pixelg
CREEPYJAR - Spółki od A do Z - NewConnect - Forum StockWatch.pl
AD.bx ad0a2
AD.bx ad0b
Witamy Gościa Szukaj | Popularne Wątki | Użytkownicy | Zaloguj | Zarejestruj

16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

CREEPYJAR [CRJ]

AKTUALNY KURS: 1 165,00 zł (+10,95%) 10-07-2020 17:03
Scarry
Wpisów: 4 536
Wysłane: 18 maja 2020 09:19:41 przy kursie: 556,00 zł
mi się wydaje że robicie z igły widły. Przecież widać że to co napisał chris to figura retoryczna, że ludzie znający się na gamedev inwestują w Creepyjar bo widzą jaki jest tu potencjał.

Nie powołał się na żadną instytucję, nie powołał się na żadną konkretną informację. Robicie aferę gdzie jej nie ma.

inna sprawa że samo słowo "rekomendacja" ma na inwestorów taki wpływ jakby kij łyknęli i zaraz doprowadza do histerycznych reakcji, o czym mógl Chris pomysleć.

Spólka wejdzie niedługo na GPW to rekomendacji pewnie będziecie mieli w bród do dyskutowania (a może nie ? Tutaj jest ogromna przestrzeń probabilistyki i i konieczność projekcji praktycznie wszystkiego do przodu... wielu analityków może bać się wchodzić w tak niepewne regiony, póki nie zobaczą raportów rocznych).
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
aktualny portfel szacunkowo: 80% CRJ, 5% THD
Edytowany: 18 maja 2020 09:24

kholat
Wpisów: 78
Wysłane: 18 maja 2020 09:25:47 przy kursie: 556,00 zł
@Scarry

Przestań go bronić, ktoś tu zapytał czy plotka o rekomendacji z bankiera jest prawdziwa, a on ją w odpowiedzi na pytanie potwierdził!

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Grupa: Zespół StockWatch.pl
Wpisów: 10 134
Wysłane: 18 maja 2020 09:27:45 przy kursie: 556,00 zł
@1ketjoW
Pewnie, że może być lepiej. Tylko trzeba się zastanowić nad jedną rzeczą - spółka jest tania, jak wychodzi, że jest tania przy optymistycznych, czy konserwatywnych założeniach?

Ja stoję, że od strony kupującego spółka będzie tania, jeśli przyjmie się konserwatywne założenia i na nich buduje wycenę, ale czy moje założenia są naprawdę konserwatywne? Jeśli chodzi o potencjał sprzedaży w II kw. może, i z pewnością jeśli chodzi o IV kw.

Ale zerknijmy choćby na czas premiery drugiej gry. Biorę do ręki najlepszą prezentację z PREIPO jaką widziałem i co widzę:

kliknij, aby powiększyć

że gra jest w dużej części gotowa, a był to listopad 2017. Pomysł, Fabuła, Game Design na poziomie =>90 proc., dostępne wszystkie mechaniki, większość assetów. Okazuje się, że potrzeba było jeszcze dwóch lat, aby gra miała premierę. A i ta premiera nie zawierała najważniejszego trybu. Licząc do COOPA mamy 2,5 roku od stanu przedstawionego.

Teraz zakładam debiut nowej gry w 2022 i to na początku, żeby zmieścił się jeszcze jeden kwartał - czyli 2 lata. Krócej niż w pierwszej dla GH, a sama gra powinna mieć takie same stadium rozwoju jakie miał GH w listopadzie 2017, a raczej nie ma skoro wiemy, że dopiero koncepcja się wykuwała. Zerknijmy kiedy miały się pojawić konsole ->

kliknij, aby powiększyć

Przełom 3 i 4 kw. 2018 r. A zatem opóźnienie względem pierwotnego harmonogramu to w tej chwili 2 lata.

