CDPROJEKT - Spółki od A do Z - GPW - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
StockWatch.pl
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

CDPROJEKT [CDR]

AKTUALNY KURS: 244,10 zł (-0,29%) 20-09-2019 17:00
Space Cowboy
Space Cowboy PREMIUM
Wpisów: 44
Wysłane: 23 stycznia 2019 14:15:10 przy kursie: 194,60 zł
abcabc napisał(a):

Jednocześnie nie wiadomo skąd zakłada się, że akurat Cyberpunk to będzie ponadprzeciętny hit, bo W3 sprzedało się lepiej niż W2. Tylko, że to W1-W2 napędziło tę sprzedaż i markę, a CP nie ma powodu się lepiej sprzedać od W2, czy zbliżyć do RDR2. Jeśli uważacie, że coś w tej grze jest, to powiedzcie mi jaki element rozgrywki zainteresował graczy? Strzelanie i jeżdżenie samochodem, bo jest lepsze niż w innych grach?

O ile zgadzam się, że dziś szacowanie wyniku CP2077 to czysty hazard, to powyższa opinia nie jest obiektywna. Tak duży sukces W3 nie wynikał z sukcesów poprzednich gier, bo - zachowując proporcje - to były jednak produkcje stosunkowo niszowe i niewielkie (na pewno przy W3).

Sukces wynikał z tego, że Redzi dowieźli jakościowe action RPG z historią na najwyższym poziomie, nie unikającą dojrzałych tematów, w ogromnym otwartym świecie gwarantującą satysfakcjonującą rozgrywkę solo bez mikropłatności. I tak... akurat ja zgadzam się, że mechanika walki nie była szczególnie udana - nie wybitnie słaba, ale wcale tej produkcji nie wyróżniała.

Takich produkcji jest bardzo mało, ale są one szczególnie wyczekiwane. To właśnie to stoi za sukcesem takich produkcji jak GTA, RDR, czy ostatnio God of War. Można też ignorować jak silną markę studia zbudował CD Projekt, ale taki jest po prostu fakt. Sam fakt, że Redzi robią tego typu grę tworzy ogromny hype, który kolejne pokazy, trailery itd będą jeszcze wspierać. Może nie każdy też to wie, ale marka Cyberpunk oparta na kolejnych systemach pen&paper RPG wcale nie jest anonimowa - moim zdaniem na świecie ma znacznie większy potencjał startowy, niż Witcher jakiś czas temu. To universum też ma swoich fanów, historie, mity itd. Ogromny upside w stosunku do Wiedźmina to też np. możliwość zbudowania swojej własnej postaci - coś czego wielu osobom bardzo brakowało (dla odmiany ryzyko widzę w wyborze perspektywy FPS).

I tu oczywiście warto zauważyć, że wyjście poza sztandarowy gatunek nie wychodzi już CDR-owi tak dobrze. TB okazał się rozczarowaniem (ale to też nie action RPG), Gwint też nie spełnia wszystkich nadziei (ale nie przesadzajmy, nisza karcianek ma bardzo silnego lidera - Gwint walczy o drugie miejsce, więc nie ma co pisać o słabej grze), a wiedźmińska MOBA (już zapomniana) okazała się totalną porażką.

Natomiast pozostając w obszarze action RPG, mamy wszelkie dane do tego żeby wierzyć, że
- tego typu gra, w tym universum ma ogromny potencjał do sukcesu komercyjnego
- studio ma potencjał do tego, żeby stworzyć historię i grę, która spełni oczekiwania graczy.
- Hype is real Dancing

A jak to należy wycenić? Think Rynek właśnie wycenia!

abcabc
Wpisów: 206
Wysłane: 23 stycznia 2019 14:35:47 przy kursie: 194,60 zł
Wiesz, rynek wyceniał i miesiąc temu, bo nic nowego od tej pory nie napłynęło. Powtarzasz same wytarte argumenty. Kto miał nisko założoną długą pozycję z pewnością teraz powinien się cieszyć, rzadko się zdarza by spółka z WIG20 rosła o 11% w ciągu dnia bez żadnego newsa. Jednak jeśli news nie napłynie, to byłbym ostrożny z mówieniem, że "rynek wycenił pozytywnie", bo to może być zwykły zbieg okoliczności.

