pixelg
11BIT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

11BIT [11B]

AKTUALNY KURS: 520,00 zł (-0,38%) 10-07-2020 17:04
andy_dufresne
Wpisów: 832
Wysłane: 2 maja 2020 10:20:52 przy kursie: 435,00 zł
Po ogłoszeniu nowego programu motywacyjnego przez fora inwestorskie przetoczyła się fala krytyki. Osobiście jestem zdziwiony, że przypisuje się temu aż tak dużą wagę. Nie wchodzę w ocenę samego programu i jego parametrów i liczę, że będzie tu pole do dyskusji ze spółką i jego modyfikacji, co zresztą było zapowiadane wcześniej. Chciałbym jednak przedstawić swój punkt widzenia w kilku kwestiach.

1.
Czytając głosy krytyczne na forach odnoszę wrażenie, że głównym celem programu motywacyjnego jest olśnienie akcjonariuszy. Moim zdaniem tak nie jest. To nie inwestorzy są jego adresatami, ani beneficjentami. Jego podstawowe cele nakierowane są na pracowników i pracodawcę (wynagrodzenie, motywacja, retencja pracowników itp.). Nie odmawiam prawa do oceny/krytyki programu, zwracam tylko uwagę na aspekt, który wydaje mi się w dotychczasowych dyskusjach pomijany (poza głosem @sledzika007).

2.
Założenia programu motywacyjnego to nie prognoza wyników. Mam wątpliwości, czy należy go oceniać pod kątem ambicji spółki lub jej braku, perspektyw rozwoju, prognoz sprzedażowych, czy należy na jego podstawie dokonywać wycen i wyliczania przyszłych wskaźników C/Z. Wyznacza on jedynie pułap uruchomienia określonych w nim mechanizmów. Poprzedni program, o ile pamiętam, też był oceniany jako zbyt konserwatywny. W praktyce został przekroczony o ok. 30% i tego samego spodziewam się także teraz.

3.
W porównaniu do poprzednich programów motywacyjnych ten obecny zakłada systematyczny wzrost, co dobrze widać na wykresach znajdujących się w tym poście na blogu. Jaka progresja byłaby wystarczająca, żeby uznać program za ambitny dla akcjonariuszy, ale zarazem - przepraszam za moją naiwność - fair w stosunku do pracowników?

4.
Dziwię się tym, którzy się dziwią, że spółka prowadzi bardzo konserwatywną politykę i komunikację. Było dużo czasu, żeby się do tego przyzwyczaić ;) Trudno mieć pretensje, że tego rodzaju filozofia wkradła się do programu motywacyjnego. Może warto zauważyć plusy takiego podejścia, jak chociażby: zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo finansowe, komfort prowadzenia biznesu - w sam raz na niepewne czasy. Ostatni wywiad na PAP wskazuje, że zarząd spółki ma świadomość, w jak istotnym momencie rozwoju znajduje się spółka.

5.
Wypowiedzi zarządu przy okazji programu moim zdaniem korespondują z komunikowaną od kilku lat strategią rozwoju spółki: wzrost zatrudnienia, rozwój własnych zespołów, trzy duże projekty własne, skrócenie okresu między premierami (ale nie cyklu produkcyjnego!), więcej gier z wydawnictwa (choć nie sposób nie zauważyć, że co najmniej siedem tytułów w cztery lata, to nie jedna gra kwartalnie). Każdy inwestor musi to ocenić wg własnych kryteriów. Ja nie jestem wcale przekonany, że da się - w porównywalnym modelu biznesowym - więcej, szybciej i (zarazem) lepiej.

6.
Na koniec poniższa prymitywna „mapa drogowa” premier. Przyszłe terminy na oko wg zapowiedzi. Zwracam uwagę na czas, w którym obecnie się znajdujemy. Po pierwsze warto zauważyć, jak wiele wydarzeń i jaki skok ilościowy przed nami. Po drugie, aktualnie mamy pewną lukę, która powoduje, że główny ciężar realizacji programu rozkłada się w zasadzie na dużo krótszy okres niż czas obowiązywania programu cztery, czy pięć lat (na co zwracał tu również uwagę @Leszekmr). To na marginesie zupełnie inny moment niż w przywoływanym tu do porównań CDR.

kliknij, aby powiększyć
Jestem na Twitterze

Blaze
Wpisów: 54
Wysłane: 2 maja 2020 10:55:39 przy kursie: 435,00 zł
Teraz pytanie, które sobie wszyscy sobie zadadzą brzmi:
Czy @andy_dufresne = Dariusz Wolak z Relacji Inwestorskich 11bit? Shhh blackeye
Zawsze odpowiada pierwszy po każdym newsie i zawsze przygotowany w dodatkowe obrazki by pokazać inwestorom jak bardzo się mylą, co koresponduje z arogancją Pana Darka na forum wewnętrznym 11bit.