Drugie założenie, które mnie jeszcze bardziej uwiera, to sukces na konsolach. Tam gracz się jednak różni od gracza PC, a sama sprzedaż też ma nieco inny charakter. Połowa sprzedaży na konsolach to nadal pudełka. Rynek teoretycznie głębszy, ale zachowanie graczy też inne. Z danych PlayWay wynika, że sprzedaż rozkłada się bardziej równomiernie niż na PC, ale znów z danych CDP wynika, że życie na konsolach tytuł ma krótsze. Na 11bit podważałem oczekiwania co do sukcesu TWOM, a potem Frostpunka na konsolach i okazało się, że słusznie, bo jedną rzecz wiadomo -> konsole nie grają w strategie.

Szczerze mówiąc chciałbym dostać przykłady gier z trybem coop na konoli, które pokazałyby mi/nam czego można oczekiwać. Ja nie jestem graczem, jestem analitykiem, który od lat pokrywa gaming. Założyłem podobny sukces na konsolach jak na PC, bo W3 sprzedał się w I roku znacznie lepiej niż na PC, ale on sprzedawał się pudełkami, a nie wersjami z elektronicznej dystrybucji. Z tego powodu to co pokazałem do liczenia można podważać i sam nie czuję się z tymi założeniami komfortowo.

Scarry
Wpisów: 4 536
Wysłane: 18 maja 2020 09:27:51 przy kursie: 556,00 zł
@Kholat
nic do tego gościa nei mam, ani go nie lubię specjalnie, ani nigdy z nim nie rozmawiałem, napisałem Ci moje wrażenie bo też to czytałem, i dla mnie to miało zupełnie inne znaczenie niż "oficjalna rekomendacja maklerska"

@anty_teresa
ale w tym zestawieniu też nie uwzględniasz bardzo ważnej zmiennej - firma wtedy miała dramatycznie mniej zasobów na pisanie gry niż ma ich obecnie.

Creepy jest (subiektywnie tak to odbieram) w dużo lepszej sytuacji niż np CDP po Witcher 2, kiedy pogubiła im się kontrola nad finansami strasznie. Tu koszty są rewelacyjnie trzymane pod kontrolą a spółka dostanie właśnie kolosalny zastrzyk gotówki. Na co ma go wykorzystać jak nie na przeskalowanie wysiłku w produkcji nowej gry?
* "Diversification is protection against ignorance, it makes little sense for those who know what they’re doing." W. Buffet.
* "The market can remain irrational longer than you can remain solvent"
aktualny portfel szacunkowo: 80% CRJ, 5% THD
Edytowany: 18 maja 2020 09:35

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 716
Wysłane: 18 maja 2020 10:10:31 przy kursie: 556,00 zł
Anty ja myślę, że niedoszacowujesz sukcesu GH na PC licząc konserwatywnie. Wyceny jak wiesz zawsze zawierają przedziały. Dla mnie to zawsze odpowiedź na pytanie, co jest bardziej prawdopodobne - który scenariusz. W tym wypadku uważam, że opcja konserwatywna jest zaniżeniem wyceny i jest mniej prawdopodobna.

Uważam Twoje prognozy za świetne i poparte rzeczywistą wiedzą, a nie życzeniami. Problem w przypadku gier i podejścia analitycznego jest taki, że każda gra to w pewnym sensie unikalny produkt i to powoduje, że porównanie jednej do jednego z inną grą jest obarczone błędem z założenia.

c15d
Wpisów: 155
Wysłane: 18 maja 2020 11:30:38 przy kursie: 556,00 zł
Wracając do wycen na gamingu.

Nikt jeszcze nie napisał że jest to branża jednak trochę inna niż wszystkie. Trudno tu mówić o WK czy innych wartościach ważnych w "tradycyjnej gospodarce". Tu mamy unikalną możliwość jaką daje Steam i inne platformy dostęp do RYNKU GLOBALNEGO. Czyli coś, co potrafią robić tylko najlepsze i największe firmy na świecie, Microsoft, Google, Facebook itd... Dostęp do klienta końcowego na CAŁYM ŚWIECIE! Oczywiście w innej trochę skali, ale po zapłaceniu prowizji dla Steama, bez budowania sieci dystrybucji, przedstawicieli handlowych i innych bardzo kosztownych operacji jest możliwość sprzedaży gry w każdym zakątku świata... Samo to powoduje jednak trochę inne możliwości....