Szacowanie wyniku CP nie jest czystym hazardem, bo można określić jakie są szanse dzięki przybliżeniom. To nie jest to samo co zgadywanka. Jeśli uważasz, że to czysty hazard, to czy nie jest nim również posiadanie akcji, skoro wszystko w tej spółce jedzie na CP?

surfmen
Wpisów: 76
Wysłane: 23 stycznia 2019 16:16:36 przy kursie: 194,60 zł
Zgadzam się z opinią Space Cowboy-a co do kolegi abc to zastanawia mnie ciągła negatywna ocena nie zależnie od sytuacji rynkowej.Ta ocena przypomina mi tak jak do kolegi wcześniej pisałem ,gościa który przepuszcza wszystkie pociągi i czeka na ten najtańszy.Ja mam paier od dawna i robiłem tranzakcje na różnych poziomach ponieważ mam szacunek do jakości to prawdopodobnie dlatego ciągle ten papier jest w moim prtfelu jako dominujący.Na grach się nie znam ale obserwuję opinie graczy i ekspertów z branży.

abcabc
Wysłane: 23 stycznia 2019 16:29:39 przy kursie: 194,60 zł
Niezależnie od sytuacji rynkowej? Przecież podałem jakie poziomy są według mnie korzystne do wejścia w górę.

Bardzo dobrze, że napisałeś, że masz ten papier jako dominujący w portfelu. Odsyłam do poprzednich wpisów, co to właściwie znaczy dla inwestora.

Jordan
Wpisów: 144
Wysłane: 23 stycznia 2019 18:59:58 przy kursie: 194,60 zł
News jest taki, że Morgan Stanley wydali rekomendacje z docelową na 240. Minął ponad rok od słynnego "beep" i w międzyczasie każde pozytywne info było jak paliwo do odrzutowców dla wyceny. Widać, że jest parcie do przodu, a co do oceny potencjału CP2077 to każdy ma swoją i rynek to rozliczy. Mnie osobiście nie zachwyciło mozolne bieganie na koniu i zbieranie puszek fasoli w RDR2 a wynik sprzedaży każdy zna.
Teraz tylko zostaje wyczekiwanie na datę premiery- jeśli będzie 19 z tyłu to 1 z przodu w wycenie już nie zobaczymy. Taka moja subiektywna opinia, a czas pokaże. Pozdrawiam wytrwałych.

spinor1
Wpisów: 90
Wysłane: 23 stycznia 2019 19:38:43 przy kursie: 194,60 zł
Mnie zastanawia dlaczego dzisiaj, dlaczego tak łapczywie? Jak komuś zależy na akcjach to mógł sobie spokojnie zbierać, po co od razu robić obrót na ćwierć miliona złotych? Przecież to działa na niekorzyść zbieracza. Nastroje na globalnych rynkach raczej słabe, przed nami raczej brak inf, do czasu e3, kurs bądź co bądź raczej wysoki zważywszy na to, że niedawno było po 130zł. Więc tym bardziej to dziwi. I do tego ta rekomendacja, ni stąd ni zowąd. Według mnie fundusze amerykańskie zafundowały nam short squeze, masa ludzi ma tutaj krótka pozycję, nawet kilku "celebrytów" traderów się chwaliło shortami, często są to pozycje mocno zlewarowane, taki wzrost dochodzący do 15% w dzień, większość takich spekulantów z pozycji wyrzucił. Duża też część pewnie w panice odkupywała pozycje jeszcze zwiększając skale wzrostów i powodując efekt domina. A ci co zapoczątkowali ten wzrost ładują shorty, wiedząc, że tak wysoki kurs nie może się utrzymać. Taka mała teoria spiskowa, zobaczymy co przyniosą kolejne dni.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 845
Wysłane: 23 stycznia 2019 21:54:15 przy kursie: 194,60 zł
spinor: Najbardziej prawdopodobne jest, że Marshall i DNB zamykali dziś krótką pozycję i kupowali akcje. Wskazywałby na to wolumen.

ozzy2107 napisał(a):
Panowie, możecie sobie szacować sprzedaż, robić analizy. W dniu premiery nikt nie potrafił ocenić potencjału W3.