Sęk w tym, że poprzedni program motywacyjny (koszt to około 40-45 milionów), doliczając 6% premii za wynik dla pracowników, oraz obecny buy-back (20 milionów), który zostanie sfinansowany z zysków spółki z poprzednich 3 lat, oznacza, że zarząd zaczyna przyzwyczajać inwestorów, że ponad 80% potencjalnych zysków będzie trafiać do niego, a nie do akcjonariuszy w przyszłości. Zmarnowanie idealnej okazji by wypłacić dywidendę, też nie wieszczy nic dobrego.

andy_dufresne
Wysłane: 2 maja 2020 11:31:25 przy kursie: 435,00 zł
@Blaze Ty tak na serio? Jestem tylko długoletnim długoterminowym inwestorem i przedstawiłem swoją subiektywną perspektywę. Nie oceniam szczegółowych parametrów programu, są tu lepsi specjaliści ode mnie, poza tym pewnie zostanie skorygowany. Nie postrzegam jednak PM przede wszystkim w kontekście wytransferowania zysków na szkodę akcjonariuszy.
Jestem na Twitterze
Edytowany: 2 maja 2020 11:33

topfacet
Wpisów: 2 547
Wysłane: 2 maja 2020 11:37:16 przy kursie: 435,00 zł
Kolega ma podlinkowany Twitter, także pudło :)

vladinho
vladinho PREMIUM
Wpisów: 719
Wysłane: 2 maja 2020 12:01:23 przy kursie: 435,00 zł
@Blaze z całym szacunkiem dla Pana Wolaka, jego wypowiedzi merytorycznie odbiegają od poziomu, który tu prezentuje @andy_dufresne. Poza tym Andy jest tu z nami na forum znacznie dłużej niż Pan Wolak jest rzecznikiem 11Bit.

Moim skromnym zdaniem program motywacyjny jest traktowany jako prognoza wyników i świadomość tego, że rocznie zysk ma być mniejszy od tego co ostatnio uzyskuje Playway jest trudne do przełknięcia, stąd to "poruszenie".
Sam program jest ok, wydaje się, że zakłada, że nie wydadzą 3ch gier w tym okresie - co też wydaje się być wysoce prawdopodobne i stąd ta furtka z niby niższym zyskiem.

andy_dufresne
Wysłane: 2 maja 2020 13:17:58 przy kursie: 435,00 zł
@vladinho Też tak odbieram ten przyrost wyników w 2024, że może zdarzyć się przesunięcie ostatniego projektu i tak to przedstawiłem na wykresie. No chyba, że P8 za rok, to wtedy więcej miejsca na P9 i P10, ale kto to właściwie może teraz wiedzieć...
Jestem na Twitterze

topfacet
Wpisów: 2 547
Wysłane: 2 maja 2020 13:42:24 przy kursie: 435,00 zł
Być może ta cała sytuacja spowoduje większą otwartość i jasny komunikat co do dat kolejnych projektów.

Utnapisztim
Wpisów: 554
Wysłane: 2 maja 2020 14:52:10 przy kursie: 435,00 zł
andy_dufresne napisał(a):

W porównaniu do poprzednich programów motywacyjnych ten obecny zakłada systematyczny wzrost, co dobrze widać na wykresach znajdujących się w tym poście na blogu. Jaka progresja byłaby wystarczająca, żeby uznać program za ambitny dla akcjonariuszy, ale zarazem - przepraszam za moją naiwność - fair w stosunku do pracowników?

Autor bloga który linkujesz najwyraźniej nie zapoznał się uważnie z założeniami nowego programu motywacyjnego. Pisze o wariancie ze 156 mln zysku brutto w 4 lata że to plan minimum co absolutnie prawdą nie jest, jest to wariant bazowy, który uprawnia do objecia maksymalnej liczby warrantów. Minimum zapisane w programie to faktycznie 55% tego wyniku (156 mln minus 10% za każde 5 % zysku mniej). W takim razie o ile dobrze liczę osiagnięcie 86 mln zysku brutto w 4 lata już bedzie uprawniało do objecia części akcji z programu motywacyjnego. Czy to wyglada na ambitny cel biorąc pod uwagę deklarowane zwiększenie częstotliwości premier, większe budżety gier i ich multiplatformowość? Jak dla mnie ani trochę.
Edytowany: 2 maja 2020 14:55

Leszekmr
Leszekmr PREMIUM
Wpisów: 78
Wysłane: 2 maja 2020 15:19:30 przy kursie: 435,00 zł
Dlaczego mój kolejny komentarz komentarz został usunięty???
Komu to przeszkadza???
Moderator:
Polecam lekturę regulaminu forum - www.stockwatch.pl/forum/wpis-n...
Edytowany: 2 maja 2020 15:22

marter
Wpisów: 14
Wysłane: 2 maja 2020 16:08:40 przy kursie: 435,00 zł

4.
Dziwię się tym, którzy się dziwią, że spółka prowadzi bardzo konserwatywną politykę i komunikację. Było dużo czasu, żeby się do tego przyzwyczaić ;)

Kłopot w tym, że komunikacja co do planów to jedno , a program zakłada jakby co innego. I ta komunikacja wcale taka konserwatywna nie jest, bo według niej masz:

Na koniec poniższa prymitywna „mapa drogowa” premier.

kliknij, aby powiększyć

podczas gdy program pasuje bardziej do

kliknij, aby powiększyć

przy czym, jak przypomniał @Utnapisztim, motywuje się za wykonanie nieco więcej niż połowy z tego.

Leszekmr
Leszekmr PREMIUM
Wysłane: 2 maja 2020 16:13:21 przy kursie: 435,00 zł
Ok, to napiszę tylko tak:
Lata 2020-2021 to nie będzie czas żniw, a siania i budowania i lat tych najzwyczajniej wyciąć z programu motywacyjnego się nie da.
Chcemy czy nie chcemy, ale lata te muszą znaleźć w PM i zaniżają znacząco średni przewidywany zysk w całym okresie 2020-2024 i mieć zarzut o to do Bitów jest nie fair..

andy_dufresne
Wysłane: 2 maja 2020 16:18:52 przy kursie: 435,00 zł
@Utnapisztim To "minimum" padło w nawiązaniu do wypowiedzi prezesa, który powiedział, że liczy na jego przekroczenie. Jak pisałem, zakładam wykonanie planu z nawiązką. Wariantu nieprzyznania części akcji w ogóle nie biorę pod uwagę. Rozumiem, że Ty również, skoro uznajesz cały program za mało ambitny.
Jestem na Twitterze

kholat
Wysłane: 2 maja 2020 16:22:16 przy kursie: 435,00 zł
Nie dość, że zyskiem się od lat nie dzielą i nie zamierzają dzielić, to jeszcze program motywacyjny znowu sobie sfinansują z Waszych pieniędzy, bo przecież ktoś te akcje kupował i będzie musiał od nich kupić.

andy_dufresne
Wysłane: 2 maja 2020 16:27:52 przy kursie: 435,00 zł
@marter Przyznam, że zdziwiłem się, kiedy przeczytałem, że program zakłada wydanie aż 10 gier, bo sądziłem, że mniej. Jednak, jak napisałem w poście, nie utożsamiam cyfr z PM z prognozami, a faktyczne wyniki będą z dużym prawdopodobieństwem wyższe.
Jestem na Twitterze

optimafinanse
Wpisów: 71
Wysłane: 2 maja 2020 17:04:22 przy kursie: 435,00 zł
Hej, czy mógłby mnie ktoś doedukować binky w sprawie programów motywacyjnych.

Zakładając że, dowiozą cele finansowe to rozumiem, że odpowiednie osoby otrzymają warranty na swój rachunek.

Na określony dzień następuje konwersja na akcje jako średni ważony kurs akcji I kwartału 2020 roku pomniejszony o dyskonto w wysokości 5 proc. (powiedzmy że jest to 360 zł)

Tak więc, konwersja będzie na koniec roku 2023 (koniec programu), a kurs będzie wtedy 1500 zł za akcje.

I teraz pytanie:

To czy mam rozumieć, że za darmo objęli 150 000 akcji i mogą je sprzedać po cenie 1500 za akcję,

Czy,

muszą z prywatnej kasy zapłacić za akcję po 360 zł (przykład) podczas konwersji warrantów, żeby je np. sprzedać po cenie 1500 za akcję?
Think Think Think

pandorinium
Wpisów: 618
Wysłane: 2 maja 2020 17:07:50 przy kursie: 435,00 zł
W teorii to drugie, ale tutaj opatentowali lepszy myk. Sprzedają obecne akcje aby mieć kasę na objęcie nowych z PM :) Czyli gdyby kurs był po 1500 to puszczą pakietem do funduszy. Obejmą za tę kasę nowe po 360.

optimafinanse
Wpisów: 71
Wysłane: 2 maja 2020 17:20:34 przy kursie: 435,00 zł
Genialne. Dancing
W sumie nawet taki pakiet mają zachowany.