Druga sprawa to majątek trwały, amortyzacja i inne koszty. W gamingu praktycznie nie występują, liczy się kapitał ludzki. Komputery i kompilatory to pomijam, bo nie ma tu o czym pisać. Konieczne są zatem programy motywacyjne i emiscje dla pracowników, co nie wszyscy rozumieją. Argument, że wycena nie spadła poniżej WK jest śmieszny, co ma wyceniać jako WK małe studio typu CFG czy Jujube które poległo na swoim projekcie? Przecież to nie fabryka, a jeśli nadal są tam odpowiedni ludzie to zachowują, mimo porażki, szanse, że kolejna gra się sprzeda.

I na koniec. W gamingu najbardziej liczy się MARKA i RENOMA studia. Dlaczego CDP jest tyle wart? Bo wielu kupi Cyberpunka dlatego, że zrobili go Redzi. Największe targi gamingowe zachęcają reklamą Cyberpunka 2077, konsole Microsoftu limitowana edycja Cyberpunk, karty graficzne, dyski Seagata.... Przecież żadna polska firma się nie zbliżyła do takiej rozpoznawalności globalnej. O to tu idzie gra, a nie o WK czy wskaźniki działające w tradycyjnej gospodarce. Bo tu wzrosty przychodów mogą być gigantyczne. Wyobraźcie sobie że Rockstar wypuszcza teraz GTA VI... Bez reklam, zajawek, trailerów... Sprzeda się?

Percances
Wpisów: 178
Wysłane: 18 maja 2020 12:16:35 przy kursie: 556,00 zł
anty_teresa napisał(a):
@1ketjoW
Pewnie, że może być lepiej. Tylko trzeba się zastanowić nad jedną rzeczą - spółka jest tania, jak wychodzi, że jest tania przy optymistycznych, czy konserwatywnych założeniach?

Ja stoję, że od strony kupującego spółka będzie tania, jeśli przyjmie się konserwatywne założenia i na nich buduje wycenę, ale czy moje założenia są naprawdę konserwatywne? Jeśli chodzi o potencjał sprzedaży w II kw. może, i z pewnością jeśli chodzi o IV kw.

Ale zerknijmy choćby na czas premiery drugiej gry. Biorę do ręki najlepszą prezentację z PREIPO jaką widziałem i co widzę:

Przełom 3 i 4 kw. 2018 r. A zatem opóźnienie względem pierwotnego harmonogramu to w tej chwili 2 lata.

Drugie założenie, które mnie jeszcze bardziej uwiera, to sukces na konsolach. Tam gracz się jednak różni od gracza PC, a sama sprzedaż też ma nieco inny charakter. Połowa sprzedaży na konsolach to nadal pudełka. Rynek teoretycznie głębszy, ale zachowanie graczy też inne. Z danych PlayWay wynika, że sprzedaż rozkłada się bardziej równomiernie niż na PC, ale znów z danych CDP wynika, że życie na konsolach tytuł ma krótsze. Na 11bit podważałem oczekiwania co do sukcesu TWOM, a potem Frostpunka na konsolach i okazało się, że słusznie, bo jedną rzecz wiadomo -> konsole nie grają w strategie.

Opóźnienie 2 lata piszesz, kolego sympatyczny? ...ale którego GH ? Bo GH z 2017 był zaplanowany na dużo krótszą fabułę, nie zawierał wszystkich dodatków, o które przez te blisko 2 lata zabiegała społeczność i które zostały wprowadzone , w tym trybu multi, który nie robi się tak od ręki , nieprawdaż? Teraz GH to nieporównywalnie większy projekt niż ten pierwotnie planowany i chyba było warto...

Darujmy sobie może na przyszłość ten prymitywny rodzaj demagogii skoro chcemy rozmawiać merytorycznie... , bo chyba chcemy?
Fajnie ,że wspomniałeś Frospunka. Gra zupełnie nieporównywalna. GH to gra na wskroś konsolowa, co widać po sprzedaży podobnych tytułów. i może nie porównujmy już GH to FP na konsole , ani do Get Even na PC, bo to z lekka żenadą trąci., prawda?
Moderator:
moderacja będzie dozgonnie wdzięczna za powściągliwość w używaniu emotikonek
Edytowany: 18 maja 2020 12:29

Percances
Wpisów: 178
Wysłane: 18 maja 2020 12:20:47 przy kursie: 556,00 zł
a co do wskaźnika C/Z to każdy widzi jakie wartości przyjmuje w ostatnich kilku latach i zakładanie C/Z=10 to takie kopanie się z koniem lub walenie głową w mur. Można, tylko po co?
Mamy przedział 20-40 i dla tego przedziału możemy szacować wyceny i tyle. Nie ma sensu dyskutować o czymś oczywistym.
Edytowany: 18 maja 2020 13:10

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 18 maja 2020 13:05:12 przy kursie: 556,00 zł
Scarry napisał(a):

ale w tym zestawieniu też nie uwzględniasz bardzo ważnej zmiennej - firma wtedy miała dramatycznie mniej zasobów na pisanie gry niż ma ich obecnie.

Wiesz jak jest, od tego, że będziesz miał nagle 7 żon, a nie 1 okres ciąży się nie skróci ;) Każda gra musi przejść swoje etapy i niekoniecznie wzrost liczby osób je przyspiesza. Zauważmy, że po sukcesie W3 CDP opływał w gotówkę, a jednak produkcja CP trwa długie lata. A przecież kolejna gra ma być w założeniu większa, droższa itd. Uważasz, że założony przeze mnie cykl produkcyjny 2 lata jest zbyt konserwatywny?

1ketjoW napisał(a):
Anty ja myślę, że niedoszacowujesz sukcesu GH na PC licząc konserwatywnie. Wyceny jak wiesz zawsze zawierają przedziały. Dla mnie to zawsze odpowiedź na pytanie, co jest bardziej prawdopodobne - który scenariusz. W tym wypadku uważam, że opcja konserwatywna jest zaniżeniem wyceny i jest mniej prawdopodobna.

Ależ ja nie mówię, że wyższa sprzedaż nie jest bardziej prawdopodobna niż założyłem. Jest. Spróbuj tylko zrozumieć moją logikę - > Zakładam konserwatywny scenariusz i wychodzi mi z niego, że spółka jest niedowartościowana. To znacznie większy komfort psychiczny i ryzyko wtopy niż kupowanie podmiotu, który tylko w scenariuszy najbardziej prawdopodobnym jest niedowartościowany. Potencjał który tutaj przedstawiłem jest tylko i wyłącznie potencjałem na tę chwilę, na dzień dzisiejszy. Nie oznacza to, że za miesiąc jak poznamy więcej danych będzie taki sam. Może być wyższy, albo podobny przy braku ruchu kursu.

Percances napisał(a):
Opóźnienie 2 lata piszesz, kolego sympatyczny? ...ale którego GH ? Bo GH z 2017 był zaplanowany na dużo krótszą fabułę, nie zawierał wszystkich dodatków, o które przez te blisko 2 lata zabiegała społeczność i które zostały wprowadzone , w tym trybu multi, który nie robi się tak od ręki , nieprawdaż? Teraz GH to nieporównywalnie większy projekt niż ten pierwotnie planowany i chyba było warto...

Po pierwsze nie jestem Twoim kolegą i nie sądzę żebym nim się stał...
Pewnie że było warto, tylko niekoniecznie uważam, że da się grę większą, fajniejszą, nawet mając więcej pieniędzy i ludzi zrobić w istotnie krótszym czasie. Przy większych zasobach można zrobić dwie gry i to problemem nie jest, ale skrócenie cyklu jest.

Percances napisał(a):
]a co do wskaźnika C/Z to każdy widzi jakie wartości przyjmuje w ostatnich kilku latach i zakładanie C/Z=10 to takie kopanie się z koniem lub walenie głową w mur. Można, tylko po co?
Mamy przedział 20-40 i dla tego przedziału możemy szacować wyceny i tyle. Nie ma sensu dyskutować o czymś oczywistym.

Oczywistym dla wielkich inwestorów z forum bankiera i fundamentalnego przedszkola.

kholat
Wysłane: 18 maja 2020 13:19:10 przy kursie: 556,00 zł
To co się tu odstawia to niezły cyrk, posty nie pomyśli antyteresy usuwane i bezczelny antyteresa piszący jakieś androny nieustannie obraża innych użytkowników... salute
Moderator:
Usuwane są posty sprzeczne z regulaminem forum, na lekturę którego wygospodarowałem Tobie 48h. Żaden merytoryczny wpis nie został usunięty, trolling proszę uprawiać w miejscach do tego wyznaczonych
Edytowany: 18 maja 2020 13:39

1ketjoW
Grupa: SubskrybentP1
Wpisów: 716
Wysłane: 18 maja 2020 13:28:29 przy kursie: 556,00 zł
Cytat:
Ależ ja nie mówię, że wyższa sprzedaż nie jest bardziej prawdopodobna niż założyłem. Jest. Spróbuj tylko zrozumieć moją logikę - > Zakładam konserwatywny scenariusz i wychodzi mi z niego, że spółka jest niedowartościowana. To znacznie większy komfort psychiczny i ryzyko wtopy niż kupowanie podmiotu, który tylko w scenariuszy najbardziej prawdopodobnym jest niedowartościowany. Potencjał który tutaj przedstawiłem jest tylko i wyłącznie potencjałem na tę chwilę, na dzień dzisiejszy. Nie oznacza to, że za miesiąc jak poznamy więcej danych będzie taki sam. Może być wyższy, albo podobny przy braku ruchu kursu.

Ok. Rozumiem Twoją intencję.

anty_teresa
anty_teresa PREMIUM
Wysłane: 18 maja 2020 13:58:25 przy kursie: 556,00 zł
Może i powinienem olać temat jak przy poprzednich postach, ale też jestem człowiekiem i pozwalam sobie z rzadka na drobne złośliwości. Z tego wątku usunąłem jeden post chrisa z cytatem z bilblii, bo niewiele wnosił do dyskusji. Postów polemicznych nie kasuję, w trosce o obiektywizm oceny. Przeciwnie do niektórych staram się wytłumaczyć swój punkt widzenia i nie uwalniam emocji w każdym wpisie jak mój adwersarz. Ze mną każdy może rozmawiać, nawet ostro, byle fundamentalnie, z argumentami o czym wiedzą czytelnicy i użytkownicy także tego wątku Post do skasowania, jak przyjdzie moderator.

Percances napisał(a):
anty_teresa napisał(a):
@Utnapisztim @others
Nie wiedziałem o akcji z komentarzami. Po prostu do mnożników wziąłem okres w którym dość dobrze widać sprzedaż (daty na wykresie w raporcie spółki pod 360 tys. sztuk i 300 tys. sztuk). Nawet ten niski mnożnik mnie nieco zaskoczył... więc wziąłem na wszelki wypadek drugi okres gdzie liczenie też jest proste (czyli od początku). Tyle i tylko tyle.

Zaskoczył i nie sprawdziłeś o co chodzi????
Nie wiedziałeś, że grom spłynęły tysiące komentarzy w 10/11 . 2019? Naprawdę?

Percances napisał(a):
Anty teresa nadal w formie. Idziemy w zaparte, co?
Jakie kilkanaście mln rocznie miał 11bit z TWOM? O ile rozumiemy ,ze kilkanaście to minimum 13mln.

Percances napisał(a):
anty_teresa napisał(a):
Faktycznie. Ba, nawet nie spełniła 12,8 mln zł! I bez znaczenia jest pewnie to, że to kilkanaście mln zysku o których pisałem... violent1 help

Paręnaście z ogonkiem to nadal nie jest kilkanaście.
Już Ci odpuszczam, bo widzę,że nerwy wzięły górę nad rozsądkiem.

MODERATOR
Wpisów: 22
Wysłane: 18 maja 2020 16:07:51 przy kursie: 556,00 zł
Krótki komunikat skierowany do osób, którym czasowo zawieszono możliwość publikowania postów:
kolejne zawieszenie będzie miało charakter permanentny.

Rif
Wpisów: 789
Wysłane: 18 maja 2020 16:18:57 przy kursie: 556,00 zł
Z kronikarskiego obowiązku wypada przypomnieć, że jutro mija sześć tygodni od pojawienia się kooperacji w Green Hell.
Od tego czasu premiery swoje miały: DDS, 112 Operator i DLC do House Flippera. Wszystkie na promocjach i w zasadzie niewiele im pary starczało, aby utrzymać się na podobnym poziomie co GH, a potem już spokojne pikowanie i znikanie z kolejnych podstron listy bestsellerów. Jeszcze szybciej zapikował Frostpunk -60%.

Przy fajnych aktualizacjach, spokojnie można zakładać, że gra jeszcze ma wiele miesięcy fajnej sprzedaży przed sobą Na konsolach nie pchałbym się w pudełka, bo ten segment mimo wszystko zaczyna coraz mocniej tracić na znaczeniu, a przy cenie GH to raczej mało korzystna zabawa. Jeśli się nie mylę The Forest czy ostatnio Stranded Deep nie posiadały takich wersji, a raczej nie narzekają na popularność.
Powinni wydać tylko w cyfrze i bez wydawcy, aby pracować nad własną marką, a i nie dzielić się przychodami.

lelo-pakero
Wpisów: 643
Wysłane: 18 maja 2020 17:59:41 przy kursie: 556,00 zł
@Rif
Sądzę, że mogą chcieć wydać wersję pudełkową z wydawcą i cyfrową samodzielnie. Nic wtedy nie stracą na tej współpracy.

Leszekmr
Leszekmr PREMIUM
Wysłane: 18 maja 2020 18:41:38 przy kursie: 556,00 zł
Do jutra powrót na 1 stronę Steam możliwy...

mackopl
mackopl PREMIUM
Wpisów: 910
Wysłane: 18 maja 2020 19:20:18 przy kursie: 556,00 zł
@Leszek
a Steamie jest tylko jedna nieskończenie długa pierwsza strona, także nie powinno być prblemu aby się utrzymać ;) store.steampowered.com/search/...

mackopl
mackopl PREMIUM
Wpisów: 910
Wysłane: 18 maja 2020 19:36:59 przy kursie: 556,00 zł
MODERATOR napisał(a):
Krótki komunikat skierowany do osób, którym czasowo zawieszono możliwość publikowania postów:
kolejne zawieszenie będzie miało charakter permanentny.

Rozumiem że wpisy co niektórych użytkowników mogą wydawać się prowokujące, jednak usuwanie tych gdzie szacowana jest sprzedaż gry przez obie zwaśnione strony pozostawia pewne wątpliwości zwłaszcza, że to forumowicz był bliższy rzeczywistości.
Moderator:
Żaden wpis z szacowaną sprzedażą gry nie został usunięty. Żaden merytoryczny wpis nie został usunięty.

Przyglądam się tym wymianą i muszę przyznać, że bliżej mi do oceny @antyteresy, ponieważ przy zbyt mocno rozgrzanych marzeniach może być cięższe zderzenie z rzeczywistością.
Jednak mimo zrozumienia dla wypowiedzi @anty to w mojej opinii dla CRJ jest bardziej surowy i wymagający aniżeli do innych przedstawicieli spółek growych.

Mam pytanie do osób które liczą zysk z kopii na ponad 30 zł, skąd ta pewność że gra jest na kluczowych rynkach sprzedawana za ok. 90 zł?
Edytowany: 18 maja 2020 20:14

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 1 118
Wysłane: 18 maja 2020 19:39:24 przy kursie: 556,00 zł
Dobry wydawca może dać naprawdę dużo. Pudełka to ciągle minimum 50% globalnego rynku konsol, szczególnie dla większych tytułów. W przypadku samego Green Hell może pojawić się płatność przedpremierowa, koszty marketingu pewnie spadną na wspomnianego wydawcę... Na razie sporo niewiadomych, ale możliwe, że skorzystanie z takiej dodatkowej pomocy okaże się dla Creepy korzystne.

aircanada15
aircanada15 PREMIUM
Wpisów: 1 118
Wysłane: 18 maja 2020 20:45:28 przy kursie: 556,00 zł
Masz tu wgląd w ceny regionalne: https://steamdb.info/app/815370/
P.S. tego typu rzeczy można znaleźć chyba na google, by uniknąć zaśmiecania wątków ? blackeye

Użytkownicy przeglądający ten wątek Gość
16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28