Muszę cie rozczarować, ale potencjał W3 można było oszacować na długo przed premierą. Wymagało to jednak pewnego wysiłku, na którego nie każdego stać.

abcabc napisał(a):
Zakładam, że ludzie lubili charakterystyczną oś fabularną i mieli przyzwyczajenie czego można się spodziewać po 1 i 2.
Tych atutów Wiedźmina po prostu nie będzie w CP. Jeśli fabuła - to nikomu nieznana i nie oczekiwana.

Czy długo jeszcze będziemy skazani na czytanie tych absurdalnych postów ?
Ile ludzi kupiło W1 i W2 przed premierą Dzikiego Gonu ? Ile sztuk sprzedała trójka ? Dlaczego zatem 90% klientów zakupiło W3 w ciemno ?
Fabuła Cyberpunka nieznana ? System RPG w Stanach pewnie też nieznany ?
Fabuła nieoczekiwana ? Czyli te wszystkie filmiki na youtube z podnieconymi grą ludźmi są udawane ?
Edytowany: 23 stycznia 2019 21:54

abcabc
Wysłane: 23 stycznia 2019 22:13:23 przy kursie: 194,60 zł
Skąd informacja, że 90% zakupiło Dziki Gon w ciemno? Wiedźminy sprzedały się w wielu milionach egzemplarzy przed premierą W3. Bez bazy fanów serii nie uzyskuje się raczej wysokiej sprzedaży. Gdyby było inaczej, to studia nie klepałyby tylu Call of Duty i podobnych odgrzewanych kotletów.

Cyberpunk wg mnie to niszowy i niezbyt popularny system. Nie stworzono do tej pory hitów na jego bazie, które byłyby porównywalne z W3. Może nawet trudno znaleźć coś na poziomie W2.

spinor1
Wysłane: 23 stycznia 2019 22:18:04 przy kursie: 194,60 zł
Cytat:
spinor: Najbardziej prawdopodobne jest, że Marshall i DNB zamykali dziś krótką pozycję i kupowali akcje. Wskazywałby na to wolumen.

no spoko ale czemu akurat dzisiaj? Ktoś im brzytwę przy szyi trzymał? No i przede wszystkim dlaczego wszystko w jeden dzień, to nie ma sensu, mogli sobie spokojnie zbierać, nawet rozdzielić to na kilka dni mieliby mniejsza stratę. No własnie stratę, przecież oni tutaj mają ogromną stratę, nie widzę jakby mieli odkopywać na górce. Nie ma do tego podstaw, w USA znowu gejming leci ostro w dół, take-two -7%, ea, blizz po -2,5%. Więc albo mają jakiś mocny przeciek, w co wątpię, albo sobie z nami pogrywają.

polishsurgeon
Wpisów: 6
Wysłane: 23 stycznia 2019 22:25:49 przy kursie: 194,60 zł
abcabc napisał(a):
spinor: Cyberpunk wg mnie to niszowy i niezbyt popularny system. Nie stworzono do tej pory hitów na jego bazie, które byłyby porównywalne z W3. Może nawet trudno znaleźć coś na poziomie W2.

Też już już mam dosyć tego paplania puke_l

Cyberpunk, to nie będzie jakaś tam gierka, która może odniesie sukces, tutaj sukces jest pewny. To co już pokazali Redsi, widać, że to będzie przełom, coś nowego i autorskiego, a nie kolejna kopia, kopii! Zobacz cos się dzieje pod materiałami CP. Sprawdź jaki odzew miał gameplay, ogladałeś go w ogóle? Sądząc po Twoich komentarzach, to pewnie nie zadałeś sobie trudu. To jest jedna z najbardziej wyczekiwanych gier wszechczasów.

Whistle

lesgs
lesgs PREMIUM
Wpisów: 692
Wysłane: 23 stycznia 2019 23:10:04 przy kursie: 194,60 zł
Poziom emocji w dyskusjach na CDR jest niezwykły. Wielu inwestorów jest także fanami gier komputerowych albo też takimi się mieni. Stąd pojawiają się wielokrotne uwagi o charakterze osobistym, co jak wiadomo nie jest żadnym argumentem w dyskusjach, a nawet wskazuje na brak merytorycznych argumentów dyskutujących. Przykładów podobnych reakcji w polityce jest aż nadto.

Fakty są dość jasne. Wydano dobrą rekomendację, co wcale nie znaczy, że jest aż tak wspaniale. Na ogół cena 240 zł to docelowa cena rekomendującego do osiągnięcia w okresie 12 miesięcy (ale nie upieram się, że tu jest tak samo). Cele firm finansowych ogłaszających rekomendacje nie zawsze są jasne (może chcą coś sprzedać – a wiadomo że fire-walls wewnątrz-firmowe to w świecie finansów mrzonka – w końcu przecież chodzi o pieniądze). Któryś Morgan zresztą dobrze wypowiadał się o Getback, a potem co się stało? Traktowałbym to jako publikację na zamówienie (i też się przy tym nie upieram).

Co do samej gry CP77 – ja im życzę wszelkiego możliwego sukcesu. Wątpliwości jednak są, a świetne recenzje trailerów i zapowiedzi o niczym jeszcze nie mówią. To świat silnej i bezwzględnej konkurencji – jeśli więc wróg (konkurent) cię chwali – to miej się na baczności. Tak, CP77 ma ładny trailer, ale ludzie muszą chcieć to kupić – i to nie przez pierwsze kilka dni, ale w ogóle. Tu nic nie pomoże czarowanie rodzaju „To jest jedna z najbardziej wyczekiwanych gier wszechczasów” ani degradujące uwagi typu „Cyberpunk wg mnie to niszowy i niezbyt popularny system”. Proponuję przenieść takie komentarze na bankiera albo do jakiegoś emocjonalnego bloga poświęconego grom.

Dopiero w okolicach premiery będziemy wiedzieli czego można oczekiwać. Za te 12-24 miesiące rynek może być zupełnie inny (lepszy lub gorszy) i tego żadne czarowanie nie zmieni.

Na rynku mamy klasyczną podbitkę, być może wzmocnioną zamykaniem krótkich pozycji. Premiera jest jeszcze zbyt odległa by pod nią grać, dlatego może się okazać, że po uspokojeniu nastrojów, rynek znowu wróci do przedziału ok. 140-150 zł, a nawet może w rejony bardziej optymalnej wyceny, np. (2017) P/E Activision Blizzard 32; Electronic Arts 23, NetEase 20, (obecnie) CDR 140!

Jeśli miałbym grać pod dobrą premierę CP77 to miałbym wiele obaw przy kursie ok. 200-240, i czułbym się spokojniejszy, jeżeli rajd zaczynałby się od poziomu znacznie niższego.

Informuję, że jestem zaangażowany w akcje, dla których oferowane są kontrakty, oraz w kontrakty na takie akcje. Pomimo zachowania staranności, moje wypowiedzi dotyczące tych walorów mogą nie być neutralne.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 845
Wysłane: 23 stycznia 2019 23:13:53 przy kursie: 194,60 zł
spinor1 napisał(a):

no spoko ale czemu akurat dzisiaj? Ktoś im brzytwę przy szyi trzymał?

Mieli otwarte krótkie pozycje od jakiegoś czasu (spora strata) i nagle wyszła rekomendacja od Morgan Stanley na 240 zł. Co wedlug ciebie powinni zrobić, zacząć się modlić ? :D
Edytowany: 23 stycznia 2019 23:14

slider
slider PREMIUM
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 67
Wysłane: 23 stycznia 2019 23:24:01 przy kursie: 194,60 zł
blackeye blackeye

spinor1
Wysłane: 23 stycznia 2019 23:29:26 przy kursie: 194,60 zł
Rekomendacja ma perspektywę roczną, 240zl przewidują za rok. Po drugie Morgan nie ma szczęścia do rekomendacji, Take-two wyceniają na 150$ a mamy 100$, więcej razy się mylili niż mieli rację. Masz doświadczenie, przecież wiesz, że te rekomendacje nic nie znaczą, dają tylko krótkoterminowy boost, bo ulica lubi jak im ktoś powie co maja zrobić. Nikt poważny się rekomendacjami nie przejmuję, ba tajemnicą poliszynela jest, że niekiedy rekomendacje mają na celu jedynie stworzenie popytu do wywalenia akcji przez jakiś fund. Naprawdę uważasz, że kiedy Marshalle sprzedawali po 160zł wierząc, że akcje są przewartościowane, to teraz jak im jakiś bank powie, że jednak nie są to odkupią po 190? W spółce nic się fundamentalnie nie zmieniło, to się kupy nie trzyma. No chyba, że mam złe mniemanie o całym sektorze finansowym i tak naprawdę to tam rządzą emocje i w jeden zapadają decyzję o wartości setek milinów złotych.
Ktoś w ogóle widział tę rekomendacje Morgana? Jak oni wyliczyli te 240 zł? Noble Securities wydał reko na 194zł, rozumiem, że jak Morgan wydał 240zł to tamto się kasuje i lecimy na tę wyższą bo to "mondre hamerykance"?

Masa
Wpisów: 721
Wysłane: 24 stycznia 2019 08:09:35 przy kursie: 194,60 zł
Panowie czy Wy naprawdę myślicie że ktoś "wywala" grube miliony bo zobaczył rekomendację ? Powiem tak. Kluczem do sukcesu na giełdzie jest przede wszystkim informacja i ja osobiście uważam że skoro "ktoś" zainwestował wczoraj grube miliony to takową informację otrzymał. Może to info wypłynie niedługo może za jakiś czas ale ponieważ w spółce i grze nic istotnego się nie wydarzyło więc na pewno ktos coś wie. Może znana jest już data premiery ? Zobaczymy czas pokaże :)
Cytat:
Business and business every day :)

raffmo
Wpisów: 18
Wysłane: 24 stycznia 2019 09:28:57 przy kursie: 190,00 zł
Też bym skłaniał się ku opinii, że ktoś coś wie, albo ma plan na podbitę.

Ulica nie jest w stanie zrobić takiego obrotu i mocno podciągać w górę.

abcabc
Wysłane: 24 stycznia 2019 09:41:00 przy kursie: 190,00 zł
Nie ma takiej informacji, która mogłaby uzasadnić obecną wycenę. Chyba, że zaczęli potajemnie sprzedawać CP 2077 w milionach kopii.
Albo Kiciński zagrał na forex i pomnożył finanse CDP kilkukrotnie.

spinor1
Wysłane: 24 stycznia 2019 09:51:16 przy kursie: 190,00 zł
Albo po prostu jakiś fund robi przemodelowanie portfela. wywala Take-Two a na jego miejsca wstawia CDR, jako przedstawiciela tej samej branży. Wczoraj Take-two poleciał o ponad 7% na dużym wolumenie, bez żadnych nowych informacji, ot tak sobie poleciał, tak jak CDR sobie wzrósł tez z niczego. Kupili wszystko w jeden dzień(albo i nie, zobaczymy dzisiaj), bo nie chce im się babrać z GPW i bawić w podchody.

Bushido
Wpisów: 253
Wysłane: 24 stycznia 2019 10:07:24 przy kursie: 190,00 zł
Masa napisał(a):
Panowie czy Wy naprawdę myślicie że ktoś "wywala" grube miliony bo zobaczył rekomendację ? Powiem tak. Kluczem do sukcesu na giełdzie jest przede wszystkim informacja i ja osobiście uważam że skoro "ktoś" zainwestował wczoraj grube miliony to takową informację otrzymał. Może to info wypłynie niedługo może za jakiś czas ale ponieważ w spółce i grze nic istotnego się nie wydarzyło więc na pewno ktos coś wie. Może znana jest już data premiery ? Zobaczymy czas pokaże :)

Ktoś zainwestował a ktoś się pozbył balastu - rynek działa w dwie strony

lelo-pakero
Wpisów: 529
Wysłane: 24 stycznia 2019 10:15:59 przy kursie: 190,00 zł
abcabc napisał(a):
[...]CP nie ma powodu się lepiej sprzedać od W2[...]

Proponuję, żebyś wysłał maila ze swoim odkryciem do Morgan Stanley. Rozumiem, że twoje shorty krwawią, ale takimi wpisami zwyczajnie się kompromitujesz. Sprzedaż Wiedźmina 2 na PC i Xboxa wyniosła ok. 2,5 mln kopii w dwa lata od premiery.

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość