może zapowiedź produktu AAA).

To co się dzieje dzisiaj z kursem jest dla mnie powiem szczerze niezrozumiałe. W przypadku tego typu spółek przy panice i dużych spadkach należy przyjrzeć się fundamentom.

Dlaczego inwestują w trendzie spadkowym? Bo 460 zł to było za drogo aby wejść, jak spadło 40% to dla wielu okazja aby wskoczyć na wózek, który w ostatnich 9 latach powiózł z 4 zł za akcję do 260 zł na tą chwilę. Poza tym, @pivovarit zamieścił wykres tego trendu spadkowego :)

tgolik
tgolik PREMIUM
56
Wpisów: 265
Wysłane: 23 grudnia 2020 10:17:08 przy kursie: 269,00 zł
A tymczasem, na Steam CP2077 już 14 dzień (licząc od premiery) na 1 miejscu bestsellerów globalnych. Wczoraj rozpoczęła się zimowa wyprzedaż. Ciekawe, jak długo Cyberpunk wytrzyma napór przecenionych tytułów?
Co do spadającej liczby grających. Jest to naturalne, w sytuacji, gdy większość już skończyła grę lub jest bliska końca (średni czas gry obecnie wynosi 31 godzin, co jest wynikiem kosmicznie wysokim jak na tak krótki czas od premiery).
Edytowany: 23 grudnia 2020 10:18

_olo_
8
Wpisów: 487
Wysłane: 23 grudnia 2020 10:18:27 przy kursie: 269,00 zł
GPW Mistrzunio napisał(a):
Jednak społeczeństwa coraz głupsze....
Cytat:
Proszą o zwrot kasy, po czym dziwią się, że nie mogą już grać w Cyberpunka 2077 – to się dzieje naprawdę

www.tabletowo.pl/cyberpunk-207...

Niektóre osoby na Steam-ie, które wystawiły negatywne opinie mają po 80-100 godzin gry, od 10-tego to jakieś po 6-8 godzin dziennie, czyżby byli na zdalnej, chyba po prawie bezwarunkowych zwrotach na konsole, na PC też by chcieli.
A od wczoraj do 5 01.20201r. wyprzedaż na Steam.

Morasek
Morasek PREMIUM
27
Wpisów: 113
Wysłane: 23 grudnia 2020 10:28:48 przy kursie: 269,00 zł
tgolik napisał(a):

Co do spadającej liczby grających. Jest to naturalne, w sytuacji, gdy większość już skończyła grę lub jest bliska końca (średni czas gry obecnie wynosi 31 godzin, co jest wynikiem kosmicznie wysokim jak na tak krótki czas od premiery).

Warto też dodać, że jest to gra singleplayer. Więc to nie będzie tak, że cały czas będą grały w to setki tysięcy.
Nie prowadze żadnej statystyki ale jak sprawdzam wieczorem, czasem w ciagu dnia Twitch to CP2077 jest pierwsza jeśli chodzi o ogladalność wśród gier single a niejednokrotnie wyprzeda gry multi :)

Faktycznie, wyprzedaż na steam rozpoczęła się wczoraj. GoG chyba już pare dni trwa, tak samo Epic.
Cyberpunk nie jest objety żadną prmocją, przynajmniej ja nie widzę więc może być ciężko utrzymać się na topie.

Yaroman
27
Wpisów: 1 045
Wysłane: 23 grudnia 2020 10:53:39 przy kursie: 269,00 zł
Odpowiedź w jakim trendzie jest CDP:

kliknij, aby powiększyć

Trend długoczasowy jaki widać na wykresie to trend rosnący. Ale. Ale wykres pokazuje sytuację z opóźnieniem.
Są poważne przesłanki techniczne by uznać, że trend się właśnie zmienia na spadkowy:
- wykres jest pod średnią EMA 90 która od 7 lat zawsze wspierała kurs w największych korektach
- olbrzymie obroty na potężnej świecy spadkowej 2 tygodnie temu i odejście ze szczytu
- kolejna świeca tygodniowa (ta przedostatnia) to dla mnie też świeca spadkowa, choć widać na niej walkę popytu z podażą
- pomimo potężnego wyprzedania kurs w zasadzie nie wykazuje w ostatnim tygodniu odbicia - odbicia które "się należy" po spadkach i w dużym wyprzedaniu
Trendy nie trwają wiecznie i jak ja to widzę - właśnie jest ten czas kiedy CDR wchodzi w trend spadkowy.
Wolałbym by było inaczej, ale tak to widzę.
Dopisek 1 nie jestem zaangażowany w CDP ani żadną ze spółek gamedevu - po żadnej ze stron - bezstronnie obserwuję
Dopisek 2 co jakiś czas analizuję technicznie CDP w swojej nowej kronice www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...">http://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-...
“Pluralitas non est ponenda sine neccesitate”

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość