pixelg
PEKAO - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

PEKAO [PEO]

AKTUALNY KURS: 99,36 zł (+0,47%) 18-06-2021 17:04
Szprotex
6
Wpisów: 34
Wysłane: 1 stycznia 2021 17:17:33 przy kursie: 61,10 zł
Synergie kosztowe dla PEO są oczywiste - zamiast finansować przejęty portfel kredytów dla MSP bardzo drogimi lokatami - po 1-2% albo i więcej w promo, tak jak robił to IDA, będą korzystać z osadu na rachunkach, czyli w praktyce zerowe koszty finansowania. Przy 4 mld portfelu kredytów to są dziesiątki mln zł rocznie. Oczywiście pytanie o jakość tego portfela kredytowego i koszty ryzyka ale z tym Pekao do tej pory dobrze sobie radziło, ogarną temat. Tak że pomijając całą tą otoczkę polityczno-celebrycką, dobry ruch ze strony PEO

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 653
Wysłane: 1 stycznia 2021 17:26:07 przy kursie: 61,10 zł
Ale dlaczego członkowie PEKAO mieliby odpowiadać za straty LC? Jaka w tym logika?
BFG złożył propozycję, którą bank przyjął i tyle. Poza tym pewnie każdy członek zarządu na ubezpieczenie na wypadek sporów prawnych. Dodatkowo oni podali inne powody rezygnacji niż nabycie IB - wizja rozwoju banku.

PS: Idea Bank w zasadzie nie ma kredytów CHF, bo to nie był bank dla detalu, tylko dla przedsiębiorców. W portfelu są głównie kredyty korporacyjne i leasingi, niestety o mizernej jakości.
Edytowany: 1 stycznia 2021 17:31

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 1 592
Wysłane: 1 stycznia 2021 17:46:26 przy kursie: 61,10 zł
Szprotex napisał(a):
Synergie kosztowe dla PEO są oczywiste - zamiast finansować przejęty portfel kredytów dla MSP bardzo drogimi lokatami - po 1-2% albo i więcej w promo, tak jak robił to IDA, będą korzystać z osadu na rachunkach, czyli w praktyce zerowe koszty finansowania. Przy 4 mld portfelu kredytów to są dziesiątki mln zł rocznie. Oczywiście pytanie o jakość tego portfela kredytowego i koszty ryzyka ale z tym Pekao do tej pory dobrze sobie radziło, ogarną temat. Tak że pomijając całą tą otoczkę polityczno-celebrycką, dobry ruch ze strony PEO

Wydaje mi się że wyniki finansowe Idea Banku przeczą dobrej jakości portfela kredytów.

Kapitał własny przejmowanego banku to ca minus 500 mln zł.

Współczynnik wypłacalości wynosi 2,5 a wymagany o ile dobrze pamiętam to 10,5.

Czy to dobry biznes dla Pekao nie jestem dziś wstanie odpowiedzieć. Przyszłość jest niepewna, a kwestię dotyczące przyjętego portfela kredytowego dotyczą wielu przyszłych lat.
Edytowany: 1 stycznia 2021 17:52

>> Ponad 160% zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego Cztery Fazy Rynku w StockWatch.pl

kokospl
29
Wpisów: 1 686
Wysłane: 1 stycznia 2021 17:49:13 przy kursie: 61,10 zł
Anty ale wiceprezesi odeszli bo uznali,ze to ruch na szkode spolki i ich akcjonariuszy - przynajmniej tak to rozumiem
Slabej jakosci portfel kredytowy, koszty restrukturyzacji ,koszty integracji systemow IT - zaden prywatny bank by w ten deal nie wszedl

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 1 stycznia 2021 17:57:38 przy kursie: 61,10 zł
Nie wiemy dlaczego odeszli, a jeśli twierdzisz, że z sugerowanego powodu to podaj jakieś źródło tej informacji. Powiązanie może sugerować koincydencja wypadków, ale nie lekceważyłbym daty - mogli po prostu uznać, że dobrym momentem na pożegnanie jest koniec roku. PEKAO zmienia się już od jakiegoś czasu...

fundamentalny
3
Wpisów: 95
Wysłane: 1 stycznia 2021 18:08:23 przy kursie: 61,10 zł
Dzisiaj trochę poczytałem o historii problemów Idea Banku i tak naprawdę można wyciągnąć wniosek, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie miał wyjścia wykonując ostatnie działania. Idea Bank miał problemy od kiedy zaczął sprzedawać obligacje Getin Bank i przez to Idea Bank musiała zawiązać duże odpisy (chyba 1,5 mld). Wskaźniki Idea Banku nie spełniają ustawowych wymagań, które były narzucone przez UE.
PEKAO wykorzystał sytuację i przejął ww. bank, chociaż tak naprawdę pod względem prawnym to nie on podejmował taką decyzję a BFG. Dlatego zgodnie z prawem PEKAO nie będzie stroną w postępowaniu sądowym a BFG, który również zabezpiecza koszty które poniesie PEKAO. Oczywiście PEKAO mogło nie zgłaszać akcesu przejęcia. Wg mnie PEKAO postąpiło prawidłowo wobec prawa natomiast niehonorowo wobec słabszego kolegi - to taki strzał dobijający......
Należy zwrócić uwagę, że UE swoim prawem dopuściła możliwość takiej formy przejęć. Jak ogólnie liczę jutro na spadki, może dokupię.....

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 1 stycznia 2021 18:17:52 przy kursie: 61,10 zł
Czy ktoś może opisać jak będzie wyglądało że strony formalnej przejęcie Idea Banku przez Pekao?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 1 stycznia 2021 18:29:22 przy kursie: 61,10 zł
fundamentalny napisał(a):
Dzisiaj trochę poczytałem o historii problemów Idea Banku i tak naprawdę można wyciągnąć wniosek, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie miał wyjścia wykonując ostatnie działania. Idea Bank miał problemy od kiedy zaczął sprzedawać obligacje Getin Bank i przez to Idea Bank musiała zawiązać duże odpisy (chyba 1,5 mld). Wskaźniki Idea Banku nie spełniają ustawowych wymagań, które były narzucone przez UE.

Nie, IB miał problemy już wcześniej. Dokonywał odpisów na miliardy za lata poprzednie, bo agresywnie pokazywał aktywa, za szybko wykazywał przychody i za wolno koszty. To miało miejsce przed IB. Te odpisy nie były związane z IB. Na IB zawiązał rezerwy, o ile pamiętam ok. 50 mln zł. Zgodnie z danymi z oszacowania rezerwy wzrosły o 350 mln zł, pewnie właśnie z powodu roszczeń i to spowodowało spadek kapitałów własnych poniżej zera.

fundamentalny napisał(a):

PEKAO wykorzystał sytuację i przejął ww. bank, chociaż tak naprawdę pod względem prawnym to nie on podejmował taką decyzję a BFG. Dlatego zgodnie z prawem PEKAO nie będzie stroną w postępowaniu sądowym a BFG, który również zabezpiecza koszty które poniesie PEKAO. Oczywiście PEKAO mogło nie zgłaszać akcesu przejęcia. Wg mnie PEKAO postąpiło prawidłowo wobec prawa natomiast niehonorowo wobec słabszego kolegi - to taki strzał dobijający......
Należy zwrócić uwagę, że UE swoim prawem dopuściła możliwość takiej formy przejęć. Jak ogólnie liczę jutro na spadki, może dokupię.....

BFG przedstawił ofertę dużym bankom i wybrał tę, gdzie oferta była najkorzystniejsza, czyli PEKAO.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 1 stycznia 2021 18:31:04 przy kursie: 61,10 zł
1ketjoW napisał(a):
Czy ktoś może opisać jak będzie wyglądało że strony formalnej przejęcie Idea Banku przez Pekao?

Od strony formalnej będzie to przejęcie Zorganizowanej Części Przedsiębiorstwa (ZCP) w rozumieniu portfela kredytów i leasingów, zobowiązań, systemu bankowego, pracowników. Za "ujemną" cenę, czyli dotację BFG z gwarancją na trudne kredyty.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 1 stycznia 2021 18:59:07 przy kursie: 61,10 zł
Gwarancja na trudne kredyty to dość pojemne pojęcie. Czy znasz kryteria zakwalifikowana kredytu do tej kategorii w związku z przejęciem? Jakie konkretnie zobowiązania co do rodzaju mają być przejęte.

Kwota dotacji wskazuje że przejmowanych zobowiązań jest więcej niż aktywów. Pytanie o jakość jednych i drugich.

Czy Pekao przejmuje jakieś roszczenia?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 1 stycznia 2021 19:56:21 przy kursie: 61,10 zł
W udostępnionych pismach nie ma umowy, więc ciężko oceniać na 100 proc. Jak rozumiem gwarancja jest na to, że jeśli szkodowość portfela będzie większa niż zakładana to bank dostanie dopłatę na ten poczet z BFG. Zobowiązania do przejęcia do przede wszystkim depozyty klientów.

PEKAO nie przejmuje roszczeń z tytułu obligacji GetBack, instrumentów Larqa itd. Oczywiście jakieś nowe dotyczące innych spraw mogą się pojawić, ale dotyczące stricte działalności bankowej.

flesz
flesz PREMIUM
19
Wpisów: 1 614
Wysłane: 1 stycznia 2021 20:02:12 przy kursie: 61,10 zł
tomcio46 napisał(a):
Trochę ludzi się wystraszy i pewnie polikwiduje trochę tych lokat. Nie wiadomo też jaka była jakość portfela kredytowego dla małych firm które mocno odczuły epidemie.

Z mojego doświadczenia (jako klient - pomagałem pozyskiwać kredyty dla małych i mikro przedsiębiorców) Idea Bank często był jedyny chętny kredytować klientów w trudnej a nawet beznadziejnej sytuacji finansowej, ale zawsze chciał zabezpieczenia na majątku właścicieli - nawet w sp. z o.o. z ujemnymi kapitałami mogli dać kredyt ale chcieli poręczenia majątkowego wspólników.

Podejrzewam, że ich portfel kredytowy nie jest najlepszy po lockdownach zwłaszcza.
Edytowany: 1 stycznia 2021 20:03

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 1 stycznia 2021 20:09:36 przy kursie: 61,10 zł
To czy portfel jest słaby, czy mocny nie ma znaczenia. Znaczenie ma, czy jest odpowiednio wyceniony...

Koruptos
5
Wpisów: 204
Wysłane: 1 stycznia 2021 21:14:53 przy kursie: 61,10 zł
anty_teresa napisał(a):
Nie wiemy dlaczego odeszli, a jeśli twierdzisz, że z sugerowanego powodu to podaj jakieś źródło tej informacji. Powiązanie może sugerować koincydencja wypadków, ale nie lekceważyłbym daty - mogli po prostu uznać, że dobrym momentem na pożegnanie jest koniec roku. PEKAO zmienia się już od jakiegoś czasu...

Wiemy. Po pierwsze podali przyczyny ("z powodu odmiennej wizji rozwoju Banku" oraz "z powodu odmiennej wizji rozwoju Banku oraz poczucia odpowiedzialności za stabilne i ostrożne zarządzanie Obszarem Technologii i Usług Korporacyjnych") i nie są to "powody osobiste", co już samo w sobie jest wymowne, a po drugie odpowiadali za Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej oraz Obszar Technologii i Usług Korporacyjnych, co dziwnie pokrywa się z obszarem głównej działalności przejmowanego Idea Banku i ewentualnych problemów powiązanych z jego przejęciem. Wg mnie ciężko to uznać za koincydencję. Dodatkowo nie znamy prawdziwych powodów odejścia trzeciego wiceprezesa raptem 10 dni wcześniej. 3 z 9 wiceprezesów w 10 dni to dużo.
Edytowany: 1 stycznia 2021 21:16

bankrucik
54
Wpisów: 4 315
Wysłane: 1 stycznia 2021 21:51:16 przy kursie: 61,10 zł
anty_teresa napisał(a):
W udostępnionych pismach nie ma umowy, więc ciężko oceniać na 100 proc. Jak rozumiem gwarancja jest na to, że jeśli szkodowość portfela będzie większa niż zakładana to bank dostanie dopłatę na ten poczet z BFG. Zobowiązania do przejęcia do przede wszystkim depozyty klientów.

PEKAO nie przejmuje roszczeń z tytułu obligacji GetBack, instrumentów Larqa itd. Oczywiście jakieś nowe dotyczące innych spraw mogą się pojawić, ale dotyczące stricte działalności bankowej.
no właśnie co się dzieje z roszczeniami klientów względem banku w przypadku sanacji?
ciekawe ...
Pogromca bajkopisarzy giełdowych:-)))

Brak kary w przeszłości rozzuchwala na przyszłość..

teraz również na twitter.com

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
249
Wysłane: 1 stycznia 2021 22:08:33 przy kursie: 61,10 zł
Czytałem komunikat.

Jeden (Styczyński) odszedł z powodu odmiennej wizji rozwoju, drugi (Olszewski) odmiennej wizji rozwoju i poczucia odpowiedzialności.

Styczyński nadzorował Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynku i bankowości inwestycyjnej - tutaj mamy odmienną wizję rozwoju.

Olszewski odpowiadał m.in. za robotyzację i automatyzację operacji bankowych, obszar IT oraz transformację cyfrową Banku a także zarządzanie majątkiem i procesami zakupowymi i outsourcingiem oraz ryzykiem prawnym. Tutaj mamy odmienną wizję rozwoju i poczucie odpowiedzialności.

Teraz pytanie co oznacza odmienna wizja rozwoju? Ja nie wiem i według mnie wcale nie musi to oznaczać powiązania z nabyciem aktywów i zobowiązań IB.

W drugim przypadku nie miałem racji. Idea miała problemy z systemem informatycznym. Jednym z wymienianych celów potencjalnego połączenia z GNB były synergie w tym obszarze. I tutaj rozumiem obawy wiceprezesa i jego poczucie odpowiedzialności. Od strony informatycznej PEKAO jest/był dość mocno zacofany. Całkiem niedawno zmienił serwis internetowy i wdrożył aplikacje mobilną. Rozumiem, że od strony technologicznej połączenie może być wyzwaniem, a spółka wcale nie musi być na to gotowa.

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 2 stycznia 2021 11:10:22 przy kursie: 61,10 zł
Anty,

Oficjalnie nikt tego nie potwierdzi ale rezygnacje są związane z przejęciem IB.

Poza tym nie jestem pewny czy nowy system IT będzie konieczny. Pekao musi sprawdzić teraz jakość przyjętego portfela kredytowego.

fundamentalny
3
Wpisów: 95
Wysłane: 2 stycznia 2021 11:34:12 przy kursie: 61,10 zł
Oficjalnie nikt tego teraz nie potwierdzi ale człowiek inteligentny potrafi połączyć fakty. Tak naprawdę i tak dużo powiedzieli w uzasadnieniu. Zwykle jak jest konflikt to podaje się przyczynę rezygnacji jako powód osobisty.....Tam musiała być wielka kłótnia.....

1ketjoW
1ketjoW PREMIUM
115
Wysłane: 2 stycznia 2021 11:39:38 przy kursie: 61,10 zł
Fundamentalny. Ja odnosiłam się do wcześniejszych wpisów Anty w tym wątku jeżeli chodzi o rezygnację.

Nie wiem czy była wielka kłótnia. Wiem że dwójka z zarządu zrezygnowała a reszta nie.

CSharpBeginner
4
Wpisów: 89
Wysłane: 3 stycznia 2021 22:05:22 przy kursie: 61,10 zł
Czy przejęcie IB może mieć jakiś negatywny wpływ na potencjalne plany Pekao dot. dywidendy? Z tego co czytam to przjęcię jest darmowe, gdzie BFG dotuje zobowiązania IB?

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
10 11 12 13 14 15 16 17 18 19