sledzik007
Wpisów: 131
Wysłane: 2 maja 2020 17:21:29 przy kursie: 435,00 zł
Co by dało dzielenie się zyskiem? Mają 20 mln zysku i 2,2 mln akcji czyli ok 9 zł na akcje co przy kursie nawet 300 zł daje zawrotne 3 % więc nie wiem co chcesz z tym zrobić. To nie deweloperka ani produkcja zup onitutaj mają potencjał rozwoju i na to można przeznaczyć kase

Utnapisztim
Wpisów: 554
Wysłane: 2 maja 2020 18:04:33 przy kursie: 435,00 zł
@Utnapisztim To "minimum" padło w nawiązaniu do wypowiedzi prezesa, który powiedział, że liczy na jego przekroczenie. Jak pisałem, zakładam wykonanie planu z nawiązką. Wariantu nieprzyznania części akcji w ogóle nie biorę pod uwagę.

Ja też sądzę że zostanie wykonany z nawiązką, tak jak poprzedni, bo tak samo poziom bazowy jest ustalony ostrożnie, co przyznaje sama spółka. Ale jak widzisz zarząd bierze najzupełnie realnie taki bieda-wariant pod uwagę skoro wpisał to w proponowanych założeniach programu. Jeśli prezes liczy na przekroczenie tych 156 mln zysku brutto to po cholerę coś takiego na końcu dopisuje? Jest to zapis z gruntu asekuracyjny, zapewne na wypadek gdyby jedna z własnych premier nie wypaliła.To jest mega słabe i takiego zapisu nie powinno być, bo to zabezpiecza jedynie interes zarządu i pracowników objętych programem w oderwaniu od możliwych do osiagnięcia wyników w obecnych bardzo sprzyjających branży okolicznościach (niższe prowizje na steam/epic, powszechna światowa koronaizolacja, sprzyjające kursy walut, ulga IP-box). Albo w tych pomyślnych okolicznościach osiągają ten ostrożnie ustalony próg bazowy i biorą wszystko (ewentualnie jeszcze ustalona dodatkowa premia za mocne przekroczenie progu dla większej motywacji) albo go nie osiągają i wtedy bujajcie się, żadne cząstkowe bonusy się wam nie należą - i teraz kombinujcie jak to osiągnąć, macie na to 4 lata, 100mln zasobów finansowych i obszerną nową siedzibę która jak rozumiem z powodu pandemii stoi teraz prawie całkiem pusta. Tym bardziej, że tym razem spółka ma realnie ponosić koszt motywowania zarządu pracowników wydajac wypracowane środki na skup akcji.
Edytowany: 2 maja 2020 18:23

marter
Wpisów: 14
Wysłane: 2 maja 2020 18:29:14 przy kursie: 435,00 zł
@marter Przyznam, że zdziwiłem się, kiedy przeczytałem, że program zakłada wydanie aż 10 gier, bo sądziłem, że mniej. Jednak, jak napisałem w poście, nie utożsamiam cyfr z PM z prognozami, a faktyczne wyniki będą z dużym prawdopodobieństwem wyższe.

Pytanie jest takie, czego powinniśmy oczekiwać od komunikatów zarządu i programu motywacyjnego.
Jeśli chodzi o to pierwsze, to oczekiwałbym spójności - a tej nie widzę i jak dla mnie - sprzeczne komunikaty obniżają wiarygodność. Co do programu motywacyjnego: to nie jest startup, w którym pracownicy zarabiają poniżej rynku, licząc na to, że odbiją sobie na sukcesie produktu. Tu mamy normalne płace i premie od zysku, więc jak dla mnie program motywacyjny powinien wynagradzać za coś "ekstra". Tymczasem, jak na szybko posumowałem lata 2016-2019 (czyli 2 lata "ogonów" TWOM, 2 lata FP i ML, 1 rok CoM) to samo powtórzenie tych wyników daje 55% proponowanego programu na kolejne 4 lata i już uprawniałoby do premii.

A wracając do wiarygodności komunikatów: gdyby przyjąć, że zarząd wierzy w swoje obietnice 3 gier własnych i 7 z wydawnictwa do 2024 (powiedzmy P8 w 2021, P9 w 2023 i P10 w 2024, wydawnictwo 2020-0, 2021-1, potem po 2) oraz temu, że P8 ma być 2 razy większy od FP, podobnie gry z wydawnictwa względem ML/CoM - to by oznaczało spodziewane przychody przynajmniej na poziomie 600mln do 2023 i 950mln do 2024. Stąd uważam, że propozycja programu jest przy założeniu dużo wolniejszego rozwoju firmy niż oficjalnie ogłaszany.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość