pixelg
Lista pośredników, którzy oferują obligacje "pechowych" spółek - GPW Catalyst - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

1 2 3 4 5 6 7

Lista pośredników, którzy oferują obligacje "pechowych" spółek

magnumator
0
Wpisów: 75
Wysłane: 6 lipca 2012 18:46:27
W związku ze sporą liczbą problematycznych spółek, warto, abyśmy wiedzieli, które firmy pośredniczące w sprzedaży obligacji "pechowych" spółek dominują w tej "pechowości":

Przykład 1:
Salwix - oferował obligacje spółki Religa (od lipca 2012 spółka nie wypłaca odsetek, od 5 lipca notowania zawieszone z powodu braku sprawozdania za ubiegły rok), prezez zarządu Salwix tłumaczy się w odpowiednim wątku, że całość dokumentacji przygotowała spółka Causa.

Przykład 2:
Salwix - oferował obligacje spółki EAP (od 5 lipca notowania zawieszone z powodu braku sprawozdania za ubiegły rok), tu sytuacja wydaje się być niegroźna, bo East Pictures tłumaczą się opóźnieniem z winy braku danych na czas, których nie dostarczyła im firma zewnętrzna.

Przykład 3:
Causa S.A. - zaoferowała pod koniec roku 2011 dwuletnie obligacje spółki Polski Holding Rekrutacyjny S.A. Niestety obligacje nie zostaną wprowadzone na Catalyst, bo spółka zmieniła zdanie (za duży koszt przy małej emisji), choć było to zapisane w dokumencie ofertowym. W tym przypadku przydział obligacji prowadził DM BGŻ S.A.
Edytowany: 6 lipca 2012 19:02

slavo77
0
Wpisów: 171
Wysłane: 7 lipca 2012 11:04:22
salwix z tego co napisałeś to na razie ma "problem" tylko z religą... więc to już powód że jedna emisja im nie wyszła...?!

1morda1
0
Wpisów: 19
Wysłane: 7 lipca 2012 13:02:17
Witam!!!

Jestem ZA aby Salwix znalazł sie na tej czarnej liście,dlatego wszystkim obligatariuszom spółki PCZ proponuję aby dobrze się jej przyglądali.PCZ,EAST PICTURE,RELIGA DEVELOPMENT-wszystkie te obligi wypuścił SALVIX,wszystkie te obligi oprocentowane są na 14 procent i wszystkie te spółki
niby pięknie stały.
Z całą pewnością Salvix zasłużył aby znależć się w tym wątku.

Może ktoś z oferujących takie papiery zacznie czytać ten wątek i przemyśli czy opłaca się puszczać na rynek i robić ludzi w balona-NIC NIE WARTYMI PAPIERAMI
Jeżeli zaczniemy wpisywać w tym wątku takich delikwentów,myslę że wtedy się zastanowią co robią bo jestem pewien że dużo na tym stracą.

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów

wapkil
0
Wpisów: 1 472
Wysłane: 7 lipca 2012 19:30:14
magnumator napisał(a):
Przykład 1:
Salwix - oferował obligacje spółki Religa (od lipca 2012 spółka nie wypłaca odsetek, od 5 lipca notowania zawieszone z powodu braku sprawozdania za ubiegły rok), prezez zarządu Salwix tłumaczy się w odpowiednim wątku, że całość dokumentacji przygotowała spółka Causa.

Prezes Salwix w wątku poświęconym obligacjom Religi twierdzi również, że mimo iż w dokumentach ofertowych obligacji figurowali jako autoryzowany doradca, w rzeczywistości nigdy nie podpisali ze spółką umowy na świadczenie doradztwa w stosunku do emitowanych obligacji. Gdyby byli autoryzowanym doradcą, jak mogli przypuszczać inwestorzy, Salwix, przynajmniej w rezultacie zapisów regulaminu ASO GPW, ponosiłby pewną odpowiedzialność za zachowanie emitenta i obligacji.

Salwix wprowadzał również na NC spółkę InwazjaPC, której udało się zbankrutować (upadłość likwidacyjna) rok po debiucie.

W tej chwili Salwix oferuje kolejną serię obligacji PCZ.

magnumator napisał(a):
Przykład 2:
Salwix - oferował obligacje spółki EAP (od 5 lipca notowania zawieszone z powodu braku sprawozdania za ubiegły rok), tu sytuacja wydaje się być niegroźna, bo East Pictures tłumaczą się opóźnieniem z winy braku danych na czas, których nie dostarczyła im firma zewnętrzna.

To nie jest ,,niegroźna sytuacja'', tylko naruszenie podstawowego obowiązku informacyjnego spółki. Dodatkowo tłumaczenie spółki jest na poziomie ,,nie złożyliśmy raportu, bo zjadł nam go pies''.

magnumator napisał(a):
Przykład 3:
Causa S.A. - zaoferowała pod koniec roku 2011 dwuletnie obligacje spółki Polski Holding Rekrutacyjny S.A. Niestety obligacje nie zostaną wprowadzone na Catalyst, bo spółka zmieniła zdanie (za duży koszt przy małej emisji), choć było to zapisane w dokumencie ofertowym. W tym przypadku przydział obligacji prowadził DM BGŻ S.A.

Czy gdzieś można przeczytać więcej na temat tej sytuacji i postępowania obligatariuszy?

Polski Holding Rekrutacyjny jest także jedną z firm (podobnie jak na przykład Religa Development i East Pictures), dla których obrót papierami jest w tej chwili zawieszony z powodu nieprzekazania rocznego sprawozdania finansowego. Co ciekawe, Salwix jest autoryzowanym doradcą NC wspomnianej spółki GPF Causa.
Edytowany: 7 lipca 2012 19:44

magnumator
0
Wysłane: 7 lipca 2012 22:10:20
Emisja Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego była raczej niewypałem, pozyskali tylko 275 000 zł, dlatego trudno o jakieś publikacje w tym temacie. Ale pierwsze odsetki wypłacone, a ja jestem w stałym kontakcie z przedstawicielem emitenta, więc stąd mam te informacje i niestety zamrożone środki prawdopodobnie do czasu terminowego wykupu.
Edytowany: 7 lipca 2012 22:10

wapkil
0
Wpisów: 1 472
Wysłane: 7 lipca 2012 23:45:11
magnumator napisał(a):
Emisja Polskiego Holdingu Rekrutacyjnego była raczej niewypałem, pozyskali tylko 275 000 zł, dlatego trudno o jakieś publikacje w tym temacie. Ale pierwsze odsetki wypłacone, a ja jestem w stałym kontakcie z przedstawicielem emitenta, więc stąd mam te informacje i niestety zamrożone środki prawdopodobnie do czasu terminowego wykupu.

Współczuję. Piszesz o serii A, prawda? Później była jeszcze seria B, której mimo astronomicznego oprocentowania - 17%, chyba nie udało się uplasować.

W przypadku porządnie sformułowanych warunków emisji taka ,,zmiana zadania'' byłaby przypadkiem naruszenia pozwalającym żądać wykupu. Spółka nie może obiecywać jednych instrumentów, a po wzięciu pieniędzy wydać zupełnie inne (bo obligacje notowane i nienotowane to coś zupełnie innego). Niestety na Catalyst niewiele spółek ma sensowne warunki. Nie mówiąc o tym, że takie zachowanie świadczy niestety o podejściu spółki do inwestorów.

Skoro w ofertę zaangażowany był DM BGŻ, pytałeś może, czy nie byliby skłonni pomóc, gdybyś chciał obligacje sprzedać?

magnumator
0
Wysłane: 8 lipca 2012 10:56:47
Jeszcze nie próbowałem się pozbyć tyć obligacji z braku czasu, ale w BGŻ wątpię, żebym znalazł kogoś kompetentnego. Przy zakupie musiałem się pofatygować do ich oddziału i kobieta nie miała zielonego pojęcia, co mi daje do podpisu. Była tą ofertą wręcz mocno zdziwiona, że takie coś mają...

Tomek1979
0
Wpisów: 165
Wysłane: 7 października 2012 23:59:36
Nie wiem skąd na tej liście znalazło się PCZ. Duża stabilna spółka, płaci od wielu kuponów w terminie, dobrze raportuje. Czy jest coś o czym nie wiem?

pozdrawiam :)

1morda1 napisał(a):
Witam!!!

Jestem ZA aby Salwix znalazł sie na tej czarnej liście,dlatego wszystkim obligatariuszom spółki PCZ proponuję aby dobrze się jej przyglądali.PCZ,EAST PICTURE,RELIGA DEVELOPMENT-wszystkie te obligi wypuścił SALVIX,wszystkie te obligi oprocentowane są na 14 procent i wszystkie te spółki
niby pięknie stały.
Z całą pewnością Salvix zasłużył aby znależć się w tym wątku.

Może ktoś z oferujących takie papiery zacznie czytać ten wątek i przemyśli czy opłaca się puszczać na rynek i robić ludzi w balona-NIC NIE WARTYMI PAPIERAMI
Jeżeli zaczniemy wpisywać w tym wątku takich delikwentów,myslę że wtedy się zastanowią co robią bo jestem pewien że dużo na tym stracą.

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów

mindek
0
Wpisów: 1 102
Wysłane: 9 października 2012 13:57:04
chyba tylko to, że Salwix oferował te obligi, zresztą jak fama niesie to nie był klient pozyskany bezpośrednio, nie wiem czy nie stosowniej powinno się napisać podebrany.

EAP, ehhh szkoda gadać, pamiętam czasy emisji, no ale nie wziąłem tego cuda co to kręci filmiki dla YT :)

Resal
0
Wpisów: 138
Wysłane: 9 października 2012 15:47:37
[quote=Tomek1979]Nie wiem skąd na tej liście znalazło się PCZ. Duża stabilna spółka, płaci od wielu kuponów w terminie, dobrze raportuje. Czy jest coś o czym nie wiem?

pozdrawiam :)

Tu nie chodzi o spółkę, lecz o pośrednika. Pan Wieczorek sprzedawał wcześniej obligacje Religi.
Religa złożył wniosek o upadłość. Uczestnicy forum (włączając Pana Wieczorka) wyrażają
wątpliwości czy odzyskają nominał plus odsetki, co ma odzwierciedlenie w kursach obligacji
notowanych na Catalyst. Sprzedając obligacje Religi, które okazały się śmieciowymi, Pan
Wieczorek nadwyrężył (delikatnie mówiąc) swoją reputację jako pośrednika. Naraził na straty
nie tylko siebie ale i swoich klientów. Dlatego nabywając papiery dłużne od tego pośrednika
należy zachować szczególną ostrożność. Odnosi się to również do papierów gdzie Pan Wieczorek
nie jest oferującym ale pośrednikiem.

kopi tropi
0
Wpisów: 35
Wysłane: 6 listopada 2012 22:46:54
Proponuję, by wrzucać tu albo w innych wątkach także informacje o obligacjach, które nie trafiły na Catalyst, a emitent miał problemy z zapłaceniem kuponu lub wykupieniem papierów.

mindek
0
Wpisów: 1 102
Wysłane: 7 listopada 2012 14:34:04
jedne z pierwszych jakie wziąłem to nickel development z poznania, robiony przez noble. 2 letnie papiery, w dokumencie miały zapisane, że dają sobie czas 12 miesięcy na debiut na catalyst. Niestety nigdy nie zadebiutowały, kupon płaciły a w pewnym momencie dostałem telefon od przyjaciela z Nobla, czy nie oddałbym ich w całości bo fundusz zbiera. Oddałem w sumie po 10 miesiącach posiadania.
Ale fakt jest, nie zadebiutowały.

Resal
0
Wpisów: 138
Wysłane: 18 grudnia 2013 11:16:44
East Pictures to kolejna spółka ze
"stajni" Salwixa, która ma kłopoty.

Who's next?

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
70
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 276
Wysłane: 18 grudnia 2013 11:51:32

gj7
0
Wpisów: 78
Wysłane: 19 grudnia 2013 19:30:24
O ile pamiętam NWAI oferował również Widok Energia, Miraculum angry3

Kamil Bard
0
Wpisów: 17
Wysłane: 30 grudnia 2013 14:55:59
Ja bym dodał tu firmę Corporatebonds.pl raz kupiłem u nich Religę, która już dawno upadła i nie mogę odzyskać pieniędzy do tej pory.
Próbowali mi wcisnąć również Mirraculum i KPG, która również upadła, na szczęście nie wziąłem tego. Mirraculum ledwo zipie już nawet nie mogą się zrolować.
Dodatkowo Ganta też wpychali swoim klientom.

Kamil Bard
0
Wysłane: 30 grudnia 2013 15:09:20
A no i bym zapomniał, nie wiem czy znacie taką spółkę jak Timberone, jest dobrze opisana u nas na Stockwatchu:

wiadomosci.stockwatch.pl/sad-z...

Dzwonili do mnie z Corporatebonds.pl i przekonywali, że to bardzo dobra inwestycja i warto ulokować w niej swoje oszczędności. Na szczęście znam się trochę na sprawozdaniach finansowych i nie wszedłem w te obligacje, bogu dzięki.

danielszt
0
Wpisów: 52
Wysłane: 27 stycznia 2014 23:26:48
A wie ktoś może jak wygląda sytuacja z Invista?

Proponowali coś złego do tej pory?

Kamil Bard
0
Wysłane: 30 stycznia 2014 16:14:33
danielszt napisał:
"A wie ktoś może jak wygląda sytuacja z Invista?

Proponowali coś złego do tej pory?"

Szczerze ci odradzam współpracę z nimi, widziałem ostatnio dwie emisję od nich które mi przysłali.
Jedna to była spółka informatyczna z Poznania nazywała się Alma tak jak te supermarkety:

http://www.alma.biz.pl/

Emisja była bodajże na 2 miliony złotych z niskim minimalnym zapisem na poziomie 10.000 zł.
Na pierwszy rzut oka firma wyglądała fajnie, ale przy bliższym spojrzeniu w raporty finansowe rzuciły się w oczy ujemne wartości kapitałów własnych w tym przypadku -767.717,80 zł.
Świadczy to o tym, że spółka nie ma pieniędzy na finasowanie się, gdyż kapitały własne są najbardziej stabilną formą finansowania aktywów jednostki.
Inaczej mówiąc w spółce nie ma gotówki i pieniędzy na finansowanie działalności.
Mogły zostać one wyprowadzone przez wspólników, gdyż wniesione zostały do przedsiębiorstwa przez założycieli (właścicieli), którzy tym samym nabyli prawo do uczestniczenia w podziale zysku, oraz do zwrotu kapitału w razie likwidacji przedsiębiorstwa (którego takowego kapitału w tym przypadku nie ma).
W drugiej kolejności rzuciły się w oczy ogromne straty z lat ubiegłych w działalności spółki, które przekroczyły również wysokość kapitału zakładowego.(rok 2012 - 2.192.335,16 zł). Zgodnie z art.397 Kodeksu Handlowego Spółek zarząd jest zobowiązany do zwołania zgromadzenia wspólników, celem powzięcia uchwały co do dalszego istnienia spółki.

I takie inwestycje proponuje swoim klientom Invista to jest po prostu żenada. Jak ktoś się zna trochę na analizie finansowej, nigdy czegoś takiego nie kupi. Jednak docelowym odbiorcą dla tych papierów byli ludzie którzy nie mają pojęcia o obligacjach tzw. laicy w temacie inwestowania.

Obecnie Invista proponuje obligacje spółki Aforti Holding link poniżej:

afortiholding.pl/wp-content/up...

niezabezpieczone, roczne obligacje co o nich sądzę chyba nie muszę dodawać są to papiery klasy opisanej wyżej spółki Alma.
Wystarczy, że biegły rewident zwrócił uwagę na to, iż zarząd zarzeka się, że nie ma przeciwwskazań do kontynuacji działalności przez spółkę, gdzie takiej pewności nie ma biegły rewident, bo spółka wykazuje pokaźne straty od dwóch lat i pokrywa je z zysków z przyszłych okresów których to zysków narazie nie ma(podejmując uchwały zgromadzenia wspólników w tej sprawie).

Pozdrawiam Rozsądnych Inwestorów :)
Edytowany: 30 stycznia 2014 16:29

PIB-Finanse
0
Wpisów: 102
Wysłane: 30 stycznia 2014 19:09:45
Dodam, że końcem roku oferowali obligacje Polfy:
informacje o emisji
Delikatnie mówiąć nie jest to spółka o najmocniejszych fundamentach, a zabezpieczenie na znaku towarowym to spore wyzwanie w przypadku konieczności skorzystania z niego ;-)
PIB - Finanse z sensem

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
1 2 3 4 5 6 7